maasstad 'De meeste kinderen zwerven op straat' Monturencollectie van Het Huis. Wegtrekken van hoge inkomens uit Schiedam Verqadering PvdA Carnaval op de Willibrordus maasstad kerk maasstad weekbtaden SCHIEDAM SCHIEDAM - Met de grootschalige sloop en nieuwbouw in Nieuwland is de instroom van sociaal zwakkeren naar Schiedam tot staan gebracht. Schie dam is niet langer het putje van de regio waar kansar men naar toe komen om de goedkope flats te huren. Dit blijkt uit het onderzoek 'Verhuizen in Schiedam', dat deze week samen met het rapport 'Wensen over wonen' verscheen namens de gemeente Schiedam. Daarnaast blijkt ook dat ho- gere inkomens te weinig passende woningen in Schiedam vinden waardoor er een uitstroom is van 'rij- ken'. SCHIEDAM - Hij is nog maar net met inzamelen be- gonnen, maar staat al uren kinderkleding te strijken. Zijn huiskamer staat vol met dozen en begint zo langza- merhand op een pakhuis te lijken. Maar dat maakt hem helemaal niks uit. In gesprek met Fer Sauerbier, die zijn hart verpand heeft aan Brazi- liaanse wees- en zwerfkinde- ren. SCHIEDAM - Het eerste inloopconcert van 2004 in de Grote Kerk wordt verzorgd door Trio Pastiche. Er worden werken gezongen van Faure, Verdi en Lloyd Webber. Aanvang 15.00 uur, toegang is vrij. Dieren Rommelmarkt Kleding Pianorecital Expositie Kledingbeurs Cognac Rommelmarkt MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO €95,- Woensdag 4 februari 2004 39 *Wf*& i - Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 10.00 uur: ds. G. de Lang. Chr. Scholengemeenschap Aqua- marijn, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur: ds. G.C. Kunz. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 17.00 uur: ds. H. Westerhout. (Gereformeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur: ds W.R. van Wieren. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur: ds J. van de Peppel. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur: ds. L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur: pas tor G.J. Warmerdam. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur, ds. H.J. Bruins en 16.30 uur, drs. P.J. van Kampen. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur en 16.30 uur: ds. W. van Sor- ge- Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur: ds. J. Visbeek. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, tijdelijk dicht, dienst van 09.30 uur ver- plaatst naar Martinuskerk. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, ds. J.F. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00: ds. J. van Tilburg en 17.00 uur: ds. A. Simons, wo 19.45 uur. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 0104128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: H. Wirtz Telefoon 010 4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties totmaandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 400401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010 4004490 MANAGER HUIS-AAN-HUIS-BLADEN AMG 0. Captein Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorfcehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v.r c.q. de betreffende auteur XQ52 Instroom van kansarmen uit de regio tot staan gebracht door Frank Willemse Schiedam is praktisch volge- bouwd, volgens wethouder Henk Jan Habermehl. Als Sveaparken, de laatste grote uitleg, is voltooid dan zijn er geen grote gebieden meer waar nieuwe wijken kunnen verrijzen. Daarom zullen kleinere gebieden uitkomst moeten bie- den. Twee jaar geleden is begon- nen met grootschalige sloop en nieuwbouw in de oude en mono tone wijken als Nieuwland en Groenoord. Goedkope flats in de Slachthuisbuurt, Goeman Borge- siusbuurt gingen tegen de grond en bewoners aan de Parkweg Noord moesten uitverhuizen. Daardoor is het aanbod van goed kope woningen schaarser gewor- den. Dit leidde tot een uitstroom van bewoners naar de regio, waaronder Vlaardingen, en een bijkomend gevolg was dat ook de instroom van kansarmen stokte. De Schiedamse uitverhuizers hebben voorrang vandaar dat so- De sloop van goedkope flats in Nieuwland stopt de instroom van kansarmen naar Schiedam. ciaal zwakkeren, uit