'Kunst aan de Maas' afgemeerd op land 'Met stofzuigers hoeven we echt niet meer aan te komen' Feestmaand voor fans bouwputten 4 H0NDERDEN CD'S 2.50 'euro MULTI SPELLEN D00S P0DRACES maasstad 5 V00R CD'S VOOR DE ALLERKLEINSTEN 3EHB1 BERGWEG 110, ROTTERDAM m BOITE 0 QIQ ROTTERDAM - Voor het vijfle achtereenvolgende jaar expseert beeldhouwer Marc Join David Legerste met zijn 'Kinst aan de Maas'. Dit jaar loos Legerste het Willems- >lein als locatie, pal naast de irasmusbrug. Elke dag, van 12.00 tot 20.00 uur, is hij er :e vinden om gratis rondlei- dingen te geven. Nog tot 5 oktober kan iedereen bij hem terecht. Legerste: „Aan het eiid van de dag heb ik een duke strot van het praten." podium kort ROTTERDAM - Wat in 1949 begon als een kleine braderie om aan schaarse huishoudelijke artikelen te komen, is uitgegroeid tot een enorme najaarsbeurs. Ruim driehonderd exposan- ten showen vanaf aanstaan- de vrijdag op de Femina hun nieuwste producten. Bezoe- kers kunnen zoals altijd proeven, proberen en work shops volgen. mvtt Op zaterdag 4 oktober van 10.00-16.00 uur en zondag 5 oktober van 12.00-16.00 uur kunt u op de najaars markt in de Benthuizerstraat bij Correct profiteren van super-aanbiedingen en vallen er knaken te verdienen. Van CD's en DVD's, van spellen tot andere hebbedingetjes. Kom langs bij Correct, er zit altijd wel wat voor u bij. C0RRECTPRUS CORRECTPRUS Woensdag 1 oktober 2003 TX51 ioor Wouter Scheepstra Dehoofdader van 'Kunst aan de Mas, deel 5', is het 'Kunstmuse- urrMarc John David Legerste af- geteerd op land'. Het museum is opebouwd uit vier blauwe scbepscontainers, twee aan twee oplkaar gestapeld, en is 24 meter lap. Aan de hoeken van de boven- ste containers zijn meterslange sckepskettingen bevestigd, die vaizitten aan havenboeien. In een va de onderste containers expo- seert Legerste ingelijste foto's en tekeningen, een dwarsdoorsnede van zijn werk. In de andere contai ner staat een diascherm en projec tor. De bovenste twee containers zijn afgesloten. Naast het kunstmuseum draait 'Kunst aan de Maas, deel 5' om twee nieuwe kunstwerken in de buitenruimte. Een daarvan staat di rect naast het kunstmuseum. Het kunstwerk bestaat uit roestige hol ders, die normaal zijn ingemetseld in kademuren, opgesteld in de vorm van een schip. „De roest op die holders vind ik mooi", zegt Legerste. „Ik heb ze expres niet opgepoetst. Die maritieme krach- ten, het lijden, de eb#en vloed: je moet dat juist laten zien." 'Kunst aan de Maas, deel 5' staat in het teken van het aanmeren en afmeren van schepen. Zo ook het andere kunstwerk van Legerste. Een houten steiger waaraan een scheepsketting zit, die uitkomt op een boei. Legerste: „Sommige mensen zeggen tegen mij: 'Leger ste, die steiger staat scheefMaar dat hoort juist zo. In een haven staat ook niet alles waterpas." Volgens Legerste was burgemees- Het is het vijfde achtereenvolgende jaar dat Legerste aan de Maas exposeert. foto: Dick Sluijter ter Opstelten erg enthousiast. „Hij was hier laatst en zei: 'Dit heb je mooi gedaan Legerste'. Ik heb hem aangeboden om dit kunstwerk voor onbepaalde tijd te laten staan, als geschenk aan de stad Rotter dam." Het is voor het vijfde achtereen volgende jaar dat Legerste aan de Maas exposeert. Eerder stond hij op het koninginnehoofd (voor ho tel New York) en het Wilhelmina- plein, waar