maasstad Foto's gevraagd van 'vergeten' geschiedenis eerste gastarbeiders Leerlingen basisschool Kethel doen mee aan Unicef Spreekbeurtactie Irado ruimt bladeren op m V Drumclinic Werk aan Weide en Laagland Kerstboom dit jaar in tuin Grote Kerk r Van Turkse gastarbeider tot stadsgenoot' Elkaar vertellen over kinderen die het niet zo goed hebben maasstad nr Oproep- centrale Afronding werk aan Vijfsluizen RSB brengtThe Planets weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - Veertig jaar geleden kwamen de eersten naar Schiedam. Gastarbei ders werden ze genoemd. In Schiedam vooral Turkse mannen die het tekort aan arbeidskrachten moesten oplossen. Ze kwamen te- recht bij grote bedrijven en fabrieken als Wilton Fijen- oord of de Glasfabriek. In de jaren zestig en zeventig mannen met donkere haren en snorren die bij elkaar hokten in kleine kamertjes van treurige pensions. Ge- ronseld voor 'een paar jaar werken in het Rijke Wes- ten'. Om erna, zo was het plan, terug te keren met een zak geld naar het dorp in Oost-Turkije. Dat liep even anders. SCHIEDAM - Kinderen in Nederland verkeren in feite in een bevoorrechte positie. Daarom is het wel eens goed om te vertellen over kinderen die het niet zo goed hebben. Kinderen die elke dag te ma- ken hebben met oorlog en ge- weld in bijvoorbeeld Burun di, Irak en Colombia. Dat is de reden waarom christelijke basisschool Kethel, beter be- kend als het "CBK\ voor de tweede maal meedoet aan de spreekbeurtactie van Unicef die traditiegetrouw plaats vindt op 20 november, de Dag voor de Rechten van het Kind. westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam Hoofdpijn, migraine of duizeligheid? van Gemert therapie® SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Postbus 1685, 3000 BR in Rotterdam. Faxen kan ook: het juiste nummer hiervoor is: (010) 4004 366. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn. Unicef-verkoop New Age Spreekuur CDA Pleindans Graauwe Hengst Kerstcollecte MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Woensdag 19 november 2003 SCHIEDAM - In oefencentrum Total Music wordt zondag 23 no vember van 16.00 tot 18.00 uur een drumclinic gehouden door Pirn van Ham met zijn zelf ontworpen Pimba Drumming. Hij richt zich op de huidige tendens van electro- nische drums in hedendaagse mu- ziek. R&B en ook steeds meer popmuziek wordt tegenwoordig immers voorzien van geprogram- meerde drumbeats. Nieuwe groo ves, nieuwe sounds: verschillende snaredrums, hihats, cymbals? Waar is dit nu eigenlijk ontstaan en hoe vertaal je dit naar je eigen spel? De workshop is vooral ge- richt op drummers die hun drum- stel/stijl weer eens willen opfris- sen.Tijdens de workshop zal dan ook een tweede Pimba-kit aanwe- zig zijn. SCHIEDAM - ONS start in de eer- ste week van december in opdracht van de gemeente Schiedam met herbestrating, controle en eventue- le vervanging van het riool van de Weide en het Laagland in Schie- dam-Noord. Afhankelijk van weersomstandigheden zullen de werkzaamheden ruim drie maan- den duren waarbij op werkdagen van 07.00 uur tot 16.30 uur zal worden gewerkt. De herbestrating- werkzaamheden moeten worden gezien als groot onderhoud waar bij van gevel tot gevel zal worden gewerkt. De riolen langs de gara ges (collecteurs) zullen worden na- gelopen en waar nodig vervangen. De kolken in het straatwerk krijgen een nieuw riool. Gelijktijdig met de werkzaamheden zullen contro- lewerkzaamheden aan gasleidin- gen worden uitgevoerd. Aanwezi- ge bomen zullen volgens rooiver- gunning worden gerooid. In een la ter stadium zullen nieuwe bomen worden teruggeplant. SCHIEDAM - De stads-kerstboom zal dit jaar niet op de bekende plek voor het stadhuis te vinden zijn. Omdat de renovatie van het stad huis hog even voortduurt moest er uitgeweken worden naar een ande- re plek voor de torenhoge boom. Gekozen is nu voor de tuin van de Grote Kerk aan de Lange Kerk- straat. In overleg met de aannemer, kerkbestuur, Irado en brandweer is een plaats bepaald waar het moge- lijk is de kerstboom te plaatsen. In plaats van op de traditionele kaars- jesavond wordt de verlichting in de kerstboom ontstoken door burge- meester R. Scheeres op zondag 14 december in aansluiting op de Kerstzang, die van 17.00 uur tot 18.15 uur plaatsvindt in de Grote Kerk. