Onze krant. Rotterdams Bel voor een proefabonnement: 0800-0642 Speciale website: www.terrorisrneverzekerd.nl Een onverzekerbaar risico Wat is terrorisme? Verzekeraars hebben gezamenlijk een website geopend waar u meer informatie kunt vinden over terrorisme en uw verzekeringen: www.terrorismeverzekerd.nl U vindt er onder meer antwoorden op de meest gestelde vragen, het Clausuleblad en het Protocol dat wordt gevolgd bij de afhandeling van claims. F g li v d b n E k h n o ii ti Week 28 TOTAAL-TX04 niet in hun voortbestaan worden bedreigd. Wij kunnen door deze regeling aan onze verplichtingen blijven voldoen als zich een ter- roristische aanslag voordoet. De gedupeerden worden geholpen en we kunnen ook nog steeds aan meneer X, wiens auto ergens wordt gestolen, uitkeren omdat hij daar recht op heeft. Want daar moeten we als verze- keraars ook rekeninq mee hou- den." Terrorisme: geen ver-van-inijn-bed show meer Bij alle huishoudens en bedrijven in Nederland valt bin- nenkort een brief van de verzekeraars op de deurmat. Misschien heeft u'm zelfs al ontvangen. De brief gaat over de dekking van de gevolgen van terrorisme. Het betreft een wijziging van al uw verzekeringen: van auto tot ziek- tekosten, van inboedel tot begrafenis. ledere verzekerde in Nederland is vanaf 15 augustus 2003 in principe, nog steeds, tegen de gevolgen van terrorisme verzekerd. Maar er zullen grenzen worden gesteld aan de maximale uitke- ring voor claims ten gevolge van terrorisme. Beperking van uitkering In Nederland zijn de koppen bij elkaar gestoken om tot een acceptabele oplossing te komen. Samen met de overheid hebben de verzekeraars gekeken hoe de huidige verzekeringen toch zoveel mogelijk in stand kunnen blijven en iedereen nog verzekerd kan blijven tegen de gevolgen van terrorisme. "Er is bijna geen Gevolgen wanneer, waar en hoe vaak een verzekeraar te vinden die het nog De wereld wordt vaker gecon- aanslag zal worden gepleegd? aandurft om het risico geheel en fronteerd met terroristische aan- Dat maakt het voor verzekeraars al voor eigen rekening te nemen. slagen. Dat dit veel materiele nog eens extra risicovol. Door samen de gevolgen te dra- schade teweegbrengt en ook veel Verzekeraars zijn van mening dat gen van een terroristische aanslag menselijk leed, was iedereen al duidelijk. Maar dat terrorisme ook zulke afschuwelijk grote gevolgen - i---. kan hebben als de aanslag in New York op 11 September 2001 durfde niemand van tevoren zelfs te bedenken. Toch bleek toen dat een kleine groep mensen in staat is de hele wereld in rep en roer te Belangrijke informatie! brengen. wim- <?Wr ai«»a mi "Verzekeraars komen hierdoor voor grote problemen te staan", zegt Paul Overmars, voorzitter van het Verbond van Ver zekeraars, de brancheorganisatie van de verzekeraars in Nederland. Er blijkt eigenlijk weinig voor nodig te zijn om een aanslag met vreselijk veel materieel en imma- dit alles bij elkaar maakt dat het en een, zoals het in vaktermen terieel leed te veroorzaken. "De terrorismerisico eigenlijk een heet, 'pool' te creeren, kunnen de schade is na zo'n aanslag als in onverzekerbaar risico is" (zie ook verzekeraars in Nederland aan New York bijna niet te overzien, kader). Net als bij de gevolgen hun klanten toch nog adequate maar moet wel vergoed worden. van oorlog willen verzekeraars dekking bieden", aldus de voor- Dat kan verzekeraars letterlijk de wereldwijd daarom de gevolgen zitter van het Verbond van kop kosten en daarbij is niemand van terrorisme niet meer onbe- Verzekeraars. Per (kalender)jaar gebaat. Bovendien: wie weet nu perkt verzekeren. stellen de Nederlandse verzeke- raars, internationale herverzeke- raars en overheid gezamenlijk een maximaal bedrag beschikbaar voor de vergoeding van claims door terroristische aanslagen. Dus voor het herstel van gebou- wen, de schadever^oeding van vernielde goederen zoals auto's, de