maasstad Relaas van een jonge chefkok in wording Restaurant'revisited' Pension Maaszicht geeft dak- en thuisloze jongeren onderdak en hoop O ;>a Woensdag 27 augustus 2003 Vertrouwen winnen Pension Maaszicht is de enige 24-uursopvang voor dak- en thuisloze jongeren in de Rotterdamse regio. In het pension wo- nen dertig jongens en meisjes van 17 tot 23 jaar, die hun thuis- situatie ontvlucht zijn. De jongeren werken in Maaszicht onder intensieve begeleiding aan hun toekomst. Om zo een eind te kunnen maken aan hun zwervend bestaan. In Pension Maas zicht wordt getracht de jongeren uiteindelijk zelfstandig te kunnen laten functioneren in de maatschappij. Robbert (20) woont nu zo'njaar in Maaszicht. Hij werkt in Restaurant Mil lers om werkervaring als kok op te doen. Daarnaast probeert hij twee koksdi- ploma's te halen. Volgend jaar September hoopt hij een start aan de kokschool te maken. ,,Mijn droom komt dan eindelijk uit", zegt Robbert zachtjes. Nazorg L55 CX29 Ontsnapt uit een zwervend bestaan vers. „Zwerfjongeren drinken bij- voorbeeld meer alcohol en gebrui- ken vaker drugs dan andere jonge ren." Verder zien hulpverleners steeds vaker zwerfjongeren met forse schulden. „Wanneer ze bij ons binnenkomen, moeten ze zich laten registeren bij de gemeente. Voor sommige jongeren betekent het inschrijven op een vast woon- adres, dat schuldeisers hen kunnen traceren. Maar door onze hulp kunnen ze van het gevoel afkomen dat ze in een vicieuze cirkel vast- zitten. Het is hard, maar ze moeten de consequenties overzien." „Jeugdcriminaliteit", vervolgt Kurvers. „Ook zo iets. Doordat veel zwerfjongeren hun inkomsten vaak uit criminaliteit hebben ge- haald, hebben de jongeren vaak het gevoel dat ze veel moeten 'inleve- ren'. Een legaal verdiend salaris is altijd minder dan een illegaal sala ris. En je moet er nog meer werk voor verzetten ook. Later komen ze daar wel op terug, maar aan het begin is dat even moeilijk." Duidelijk is dus dat de jongeren gemotiveerd moeten zijn, willen ze zich vrijwillig door hulpverleners binnenstebuiten laten keren. „Die goodwill creeren dat is het moei- lijkste van ons vak", laat Kurvers weten. „Te meer doordat veel van deze jongeren alleen nog maar slechte ervaringen met de hulpver- lening hebben gehad. Hierdoor zijn veel zwerfjongeren vaak 'hulpverleningsmoe'. Wij probe- ren ze weer stapje voor stapje ver trouwen en inzicht in hun toekomst te geven." Einddoel is de jongeren als vol- waardige burgers mee te laten draaien in de maatschappij. Onge- acht de inspanning, met minder ne- men de mensen achter Pension Maaszicht geen genoegen. „Wij laten iemand pas los, wanneer die- gene een baan of opleiding heeft", stelt Kurvers. „Daarnaast proberen we samen een oplossing voor de eventuele schuldenproblematiek en druggebruik te vinden." Dat kan Maaszicht niet alleen. Vandaar dat er samen werkingsver- banden bestaan met diverse instel- lingen. Werkstad bijvoorbeeld, helpt de jongeren een baan te vin den en een scholingscoordinator van het Albeda College bekijkt welke studie bij welke jongere past. Daarnaast biedt het pension leerplekken aan in het door henzelf door Patricia Verkade ruzie thuis is niet voldoende", ver- telt Kurvers. „Net als dat hard- drugsverslaafden niet worden toe- gelaten of psychiatrische patienten die een gevaar voor zichzelf en voor anderen vormen. Meer wordt gekeken naar wat vanbinnen zit. Of de jongeren die opgevangen worden, dat stukje motivatie heb ben om iets van hun leven te willen maken." Daarnaast vangt Maaszicht min- derjarigen op die middels rechtelij- ke beschikkingen zijn toegewezen. Kurvers legt uit: „Doordat jonge ren vanaf hun achttiende niet meer bij jeugdzorg terecht kunnen, ra- ken ze tussen wal en schip. Hier door vallen ze vaak weer terug in hun oude levenlje. Door de opvang van deze jongeren probeert Pen sion Maaszicht te voorkomen dat deze jongeren (weer) op straat be- landen." Voor veel jongeren is dat dan ook het enige wat telt. Onderdak vin den. „Wanneer ze de stap zetten om bij ons te komen wonen, den- ken ze vaak dat een dak boven het hoofd de oplossing voor al hun problemen is", schudt Kurvers van nee. „Maar al snel komen ze erachter dat er veel meer bij komt kijken en dat een dak alleen niet voldoende is." Vandaar dat Maas zicht werkt volgens het principe van de vijf B's: bed, bad, brood, begeleiding en buitenzorg na- zorg). „Wij proberen ze op eigen benen te laten staan. Daarnaast trachten we iedere