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 0104128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: H. Wirtz Telefoon 010 4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 0104004366 K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 0104004322 E. Meijer Telefoon 010 400401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010 4004490 MANAGER HUIS-AAN-HUIS-BLADEN AMG D. Captein Telefoon 0104004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v c.q. de betreffende auteur xq52 door Frank Willemse Ze bleven langer nodig en door gezinshereniging werden zij Me- delanders. De Turkse gemeen- schap is ge'integreerd en inmid- dels de grootste groep allochto- nen in Schiedam. Waar kwamen deze nieuwe Schiedammers precies vandaan?. Wat is hun verhaal? Om dat te weten organiseert de afdeling Cultuur van de gemeente samen met het archief een tentoonstel- ling in december. Een expositie over de 'vergeten' geschiedenis van de eerste gastarbeiders. Een expositie die moet tonen hoe in de jaren zestig en zeventig die, voornamelijk groepen mannen, in Schiedam terechtkwamen. Hoe raakten zij hier verzeild? Hoe was de reis hier naar toe gegaan? Bij welke bazen werkten zij? In wel- ke pensions woonden zij? En wanneer besloten zij hier te blij- ven; hier te trouwen of de familie over te laten komen? Vragen, vele vragen, waar het ar chief van Schiedam eigenlijk maar weinig materiaal van heeft. De Rotterdam als hotelschip voor de buitenlandse werknemers van de Vereenigde Glasfabrieken, liggend in de Buitenhaven voor het bedrijf. Geen tastbare bewijzen als brie- ven, foto's, reisdocumenten, werkgeversbriefjes, salarisstro- ken of gesprekken over hoe het er tjes als brieven of foto's zijn uit deze tijd. Alles is welkom. Ook de verhalen, anekdotes en ge- schiedenissen over deze Turkse aan toe ging in Schiedam eind ja ren zestig. Daar moet verandering in komen; anders vervaagt deze belangwek- kende geschiedenis uit het Schie- damse, historische geheugen. Het archief vraagt iedereen -Turken en Nederlanders- op zijn rommel- zolder te kijken of er nog spulle- Schiedammers: het liefst foto's en officiele stukken zoals een treinkaartje of een vergunning voor een pension uit deze tijd. Het moet een mooie expositie worden in de Stadswinkel", ver- telt Sabrina Woudenberg van de afdeling Cultuur. De organisato- ren hebben een geboren Turkse journaliste in de hand genomen die deze "vergeten" verhalen gaat verzamelen. En een designbureau die de expositie professioneel gaat inrichten. Een tentoonstelling die zich uit- strekt over de gehele vloeropper- vlakte van de Stadswinkel. In de wachtruimte worden documentai- res getoond met verhalen van de eerste Turkse gastarbeiders. En speciaal voor kinderen is er de Schiedamse internetsite 'Marco' waar het virtuele jongetje Marco de geschiedenis van de Turkse Medelanders interactief uitlegt. Of de glazen vitrines waar de 'potjes en flesjes' te zien zijn, de producten die de gastarbeiders maakten in de Glasfabrieken. Speciaal is er een loket, met Turkse inrichting, waar ook in het Turks, de verhalen en documen- ten worden getoond. Daar en aan het archief kunnen dagelijks de spulletjes worden