a Flamencoshow van Paco Pena in Luxor Kunstvormen smelten samen in 'Lears Oog' van Hotel Modern Ro theater speelt 'Bruiloft' van Elias Canetti mm maasstad DIGITALE SPIEGEL- REFLEX DIGITALE FOTO CAMERA m.- CAMERAATJE BERGWEG 110, ROTTERDAM Meemaken hoe van maquettes een film wordt gemaakt' Canon Woensdag 8 oktober 2003 0 0 (Q ROTTERDAM - Paco Pena en zijn Flamenco Dans Gezel- schap laten in 'Voces y Ecos' ('Stemmen en echo's') zien waar flamenco vandaan komt en hoe het zich in de loop der tijd heeft ontwikkeld. Paco Pena staat op maandag 13 oktober 2003 op het podium van het nieuwe Luxor Theater in Rotter dam. podium kort ROTTERDAM - Flessen water zijn een Griekse zui- lengalerij en een klei-poppe- tje op een speelgoedauto wordt een heftige actiescb- ne. Oude souvenirs, kapotte beeldjes en professionele acteurs maken van 'Lears Oog', de nieuwe productie van theatergroep Hotel Mo dern, een unieke combinatie van diverse kunstvormen. ROTTERDAM - Alize Zandwijk regisseerde vorig theatersei- zoen de succesvoile theaterdubbel 'Portia Coughlan' en 'Kat- tenmoeras' van Marina Carr. Zaterdag gaat in de Rotterdamse Schouwburg haar nieuwe stuk in premiere. 'Bruiloft' werd in 1932 geschreven door Nobelprijswinnaar Elias Canetti en gaat jover een feest dat steeds verder uit de hand loopt. Actievoorwaarden Stuur in Win OOK OP INTERNET WWW.C0RRECT.COM Bij Correct op de Bergweg 110 te Rotterdam vindt u op de begane grond de meest uitgebreide digitale foto/video afdeling van de Randstad. Ook spiegelreflex camera's en APS compact-camera's staan overzichtelijk opgesteld. Meer dan 50 digitale fotocamera's staan demonstratieklaar om vergeleken te worden, op de Bergweg 110 te Rotterdam. Canon CANON EOS 300D DIGITALE SPIEGELREFLEX CAMERA Professionele digitale fotografie is niet langer voor professionals. 6.3 megapixel. Geschikt voor alle Canon EF lenzen. Direct Print mogelijkheid. 7-punts autofocus systeem. 35-zone TTL meting. Compleet met 28-59 mm objectief. Afm. body 14.2x9.9x7 cm. C0RRECTPRIJS OLYMPUS OLYMPUS C-220 DIGITALE FOTO CAMERA Voorzien van 3x optische zoomlens, 2 miljoen pixels, 3.8 cm TFT LCD- kleurenmonitoren ingebouwde flitser. Incl. 8 MB Smart Media Card en USB kabel. In zilver kleur uitgevoerd. Afm. 11.2x6.2x3.5 cm. C0RRECTPRIJS PHILIPS MIJN PHILIPS KEY-007 DIGITALE F0T0CAMERA Met dit nieuwste digitale cameraatje met 1.3 mega pixels en een opslaggeheugen van 64 MB, goed voor 800 foto's maak je de leukste opnames. Voorzien van USB aansluiting. Uitgevoerd in een magnesium behuizing. Afm. 2.9x8.6x1.8 cm. C0RRECTPRIJS UURTJE Het laatste uurtje van de week is bij Correct een super-uurtje. Op de Bergweg 110 kunt u van 17.00 tot 18.00 uur zaterdag profiteren van een superaanbieding, Voor deze aanbieding geldt: zolang de voorraad strekt en geen telefonische reserveringen of bestellingen mogelijk. CANON PRIMA ZOOM 80 U Z00MF0T0CAMERA Ideale camera voor de iedereen die lekker wil fotograferen zonder veel poespas. Voorzien van een 38 tot 80 mm zoomlens en auto focus systeem. Ingebouwde filtser met rode ogen reductie. Afm. 10.7x5.8x4.3 cm. *ALLEEN ZATERDAG 11 OKTOBER VAN 17.00-18.00 UUR M- WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m woensdag 09.30-18.00 uur, donderdag en vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Iedere eerste zondag van de maand geopend van 12.00-17.00 uur DONDERDAG EN VRIJDAG K00PAV0ND TOT 21.00 UUR „Ik probeer het publiek flamenco te geven waarin passie en kunst centraal staan. Maar bovenal moet het recht uit het hart komen." Een uitspraak van de Spaanse meester- gitarist Paco Pena, al vele jaren lang de ziel van de flamenco-cul- tuur. Want als flamenco het ex- portproduct van Spanje is, dan is het Paco geweest die de grootste bijdrage heeft geleverd aan de we- reldwijde belangstelling voor deze zo emotierijke kunstvorm. In het programma 'Voces y Ecos' ontmoeten we het Paco Pena Fla menco