maasstad Rijvereniging De Hazelaar' is geen doorsnee manege Bij onze manege heerst geen hierarchie, het is hier vooralgezellig' ROTTERDAM - Enthousiast komt een groep gehandicap- ten binnen bij Rijvereniging de Hazelaar, want het is weer tijd voor een uurtje paardrij- den. Ze zijn allemaal druk bezig met het aantrekken van de paardrijlaarzen en het klaarmaken voor de rit. Dat de ruiters er zin in hebben is duidelijk. Dat is te zien aan de blije gezichten. Via een speciale lift worden de ruiters die normaal in een rolstoel zitten op het paard gehesen. Door middel van een speciaal zadel kunnen ze op het paard blijven zitten. Als de laatste op het paard is getild, is de groep klaar voor een heerlij- ke buitenwandeling. Geen doorsnee manege Een steentje bijdragen Dure hobby Paard op les Hulp is altijd welkom i nil I HE CX54 Door Stella Schaper De basis voor het ontstaan van de rijvereniging, zowei voor valide als mindervalide ruiters, is in 1975 gelegd door medewerkers van de toenmalige Adriaanstichting aan de Straatweg in Hilligersberg. De achterliggende gedachte was dat gehandicapten door het paardrij- den een betere balans ontwikkel- den. Het paardrijden had een fysio- therapeutisch effect. Met een aan- tal pony's werd een start gemaakt bij rijvereniging De Schieruiters, nabij Airport Rotterdam. Er bleek veel belangstelling te zijn, maar de capaciteit op die manege was te gering en er ontstond de be- hoefte naar een 'eigen plek'. Na fondswerving kon in 1986 de hui- dige manege aan de Hazelaarweg in Schiebroek in gebruik worden genomen en de rijvereniging 'De Hazelaar' werd opgericht. De therapeutische werking van het paardrijden is nu niet meer de be- langrijkste reden om te gaan paard rijden, maar nog wel aanwezig. De gehandicapten hebben vooral veel plezier in het paardrijden bij De Hazelaar. Het is wel een feit dat ze een betere balans ontwikkelen. „Sommige gehandicapten rijden met zadel andere met dekje. Door hen alleen met een dekje te laten rijden verplicht je ze om hun ba lans te houden. Als ze scheef gaan zitten merken ze dat ze niet meer stabiel zitten en corrigeren daar- door hun houding", zegt Fie Schipper, lid van bestuur. De Hazelaar is geen doorsnee rij vereniging. In tegenstelling tot de meeste maneges is de Hazelaar een niet commerciele manege. Er heerst geen hierarchie tussen de le- den en zowel mindervalide als va lide miters kunnen er paardrijden. Bovendien is het een gezellige beestenboel. Inmiddels telt de vereniging 250 leden, waarvan 70% mindervalide is en 30% valide. De vereniging wil graag de integratie tussen vali de en mindervalide bevorderen. „Wij hebben enkel gehandicapten lessen, lessen waar gehandicapten en validen samen rijden en wij hebben uitsluitend valide lessen". De geintegreerde lessen zijn be- doeld als stimulans. De lessen voor beginners zijn geschikt om ge- mengd te rijden, want ze moeten Valide ruiters kunnen bij De Hazelaar prima op hun niveau leren paardrijden allemaal leren sturen en allemaal leren zitten. Dat werkt stimulerend voor de gehandicapten aan de ene kant en voor de valide confronte- rend aan de andere kant. Hierdoor realiseren de valide miters zich, dat ook kinderen en/of volwassenen met een beperking 'normale men- sen' zijn, waarmee men veel ple zier kan hebben. Als het niveau te veel gaat verschillen gaan de miters over naar een les op eigen niveau." De Hazelaar heeft een systeem op- gezet om ervoor te zorgen dat het werk in en om de manege wordt ge- daan. Ieder valide lid vanaf 14 willigers. Op deze manier draagt iedereen een steentje bij aan het be- houd van de manege", zegt Schip per. „Daarnaast hebben we natuur- lijk ook F.P.G. (Federatie Paardrij den Gehandicapten) gediplomeer- de instmcteurs in loondienst en vaste medewerkers (Melkertbanen) indienst." De gehandicapte ruiters worden be- geleid bij het paardrijden. „Ze ma- ken bij mooi weer buiten een bui- tenrit te paard. Sommige gehandi capten zijn spastisch en kunnen on- verwachte bewegingen maken. Om te voorkomen dat mindervalide rui ters van het paard vallen door insta- biliteit of andere factoren lopen er twee of drie vrijwilligers met het paard mee om ervoor te zorgen dat jaar is verplicht om minimaal twee uur in de week vrijwilligers- werk te doen. Daar tekenen ze een contract voor op het moment dat ze lid worden. Bij de jongste leden kunnen de ouders twee uur in de week aan de slag. Het gaat dan om taken zoals de kantine schoonhou- den, ramen wassen en voorraad bijvullen. „Alle klussen moeten gedaan worden en wij zijn een non-profit organisatie, dus we moeten het vooral hebben van vrij- er geen ongelukken gebeuren. De een bestuurt het paard en de ande- ren lopen ernaast om de miter vast te houden. „Wij streven ernaar een vrijwilliger te koppelen aan een klant, zodat de miter vertrouwt raakt met de vrijwilliger en anders- om." ,,Het is belangrijk dat de vrijwilli gers goed opletten en