het allemaal begon. „Ik had daar een blauwe golfslagvorm gemaakt, die op stalen zuilen stond", vertelt Legerste. „Het was in de periode dat de Koningin de Erasmusbrug opende. Ze heeft mijn kunstwerk toen gezien en was onder de indruk. Tenminste, dat hebben anderen haar horen zeg gen." Voor 'Kunst aan de Maas' maakte Legerste eind jaren zeventig naam in Rotterdam met een solo-exposi- tie van zijn beelden in de rozen- tuin, achter Boijmans van Beunin- gen. Daarna richtte hij samen met andere kunstenaars de Stichting Rotterdams Beeldenpark op. Tus- sen 1980 en 1985 werd daar elk jaar geexposeerd. Een ander pro ject initieerde Legerste in het park random de Euromast. „Ik maakte sculpturen van boomdelen", zegt Legerste. „Een werk bestond uit een rechtopstaande stam van veer- tien meter hoog. Op de stam lag een dwarsverbinding, waar aan weerszijden staalkabels in een V- vorm naar beneden hingen. Aan de kabels waren weer boomstukken bevestigd. Dat stond dan ritmisch op de maat van de wind te bewe- gen: prachtig." Ook in het buitenland verwierf Le gerste faam; hij won enkele inter national prijzen. Toch werkt Le gerste het liefst in Rotterdam, de stad waar hij met 'hart en ziel' aan verbonden is. De 'dynamische werkaanpak' spreekt hem aan. Le gerste: „Als ik naar het stadhuis bel, krijg ik meteen de wethouder aan de lijn of een van zijn naaste medewerkers. Vervolgens hou ik een zakelijk, no-nonsense verhaal en binnen twee dagen kan ik aan de slag. In een stad als Parijs moet je drie jaar op antwoord wachten. Zijn 'Kunstmuseum afgemeerd op land', gaat Legerste exporteren naar zusterhavensteden van Rot terdam. In elke stad wil hij een ma- ritiem beeld achterlaten, als ge schenk van de stad Rotterdam. Het kunstmuseum zal hij telkens afbre- ken en opnieuw opbouwen. Voor zijn plan heeft hij wel de medewer- king van de gemeente nodig. „Ik heb het informed aangekaart", vertelt Legerste. „Het is voor ze ventig, tachtig procent zeker dat het doorgaat. Er moeten alleen nog een paar gesprekken gevoerd wor- den en handtekeningen gezet. Ik zie het al helemaal voor me: een serie maritieme beelden en monu- menten in alle zusterhavensteden van Rotterdam." Ged nieuws; de enige echte 'Dis- coparty on Wheels' is terug. Van- af: oktober kan er elke donderdag gdkate worden in Calypso tijdens deCalypso Rollerdisco. Ook start Qadsk8 weer een nieuwe cursus Rllerskate danslessen.+++DO 2 oktMadrettor Festival en Special Paty. ll.OOu - 17.00u 19.00u t m 3.00u VR 3 okt Ace Party - ur- bar eclectic Entrance: 12 euro. Aavang: 23.00. VR 3 okt Madret- torFestival ll.OOu - 17.00u 18.0u t/m 22.30u ZA 4 okt ON 23.p - 05.00/entree €12,50,- ++WaterFront. donderdag 2 ok- tobr: SCENEPLAY: Sidekick- bolUp To No Goods, The Freck- lesaal open 21.00, entree €3. vrij- daj3 oktober ELECTROROCK fea Dr Lektroluv aanvang 23.00, enfce €8,- zaterdag 4 oktober RGF TOFF zaal open 23.00, enfce €6,- +++Rotown: donder dag okt Seedling (NL) 22:30 Khkt als: eigenzinnige indiepop a la lagnapop, Veruca Salt 4 euro (vx) zondag 5 okt Lounge M 21: 30Clinkt als: Spoken Word, Thea- teiStandup Comedy, Akoestische msiek en meer. 5 euro (vvk) nundag 6 okt Mia Doi Todd (US) 230 Klinkt als: klassieke nachte- gd maakt mooie pop 4 euro (vvk) ,++James Conlon keert voor even teig bij het Rotterdams Philhar- naisch Orkest. Ter gelegenheid vaihet 85-jarig bestaan van het or- kesgeeft de dirigent twee concer- tenjp donderdag 2 oktober en op zonag vijf oktober in de Grote Zaa in de Doelen. Donderdag- avod om 20.15, zondagmiddag om 4.15.