#ir Reizende tentoonstelling voor opvoeders GDMW03 heeft genoeg van suffe poeziefestivals 5: 7: 18 95 maasstad MULTI- FOAM BODY GUARD ALLES DRAAD- LOOS 95 DIGITALE VIDEO TAPE 95 13.8 VOLT NET- V0EDING PRINS FREDERIK HENDRIKSTRAAT 63 ROTTERDAM TEL.: 010-4.618.525 De geschiedenis van Rotterdam 95 Woensdag 24 September 2003 ROTTERDAM - Pesten, ver- kering, faalangst en stelen. Opvoeders hebben het niet makkelijk om kinderen met dergelijke zaken te helpen. Verschillende organisaties proberen opvoeders te onder- steunen bij hun moeilijke taak. Bureau Jeugdzorg stel- de de reizende tentoonstel ling 'Opvoeden in Balans' samen om opvoedingspro- blemen te voorkomen. Urtstertniet De mobiel tentoonstelling 'Opvoeden in balans'. podium kort ROTTERDAM - „Er zijn al veel tentoonstellingen over de stad geweest, maar we wilden weer eens wat an- ders", vertelt Annewien Mol van de afdeling com- municatie over 'Stad van Rotterdammers', de nieuwe publiekstrekker van het His- torisch Museum Rotterdam (Het Schielandshuis). - IS Een tentoonstelling waarbijje wordt beziggehouden. ROTTERDAM - Nog even en de Rotterdamse Schouw- burg is weer gevuld met lief- hebbers van het woord. De organisatoren gokken dat op het literaire festival GD- MW03 (afkorting voor Geen Daden Maar Woorden, editie 2003) geen mensen afkomen met sandalen, linnen tasjes van Natuurmonumenten en veel gezichtshaar. Nee, ze richten zich juist op een jong, fris publiek. „GDMW03 is het festival voor de nieuwe letteren." Rappers Raymzter en Klopdokter voeren een verbale strijd tijdens de MC Battle. foto: Dick Sluijter In het Correct Service Center aan de Prins Frederik Hendrikstraat 63 te Rotterdam vindt u een groot assortiment aan originele elektronische onderdelen van o.a. Philips, Sony, JVC, Panasonic, Technics, Grundig, Compaq, IBM, Toshiba en Akai. Ook op het gebied van afstandsbedieningen, accu's voor o.a. draadloze telefoons, pluggen, en kabels vindt u in het Correct Service Center een ruime keuze. AIRJET MULTIF0AM SCH00NMAAK MIDDEL Verwijdert snel en gemakkelijk vuilaanslag, nicotine en vingerafdrukken van uw apparatuur.Tevens geschikt voor het reinigen van glas, chroom, e.d. CORRECTPRIJS airje: Art.nr. 43478 PHILIPS PHILIPS SBC-7520 BODYGUARD Geschikt voor elke afstands- bediening door zijn unieke flexibele pasvorm. CORRECTPRIJS Art.nr. 19200 AFSTANDS- BEDIENING PHILIPS PHILIPS SBC-RU540 (4IN1) AFSTANDS- BEDIENING Is uwafstands- bediening zoek of defect? De SBC- RU540 is daar voor geschikt. Te gebruiken tot 4 apparaten. CORRECTPRIJS _42t99' PANASONIC DVM 60 DIGITALE VIDEOTAPE Speciaal ontwikkeld voor digitale videocamera's. Speelduur 60 min. PERSTUK 4.25 Art.nr. 252965 MARMITEK P0WERMID XTRA MET 4IN1AFSTANDSBEDIENING TV, videorecorder of sateliet- ontvanger draadloos overal in uw huis bedienen? Dwars door muren en plafonds? Dat kan metde Powermid Xtra. De set bestaat uit een ontvanger in de vorm van een piramide en een universele 4 in 1 afstandsbediening. CORRECTPRIJS -4935" Art.nr. 249318 SKYTR0NIC10-12A 13.8VDC GESTABILISEERDE NETV0EDING Gestabiliseerde 13.8 Volt voeding met elektronische regeling en beveiligingsschakeling. Uitgangs- stroom is 10 A continu en 12 A piek. Heeft een stabiele behuizing met vast gemonteerd randaarde netsnoer en verlichte netschakelaar. CORRECTPRIJS Art.nr. 253485 OPENINGSTIJDEN SERVICE CENTER: maandag t/m donderdag 09.30-18.00 uur en vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag gesloten door Gerdien Barnard „Het grote verschil met vroeger is dat er nu heel veel verschillende opvoeders zijn. De televisie, school, de oppas en de sportclub zijn medeopvoeders geworden", vertelt projectleider Cokky van Vliet. Samen met drie andere hulp- verleners van de Opvoedingson- dersteuning Stadsregio Rotterdam (OSR) ontwikkelde zij de tentoon stelling. „Wij merkten dat er geen duidelijk punt was waar ouders en andere opvoeders met opvoedpro- blemen naar toe kunnen. Met deze rijdende tentoonstelling proberen we dichtbij de opvoeders te ko- men, bijvoorbeeld in buurthuizen, wijkgebouwen en scholen", aldus Van Vliet. Jacques Bovens, directeur van Bu reau Jeugdzorg, benadrukt ook het voordeel van een verplaatsbare tentoonstelling. „Vroeger gingen opvoeders met problemen naar de buurvrouw. Dat zie je op het plat- teland nog steeds. Maar door de in- dividualisering van mensen in de randstad is dat veel minder gewor den. Hier zoeken ouders vaak naar mogelijkheden waar ze redelijk anoniem kunnen blijven." Om de tentoonstelling verplaats- baar te houden, is er gekozen voor een kleinschalige opzet. 'Opvoe den in Balans' bestaat uit drie grote pilaren. In die verplaatsbare hoge kasten liggen tientallen folders over opvoedproblemen. Voor ie- der probleem is er een folder te vinden, zoals wat te doen bij ang- sten, opstandige pubers en bed- plassen. Speciaal voor de tentoon stelling is er een film gemaakt, waarin ouders, jonge kinderen, pu bers en hulpverleners aan het woord komen en vertellen over hun eigen ervaringen. „Kinderen worden steeds mondi- ger." Volgens Van Vliet is er een duidelijke stijging van een aantal 'moderne' opvoedproblemen. „Je kan kinderen niet meer van alles opleggen. Hierdoor worden veel ouders vaak onzeker. Vooral bij al- lochtone culturen is die mondig- heid van de jeugd heel ongebruike- lijk." Maar de meeste problemen zijn volgens Van Vliet van alle tijd en van alle culturen. „Jonge kinde ren willen niet eten of niet slapen f-m m en oudere kinderen luisteren niet naar hun ouders. Dat zal wel altijd zo blijven." Ook directeur Bovens denkt dat er weinig verschillen zijn tussen het opvoeden, bijvoorbeeld in de stad of op het platteland. „Opvoeden is overal hetzelfde. Ouders stuiten overal op soortgelijke problemen. Alleen in een grote stad als Rotter dam zit de hulpverlening vaak complex in elkaar. Mensen weten niet waar ze naar toe moeten", al dus Bovens. De nadruk ligt vol gens de directeur op het nieuwe as- foto: DickSluijter pect van de preventie. „In 1918 was er al een rijdende opvoedcur- sus. Dat is niet nieuw. Wij probe ren nu opvoedproblemen juist te voorkomen, zodat er minder men- sen doorstromen naar de 'echte' jeugdzorg." Cokky van Vliet hoopt met de reizende tentoonstel ling zeer laagdrempelig te zijn en voor de voordeur van de jeugdzorg te liggen. „Eigenlijk zouden we, net als in New York gebruikelijk is, de tentoonstelling in de metro moeten plaatsen." De tentoonstelling 'Opvoeden in Balans', die vrijdag onder aanwe- zigheid van wethouder van Sociale Integratie Sjaak van der Tak (CDA) werd geopend, is bedoeld voor iedereen die zich met opvoe den bezig houd. Van ouders en medeopvoeders tot beroepsopvoe- ders en bestuurders. Directeur Bo vens denkt dat de tentoonstelling vooral gunstig is voor allochtone opvoeders. „Natuurlijk hebben al lochtone kinderen in