n Nieuwe productie Rotterdams Lef eerbetoon aan Marvin Gave maasstad j p@«iyra mm DIGITALE F0T0CAMERA Canon I podium kort BERGWEG 110, ROTTERDAM DIGITALE F0T0CAMERA 3.2 MEGA PIXELS EN MEMORY-STICK A- i ROTTERDAM - Nico Jesse? Ken ik die? Het zou wel moe- ten. Dat vindt het Nederlands Fotomuseum en dus wijdt het een tentoonstelling aan hem. De opening van de tentoon stelling, afgelopen vrijdag- middag, viel gelijk met het verschijnen van het prachtige boek over het leven en werk van Nico Jesse 1911-1976). ROTTERDAM - „De ver- antwoordelijkheid van iede re artiest is het wakker schudden van ieders ziel." Deze uitspraak van Marvin Gaye verbindt de zanger met regisseur Freddie Hend ricks. De nieuwe voorstel ling van Rotterdams Lef is een eerbetoon aan Marvin Gaye en stelt actuele proble- men van jongeren aan de kaak. Leef je bewust en voor jezelf of kies je voor ande- ren. Dat is een van de dilem ma's waar hoofdpersoon Moos in What's going on, dat donderdag achttien Sep tember in premiere gaat, mee te maken krijgt. De cast van Rotterdams Lef. ROTTERDAM - Fiep Wes- tendorp is iemand die ieder een kent. Ze maakte de illu- straties bij onder andere de verhalen van Annie M.G. Schmidt, en gaf kinderen als Jip en Janneke, Floddertje en Pluk van de Petteflet hun be- roemde gezicht. En niet te vergeten de tekkel genaamd Takkie. Om de opening van de tentoonstelling 'Getekend: Fiep Westendorp' op te luisteren was er een heuse tekkel Takkie verkiezing. foto: Dick Sluijter 00K OP INTERNET WWW.C0RRECT.COM WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m woensdag 09.30-18.00 uur, donderdag en vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18,00 uur. DONDERDAG EN VRIJDAG K00PAV0ND TOT 21.00 UUR Bij Correct op de Bergweg 110 te Rotterdam vindt u op de begane grand de meest uitgebreide digitale foto/video afdeling van de Randstad. Ook spiegelreflex camera's en APS compact-camera's staan overzichtelijk opgesteld. Meer dan 50 digitale fotocamera's staan demonstratieklaar om vergeleken te worden, op de Bergweg 110 te Rotterdam. CANON POWERSHOTA-60 DIGITALE F0T0CAMERA Zeer aantrekkelijk digitale fotocameramet2miljoen pixels, 3x zoom en een programma- keuze knop voor diverse opname situaties. Voorzien van movie opname mogelijkheid. Ook hand- bediening, sluitertijdvoorkeuze en diafragmavoorkeuze zijn mogelijk, voor creatieve experimenten. CompactFlash geheugen opslag. In zilver kleur uitgevoerd. Afm.10.1 x6.4x3.1 cm. C0RRECTPRIJS J4SC- *4 FUJI FINEPIX A310 Afm. 9.7x6.4x33 cm. DIGITALE FOTO CAMERA C0RRECTPRIJS 16MB XD EN 3 MILJ0EN PIXELS Een stijlvol uiterlijk gecombineerd met 3.0 megapixel prestaties en 3xoptischezoomlens(38-114mm ,399:- kleinbeeld vergelijking) Art.nr. 260169 SONY SONY DSC-P 8 DIGITALE F0T0CAMERA MET 3.2 MILJ0EN PIXELS EN MEMORY STICK Optimale digitale uitwisseling dankzij het ingebouwde Memory-Stick slot. 3.2 Mega Pixel CCD voor schitterende digitale foto's. Voorzien van 3x optische en 9.6x smart zoom, 1.5 inch LCD display, Mpeg movie en voice memo. In zilver kleur uitgevoerd. Afm.10.8x5.2x3.5 cm. C0RRECTPRIJS -499:- Het laatste uurtje van de week is bij Correct een super-uurtje. Op de Bergweg 110 kunt u van 17.00 tot 18.00 uur zaterdag profiteren van een superaanbieding. Voor deze aanbieding geldt: zolang de voorraad strekt en geen telefonische reserveringen of bestellingen mogelijk. SONY SONY MVC-CD 200 DIGITALE FOTO CAMERA MET CD-R Maakt gebruik van een 8 cm CD-R met een opslaggeheugen van 156 MB. Direct af te spelen in elke computer met een CD-ROM speler. 2.1 miljoen pixels, 3x optische zoom en 6x digitale zoom, 2.5 inch LCD kleuren- scherm. Afm. 14.3x9.2x8.9 cm. 