Voorkomen is altijd beter dan bestrijden Alle ins en outs van het gevreesde en geviert ie Bureau Halt Criteria die gelden voor een verwijzing naar Halt zZ2i Woertsdag 24 September 2003 Geen strafblad J JI „Kim (15) heeft genoeg van het karige zakgeld dat haar ouders haar geven en zoekt een bijbaantje. Achter de kassa in een su permarkt. Niets aan de hand, totdat haar vriendin, die er al een tijdje werkt, vertelt over het 'fooigeld' uit de kassa. Iedere keer wanneer er een kasverschil is in het voordeel van de super markt, stopt zij het als fooi in haar eigen zak. Natuurlijk weten ze allebei dat het strafbaar is, maar wat extra geld is nooit weg. En ach, wie komt daar nu achter? Maar daarin vergissen de meiden zich. De bedrijfsleider heeft door dat het tweetal iets in hun schild voert. Hij houdt hen in de gaten en komt zo achter hun illegale bijverdiensten. Kim blijkt voor 100 euro ont- vreemd te hebben." Halt-procedure 'M m ^m-%' gMf. i leer dan papiertjes pri kken alleen' Niet alle jongeren komen in aanmerking voor een Halt-afdoening. Bureau Hall hanteert enkele criteria. Pas wanneer de jongere aan onderstaande criteria voldoet. wordt hij of zij door de politie door- verwezen naar Halt. 1De jongere moet tussen de 12 en 18 jaar zijn 2. Hij of zij heeft zich schuldig gemaakt aan: - openlijke geweldpleging tegen goederen - eenvoudige vernielingen (inclusief graffiti) - eenvoudige vormen van brandstichting - (poging tot) diefstal/verduistering tot een bedrag van 115 euro - heling, kopen of verkopen van gestolen goederen - verwisselen van prijskaartjes - straatschenderij; baldadig gedrag in het openbaar - het zich bevinden op verboden terrein - bezit van illegaal vuurwerk - afsteken van legaal en illegaal vuurwerk buiten de toegestane tijd - bezit van vuurwerk buiten de periode dat vuurwerk verkocht mag worden - bezit van meer dan 10 kilo vuurwerk in de periode dat vuurwerk verkocht ntag worden - strafbare feiten in plaatselijke verorderingen die betrekking heb- ben op vuurwerk of baldadig gedrag 3. De jongere bekent het gepleegde feit. 4. De jongere is maximaal eenmaal eerder bij Halt geweest en dat moet minstens een jaar geleden zijn. 5. De jongere stemt in met de verwijzing naar Halt. Wanneer er niet aan deze vijf criteria wordt voldaan, mag de politie alleen naar Halt verwijzen met toestemming van de officier van Jus- titie. De coordinatoren van Halt beslissen tijdens het gesprek met de jongere of hij of zij voor een Halt-afdoening in aanmerking komt of niet. Voor de Stop-reactie (onder de 12 jaar) gelden dezelfde crite ria. Alleen moeten hierbij de ouders schriftelijk instemmen met de verwijzing naar Halt. Bij Stop krijgen de kinderen ook geen werk- straf, maar een leerstraf, die geheel vrijblijvend is. maken heeft met het gepleegde de lict en het betalen van een schade- vergoeding. Bureau Halt heeft een speciale schaderegeling zodat dit direct via hun kan worden gere- geld. Het verschilt per bureau hoe de werkstraf wordt uitgevoerd. Zo heeft Spijkenisse enkele adressen waar de jongeren aan het werk kunnen, zoals de plantsoendienst en lokale supermarkten. Bureau Rijnmond-Zuid daarentegen heeft dit niet. „Het ligt er maar net aan hoe groot het gebied is", legt De Regt uit. „Wij gaan iedere zater- dagochtend met een groep tegelijk op pad om bladeren te vegen of iets anders wat nodig gebeuren moet." Het uitvoeren van de werkstraf vindt altijd onder begeleiding van een volwassene plaats. Wanneer de jongere de straf uitvoert in bij- voorbeeld een supermarkt, dan le- vert de bedrijfsleider aan het einde een werkverklaring in met daarop aangegeven hoe goed de jongere heeft gewerkt. Bij de werkzaamhe- den in groepsverband houdt een volwassene toezicht die is inge- schakeld door Halt. Voor het wer- ken bij Bureau Halt is een relevan- te HBO-opleiding zeker wel ver- eist. Medewerkers kunnen ook cursussen volgen bij Halt-Neder- land. „De laatste jaren komen er veel mensen van opleidingen als Sociaal Pedagogisch Werk (SPW) of uit het vakgebied. Zelf ben ik ja- renlang politie agent geweest in Rotterdam", vertelt De Regt. Wanneer de jongere zijn werkstraf netjes heeft voltooid, zich aan alle afspraken heeft gehouden en een eventuele schadevergoeding heeft betaald, zit het er op voor Halt. Zij zijn dan