afgegeven die het archief graag zou willen be- waren. Natuurlijk worden deze materialen goed bewaard of ko- pieen gemaakt zodat de eigenaar ze netjes terug krijgt. De expositie 'Van Turkse gastar beider tot stadsgenoot' wordt op 16 december geopend door de burgemeester en elke dag kunnen spulletjes worden afgegeven bij de balie van de Stadswinkel of bij het Archief aan het Stadserf. door Karin Moerman Op meer dan vijftienhonderd scho- len houden leerlingen donderdag spreekbeurten voor elkaar over de rechten van het kind. Dit jaar staan de oorlogskinderen centraal. In lesmateriaal hebben de kinderen van de deelnemende scholen, lan- delijk ongeveer vijftienhonderd, al kennis kunnen maken met kinde ren uit oorlogsgebieden. Basi- school Kethel doet zoals gezegd voor de tweede maal mee aan de spreekbeurtenactie. Meester Ton van Hemmen heeft de klas er al he- lemaal op ingericht. Op het bord hangen de posters en de kinderen MMNsn reehtop Sanne, Natasja, Kenneth en Walter zijn nog hard aan het oefenen op hun spreekbeurten die ze donderdag voor andere leerlingen uit groep 7 en 8 houden. Foto Roger van derKraan die de spreekbeurten gaan houden, Walter, Kenneth, Sanne en Nata sja, zijn al een tijdje bezig met het voorbereiden van hun spreekbeurt. Moeilijk was het volgens meester Ton niet om vrijwilligers te vinden voor de klus. „Ik heb het project in de kring geintroduceerd en ge vraagd wie zo'n spreekbeurt zou willen houden. Direct staken er vier hun vinger op, dus dat was mooi. Ze hebben de afgelopen we- ken thuis veel aan de voorberei- ding gedaan. De laatste tijd hebben ze er ook in pauzes en tijdens taal- lessen aan kunnen werken." Zenuwachtig zijn de kinderen niet echt. „Niet om de spreekbeurt zelf te houden. Maar wel een beetje ge- O Tel. (010) 501 40 07 Internet: www.vangemerttherapie.nl spannen omdat de tijd nu begint te dringen. Sommigen hebben zich toch wel een beetje verkeken op de tijd die nodig is om alles goed uit te werken en voor te bereiden, maar inmiddels hebben we dat wel op de rails hoor", lacht de meester. Walter en Kenneth hebben overi- gens nog de 'pech' hun spreek beurt voor een vreemde klas te moeten houden. Die gaan het ver haal van Unicef vertellen aan groep 7. Sanne en Natasja houden hun beurt wel voor de eigen klas, groep 8. Het project van Unicef wordt ondersteund door het SchoolTV Weekjoumaal en ook in de Aardrijkskundemethode werd al aandacht besteed aan kinder- rechten. ,En daarmee houdt het ook op, we gaan er verder niet mee door, al hoop je natuurlijk wel dat het een en ander blijft hangen en dat ze er zelf verder mee gaan." Unicef Nederland organiseert de nationale spreekbeurtactie dit jaar voor de zesde maal. Het gehele na- jaar voert Unicef nog actie voor de oorlogskinderen. De laatste tien jaar zijn naar schatting twee mil- joen kinderen omgekomen als ge- volgvan een oorlog. Meer dan zes miljoen kinderen raakten gewond en meer dan een miljoen kinderen werden wees of raakten geschei- den van hun ouders. „Oorlogen te- genhouden is helaas niet mogelijk. Het minste wat we kunnen doen is ervoor zorgen dat kinderen in con- flictsituaties als eerste worden be- schermd en geholpen. Unicef doet dit in meer dan twintig landen met diverse vormen van noodhulp, speciale zorg voor kwetsbare kin deren zoals kindsoldaten en we- deropbouw van bijvoorbeeld het- onderwijssysteem", aldus Unicef in een schrijven. SCHIEDAM - De Oproepcentrale is een vrijwilligersorganisatie voor ondere andere Schiedam. Vrijwil ligers zijn actief bij thuiswonende langdurig zieken en gehandicap- ten, dementerende ouderen of ter- minale patienten. Ze bieden soci- aal contact en nemen een paar uur per week de taak over van de vaste verzorger. Voor meer info: 427 81 77 (09.00 