'De Delft' gaat voor de wind AHe feiten op Vrijwilligers Publiekstrekker door Dik Vuik foto's Dick Sluijter Replica ROTTERDAM - De herbouw van het historisch linieschip Delft: het begon enkele jaren geleden met een stichting en niet meer dan enkele vrijwilligers. Inmiddels staat er een organisa- tie op poten waarvoor honderden mensen zich inspannen. Een oude fabriekshal aan de Schiehaven is verbouwd tot 'scheeps werf De kiel is inmiddels al gelegd en verschillende spanten en de achtersteven staan op d ekade te pronken. Kortom: het wordt tijd om eens te overzien wat ruim vier jaar werk voor een replica tot nu toe heeft opgeleverd. Delfshavens project neemt vaste vormen aan Het klussenteam van de Delft heeft haar eigen werkplaats Met informatieborden gaat het promotieteam van de Delft op pad 'draagvlak' onder de Rotterdamse bevolking aan te tonen. En dan gaan de zaken snel. Binnen de stichting worden in enkele jaren steeds meer vrijwilligers actief. Van enkele tientallen uit de begin- tijd stijgt het aantal naar zo'n 150 nu. Donateurswerving vindt plaats door een grote promotiecampagne. Folders worden verspreid in win- kels, het 'promotieteam' bezoekt overal beurzen en evenementen om donateurs te werven. Na het werven van 10.000 donateurs maakt de gemeente Rotterdam haar belofte waar en wordt het eer- ste deel van het budget ter beschik- king gesteld. Ook sponsors uit het bedrijfsleven worden gevonden. De stichting kan op zoek gaan naar een definitieve bouwplek. Die plek wordt gevonden aan de Schiehaven, in een oude fabrieks- hal naast het Maaskantgebouw. De ode hal is inmiddels verbouwd tot een prachtige loods. Verschillende werkplaatsen zijn er verschenen, zoals een blokmakerij en een sme- derij. Ook aan het publiek is ge- dacht. Dat kan de komende jaren de bouw van het schip volgen van- uit een publieksruimte. In een klei- ne 'huisbioscoop' is een film over de Delft te zien en in de hal wordt bovendien gelijktijdig met de echte Delft aan een model gewerkt. De vrijwilligers zijn onderverdeeld in teams en met enige regelmaat zien ze elkaar ook op gezamenlijke bij- eenkomsten. Een professionele aanpak is ook nodig: er zijn een aantal beroepskrachten aangeno- men om het project in goede banen te leiden. En in Denemarken is zo- waar een 200 jaar oude eik gekapt voor de kiel van de replica. Henk Bras is vanaf het eerste uur actief bij de stichting en heeft het project zien groeien tot wat het nu is. Met enthousiasme vertelt de oud-marineman over de vorderin- gen aan de Schiehaven. Het vinden van mensen staat nu voorop. „We hebben een directeur en een aantal leermeesters voor het project. Die begeleiden de hele bouw. De eik voor de kiel kwam uit een bos dat in opdracht van de Deense koning was aangelegd voor de vloot. Daar mag nu alleen voor historische doeleinden worden gekapt en voor elke boom komen er tien terug." Bras benadrukt het belang dat de vrijwilligers naast de professionele krachten in het project zullen hou- den. „Er is al volop gewerkt aan lesmateriaal om gidsen op te lei den. Dat lesmateriaal is ook door vrijwilligers gemaakt. En ons pro motieteam gaat nog steeds naar beurzen in het hele land, want het werven van donateurs gaat ge- woon door. Verder hebben we een klussenteam en wordt er aan een model in schaal 1:10 gewerkt. Daarvoor is een speciaal eiland in de loods gemaakt. De bouw van het model loopt gelijktijdig met de echte replica en dient ook ter le- ring. Dan hebben we ook nog een researchteam dat onderzoek doet naar de scheepswerven in de tijd van de Delft. Daar komt een expo- sitie over in de loods. En tenslotte hebben we een ondersteunings- team, dat de administratie steunt en de voorraad bijhoudt." In de loods is te zien hoe een aantal werkplaatsen zijn ingericht. Het ei land voor het schaalmodel wordt door een aantal medewerkers grap- pend het Reule-eiland genoemd, naar hun leermeester