Toneelstuk 'Cloaca' op het witte doek Geen pruiken en al teveel toeters en bellen bij 'Hoofd in de wolken' Slavernijverleden in het Wereldmuseum OPENING THEMA TENTOONSTELLING 50 JAAR TELEVISIEl IN NEDERLAND RADIO/TV RUILBEURS MUSEUM STUK GRATIS ENTREE maasstad maasstad m TOT ZIENS OP ZONDAG 2 NOV. CEINTUURBAAN 104 EN 111 ROTTERDAM ROTTERDAM - 'Cloaca is een riool of een gecombi- neerde uitgang van endel- darm, urineleiders en eilei- der', staat in de persmap van 'Cloaca', de nieuwe Neder- landse speelfilm van regis- seur Willem van de Sande Bakhuyzen. Niet direct een titel die je zou verwachten bij een acteursfilm, waarin de vergane vriendschap tussen vier mannen centraal staat. ROTTERDAM - Stel je voor: twee boerenpummels in het dorpje Deurne in de Brabantse Peel. Na perioden van Gekke Koeienziekte, Vogel- en Varkenspest is het leven niet meer zo goed op het Brabantse land. Win- keliers gaan failliet en boe- renbedrijven die altijd van vader op zoon overgingen moeten sluiten. Dan strijkt er een internationale film- ploeg neer om uitgerekend in dat dorp een Amerikaanse oorlogsfilm op te nemen. De dorpelingen mogen figure- ren. Zo ook Rein en Ron. Korting ROTTERDAM - Nederland is door het slavernijverleden onlosmakelijk verbonden met Suriname en de Antillen, zo zegt het symbool van de tentoonstelling 'De erfenis van slavernij', vanaf zaterdag te zien in het Wereldmuseum Rotterdam. Deze expositie, samengesteld door gastcon- servator Felix de Rooy, con- fronteert de bezoekers met het verzwegen verleden van de slavernij westbiaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam ZONDAG OP zondag 2 november om 2 11.00 uuapent het Rotterd| Radio Museum de Thema NOVEMBER Tentoonstelllfiigjaar histoi ■mmJ televisie- en videotechnj Nederland!Deze Thema-Tentoonstell: het begin van de televisie uitze videorecording geeft u een goed snelle ontwikkeling en opmars ikijkkasti in de huiskamer die opgevolgd wordt door een plat bi scherm met digitale TV ontvane De tentoonstelling duurt tot 1 Lezingen en Seminaj over 50 jaar TV-vide ontwikkelingen vai hondenhok model tot platste scherm van de eerste verdiepinj de Ceintuurbaan lll| Rotterdam. 12.00 uur 50 jaar televisie en video hJ toekomstige ontwikkelingen. Gepl dooiHarry de Jong v$aox,zitter R.rI 13.00 uur DVD recorder meer dan alleenl van de videorecorderGepresent| Rob HendrikByodukt Manager Correct B.V. 14.00 uur Platte televisieschermen in en digitale TVontvangst. Gepres dooiAndre van Weelflteyisie Manage Correct B.V. Het Rotterdams Radio Museum ocganil zondag 2 nov. 2003 van 11.00ah6.0[ Rotterdabij Correct op de Ceintuurbj t/o het mus©fim grote Ruil- en Verkc van oude radio en TV apparatuur met] modellen. Op de beurs kunnen ook onderdelen gekocht worden. Wanneer u tijdens de Ruil- en Ver] zondag 2 novemhajd wordt van de Vrie Donateurs Club van het Rotterdams Ra mag u gehtggrhtis een Museumstuk uitz<l) Het gaat om de apparatuur die in het Ceintuurbaan 111 wordt aangebode: Het lidmaatschap kost€i2§lechfeE jaar bovendien wordt u dan op de hoogte gel jaarlijkse activiteiten die het Mustt Woensdag 29 oktober 2003 tx51 door Vincent Wernke 'Cloaca' is op z'n minst een intri- gerende titel die je nieuwsgierig maakt. En wie op het affiche dan ook nog de namen van Peter Blok, Pierre Bokma, Gijs Scholten van Aschat en Jaap Spijkers ziet staan wordt helemaal benieuwd naar de- ze bewerking van het gelijknamige toneelstuk. In beide gevallen werd