Rotterdam dezelfde problemen als autochtone kinderen. Ze maken hetzelfde mee en opvoeders komen voor dezelfde dilemma's te staan. Het verschil is dat allochtone ouders vaak hele- maal niet weten waar ze met hun problemen naar toe moeten. Door de reizende tentoonstelling komt daar verandering in", meent Jac ques Bovens. De tentoonstelling is tot 15 oktober dagelijks te bezichtigen bij Bureau Jeugdzorg, Eendrachtsweg 48. Daama zal de tentoonstelling wor den opgebouwd op diverse locaties in de stad en in de stadsregio. Don- derdag 2 oktober organiseert de OSR de studiedag 'Organiseren en begeleiden van ouderbijeenkom- sten'. Informatie: telefoon: 010- 4117865. Stad van Rotterdammers OffCorso. DO 25 sept Dance Again Special Voor informatie over de programmering ga naar: www.dance-again.nl 23.00 - 05.00 entree €7,50,- €5,00 (student. Card) VR 26 sept Chocolate Mont hly hip hop night with resident DJ Mr. Wix. For more info: www- .blammo.tv. 23.00 - 05.00 entree 15,- ZA 27 sept ON Main Hall: Kenny Hawkes (Paper Recor dings) UK 3 hour set. JOACHIM (On Resident).23.00 - 05.00 entree €12,50.+++Waterfront, donderdag 25 September The Herb Specta cles. DJ's Roccalberti Dave Don Porro maken het feest compleet met hun 6T's Siesta roll latin beat, zaal open 21.00, entree 8,- Vrijdag 26 September. Drum& bass, 1st Floor: Noble, Denny D, ScoleX, Dreazz, 2nd Floor: Maca- vity. Zaal open 23.00, entree €6,- Zaterdag 27 September Friss. Aan- vang 23.00, entree €6,-.+++De Film van Ome Willem komt uit op dvd en video. Uit 220 afleveringen selecteerde Aart Staartjes (beden- ker, regisseur en acteur) de twintig allerbeste uitzendingen, die verza- meld zijn op vijf dvd's en video's. De eerste twee delen verschijnen op dertig September.+++Vanaf zondag 28 September is er iedere laatste zondag van de maand een editie van de Betty Ford Clinic in Las Palmas. Deze feesten zijn voor 'the gay, and very addicted, com munity'. Kaarten kosten in de voorverkoop tien euro en aan de deur zijn ze €12,50. De Betty Ford Clinics duren van 18.00 tot 0.00.+++Schrijver Marcel Moring ontvangt vanaf 28 September maandelijks een aantal gasten in zijn nieuwe literaire programma 'Maison Moring'. Het programma wordt elke laatste zondag van de maand om half drie 's middags ge- presenteerd in boekhandel Donner in het Theater in de Kelder. Zon dag 28 September zijn Arthur Japin, Jan Mulder en Hans Nijen- huis te gast. De toegangsprijs voor het bijwonen hiervan is vijf euro. Reserveren kan bij de afdeling Ne- derlandse Literatuur in de Kelder of via nederlands@donner.nl.Vrij dag Wipneus Pirn in Nighttown. Aanvang 22.00 uurEUR 14,-excl. Lidmaatschap en voorverkoopkos- ten.+++ Door Anne-RoseHermer 'Stad van Rotterdammers' is niet wat de gemiddelde museumbe- zoeker gewend is. Normaliter houden mensen zichzelf bezig als ze naar een tentoonstelling gaan. Hier wordt je beziggehouden. De ruimte op de eerste etage is be- perkt, maar dat is prachtig opge- lost. Eigenlijk bestaat de tentoon stelling 'Stad van Rotterdam mers' uit een educatieve theater- voorstelling. Bezoekers worden niet op een stoel neergezet om daar een videoprogramma te vol- gen. Integendeel. Bovenaan de trap begint om de zoveel tijd een 'lezing' op beeldscherm, gehou- den door acteur Paul Kooy. Hij vertelt bijvoorbeeld over het le- ven van Jonker Frans. Er wordt druk gebruik gemaakt van alle aanwezige schermen. De bezig- heid 