Rene Reule. Reule is zelf lid van de duikvereni- ging Sirene en ziet zijn werk voor de stichting als het rondkomen van een cirkel. „Het leuke is dat ik bij Sirene als een van de eersten op de Delft heb gedoken. En nu werk ik hier weer voor de replica ervan." Naast Reule zijn als leermeesters ook Jaap Luiting, Jan van Gamme- ren, Dirk de Boer en Dennis Kra mer actief. Allemaal heben ze hun eigen specialiteit, zoals het tuig of houtbewerking. Ook Henk Bras wijdt zijn laatste woorden aan de inzet van alle me dewerkers: „Zonder het enthousi asme van iedereen had dit niet voor elkaar kunnen komen. Laat dat ons verder leiden." Anno 2004 is scheepswerf De Delft een bloeiend initiatief gewor- den. Even moest er in het voor- gaande jaar pas op de plaats wor den gemaakt. De te hoog worden- de totale begroting van het project is inmiddels echter bijgesteld en de gemeente Rotterdam heeft ook haar laatste deel van de subsidie- verlening toegezegd. Het project is via de gemeente zelfs in de strijd voor een Europese ESF-subsidie van 1,5 miljoen euro. Die subsidie is alleen voor werkgelegenheids- projecten weggelegd en is bedoeld voor het scheppen van opleidings- plaatsen. De begroting staat nu op 17 miljoen euro. Sommige onder- delen zoals kanons en zeilen, zij daar niet bij inbegrepen en de stichting is dan ook naarstig op zoek naar meer sponsors. En spon- soren kan al plaatsvinden voor kleine onderdelen, zodat het pu bliek zich middels het kopen van certificaten (vanaf 25 euro) ook een beetje sponsor van de herbouw van de Delft mag noemen. In de hal is te zien hoever de her bouw van het schip al vordert. In de werkplaatsen wordt al driftig vooruit gewerkt en stapelen katrol- len, sierwerk, kabels en andere on derdelen zich op. In de huisbio scoop kan het publiek een fdm over het project zien en even daar- buiten wordt aan een historische maquette gewerkt, die Delfshaven in de tijd van de oorspronkelijke bouw van de Delft laat zien. Met een eigen restaurant, activiteiten voor kinderen en een boekwinkel is de bouwplaats van de replica een prima doel voor een dagtocht ge- worden. De cijfers laten zien dat het ook wat dat betreft goed gaat met 'De Delft'. In 2003 werd de 14.000ste Vriend geworven en brachten rond de 20.000 mensen een bezoek aan de werf. 'De Delft" is een publiekstrekker van formaat geworden. Wie rondloopt over het terrrein bij de Schiehaven, moet wel tot de conclusie komen dat het goedkomt met de Delft. Het mag soms mis- schien wat langer duren, maar wat er in amper drie jaar voor elkaar is gekomen is al verbijsterend veel. Van een kantoortje in het oude VOC-pand is de stichting verhuisd naar een onderkomen dat vele, ve- le malen groter is. Ingericht en wel, met de kade voor de deur. Er staat een kraan en voor de kade ligt een ponton met hout. Daar, op de kade, zal de Delft worden afgebouwd. Het kan nog jaren duren voor de Delft er kant en klaar ligt, maar wat geeft het. Medewerkers en publiek zullen in die jaren ook iets moois te zien hebben: de totstandkoming van een echt historisch zeilschip in Rotterdam. Scheepswerf De Delft is voor het publiek te bezoeken. Dinsdag t/m vrijdag van 10.00 tot 16.00 uur; weekeinde en feestda- gen van 11.00 tot 17.00. Toegangsprijs: 5 euro of 2,50 voor Vrienden, kinderen t/m 12 jaar en 65-plussers. Ook nieuwe dona teurs en sponsors zijn natuurlijk van harte welkom. Voor meer informatie:Schiehaven 15 (achter het Maaskantgebouw- Postbus 11002,3004 EA Rotter dam. Tel. (010) 2760115, Fax (010) 2440362. Internet: www.dedelft.nl. Een shantykoor bejubelt de loods waar de Delft gebouwd wordt ter van Zwijndregt, destijds een vermaard scheepsbouwer. De Delft vervulde geen belangrij- ke rol meer in de Vierde Engelse Oorlog, maar zou uiteindelijk toch tegen diezelfde Engelsen ten onder gaan. In Nederland was namelijk een strijd uitgebroken tussen pa- triotten en prinsgezinden. De