maasstad Voor bijbelsmokkelaars blijft geen grens gesloten X mmmm Ze zitten verstopt in kunstbenen, benzinetanks, dubbele bodems van caravans of de aktetas van een vooraanstaand Tweede Kamerlid. Bijbels. Vele miljoenen exemplaren vin den jaarlijks via speciale bijbelkoeriers hun weg naar's werelds meest 'gesloten' landen, waar Gods woord niet ge- hoord mag worden. Dit werk werd hen door God op de schouders gelegd, zo zeggen de smokkelaars. Smokkelmethoden Selectieprocedure -V n-r, I -Wr no*,*, - I bfenw v J v*v IJ'XAjwA. Risico Smokkelaars iliJL CX80 Gods eigen koeriersdienst Jaarlijks reizen duizenden christe- nen, vermomd als zakenman, zwangere virouw of gewone toerist, af naar voornamelijk Azie om hun 'lijdende broeders' - christenen die daar vanwege hun geloof worden vervolgd, verdrukt of gediscrimi- neerd - te helpen. Via allerhande smokkelroutes vinden miljoenen bijbels en andere christelijke lec- tuur jaarlijks hun weg naar het Verre Oosten. China is het popu- lairst. Daar is de vraag het grootst, zo zeggen de smokkelaars. Per trein, bus, boot of vliegtuig... Die bijbels zullen er komen. Lukt het niet per trein? De bus is het alter- natief. Lukt het yandaag niet? Morgen weer een dag. Het jongensboek begon in 1955, toen de Nederlander Anne van der Bijl tijdens een van zijn reizen naar Rusland een zekere behoefte aan bijbels constateerde. Het IJzeren Gordijn was net opgetrokken. Het invoeren en drukken van Gods woord werd verboden. Op zijn vol- gende trips naar Rusland en het Oostblok nam hij iedere keer een aantal bijbels mee. Toen hij van ie- mand een blauwe Volkswagen Ke- ver kreeg, reed Van der Bijl af en aan tot voorbij het IJzeren Gordijn. Hij verstopte de boeken in de dub- bele bodem of op andere plaatsen in het voertuig. Deze smokkel nam dusdanige vormen aan, dat Van der Bijl besloot een stichting op te richten: 'De akker is de wereld' Verschillende organisaties volg- den. In 1966 was het dominee Wurmbrand die terugkwam uit Roemenie en berichtte dat de christenen daar vervolgd werden. Spontaan werd Stichting De On- dergrondse Kerk opgericht. Begin jaren '70, Stichting Kom Over en Help. Ook opgericht na een bezoek aan het Oostblok. In de jaren erna groeiden enkele organisaties dus- danig hard, dat inmiddels gespro- ken kan worden over ware 'multi nationalsZo heeftDe akker is de wereld', dat sinds 1990 Open Doors heet, ruim vijftig vestigin- gen, verspreid over de hele wereld. De Ondergrondse Kerk idem dito. Vierenvijftig kantoren in Europa en ver daarbuiten. Tot eind jaren '80 beperkte het verspreidingsgebied van de bijbel- koeriers zich hoofdzakelijk tot het Oostblok. Toen daar in 1990 gods- dienstvrijheid ontstond - en smok- kelen dus niet meer nodig was - richtten de koeriers hun vizieren meer op landen als Iran, Irak, Af ghanistan en Saoedi-Arabie. De smokkel naar moslimlanden als deze blijft echter kleinschalig, om- dat de christenen maar een zeer klein deel van de bevolking vor men. De toevoer van bijbelse lec- tuur naar het Verre Oosten is dan beduidend groter te noemen. We- reldwijd verspreidde De Onder grondse Kerk in de laatste twee jaar ruim twaalf miljoen bijbels. India, een van de weinige landen in Azie waar Gods woord wel wel- kom is, was hun grootste afnemer met tien miljoen boeken. Van het resterende aantal ontsnapte een miljoen bijbels aan het oog van de douane en verdween ongezien richting de binnenlanden van bij- voorbeeld China of Vietnam. Ook Open Doors verscheept heel wat kilo's bijbeltekst naar China en omringende landen. Vorig jaar smokkelde de organisatie meer dan twee miljoen bijbels, Nieuwe Tes- tamenten, studieboeken en kinder- fa ijbels naar het land van de rijzen- de zon. Om de kosten enigszins te druk ken, laten de 'koeriersbedrijven' hun lectuur in het buitenland druk ken. Als de smokkelaars van Open Doors