het scenario geschreven door Ma ria Goos, die inmiddels ook een behoorlijke reputatie heeft opge- bouwd als schrijfster van televisie- drama's als 'Pleidooi' en 'Oud Geld'. Met zo'n team kan het bijna niet misgaan en dat gaat het dan ook zeker niet. Centraal in 'Cloaca' staan vier ou- de studievrienden. Zij zijn inmid dels rond de veertig en de vriend schap is minder hecht dan voor- heen. Omstandigheden zorgen er echter voor dat de vier weer bij el- kaar komen. Het grootste pro- bleem heeft gemeenteambtenaar Pieter (Pierre Bokma). Zijn proble- men vormen het begin en eindpunt van de film. Voor zijn verjaardag heeft hij jarenlang telkens een schilderij uit mogen zoeken uit het gemeentearchief. Nu blijkt dat de- ze schilderijen veel geld waard zijn, worden deze door de gemeen- te teruggevraagd. Het probleem is vooral dat hij een aantal van de schilderijen al ver- Jaap Spijkers, Pierre Bokma en Peter Blok in 'Cloaca' van regisseur Willem van de Sande Bakhuyzen. foto:A-Film patst blijkt te hebben om in zijn du- Joep (Gijs Scholten van Aschat), re levensonderhoud te kunnen die op het punt staat om minister te voorzien. Persoonlijker zijn de worden. Hij zit midden in een hu- problemen van Tweede Kamer-lid welijkscrisis en trekt tijdelijk in bij Pieter. Daar duikt ook Tom (Peter Blok) op, een aan lager wal ge- raakte advocaat, die vastbesloten is om Pieter te helpen bij diens pro- blemen met zijn werkgever. De vierde vriend, theaterregisseur Maarten (Jaap Spijkers), staat aan de vooravond van de premiere van zijn nieuwe stuk. Pikant is dat de dochter (Caro Lenssen) van Joep daarin een sexy rol speelt en dat Maarten zelfs een heimelijke rela- tie heeft met deze nog minderjari- ge dochter van Joep. Deze opeen- hoping van problemen komt bij el- kaar wanneer de oude vrienden be- sluiten elkaar te helpen. Dan blijkt echter dat van hun vroegere vriendschap niet veel over is en dat de heren hun eigen levens en ambi- ties stellen boven hun vrienden. Zoals verwacht vormt het acteer- werk de basis van deze verfilming van het gelijknamige toneelstuk van Het Toneel Speelt. In sommi- ge scenes spelen de heren elkaar bijkans van het doek, waarbij sub- tiele, zwarte humor in alle drama- tiek niet wordt vergeten. Daardoor is 'Cloaca' is soort toneelstuk op het witte doek geworden. Wei heeft Van de Sande Bakhuyzen flink wat aanpassingen gedaan om het stuk te vertalen naar het bio- scoopscherm. Zo kwamen sommi- ge personages in de film, niet op het toneel voor, en is flink wat van de theatertekst geschrapt. Als een ding duidelijk wordt bij het zien van 'Cloaca' - de vier vrienden gebruiken deze term als ze elkaar gedag zeggen - is het dat in Nederland niet alleen populaire publieksfilms gemaakt worden, maar dat ook het filmhuispubliek nog steeds regelmatig verrast wordt met een pareltje van eigen bodem. Na het veelgeprezen 'Fa- milie' levert Willem van de Sande Bakhuyzen met 'Cloaca' opnieuw een sterke verfilming van een thea- terstuk af. Een film die mij doet uitzien naar meer werk van deze veelzijdige regisseur. John Cale is ongetwijfeld een van de meest markante namen uit de rock. Niet alleen schreef hij mu- ziekgeschiedenis met The Velvet Underground. Hij bouwde daarna ook een indrukwekkende solocar- riere op als componist, producer en muzikant. In die hoedanigheid staat hij zater- dag 1 november op het hoofdpodi- um van Nighttown. Aanvang 19.00 uur, entree 17 euro. Voor- verkoop bij