pa- triotten waren evenals hun Franse 'breeders' revolutionair gezind en grepen uiteindelijk de macht. De hieruit ontstane Bataafse Repu- bliek werd een bondgenoot van Frankrijk en dat leidde prompt tot een nieuwe oorlog met Engeland. In 1797 vaart de Bataafse vloot uit om voor de Hollandse kust te pa- trouilleren. Een zeeslag kan niet lang uitblijven en op 11 oktober gebeurt het onvermijdelijke. De Bataafse vloot, onder leiding van admiraal De Winter, stuit op de Engelse vloot van admiraal Duncan. De tactiek laat de Neder- landers in de steek en binnen lutte- le uren worden hun schepen aan stukken geschoten. Kapitein Ver- dooren van de Delft strijkt de vlag en laat de Engelsen aan boord. Dan begint het laatste hoofdstuk van de Delft. Het zwaar beschadigde schip wordt onder Engelse com mando en met vele Nederlandse gewonden aan boord op sleeptouw genomen, de Noordzee over. Ga- ten onder de waterlijn worden ge- stopt en de Russell sleept de Delft achter zich aan. De operatie had kunnen slagen, ware het niet dat de volgende dag een storm de kop op- steekt. Het water aan boord stijgt en de uitgeputte bemanning slaagt er niet meer in het schip drijvend te houden. Als de sleepkabel ook nog breekt, zien de Engelsen in dat ze hun prijsschip niet kunnen behou- den. De Delft zinkt, met tal van ge wonden nog aan boord. Het schip is verloren. Een professioneel gemaakt model van de Delft uit Den Helder een republiek. En's lands vloot was verdeeld over een aantal ad- miraliteiten, waarvan die in Rot terdam er een was. De 18de eeuw was voor de Repu bliek geen bloeiperiode meer. De jaren van succesvolle strijd tegen de Engelsen waren voorbij en de marine werd verwaarloosd. In 1780 brak echter toch weer een oorlog met de Engelsen uit, nadat de Republiek als een der eerste Eu ropese landen de net uitgeroepen Verenigde Staten van Amerika had erkend. De vloot had versterking nodig. In 1782 liet de admiraliteit van Rotterdam vier nieuwe oor- logsschepen bouwen, twee op de werf in Rotterdam en twee in Delfshaven. In Delfshaven, vlakbij het Zeemagazijn aan de Achterha- ven, verrees op de scheepswerf van De Hoog en De Wit in een jaar tijd de Delft. Het schip werd ge bouwd naar een ontwerp van Pie- foto: Marinemuseum Den Helder Bijna twee eeuwen later varen dui kers van de Haagse duikvereniging Sirene over de Noordzee. Ze dui- ken regelmatig op wrakken. Niet altijd bekende wrakken, maar dat maakt de lol misschien juist wel groter. Soms worden ook wrakde- len boven water gehaald, zoals een anker of kleine gebruiksvoorwer- pen. Een zo'n anker komt op de kade te liggen, waar Frits Fischer het passeert. Fischer is gepensio- neerd en raakt gei'nteresseerd in de herkomst van het anker. Hij start een onderzoek, dat jaren zal gaan duren. Het wrak waar Sirene op heeft ge doken blijkt de Delft te zijn. Fi scher voltooit zijn onderzoek uit eindelijk met een fenomenale bio- grafie over het schip. Alle feiten, reizen en gegevens over de beman ning heeft hij genoteerd. Het terug- vinden van het wrak van de Delft en de uitgave van Fischers boek doen in Rotterdam naar meer ver- langen. In Delfshaven zou een re plica van het schip mooi bij de his torische allure van de havens pas- sen. En ook het VOC-verleden in de wijk verdient aandacht en kan een historisch schip in de nabije omgeving wel gebruiken. Er wordt een stichting opgericht om het ini tiatief tot stand te brengen, met Henk Molenaar als voorzitter. Steun van de gemeente is onont- beerlijk, want de begroting voor het project staat op zo'n twintig miljoen gulden. Die steun komt er, mits de stichting zelf ook een flink aantal donateurs vindt om het raliteit van Rotterdam. De 'Ko- ninklijke Marine' bestond nog niet, Nederland was immers nog Om te beginnen bij het originele schip: de Delft was in de 18de eeuw een linieschip van de admi-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 23