naar China gaan, halen zij hun bijbels bijvoorbeeld op in een buurland als Korea. „Simpelweg omdat het daar goedkoper is dan hier in Nederland", zegt Jeno Se- biik, voorlichter van de stichting. „Daarnaast mag je in het vliegtuig maar twintig kilo bagage meene- men en dan wordt het toch een beetje duur om voor een relatief klein aantal bijbels zo'n verre reis te maken." De Ondergrondse Kerk heeft in In- Medewerkers van Open Doors laden bijbels uit in Albanie. foto: Open Doors door Tom Roedolf VX5f Deze zelfgebouwde camper van Open Doors bevat een uitklapbaar keukenblok, waarachter bijbels verstopt kunnen worden. foto: Open Doors dia een eigen drukkerij, waar zij bijbels in negenendertig verschil lende talen drukt. „India is natuur- lijk een spin in het web", zegt Jan Bor, directeur van Stichting De Ondergrondse Kerk. „Veel van de omringende landen zijn zoge- noemde 'gesloten' landen. Die In- diers zwalken uit en op die manier is het voor ons ook makkelijker om daar binnen te komen." De bijbelkoeriers zijn soms ware genieen in het bedenken van smokkelmethoden. In de tijd van het IJzeren Gordijn reden de smok kelaars veel met speciale, omge- bouwde campers richting het Oost blok. En alleen een dubbele bodem was niet voldoende. „We hadden zoveel verschillende systemen om die bijbels te verbergen", vertelt Bor. „Een dubbele bodem of een dubbel dak was het eerste waar ze naar keken. Daar moest je mee op- passen. We verborgen de boeken bijvoorbeeld in dubbele water- tanks. De binnenste tank vulden we met bijbels en de buitenste met water. Als de douaniers aan de grens dan op de tank klopten, kon- den ze het water horen klotsen. En daar kon een gigantische hoeveel- heid lectuur in, die je er op een spe ciale manier uit moest halen. Wat we ook hadden, waren piepkleine boekjes gemaakt van plastic. Deze boekjes hadden een 'open rug', zo- dat je er dertig tot veertig aan een touw kon rijgen. Zo'n touw lieten we dan zakken in de dieseltank van een wagen en er was niemand die het in de gaten had." Niet alleen De Ondergrondse Kerk had genieen binnen haar gelede- ren. Ook de smokkelaars van Open Doors bleken ware Willie Wortels. „Een van onze zelfgebouwde cam pers bevatte een uitklapbaar keu kenblok", zegt Sebiik. „En om dat keukenblok uit te klappen, moest een klein schakelaartje onder het keukenkastje worden omgezet. Maar dat was nog niet voldoende, want dat schakelaartje werkte al leen als bij de camper de stadslich- ten werden aangezet. Als je het schakelaartje dan omzette, hoorde je een zachte klik en kon je het aanrecht zo naar je toe trekken. Plaats genoeg voor een flinke sta- pel lectuur." De auto, camper of caravan was natuurlijk een goede mogelijkheid om iets in te verbergen. Maar het kon ook anders. Bor: „We hadden enkele vrouwen die zogenaamd in verwachting waren. Dat ging feil- loos. Die konden twee tot drie keer per jaar gaan. Dat ging een hele tijd goed, totdat ze vrouwelijke douaniers aan de grens zetten, die de 'zwangere vakantiegangers' gingen fouilleren. En toen kwamen ze er snel genoeg achter, natuur lijk. Behalve die vrouwen hebben Anne van der Bijl, oprichter van Open Doors, had in de jaren '50 zijn blauwe Volkswagen Kever omgebouwd totsmokkelvoertuig, compleetmet dubbele bodem. foto: open Doors Een sporttas met Chinese bijbels. we destijds ook een man met twee kunstbenen gehad. Die benen wa ren allebei hoi en daardoor uiter- mate geschikt om bijvoorbeeld Nieuwe Testamenten in mee te ne- men. Dat waren van die dunne boekjes die we oprolden tot een soort van dikke sigaar en daar gin gen er heel wat van in, hoor." De meeste Oostbloklanden waren wel via de normale weg te berei- ken. Maar hoe kreeg je nu lectuur in een land als Albanie, het meest gesloten land van Europa? Ook hier hadden de bijbelkoeriers een oplossing voor. Lukte het niet over