weten hoe ze met gehandicapten moeten om- gaan. Wij hebben wel eens vrijwil liger gehad die heel graag wilde De Manege is in het bezit van speciale materialen, zoals zadels voor valide en minder valide ruiters helpen, maar die eigenlijk niet ge schikt was en door zijn gedrag de gehandicapte miters in gevaar bracht. Deze vrijwilliger ging an dere werkzaamheden doen op de manege. Er is ook een keer iemand boos weggelopen om die reden. Dat vinden wij jammer, maar wij kunnen ons geen ongelukken per- mitteren." De Hazelaar is aangepast voor ge handicapten, maar ook valide mi ters kunnen er prima 'op hun ni veau paardrijden leren'. Er zijn veel extra materialen beschikbaar die het voor gehandicapten moge- lijk maken om op paard te rijden, zoals een klittenbandzadel. „Op dat zadel kunnen blokken worden bevestigd op allerlei manieren, die ervoor zorgen dat de miter blijft zitten. We hebben ook speciale za dels met een soort stoeltje, zodat de miter er niet uit kan vallen. Het zijn goede maar peperdure materi alen", zegt Schipper. „Daarnaast hebben wij speciale teugels met verschillende kleuren. Het paard wordt gestuurd door het korter of langer maken van de teugel. Dat is voor sommige miters te ingewik- keld. Door de kleuren kan je tegen een gehandicapte miter bij wijze van spreken zeggen: pak de teugels nu bij het rode gedeelte beet of bij het blauwe gedeelte. Zo bereik je toch hetzelfde effect. Het zijn en- kele voorbeelden van de speciale materialen die wij in ons bezit heb ben." De bak is hetzelfde als bij andere maneges alleen hangen er picto- grammen naast de letters zodat de miters die niet goed kunnen lezen de pictogrammen herkennen. Ook bij de hoofdstellen en de teugels hangen pictogrammen die over- eenkomen met de boxen van de paarden, zodat het paard de juiste teugels krijgt. Op die manier pro- beren wij de miters te betrekken bij de verzorging van het paard. Ver- der zijn de deuren verbreed en ope- nen automatisch, zodat een rolstoel goed naar binnen kan rijden. Daar- naast is er een lift om de gehandi capten op het paard te tillen als dat nodig is. En er is een speciaal op- stapbankje voor het opstijgen. bruikleen komt." Dan gaan de paarden op les. Ze lo pen mee met de les en geleidelijk aan worden ze een keer voor het opstapplatform neergezet. De paarden leren ook van elkaar. Als ze zien dat een ander paard het doet, doen zij het ook. Met veel ge- duld worden de handelingen aan de nieuwe paarden geleerd. Wij la- ten ze bijvoorbeeld soms heel even voor het platform staan en daarna steeds langer, totdat ze uiteindelijk gewend zijn. De manege van de rijvereniging De manege hoopt meer vrijwilli- heeft twintig paarden en pony's tot gers en sponsors te krijgen. „Wij hun beschikking, van groot naar kunnen sponsors en vrijwilligers klein. De paarden hebben mime heel goed gebmiken. Wij zijn op boxen met genoeg stro of zaagsel, zoek naar mensen die het hart op daardoor krijgen de paarden extra de juiste plaats hebben en een mst. „Dit hebben zij ook nodig, steentje bij willen dragen in het omdat het voor hen vermoeiender realiseren van het paardrijden voor is om met een gehandicapte te rij- mindervalide medemensen. Er den. De gehandicapten zijn name- blijft absoluut geen geld aan de lijk beweeglijk, wat voor een paard strijkstok hangen. Niemand krijgt heel hinderlijk is", legt Schipper betaald, behalve de instmcteurs. uit. Wij willen graag dat er mensen ko- De paarden worden door de rijver- men helpen op langere termijn. Er eniging getraind om met gehandi- zijn bedrijven die arbeid aan ons capten te rijden. „De paarden zijn uitlenen, zoals een bank die perso- geleerd om te wachten bij het op- neel aan ons uitleent. Zij komen in stapbankje totdat de miter is opge- de avonduren helpen en worden stapt. Deze paarden laten zich ook daarvoor 'uitbetaald' door het be- goed begeleiden. We kunnen de drijf zelf. Op die manier worden gehandicapte miters moeilijk op wij ook geholpen. We staan voor een eigenwijs paard zetten", legt alles open", besluit Schipper. Schipper uit. „Vaak krijgen we „Een ieder die geinteresseerd is in paarden aangeboden van particu- onze rijvereniging, wordt uitgeno- lieren. Wanneer aanvulling van digd eens een kijkje te komen ne ons paardenbestand weer aan de men in de manege van de rijvereni- orde is, komen deze nieuwe paar- ging De Hazelaar." den eerst drie maanden op proef Voor meer informatie: Manege de omtekijkenofhetkaraktervanhet Hazelaar, Hazelaarweg 25, 3053 dier goed is. Als dat zo is wordt PM Rotterdam/Schiebroek, Tele- een overeenkomst getekend met de foon: 010-4181560, eigenaar, zodat het paard bij ons in www.manegedehazelaar.nl Voor gehandicapten in een rolstoel heeft de rijvereniging een speciale lift om de gehandicapten op het paard te tillen 'Alle klussen moeten worden gedaan en we moeten het vooral hebben van vrijwilligers'

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 18