maassta OPHEFFINGS- LEEGVERKOOP 20% TOT 60% KORTING von os Klassiek wonen: hipper dan ooit Koffie in alle soorten en maten maasstad shoppin SHOWROOM UlTVERKOOP 70% KORTIHG De Lage Limiet is uniek woongebied Quattro Koffie- weetjes Geiten ontdekken koffie V J odverteren? telefoon: 010 - 4004267 VLOERBEDEKKING 40% KORTING VAPIJTEm Wegens sloop, alleen filiaal Coolsingel 45 cClAJOO TUMI foto 39,- 48 stuks 25,- 10,- KOFFERS - KANTOORTASSEN - MODETASSEN Samsortite NIEUWE COLLECTIE Centrum "The Mall" Beursplein LEDERWAREN Op interieurgebied zien we deze winter een spannende mix van verschillende perio- des en stijlen. Opvallend is de herwaardering voor het klassieke wonen. Kwaliteit en duurzaamheid zijn hierbij net zo belangrijk als sfeer en gezelligheid. De klassieke woonsfeer verrast met vinta ge, antiek, meubelen uit ver schillende stijiperiodes en veel aandacht voor stoffe- ring en sfeerverlichting. iMMllll SI Ml Deze klassieke collectie heeft met zijn gestoffeerde oorfauteuils al dan niet met hoofdsteun en de banken met hoge ruggen, gestoffeerdmeteen grafische bekleding een heel eigen karakteren een zeereigen lit tstraling. foto: Perscentrum Wonen Kleuren en trends Koffie is een van de oudste en meest populaire dranken ter wereld. Begonnen als puur zwart goedje kennen we inmiddels vele moderne vari anten als espresso, cappucci no en wiener melange. Jaar- lijks drinken Nederlanders circa 146 liter koffie, dat zijn ruim drie kopjes koffie per dag. Koffie is daarmee de meest gedronken drank in Nederland, op leidingwater na! m i westbfaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam Zie www.quattrokeukenenbad.nl voor openlngstljden en meer Informatie. I op Keukenboulevard Barendrecht, Pesetastraat 42-44, Barendrecht, 010-4971040 Woonmall Alexandrium III Rotterdam-Alexander, 010-2204437 KEUKEN EM SAD Jaq KAN NIET WEL GEVEN WIJ TOT op alle bekende merkenl STREKSINGEL 165 - 189 R'DAM-H'BERG Vrijdagtot21.00uurgeopend - www.schebo.nl Tel. 010-4229120/4224430- Fax 010-4227867 - "s Maandags gesloten REISKOFFER NOG LEREN TASSEN KLEINLEDERWAREN 010-2810087 NIEUWE COLLECTIE Hillegersberg Freericksplaats 010-2859827 Aan de noordzijde van Hillegers berg en Schiebroek worden nieu- we woningen gebouwd. Temidden van het groen verrijzen 8 luxe vil la's en 24 al even luxe apparte- menten. Het plangebied wordt aan de oostzijde begrensd door een lint, de Grindweg. Deze Grindweg is een oude van origine agrarische ontsluiting op een dijk waarlangs een karakteristieke lintbebouwing is ontstaan. Aan de west-en noord zijde wordt het plangebied be grensd door twee karakteristieke routes, het verlengde van de Mo- lenlaan, de Wildersekade en Lage Limiet. Deze vormen de scheiding met de aangrenzende polders. De locatie Lage Limiet is om meerdere redenen uniek te noe- men. Water, groen en bereikbaar- heid zijn kenmerkend. Laaggele- gen polders met lange, smalle wei- landen en een dicht stelsel van ka- velsloten grenzen direct aan de lo catie. Dichte begroeiing, hoge po- pulieren en lagere beplanting lig- gen tegen het plangebied aan. Ho ge dijken, karakteristieke lintbe bouwing, rust, ruimte en recreatie- mogelijkheden in combinatie met alles wat de stad Rotterdam in het algemeen en Hillegersberg in het bijzonder heeft te bieden accentu- eert het unieke van deze nieuwe woonomgeving! Het ontworpen appartementen- complex is gelegen in een grote waterpartij. Omdat water een bij- zondere kwaliteit geeft aan een woonomgeving heeft de architect op succesvolle wijze deze kwaliteit over weten te brengen op het ge- bouw. Openheid, ligging, grootte en transparantie zijn karakteristiek voor het gebouw. Alle apparte- menten zijn van de nodige luxe voorzien, grote balkons en/of ter- rassen, twee parkeerplaatsen en een afgesloten berging in de par- keergarage, grote woonkamer en slaapkamers, veel glas en dienten- gevolge veel licht in het apparte- ment, duurzame materialen, een