land, dan moest het maar via de lucht of over zee. „Als we bepaal- de landen niet op een normale ma nier konden bereiken, gebruikten we grote, oranje ballonnen waar gedeelten van de bijbel op gedrukt stonden", vertelt Bor. „In, bij voorbeeld, Joegoslavie bliezen we die ballonnen op met een speciaal soort gas en lieten die de grens overwaaien. Met duizenden tege- lijk. Het mooie was dat ze na enke le uren poreus werden. Het gas werkte dan in op de ballonnen, die vervolgens langzaam begonnen te dalen. En omdat we bij de vlieg- velden in de buurt de windgege- vens op verschillende hoogten konden opvragen, was het moge- lijk de vliegroute van de ballonnen van tevoren te bepalen. Op deze manier kwamen de bijbelteksten op de plaats van bestemming te- recht." De koeriers van De Ondergrondse Kerk brachten het evangelie ook via de zeeen en oceanen op de plek waar ze het hebben wilden. 'Werp je brood uit op het water, je zult het vinden na vele dagen', staat er in de bijbel. De bijbelkoeriers deden dit letterlijk, maar dan anders. Bor: „We verpakten boekjes van het evangelie in plastic zakjes. Na be- studering van de stroom gooiden we die pakketjes met duizenden in zee en die spoelden dan aan in Al banie. Duizenden van die dingen lagen er langs de kust. En toen Al banie na enkele jaren open ging, vonden we in een museum zo'n pakketje terug met daaronder de tekst: 'Zo werden onze kusten be- vuild'. Dus ze waren wel aangeko- men." Bijbels smokkelen is niet voor ie- dereen weggelegd. Een koerier moet sterk in zijn schoenen staan en zich niet van de wijs laten bren- gen op de momenten dat hij bij een douane verschijnt en verhoord wordt. Stichting Kom Over En Help, die alleen lectuur naar het Oostblok smokkelde, hield destijds een heuse screening voor de nieu- foto: Open Doors welingen. „Dat deden we om te zien wat voor vlees we in de kuip hadden", vertelt voorzitter Van den Noort. „Dat ging niet op de 'geheime politie-toer', hoor. Het waren meer verkennende gesprek- ken over Oost-Europa, om te kij- ken wat ze er precies van wisten. Daarnaast wonnen we informatie over hen in bij hun predikanten." Bij De Ondergrondse Kerk is het vooral belangrijk dat hun koeriers met het juiste doel naar het buiten land vertrekken. Bor: „In het eer ste gesprek dat we voeren met ie- mand die zich heeft aangemeld, proberen we altijd zijn motivatie boven water te halen. Waarom wil iemand bijbels smokkelen? Is het voor het avontuur of heeft hij het echt op zijn hart om wat te beteke- nen? Dat is belangrijk, want er zit natuurlijk een kostenplaatje aan. De koeriers moeten hun reis zelf betalen." Het enige dat de smok kelaars gratis krijgen, zijn de bij bels. „Als we hen ervoor zouden betalen, krijg je misschien dezelfde taferelen als die ik wel eens in het park zie", zegt Sebiik. „Kranten- jongens die hun geld hebben gei'n- casseerd en de pakken kranten ver volgens tussen de struiken gooien. Alleen zijn het in China dan bij bels." En zelfs als de koerier dan geschikt bevonden is, gaat er nog een hele procedure aan vooraf voordat deze daadwerkelijk op reis mag. Vooral voor de koeriers die vroeger naar Oost-Europa gingen, was dit be langrijk. „Als je daar kwam, blaf- ten ze je af als honden", zegt Bor. „Alsof je de grootste misdadiger was, en dat terwijl je nog helemaal niets had gedaan. Maar zo was hun mentaliteit en dat schrikt heel veel mensen af. Onze smokkelaars werd dan geleerd: hoe ga je hier- mee om? Hoe ver kun je gaan en waar kun je 'nee' tegen zeggen? En je kunt best ver gaan, maar dan moet je wel de wetten kennen. Toen ze bij mij een keer in de auto kwamen met een boor, vertelde ik hun dat er niet geboord ging wor den. Als ze toch wilden boren, moesten ze een brief ondertekenen waarin stond dat ze ieder gat waar- in ze niets vonden, repareerden en ook betaalden. Daar hadden