'ALLEEN ZATERDAG 20 SEPT. VAN 17.00-18.00 UUR Art.nr. 184806 1 I CORRECTPRIJS U, Nico Jesse: eenvoud van klasse Woensdag 17 September 2003 tx51 Door Anne-RoseHermer Wat voor foto's Jesse ook maakt, ze geven de sfeer van het moment ontzettend goed weer. Iedere foto is een momentopname, maar niet iedere fotograaf weet het goede moment te vinden om op de knop te drukken. Sommige gasten wis- ten dat maar al te goed omdat ze zelf fotograferen, voor recreatie- doeleinden of beroepsmatig. Ge- nodigde Hansje de Reuver had een boekje bij zich dat ze in eigen be- heer heeft uitgegeven: de Rotter- damse Mensch. Er staan zwart-wit foto's in van bekende en iets min der bekende Rotterdammers van de laatste twintig jaar. Ongeveer tachtig procent is gepubliceerd. Toch een must voor de Rotterdam- freak. Verkrijgbaar bij Donner. Maar hoe trots De Reuver ook op haar eigen werk is, ze komt echt voor de exposities van Nico Jesse en Koos Breukel. Enkele van de tentoongestelde fo to's zijn gemaakt op verschillende boekenbals halverwege de jaren '50. De jonge Simon Vinkenoog is makkelijk te herkennen, want die liep in het museum rond omdat hij een andere tentoonstelling mocht openen. „Zou hij soms weten wie die mooie onbekende dame op een van de foto's van het boekenbal is? vroeg een van de sprekers zich af. Nou en of Vinkenoog dat wist. „Die dame is Ilse Monsanto, mijn tweede ex-echtgenote. Ben nu aan mijn zesde." Dit veroorzaakte wat gegiechel in de zaal. Maar hoogtepunt van de opening was de overhandiging van het langverwachte boek over Nico Jes se. Het eerste exemplaar werd uit- gereikt aan zijn weduwe Ute Jesse- Fischinger. Als alles volgens de planning van zijn ouders verlopen was, zou Jesse nooit fotograaf zijn geworden. Hij studeerde immers medicijnen. Zijn wens om dit be- roep te kiezen werd genegeerd. Maar Nico Jesse liet zich niet uit het veld slaan. Hij wist precies wat hij wilde, zowel wat betreft foto graferen als de liefdes in zijn le- Jesse maakte zijn studie af, maar bleef fotograferen. Op het moment dat de Tweede Wereldoorlog uit- brak, was Jesse verbonden aan het Academisch Ziekenhuis Utrecht als assistent van een hoogleraar gynaecologie. Hij bleef wel actief als fotograaf, en kreeg in 1942 van het Gemeentearchief de opdracht om het dagelijks leven in de stad vast te leggen. Dit verzoek kwam voort uit de angst dat de Domstad geheel of gedeeltelijk verwoest zou worden. In datzelfde jaar scheidde hij van zijn eerste vrouw, en trouwde in december met Mar- greet de Vries. Acht jaar later had- den ze vijf kinderen. Gezien deze omstandigheden koos Jesse niet zo makkelijk voor het onzekere be- staan van freelance fotograaf. Hij werd huisarts in Ameide. Maar vanaf 1950 kwam zijn carriere in gunstiger vaarwater na het ver schijnen van vier fotoboeken. In 1954 gaf uitgeverij Bruna Jesse de opdracht voor het inmiddels be- roemde fotoboek 'Vrouwen van Parijs'. Bij de tentoongestelde fo to's staat een vitrine met daarin al- lerlei uitgaven van Jesse's boeken. Er is zelfs een Japanse versie van 'Vrouwen van Parijs'). "Mag ik de dokter even spreken?' Helaas, die is foto's maken van Pa- rijse dames. Aangezien slechts weinig patienten dit accepteren, moest Jesse in ijltempo werken. Twee lange weekenden en tien da- gen had hij nodig om 3000 opna- men te maken. Er werden er uitein- delijk 143 uitgekozen voor het boek. Het boek werd een gigan- tisch succes, ook omdat Jesse de tijd mee had. In die periode was Parijs volgens de samenstellers van het boek voor veel mensen iets onbereikbaars. Jesse bracht met zijn werk de Parijse wereld wat dichterbij. Het nachtleven, studen- tes, dagelijks