jongere aan het werk te krijgen of een opleiding te laten volgen. Ook neemt het op- bouwen en onderhouden van het sociale netwerk -zoals familie en vrienden- een belangrijke plaats in." De jongeren worden door de Maaszicht medewerkers op alle fronten geholpen, maar dit gaat met veel vallen en opstaan. „Op het eerste gezicht zijn zwerfjonge ren niets anders dan leetijdgeno- ten. Ze dragen dezelfde kleding, praten dezelfde (straat)taal. En toch zijn er wel degelijk belangrij ke verschillen", benadrukt Kur- „De meesten zwerfjongeren heb ben hun hele levenlang nog geen moment rust gekend. Constant zijn ze in beweging. Zwervend van te- huis naar pleeggezin en van inter- naat naar crisisopvang. Nooit lang te vinden op een en hetzelfde adres." Aan het woord is Joke Kurvers van de Stichting Vrienden Maaszicht. Kurvers kent de achter- grond van deze jongeren. Ze ko men vaak uit een gebroken gezin en minstens de helft zat ooit in een tehuis. En wanneer ze, om welke reden dan ook, dat tehuis of inter- naat verlaten, taken ze vqak thuis- loos. „Velen missen in ieder geval een dak boven hun hoofd", zegt ze. „Het zwervend bestaan dat daar het gevolg van is, laat duide- lijke sporen achter. Als de jonge ren nog maar kort bij ons zijn, zien we dat aan hun jas. Die gaat bijna nooit uit. Zelf in de woonkamer niet. Alsof ze verwachten dat ze er elk moment weer uitgegooid kun nen worden. Tragisch, net als hun geschiedenis. Hun levensverhaal is er vaak een van misbruik, onder- drukking en verwaarlozing." In Maaszicht verblijven niet alleen maar zwerfjongeren. Maar dat be tekent niet dat er geen strenge toe- latingscriteria gelden potentiele kandidaten. „Een eenmalige, fikse „Ik kon nergens heen", zegt Robbert over zijn leventje van een jaar geleden. „Zonder Maaszicht was ik waarschijnlijk op straat beland. Toegegeven, het zou mijn eigen schuld zijn geweest. Ik liet me meeslepen door mijn toenmalige vrienden- groep. Foute gasten eigenlijk die de criminaliteit niet schuw- den om een extra zakcentje te verdienen. Maar ja, dat zag ik toen niet. Het inzicht kwam pas nadat ik voor eenentwintig maanden achter de tralies be- landde." Op 16 november 2001 kwam hij vrij. „Gelukkig kon ik thuis terecht. Niet voorgoed, maar net zolang totdat ik iets voor mezelf had gevonden." Rob bert is een van de jongeren die Maaszicht een nieuwe kans wil geven. „De prognose zag er voor Robbert niet goed uit". al- dus Raoel Menke, maatschap- pelijk werker en tevens project- coordinator bij Maaszicht. „Wanneer wij hem niet hadden opgenomen, was hij in ieder ge val thuisloos geworden." Robbert beaamt dit. „Ik denk dat ik weer in contact gekomen was met mijn oude vrienden. In het dorpje waar ik woonde. kon ik zo ook niet ontlopen. Daar is het nog altijd ons kent ons. Bui- ten dat: het is moeilijk uit een vriendenkring te stappen waar je al je hele leven mee omgaat. Als klein kind heb je toch ook gewoon leuke dingen met hen meegemaakt. De criminaliteit waarin ze me later meesleepten, neem je dan op de koop toe. Totdat die contacten met de on- derwereld de thuissituatie gin- gen verslechteren. Op den duur moest ik daarom ook worden opgenomen in een crisisop vang. Robbert heeft zelf de stap geno- men om door Maaszicht opge nomen te worden. „Makkelijk was dat niet", zegt hij zelf. „Ik moest verhuizen naar een ande re stad. Ver van de woonplaats waar ik ben opgegroeid. Daar naast kwam ik in een groot huis terecht met vijftig nieuwe ge- zichten; de andere bewoners" Maar moeilijkst van al waren waarschijnlijk de strikte regels waaraan Robert zich de eerste weken moest houden. „Vrijheid is een groot goed, maar je moet er mee om leren gaan", weet Menke. „Wanneer ze uit deten- tie komen, willen jongeren vaak alles tegelijk. Dit gaat vaak mis." Zo wil Robbert wil graag kok worden. „Ik had mezelf zelfs al voor de koksschool aangemeld, maar dit ging helaas niet door. Ik moest voor mijn opleiding een betaalde werkplek vinden. Daar stond mijn criminele ver- leden me echter bij in de weg." Pension Maaszicht geeft Rob bert wel die kans. Een paar maanden geleden mocht hij be- ginnen bij het "interne" Res taurant Millers. Om werkerva ring op te doen als kok. Maar er is meer. „Ik kan hier ook diplo ma's halen, zodat ik volgend jaar wel een betaalde werkplek kan vinden en alsnog beginnen aan de kokschool", zegt hij en- thousiast. „Als het goed is. mag ik zelfs al in het tweede jaar be ginnen. Mijn werkervaring in Millers en