vooral Rot terdam, niet langer meer in Schie dam terechtkunnen voor een goedkope flat. Een goede trend, volgens Haber mehl maar hij waarschuwde er wel Voor dat de herstructurering wel 'op voile kracht' moet wor den doorge- zet. „Nu doorpakken met nieuwe plannen voor sloop en nieuw bouw an- ders krijgen we weer diezelfde si- tuatie van voor 2000." De wet houder gaf toe dat een nadelig ef fect wel is dat jonge starters min der kans hebben op een huurwo- ning in Schiedam. Hij hield een pleidooi voor het krachtdadig doorzetten van deze herstructure ring samen met corporatie Woon- plus. Meer verschillende, gediffe- rentieerde woningbouw is de op- lossing voor deze verpauperde wijken. Langzaam krijgt Schiedam deze mix van soorten huizen. Het aan- deel koopwoningen is nu veetig procent, wat in 2000 nog maar 28 procent wasDit door nieuwbouw en de verkoop van sommige huurwoningen van Woonplus. Er blijkt volgens deze nieuwe cijfers een tekort aan populaire eenge- zinswoningep. Uit nieuwe cijfers blijkt dat er nog steeds vraag is naar laagbouwwoningen en dat Schiedammers vertrekken naar bijvoorbeeld Barendrecht Carnis- selanden. Maar ook de vraag naar ge- stapelde wo ningen in de middeldure en dure prijsklas- se is er nog steeds. Een bewijs is de verkoop van alle (huur- en koop-) wonin gen van het Schiehart in Nieuw land. Nu is het zaak om de ga- ten in Schiedam te bebouwen", Foto Roger van der Kraan volgens Habermehl. Hij denkt dan aan de Houthaven, Land van Belofte, Slachthuisterrein en Schieveste bij het Station. Waar ook weer een mix van huur- en koopwoningen komt, vooral in de middeldure klasse. De streefcij- fers voor heel de Schiedamse wo- ningmarkt zijn voor goedkope of bereikbare huur en koop circa zestig procent en veertig procent voor de middel tot dure prijsklas- se. Maar er blijft een tekort aan eengezinswoningen. Opvallend daarbij is dat de laatste jaren veel mensen van goedkope huur of koop naar de dure sector zijn ver- huisd. Wel zorgelijk is de trage uit stroom van ouderen die in een groot huis wonen terwijl de kin- deren al lang de deur uit zijn. door Henk van Gameren De actie is op 7 januari van dit jaar gestart, de dag na terugkomst uit Brazilie. Hij zamelt kinderkleding in, maar ook speelgoed, voetbal- schoenen en voetbalshirts. De 44- jarige tegelzetter uit Schiedam is niet meer te stoppen. Hij heeft al heel wat brieven verstuurd aan de pers en aan sportclubs in de regio. Op zijn huiskamerraam aan de voorzijde van de PKO-laan hangt een pamflet. Een roep om hulp voor de kinderen. Het had een gewone strandvakan- tie moeten worden. Op 28 novem- ber was hij vertokken. Na aan- komst had hij samen met zijn Bra- ziliaanse vriendin een hotel ge- boekt in Forteleza, een miljoenen- stad aan de kust. Op straat werden ze bijna op iedere straathoek staan- de gehouden door kinderen die goocheltrucs wilden opvoeren voor een fooi. Dat was de eerste keer dat hij in contact kwam met zwerf- en weeskinderen. Het was ook de eerste keer dat hij er over ging nadenken. En toen hij daar- mee begon viel hem nog veel meer op. Iedere avond rond een uur of zes, als de meeste badgasten vertrok- ken waren, verzamelden vele tien- tallen kinderen zich op het strand om er de nacht door te brengen. Ze verdwenen 's morgens om een uur of zes, als het strand schoonge- maakt werd. „In Brazilie is het heel gewoon om kinderen op straat te dumpen als ouders te weinig geld hebben om ze te kunnen on- derhouden. Soms worden ze opge- vangen in weeshuizen, maar de meesten zwerven toch op straat. Het zijn dan soms nog maar kinde ren van zes." Hij was in contact gekomen met een geestelijke, die hem uit de doe- ken had gedaan hoe schrijnend de situatie was. Via hem was hij in contact gekomen met een Brazili- aan die, als kerstman verkleed, pakketjes uitdeelde aan zwerfkin- deren en kinderen uit weeshuizen in de stad. De man had een loods van tweehonderdvijftig meter lang SCHIEDAM - Irado organiseert zondag 8 februari een cursus dier- verzorging voor volwassenen van 13.00 tot 16.00 uur. Het thema is knaagdieren. De cursus vindt plaats op de kinderboederij in het park. Aanmelden