leven, en vrouwen in allerlei beroepen. Parijs in een fraaie notedop, dermate fraai dat Jesse in 1956 de stap waagde om zijn huisartsenpraktijk te verko- pen. "Want een heer kan geen twee meesters dienen", aldus Jes- Het boek 'Nico Jesse 1911-1976' van Focus Publishing is het elfde deel uit de serie 'monografieen van Nederlandse fotografen'. Het zwart-wit werk van Jesse bewijst dat kleur niet altijd noodzakelijk is om tot een schitterend eindresul- taat te komen. Jesse heeft foto's van leuke dingen gemaakt, maar ook foto's die (sociale) misstanden aan de kdak stelden. Een foto van een sloppenwijk in Rome schuwde hij niet. Het boek over zijn werk is niet zo zeer een plaatjesboek. Hij heeft een tijds- beeld vereeuwigd. Bovendien ver- stond Jesse de kunst om de kijker mee te sleuren in de wereld die hij met zijn camera vastlegde. De ex- postie in het Nederlands Fotomu seum is te zien tot en met 16 no- vember 2003. Openigstijden: dins- dag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00. De toegangsprijs is maximaal €2,30. OffCorso. DO 18 sept Student clubnight. Toffe studenten avond met elke week dj's uit het house-, trance- en clubcircuit! 23.00 - 05.00/ entree vijf euro of €2,50 (studenten kaart) VR 19 sept The Reflex The Reflex in OffCorso! 23.00 - 05.00 entree negen euro ZA 20 sept ON Main Hall: Pete Heller UK 3 hr set. TBC JEFFER SON 23.00 - 05.00 entree €12,50. ZO 21 sept Skipper festival Een avondvullende live- presentatie: Van Hollandse Kung Fu-film tot animatie! Van gesproken woord tot theater! En van singer-songwri ter tot dance 16.00 - 24.00/ entree vijf euro+++Ernst-Daniel Smid treedt vijf oktober op in het Oude Luxor.+++De dependance produc- ties De kleine zeemeermin, Jij bent de allermooiste en De drie muske- tiers van Jeugdtheater Hofplein werden voor de zomer met zo goed ontvangen dat het theater de voor- stellingen ook in Rotterdam heeft ingepland in Theater 222. Tegelij- kertijd zal de voorstelling 1001 nacht spelen in de grote zaal van Jeugdtheater Hofplein. De kleine zeemeermin, 19 t/m 28 September, Pieter de Hoochweg 222 te Rotter dam. 1001 nacht, 19 September t/m 16 november, Benthemstraat 13 te Rotterdam Jij bent de allermooiste, 4 oktober t/m 9 november, Pieter de Hoochweg 222 te Rotterdam. De drie musketiers, 14 t/m 23 no vember, Pieter de Hoochweg 222 te Rotterdam. Alle voorstellingen spelen op vrijdag en zaterdag om 19.00 uur en zondag om 14.00 uur.+++19 September Nighttown: Sessions. Met Laidback Luke, Zombie Nation, Buffalo Bunch, Electronation en Blokx. In de grote zaal hebben we een unieke mix van techno en franse discopunk, van Laidback Luke en het franse duo 'Buffalo Bunch' Eigenlijk moet je al gaan kijken omdat Play Paul van 'Buffalo Bunch' net zul- ke energieke muziek maakt als zijn broer Guy van Daft Punk. Tussen 22.00 en 04.00 kun je ook gratis een kijkje nemen in het cafe en the ater waar Blokx kunst en electro dicht bij elkaar brengt. Tot 19 Sep tember 23.00-0.500/ entree:9 eu- door Gerdien Barnard „Mijn moeder luisterde in de jaren '70 altijd naar Marvin Gaye. Ik was toen nog jong en vond er niet veel aan. Pas later heb ik zijn mu ziek leren waarderen en werd ik een grote fan van hem", vertelt Hendricks. De Amerikaanse lei- der van het Youth Ensemble in At lanta, werkt sinds 2001 mee aan producties van Rotterdams Lef en wilde dolgraag een keer een stuk over Marvin Gaye maken. „Ik wilde vroeger net zo als hij wor den. Hij is mijn held." What's going on, genoemd naar het gelijknamige album en single van de godfather of soul, is het verhaal over de ambitieuze Moos die droomt van een carriere in de muziekindustrie, net als zijn