maasstad Primeur voor Schiedam met oplichtende infoborden Stankklachten In juli EHBO-cursus 4Jt Korter wachten door Dynamisch Reiziger In formatiesysteem Einde leek nabij voor het grootste openluchtspektakel van Schiedam www.audiocontrol.nl Vervolg op 'de grote VIER' maasstad maasstad weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM Daar is de bus- halte. Het enige wat je weet staat op een onduidelijk briefje aan de haltepaal. Het is tien uur en de bus ging om vijf voor. Getver, dat wordt wachten. Maar is die bus wel geweest of heeft die ver- traging? Na tien minuten wachten vervliegt die hoop, lets eerder op, of had je maar een andere route geno- men. Wachten is minder zwaar als je weet waarom. En dat kan via het Dyna- misch Reizigers Informatie- systeem (DRI) bij de bus- halte. SCHIEDAM - Het zou toch zonde zijn. Niet dan? Geen jaar- lijkse Brandersfeesten meer. Het grootste openluchtspektakel van Schiedam. Geen razend druk laatste weekend van Septem ber? En dat na negentien eerdere uitvoeringen met groot suc- ces. Nog vorig jaar kwamen op het buitenluchtfeest 250.000 bezoekers af. Vermoeidheid bij de organisatoren, terugtrek- kende sponsoren en verminderd enthousiasme bij deelnemers. Van het vorig jaar trotse, nieuwe en jonge bestuur bleef slechts een bestuurder over. Het einde leek nabij en onvermijdelijk. Maar ter elfde ure kwam de redding: Stichting Evenementen Schiedam, een nieuwe club mensen die alle Schiedamse eve nementen gaat bij staan. Brandersfeesten gered en dus in Sep tember de 20e uitvoering. Wel wat kleiner en bescheidener van opzet, maar toch. MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Woensdag 13 augustus 2003 Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 10.00 uur. Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur: dr. P. Buitelaar. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 17.00 uur: dr. P. Buitelaar. (Gereformeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 09.30 uur: ds W.R. van Wieren. De Ark, Hargplein, zo 09.30 uur: geen dienst. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zc 10.30 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur ds. F.H. Blokhuis en 16.30 uur, ds. F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 11.00 uur ds. A.G. Boogaard en 16.30 uur ds. J.W. Schoonderwoerd. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur: mw. ds. E. Hoeksel. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, zo 09.30 uur. euch.viering. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, schrift en gebed. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, ds G.H. Baudet. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur ds. N. v/d Want, wo 19.45 uur: geen dienst. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 0104004434 Fax 0104128449 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 06 41828035 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010 4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voornabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Mle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur door Frank Willemse Technisch kan het allang maar het kost wel wat. A1 eerder heeft Rotterdam voor lijn 20 naar Zuid het systeem getest. En nu krijgt Schiedam DRI-borden ofwel een Dynamische Reizigers Informatie Systeem. Borden die precies aan- gegeven wanneer en waar de bus komt. Niet langer onzeker wach ten. Goede ervaringen zijn opgedaan met dynamische infoborden op rijkswegen. En onderzoek wijst uit dat reizigers zonder informatie snel ontevreden worden. Een on- wetende reiziger denkt twee drie keer langer te wachten als in werkelijkheid. Alle reden voor snelle en betrouwbare info via een beeldscherm of display. Vorig week donderdag tekende wethouders De Swart en Heijink een overeenkomst tot koop bij de bedrijven Amec (Engels) en Spie (Frans) voor dit ingenieuze sys teem. Een groot bord (twee bij een meter) met oplichtende led's komt in de aankomsthal van het station Schiedam te hangen. Waarin een oogopslag valt af te lezen op welk perron en hoe laat de bussen komen. Sinds de verhuizing van het bus- station van beneden aan het Stati- onsplein naar boven op de Hor- vathweg staan daar de bushaites achterelkaar op perrons. Vroeger naast elkaar en nu lang gerekt achter el kaar staan de