MILIEUMONITOR MEET DE STAAT VAN HET MILIEU IN DE REGIO www.stadsregio.info BOUW RANDSTADRAIL VAN START jm -f ;f 0 zA I BEKENDMAKING ALGEMENE WET BESTUURSRECHT CONSULTATIERONDE RUIMTELIJK PLAN REGIO ROTTERDAM v- 100.000 VOOR OPVANG THUISLOZE JONGEREN SUBSIDIE VOOR CENTRALE SCHOTELSYSTEMEN NIEUWE WOONVISIE VOOR DE STADSREGIO Voor meer kunt u ook terecht op onze website: www.stadsregio.info. STADSREGIO ROTTERDAM Stadsregio.info Bekendmakirigen algemene wet bestuursrecht I m wT m g ^1 I I D I I I I I 111 I Bekendmakingen algemene wet bestuursrecht Net als vorig jaar is ook dit jaar de algemene milieukwaliteit in de stadsregio stabiel gebleven. Dit blijkt uit het rapport 'Het milieu in de regio Rotterdam 2003'. Het aantal klachten over vliegtuiglawaai, industrielawaai, stank en stof is in 2002 gedaald. Er is minder uitstoot van het wegverkeer, hier- door is de druk op het milieu door het weg verkeer afgenomen. Steeds meer gemeenten nemen groene stroom af. De luchtkwaliteit, de kwaliteit van de rijkswateren en de natuur zijn vrijwel gelijk gebleven. Aandachtspunten De geluidssanering van woningen in de buurt van een spoor of snelweg verloopt langzaam. Ruim 5.000 van de 8.000 woningen waren in 2002 nog niet gesaneerd. De meeste van de niet gesaneerde woningen staan in Rotterdam. Nog steeds wordt er onvoldoende gescheiden afval opgehaald. In 2002 werd 28% van het afval gescheiden opgehaald, in 2006 moet dit 48% zijn. Auto's beschikken over schonere motoren, maar tegelijkertijd worden er meer kilometers afgelegd. Ondanks dat de milieudruk door het wegverkeer licht is afgenomen, is het de verwach- ting dat de doelstelling voor 2010 niet wordt gehaald. In 2002 is een lichte verbetering van de luchtkwaliteit te zien. De doelen die zijn gesteld voorfijn stof en stikstofdioxide in 2010 zijn nog niet gehaald. In 2002 waren op bijna alle meetpunten de concentraties fijn stof in 2002 hoger dan in 2001. In 2002 was er veel meer oostenwind dan in De betrokken bestuurders presenteren het.rapport 'Het milieu in de regio Rotterdam 2003'. V.l.n.r. Portefeuillehouder milieu stadsregio Rotterdam, G.J. 't Hart, wethouder milieu Rotterdam, W. van Sluis, gedeputeerde provincie Zuid-Holland milieu, F.D. van Heijningen. Foto: Paul de Kler. 2001. Hierdoor is er meer fijn stof uit Polen, Tsjechie en Duitsland in het Rijnmondgebied terechtgekomen. Een belangrijke bijdrage aan de stikstofconcentraties komt van het verkeer. Luchtkwaliteit Enkele verontreinigende stoffen (lood, zwavel- dioxide, koolmonoxide en benzeen) die tientallen jaren geleden nog in hoge concentraties in de lucht te vinden waren, zijn afgenomen. Zwavel- dioxide is sterk afgenomen door de strengere eisen die aan de industrie worden gesteld en de schonere energiebronnen die gebruikt worden. Sinds lood niet meer aan benzine wordt toege- voegd, is de concentratie lood in de lucht ook sterk gedaald. De effecten van deze stoffen op de gezondheid zijn nu verwaarloosbaar. Ook de concentratie benzeen, een kankerverwekkende stof, is gedaald. Hierdoor is de kans op het krijgen van leukemie na langdurige blootstelling aan ben zeen zeer klein geworden. Niet alle concentraties van schadelijke stoffen in de lucht zijn gedaald. De aanwezigheid van grote concentraties fijn stof, stikstofdioxide en ozon zorgen voor nadelige effecten op de gezondheid. Gezondheid Het effect van kortdurende blootstelling aan de stoffen ozon, stikstofdioxide en fijn stof (micro- scopisch kleine deeltjes stof) is niet erg