idool Marvin Gaye. Zijn manager Tyro ne prijst hem de hemel in en haalt hem oyer een wurgcontract te te- kenen. Zijn leven verandert dras- tisch. Hij laat zijn vrienden in de steek, bedriegt zijn vriendin An gel en raakt aan de coke. Zijn va- der wil niets meer van hem weten. Als hij niemand meer heeft, komt f "A: hij voor een moeilijke keuze te staan. Hij overziet zijn leven en vraagt zich af: 'What's going on?' Zoals altijd is de nieuwe voorstel ling van Rotterdams Lef een com- binatie van zang, rap, dans, mu ziek, video en scherpe dialogen. En ook in deze productie hebben de spelers weer een grote invloed gehadophetverhaal. „Ditis urban foto.Benoit Vanoverbeke. theatre. De acteurs komen uit de stad, zijn jong en weten wat er leeft op straat. Deze productie is heel actueel. Kijk naar de jongeren uit Idols, zij hebben toch geen idee wat het is om in de muziekindu strie te werken", aldus publici- teitsmedewerker Paul Raterman. Rotterdams Lef, een kweekvijver voor getalenteerde jongeren, is sinds 1998 de theatergroep van Hal 4. De groep bestaat uit negen Nederlandse spelers met verschil lende culturele achtergronden in de leeftijd van 18 tot 28 jaar. De voorstellingen hebben vaak een maatschappelijke boodschap. „Als artiest moet je mensen, in mijn geval jongeren, iets willenle- ren en ze van belangrijke zaken bewust maken", vindt de Ameri kaanse regisseur die in 2005 ook de Rotterdams Lefproductie Transatianta gaat regisseren. Net als Marvin Gaye, zoals te horen is op zijn cd What's going on, maakt de Amerikaanse Hendricks zich zorgen over oorlogen, milieuver- vuiling, racisme en hongersno- den. „Veel mensen maken de we reld kapot. Iedereen moet vrij zijn om zijn eigen keuzes te maken, maar denk goed na. Iedere keuze heeft andere gevolgen." Acteur Ignaro Petronilia, een van de meest ervaren acteurs in What's going on, legt de moraal van het stuk uit. „Wees voorzich- tig met waar je om vraagt, want misschien krijg je het wel. Boven dien gaat het er niet om wat je wilt hebben, maar wat je er voor over hebt om het te krijgen. Je moet hard werken om ergens te komen, maar vraag je af wat je er voor wilt opgeven." What's going on speelt op 17, 18 en 19 September in Hal 4, Water- torenweg 200. Na de voorstellin gen op 18 en 19 September (aan- vang 20.15 uur) vindt er voor de bezoekers een gratis afterparty plaats. Hiernatoertde groep tot 27 februari 2004 door heel Neder- land en Belgie. Kaarten: €8. Met CJPenCKV-korting€5. Groeps- korting mogelijk. Informatie en aan vraag CKV-lespakket: Paul RatermanO 10—4126031 of kijk op www.rotterdamslef.nl Tekeningen uit prive-hemeltje door Anne-Rose Hermer „Ik heb de hele middag bij de in- gang gestaan. Ik schat dat twee derde van de bezoekers voor Fiep Westendorp kwam. En de tentoon stelling wordt vanavond pas ge- opend", vertelt de suppoost van de Kunsthal. Op zaterdagmiddag, ruim een half uur voor sluitings- tijd, liepen er in de tentoonstel- lingsruimte nog aardig wat mensen rond. „Kijk eens, dat is ook zo leuk!" klinkt het. De suppoost heeft gelijk, het is een gezellige tentoonstelling. „Als ik teken, zit ik in mijn prive-hemeltje." Deze uitspraak van Westendorp staat met grote letters op een van de mu- Gelukkig voor de fans heeft ze haar prive-hemeltje heel vaak be- zocht. „De samenwerking met An nie M.G. Schmidt is voor allebei een gouden greep geweest", vindt een van de bezoekers. Net als de anderen kijkt hij bijna vertederd in het rond. Overal hangen en liggen er ingelijste tekeningen van Wes tendorp, gekleurd of zwart-wit. Aan de zijkant staan een vitrine- kast vol met merchandising van Jip en Janneke. Een strandbal, servies, allerlei