bijzonder atrium enz. Alles wat past bij een appartement met allure is terug te vinden in het plan! De volledig vrijstaande villa's zijn gelegen op royale kavels. Per twee woningen is een ontsluiting gecre- eerd op de weg. De woningen bie den een compleet en ruim pro- gramma, grote woonkamer, ruime garage, mooie (eet)keuken, grote slaapkamers, een aantrekkelijke badkamer en mooi vormgegeven terrassen op de eerste verdieping. De woningen zijn zo ontworpen dat diverse programma's en inde- lingen mogelijk zijn. De apparte- menten en de woningen vormen door de toe te passen materialen en de gekozen vormgeving een archi- tectonische eenheid hetgeen een bijdraagt aan de kwaliteit van het totale plangebied. Hippe designinterieurs krijgen een klassiek accent in de vorm van een 'ouderwetse' chaise lon- gue of orenfauteuil. Dankzij deze eclectische combinaties liggen klassiek en modern dichter bij el- kaar dan ooit. Het interieurbeeld voor 2004 is daarmee vertrouwd en vernieuwend tegelijk. Wanneer er sprake is van econo- roisch onzekere tijden kan dat ook een poisitieve uitwerking hebben. We worden creatiever, inventiever, zoeken elkaar op en nemen tijd voor reflectie. Veel ontwerpers zijn momenteel enorm gei'nteresseerd in oude stijlperioden en de ambachten waarmee vroeger werd gewerkt. Waarom twee keer het wiel uit- vinden? Goede .'oude' ideeen worden toegepast met behilp van moderne technieken. De sfeer die wordt gecreeerd, doet denken an Oudhollandse huizen compleet met marmeren schouwen, spie- gels en grote kasten en niet weg te denken: de kroonluchter. Van oudsher wordt het neder- lands interieur sterk beinvloed door andere culturen. In de Gou- den eeuw werd er al van alles ge- importeerd: Perzische tapijten, Chinees porselein, Belgisch kant en Venetiaans glas. In de nieuwe vertaling van klassiek wordt de lijn tussen verleden, heden en toe- komst verder doorgetrokken. Een klassiek Perzisch tapijt kan sfeer- bepalend zijn. De eindeloze kleurschakeringen van een Oos- ters tapijt bieden veel mogelijk- heden. Een modern interieur kan door een tapijt warm en sfeervol worden. Deze stijlcombinaties hebben al les te maken met een nieuw be- wustzijn. Niet langer meegaan met de massa, maar persoonlijke keuzes durven maken. Contrasten maken het extra spannend: klas siek met hightech en industrieel design met handgemaakte items. Ondanks de opkomst van allerlei nieuwe materialen kiezen veel fa- brikanten toch voor hout. Hout overleeft alle trends, omdat iedere houtsoort een eigen karakter en uitstraling heeft. Spannend zijn ook de trendkleu- ren voor deze winter. Zwart, bruin en donkerblauw in combi natie met rood in alle schakerin- gen; van roestrood tot fris oranje- rood en van shocking pink tot os- senbloedrood. Zilveren, gouden en kristallen woonaccessoires zorgen voor glamour. Het decora- tieve gehalte schiet omhoog door de opkomst van dessins en struc- turen in stoffen, wandbekleding en raamdecoratie. De herwaardering van klassiek beperkt zich niet langer tot de fif ties en sixties, maar strekt zich nu dus ook uit naar bijvoorbeeld het retromeubilair van eind negen- tiende eeuw, 'remakes' van stij len als classicisme en barok. An tiek uit de achttiende eeuw wordt gecombineerd met moderne kias- siekers uit het fin-du-siecle, zoals het Thonet-stoeitje, en heden- daagse vormgeving zoals nieuwe varianten op de clubfauteuil. Eye- catchers zijn gecapittonneerde banken, kasteelbanken, oorfau teuils, ronde en ovalen tafels met bolpoten, bibliotheekkasten, ge stoffeerde eetkamerstoelen en de dressoirkast. Allemaal herken- baar, maar wel degelijk nu ont worpen en dus net iets anders. In een decoratieve woonstijl draait alles om elegantie en romantiek. Door de royale maatvoering, hun sierlijke vormgeving en de afwer- king in de stoffering zijn de nieu we klassieke zitmeubelen com- fortabel en opvallend. Alles oogt anders door niet-standaard for- maten