geslaagd in hun opzet. De goede afloop wordt aan de politie gerapporteerd waarna de zij de zaak seponeren. Met andere woor- - 'Bureau Halt is meer dan alleen papier prikken. den, dit betekent dat er geen pro- ces-verbaal naar de officier van Justitie wordt gestuurd. De jongere kan zo een strafblad ontlopen. „Overigens houden wij wel alles in ons bestand", zegt De Regt. „Voor het geval de jongere weer in aanra- king komt met de politie. Gebeurt dat niet dan gooien wij na zijn achttiende gooien alles weg. Dan hebben wij als Halt niets meer met hem te maken." Mocht de jongere zich niet aan de afspraken houden of wordt de pro- cedure tussentijds afgebroken, dan is de Halt-afdoening mislukt. Het Halt-bureau rapporteert hierover aan de politie en die stuurt een pro- ces-verbaal naar de Officier van Justitie. Deze beslist dan over de verdere afhandeling van de zaak en de jongere heeft dan wel kans op het krijgen van een aantekening in de justitiele documentatie. De voordelen van een straf bij Bu reau Halt is dat de afdoening een pedagogisch verantwoord alterna- tief is voor de traditionele strafver- volging van Justitie. Het is voorna- melijk bedoeld om de jongere met de neus op de feiten te drukken, zodat hij zijn lesje leert). Boven- dien is de straf eerder gegeven dankzij het lik-op-stuk beleid. Daarnaast wordt de schadevergoe ding in de procedure meegenomen en volgt er geen registratie van de jongere. „Halt werkt zeker", zegt De Regt met trots. „Nog geen tien procent keert weer bij ons terug en slechts vier tot vijf procent van de verwijzingen mislukt. Naast het uitvoeren van de Halt-af doening hebben de Halt-bureaus ook nog een preventieve taak en houden zij zich bezig met signale- ring en advies. „Bij het gesprek met de jongere geven wij hem of haar een vragenlijst mee", vertelt Vermeulen. „Op die manier probe- ren wij achter de achtergrond van de jongere te komen. Wij kunnen ze dan, naast onze straf, ook nog doorverwijzen naar andere instan ces die kunnen helpen bij eventue le problemen. Daarnaast geeft Halt voorlichting op scholen, over Halt zelf en over vuurwerk en vandalis- me. Tegen de jaarwisseling aan starten wij, in samenwerking met de politie, altijd weer met vuur- werkcampagnes. En samen met Connexxion geven wij, met behulp van een oude, vernielde bus, voor lichting over vandalisme en de consequenties daarvan. En de 15-jarige Kim? Zij werd ont- slagen bij de supermarkt waar zij werkte. Nadat de politie haar naar Bureau Halt doorstuurde, werd haar straf vastgesteld op twaalf uur werken. Werken in een andere fili- aal van de supermarkt om zo het gestolen bedrag terug te verdienen. De volgende keer zal ze zeker wel wat beter nadenken voor ze weer iets uithaalt. Als laatste houdt Halt zich be zig met het uitvoeren van de zo- geheten Stop-reactie. Op 1 mei 1999 zijn alle bureaus begon- nen met een reactie op het de- lictgedrag van jongeren onder de twaalf jaar. De Stop-reactie begon als een experiment, maar sinds 1 augustus 2001 hoort het tot de vaste taken van een Halt- bureau. „Het is een pedagogi- sche handreiking aan de ou ders", legt De Regt uit. „Wij spreken als officiele instantie de jongeren aan, zodat zij leren van hun fouten. Het is puur een leerstraf. Immers, de kinderen mogen op die leeftijd sowieso niet werken. In samenwerking met een psycholoog hebben wij een lesprogramma samenge- steld. De kinderen krijgen dan twee keer anderhalf uur les. Zo hopen wij ze wat bij te bren- gen." De ouders moeten wel schrifte lijk instemmen met de Stop-re actie, want het is niet verplicht. Ook wanneer iemand niet komt opdagen tijdens de les, brengt dit geen gevolgen met zich mee. Halt is van mening dat de grootste verantwoordelijkheid bij de ouders ligt. Het bureau wil alleen een handje helpen. „Zodra de politie er achter komt dat het kind ernstige problemen heeft, dan kan hij niet bij Stop terecht komen, maar stuurt de politie hem eventueel door naar een hulpverlenende instantie. Vaak is het zo dat kinderen der- gelijk baldadig gedrag gaan vertonen omdat er iets mis is", aldus De Regt. Overigens gel den wat het delict betreft de zelfde criteria als bij de gewone Halt-afdoening. Voorkomen is beter dan bestrijden. Een toneelstuk om te leren wat wel kan en wat niet. Een typisch voorbeeld van een