'kastje kijken' verandert spontaan in 'goed opletten naar welk kastje je moet kijken'. Er is immers overal wat te zien. Aan het eind van een onderwerp gaan symbolisch de gordijnen dicht op alle schermen. Onfortuinlijke mensen met nekklachten kunnen dit onderdeel, hoe fraai ook be- dacht en uitgevoerd, misschien beter (deels) overslaan. Maar luisteren naar wat Paul Kooy te vertellen heeft, kan natuurlijk al tijd. Het gaat om zes verschillen de verhalen, die elk ongeveer tien minuten duren. Na elk filmpje mogen bezoekers doen wat ze willen: even op het volgende ver- haal wachten, of de tentoonstel- lingsruimte induiken. Museumbezoekers die het echt prettig vinden om net zo lang als ze willen naar iets te kijken, ko men dit keer niet aan hun trekken. Na het 'theatraie bioscoopgedeel- te' volgt de tentoonstellingsroute, die de Stad van Rotterdammers behelst van grofweg 1880 tot nu. Daarnaast wordt er extra aan- dacht besteed aan de Coolsingel. De ruimte is praktisch donker, maar het ge- deelte dat tij- dens de rondleiding centraal staat, licht op. Een stem vertelt over het onderdeel waar 'het licht brandt', en er klinkt vaak muziek door de ruimte van Oscar van Dillen. Hij componeerde het werk in opdracht van het Fonds voor de Scheppende Toonkunst en het Historisch Museum Rotter dam, naar aanleiding van de ex- postitie 'de nieuwe Stadsgeschie- denis van Rotterdam'. Het werk is bestemd voor basklarinet, trombone, slagwerk, accordeon, piano, viool, altviool, cello en contrabas. De uitvoerders, het en semble van Gelber Klang, staat eveneens onder leiding van Oscar van Dillen. Mocht u er niet ge- noeg van krijgen, dan is er goed nieuws: de cd is in het Schie- landshuis verkrijgbaar. De bedrij- vigheid van de stad is behalve met muziek ook tot uiting ge- bracht door middel van traditio- nele kantoorgeluiden zoals rinke- lende telefoons en typemachines. Overigens is het een aanrader om goed op de vloer te letten. Bij de ingang zit in de vloer een glazen plaat. In de ruimte daar onder is een maquette geplaatst. Heel mooi effect. Een tweede reden om ondanks de duisternis op te letten waar u loopt is dat de vloer een enkele keer schuin afloopt. Tijdens de tentoonstelling komen er allerlei facetten van de geschie denis van Rotterdam naar voren. Van de opening van de Bijenkorf tot aan de problematiek van de woningnood van voor 1940. Goed- beschouwd zou 'Stad van Rotterdam mers' heel ge- schikt zijn voor het bezoek van scholen. Er zitten ongetwijfeld leerzame ele- menten in. ook wat de heden- daagse geschiedenis betreft. El- lende wordt niet geschuwd. Naast talloze leuke dingen hangen er ook een aantal foto's die in de hongerwinter (1944-1945) geno- men zijn. De aanblik van de uit- gemergelde lichamen beeldt uit foto: DickSluijter hoe mensonterend deze dood is. Na het bombardement van mei 1940 onderging met name het centrum van Rotterdam een totale metamorfose, mede omdat er be- sloten werd om geen reconstruc- tie te maken van alles wat ver- woest was. Het moest er allemaal heel anders uitzien. Daarom is het extra leuk om te zien dat de raads- zaal van het niet verwoeste stad- huis er nog net zo uitziet als voor de Tweede Wereldoorlog. Dat stuk historie bleef wel bewaard. Aan het einde komt in het kort het multiculturele karakter van het Rotterdam van nu aan bod. Mis schien wat summier, maar wel gevarieerd. In ieder geval is dit een tentoonstelling waar veel zorg en denkwerk aan werden be steed. 