maasstad B 3€irtac|© I ROTTERDAM - Rotterdam weet hoe 'het moet. Voor een avondje dansen, zweten en drinken is de Maasstad the place to be. Duizenden lief- hebbers begeven zich in het weekend naar het centrum om even alles te vergeten en bij te tanken. De discotheekis voor- al bij de jongste generaties in trek. Harde muziek, dansende jongeren in hippe outfits en veel alcohol is de combinatie voor een perfecte discoavond. Theo Vos 18 jaar Student Graficmedia technology Renee Hanegraaf 22 jaar Student Nederlands recht Dirk Mourik 18 jaar Student International Business Administration LSS II |H III II 11 ti II CX37 door Gerdien Barnard foto's Dick Sluijter Rotterdamse discotheken leven als nooit tevoren Met zo'n veertig discotheken en bardancings hoef je niet lang te zoe- ken naar een dansvloer. De Holly wood Music Hall, de Baja Beach Club, Off-Corso en Club Las Pal- mas zijn de bekendste en meest toonaangevende discotheken in de stad. De Baja Beach Club isdeoud- ste van de vier. In 1994 begon on- dememer Robin Bravenboer met de 'kleine' Baja Beach Club aan de Meent. Het idee van een Beachclub komt uit Amerika. Bravenboer raakte geinspireerd door de Califor- nische Baja Bar en probeerde het in Rotterdam, en met succes. In 1995 verhuisde de Baja Beach Club (kortweg 'de Baja') naar een groter pand aan de Karel Doormanstraat. Inmiddels is er ook een locatie in Barcelona. De huidige eigenaren van de Baja zijn Rob Mooijekind, Jo van Galen en Conrad Chase. Vol- gens public relation manager Petra van de Laar kunnen ze het prima redden zonder oprichter Braven boer. „Wij hebben de knowhow van Robin gekregen. We kunnen het nu zelf. Stiekem denken we dat we het zelfs nog beter kunnen. ter hoge woontoren zou komen", vertelt marketingmanager Jouke Goslinga. „Gelukkig is de bouw van de toren vertraagd,-dus kunnen we nog tot 2005 blijven." De nieuwste discotheek in de stad is Club Las Palmas in het gelijknami- ge pakhuis aan de Wilhelminakade. Ook deze discotheek kent een lange geschiedenis. Het oude pand van de Holland Amerika Lijn werd in sloten werd, besloot men het cafe om te bouwen naar Club Las Pal mas. Lennard Beumer is directeur van deze discotheek. Er zijn grote verschillen tussen de vier bekendste discotheken van Rotterdam. Het motto van de Baja Beach Club is - de naam zegt het al - zon, zee en strand. „Dat zal ook wel altijd zo blijven'zegt Van de Laar. ,,Maar we moeten wel met de tijd uit, behalve voor Kerst en Valen- tijnsdag natuurlijk." Wel organi- seert de Baja een paar keer per jaar evenementen zoals de Kidsday. Hollywood heeft wel een vast sys- teem in de week, die bij de meeste discotheken overigens op donder- dag begint. Donderdag is bij Holly wood de studentenavond. „Dus met een studentenpas gratis entree en muziek uit dej aren80 en90"legt manager Van der Hart uitVrijdag is de thema-avond, bijvoorbeeld Hal loween of Hardhouse. Zaterdag is de eigen Hollywood-avond. „Dan draaien wij op ons eigen concept met DJ Patrick en DJ Marco. Disco theken moeten kunnen draaien op eigen concepten." Club Las Palmas heeft een soortge- lijke weekindeling. Op vrijdag wor- den de themafeesten, zoals Xcess en Feel 100% gehouden. Ook bij deze discotheek is zaterdag de eigen clubavond. In de grote zaal is er dance en in de kleine zaal een ande- re muziekstroming. Zondag heeft Las Palmas een heel wisselend pro- gramma. Zo is er de Salsa Lounge en de Betty Ford Clinic. „Wij zijn een