maasstad n t; Van bloemenshow tot opera en van 'zompenmuseum' totsteenfabriek door Ank Herstel Als je maar alleen bent, is een uitje snel geregeld. Overleg is niet nodig. Er hoeven geen agenda's naast elkaar te worden gelegd. Op zoek naar een vrije datum. Het heeft zo zijn voordelen; ge- woon, 'hup', in de auto springen en gaan naar waar je hart je in- geeft. Maar toch, alleen is maar alleen. En de mens is van origine een groepsdier. Luisterend naar hun oerinstinct gaan steeds meer mensen in groepsverband op vakantie. De organisatori- sche problemen van zo'n uitstap nemen ze vaak op de koop toe. „Maar waarom moeilijk doen als het makkelijk kan?", vraagt Toerisme Recreatie Nederland zich af. Vergeet het eindeloze plannen. In samenwerking met een groot aantal VVV's heeft de organisatie een pasklare oplossing voor deze "kuddiedieren" gevonden: de internetsite www.vvv-groepsarrangementen.nl LAGA 2003 Industrieel toerisme Leemspoor Woensdag 24 September 2003 LSS aem&i M a» ll» ,vAww, 4£%hR CX34 Twente ontdekt met nieuwe website van VVV Er wordt hard gewerkt om de paviljoens van LAGA 2003 op tijd klaar te hebben. Op de site is het complete aanbod van deelnemende VVVs te vinden. Van een geslaagd dagje uit met het bedrijf tot een in de puntjes ver- zorgd weekverblijf in een groepsac- commodatie. Handige links en an- dere verwijzingen maken het de be- zoeker makkelijk een afgewogen keuze uit de vele arrangementen te maken. En voor degenen die niet de hele dag naar een computerbeeld- scherm willen staren, zijn via de in ternetsite ook de gidsen 'Groepsar- rangementen' en 'Groepsaccom- modaties' te bestellen. In handige boekvorm staan alle (meerdaagse) uitstapjes, dagarrangementen en onderkomens voor groepen -varie- rend van een verblijf in een kasteel tot in een herberg-nog eens netjes op een rij. Maasstad Weekbladen nam de proef op de som. De gidsen werden doorgespit, een leuke reis uitgezocht en met voile tank en goe- demoedtrokken wij op 'groepsreis' naar Twente. Groepsaccommodatie 'Erve Het Hulsbeek' in Oldenzaal, dat is de eerste stop. De locatie alleen, mid den in het recreatiepark Het Huls beek, creeert al direct een vakantie- gevoel. Serene rust en veel, heel veel groen. De eigenaren, het gezin Heuvelmans, gaven hun goede baan en zekerheden een jaar gele- den op om hun droom in vervulling te laten gaan. Met de aankoop van Erve Het Hulsbeek en met keihard werken heeft dit idealistische echt- paar midden in de natuur een oase van rust en gastvrijheid gecreeerd. Aan alles is te merken dat deze men- sen puur voor hun plezier voor de gasten aan het werk zijn. Erve Het Historisch uitziende rijtuigen geparkeerd op het 'Leemspoor'. Hulsbeek kan worden gebruikt als conferentiecentrum, feestzaal en mag zich met veertien tweeper- soons hotelkamers met recht ge- schikt voor groepsonderkomen noemen. Tot zover niets te klagen dus. Zeker niet wanneer de Heuvel mans' wordt gevraagd naar de ver- schillende uitstapjes die vanaf hun "erve" kunnen worden gemaakt. Survivallen, handboogschieten, la ser- en kleiduifschieten en thema- spelenVoor elk wat wils refere- ren de uitbaters aan het aanbod en daar hebben ze gelijk in. Recreatie park Het Hulsbeek is vrij toeganke- lijk en beschikt over diverse sport- velden, een giga-skatebaan, zwem- vijvers en diverse kiosken waar snacks verkrijgbaar zijn. „Wie meer over ons bescheiden optrekje wil weten", aldus een Heuvelmans, „kan terecht op www.hulsbeek.nl, de site van de VVV of ze kunnen ons bellen op 0541-51331L Nog maar een overnachting achter de rug en meteen al onder de indruk van het Twentse land. Graag had- den we er nog een nachtje aange- plakt, maar de plicht roept. Op naar de volgende locatie die de website van de VVV aanprijst. Een heerlijk ontbijtje later vetrekt de Maasstad- karavaan naar Losser. Waarom? Daar schijnt een van de grootste toe- ristische