groot, maar zeker niet verwaarloosbaar. In Rijnmond veroorzaakten de concentratieniveaus van deze stoffen in 2001 ongeveer 150 ziekenhuisopnames van mensen met hart- of vaatklachten en onge veer 350 ziekenhuisopnames van mensen met luchtwegklachten. Het aantal zieke inwoners van Rijnmond dat door deze blootstelling eerder overleed ligt tussen de 100 en 450 personen. De invloed van langdurige blootstelling aan fijn stof blijkt veel groter. De berekeningen laten zien dat hierdoor jaarlijks ongeveer 1.450 zieke men- sen in Rijnmond enkele maanden tot maximaal twee jaar eerder overlijden. Het gaat hier met name om (oudere) mensen met een bestaande hart- of longziekte. Momenteel is een internatio- naal onderzoek gaande; waarbij 26 grote steden in 12 Europese landen betrokken zijn. Het rapport en het themarapport Luchtkwaliteit en gezondheid aanvragen via bibliotheek@dcmr.nl Info www.hetmilieuinderegiorotterdam.nl De aanleg van Randstadrail in de stadsregio is gestart. De voorzitter van de stadsregio Rotterdam, de heer I.W. Opstelten, verrichtte de starthandeling samen met de portefeuille houder Verkeer en Vervoer van de Stadsregio Rotterdam, de heer Hulman en de portefeuille houder Verkeer en Vervoer van het Stads- gewest Haaglanden, de heer Bruins. RandstadRail is een snelle en comfortabele manier van reizen en levert een belangrijke bijdrage aan de verbetering van het openbaar vervoer tussen Rotterdam, Den Haag en Zoetermeer. Het trace bestaat uit een lightrailverbinding tussen Rotter dam en Den Haag, een lightrailverbinding tussen Den Haag en Zoetermeer en een hoogwaardige busverbinding tussen Zoetermeer en Rotterdam, de zogeheten ZoRo-bus. Vanaf 2006 is het moge- lijk om zonder over te stappen van Den Haag naar Zoetermeer te reizen. Ook kan er dan met de nieuwe lightrailvoertuigen gereden worden tussen Den Haag en Rotterdam Hofplein. In 2008 Het dagelijks bestuur van de stadsregio Rotterdam maakt bekend dat dp 4 juni 2003 is besloten: in het jaar 2003 voor de verlening van subsi- die als bedoeld in artikel 2 lid 5 van de Subsidieverordenmg Milieu 2003 100.000 beschfkbaar te steden; een subsidie als bedoeld in het eerste lid wordt geweigerd indien het daarvoor in het eerste lid ter beschikking gestelde bed rag door verlening van subsidie zou worden over- scbreden; dit besluit met ingang van 26 juni 2003 in wor king te laten treden. Dit besluit ligt van maandag 7 juli 2003 tot en met vrijdag 22 augustus 2003 op werkdagen (gedurende de aldaar gebruikelijke openings- tijden) ter inzage in de gemeentehuizen binnen het werkgebied van de stadsregio Rotterdam, aismede (van 8.30 tot 17.00 uur) bij het Bestuurlijk Informatiecentrum (BIDOC) van de Bestuursdienst Rotterdam, kamer 100 van het Stadskantoor, Ingang Rodezand 18 te Rotterdam. De voorstellen die aan deze besluiten ten grond- siag liggen, zijn daar eveneens te raadplegen. het dagelijks bestuur van de stadsregio Rotterdam, ae secretaris, •nr M.C. Jansen de voorzitter, mr I.W. Opstelten Het dagelijks bestuur van de stadsregio Rotterdam maakt bekend dat de regioraad op 25 juni 2003 heeft besloten: 1 de programmabegroting 20G4j en de aetivt- teiten begrottng 2004 vast te stellen; 2. de begrotingswijziging 2003-II er- 2Q03-II) vast te stellen; 3. a) het plaatsen van centrale schotelsystemen ter vervanging van schotelantennes als speerpunt aan de Verordening Stedelijke Vemieuwing toe te voegen en hiervoor tot 2005 een budget van 0,91 miijoen per jaar beschikbaar te stellen; b) de Verordening