Dans Gezelschap, met vijf dansers, vier gitaristen (waaronder Pena), zangers en een percussio nist. De show die deze groep laat spetteren, voert door alle dreven van de flamenco, van een negen- tiende eeuws cafe cantante tot een moderne oefenstudio. Vol energie, passie en humor. En nooit zonder de ziel van flamenco uit het oog te verliezen. Flamenco is het exportproduct van Spanje. Gitarist Paco Pena heeft een grote bijdrage geleverd aan de wereldwijde belangstelling voor deze kunstvorm. Zijn wervelende shows zijn overal te bewonderen - van Engeland tot Singapore, van Israel tot de Verenigde Staten. In ons land is hij al sinds de zeventi- ger jaren te zien en sindsdien is hij niet meer weg te denken van de in- ternationale podia. De voorstelling 'Voces y Ecos' van Paco Pena doet volledig recht aan de emoties achter flamenco. foto: Joris van Bennekom Paco Pena is geboren in het hart van Andalucia, in Cordoba, waar de flamencocultuur tot voile bloei is gekomen. Op zijn zesde speelde hij al voor familie en vrienden, met twaalf jaar trad hij voor het eerst in het openbaar op. Inmiddels is hij al jarenlang de meest interessante muzikale flamencoleider van de wereld. Pena is zowel authentiek als vernieuwend... Flamenco, zoals hier gebracht, is sexy en vaak vol humor... 'Voces y Ecos' is een in- trigerende show die flamenco van zijn beste kant laat zien", schreef Metro. Evening Standard voegde hieraan toe: „Deze voorstelling doet volledig recht aan de emoties achter flamenco: verlies, verlan- gen, pijn en natuurlijk sensuali- teit." 'Voces y Ecos' van Paco Pena is op maandag 13 oktober te zien in het nieuwe Luxor Theater in Rot terdam. Reserveren kan via www- .luxortheater.nl of010-484.33.33. 'Viktoria und ihr Husar' geldt als een van de grootste Operette- Successen van de jaren dertig. De ze operette maakte componist Paul Abraham in een klap beroemd. Het Operettentheater Kunstlerhaus, Budapest speelt 'Viktoria und ihr Husar' op zondag 19 oktober in het Oude Luxor Theater in Rotterdam. Dit gezelschap staat bekend om de vlotte. meeslepende en humorrijke choreografieen. De verschillende Dansmelodieen zoals de Foxtrott en Engelse Wals geven 'Viktoria und ihr Husar' een originele im- puls. De vele scenewisselingen lei- den tot een operetteavond die alle verwachtingen zullen vervullen. De uitstekende zangers, die ook door hun toneelspel het publiek zullen enthousiastmeren, en de en- scenering, maken dit ensemble tot een van de besten voor de opvoe- ring van de Hongaarse operette. ,,Het Kiinstlerhaus brengt het pu bliek in vervoering. Een regie die aan de operette bijdraagt wat nodig is, tranen, grapjes, sentiment en vuurwerk." Reserveren voor deze bijzondere voorstelling op zondag 19 oktober in het Oude Luxor Theater kan via 010- 484.33.33. Op zaterdag 11 oktober vindt in Nighttown de voorronde plaats voor de Grote Prijs van Nederland in de catego- rie r&b/hiphop. In de maanden September en oktober presenteert de Grote Prijs van Nederland op de Regio Finales het beste muzikale talent van Nederland. De Regio Fi- nalisten gaan met elkaar de strijd aan voor een plek in de daverende Finales in Paradiso en de Melk- weg. Tijdens de Regio Finale in Nighttown wordt gestreden in de muziekgenres r&b en hiphop. Aanvang 20.00 uur, entree 7 euro. In Galerie-atelier Heren- plaats is tot en met 2 november de expositie 'Ferme jongens, stoere knapen' te zien met werk van kunstschilders met een verstande- lijke handicap. Galerie-atelier He- renplaats is te vinden aan de Schie- damsevest 56 in Rotterdam en is dagelijks geopend van 13.00 tot 17.00 uur. Zaterdag 11 okto ber vindt in de Artotheek Rotter dam, Nieuwe Binnenweg 75, om 11.30 uur devernissage plaats van de groepstentoonstelling 'Meester en leerling'.Tien bekende Rotter- damse kunstenaars werd gevraagd een leerling te kiezen. Naast elkaar zullen van de meester en de leer- ling twee