+++Bl0f geeft op drie febiari volgend jaar een concert in Aoy'. De voorverkoop is ge- staren het zal het derde jaar dat Bl0 optreedt in Ahoy'. Kaarten beslllen kan per telefoon: 0900- 300250 (45 cpm) en bij de beken- de vocverkoopadressen.+++Bluess ocieit L'Esprit in Usselmonde. Zatrdag 4 oktober 'Toon, Teun Augst'. Entree: leden €4 inclusief 1 gitis consumptie, niet leden €6. Zaaopen om 20.30, aanvang pro- graima 22.15.+++Vrijdag 3 okto- berreedt Jannie Houweling op in hetBibliotheektheater met haar try-ut 'Het gaat altijd anders'. Het begit om 20.30 en de toegangs- prijis elf euro.+++ door Gerdien Barnard „Het moet ieder jaar anders, maar toch hetzelfde blijven. De bezoe- kers blijven hetzelfde, alleen ver- anderen hun eisen", vertelt John van Straten, directeur Beurzen en Evenementen van organisatiebu- reau RTB Beurzen. Sinds het be gin van de beurs is er relatief wei- nig veranderd. „Alleen met wit- goed en stofzuigers hoeven we echt niet meer aan te komen. Stofzuigers kan je overal kopen. Je hebt echt geen beurs meer no- dig om daar informatie over te verschaffen", aldus Van Straten. Hoewel onder de bezoekers het aantal mannen de laatste jaren is gestegen, is de meerderheid van de Feminabezoekers nog steeds vrouw. Toch wordt er ook gepro- beerd om de mannen te amuse- ren. „Er is een stand met informa tie over auto's, en Radio Rijn- mond zendt vanuit een cafe haar programma's uit, dus daar kun nen mensen lekker een biertje drinken. Leuk voor mannen In vrouwen. Maar het idee dat man nen de hele middag in het cafe zitten en de dames over de beurs lopen, is verleden tijd hoor", be- nadrukt Riemer Rijpkema, alge- meen directeur van RTB Beur zen. De Femina heeft voor iedere vrouw wat wils. Naast eten, drin ken, mode, gezondheid en beauty komen ook de thema's interieur en vrije tijd aan bod. Vanaf ver- schillende terrasjes kan er worden gekeken naar modeshows en de- monstraties van leerling- en pro- fessionele kappers. De Femina is het ideale vriendinnenuitje, maar volgens Rijpkema zit er nog veel verschil in de samenstelling van het publiek. „Er zijn drie soorten groepen. 's Ochtends komen de dames met hun vriendinnen, moeders en dochters, 's avonds mogen de mannen mee en in het weekend komt het hele gezin", vertelt Rijpkema. Een opmerkelijke gast op de Fe mina dit jaar is Martin Gaus. In het Royal Canin Theater zal hij meerdere malen per dag een pre- sentatie geven over honden en katten en ingaan op vragen van bezoekers. Ook de kookwedstrijd is nieuw. Onder leiding van chef- kok Ton Boer mag iedereen zijn kunsten vertonen rond het thema 'De culinaire reis om de wereld in tien dagen'. Iedere dag staat een ander land centraal. In het kader van de multiculturele samenle- ving is er naast de kookwedstrijd, waarmee een reis naar Kent te winnen is, ook een modeshow met exotische mode. In 'East meets West' presenteren jonge ontwerpers Aziatische creaties. Sinds 1990 organiseert RTB Beurzen ook de Ski Happy beurs. Dit jaar wordt de enige winter- sportbeurs van Nederland op het zelfde moment en op dezelfde lo catie gehouden als de Femina. Vanaf donderdag 9 oktober kun nen bezoekers