bushai tes. Met een infobord weet je pre cies waar heen te lo- pen. Een ander voordeel is dat nu precies bekend is hoe lang te wachten voor de bus komt. Zodat ervaren reizigers een andere ver- binding kunnen kiezen. Op de perrons zelf staan kleine DRI- borden met dezelfde info als aan- komsttijd en mogelijke vertra- ging- Station Schiedam Centrum is met bus, trein, metro en binnenkort sneltram een regionaal knoop- punt geworden. Met verbindin- gen naar Westland en naar de ei- landen. Net zo belangrijk als knooppunten Spijkenisse of Rot terdam Zuidplein. Ook weer een reden om voor de komst van de sneltram, lijn 1, nu al dit dure sys teem aan te schaffen. Bo- vendien ont- wikkelt de Ge meente Schie dam hier een nieuw gebied, namelijk Schieveste. Een ambitieus plan met nieuwbouw van kantoren, fa- brieken maar ook wonen en ont- spanning. Fase 1 is begonnen met het herstructureren van het Stati- onsplein. Daar worden panden aangekocht en zullen nieuw- bouwflats met kantoorruimte ver- schijnen. Vandaar dat de bussen naar boven zijn verhuist. Met het DRI-systeem geeft Schiedam samen de RET en Con- nexxion beter en meer informatie aan de reiziger. Een ander voor deel is dat op stille uren de bussen naar het dichtstbijzijnde perron worden gestuurd. Zodat de bus- reiziger zich veiliger zal voelen. aldus projectleider Marc Platell van Schieveste die dit project na- mens de gemeente Schiedam co- ordineert. Brandersfeesten gered en nipt uit de grond gestampt Door Frank Willemse Wie kent niet de gondelvaart door de Langer Haven. Duizenden men- sen die met open mond keken naar feeerieke opgesierde boten. Een carnavalsoptocht over het water. Uniek in Holland. Maar langzaam kwam de sleet erin; vrijwilligers trokken het niet meer, het ging te- veel kosten en de formule leek ver- roest. Het moest elk jaar groot, groter, grootst. Totdat enkele jaren geleden de ballon knapte. „En toch zijn we weer bezig met het idee van de Gondelvaart", zegt de nieuwe coordinator Jil Huisman van bureau Mozaick strijdlustig. „We zoeken nu uit of we volgend jaar niet wederom die botenop- tocht kunnen houden. De brieven naar de watersportverenigingen gaan binnenkort de deur uit. We hopen op enthousiasme reaches." Maar eerst dit jaar de 20e versie van de Brandersfeesten. Wat is nieuw en welke onderdelen zijn gebleven? De opzet blijft hetzelfde maar duurde het evenement vroe ger een week, dit jaar is het drie da- gen feest met het accent op het weekend. Wel overvolle dagen die vrijdag 27, zaterdag 28 en zondag 29 September. Dit jaar geen grote tent op het Stadserfplein maar at taches door heel de binnenstad. Nieuwe onderdelen zijn het mooist verlichte huis op de Lange en Kor- te Haven, verlichte grachtenpan- den die samen met de bootjes (weer uit Katwijk) een schitterend schouwspel opleveren. Met een speciale prijs voor het best verlich te pand. Nieuw ook is de komst van de Postcode Loterij Lingo- show gepresenteerd door bekende showmasters als Gaston Starreveld of Sander Janson. Verder nieuw zijn de speciale fluisterboot rond- vaarten: een voor kinderen, een's avonds en eentje met vissersliede- ren en smartlappen. Maar verreweg de meeste onder delen zijn 'oud maar vertrouwd'. En in het verleden succesvol ge- bleken. Waarom veranderen als iets goed werkt? De basis van de Brandersfeesten is en blijft de markt. Eigenlijk vier soorten markten: vrijdag de weekmarkt maar ook een markt met koopjes bij alle winkeliers op de Dwaze- Branders-Vrijdag, zaterdag een brocanterie-markt met antiek en oude spulletjes. Tot slot op koop- zondag de grote Brandersmarkt zelfs op de nieuwe Broersvest. Andere vaste onderdelen van de Brandersfeesten; de opening met de taptoe op vrijdag, het schilderen op de grachten 'Ezels op de Kade' en natuurlijk 'Schiedam Swingt' of wel de horeca die uitpakt met ter- rassen en muziek. Er zijn buiten- podia in de grote cafes als de Unie, Van Diggelen en Het Weeshuis waar het hele weekend diverse bands zijn te horen. Maar ook in kleinere kroegjes en restaurants is er li ve-muziek. Ook de musea doen mee met culinaire hoogstandjes en een feestelijk einde van de Cobra- tentoonstelling. Frans Eikenbroek is de nieuwe voorzitter en drijvende kracht ach ter de redding van de nieuwe Bran dersfeesten. Als voorbeeld heeft hij voor ogen de Rotterdamse