werken te zien zijn. Tus- pen de werken kan men in korte bewoordingen lezen wat leerling en meester van elkaar vinden. De tentoonstelling duurt van 5 oktober tot 2 november 2003. door Gerdien Barnard „Wij smelten beeldende kunst, film en theater samen tot een ge- heei", vertelt actrice en medeop- richter van Hotel Modern Arlene Hoornweg. Op het toneel staan verschillende maquettes, gemaakt van karton, speelgoed en huis- raad, die door middel van digitale camera's op een groot scherm worden geprojecteerd. De maquettes vormen via het pro- jectiescherm het decor. Voor dat decor spelen professionele ac teurs. zoals Marcel Faber, die soms ook weer vervangen wor den door klcine poppetjes in de maquettes. ..Het podium bij 'Lears Oog' is niet alleen de plek voor het spel van de acteurs, maar wordt ook gebruikt als animatie- filmset. Het publiek kan live mee- maken hoe van maquettes een film wordt gemaakt", legt Hoornweg uit. 'Lears Oog' is gebaseerd op het verhaal van Shakespeare over King Lear, dat hij schreef in 1605. De oude koning Lear wil zijn koninkrijk verdelen tussen zijn drie dochters Goneril, Regan en Cordelia. De liefde van de dochters voor hun vader is de maatstaf bij het verdelen van het rijk. Lears oogappel Cordelia weigert mee te doen aan deze on- zin. Het subplot gaat over graaf Gloucester, die zijn macht moet overdragen aan een van zijn zoons. Dit verhaal loopt parallel met het verhaal over King Lear. „Shakespeare is geweldig. Zijn teksten zijn mooi en ontroerend, maar de scenes zijn heel wisse- lend, dus moeilijk om te spelen' vindt Arlene Hoornweg. De Rotterdamse theatergroep Ho- „Shakespeare is geweldig. Zijn teksten zijn mooi en ontroerend, maar de scenes zijn heel wisselend, dus moeilijk om te spelen vindt Arlene Hoornweg van Hotel Modern. foto: Hans werkmann tel Modern bestaat uit drie vaste leden, die bij iedere productie worden bijgestaan door andere acteurs. Hotel Modern, genoemd naar een vervallen hotel in En- schede, werd zeven jaar geleden opgericht door de actrices Ar lene Hoorn weg en Pauli ne Kalker. Een jaar later voegde beel- dend kunste- naar en maquettemaker Herman Helle zich bij het duo. „Via de maquettes kunnen we veel meer doen met 'King Lear'. Shake speare schreef het verhaal als een filmscenario. De scenes in 'King Lear' wisselen zo vaak, dat is met een 'echt' decor nauwelijks bij te houden", vertelt Herman Helle. 'Lears Oog' is een combinatie van een hightech en een lowbud- get productie. „De maquettes zijn een oplossing voor een decorpro- bleem. Met waardeloze spullen kunnen wij een groots decor cree- ren", vertelt Helle. Maar tegelij- kertijd roept het ook nieuwe pro- blemen op. „Met zeven acteurs zes kleine camera's en ruim der tig maquettes bedienen is niet eenvoudig", legt de maquette- bouwer uit. „Er is een grote overeenkomst tussen Shakespeare en Hotel Mo dern", vindt Arlene Hoornweg. 'Lears Oog' is voor Hotel Mo dern het tweede ver haal van Shake speare dat ze ten uit- voer bren- gen. Eerder vertaalde de theatergroep al het verhaal van Macbeth. „Wij zijn in onze voorstellingen net zo grillig als Shakespeare in zijn verhalen. Het springt van droevige emoties naar grappen." Ook de tijdsbepa- ling is grillig te noemen. De tijd springt van een vrachtauto zo te- rug in een gevecht met zwaarden. Toch denkt Hoornweg niet dat dat voor de kijker een probleem is. „We beelden een verhaal, een wereld uit in verschillende tijden. Die omschakeling gaat onge- merkt. Het gaat om het gevoel, dat is tijdloos", vertelt Hoorn weg. De try-outs van 'Lears Oogzijn van dinsdag 7 tot en met vrijdag 10 oktober. De premiere is op za terdag 11 oktober. Aanvang: 19.30 uur. Daarna van woensdag 3 tot en met zaterdag 13 decem- ber. Alle voorstellingen in de Rot terdamse Schouwburg aan het Schouwburgplein. Voor meer in- formatie010-411.81.10 of www- .hotelmodern.nl Elias Canetti schreef 'Bruiloft' in 1932, maar het stuk was pas in 1965 voor het eerst te zien in het Duitse Braunschweig. De wereld- premiere veroorzaakte toen een ware rel omdat het stuk door het publiek werd opgevat als obscene propaganda voor de perversie. Ca netti zou het op de eer van de Duit se vrouw hebben voorzien. 