maasstad Jacques Tange exposeert in Antwerpen 'We gebruiken hier helemaal geen geweld' r www.audiocontrol.nl (§DD StP CDA houdt spreekuur maasstad Een sportieve verliezer Stemmen op het beste boek geCuidsinstaCCaties vanformaat 11 Internationale doorbraak van Schiedamse schilder nabij maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM ANTWERPEN - Vrijdag- avond. In de lichte motregen komt de schilder een kwar- tier voor aanvang aanlopen. Rustig en vertrouwd zo vlak voor de opening van zijn eerste expositie in het bui- tenland. Een solo-expositie in verschillende zalen van een gerenommeerde galerie, hartje Antwerpen. Histo- risch Antwerpen, de Sinjo- renstad waar kunst en cul- tuur bijna vanzelfsprekend zijn. Een stad die vele kun- stenaars heeft gekend en nu kennis maakt met een Schie- dammer. Jacques Tange laat Antwerpen 42 van zijn re- cente werken zien. Art Gal lery 'Het Zwanepand' op gehoorsafstand van de zacht stromende Schelde. 'Een in- ternationale doorbraak' en U mag blij zijn hierbij te zijn geweest' speken inleiders de gasten toe. Een blik in het 'Zwanepand'; de expositie wordt geopend door Theo Schoenmakers. SCHIEDAM - Na het inci dent in Amsterdam, waarbij een vrouw de dood vond bij een vermeende winkeldief- stal, zijn lokale vestigingen van supermarkten terughou- dend geworden in bet ver- strekken van informatie over hun optreden bij winkeldief- stal. De bedrijfsleidster van de Aldi-vestiging aan de 's- Gravenlandseweg houdt de lippen stijf op elkaar en ver- wijst naar het hoofdkantoor. Bas Van der Heijden en Dirk van der Broek verwijzen naar een gezamenlijke persvoor- lichtster. Maar wat is het be- leid van Schiedamse super markten als ze een klant be- trappen op diefstal? Strookt hun praktijkoptreden met het officiele concernstandpunt? En wat vinden klanten er ei- genlijk van? Tot hoe ver mag winkelpersoneel volgens klanten gaan als een winkel- dief er vandoor probeert te gaan? i li'MTJ. westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam Ook voor een advies bij u thuis MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 10.00 uur: ds. G. de Lang, schrift en tafel. Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur: kand. M. Diepeveen. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 17.00 uur: dr. P. Buitelaar. (Gereformeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur L.G. Bos. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur: ds W.R. van Wieren. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur: ds J. J. A. v/d Peppel. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur: ds. J. Sosef. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur: ds. W.W. Verhoef mmv Together. Neder lands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur, en 16.30 uur, Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur leesdienst en 18.45 uur: ds. J.M.J. Kieviet. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur: eerw. heer. J. de Waard. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, zo 09.30 uur. euch.viering. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur,. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds N. van de Want, wo 19.45 uur, ds. N. van de Want. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax0104128449 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE GROEP: G. de Boer Telefoon 010 4004290 VERKOOPLEIDER REGIO: H. Wirtz Telefoon 010-4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 0104004366 K.Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 400401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010 4004490 D. Captein (plv.) Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van {de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden, Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur door Frank Willemse Jacques Tange heeft zijn mooiste werken meegenomen en ruim op- gehangen. Mooie, grote olieverf- schilderijen in felle, warme kleu- ren die het handelsmerk zijn ge- worden. Cadmiumrood, iitdisch geel en Aquamarijnblauw. Erop bijna uitsluitend vrouwen: De verafgoding van de vrouw is zijn thema, vrouwen die verleidelijk en toch onschuldig zijn. Dit in contrast met de (sullige) manne- tjes die in zwartpak rondom de godinnen bewegen. Geen wilde, abstracte en onbe- grijpelijke doeken met dikke klodders verf. Nee, duidelijke fi- gtiratieve voorstellingen van vrouwen- en mannenftguren te- gen een absurdistische 'foute' achtergrond. Poetisch vol met ex- pressie. Schilderijen met meerde- re lagen die de toeschouwer 'op het verkeerde been zetten', vol- gens de maker. Op de vernissage is een contin gent Schiedammers afgekomen: vrienden, kennissen en liefheb- bers van de Schiedamse kunste- naar die onveranderlijk in het zwart is gekleed. Een echtpaar wordt enthousiast begroet en blijkt net als de kunstenaar in ho tel Scheldezicht te slapen. Daar- naast bekende Schiedammers als Pirn Zaal. eigenaar van restaurant 't Paard. Zelfs de Schiedamse po- litiek is fan: ex-wethouder Peter Groeneweg met meerdere doeken en andere 'ex' Theo Schoenma kers is gekomen als gastspreker. Hij heeft geen werk van Tange wegens plaats- gebrek (wan- den staan vol met boeken). Theo Schoen makers wordt voorgesteld aan de Ant- werpse gasten als ex schepen van cultuur en wijnzaken. „Sorry", zegt de aankondiger, „het is wijk- zaken." Schoenmakers spreekt enthousi ast en uitt hoofd over de schilder en Schiedam met grachten, jene- ver, oude gebouwen en bekende Schiedammers. Wellicht hovaar- dig want wij zijn gast in een we- reldstad met Schelde, 'n kathe- draal en een 'grote' Grote Markt. Met inwoners als Rubens, Rem brandt, Ronnie van der Velden en Panemarenko. De Antwerpse gasten laten hoffelijk niets blij- ken. Zij klappen enthousiast als Tange de gasten bedankt voor hun komst Eigenaar van de galerie (galerei op zijn Vlaams) is Ludo Verfail- le. Hij heeft Het Zwanepand aan de Vlasmarkt sinds twee jaar in bezit. Het statige, klassieke pand nabij de Kaai is al jaren bekend als voorheen galerie voor femi- nistische kunst. Tange heeft maar liefst drie zalen gekregen van het ruime pand terwijl de zalen links en rechts voor de ingang voor de permanente kunstenaars zijn. De relatie werd geboren toen Tange de eigenaar aansprak als bezoeker van de galerie en deze onder de indruk kwam van zijn werk. Een expositie zou er van komen. Jacques Tange loopt trots rond her en der een praatje makend met de gasten. Hoewel zelf geen prater vertelt hij dat zijn stijl en kleurge- bruik pas eigen ach- teraf duide- lijk werd. 'Be zoek niet, ik vind' is de uitspraak van Picasso die hij on- derschrijft. Ex-directeur Hans Paalman van het Stedelijk Muse um Schiedam maakte hem duide- lijk dat zijn werk, kleuren en toets veel weg heeft van Middeleeuwse miniaturen. Net als deze oude his- torische werken schildert Tange ook nauwgezet en bijvoorbeeld altijd met zelfgemaakte goud- kleurige houten lijsten. „Een internationaie doorbraak staat voor de deur", sprak Schoenmakers tot zijn toehoor- ders. De schilderijen zijn heel toegankelijk en gaan als warme broodjes over de toonbank, Een doorbraak is niet ver weg. Op de binnenlandse markt en nu dus voorzichtig intemationaal in Ant werpen. Piannen zijn er voor vol- gend