Ticketservice, Plato en Velvet in Rotterdam. Donder- dag 30 en vrijdag 31 oktober staat Hollywood Music Hall geheel in het teken van Halloween. Holly wood is deze avond geheel gede- coreerd in Halloween style en de voltallige crew is onherkenbaar ge- schminkt en voorzien van bizarre Halloween kostuums. Er is een le- vend spookhuis waar men door- heen kan lopen. Tevens worden er diverse acts ver- zorgd en speciaal voor deze avond zijn er grimeurs aanwezig om be- zoekers een echte Halloween-look te geven. Men wordt uitgenodigd verkleed te komen en bij binnen- komst trakteert Graaf Dracula him self zijn gasten op een drankje. Aanvang 22.00 uur, entree donder- dag 5 euro en vrijdag 8 euro. Da mes kunnen op vrijdag tot midder- nacht gratis naar binnen. Informa- tie: www.hmh.nl. Het Theater van Vlaardingen ondergaat zater- dag 1 en zondag 2 november tij- dens het Irish Music Fundraising Festival een complete gedaante- verwisseling. Twee dagen lang waant men zich hier weer in een heuse Ierse wereld. In de gangen verrijst bijvoorbeeld een Ierse pub, er kan Iers worden gegeten en er worden Ierse spookverhalen ver- teld. Belangrijkste onderdeel is echter, als altijd, de Ierse muziek. Tijdens de vijfde editie van het inmiddels (inter)nationaal bekende Irish Mu sic Fundraising Festival komen op nieuw folkartiesten van absolute wereldklasse naar Vlaardingen. Met als hoogtepunt ongetwijfeld het gelegenheidsoptreden van An dy Irvine, Liam O'Flynn en Donal Lunny. Deze drie (van de vier) oorspronkelijke leden van het le- gendarische Planxty komen voor eenmaal weer samen op een podi um. Het tweedaagse Irish Music Fundraising Festival vindt plaats in de Theater van Vlaardingen aan de Schiedamseweg 51 in Vlaardin gen. Zaterdag 1 november vanaf 13.30 uur en zondag 2 november vanaf 12.30 uur. De toegangsprijs bedraagt 35,00 euro. Voor beide dagen zijn nog enkele kaarten beschikbaar. Reserveren: 010-434.05.00. door Jacques Nachtegaal De twee vrienden zijn niet zo slim, maar weten wel dat ze hier bij moeten zijn. Ze mogen net als de overige dorpelingen ruiken aan de glitter en glamour van de film. De echte sterren willen ei- genlijk niets met die boeren te maken hebben. Een tragische ge- beurtenis in het dorp heeft echter grote gevolgen voor de bewoners en de filmploeg. Alles lijkt op z'n kop te staan, locaties zijn plotse- Iing niet beschikbaar en dat ter- wijl 'het licht juist zo perfect is'. Bovendien groeit er een groot on- genoegen onder de figuranten als de filmploeg geen oog lijkt te hebben voor de klein-dorpse pro blemen. Misschien geen diepgra- vend verhaal maar uitgevoerd door Laus Steenbeeke en Johnny Kraaijkamp jr., die gezamenlijk alle vijftien rollen voor hun reke- ning nemen wordt het een bijzon- der aantrekkelijk, vermakelijk en soms diep triest drama. Eigenlijk zijn alle rollen die de twee acteurs spelen aangezette cliches van het verwachtingspa- troon bij de figuren achter de rol len. De walgelijk arrogante regis seur, de ietwat wulpse scriptgirl, de stomme boeren met hier en daar een boertje met boerenslim- heid, de berekenende actrice, die ook nog eens Nederlandse voor- ouders blijkt te hebben en als ro de draad daardoorheen de twee vrienden Rein en Ron. Omdat het publiek eerst moet wennen aan de Laus Steenbeeke en Johnny Kraaijkamp jr. spelen de hoofd rollen in het toneelstuk 'Hoofd in de wolken'. verschillende personages, die met name in het geval van Johnny Kraaijkamp jr. erg