ze geen antwoord op en dat was mijn kracht. Het was een krachtenspel. Ze overdonderden je. Zij hadden overwicht en de smokkelaars wer den getraind om dat overwicht ge- lijk te houden. En daar wordt ook nu nog steeds op geoefend. Ver- plichte kost voor onze koeriers was en is bijvoorbeeld het boek De Fuik, geschreven door Oreste Pin to. Dat gaat over de contraspiona- gedienst in de Tweede Wereldoor- log. Door dat boek leer je op de tails te letten." Een handgeschreven Russische bijbel. Kom Over En Help bereidde haar koeriers in verschillende fasen voor op de trip. Van den Noort: „Na het verkennende gesprek vond een tweede ontmoeting plaats, waarbij we de koerier het adres gaven waar hij zich in, bij voorbeeld, Roemenie moest mel- den. Tevens gaven we wat meer informatie over de man die ze daar zouden ontmoeten. Bij de derde ontmoeting simuleerden we een grensverhoor. We moesten natuur lijk kijken of ze de stress aankon- den. Vooral in Roemenie, Rusland en Tsjecho-Slowakije was de kans groot dat je verhoord werd. Tij dens de vierde ontmoeting werden ze overhoord om te kijken of alles er goed inzat. En dan uiteindelijk werd tijdens de vijfde ontmoeting, ergens in de buitenlucht, de cam per aan hen overgeleverd." Daar gingen ze dan, op weg naar Roemenie of Tsjecho-Slowakije. Gezinnen met kleine kinderen in een camper die volgepakt zat met verboden boeken. Een gevaarlijke tocht? Bor: „Als ik in Roemenie bijbels wilde invoeren en ik stond bij de grens, dan werd mij duide- lijk verteld wat er niet in mocht: wapens, porno, drugs en bijbels. Als ze het wel vonden, dan ging je voor gaas. Dan was je alles kwijt. Je auto, alles. In Roemenie hielden ze je een aantal uren vast en dan moest je het land uit. Lopend, want je had niets meer. Je was ridder te voet en zo kon je naar huis." Van den Noort: „Een echtpaar dat na- mens Kom Over En Help naar Tsjecho-Slowakije ging, heeft daar drie weken gevangen gezeten. Hun wagen werd kort en klein geslagen en in beslag genomen en ze kregen een boete van zestigduizend gul den. We hebben mensen gehad die hierom afhaakten en niet meer wil den smokkelen." In China zijn ze wat milder. „Als je als Westerse smokkelaar gepakt wordt, gebeurt er niets", zegt Se biik. „Je koffer wordt openge- maakt, de bijbels geteld en vervol gens in beslag genomen. Je krijgt een briefje mee met hoeveel bij bels je bij je had en ze wensen je verder een goede reis in China. Als je weer bij de grens aankomt voor de terugreis, kun je de bijbels bij inlevering van het briefje weer meenemen. Uiteraard proberen we het de volgende dag weer, maar dan bij een andere grenspost." In Koeweit of Saoedi-Arabie krijg je niet de kans om een andere grensovergang te zoeken. „Als ze je in Koeweit zien evangeliseren of bijbels zien uitdelen, ga je de ge- vangenis in. In Saoedi-Arabie hak- ken ze je hand eraf. Ik heb daar zelf aan de grens gestaan, maar kwam het land niet in. Ik kreeg geen visum. Een Nederlandse za kenman die daar twee jaar geleden bijbels uitdeelde, verdween achter slot en grendel. Hij had geluk dat er druk was vanuit het buitenland, anders hadden we nooit meer iets van hem gehoord", aldus Bor. Het smokkelen naar China is wel riskant voor de Chinezen die de bijbels daar aannemen en verder verspreiden. „Zij worden regelma- tig gearresteerd," zegt Sebiik. „Momenteel maakt de Chinese po litic jacht op de Falun Gong-sekte. Hierdoor is er veel politie op straat en dan kan het gebeuren dat ze je vragen je bagage open te maken. In eerste instantie zijn ze op zoek naar lectuur van die sekte, maar met een tas vol bijbels heb je toch wat uit te leggen. Een flink aantal 'bijbelstrijders' met bijbels van Open Doors zijn op die manier op- gepakt. Soms komen ze er met een flinke boete vanaf, maar dat hangt er helemaal vanaf hoeveel bijbels ze bij zich hebben. De