jaar een expositie te Parijs. En ook voor Londen en in Ameri- ka worden onderhandelingen ge- voerd. Zijn 'muze' en vrouw Bel inda praat honderd uit over het werk van haar man. „Opvallend niet?", zegt een Belgische kunst- kenner,„dat al de vrouwen op de schilderijen van Jacques rood haar hebben." En hij wijst op de kleur haar van de vrouw van de Schiedamse schilder. Een Schie damse schilder, die zelf op de Grote Markt een winkel annex exporuimte heeft. Maar zal hij de ze aanhouden na een internatio naie doorbraak? door Henk van Gameren In eerste instantie is er geen door- komen aan. Bij diverse Schiedam se vestigingen van zowel Aldi als Bas van der Heijden houden ze de lippen stijf op elkaar. De directies van de supermarktketens hebben na het fatale incident in Amster dam en de publiciteitsgolf die er op volgde de regisseursrol naar zich toegetrokken en willen een con cernstandpunt uitdragen naar de pers. Toch wil supermarktmanager Ralph van den Berg van de Bas van der Heijden-vestiging aan de Borodinlaan dolgraag zijn per- soonlijke standpunt kwijt. Maar hij mag niet. We spreken af eerst con tact op te nemen met zijn directeur in Zwijndrecht. Bij toestemming wil hij graag meewerken. En, het groene licht komt. Ralph werkt al negen jaar bij Bas van der Heijden. Begonnen als 'as- sistent-winkel' zoals ze dat noe- men bij Bas. Hij bracht het tot su permarktmanager en zwaait nu de scepter in het filiaal aan de Boro dinlaan. Winkeldiefstal komt voor, ook in zijn fdiaal. „Maar minder dan je misschien zou verwachten, gemiddeld zo'n twee keer per Met de winkeldiefstal valt het bij Bas van der Heijden aan de Borodinlaan wet mee. „Maar als het toch gebeurt gebruiken we geen geweld", aldus Ralph van den Berg, supermarktmanager. We houden iemand alleen staande.foto: Roger van derKraan Woensdag 15 oktober 2003 XQ52 maand is het raak. Maar dan heb je het natuurlijk alleen over bezoe- kers die worden betrapt. Er wordt meer gestolen maar je ontdekt het niet altijd. We gaan ervan uit dat ongeveer anderhalf procent van de omzet verdwijnt door diefstal. Bij sommige filialen liggen de percen tages hoger, afhankelijk van de wijk waarin het filiaal ligt. In Oud- Crispijn in Dordrecht en filiaal Broersvest hier in Schiedam ligt het hoger. Er zijn ook pieken. Meestal aan het einde van de be- taalcyclus van de sociale dienst. Er bestaat bij dieven ook een duidelij ke voorkeur voor bepaalde artike- len. Populair zijn kaas en koffie. Nescafe Gold en pondspakken Douwe Egberts, maar ook de duur- dere merken tandpasta, zoals Pa- radontax. Het gaat er om dat een artikel makkelijk verkocht kan worden." Volgens Ralph van den Berg zijn er ook favoriete opberg- plaatsen in de kleding voor gesto len goederen. „Ze stoppen het vaak in mouwen of onder hun jas. De meeste gepakte dieven komen uit de groep tussen de dertig en de veertigjaar." Maar hoe gaat het nu precies in zijn werk, wat doet het personeel als iemand wat probeert te stelen? „We hanteren een meldcode die een cassiere dan inspreekt via de intercom. Nee, die code hoor je niet van mij, anders is ie gelijk waardeloos geworden. Er ligt een afspraak waar we ons ook echt aan houden. We gaan met minimaal twee man achter een dief aan. Als het even kan met nog meer men- sen. Zo'n actie staat altijd onder leiding van een leidinggevende. Natuurlijk neem je bij voorkeur wel de sterkere jongens mee. Niet dat we geweld gebruiken, nee dat doen we echt niet. We houden ie mand alleen staande en proberen hem dan mee te nemen naar een aparte ruimte. In alle gevallen bel- len we de politie en we doen ook altijd aangifte. Hier