kan tot en met 6 februari bij't Hoefblad, tel. 470 78 44. Kosten zijn tien euro, bij meer dan vijf deelnemers gaat de cursus door. SCHIEDAM - Gereformeerde kerk De Ark aan het Hargplein or ganiseert vrijdag 5 maart en zon dag 6 maart een rommelmarkt. Op vrijdag is de markt open van 14.00 tot 20.00 uur, op zaterdag van 10.00 tot 14.00 uur. SCHIEDAM - In het pand van het Leger des Heils aan de Westvest 14 is sinds kort een kledingwinkel gevestigd die iedere donderdag- middag en vrijdagmiddag vanl4.00 tot 16.00 uur open is voor het verkopen van tweede- handskleding. In de Vlaardingse Handelstraat 10 worden woens- dagmiddag tussen 14.30 en 17.30 uur kleinmeubelen verkocht. SCHIEDAM - Stichting Westvest 90 organiseert zondagmiddag 8 fe bruari om 16.00 uur een pianoreci tal van pianist Kees Wieringa in de Westvest90-kerk aan de Westvest tegenover molen 'De Walvisch'. Wieringa staat bekend als een ei- genzinnig pianist, die zijn publiek graag meeneemt in een muzikaal SCHIEDAM - De Partij van de Ar- beid organiseert dinsdag 10 febru ari een openbare ledenbijeenkomst over het nieuwe bestemmingsplan voor de Schiedamse binnenstad. Deze bijeenkomst vindt plaats van 20.00 tot 22.00 uur bij Bewoners- vereniging Schiedam-Centrum, Broersveld 144. De fractie van de PvdA wil van de bijeenkomst gebruik maken om haar inzet voor de besluitvorming in de gemeenteraad van 16 februari te presenteren. De ledenbijeen komst is openbaar. Belangstellen- den kunnen zich aanmelden bij Jo ke de Haan, tel. 426 75 72 ofj.de- haan-klaassen hetnet.nl avontuur. Zijn snelle internationale carriere toont aan dat hij hiermee zijn publiek aan zich weet te bin- den. Toegang is zes euro. Reserve- ringen en informatie via Internet: www.westvest90.nl of VVV Schiedam, tel. 473 30 00. SCHIEDAM - In De Harg-Spa- land aan de Wilem Andriessenlaan is weer een expositie te zien en wel van Gerry van de Have. Inspiratie- bron is de vrije natuur en zijn va- kantiefoto's. SCHIEDAM - Wijkcentrum De Erker organiseert vrijdag 13 febru ari een kledingbeurs voor kleding en speelgoed. Een tafel kost 1,50, de beurs duurt van 10.00 tot 14.00 uur. Entree is grats. Voor reserve- ren: 426 77 67. SCHIEDAM - De tentoonstelling 'Alsof een engeltje over je tong, het verhaal van cognac' in het Ge- distilleerd Museum is nog slechts een maand open voor het publiek. Dit is de laatste kans om op een speciale manier kennis te maken met de geschiedenis van cognac. Valentijnsdag, zaterdag 14 februa ri, kan iedereen de geliefde gratis meenemen om samen te genieten. Er wordt op die dag een echte lief- desproeverij geschonken. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt zaterdag 7 februari een rommelmarkt gehouden van 10.00 tot 15.00 uur. Een tafel kost vijf euro, bezoekers betalen een euro per persoon. Voor inschrij- ven: 426 77 67. SCHIEDAM - Ook dit jaar is er weer groot feest met Carnaval op de St. Willibrordusschool. Don- derdag 19 februari zullen alle kin deren en leerkrachten zich verhul- len in het thema 'Sprookjes'. Van Sneeuwwitje tot de Gelaarsde kat en van de zeven dwergen tot de feeen uit Doornroosje. De kinde ren zullen groot feest vieren in de klas, met polonaise en alles erop en eraan. Hiema kunnen de kinderen rond een uur of half drie bewon- derd worden tijdens een optocht door 'De Gorzen'. De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Doorstart nieuwe warmtekrachtcentrale De nieuwe warmtekrachtcentrale van elektriciteitsbedrijf Rijnmond Energie in Pernis heeft in nauw overleg met de DCMR opnieuw proef gedraaid. Dat gebeurde in de nacht van vrijdag op zaterdag 31 januari. Omdat duidelijk was dat het proefdraaien van de ketel niet zonder stank kon gebeuren, werden eerst technische maatregelen getroffen om de stank enigszins te beperken. Om zo min mogelijk mensen bloot te stellen aan de stank werd een 'gunstige' windrichting afgewacht en vond het proefdraaien's nachts plaats. Ais gevolg van de opstart kwamen tussen half drie en vijf uur's morgens vijf klachten bij de meldkamer binnen. Een inwoner uit Viaardingen en vier uit Schiedam klaagden over brandlucht. Zondagnacht heeft de