evenementen van Neder land te worden gehouden: LAGA 2003. Van 12 april tot 19 oktober 2003 is Losser the place to be ".De orga- nisatoren verwachten tussen die da ta maar liefst 750.000 bezoekers uit Nederland en Duitsland te mogen verwelkomen. Wat het is? Het Duit- se woord Laga zegt het eigenlijk al. Het staat voor "Landesgarten- schau"een fenomeen wat bij onze Oosterburen razend populair is. Maar ook het Nederlandse land is inmiddels warm gelopen voor deze bloemen- en tuinshow. Verbonden door de rivier de Dinkel wordt dit evenement zowel in het Duitse Gro- nau als in het Twentse Losser ge houden. Voor wie om nog meer informatie zit te springen, heeft baat bij de VVV-site. Een paar klikken van de muis en de hele geschiedenis van het festival rolt zich uit over het beeldscherm. Zo heeft Losser de be- doeling om twaalf'parels'gestal- te te geven tijdens LAGA 2003. Het eeuwenoude Erve Kreasgenberg en het openluchttheater wordt het cul- tuurhistorisch middelpunt van het evenement. Bij de steenfabriek 'De Werklust' kunnen bezoekers zien hoe vroeger stenen werden ge maakt. Een smokkelmuseum ver- telt smakelijk de geschiedenis van het grensgebied en het Kerkebos in Overdinkel wordt een centrum van spiritualiteit. Er zullen tijdens LA GA 2003 een keur aan toneel-, mu- ziek- en kunstuitvoeringen worden gegeven. Klinkt allemaal veelbelo- vend en geinspireerd rij den we via een binnendoor weggetje richting Gronau. Ver is het niet, maar het blijft een stukje buitenland en wan neer een marskramer de vreemde- lingen begroet met een typische Duitse specialiteit (schnaps met een plak roggebrood met spek) is de er- varing compleet. Dit gedeelte van Duitsland en Ne derland staat vanouds bekend om zijn textielfabrieken. Deze leeg- staande gebouwen worden tijdens LAGA 2003 op velerlei wijze in ere hersteld en voor diverse doelen ge bruikt. Zo zal een van de hogere panden als klimtoren worden inge- richt. Een andere leegstaande fa- briek wordt als rock- en popmuse- um ingericht waar de bezoeker op speciale wijze zal worden ontvan- gen en onderhouden. Slenterend over het drassige bouwterrein ver- telt de projectmanager van de plan nen voor het volgend jaar. LAGA 2003 belooft een interessant en veelzijdigevenementte worden. In formatie via www.laga2003.nl. Genoeg Duitsland, terug naar va- derlandse bodem: de Twentse Schouwburg in Enschede, waar de Nationale Reisopera werkt aan de productie van hun opera Platee. Een aanrader volgens de VVV. Dit ge- zelschap is uniek in zijn soort. Met Enschede als thuisbasis maakt dit operagezelschap alle decors, kos- tuums en pruiken voor zes tot acht operas per jaar. Er worden jaarlijks ongeveer 90 voorstellingen gege ven die in 18 grote theaters in Ne derland worden opgevoerd. Op ver- zoek kunnen bezoekers een blik werpen achter de schermen van een dergelijke grote theaterproductie. En wat men dan te zien krijgt: ont- zagwekkend. Bovendien is het al- tijd leuk om eens te zien hoe de de- corstukken er van dichtbij uitzien. Hoe de kostuums op volgorde van opkomst gehangen zijn en voor wie ze zijn en hoe de pruikenmaker te werk gaat. Wie wil weten wanneer de reisopera in Rotterdam optreedt, kan kijken op www.reisopera.nl. Opera is altijd mooi, maar voor be- drijven en overheidsdiensten die hun personeel willen trakteren op een ander uitje, biedt de VW En schede eveneens uitkomst. Zo kun nen groepen een bezoek brengen aan onder andere: Twence B. V., de afval verwerking van Hengelo, bier- brouwer Grolsch, het Arke Stadion en het Rijksmuseum T wenthe. Keu ze te over, maar helaas slechts tijd om alleen het Rijksmuseum met een bezoek te vereren. Een gebouw ge- legen op niet meer dan een steen- worpafstand van de Twentse Schouwburg. En in plaats van de standaard rondleiding langs kunst- werken, kreeg de Maasstad-groep een uiteenzetting over het conser- veren en restaureren