in Schiedam reageert de politie vrij snel en als we doorgeven dat iemand niet meewerkt komt de politie direct in actie en ze zijn er dan zo. Een da- der krijgt ook altijd voor een jaar een winkelverbod. Hij of zij moet er voor tekenen en krijgt zelf een kopie mee. Als zo iemand tusssen- door toch binnenkomt, wordt ie er direct weer uitgezet." Bas van der Heijden probeert me- dewerkers voor te bereiden op het fenomeen winkeldiefstal. Nieuw personeel wordt geschoold, maar niet alleen nieuwelingen. Jaarlijks verzorgt het concern herhalings- cursussen. Ralph van den Berg be- steedt ook tijdens werkoverleg in zijn filiaal aandacht aan het onder- werp. „Je probeert met zijn alien op een lijn te komen en dat lukt meestal goed." Klanten van de supermarkt aan de SCHIEDAM - De CDA-gemeen- teraadsfractie gaat vanaf volgende maand een spreekuur organiseren in de Schiedamse wijken. Daarbij is een onderlinge spreiding afge- sproken. Tufan Turanoglu en Ad Hekman houden oren en ogen open in de wijken West en Nieuw- land. Marijke Ruseler en Henk Hofland doen dat in Noord. Het spreekuur van Martijn Vroom en Ada Valk is, tot slot, gesitueerd in Oost, Centrum en Zuid. Ada Valk en Martijn Vroom bijten het spits af. Vanaf vrijdag 7 no- vember houdt dit duo iedere eerste vrijdag van de maand spreekuur. Van 13.00 tot 14.00 uur zijn Valk en Vroom dan te vinden in het SO- BO-pand, aan de Singel in Schie dam. Tevoren aanmelden is niet nodig en iedereen is welkom met vragen, opmerkingen en klachten. Borodinlaan hebben zo hun me- ning over wat personeel al of niet mag ondememen als een winkel- dief zich uit de voeten probeert te maken. Iemand die steelt, neemt zelf het risico", vindt Mevrouw E.J. Buquet. „Ik vind dat je hem wel achtema mag gaan en staande houden, maar je mag nooit mis- handelen, dat kan echt niet. Wat er in Amsterdam is gebeurd is vrese- lijk en ze had niet eens iets gesto len." Jenny van Ling denkt er weer an ders over. „Ik vind dat ze helemaal niet aan iemand mogen zitten. Ze moeten van iemand afblijven. Ik werk zelf in de verslavingszorg, in het Delta Boumanhuis en ken dus ook de andere kant van het ver- haal. Die mensen zijn ziek en moeten niet als criminelen worden behan- deld. Veel mensen hebben veel te snel hun mening klaar, ze denken vaak niet na." SCHIEDAM - Lezers in den lande kunnen in deze periode van het jaar hun stem uitbrengen voor de NS-publieksprijs voor het beste Nederlandse boek uit 2003. Er kan gestemd worden op een van de zes genomineerde titels of anderzijds op het boek dat persoonlijk de top per van het jaar wordt gevonden. De NS Publieksprijs is de enige na- tionale lezersprijs. In 2002 was de ze gerespecteerde prijs voor Judith Koelemeijer met 'Het zwijgen van Maria Zachea' Ditmaal zijn genomineerd: 'De ge- boorte van een gezin' door Daphne Deckers, 'De larf door Midas Dekkers, 'Sleuteloog' door Hella S. Haasse, 'De nieuwe man' door Thomas Rosenboom, 'Godin van de jacht' door Heleen van Royen en 'God's Gym' door Leon de Winter. De auteur van het uitein- delijk winnende boek ontvangt op donderdag 30 oktober zijn NS Pu blieksprijs voor het Nederlandse Boek 2003. In Schiedam kan onder meer in de gemeentelijke bibliotheken ge stemd worden voor deze NS-prijs. En dat stemmen kan best lucratief zijn. Eenieder die zijn stem uit- brengt, maakt kans op een prijs. De hoofdprijs is '52 weken een boek uitkiezen'. Verder zijn er tien tweede prijzen: een weekend voor twee personen naar Parijs met de Thalys en vijftig derde prijzen, Boekenbonnen ter waarde van 10,00 euro. De sluitingsdatum is zaterdag 25 oktober. Jan van Gatenstraaf 