Fes tival Stichting. Daarom is in het voorjaar eenzelfde Schiedamse stichting opgericht. Eigenlijk op aandrang van de politiek waar de wens leefde om alle evenementen te gaan stroomlijnen. Ondanks zijn razend drukke baan als directeur van drukkerij TDS heeft Eiken broek ja gezegd op het verzoek van de gemeente. En de eerste succes- jes zijn al geboekt, volgens hem. Langere openingstijden voor de horeca tijdens de Brandersfeesten. Daarnaast is hij ook initiatiefnemer voor een grote Herman Brood-ex- positie in de leegstaande Koren- beurs van augustus tot oktober. Ook de vier andere festivals in Sep tember wil zijn stichting gaan co- ordineren. Doek!, de opening van het cultureel seizoen, Stad.als.Film en Brandersfeesten bij elkaar. „De stichting Evenementen Schiedam wil een buffer zijn tussen organisa- tie en de gemeente. Zodat alles wat gemakkelijker en beter verspreid loopt" aldus de nieuwe voorzitter. En de Brandersfeesten zijn daar- mee gered en worden op het nip- pertje voor de 20e maal gehouden. Met de DwazeBrandersfeesten- Vrijdag en speciale fluisterboot- tochten. Met een kindercircus of tijgeren en klimmen bij de Land- macht. Met pannenkoeken-eten bij molen De Walvisch of een culinai re proeverij bij het Gedistilleerd Museum. Voor het vervoer naar het centrum wordt een historische tram ingezet. En nog veel en veel meer. Misschien niet zo veel als vroeger maar wel lekker verspreid over de binnenstad, op het water en op de terrasjes. MAASSLUIS - Het Gemeentemu- seum Maassluis heeft deze zomer een grote tentoonstelling ingericht met prominente stukken uit eigen collectie. Onder de noemer 'de grote VIER' wordt in deze exposti- tie werk getoond van de kunste- naars Jan van Heel, Jeanne Bieru- ma Oosting, Otto B. de Kat en Sierk Schroder getoond. 'de grote VIER' loopt nog tot en met zondag 24 augustus 2003. De werken van deze, op landelijk niveau bekende, kunstenaars werden voor deze ge- legenheid op een vernieuwende manier bijeengebracht en gepre senteerd. Daarbij werd gebruik ge- maakt van zachte pasteltinten. Al len kleuren die terugkomen in de schilderijen zelf. Op deze manier is een sfeervolle omlijsting van het geselecteerde werk gemaakt. In de afgelopen periode heeft de tentoonstelling 'de grote VIER' zulke goede reacties van het muse- umpubliek mogen ontvangen dat is besloten een vervolg te geven aan de expositie. Het bleek niet moge- lijk om de tentoonstelling te ver- lengen. De 'Tuinzaal' waar 'de grote VIER' hangt, is vanaf 30 au gustus het domein van Richard Bouwman die onder de titel 'The Garden of Hypnos' zijn schilderij en en werken op papier tentoon- stelt. In het Gemeentemuseum Maas sluis is er nu voor gekozen 'de gro te VIER' in een kleinere ruimte en in een andere vorm nog enkele maanden te doen voortbestaan. Deze tentoonstelling 'de grote VIER (bis)' gedoopt en is speci- fiek gewijd aan werken op papier en documentatie van De Kat, Oos ting, Van Heel en Schroder. In de kleine zaal zijn door deze kunste naars gemaakte illustraties voor tijdschriften, boekjes, agenda's en brochures te aanschouwen. Voorts zijn er schetsboekjes te bekijken en foto's waarop de kunstenaars zelf te zien zijn. Zeer bijzonder is de door Jeanne Bieruma Oosting ge- bruikte schilderskist. 'de grote VIER (bis)' wordt op 16 augustus opengesteld en loopt door tot en met 2 november 2003. Het Gemeentemuseum Maassluis is gelegen aan de Zuiddijk 16 in Maassluis. De deuren zijn van dinsdag tot en met zondag steeds van 14.00 tot 17.00 uur geopend. De entree bedraagt 1,15 euro. Op de perrons zelf staan kleine DRI-borden met dezelfde info zoals aankomsttijd en mogelijke vertraging. Foto Roger van der Kraan REGIO - Het aantal stankklach ten in de maand juli is dit jaar toegenomen. De meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond heeft vorige maand 742 stankklachten geregistreerd en behandeld. Dat zijn 102 klachten meer dan het gemid- delde van de maanden juli in de afgelopen vijf jaar. In juli 2002 werden 607 stankklachten bij de meldkamer behandeld. Twee grote klachtenbronnen betroffen het W aterweg-gebied Het ortho-cresol ongeluk bij opslagbedrijf Vopak zorgt nog altijd voor stankoverlast. In juli kwamen uit Vlaardingen, Maassluis, Maasland, Schie dam en Rotterdam 88 klachten binnen over deze riekende che- misch