maasstad| Cultuur, geschiedenis en actie in Frankrijk Maagd van Orleans Hoogtepunt uit gotiek! Jardin medieval Pont-Canal de Briare Kajakken en klunen Fietsend verkennen Karakteristieke Kastelen Strandzeilen maar dan anders ■u? In de Loire weerspiegelt zich de meester hoogte toe verder uit te buiken. Be- kend in Chartres zijn ook de vele tertres, steile trappen, leiden naar de rivier de Eure, waar nog steeds veel middeleeuwse washuizen staan. Een van de tertres, le tertre de St. Nicolas bezijden de kathe- draal, wordt oneerbiedig 'le tertre de la glisse-putin', het pad van de glijdende hoeren, genoemd. Het verhaal wil dat in 'de middeleeu- wen de waterdragers het water vanuit de Eure over dit zandpad naar boven droegen. De publieke vrouwen van de stad zochten klan- dizie bij de militairen, gelegerd in de benedenstad. Omdat de water dragers nogal wat water morsten, was het moeilijk voor 'les putins', om stiekem naar beneden te ren- nen, dat werd dus glijden. Van de glijdende hoeren naar de maagd van Orleans, die te paard ten strijde ging. De gotische kathe- draal van Orleans, de 'Cathedral Sainte-Croix' is een meesterwerk. Eveneens UNESCO erfgoed en eveneens magnifiek glas-in-lood. De vier reusachtige evangelisten in het voorportaal en de 'Chapelle de Jeanne d'Arc maken indruk. Straten, scholen, restaurants, cafes, standbeelden, instanties en win- kels, allemaal dragen ze de naam van deze dappere maagd die door God zou zijn aangestuurd om in 1429 de stad te bevrijden van de Engelsen. Helaas eindigde het 19- jarige leven van deze heldin op de brandstapel in Rouen. Op het Place du Martroi, temidden van veel ca fes en eethuisjes, staat haar ruiter- standbeeld. Enkele meters verder- op, in een vakwerkhuis, het Mai- son Jeanne d'Arc, wordt haar le- vensverhaal audiovisueel ver- beeldt. Vlakbij het ruiterstand- beeld is het op aanvraag mogelijk door een geheimzinnig straatroos- ter af te dalen tot de oudste funda- menten van de stad. In het renais- sancehuis Groslot loop je in de verschillende stijlkamers door de historie van de stad, een aanrader! Twee imposante kathedralen op rij, Chartres en Orleans. Nog meer indruk maakt evenwel de minder bekende Abdij van Fleury in St.Benoit-sur-Loire. Ingetogen grandeur aan de Loire tussen Or leans en Gien, een van de mooiste Romaanse abdijen van Frankrijk. Waar de vele zuilen in het voor portaal doen denken aan de 'Mesquita' van het Spaanse Cord- Ruim 4.000.000 pot- en glasscher- ven heeft Raymond Isidore ver- werkt in en aan zijn huis. Begon- nen met het pad langs zijn huisje dat hij lelijk vond, Isidore bedekte het met aardewerk- en glazen sch- erven. Voila, een hobby geboren. Alle gevels van het huis, alle mu- ren van de omheining werden be- legd met stukken aardewerk en glas. Niet meer te stuiten, hij legde zich geheel toe op zijn passie en ging patronen, figuren, gebouwen, gestaltes en personages in de ge vels verwerken. Bouwde ruimte na ruimte bij aan zijn huis, alle interi- eurs werden belegd met scherven, tot en met tafels,stoelen, bedden en kasten toe. En achter het huis ontwierp hij zijn buitengewone 'tuin': tussen het schaarse groen kregen gebeeldhouwde en met scherven beklede figuren een plaats. Maar de allermooiste plaats die gaf hij aan die ene kathedraal, de kathedraal van Chartres. Nadat de Romaanse kathedraal in 1194 door brand was verwoest, bleven slechts de zuidtoren, west- gevel en crypte over, en wonder- wel, de oudste kerkschat, de sluier van Maria, die in de Apsidische Kapel wordt bewaard. De kathedraal van Chartres is ge- classificeerd als UNESCO erf goed. De 150 wereldberoemde glas-in-lood vensters uit begin 1200, het 'Blue de Chartres', be- slaan 2600 vierkante meter en illu- streren verhalen uit de bijbel en het dagelijkse leven in de 13e eeuw. Op de labyrintvloer in het midden- schip van de kerk volgden Pel- grims dit 262 meter lange, cirkel- vormige spoor op hun knieen als boetedoening. Niet ver van de kathedraal, staan in de kasseienstraat Rue des Ecuyers, nog veel oude vakwerkhuizen, waaronder de 'dikbuikigen'. Kajakken