tot 14.00 uur). SCHIEDAM - De afgelopen jaren is er op de locatie, waar voorheen de scheepswerf Wilton Fijenoord gevestigd was, het geheel nieuwe bedrijventerrein Vijfsluizen ont- wikkeld. Inmiddels wordt de laat ste nieuwbouw op het terrein ge- realiseerd en is de inrichting van het openbaar gebied gereed. In ok- tober 2002 is gestart met de asfal- teringswerkzaamheden op het ter rein. Nu, dertien maanden later, zijn deze werkzaamheden afge- rond. Het werk heeft gezien de gunstige omstandigheden zoals het weer nauwelijks tegengezeten. He- lemaal probleemloos zijn de werk zaamheden niet verlopen omdat er tijdens de werkzaamheden in be- paalde perioden wegen afgesloten moesten worden. De medewerking van de ondernemers op het bedrij venterrein heeft ertoe bijgedragen dat de werkzaamheden voorspoe- dig konden worden voortgezet. Door een goede communicatie tus- sen de ondernemers, de ONS en de aannemer is de hinder voor de be drijven tot een minimum beperkt gebleven. Alhoewel er zo hier en daar nog wat bouwactiviteiten plaatsvinden of worden opgestart kan men nu toch al concluderen dat het eindresultaat een mooi be drijventerrein is. Omdat de werk zaamheden aan het openbaar ge bied in de tweede week van no vember zullen worden afgerond, zal het terrein aan de gemeente worden opgeleverd. Dit zal op feestelijke wijze gebeuren. Wet- houder de Swart zal donderdag 20 november om 16.00 uur de ope- ningshandeling verrichten. SCHIEDAM - Het Rotterdams Symfonisch Blaasorkest (RSB) zal 13 december een theaterproductie van grote omvang brengen in het Theater a.d. Schie. Met een span- nend verhaal als rode draad zullen het RSB, de Erasmus Dance Com pany, slagwerkgroep Gamberro en verschillende acteurs een familie- voorstelling van circa 75 minuten op de planken brengen. Uniek aan de productie is dat random klassie- ke muziek (The Planets van Gust- av Hoist) een verhaal gericht op de familie is geschreven. De voorstel- ling wordt opgevoerd in Theater a.d. Schie op 13 december vanaf 20.15 uur. Kaarten: tot en met 12 jaar vijf euro, boven de 12 jaar ze- ven euro. Reserveren: via planets- reserveren@xs4all.nl of bel 425 38 01 (Vermeld naam en aantal kaar ten). SCHIEDAM - Ook dit jaar staan vrijwilligers van Unicef, het kin- derfonds van de Verenigde Naties, weer een aantal malen met een ver- koopstand in de bibliotheek aan het Bachplein. Iedereen kan er te- recht voor leuke sint- of kerstka- dootjes, mooie wenskaarten voor de feestdagen (of andere gelegen- heden) en Unicef cd's. De stand staat tot en met 16 december elke dinsdag- en zaterdagochtend van 10.00 tot 12.30 uur in de bieb. SCHIEDAM - Spirituele vereni- ging 'Harmonia' ontvangt op haar verenigingsavond van 20 novem ber de heer Winfried Derks. Hij vertelt en laat luisteren naar de spi rituele beleving van New Age mu ziek en het juiste gebruik hiervan. Aanvang 19.45 in Wijkcentrum Wibautplein 165. Toegang vijf euro. SCHIEDAM - Het CDA houdt el ke derde woensdag van de maand een spreekuur in wijkcentrum Dreesplein. Deze spreekuren zijn specifiek gericht op de wijken Nieuwland en West, maar vanzelf- sprekend zijn alle inwoners van Schiedam welkom. Het eerste wijkspreekuur NieuwlandAVest wordt gehouden op woensdag 19 november van 20.30 tot 21.00uur in wijkcentrum Dreesplein. Op de derde woensdag van december zal het wijkspreekuur van 20.00 tot 20.30 uur zijn. SCHIEDAM - De leerlingen van de groepen 7 van basisschool De Klinker geven donderdagochtend 20 november om 11.30 uur een openluchtvoorstelling op het Bachplein. Gedurende drie weken hebben de kinderen tijdens het pro ject 'Pleindans' een flitsende dans ingestudeerd. Daarnaast hebben zij van een percussionist les gekregen en een swingend ritme ingestu deerd. De duur is