van kunst. In de catacomben van het museum wordt de bezoekers duidelijk ge maakt hoe het komt dat de lucht- vochtigheid en temperatuur in het museum op precies de juiste waarde wordt gehouden. Een immens kli- maatbeheersingssysteem in de kel- der van het museum met de afme- ting van een half voetbal veld is hier- voor verantwoordelijk. Normaal blijft dit apparaat voor bezoek ver- borgen, maar voor wie een speciaal bedrijfsbezoek boekt, gaat ook deze deur open. Reserveringen kunnen worden geplaatst bij het Boekings- bureau Industrieel Toerisme Twen te: telefoonnummer 0541-539681 en de lokale VVV's in Twente. Enschede is een intrigerende stad waar je urenlang kunt ronddolen, maar er is meer te zien in het Twent se land. Het dorpje Enter bijvoor- beeld. Want daar, in het Klompen- museum Skopke, zijn honderden handgemaakte en machinaal ver- vaardigde klompen uit binnen- en buitenland tebezichtigen. Hollands glorie. Er staan klompen met speci ale functies zoals de bruidsklomp, de smokkelaarsklomp en de voet- balklomp. In de werkplaats naast de expositieruimte worden demon- straties gegeven met machines uit de jaren dertig van de vorige eeuw. Bezoekers kunnen hier zien op wel- ke wijze vroeger machinaal klom pen werden gemaakt. Naast het Klompenmuseum ligt het Zompenmuseum. Een 'Zomp' is een platbodemschip waar in vroe ger tijden turf, hout, stenen, textiel en klompen werden vervoerd. Enter was vroeger een echt schippersdorp waarrond 1700 zeker 120schippers woonden. In het museum staat de Zomp 'De Regt door Zee' uit 1870 opgebaard. Naast dit model is er een scheepswerkplaats ingericht en zijn er op de zolder van het museum di verse oude gereedschappen te be- wonderen. Veel cultuur voor zo'n klein dorp als Enter dus. Voor de openingstijden van het museum en voor groepsbezoek kan gebeld wor den met 0547-383854. En wie na het zien van een oude zomp zin heeft gekregen in een boottochtje over het lieve riviertje De Regge kan dit via de VVV van Rijssen boe- ken:0548-520011. De rustieke sfeer aan het riviertje De Regge. Rijssen, ook zo'n Twents plaatsje dat de moeite van het bezoeken waard is. Op deze plek stonden een eeuw geleden zo'n vijftien steenfa- brieken. Deze fabrieken hadden voor het vervoer van de klei van de groeven naar de fabrieken een smal- spoorlijn in gebruik. Het 'Leem- - "V - -r -v mmi" X De restaurateur van het Rijksmuseum Twente geeft tekst en uitleg over zijn werk. spoor', zoals oude bewoners van Rijssen de lijn nog altijd noemen. Na het verdwijnen van de fabrieken uit dit gebied, omdat op beton werd overgeschakeld, werd in 1988 de Stichting Rijssens Leemspoor op- gezet om de herinnering aan dit stukje geschiedenis, railvervoer op smalspoor, tastbaar te houden. Daarnaast wordt hier gewerkt aan een kleinschalig museum ter ere van het smalspoor. Uiteraard kun nen er ook ritjes in de voertuigen worden gemaakt. Wie wil weten op welke dagen de treinen tuffen kan kij ken op www.leemspoor.nl of bel len met 0546-574876 Terugkijkend op deze korte rond- reis door het Twentse land is het duidelijk. Dit trotse Nederlandse gebied kent zeker voor de verwende Randstedeling nog vele onbekende plekjes die een bezoek meer dan waard zijn. Natuur en cultuur, he- dendaagse trends en de rijke histo ric gaan hand in hand. Alleen of in een groep, vervelen doet de toerist zich niet. En met behulp van de site www.vvv-groepsarrangementen- ,nl blijft geen geheim verborgen. Eventjes surfen op het internet is ge noeg om een route te ontdekken waarin elke reisgenoot zich kan vin den. Handig, want de voorpret van op reisgaan is vaak net zo leuk als de reis op zich. Klompenmakerin museum Enter. Erve Kreasgenberg in Losser moet het cultuur-historische hoogtepunt worden van de LAGA 2003. Het assortment in het klompenmuseum Enter lijkt haast oneindig.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 17