soorten tassen en koffer- tjes, noem maar op. Zoals bekend worden er bij de Hema al jaren veel spulletjes verkocht met deze twee jeugdhelden in de hoofdrol. Niet bepaald toevallig wordt de tentoonstelling 'Getekend: Fiep Westendorp' ondersteund door dit- zelfde warenhuis. De tekeningen van Westendorp stralen ondeugd uit. Lekker stout zonder gemeen te zijn. Of ze nu volwassenen of kinderen tekent, er steken altijd een paar korte haar- plukjes maar boven. Dit ogen- schijnlijke detail is kenmerkend voor haar stijl. Ook haar illustraties bij leesvoer voor volwassenen stra len iets uitdagends uit. Op 2 april 1982 stond er een tekening van Westendorp bij een artikel over stoppen met roken. Geen beleren- de dokter die een preek houdt, maar een wat moedeloos kijkende figuur met niet minder dan zes si- garetten in haar mond. 'Waar ben ik mee bezig?' straalt ze uit. Westendorp (1916) wist al vroeg dat ze illustrator wilde worden. ripluVkiv paven haar rrindra-np rai ders hun Fiep toestemming om in 1932 naar de Koninklijke School voor Kunst, Techniek en Ambacht in 's Hertogenbosch te gaan. Ze was het enige meisje in de klas. In 1938 werd Westendorp aangeno- men op de Kunstacademie van Rotterdam. Het bombardement op Rotterdam betekende haar vertrek uit de Maasstad. Gedurende de Tweede Wereldoorlog vervalste ze wat npr^nnnshpwi 17^11 ph maaVtp bovendien situatietekeningen van de oevers van de Waal voor de be- vrijders. In 1952 begint haar gou den samenwerking met Annie M.G. Schmidt, die tot 1990 zou duren. Hun laatste gezamelijk pro ject was het kinderboekenweekge- schenk 'Jorrie en Snorrie'. In 1997 ontving Fiep Westendorp de Oeuvre Penseel, een prijs die speciaal voor haar werd bedacht. Tegelijkertijd kwam het sprookjes- boek 'Misschien wel echt gebeurd' van de toen al overleden Annie M.G. Schmidt uit. De illustratie voor de omslag, een heksje en een reus, is Fiep Westendorps laatste werk. Maar behalve met Schmidt heeft ze met vele anderen gewerkt. In de vitrines liggen boeken met omslagen van haar hand, en er zijn talloze illustraties uit allerlei ande re tijdschriften te zien. Het tijdloze werk van Westendorp blijft een feest om naar te kijken, net als het boek 'Getekend: Fiep Westen dorp' dat over haar leven en werk verschenen is. Het werd samenge- steld door Gioia Smid en Aukje Holtrop, die hun taak zichtbaar met liefde verricht hebben. (Fan- tastisch kerstcadeau). De tentoon stelling duurt tot en met 11 januari 2004. Openingstijden di t/m za 10.00-17.00, zon- een feestdagen 11.00-17.00. Buiten De Kunsthal, aan de rand van het Museumpark, vond een leuk evenement plaats: de Tekkel Takkie verkiezing. Welke tekkel lijkt het meest op Takkie, de hond van Jip en Janneke. De deelnemen- de honden waren iets jonger dan de orginele Takkie, want die ziet dit jaar Abraham. Na een zinderende wedstrijd, waarbij de tekkels zoge- naamde tekkeltesten moesten doorstaan als kunstjes doen, stre- ken uithalen en hard rennen, wer den de jury's van kinderen en grote mensen het eens. Flo werd derde, Kereltje tweede, en de winnaar was: Jet en Casper met.Takkie. „Ik was stomverbaasd dat onze hond de enige was die Takkie heet. Hij is echt naar Takkie genoemd", verklaarde hun trotse moeder na de Sterrenslag voor tekkels. Deelne- mers en kinderjuryleden gingen niet met lege handen naar huis. Ze kregen een Jip en Janneke vakan- tieboek, een kleurplaat en een pak- je Jip en Janneke drinken. De win- nende tekkels kregen een speel- goedkluif. De grootte hing af van hun plaats in het klassement. i*. A Art.nr. 254413 349 Art.rir. 251453 - 4991 ,4

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 21