uitgaansgelegenheid en een cultureel platform", vertelt Jouke Goslinga van Off- Corso. „Onze culturele kant is te herkennen aan de exposities en muur- schilderingen. Hiermee proberen wij kunst naar jongeren toe te bren- gen.In de oude projec- tiekamer werken ont- werpers, waaronder De jonge Club Las Palmas is vol- gens directeur Beumer een van de meest hippe clubs van de Randstad. „Bij ons is het elke week anders. Wij gaan voor het ultieme feestge- voel. Dat gevoel is een omschake- ling op de avond. Je voelt meteen of 'het' erisofniet." Het hippe, kleur- rijke interieur van de club bedenkt Beumer zelf. „Dit is allemaal de Las Palmas-stijl. Wij zijn op dit moment dejongste en meest veelzijdige club van de stad, maar dat kan natuurlijk ook zo weer veranderen. Als er weer iets nieuws bijkomt, zijn zij weer de talk of the town." Club Las Palmas, die wekelijks zo'n 3500bezoekers heeft, kent een enigszins opvallend beleid wat be- treft DJ's. „Wij hebben internatio- nale DJ's die moeilijk te krijgen zijn. Ze zijn vaak in Nederland nog niet zo bekend, maar wel ontzettend goed. DJ Tiesto zul je hier niet snel vinden." De 'huis-DJ's' van de club zijn DJ Dwin en Edwin Bazen. De Hollywood Music Hall heeft ei- genlijk een tegengesteld beleid. Daar zijn bekende DJ's als DJ Ties to en DJ Jean regelmatig te horen. „Onze sfeer komt tot stand door een een nationaal publiek. „Soms ko men er hele busladingen. Misschien wel logisch, want in Den Bosch hebben ze alleen maar kroegen en bier. Dit is de enige echte Beach Club in Nederland. Het klinkt arro gant, maar we zijn vaak gekopieerd, maar het is nog niemand gelukt om ons te evenaren." De Baja heeft gemiddeld 8500 be- zoekers per week, de Hollywood Music Hall ruim duizend meer. „Wij merken niets van de economi- sche recessie. Het gaat eigenlijk al leen maar beter. Wij hebben dan ook niet meegedaan aan allerlei prijsstijgingen", vertelt Holly- wood-eigenaar Diaz. „Onmoge- lijk", zegt Van de Laar van de Baja Beach Club. „Iedereen merkt iets van de slechte economische om- standigheden. Wij merken het niet zozeer in bezoekers, maar wel in de bestedingenperbezoeker. Wij gaan daarom de prijzen niet verlagen, maar juist meer bieden. „Sinds het begin is het bezoekers- aantal stevig gegroeid, zeker op za terdag", constateert Jouke Goslin ga over Off-Corso. „Maar de laatste twee maanden merken wij, zoals in gang." Off-Corso heeft toch nog ruim 2000 bezoekers per week. „Mensen willen natuurlijk altijd nieuwe dingen uitproberen, maar daama moet je je blijven bewijzen en de bezoekers houden. Dat is de moeilijkheid van het vak." De Rotterdamse discotheken draai en op voile toeren. Volgens Diaz Let me l Niet de oudste, maar wel de grootste discotheek van Rotterdam is de Hollywood Music Hall. 'Holly wood' istweejaarjongerdandeBa- ja Beach Club en vierde dit jaar dus haar zevenjarig bestaan. Ook Hol- lywood-eigenaar Fred Diaz begon klein. In 1975 opende hij de be- scheiden bardancing Ramblas op het Weena. Vanaf 1986 werd dat de grote Ramblas naast het huidige Hollywood in de Delftsestraat. Sa- men met general manager en huis- DJ Patrick van der Hart houdt Diaz de Hollywood Music Hall tegen- woordig draaiende. De jonge honden onder de discothe ken zijn Off-Corso en Club Las Pal mas Het gebouw waarin Off-Corso zich be vindt kent een lange geschie denis. De Corso bioscoop werd vanaf 1911 al geexploiteerd. In 1940 werd Corso slachtoffer van het bombardement en ruim