ketel nogmaals proefgedraaid. Deze keer ontving de meldkamer geen klachten. Afhankelijk van de weersvoorspellingen zal de tweede ketel van de centrale half februari op dezelfde manier proefdraaien. Sterke oplosmiddelenlucht oorzaak ontruiming portiekwoning Bewoners van een portiekwoning aan de Hekelingenstraat in Rotterdam-Zuid klaagden donderdag 29 en vrijdag 30 januari over een sterke stank van oplosmiddelen. De uitrukdienst van de meldkamer heeft met medewerking van de politie op verschillende plaatsen in de woningen hoge waarde van het oplosmiddel tolueen gemeten. De oor zaak werd op dat moment niet gevonden. Uit voorzorg besloot de GGD de bewoners van de portiekwoning te evacueren. Nader onder zoek door medewerkers van de DCMR wees uit dat de bron zich aan weerszijden en onder de trap in het centraal trappenhuis moet bevin- den. De GGD zal in samenwerking met de woningbouwvereniging het vervolgonderzoek voortzetten. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl. De huiskamer van Fer Sauerbier begint al aardig op een pakhuis te lijken.maar wat hem betreft komt er nog veel meer kleding bij. foto: Roger van der Kraan en veertig meter breed. In de loods lagen alleen maar pakketjes. De Kerstman had hem gevraagd te as- sisteren bij het uitdelen van de pak- jes. Onder politie-escorte waren ze de armenwijk van Forteleza in ge- gaan. De kerstman wist precies waar hij zijn moest. Blije gezich- ten, overal waar hij verscheen. In een pakketje zat rijst, bonen, vis, zout, potjes groenten, chocolade en een kertstboom van ongeveer 15 centimeter. Hij had vier dagen geholpen met uitdelen. Op een open vrachtwagen waren ze op pad geweest. Het had hem behoorlijk aangegerepen. Al doende raakte hij er steeds meer van overtuigd dat hij niet aan de zijlijn kon blij- ven toekijken. Zijn plannen om wat voor de weeskinderen te doen kregen vaste vorm toen hij, tijdens een trip in de omgeving, in een voetbaltoernooi voor weeskinde ren terecht kwam. „De meeste kin deren hebben niet eens normale voetbalschoenen maar lopen op blote voeten. Shirts zijn er ook niet. Je weet gewoon niet wat je ziet." In de weeshuizen was het niet veel beter gesteld, volgens Fer Sauer bier. „Er is geen sprake van enige ondersteuning door de overheid. Alle initiatieven komen van parti- culieren en bedrijven." De kerstman kwam aan zijn pak ketjes via giften van bedrijven, maar ook van particulieren „Van de geestelijke hoorde ik dat de kinderrechter uit de regio onge veer de helft van zijn maandgeld aan de weeskinderen schenkt. Restaurants organiseren na de kerst trouwens ook een eetfestijn voor de armen. Alles wat ze over hebben gehouden zetten ze dan buiten op lange tafels. De overheid wil het liefst dat de erbarmelijke omstandighheden van de kinderen aan het zicht onttrokken blijven. Je mag dan ook geen foto's maken in weeshuizen, daar is de politie be hoorlijk streng." Dat hij er nu zo veel vanaf weet, is vooral te danken aan het zoontje van z'n vriendin. Thales is pas ze ven, maar had als een volleerde tolk dienst gedaan. „Het meeste hebben de kinderen aan zomerkleren. Dat is logisch want het is er in de koudste periode van het jaar nog altijd twintig gra- den Celsius. Fer Sauerbier hoopt er op dat hij veel kleding binnen zal krijgen. Hij wast alle kleding die binnenkomt en strijkt het zelf. „De eerste zending kleding gaat in mei naar Brazilie en er kan echt nog wel wat bij", stelt Sauerbier. Lezers die willen helpen of infor matie wensen kunnen bellen, tel. 010 - 5114916 of 06 - 53378893. Kwaliteit is het enige dat gezien mag worden bij Het Huis. Maar het oog wil ook wat. Daarom heeft Het Huis al jarenlang een eigen collectie modieuze monturen. Ook dit jaar zijn de modellen weer met de grootst mogelijke zorg geselecteerd. En dat voor een vaste, vriendelijke prijs van 95,- per montuur. Zien we u snef? HET HUIS RINCK SCHIEDAM - 'S GRAVELANDSEWEG 612 - TEL. (010) 427 02 69 HET HUIS ARGUS SCHIEDAM - ORANJESTRAAT 19, (010) 473 87 00, MAASSLUIS KONINGSHOEK, (010) 591 90 39, VLAARDINGEN - KORTE HOOGSTRAAT 23, (010) 434 I

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 3