met hetzelfde kaartje twee beurzen bezoeken. Op de Ski Happy zijn echte in- doorpistes ingericht voor kinder- ski, afdalingsski en langlauf. Op de grote afdalingspiste van meer dan tien meter hoog geven Oos- tenrijkse skileraren regelmatig demons trades. Ook de Postcode Loterij is weer aanwezig op de Femina. De op- brengst van de loterij gaat voor de derde keer naar het familiehuis van de Daniel den Hoedkliniek. Het huis biedt onderdak aan fami- lieleden en vrienden van kanker- patienten die in de kliniek zijn op- genomen. In het Erasmus Me- disch Centrum Daniel den Hoed, het toponcologische instituut van het Erasmus Medisch Centrum, worden kankerpatienten uit heel Nederland opgenomen. Dit jaar is er op de Femina specia- le aandacht geschonken aan de aankleding van de beurs. Volgens John van Straten is de sfeer nu nog beter dan voorgaande jaren. „Er zijn dit jaar veel lampjes en lichtjes. Waar lampjes en lichtjes zijn is het feest. En het is altijd feest op de Femina." De Femina wordt van vrijdag 3 tot en met zondag 12 oktober ge houden in Ahoy. De Ski Happy is van donderdag 9 tot en met zon dag 12 oktober. Van maandag vrijdag geopend van 11.00 - 17.00 uur en van 19.00 22.30 uur. Zaterdag en zondag van 11.00 17.00. Entree: €9, kinderen €6, 65+ €7,50, gezinskaarten €25. Op de openingsochtend op vrijdag 3 oktober kunnen de eerste bezoe kers tot 12.00 uur voor €5 de beurs bezoeken. Informatie: www.femina.nl of www.skihap- py.nl. Bezoekers van de Femina kunnen zoals altijd proeven, proberen en workshops volgen. Door Anne-RoseHermer ROTTERDAM - „Kijk eens, daar wordt gebouwd", is een veelghoorde opmerking in Rot terdam Reden voor het City In- formtiecentrum (CIC) om in oktoler het Rotterdams Bouw- puttafestival te organiseren. Nienand kan er omheen: in Rot ter dm wordt veel gebouwd. Menen die tien of vijftien jaar niet n sommige delen van de maastad zijn geweest, hebben bijmeen gids nodig. De skyline van e stad onderging een meta- morise, die in feite nog aan de gangs. Dit levert uiteraard heel wat ouwputten op. Het louwputtenfestival is geen pa rade a la Zomercarnaval met bouwakkers in de hoofdrol die hun vermoeide spieren mogen lossringen op songs als 'Hup daar is Wllem met de waterpomptang', maa en educatieve aangelegen- heid rret een mensentaalsaus. U hoet tiet uit de bouwbranche te korrenom alles te begrijpen. Ster- ker log dit festival moet de bouw- werslddichter bij de burger bren- gen. A tijd al willen weten hoe zo'n oiaantrekkelijk, drassig stuk grand erandert in een locatie waar een fraie wolkenkrabber terecht komt? Dp zoek naar het antwoord op de vraag hoe er tijdens een bouwproject elke week maar liefst twee verdiepingen bij kunnen ko men? Geen twijfel mogelijk. Het Rotterdams Bouwputtenfestival is voor u 'the place to be'. Gei'nteresseerden doen er goed aan om het festivalprogramma te bekij- ken op internet (www.cic.rotter- dam.nl), of om het op te halen bij het City Informatiecentrum. Twee vliegen in een klap, want daar is de hele maand oktober de expositie 'Bouwen in dik water', bestaande uit allerlei onderdelen. Onder- gronds bouwen, oude bouwputten, opvallende nieuwe bouwputten en archeologische vondsten van BOOR, het Bureau Oudheidkun- dig Onderzoek van Gemeentewer- ken Rotterdam. Een terrein wordt pas bebouwd als BOOR minimaal een week de kans heeft