Stedelijke Vernseuwing Stadsregio Rotterdam, zoals vastgesteld op 10 maart 2003 te wijzigen, 4. de subsidieverordening Milieu vast te stellen- 5. het Ontwerp Regionaal Verkeers- en'Vervoers- plan 2003-2020 vast te stellen. De besluiten liggen van maandag 7 juli 2003 tot en met vrijdag 22 augustus 2003 op werkdagen (gedurende de aldaar gebruikelijke openings- tijden) ter inzage in de gemeentehuizen binnen het werkgebied van de stadsregio Rotterdam, ais mede (van 8.30 tot 17.00 uur) bij het Bestuurlijk Informatiecentrum (BIDOC) van de Bestuurs dienst Rotterdam, kamer 100 van het Stads kantoor, ingang Rodezand 18 te Rotterdam. De voorstellen die aan deze besluiten ten grand- stag liggee, zijn daar eveneens te raadplegen Rotterdam, 25 juni 2003, het dagelijks bestuur van de stadsregio Rotterdam, wordt het ondergrondse Statenweg-trace in gebruik genomen en ontstaat er een directe ver- binding tussen het nieuwe Rotterdam Centraal Station en Den Haag Centraal. De kosten van de aanleg van dit project bedragen circa 500 miijoen euro. Vijf jaar na de ingebruikname van Randstad- In het voorjaar is met raadsleden en vertegen- woordigers van maatschappelijke organisatie gesproken over de toekomstige inrichting van de stadsregio. De stadsregio Rotterdam en de pro vincie Zuid-Holland maken hiervoor samen een plan, het zogenaamde Ruimtelijk Plan Regio Rotterdam 2020 (RR2020). De rapportage over de informatie- en consultatieronde is te vinden op de website www.kaartvandetoekomst.nl. Na de zomer zullen de besturen van provincie en stads regio praten over de uitgangspunten voor het nieuwe ruimtelijke plan, dat tevens het nieuwe streekplan wordt. rail worden 75.000 reizigers per dag verwacht. Stations In het stadsregionale deel van RandstadRail loopt het trace vanaf het metrostation Slinge tot en met halte Berkel Westpolder in Berkel en Rodenrijs. Een bijzonder onderdeel van het Rotterdamse trace is de circa drie kilometer lange tunnel, die bij het St. Franciscus Gasthuis de grond in gaat en bij Rotterdam Centraal ondergronds aantakt op de bestaande Erasmuslijn. Boortunnel Een groot deel van de tunnel (circa 2,4 kilometer) wordt geboord. Het werk is een primeur voor Rotterdam, want nog niet eerder werd een boortunnel in stedelijk gebied aange- legd. Het Statenwegtrace heeft twee onder grondse stations: metrostation CS en het nieuwe station Statenweg, gelegen direct ten noorden van de Stadhoudersweg. Met de komst van Randstad-Rail en de Hogesnelheidslijn wordt sta tion Rotterdam Centraal ingrijpend veranderd. Vlak voor de Kleiweg sluit RandstadRail boven- gronds aan op de bestaande Hofpleinlijn richting Den Haag. Deze lijn wordt geschikt gemaakt voor lightrail. Tussen Rotterdam Centraal en Den Haag Centraal wordt het ondergrondse station Statenweg gebouwd en daarnaast komen er in totaal zeven nieuwe bovengrondse haltes: Melanchtonweg, Westpolder, Pijnacker- Zuid, Nootdorp, Leidschenveen, Forepark en Beatrixlaan. De bestaande haltes worden aan- gepast aan de lightrail-normen. In Den Haag sluit RandstadRail aan op het tramnet richting Den Haag Zuid West. www.stadsregio.info of www.kaartvandetoekomst.nlwww.randstadrail.nl de secretaris. mr M.C. Jansen de voorzitter, mr I.W. Opstelten De stadsregio ontving tientallen readies van inwoners uit de stadsregio op het nieuwe beleidsprogramma van het dagelijks bestuur. Een deel van de inzenders maakte gebruik van een uitnodiging voor een excursie langs regionale projecten. Op de foto krijgen deelnemers