gangbare straf is drie jaar werkkamp." Namens De Ondergrondse Kerk vertrekken er wekelijks verschil lende teams van twee tot vijf per- sonen naar China. Open Doors geeft liever de voorkeur aan groe- pen van zo'n twintig man, die dan een paar keer per jaar als reisgezel- schap een bepaald land bezoeken. Voor beide organisaties geldt ech ter dat de samenstelling van deze teams annex groepen zeer divers is. Bijbelkoeriers zijn er in allerlei soorten en maten; van student tot advocaat, van rugzaktoerist tot huisvrouw. De opvallendste naam in het rijtje bijbelsmokkelaars is wellicht die van Meindert Leerling. De oud- fractievoorzitter van de RPF in de Tweede Kamer smokkelde ooit bijbels naar Rusland, Tsjecho-Slo wakije en Iran. „Mijn bezoek aan Iran vond plaats in 1994, in de na- dagen van mijn kamerlidmaat- schap. Ik was daar voor de begra- fenis van een vermoorde evange list", zegt Leerling. „Als kamerlid kwam ik daar natuurlijk makkelijk binnen. Een visum was zo gere- geld. Toen ik daarheen ging, heb ik meteen een aantal bijbels meege- nomen in mijn tas en bij de grens is daar totaal geen aandacht aan be- steed." De RPF-man is tijdens de weinige reizen die hij als kamerlid annex smokkelaar maakte, nooit bang ge- weest. „Ik had natuurlijk een be- foto: Open Doors paalde status; ik was lid van de vaste kamercommissie van het mi- nisterie van buitenlandse zaken. Ik kon alles zo meenemen." In Rus land, een paar jaar eerder, beleefde Leerling toch wel enige 'spannen- de momenten',,In het hoist van de nacht heb ik daar bijbels rondge- bracht. Het was spannend om in het donker aan de hand van een aantal herkenningspunten een be paald woonblok te vinden. Tja, hoe kwam ik in Rusland terecht. Destijds kregen we in Den Haag bezoek van een Russische delega te. Er werd hoofdzakelijk gespro- ken over militaire zaken, maar bij dit soort ontmoetingen is het altijd gebruikelijk elkaar vragen te stel- len. Ik vroeg hun iets over de posi- tie van de christenen in Rusland, waarop zij een beetje geirriteerd reageerden. Ze vertelden dat er niets aan de hand was en nodigden mij vervolgens uit om daar als V.I.P. naartoe te reizen. Dan kon ik immers met eigen ogen zien dat al les in orde was. Ik ben toen ge- weest en heb meteen wat bijbels meegenomen, die ik 's nachts er gens afleverde." Leerling is eigenlijk geen 'echte' koerier te noemen. Meer een gele- genheidssmokkelaar, die uit hoof- de van zijn functie als kamerlid makkelijk bepaalde landen binnen- kwam. De gewone smokkelaars zijn vaak dagen onderweg, moeten iedere reis uit eigen zak betalen en lopen in sommige landen de kans om in de gevangenis te belanden. Waarom doen deze mensen dit? „Omdat iedereen recht heeft op het woord van God", zegt Jan Bor, die zelf bijbels naar China smokkelt. „Gods woord is de enige houvast die een mens in zijn leven kan heb ben. De blijde boodschap van God moet gehoord worden en dat kan geen regering tegenhouden. God heeft mij de opdracht gegeven: verkondig mijn evangelie over de hele wereld." Van den Noort on- derschrijft dit. „Tussen 1985 en 1989 ben ik verschillende keren naar Bulgarije en Oost-Duitsland geweest. Ik ben ervan overtuigd dat een mens wordt geleid. Dit werk werd door God op mijn schouders neergelegd." Iedereen heeft recht op het woord van God. Met deze zin in hun ach- terhoofd zorgen duizenden christe nen voor de wereldwijde - deels il- legale - distribute van miljoenen bijbels. Gevangenisstraf of niet, Gods woord moet en zal verspreid worden. Ter land, ter zee of door de lucht, de smokkelaars vinden overal hun weg. En tot het moment dat Hij op aarde terugkeert, heeft de Heer zijn eigen koeriersdienst. Gratis en voor niets. Een schip wordt met 1 miljoen bijbels beladen voor een lange reis naar China foto: Open Doors

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 25