28, 3116 JG Schiedam (Industrieferrein Vljfsluizen) Tetefoon 010-2 460 460, Fax 010-2 469 540 ma*——m TON VAN DEN BERG SoRSIJNTN LAMELLEN LAMIN'AAT I TAptfTCORNER SCHIEDAM - Als het over voetbal gaat, kan je met Ton van den Berg, alias Johan Cruijff, eindeloos discussieren. Zo'n discussie met een van de medewerkers van Maasstad Weekbladen bleef voor Van den Berg afgelo- pen week niet zonder gevolgen. Hij ging een weddenschap aan... en ver- loor hem. Van den Berg bewees overigens een sportieve verliezer te zijn. Geheel volgens afspraak waste hij de auto van onze medewerker. De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Kantorencomplex Admiraliteit oorzaak geluidsoverlast Bewoners in Kralingen hebben geluidsoverlast van de stalen construc- tie die geplaatst is om de airco op het dak van het kantorencomplex de Admiraliteit. De meldkamer van de DCMR ontvirtg vortge week weer een aantal klachten over de hoge pieptoon die al bij windkracht 4 te horen is. De geluidsoverlast is bekend. Naar aanleiding van eerdere klachten heeft de aannemer op het dak van het wooncomplex van dezelfde toren stalen kappen geplaatst. De geluidsoverlast van het woongedeelte is daardoor gestopt. De stalen kappen voor bet kantoor- gedeelte zijn besteld en zullen zodra ze binrten zijn ook op het dak van het kantoorgedeelte worden geplaatst. Stankoverlast van onderhoudswerkzaamheden Atofina Op dinsdag 7 oktober ontving de meldkamer tussen negen en tien uur 's morgens twaalf stankklachten uit Rotterdam en een uit Ridderkerk. De stank werd omschreven als chemisch, aardgas en mercaptaan. Uit onderzoek van de meldkamer bleek dat Atofina Rotterdam aan de Vondelingenplaat bezig was geweest met het opruimen van schroot. Het met mercaptaan vervuilde schroot had al een aantal reinigings- behandelingen ondergaan. Tijdens de klus bemerkte het bedrijf dat het schroot toch nog stankoverlast veroorzaakte en stopte meteen de opruimwerkzaamheden. Mercaptaan is een sterk stinkende chemische stof die onder andere als geurstof voor aardgas wordt gebruikt. Vrijkomen van kleine hoeveelheden van deze stof veroorzaakt al stankoverlast. Ook de Brandweer had stankklachten ontvangen uit Rotterdam Zuid. Onderhoudswerkzaamheden bij Atofina veroorzaakten op 8 oktober opnieuw stankoverlast. Vijf inwoners uit Rhoon, Poortugaal en Hoogvliet belden de meldkamer rond een uur's nachts over de stank van olie, zwavel en rottingslucht. De stank was ontstaan bij onderhoud aan een machine, waarbij tijdens het losdraaien van een leidingflens een kleine hoeveelheid achtergebleven mercaptaan was vrijgekomen. Opnieuw lawaai van pijpenlegschip Saibos in Schiedam De scheepsmotoren en aggregaten van pijpenlegschip Saibos hebben het afgelopen jaar regelmatig voor lawaaiklachten gezorgd. Het schip lag voor reparatie aangemeerd bij scheepswerf ERS (voorheen EMC) aan de Nieuwe Waterwegstraat in Schiedam. Na montage van geluids- dempers op de uitlaten van de hoofdmotoren liep het aantal klachten sterk terug. De geluidsdempers kunnen echter alleen gebruikt worden wanneer de Saibos aan de kade ligt en de motoren aanstaan voor de stroomvoorziening van het schip. Woensdagmiddag 8 oktober belden vijf inwoners van Schiedam tussen kwart voor twee en vier uur de meldkamer over geluidsoverlast van het schip. Het schip werd op dat moment gereed gemaakt voor vertrek. Om die reden waren de geluidsdempers verwijderd. Inmiddels is de Saibos vertrokken in verband met werkzaamheden voor de Afrikaanse westkust. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.ni.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 3