'Stad van Rotterdammers' blijft nog een paar jaar te bezich tigen. Museum Het Schielands huis is geopend van dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00, en in het weekend van 11.00 tot 17.00. door Jaap Proost GDMW03 wil het literatuurfesti- val ontdoen van het stoffige ima go. Zo zullen op het podium van het festival rappers onder de naam MC Battle elkaar verbaal proberen af te troeven. In de MC battle draait het vooral om elkaar zo scherp en geestig mogelijk de grand in te boren. Daarnaast moe ten de zinnen ook nog rijmen en dit alles moet met de juiste 'flow' ge- bracht worden. Twaalf rappers zijn uit verschillende voorrondes in het land komen bovendrijven. Daar naast zullen ook vier artiesten die zich op eerdere edities van het fes tival hebben bewezen, meestrij- den. Als alle rook is opgetrokken zal een rapper blijven staan, die zich winnaar van de MC Battle mag noemen. Maar de portiers van de Schouw- burg selecteren niet alleen op be zoekers met een ietwat slepende tred en het petje op twee uur. Ook mensen met grijs haar mogen erin. Zo zal Wim de Bie voorlezen uit eigen werk. „Hij is nog vrij jong van geest", verklaart Michael Vo- gel van Passionate de keuze voor De Bie. De organisatie Passionate is de initiator van het festival en heeft als doel jongeren te interesse- ren voor letteren. Ze willen dit doen door letteren anders te pre- senteren. „De performance op het podium ook is erg belangrijk", vindt Vogel. Volgens hem zijn er genoeg voorbeelden van grote lite raire namen die goed kunnen schrijven, maar hun werk niet kun nen voordragen. „Die bleke, mom- pelende schrijvers zijn natuurlijk een nachtmerrie. Die zijn alleen gewend om in een of ander zolder- kamertje te schrijven." Dat de performance belangrijk is, bewees de schrijver Simon Vin- kenoog tijdens een eerdere GD- WM. „De schrijver had schijt aan de geluidsinstallatie en begon mid den op het podium, maar meters verwijderd van de microfoon, met het voordragen uit eigen werk." Vinkenoog was niet te verstaan en de zaal zat met de hand aan het oor op het puntje van de stoel. Een ander doel van Passionate is om jong talent een kans te bieden. „Tijdens GDMW kunnen de ta- lentvolle nieuwkomers meeliften op het succes en reputatie van ge- vestigde artiesten", legt Vogel uit. Een van die talenten is Maurice Buehler. De dichter viel op door de schrijfwedstrijd Write Now, ook georganiseerd door Passionate. „Buehler zal dit weekend optreden tijdens het festival. Maar omdat hij weinig ervaring heeft op het podi um, hebben wij Buehler wel voor- bereid op zijn optreden." Het festival is trouwens meer dan alleen literatuur en poezie. Zo is ook cabaret, muziek en dans op het festival te zien. Zelfs film heeft zijn plekje gekregen. „Eigenlijk is elke discipline met een verhalend element geschikt voor GDMW, mits er maar veel aandacht is voor tekst", zegt Michael Vogel. GDMW03 vindt aanstaande don derdag, vrijdag en zaterdag plaats in de Rotterdamse Schouwburg. Publiekstrekkers zijn Wim de Bie, Kamagurka en Herr Seele, Her man Brusselmans en Eboman. Een dagkaart kost 15 euro, een tweeda- genkaart 25 euro en een passe par- tout 30 euro. Bezoekers met CJP, stadspas of OV-studentenkaart krijgen korting. Kijk voor meer in formatie op www.gdmw.nl. Art.nr. 194907 35 S. 39:

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 19