de lict waarbij wordt doorverwezen naar Bureau Halt. Een vanzelfspre- kendheid voor hen die weten wat Halt precies inhoudt. Maar voor het gros van Nederland heerst er onduidelijk over wanneer een jeugddelinquent wordt doorverwe zen naar dit bureau. Laat staan dat deze mensen weten welke straf- maat wordt gehanteerd. De hoog- ste tijd dus om eens uit de doeken te doen wat en waar deze instelling voor staat. Want Halt is meer dan die groep jongeren die je op zater- dagochtend papiertjes ziet prikken. Het eerste Halt-bureau ging in 1981 in Rotterdam van start. Al snel volgden andere gemeenten dit voorbeeld en is het aantal instellin- gen in Nederland inmiddels uitge- groeid tot 62. Halt is een initiatief van het Ministerie van Justitie, ge meenten en politie. Bedoeld om een bijdrage te leveren aan crimi- licht niet zo erg, maar gezien de achterliggende gewelddadigheid van het vergrijp heb ik hem toen toch teruggestuurd naar de poli tie." Even temg naar de 15-jarige Kim. Wat leeftijd betreft valt zij binnen de categorie. Het delict dat zij heeft gepleegd (diefstal tot 115 eu ro) valt ook binnen de criteria. Maar pas na verhoor op het politie- bureau wordt bekeken of ze baat heeft bij Halt of niet. Bekent zij de diefstal, dan wordt Kim doorver wezen naar Halt. Doet zij dat niet dan wordt het een zaak voor de po litie. En al wordt Kim doorverwe zen, geldt dit nog niet voor haar vriendin. Zij is immers al twee keer eerder aangehouden voor winkeldiefstal. En, zoals Vermeu len zegt: „Wanneer iemand in her- haling treedt, is een verwijzing naar Halt niet meer mogelijk. Dan blijkt dat diegene toch niet heeft De bus van Bureau Halt trekt door het land om jongeren normen en waarden aan te leren. De doelgroep van Bureau Halt: jongeren tussen de twaalf en achttien jaar. naliteitsbestrijding en -preventie bij jongeren van twaalf tot achttien jaar. Deze bureaus zijn onderver- deeld in verschillende arrondisse- menten. Voor de regio Rotterdam zijn dit er zeven. Wanneer een jongere tussen de twaalf en achttien jaar door de po litie wordt aangehouden, heeft hij recht op een zogeheten Halt-afdoe ning (werkstraf bij Bureau Halt, red.). Het gaat hier onder andere over het plegen van vandalisme, een lichte vorm van vermogenscri- minaliteit (diefstal) of een vuur- werkdelict. „Het moet wel om lichte vergrijpen gaan", zegt Paul Vermeulen van arrondissement Spijkenisse/De Eilanden. jonge ren die het te bont hebben ge maakt, kunnen wij niet helpen. Ter illustratie: ooit kwam er een jon- gen voor me die zijn klasgenootjes op het schoolplein had bedreigd met een aansteker. Dat lijkt wel- geleerd van onze straf." Eenmaal "in de klauwen'van Bu reau Halt wordt de jongere uitge- nodigd voor een gesprek. „Wij hanteren het lik-op-stuk beleid", vertelt Peter de Regt van Bureau Rijnmond-Zuid. jongeren wor den via een brief uitgenodigd, waarna de Halt-afdoening zo snel mogelijk moet plaatsvinden. An ders heeft het geen effect." Voor het gesprek worden ook de ouders uitgenodigd. „Wij laten de jongere altijd eerst zijn of haar verhaal doen", vult Vermeulen aan. „We vragen hoe het verhoor bij de poli tie was en hoe de ouders op het vergrijp reageerden. Want voor de onervaren "crimineel" zijn dat vaak al straffen op zich." Ook wordt de Halt-procedure uitgelegd en krijgt de jongere gelegenheid te kiezen of hij daarmee akkoord gaat of toch liever wil worden doorge- stuurd naar de Officier van Justitie. „Maar voor dat laatste kiezen ze bijna nooit", Weet De Regt. „Halt wint het keer op keer." Sinds September 1995 heeft de Halt-afdoening een wettelijke ba sis in artikel 77e van het Wetboek van Strafrecht gekregen. In een al- gemene maatregel van bestuur zijn de strafbare feiten aangewezen die voor een Halt-afdoening in aan merking komen. Daarnaast bestaan er landelijke richtlijnen voor de Halt-procedure. „We hebben richt lijnen van het Openbaar Ministerie voor de duur van een werkstraf', zegt De Regt. „De werkstraf mag maximaal twintig uur bedragen, en mag alleen uitgevoerd worden na schooltijd, in de schoolvakanties en in het weekeind."De straf die de jongere krijgt opgelegd bestaat meestal uit een werkstraf die te Jeugdige crimineeltjes worden door Halt tot nuttig werk veroordeeld.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 4