'Brui loft' is echter geen pleidooi voor de losse zeden. Het is een visionair stuk over het verval van een sa- menleving die geen andere waar- den meer kent dan bezit en begeer- te. Ruim tachtig jaar later is het apocalyptische karakter nog steeds zeeractueel. Bruiloft' van Canetti is een me- tafoor voor een hele samenleving Elke actie heeft een looptijd van 2 weken Deelname aan de actie kan zo vaak als men wil Instructies van het Stuur in Winspel dienen opgevolgd te worden Deelnames die niet voldoen aan de actievoorwaarden worden uitgesloten Deelname aan activiteiten (zoals reizen e.d.) welke betrekking hebben op een gewonnen prijs, geschieden vooreigen risico Prijzen kunnen niet geruild worden en zijn niet inwisselbaartegen geld Overde uitslag kan niet worden gecorrespondeerd In gevallen waarin het reglement niet voorziet, beslist Rotterdams Dagblad bv De winnaars ontvangen uiterlijk 2 weken na afloop van de prijsvraag bericht Gegevens van deelnemers worden niet verstrekt aan derden Medewerkers van Rotterdams Dagblad bvzijn uitgesloten van deelname Door deel te nemen aan het Stuur in Winspel verklaart men akkoord te gaan met deze voorwaarden. in verval", vertelt dramaturg en acteur Herman Gilis. „Hij schreef het stuk bijna tien jaar voor het be gin van de Tweede Wereldoorlog. Je voelt daar iets van in het stuk, al is het voor ons natuurlijk gemak- kelijk om dat voorgevoel er nu achteraf op te projecteren. Canetti verbleef in die periode in Wenen en Berlijn. Hitler was al lang geen onbekende meer. Canetti toont een samenleving die op het punt van ontbinding staat, maar die nog probeert er uit te sle- pen wat er uit te slepen valt. De personages lijken op het eerste ge- zicht alleen maar gedreven door seks en geld. Toch zou het te ge- makkelijk zijn om het stuk daartoe te reduceren. Het is geen gedateerd politiek vormingstheater. Canetti beschrijft in zijn stuk een bruiloft die begint als een doorsnee burgermansfeestje, maar eindigt in een totale apocalyps. Achter een dunne fa§ade van fatsoen wordt het gedrag van de bruiloftsgasten zonder uitzondering gedomineerd door egocentrische inhaligheid en seksuele obsessies. De gesprekken Van 8 tot en met 25 oktober is 'Bruiloft' van het ro theater te zien in de Rotterdamse Schouwburg. foto: ro theater tijdens het feestgedruis worden steeds absurder en de gasten begin- nen elkaar op allerlei manieren las- tig te vallen. Hoewel het feest uit de hand loopt, blijft iedereen blind voor de naderende ondergang. Nobelprijswinnaar Elias Canetti werd geboren in 1905 en stierf in 1994. In zijn romans, zijn essays en zijn toneelstukken ontwikkelde Canetti zich tot een meedogenloze observator van het menselijke ge drag, vooral in groepsverband. Alize Zandwijk: „Met mijn ensce- nering van 'Bruiloft' wil ik een zwarte kant laten zien. Het is geen veroordeling. Ik wil niet oordelen. Ik wil met mijn voorstellingen toch vooral een spiegel voorhouden. Canetti heeft het stuk vanuit een soort razernij geschreven. De hoofdrollen in 'Bruiloft' wor den gespeeld door Marc De Corte, Guus Dam, Herman Gilis, Paul R. Kooij, Eelco Smits, Fania Sorel, Steven Van Watermeulen, Char lotte Caeckaert, Katelijne Damen, Goele Derick, Janna Fassaert, Ditha van der Linden, Rogier Phi- lipoom en Esther Scheldwacht. 'Bruiloft' is alleen te zien in de Rotterdamse Schouwburg, van 8 tot en met 25 oktober. Informatie en kaartverkoop: 010-411.81.10 of via www.rotheater.nl CORRECT DIGITAAL Art.nr.534 1279 z-'mzoo Art.nr 248684 199 Art.nr. 262467 3 129 /nontax Art.nr. 258432 79

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 23