door beschermd natuurgebied van le Conie. Zoveel te beleven in dat kleine stukje Loireqebied Jardin Medieval van Bois-Richeux. oba. In de zuilen wordt in 53 kapit- telen het leven van Christus en Ma ria prachtig uitgebeeld. Het bijwo- nen van een openbare kerkdienst (dagelijks) met gregoriaanse zang van de Benedictijner monniken uit het aangrenzende klooster, streelt de zinnen. Deze monniken sticht- ten rond 650 dit klooster van Fleury als een van de eerste kloos- ters onder de regel van Sint Bene- dictus, peetvader van het westerse kloosterleven. In 672 halen zij de stoffelijke resten van hun leer- meester uit Italie en brengen dit over naar hun klooster, vanwaar de verspreiding van de regel van Sint Benedictus uitvloeit over de gehele westerse wereld. De relikwieen van H. Benedictus worden be waard in de fraaie crypte. De abdij dateert uit rond 1100 en beheerst, aaneengesmeed met het klooster, een verstild en schilderachtig pleintje net buiten het dorp. Jeanne d'Arc overwon een hele troep Engelsen, echter geen betere overwinning dan zelfoverwinning en dat ervaar je in het park 'Forest Jump' in Conflans-sur-Loing, ten oosten van Orleans. Touwen met haken om armen en benen, zenu- wen gieren door je lichaam. Op het platform, halverwege de boom, je lijkt wel gek, haak jezelf vast aan de verbindingslijn naar een andere boom. Niet denken, niet naar bene den kijken, maar klim, wankel of glij van de ene naar de andere boom, van de ene boomkruin naar de andere, soms met een groot ver- val, soms boven kolkend water! Dan volgt de voldoening, na het bereiken van het einde van het par- cours. constructie in de bovenzaal van de donjon, nog geheel in tact. Voor de kinderen is er in verschillende de- len een doe-kasteel van gemaakt. Voor de liefhebber: Op weg naar dit kasteel, komende vanuit Or leans gaat de weg vlak voor Sully- sur-Loire door het dorpje "Village des boites aux lettres', bekend om dat iedere woning een bijzondere brievenbus heeft. Van origineel en futuristisch tot truttig en banaal. Wat moet de postbode toch voor een sentiment bekomen, waneer hij een brief door de bilnaad van een paar reusachtige billen laat glijden. Tuinen aangelegd in middeleeuw se traditie, de 'jardin medieval' lig- gen bij een middeleeuws kasteel of boerderij. Zoals Le Jardin Medie val de Bois-Richeux, even ten noord-westen van Chartres. Rond- om de boerderij staan oeroude soorten van aromatische planten, keuken- en medicinale kruiden- planten gerangschikt. Op de bin- nenplaats de moes- en bloementuin met meditatieruimte, de Chambre d'Amour, en de kloostergang. De planten en struiken zijn, net zoals in de Middeleeuwen, geplant in rieten bakken en hebben een tradi- tioneel irrigatiesysteem. De Loire, waar water is, zijn brug- gen. Ongetwijfeld de mooiste, dan wel meest markante brug van Frankrijk is de 'Pont-Canal' bij Briare, ten zuiden van Orleans aan de Loire. Rondvaartboten varen er af en aan. Een kunstwerk van de hoogste orde, daterend uit 1896. Via dit aquaduct kan het water uit het kanaal naast de Loire deze ri vier passeren. Waarna deze Pont- Canal uitkomt in het Canal de Bri are, het oudste verbindingskanaal van Europa. Via trappen kan er af- gedaald worden naar de oevers van de Loire, vanwaar fraai uitzicht op de ijzeren constructie aan de on- Door Irene Boonekamp Helemaal gek van 'Le Cathedral' is hij. Eigenlijk van alle ka thedralen in Europa. Maar de kathedraal van Chartres, non de dieu zo dicht bij zijn huis in zijn eigen woonplaats, die heeft hij een ereplaats gegeven in zijn tuin vol religieuze bouwwerken. Monsieur Raymond Isidore heeft iets met religie. En met pot- scherven. Een niet alledaagse combinatie die de kunstenaar in hem naar boven haalde en Frankrijk een even bijzonder als bi- zar monument schonk: Maison Picassiette (een picassiette is een bordscherf). Om de hoge prijs van de grondbe- lasting te ontlopen werd de opper- vlakte van de begane grond van het huis kleingehouden om naar de derkant van het aquaduct. De brug, 662 meter lang, 11 meter breed en 2,20 meter diep, steunt op 