twintig jaar later werd de nieuwe Corso Ci nema aan de Kruiskade geopend. In 1997 sloot Corso Cinema, aange- zien er een megabioscoop werd ge- bouwd aan het Schouwburgplein. Het pand stond drie jaar leeg, voor- dat Pathe het verhuurde aan vier en- thousiaste jonge mensen die het zonde vonden dat zo'n mooie ruim- te midden in stad geen bestemming hadMichel Smit, Fleur Kolk, Char lie Porter en Denise Geerlings be- gonnen er een nieuwe club. „Toen wij begonnen met Off-Corso wisten wedaterovertweejaareen 150 me- 2001, toen Rotterdam culturele hoofdstad was, gebruikt als exposi- tieruimte. Bij die expositie verzorg- de de Dudok Holding cafe Las Pal mas. De Dudok groep bestaat uit een aantal horecabedrijven in Rot terdam en Den Haag die naast Du dok ook Cafe Rotterdam onder hun beheer hebben. Toen R2001 afge- meegaan, want we willen niet altijd hetzelfde bieden. Je kan natuurlijk overal dansen, maar wij willen ge- woon iets meer bieden'vertelt zij In tegenstelling tot veel andere dis cotheken werkt de Baja niet volgens een bepaalde weekagenda. „Wij willen inspringen op de actualiteit. Daarom plannen wij niet ver voor- veel afgestudeerde Wil- lem de Kooning-studen- ten, aan de flyers van OffCorso en eigen projecten. De disco- week begint donderdag met Dance Again, een avond met populaire housemuziek. Op vrij- dagmiddag is er de 'Weekend'-borrel en's avonds wordt er elke week een andere mu- zieksoort gedraaid. De zaterdag is altijd ON in OffCorso. Een avond die door verschillende feestorganisaties wordt verzorgd. De oude bio- scoopzaal wordt ook vaak gebruikt voor be- drijfsfeesten of confe rences. Waar de Baja Beach Club zon, zee en strand wil uitstralen, heeft de Hollywood Music Hall een ander idee over een disco runnen. „Wij wil len diverse sferen in een ruimte samenbrengen. Als je uitgaat met een groep, wil ie- dereen wat anders. Je loopt dus van de ene tent naar de andere. Hier be- taal je een keer entree en is er voor iedereen wat wils'vertelt eigenaar Fred Diaz. Hollywood heeft tien verschillende 'planets' met andere muzieksoorten die de hele avond af- gewisseld kunnen worden. den." General manager Van der Hart denkt dat het succes vooral te maken heeft met creativiteit. „Je moet steeds nieuwe dingen verzin- nen, nieuwe thema's. En af en toe goodwill kweken bij het publiek door middel van speciale acties", denkt de DJ. De discotheken lopen, ondanks de economisch mindere tijden, prima. Toch rust de ondernemingsgeest nooit. De Baja Beach Club begint binnenkort met een verbouwing om een speciale VIP-ruimte te creeren. Ook wil de Beach Club zich meer gaan richten op de loungescene. „Wij willen ook graag de Ibiza-be- zoekerbereiken. Geen Amsterdam- se dingen zoals op kussens hangen, want daar hebben Rotterdammers combinatie van ons personeel, de aankleding en de kunst", vindt marketingmanager Goslinga van Off-Corso. „Wij zijn toch wel de spraakmakers van de stad. Zoals Ted Langenbach ooit al zei: dit is het creatieve hart van Rotterdam. Hier gebeurt het gewoon." De Baja Beach Club heeft duidelijk heel Nederland, echt duidelijk iets van de slechte economie. Aan het aantal bezoekers en hun bestedin- gen. In augustus is het altijd rustig, in September wordt het iets drukker en in oktober moet je weer volop be- zig zijn. Het duurt dit jaar langer voordat alles weer op gang komt en het komt ook gewoon minder op komt het succes van de Hollywood Music Hall, dat nationaal bekend werd door