het diploma dat ik hoop te halen, maken het moge- lijk naar een hogere klas door te stromen." Robbert hoopt over een paar maanden op zichzelf te gaan wonen. „Ik ben nu hard bezig om mijn diploma's te halen. Wanneer ik mijn zaakjes op or- de heb, wil ik weer terug naar mijn geboorteplaats." Op het slechte pad zal hij zich niet meer begeven. „Dan heb ik de papieren op zak en het vooruit- zicht op een goede baan", glimlacht hij. Restaurant Millers is een sfeer- vol restaurant met zijn stenen muren en balken plafonds. Wie niet op de hoogte is van het ver- haal achter Millers, denkt in een 'gangbare' eetgelegenheid met een Franse keuken te zitten in plaats van te eten bij een leer- en ervaringsproject van de Stichting MaasJeugd en Toe komst, verbonden aan de Stich ting Maaszicht. „Wij proberen ze een heleboel dingen te leren die om de hoek komen kijken wanneer je goed wilt functione ren in de maatschappij. Van een goede werkhouding en hoe ze omgaan met mensen en situa- ties die zich kunnen voordoen tot servies- en kooktechnieken, verkoop, organisatie en mana gement." Het unieke aan dit project is dat de 'studenten' lan- delijke erkende diploma's kun nen halen. „Wij bieden de jon geren de mogelijkheid tot een papiertje en praktijkervaring aan." Drie jaar geleden heeft Maas zicht het pand aan de Voorha- ven opgekocht. „Onze vallen- en opstaanjongeren kregen niet altijd de ruimte bij andere be- drijven om van hun fouten te le ren. Daarom hebben we onze eigen werkvoorbereidingspro- ject opgezet dat aangesloten is bij Werkstad." Niet alle perso- neelsleden in Millers zijn bewo ners van Maaszicht. „De jonge ren werken altijd onder toezicht van de professionele keukenbri- gade en de professionele bedie- ning. Het is de bedoeling dat het restaurant als een volwaar- dig restaurantbedrijf zal blijven functioneren." Hoewel de deel- nemers niet altijd in de horeca willen gaan werken, leren de jongeren een goede basis die ook voor andere sectoren van belang zijn. „Twaalf jongeren hebben dit jaar hun diploma ge- haald. We zijn erg tevreden." De positieve uitstroom van 90% naar regulier werk zegt ei genlijk genoeg. Millers, Voorhaven 3, telefoon 010-4775181. Alle dagen be- halve maandag geopend vanaf 17.00 uur. Keuken sluit om 22.00 uur. gerunde Restaurant Millers. Wie geinteresseerd is, kan daar een ba- sisopleiding krijgen waaruit wel- licht het S VH-diploma Sociale Hy giene uit voort kan komen. Opval- lend is dat de jongeren ook in hun vrijetijdsbesteding geholpen wor den. „Ze kunnen zich opgeven voor muzieklessen bij de SKVR. En een keer per jaar gaan we met z'n alien naar Lorett de Mar in Spanje", zegt Kurvers. „De jonge ren laten we dan even weer jong zijn." De aanpak van Pension Maaszicht lijkt te werken. Zeventig procent van de jongeren "stroomt positief uit". De verblijfsduur is voor ie- dereen verschillend. Afhankelijk van de persoonlijke omstandighe- den om het anders te stellen. De gemiddelde verblijfsduur in het pension is tien maanden. Daarna kan de jongere op zoek gaan naar huisvesting. „Wij zullen hen op al le mogelijke manieren helpen aan- sluitend op een verblijf bij ons huisvesting voor ze te vinden", zegt Kurvers beslist. Vandaar dat Maaszicht op 1 maart 2002 een eigen 'begeleid wonen traject' heeft opgezet als tussenfa- se naar zelfstandigheid. Kurvers: „De jongeren zijn gewend aan be geleiding. Daarom proberen we door het zogenoemde BOLhuis de begeleiding af te bouwen. In het begin bezoekt een maatschappelijk werker hen daar vijf keer per week. De jongeren kunnen hier door de zorg van Maaszicht lang- zaam loslaten zonder dat ze direct in oude gewoonten terugvallen. De jongeren mogen een jaar in het BOLhuis wonen. Daarna zullen ze doorstromen naar reguliere huis vesting. Maaszicht heeft op ver- schillende lokaties zo'n BOLhuis, dat uit twee kleine appartementjes bestaat. Je kan het vergelijken met een studentenkamer. Ze moeten de douche, keuken, toilet en woonka mer met elkaar delen. Maaszicht streeft naar twaalf plaatsen in deze nazorg. In november 2002 zijn er vier woningen opgeknapt en inge- richt. Al met al geloven Kurvers en haar collega's heilig in het welslagen van "hun" Pension Maaszicht. „De jongeren zijn er zeker bij ge- baat", zegt ze. „En, wat veel men- sen misschien vergeten, de maat schappij ook. Het vergroot de veiligheid op straat. In deze tijd en dag zeker geen geringe prestatie."

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 13