dicht bij elkaar staan, duurt het even voordat de herkenning en daarmee de la- chers door de zaal klinken. Toch weet Laus Steenbeeke, be- kend van 'Het Klokhuis', met zijn vertolking van het slimme boertje 'Sjakie' al snel de toon te zetten. Hij heeft het voordeel dat zijn personages, die zonder groot- se verkleedpartijen maar eenvou- dig met kleine details worden uit- gebeeld, veel verder van elkaar af staan dan de personen die Kraaij kamp jr. moet vertolken. „Het is onze keuze geweest om de karakters gedoseerd groot te spelen", vertelt Kraaijkamp. „Bij Laus zijn er enkele karakters die iets meer in zich hebben. Voor de karakters die ik speel hebben we gekozen om ze klein te houden. Het is wel zo dat het ene figuur de andere contouren moet geven." „Daardoor krijgen de hoofdfigu- ren Ron en Rein meer diepte en vorm", vult Steenbeeke aan. „Juist door die gekke figuren om zich heen worden hun contouren bepaald. Het is af en toe ook het verhaal van de onverwerkte ver- langens, maar het is wel comedy. Vooral met een voile zaal durft het publiek eerder te lachen en vallen de schakelingen tussen de karakters ook duidelijker op.' Kraaijkamp jr.: „In het stuk wor den de karakters vooral na de pauze steeds doorzichtiger en voor het publiek meer herken- baar. Dan wordt door de vertel- ling de tragiek van de figuren meer en meer duidelijk. Het blijft een vertelling en de gimmick ligt vooral in het feit dat wij tweeen die vijftien rollen spelen. Het was ons vanaf het begin duidelijk dat de rollen geen pruiken en al te veel toeters en bellen nodig had- den, zoiets haalt het tempo er uit. En dat ik daarmee mogelijk de mimiek gebruik die mijn vader ook heeft gebruikt in zijn carriere is genetisch bepaald, dat zit in me. Ik lijk in veel opzichten op mijn vader, maar gelukkig heb ik het haar van m'n moeder." 'Hoofd in de Wolken' staat of valt met de respons uit de zaal. In Londen, waar deze theaterhit al drie jaar met groot succes loopt, is het verhaal gesitueerd in Ier- land. Voor de Nederlandse versie is gekozen voor de Brabantse Peel. ..Die streek is de laatste tijd enorm in de belangstelling ge weest met alle ellende die ze daar op het platteland in het boerenbe- drijf hebben meegemaakt, de Eu- ropese maatregelen, de dieren- foto: Roy Beusker ziektes, dat heeft heel veel kapot- gemaakt en daar gaat het ook over in dit stuk. Patronen zoals die daar eeuwenlang heersten zijn veranderd. Niets is meer zoals het ooit was. Juist daarom is dat ge- bied, een dorpje met grote werk- loosheid een goede equivalent voor het oorspronkelijke Ier- land", besluit Kraaijkamp. 'Hoofd in de Wolken' is van 31 oktober tot en met 2 november te zien in het Oude Luxor Theater in Rotterdam en op 9 december in het Isala Theater in Capelle ad Ussel. Lezers van Maasstad Weekbladen krijgen bij inleve- ring van dit artikel twee kaarten voor de prijs van Gen voor de voorstellingen in het Luxor Thea ter. Reserveren: 010-484.33.33. door Vincent Wernke „Surinamers en Antillianen dragen de herinnering aan de slavernij diep in zich en kunnen dit maar moeilijk verwerken", vertelde Wereldmuseum-directeur Stanley Bremer tijdens de presentatie van 'De erfenis van slavernij'. „En de blanke bevolking wil er eigenlijk niet van horen. Maar als je je eigen cultuur wilt kennen, dan moet je wel je verleden kennen." En dus moeten we nu met z'n alien maar eens echt geconfronteerd worden met wat in het verleden is gebeurd. En dat is