de televisie-uitzendin- gen op TMF door Mental Theo, door een aantal zaken. „Het is een combinatie van ondernemings geest, productkwaliteit en marke ting. Je moet meer brengen dan een biertje. Je moet entertainment bie- Rotterdam is geweldig. Ik ga meestal naar Hollywood, de (tijdelijk gesloten) Now Wow en Off Corso. Now Wow is cool, de mensen zijn echt stylo daar. Ted Langenbach weet hoe hij het moet aanpakken. Off Corso is ook heel leuk, daar zijn de mensen echt classy. „lk ga vaak uit in Rotterdam. Ik ga graag naar Off Corso en Club Las Palmas. Dat vind ik de leukste uitgaansgelegenheden in de stad. Er is altijd een goede sfeer, de locaties zijn mooi en het publiek is redelijk intelligent. Op donderdag ben ik ook afen toe in Hollywood, oftewelSnollywood, te vinden." „Er is van alles te doen in Rotterdam. Ik ga meestal naar Hollywood. Er hangt altijd een goede sfeer en het publiek is prima. Las Palmas op Zuid vind ik ook OK. Ze draaien erlekkere muziek en de sfeer is goed. Naar Off Corso ga ik maar heel afen toe." you helemaal niets mee. Het wordt ge woon leuk en hip, met een mooie aankleding en lekkere muziek", zegt Petra van de Laar. Ook de Hollywood Music Hall heeft grootse toekomstplannen. „Als alles goed gaat krijgen we er een extra verdieping bij. Daarnaast gaan we de drive-inshow 'Holly wood on Tour' verder uitbouwen, ook naar het buitenland. Bovendien zijn de partypics, mede door de nieuwste mobiele telefoons, een beetje over. Daarom komen wij met digitale filmpjes. Zo kan je je stap- avond in een ftlmpje terugzien op internet", vertelt Fred Diaz. De toekomst van Club Las Palmas is nog enigszins onduidelijk. Medio 2004 zal het gebouw Las Palmas een definitieve culturele bestem ming krijgen. Het Nederlands fo- tomuseum zal zich dan in het oude gebouw vestigen. „We moeten hier sowieso weg. De vraag is of we tij delijk ergens anders heen moeten tijdens de verbouwing en later weer terug mogen komen, of dat we op zoek moeten naar een ander pakhuis waar we ons definitief in kunnen vestigen", zegt Lennard Beumer. Off-Corso wordt in 2005 omgeto- verd tot een wolkenkrabber. .Jam mer dat we dicht gaan, maar dat wis ten we toen we er aan begonnen", vertelt Jouke Goslinga. De vier op- richters van de culturele club zijn al volop bezig met nieuwe projecten. „We willen niet ergens anders het zelfde concept voortzetten. Zo' n lo catie als hier, zo centraal en in een oude bioscoop, is nergens meer. Maar wij gaan wel door met de mix cultuur, jongeren en Rotterdam." Tot de sluiting gaat er nog wel van alles gebeuren in Off-Corso. Zo wordt het driejarig bestaan in 2004 groots gevierd en wordt er met het Filmfestival van alles georgani- seerd. Daarnaast komt er een boek uit over drie jaar Off-Corso. De Rotterdamse discotheek is hot. Nederland reist massaal naar de Maasstad om hier uitbundig te dan sen. „Ons motto is simpelweg 'Let me entertain you', svertelt Van de Laar over de Baja Beach Club. Ook bij Hollywood staat het 'entertai- nen' centraal. „Dit is een entertain- mentpark, een pretpark. Het gaat hier om het vakantiegevoel", zegt Diaz. En ook bij Beumer van Club Las Palmas heerst een uiterst posi- tieve instelling. „Onze sfeer is vro- lijkheid en geen nare, donkere en rokerige zaal. Onze zalen zijn vro- lijk met dito muziek." Zolang dit enthousiasme blijft bestaan is Rot terdam nog lang niet uitgedanst.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2003 | | pagina 12