gehad om naar hartelust te graven. Met suc- ces, want er wordt regelmatig van alles gevonden. Natuurlijk komen deze bijzondere vondsten aan bod tijdens het festival. Vrijdag 3 en zaterdag 4 oktober mogen de bouwputfans op pad. Er worden excursies georganiseerd naar diverse bouwputten, waaron- der Waterstadtoren, Hoog aan de Maas en de bouwput van de HSL. Fietsers kunnen kiezen. Of voor twee euro een fietsexursie langs bouwputten onder leiding van een deskundige gids, of op eigen gele- genheid de route afleggen. Houdt u vooral de zaterdagen in de gaten. Zaterdag 11 oktober zijn er aantal bouwputgerelateerde lezin- gen. Marco van Trierum van BOOR houdt een lezing over bo- demvondsten, terwijl Jan van der Windt van Ingenieursbureau Zon- neveld een bijzondere staalcon- structie bespreekt die van belang is bij hoogbouw. (Denk aan de 187 meter hoge Coolsingeltoren). Het Centrum voor Ondergronds Bou wen (COB) mag bovengronds ver- tellen over de mogelijkheden van andere ondergrondse bouwwerken dan parkeergarages. Aan de jeugd is ook gedacht. In de herfstvakantie is er een bouwput- tenspeurtocht van anderhalf uur, bestemd voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar. Begeleiding is zeer ge- wenst. Zaterdag 18 oktober is film- dag, georganiseerd in samenwer- king met het Gemeentearchief. Talloze Rotterdamse bouwputten komen aan bod. Sommigen zijn zelfs van voor de Tweede Wereld- oorlog, en waren in sommige ge- vallen van gebouwen die verwoest zijn bij het bombardement op Rot terdam in mei 1940. De meeste filmpjes zijn zonder geluid, en in zwart/wit. De lengte loopt uiteen van 12 tot 54 minuten. De bouw van de Lijnbaan (1952), de bouw van de Maastunnel (1935-1941), de opgravingen bij Bulgersteyn (1940-1942), en de bouw van de metro (1961) zijn slechts enkele voorbeelden. Doorgewinterde Rotterdamfans mogen dit eigenlijk niet missen, vooral omdat er voor bezoekers van het filmprogramma een extra- tje aan vast zit. Ze kunnen gratis naar het Historisch Museum, waar momenteel de nieuwe tentoonstel- ling 'Stad van Rotterdammers' te zien is. De filmdag duurt van 12.00 tot 16.00. Ieder uur is er een com- pilatie van oude films. Reserveren hoeft niet. Bij de andere zaterdag- programma's moet dit wel, vooral om teleurstellingen te voorkomen. Mede omdat er een groot aantal Rotterdammers oprecht gei'nteres- seerd is in alles wat er in hun stad gebeurt, zou dit festival nog wel- eens een schot in de roos kunnen zijn. Meer info: City Informatiecen trum, Coolsingel 197 (vlakbij me- trostation Beurs), tel. 010- 4897777, op werkdagen van 9.00 tot 17.00, maandag vanaf 13.00. Er worden excursies georganiseerd tijdens het bouwputtenfestival naar diverse bouwputten, waaronder de Wa terstadtoren. foto: Dick Sluijter ZATERDAG OKTOBER OKTOBER ir v o.a. Pussycat, Santana, Level 42, Berdien Stenberg, Hot Chocolate e.v.a. (f/ bp Uren speelgenot voor kinderen vanaf 4 Jaar. Nr. 246391 Voel de trillingen en botsingen met dit Star Wars computerspel. .Nr. 246376 Zetfouten en prijswijzigingen voorbehouden SwGSOKTOBER GEOPEND VAN 12.00-17-00 UUR WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m woensdag 09.30-18.00 uur, donderdag en vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Zondag 5 oktober geopend van 12.00-17.00 uur.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 23