15 pij- lers die nog door de Societe Eiffel zijn gemaakt. Beschermd natuurgebied! Er mo- gen dan ook maar een paar kajaks per uur over de Conie rivier varen. De stilte van een onverstoorbare natuur vol wilde waterbloemen en grillige struiken wordt alleen ver- broken door de roep van wilde vo- gels. Iedere bocht verrast opnieuw. De kajaktocht duurt twee en een half uur, inclusief een stukje klu nen met de kajak in de hand. Fietsen van het kasteel van Cha- teaudun naar de grotwoningen in het troglodietendorp Troo, of van het kasteel van Maintenon naar het Maison Picassiette. Van het kasteel van Sully-sur-Loire naar het bloe- menpark van la Source, kan ook. Het Comite Regional du Tourisme et des Loisirs in Orleans (033 2 38 79 95 28) heeft voor de zomer 2003 enkele fietstochten (al dan niet inclusief overnachtingen) uit- gezet tussen de kastelen aan de Loire. Pont-Canal de Briare, de meest markante brug van Frankrijk. Geen betere overwining dan zelfoverwinning in'Forest-Jump' Met duizenden tegelijk Snellen we er voorbij, op weg naar het zuiden. Daarom zijn de paden er nog niet platgetreden. Maar er is zoveel te zien, nog zoveel te ontdekken en zoveel te beleven in dat kleine stukje van het fraaie Loiregebied, dat 'Centre Val de Loire' heet. Een prachtig stuk dat bestaat uit de departementen 'Eure et Loire' en 'Le Loiret'. Grofweg tussen Chartres via Orleans tot Gien; tus sen het pad van de glijdende hoe ren, via de maagd van Orleans, naar de zelfoverwinning in Gien. Sommige gebieden zijn er verhe- ven tot natuurreservaat en de oe vers van de Loire, de laatste onge- repte rivier van Europa, zijn een paradijs voor bijzondere vogels en -liefhebbers. Kastelen, kerken en middeleeuwse tuinen. Riviertjes, meertjes en een markante water- brug weerspiegelen zich in de nu weer grillige dan weer vriendelijke Loire. Waarvan de oevers de be- roemde AOC (Appelation d'Origi- ne Controle) wijnen van Sancerre, Vouvray en Chinon voortbrengen, de foie gras en de in as gerolde gei- tenkaas Crottin de Chavignol re- gelrecht je hart binnenrollen. Ook actievelingen vinden er hun weg. Kastelen verrassen om iedere bocht van de Loire. In het Centre Val de Loire zijn ook de wat min der bekende kastelen een omrijden waard. Het Chateau van Chateau- dun bijvoorbeeld, vanuit Parijs ko- mend het 'eerste kasteel van de Loire'. Een kakofonie van bouw- stijlen, het kasteel werd ooit be- woond door de 'bastaard van Or leans'. Jean Dunois. Het gotische trappenhuis heeft een dubbele ope ning in de stijl van een Italiaanse loggia en de 31 meter hoge donjon van het kasteel dateert uit de twaalfde eeuw. In de 'Sainte-Cha- pelle' staat een groep van 15 le- vensgrote gepolychromeerde standbeelden uit de 15e eeuw. Het kasteel is nog grotendeels ingericht met meubelen en wandtapijten uit de 16e eeuw. Chateaudun is een heel leuk en oud stadje. Het Musee des Beaux-Arts et d'Histoire naturelle is bekend om de uitgebreide collectie vogels (2500) en mummies uit de Ro- meinse tijd. Ander kasteeljuweel is het Chateau Sully-sur-Loire tussen Orleans en Gien, ontsnapt uit een sprookjes- boek. Fraai gelegen in een immens park zou je hier zomaar de prinses met een laken uit de toren kunnen zien ontsnappen. Het kasteel uit de 14e eeuw, verblijf van de hertog van Sully, is nog voor een groot deel ingericht en bekend om enke le bekende wandkleden. Wat nie- mand mag missen is de unieke middeleeuwse, eikenhouten kap- f Strandzeilen, maar dan anders. Niet over het zand langs de vloed- lijn van de zee, maar in de kortge- schoren korenvelden is het een on- gevaarlijk maar spectaculair avon- tuur om met zo'n 40 kilometer per uur door het natuurgebied La Beauce, de graanschuur van het Loiredal, te zeilen. Na een korte instructie ook geschikt voor kinde ren in de kleine versie van het zeil- mobiel. Voor informatie en documentatie Maison de la France,Prinsen- gracht 670, 1017 KX Amsterdam Telefoon: 0900-1122332Internet. www.france guide, com Renaissancehuis Groslot in Orleans is een aanrader. I

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 12