ziektekosten van slachtoffers en in het ergste geval uitkeringen door het overlijden van mensen. Dit bedrag is nu vastgesteld op 1 miljard euro. Een voorbeeld: stel dat er in Nederland een aanslag wordt gepleegd. Alle getroffen verzekerden, of het nu bedrijven zijn of particulieren, dienen geza menlijk voor 1,1 miljard euro aan claims in. Dan moet de 'pot' wor den verdeeld: er is namelijk 1 mil jard euro per jaar beschikbaar. Dat betekent dat iedereen in dat geval 91 procent (1:1,1) vergoed krijgt van wat hij of zij heeft geclaimd. Celukkig heeft Nederland nog maar relatief wei nig met terrorisme te maken Meer informatie? Bijna alle verzekeraars in Nederland doen mee aan de gekozen oplossing. In de brief die u al heeft ontvangen of bin- nenkort krijgt, staat meer infor matie over de wijziging van de polissen. "Wij raden iedereen in Nederland aan om die informatie goed door te lezen. Of u nu ondernemer bent of consu- ment", roept Paul Overmars namens alle verzekeraars op. En verzekerd of niet, laten we met z'n alien maar hopen dat zoiets als in New York zich nooit meer zal voordoen. gehad. Als we naar het verleden kijken, zou 1 miljard euro steeds ruim voldoende zijn geweest. van terrorisme. Samen met de overheid hebben we nu een oplossing gevonden waarbij rekening is gehouden met de belangen van alle verzekerden, terwijl tegelijkertijd verzekeraars Bezorgd door TPG Post Verantwoord Al wordt de dekking aan een maximum gebonden, verzeke raars zijn toch van mening dat een verantwoorde regeling is getroffen. Overmars: "Het was duidelijk dat we niet onze ogen konden sluiten voor de gevolgen Postbus 7S627 1070 AP Amsterdam Verzekeraars noemen een gebeurtenis een onverzekerbaar risico als zij van tevoren niet meer bij benadering de gevolgen kunnen overzien. Oorlog wordt beschouwd als een onverze kerbaar risico: de schadeomvang is per definitie altijd enorm groot maar het is onmogelijk om de totale schade te voor- spellen. Wanneer het optreedt, ook dat weet niemand. Stormen bijvoorbeeld kunnen ook grote gevolgen hebben, maar hiervoor kunnen verzekeraars op basis van ervaringen uit het verleden kansberekeningen opstellen, waardoor de totale schadeomvang valt in te schatten. Op basis hiervan is de premie voor een verzekering vast te stellen. Als dit niet meer mogelijk is, kunnen verzekeraars een risico niet meer verzekeren. In die gevallen wordt er een uitsluiting opgeno- men in de polisvoorwaarden. Hoewel terrorisme door verze keraars ook als onverzekerbaar wordt beschouwd, hebben zij besloten om een oplossing te bedenken, waardoor ze toch dekking kunnen blijven bieden. Deze bnef bevat belangrgke informatie over a: uw verzekeringen Het gaat om de dekking van de gevolgen van terrorisme Deze informatie is gencht aan alle bewoners en bedniven die via dit adres kunnen worden bereikt Wanneer is iets een terroristische daad? Verzekeraars hebben samen een omschrijving voor terrorisme vastgesteld. Het kan gaan om een aanslag of een reeks van aanslagen achter elkaar, die schade en letsel tot gevolg hebben. Ook is van belang dat de terroristen de aanslag hebben gepleegd uit politieke, religieuze of ideologische motieven. Daarnaast wordt onder terrorisme ook 'kwaadwillige besmetting' ver- staan. In feite gaat het hier om aanslagen met biologische of chemische wapens. Dus het opzettelijk verspreiden van virus- sen, ziektes of schadelijke chemische stoffen valt ook onder het terrorismerisico. Dit is geen reclame. This fa not a commercial message Bu bir reWam degildir. ul nieuws tot LJ Ik neem een vrijblijvend proefabonnement op het Rotterdams Dagblad van 6 weken voor 18,50 Ik neem een kwartaalabonnement op het Rotterdams Dagblad. Ik.betaal automatisch. De eerste twee weken zijn gratis. Daarna betaal ik 52,50 per kwartaal.** (totterdams Dagblad v a 1 v n D ir hi al Z d< dt

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 20