stof. Afvalverwerkings- bedrijf Sita Remediation in de Botlek verwerkte de met ortho- cresol vervuilde grond van Vo pak. Op het moment dat alle verontreinigde grond was ver- werkt, zijn de installaties, op- slagbakken en transportbanden schoongemaakt. En dit heeft op haar beurt ook weer de nodige stankoverlast veroorzaakt. Een tweede grote klachtenbron was een kleine lekkage op za terdag 26 juli bij de MPP-fa- briek van Atofina in het Pernis- gebied. De lekkage ontstond rond 00.30 uur in een leiding voor verpomping van een afval- product. De fabriek lag op dat moment stil. Oorzaak was ver- moedelijk corrosie van binnen- uit. Hierdoor is een gaatje in de leiding ontstaan waardoor een chemische vloeistof met zwa- velverbindingen (mercaptanen) is vrijgekomen. Deze vloeistof verspreidt een sterke rottende stank. Snel handelen heeft verder stin- kend onheil kunnen voorko- men. De leiding werd direct af- gesloten en met een klemband afgedicht. Met een speciaal middel is de stankstof vervol- gens geneutraliseerd, waarna de mercaptanen door een soort kattengrit werd opgezogen en dit goedje in vaten is opgesla- gen. Over de stank die deze lek kage voortbracht is door dertig inwoners uit Vlaardingen en Schiedam een klacht ingediend. 1 SO p>ostfc>uisi 1 ©S5 3000 tor rottesrdarm SCHIEDAM - EHBO-vereniging Christoforus uit Schiedam start op dinsdag 2 September om 20.00 uur met een opleidingscursus voor het eenheidsdiploma EHBO. De kos ten voor de cursus bedragen 110 euro. De EHBO-lessen worden gegeven in de dependance van scholenge meenschap Buiten de Veste aan de Burgemeester van Harenlaan 952 in Schiedam. De ingang bevindt zich aan de Van Hogendorpstraat. Vanaf 19.30 uur zijn de schoollo- kalen geopend. Ook gediplomeerde leden kunnen bij Christoforus terecht voor het volgen van hun herhalingslessen. Informatie en aanmeldingen voor de verschillende cursussen kan bij de EHBO-ers Reichard, (010) 470 41 85, en/of Van der Schans (010) 470 04 47. De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Smog in het Rijnmondgebied Door het warme weer en de lage windsnelheid blijft de luchtveront- reiniging in de omgeving van de industrie hangen. Als dit weer dagen aanhoudt stapelt de verontreiniging zich als het ware op. Om te voor- komen dat de concentraties zo hoog worden dat dit schadelijk is voor de gezondheid geeft de DCMR een waarschuwingscode uit voor de industrie in het Rijnmondgebied. Volgens de voorschriften in de milieuvergunning van de bedrijven, moeten zij de verlading van stoffen die luchtverontreiniging kunnen veroorzaken (de zogenaamde reactieve koolwaterstoffen) verminderen. Op dinsdag 5 augustus om 15.00 uur heeft de meldkamer van de DCMR door het uitgeven van Code-1 voor reactieve koolwaterstoffen een voorwaarschuwing gegeven. Bij code-1 moeten de bedrijven alle verladingen doorgeven, maar ze hoeven nog geen maatregelen te nemen. Vanaf donderdag 7 augustus 13.00 uur is code-2 voor reactieve koolwaterstoffen ingesteld. Vanaf dat moment moeten de bedrijven de verladingen van die stoffen met 50 procent verminderen. Deze maatregel is ingesteld omdat er ernstige smog werd verwacht. Op 10 augustus is in het Rijnmondgebied in de middag daadwerkelijk ernstige smog gemeten. Tussen dinsdag 5 en zondag 10 augustus zijn in totaal 94 klachten gemeld die verband hielden met de smog. De aard van de klachten was vooral stank, chemische lucht en benauwde lucht. Omdat ook sprake was van stankklachten die verband hielden met de weersomstandigheden is vanaf 7 augustus tevens een code ingesteld voor stank. De industrie moet daarom ook verladingen van stank- stoffen aan de meldkamer van de DCMR melden. Stankoverlast van AVRAM Compostering Op woensdag 6 en donderdag 7 augustus zijn 44 klachten binnen- gekomen over een zurige compostlucht in Rozenburg en Maassluis. De klachten zijn veroorzaakt door AVRAM Compostering in het Botlek gebied. Bij uitgebreid onderzoek door de uitrukdienst van de meld kamer en een inspecteur van de afdeling handhaving bleek dat het bedrijf volledig volgens de voorschriften werkte. De geur die normaal bij het composteringsproces vrijkomt is vermoedelijk door de abnormale weersomstandigheden versterkt. Hierdoor ontstond benedenwinds van het bedrijf stankoverlast. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 3