uitleg over maatregelen om de veiligheid in het openbaar vervoer te verbeteren. Het dagelijks bestuur van de stadsregio Rotterdam heeft bij wijze van vooriopige voor- ziening een eenmalige subsidie van 100.000 toegekend aan de stichting "Dak boven je hoofd" van Humanitas voor de opvang en begeleiding van dak- en thuisloze jongeren in Spijkenisse. De clienten komen voor het overgrote deel uit Rotterdam, Spijkenisse of directe omgeving. Uit de dagelijkse pralctijk komt naar voren dat de clienten problemen hebben op meerdere gebieden. De clienten worden zeer intensief begeleid naar zelf- standig wonen, gedurende een begeleidings- traject van 9 maanden. Met de gemeenten Spijkenisse en Vlaardingen wordt gesproken over mogelijkheden voor een meer structurele ondersteuning bij de opvang van thuisloze jongeren. De stadsregio stelt ruim 1,8 miijoen Euro beschikbaar in 2003 en 2004 voor het plaatsen van centrale schotelsystemen ter vervanging van schotelantennes. Een groot aantal woongebouwen wordt de laatste jaren ontsierd door een wirwar van schotelantennes aan de gevel of balkon. Afgezien van de uitstra- ling hiervan op de omgeving kan er op deze wijze veel schade aan de gebouwen ontstaan. In som- mige gemeenten, onder andere in Maassluis, bieden woningcorporaties bewoners een centraal schotelsysteem aan ter vervanging van individuele schotelantennes. Op het dak worden een of meerdere schotels gezet en de bekabeling wordt in het gebouw aangelegd. Voor bestaande schotel antennes geldt een overgangsregeling. Deze regeling houdt in dat bij nieuwe huurcontracten het plaatsen van individuele schotels wordt uitge- sloten. Om de aanzienlijke kosten voor het plaat sen van een centraal schotelsysteem te drukken stelt de stadsregio een stimuleringsbijdrage van 225 per woning beschikbaar. Wei wordt als voorwaarde gesteld dat 90% van de bewoners achter het nieuwe systeem moet staan. Verder is een voorwaarde dat de huren van de woningen niet hoger mogen zijn dan de bereikbaarheids- grens (per 1 juli 2003 453,77). Bij eigen wonin gen mag de WOZ-waarde van 160.000 niet worden overschreden. De regioraad heeft ingestemd met de Woonvisie stadsregio Rotterdam. De woonvisie is een stra- tegische visie op de toekomst van het wonen in de regio. Via creatieve invalshoeken wil de stads regio meer variatie in het totale woningaanbod stimuleren. De Woonvisie is opgesteld in nauwe samenwer- king met alle gemeenten in de regio en de federatie van woningcorporaties Maaskoepel. De Woonvisie stadsregio Rotterdam dient als inspira- tiebron voor gemeenten en daagt marktpartijen uit te investeren in een passende, vitale en geva- rieerde woningvoorraad in de stadsregio. Regio Agenda Wonen De Woonvisie is geconcretiseerd in een agenda waaraan in de hele regio gewerkt moet worden en in concrete projecten. De actiepunten van de Woonvisie-agenda zijn: herstructurering van naoorlogse wijken, - de goedkope voorraad toegankelijker maken voor lage inkomens, aanpak voor de verbetering van probieem- wijken, innovatieve woonconcepten voor ouderen, - meer starters aan een woning helpen, - de kwaliteit van nieuwbouw verhogen. Regio projecten Voorts omvat de Woonvisie een actieplan met zes projecten: landelijk wonen en historische stadscentra, - wonen op knooppunten, - wonen in combinatie met pakhuizen, uitzicht en water - het Nieuwe Noorden met als kernen Noordrand Rotterdam en Mathenesse aan de Maas. www.stadsregto. ir nil

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 15