weinig fraais, zoals uit de tentoonstelling blijkt. Op 1 juli 1863 schafte Nederland als een van de laatste landen de slavernij af. Tot die tijd leefden en werkten de slaven op plantages onder er- barmelijke omstandigheden. De erfenis van deze tijd wordt in het Wereldmuseum zichtbaar gemaakt aan de hand van prenten, docu- menten, objecten, moderne kunsr en video's, onder meer met inter views met nazaten van slaven en slavenhouders op Curagao, en uit Suriname en Nederland. De expositie is 500 vierkante me ter groot en zal bij vooral veel Su- rinamers en Antillianen veel emo- ties losmaken, zo weet Bremer. „Die emoties schuwen we zeker niet. We zijn ons ervan bewust dat we veel emotionele gevoelens op- roepen en zien het als onze taak om dat goed te begeleiden." Niet toevallig eindigt de tentoon stelling met een klaagmuur, waar- op bezoekers hun reaches kunnen opschrijven over wat ze gezien en gehoord hebben. „Ook kunnen t 'Een gelukkige negerfamilie', een prentbriefkaart uit het begin afbeelding mensen straks op video hun bood- schap inspreken, die dan een dag later wordt vertoond", vertelt Felix de Rooy, die 'De erfenis van slavernij' heeft ingericht. „Ik sprak laatst een voodoopriester en die vertelde me dat het ook in de voo- dooreligie gebruikelijk is dat je ui- ting kunt geven aan iets dat je kwaad maakt, bijvoorbeeld door een reactie in hout te krassen." Lopend langs de vele afbeeldingen en vooral televisieschermen, waar- op de meest gruwelijke verhalen voorbij komen, moet iedere bezoe kers haast wel boosheid voelen over wat de slaven destijds werd aangedaan. „Ik ben zelf al drie jaar met deze expositie bezig, dus ik vind het moeilijk om nog boos te worden", antwoordde De Rooy toen hem werd gevraagd welk ob ject hem het meest boos maakt in deze tentoonstelling. „Maar ik ben er vooral trots op dat we een geraamte hebben van een slaaf, omdat dat aangeeft dat we het hier hebben over mensen van vlees en bloed. Door de jaren heen is het slavernijverleden toch een beetje geabstaheerd. Overigens moeten mensen wel de moeite ne men om te luisteren en kijken naar de verhalen", zegt hij. In het We reldmuseum zijn alleen al negen- tien films te zien, met een totale lengte van 190 minuten. Een paar keer terugkomen om alles tot je te kunnen nemen, lijkt daarom de beste optie. Wat de samenstellers vooral met deze expositie willen bereiken, is dat Nederlanders, Surinamers en Antillianen eindelijk worden ge confronteerd met het slavernijver leden. „Ik vind het prettig dat we het nu eindelijk kunnen hebben over deze kwestie die een beetje stilgezwegen werd", vindt cabare- tier en presentator Jorgen Ray- mann, ambassadeur van deze ten toonstelling. „Dat is voor mij het meest aangrijpende, dat we de con- frontatie met het verleden nu aan- kunnen." 'De erfenis van slavernij' is tot en met 7 november 2004 te zien in het Wereldmuseum Rotterdam. Tot en met 4 januari 2004 is daar boven dien hedendaagse Surinaamse kunst te zien van Marcel Pinas en George Struikelblok. Ook heeft het Wereldmuseum bij de tentoonstel ling een speciaal lesprogramma ontwikkeld voor vmbo scholieren en is er de komende tijd een aantal activiteiten in de wijken. Wereldmuseum Rotterdam, Wil- lemskade 25 in Rotterdam. Voor informatie: www.wereldmuseum- .rotterdam.nl of010-270.71.72. CORRECT CEINTUURBAAN 111 HET ROTTERDAMS RADIO MUSEUM CEINTUURBAAN 104 Noord BWorp V.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 23