circa tien minu ten. Bij slecht weer wordt de voor- stelling een week opgeschoven. SCHIEDAM - Marco Diamantatos treedt donderdag 20 november op in podiumcafe De Graauwe Hengst. Zaterdag 22 november is het de beurt aan de band Penistone. Volgens de overlevering zijn de Beatles ontkiemd in het Engelse plaatsje Penistone onder de rook van Liverpool. Aanvang is 22.00 VLAARDINGEN - De vrijwilli gers van het Leger des Heils hou den van 24 tot en met 29 november de jaarlijkse Kerstcollecte. De op- brengst komt volledig ten goede aan kerstvieringen met jongeren en ouderen uit Schiedam. Honderden inwoners van beide plaatsen wor den rond de kerst in tehuizen en ziekenhuizen bezocht en worden verrast met zang, muziek en een at- tentie. Gratis toegangskaarten voor de viering kunnen schriftelijk wor den aangevraagd bij Kastanjedreef 28, 3137 PG in Vlaardingen. A r SCHIEDAM - IRADO is op het ogenblik aan de slag om het blad- afval op te ruimen. Geleidelijk aan verliezen bomen hun bladeren en gaan de medewerkers wijksgewijs met inzet van vier middelgrote, twee kleine en een grote veegma- chine het bladafval van de straat verwijderen. Vooral in de buurten waar veel bomen staan is IRADO extra actief. Denk hierbij aan de Warande, Burg, van Haarenlaan en Tuinlaan. Verwacht wordt dat de klus half december geklaard is. Naar verwachting is dan vierhon- derd ton bijeen gezogen. Foto ONS" De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overtast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Lawaaiklachten over geraas stoomketel AVR Afvalverwerker AVR Rijnmond reinigt de verbrandingsgassen van haar ovens in een rookgasreiniginginstallatie. In deze installatie worden rookgassen op bepaalde plaatsen gekoeld en op andere plaatsen juist verwarmd. Dit zorgt voor een efficiente reiniging. In dit systeem liep dinsdagavond 11 november door een tout de druk te hoog op waardoor met veel geraas stoom vrijkwam via een veiligheidsvoor- ziening. Tussen kwart over negen en kwart voor tien ontving de meld- kamer van de DCMR daarover vier klachten uit Rozenburg en 66n uit Maassluis. Stank- en lawaaiklachten van raffinaderij Shell De reiniging van het afvalwater van het productieproces bij Shell Nederland Raffinaderij vindt plaats in een biologische waierzuivering. Als het afvalwater te veel olie bevat, sterven de bacteriSn van de biozuivering af en werkt de waterzuivering niet meer, met stank als gevolg. De meldkamer ontving op de avonden van 12 en 13 november respectievelijk negen en vier klachten uit Vlaardingen over de stank, die werd omschreven als gasachtig, rotte eieren en riootlucht. Na een dergelijke storing duurt het een aantal dagen voordat de biowater- zuivering weer optimaal werkt. Het opnieuw starten van een van de productiefornuizen bij Shell was de oorzaak van lawaaiklachten op 12 november. Tussen middernacht en donderdagmorgen tien uur kwamen vijf klachten uit Hoogvliet en twee uit Pernis over een hevig en bulderend geraas. Bij het opstarten van zo'n fornuis kan het te produceren gas niet meteen verwerkt worden, maar moet dan uit veiligheidsoverwegingen via de fakkel afgevoerd worden. Dit geeft weliswaar geluidsoverlast, maar voorkomt een gevaarlijke situatie op het fabrieksterrein. Geluidsoverlast van cultureel centrum De Brinkhoeve in Poortugaal Vooral in het weekend ontvangt de meldkamer klachten over geluids overlast van de horeca. In de nacht van zaterdag op zondag kwamen er onder andere vier klachten over de levende muziek in cultureel centrum De Brinkhoeve in Poortugaal. De meldkamer geeft klachten over geluidsoverlast van horeca door aan de Politiemeldkamer, die ervoor zorgt dat de politie op onderzoek uitgaat. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 3