en hoog-laag effecten. Een tijdloos chique klassiek fauteuil krijgt een digen identiteit door de lage rug en een modieuze stof. Sierkussens blijven belangrijk in het klassieke interieur, waarbij bloemendessins, ruiten en strepen door elkaar gebruikt worden. Ruim zeventig procent van de kof- ftegebruikers nuttigt het kopje kof fie het liefst thuis. Het brede assor- timent aan koffiezetapparaten biedt voor ieder wat wils; van es presso tot filterkoffie en van een mooi vormgegeven tot functioneel ontwerp. Ook het consumeren van koffie buitenshuis is steeds popu- lairder. We schetsen een beknopt beeld van dit magische zwarte goedje dat al zovele eeuwen heeft overleefd; van oorsprong tot het zelf maken van een lekker kopje koffie. Alle koffiesoorten behoren tot een van de twee hoofdsoorten bonen: Arabica en Robusta. De Arabica- boon levert een milde koffie met relatief weinig cafeine. De Robus ta is pittiger, maar ook een beetje bitter en bevat meer cafeine. Af- hankelijk van uit welke streek de bonen afkomstig zijn, verschillen ze in smaak en geur. De soorten mengen op kleur, geur en andere eigenschappen is het werk van de koffiebrander. Zo krijgt iedere kof fie z'n eigen melange zoals bij voorbeeld aroma rood, cafeinevrij of espresso. Dat koffie niet meer gewoon koffie is, blijkt uit de vele varianten die tegenwoordig ver- krijgbaar zijn. Van biologische tot mokkakoffie en van cafeinevrije tot ijskoffie. Koffie is zelfs ver- krijgbaar met toevoeging van si- ropen voor nog weer een extra smaakdimensie zoals koffie met vanille, karamel en hazelnoot. In de Verenigde Staten zijn deze si- ropen erg popu- lair, in Nederland moeten ze nog terrein winnen. Koffie heeft zich in de afgelopen jaren ontwikkeld tot luxe product. De Nederlandse koffiecultuur is dan ook veran- derd. Het zetten is een ambacht ge- worden en het drinken een bele- m venis. Het zwarte goedje is voor vele ge- bruikers afwisse- lend een bakje troost, een kopje genieten of een welkome opkik- ker en kan op ie der moment van de dag gedronken worden. De kof- fiepieken komen vooral in de och- tend en avond voor. Een bakje troost kan 's och- tends in de nodige energie voorzien en 's avonds na het eten de spijs- vertering stimule- ren. Van een kopje koffie kun je heerlijk in je eentje genieten en even een moment van rust voor je- zelf inbouwen. Koffie is ook een onlosmakelijk onderdeel van onze gezelligheidscultuur; gezellig met vrienden even 'een bakkie doen'. Koffie wordt nog steeds het meest thuis gedronken, maar het buitens huis consumeren op de werkplek en in horecagelegenheden stijgt. De opkomst van coffee corners in winkels en bedrijfsleven en de cof fee stores dragen ook bij aan deze ontwikkeling. Inherent aan de ontwikkelingen in de maatschappij hebben koffiezet apparaten zich ook ontwikkeld. Gezien de toename van de een- en tweepersoons huishoudens groeide ook de behoefte aan koffiezetappa- raten die konden voorzien in klei- nere hoeveelheden koffie. Niet al leen de hoeveelheid maar ook de kwaliteit werd steeds belangrijker gevonden. Een vers kopje koffie met een cremelaagje is inmiddels tot norm verheven, ook in het thuisverbruik. De echte koffielief- hebber heeft een espressomachine in zijn keuken staan, de gewone koffiedrinker een traditioneel filte- rapparaat. Er is allerlei koffiezet- apparatuur te koop en diverse kof fiesoorten die passen bij de metho- de die wordt gekozen. Een over- zicht. Snelfilter Populair in Nederland is het kof- fiezetapparaat dat gebruik maakt van de snelfiltermethode. Het wa ter sijpelt door de ge- malen koffie en valt in een kan die wordt warm gehouden. Er wordt ge bruik ge- maakt van (papieren) filters. Deze methode vraagt om fijn gemalen koffie ('sn- elfilterma- ling'). Dit apparaat is handig in gebruik om meerdere kopjes kof fie te zetten. Cafetiere Een cafetie re is een gla- zen kan. in een metalen of plastic houder. Het filter is een fijn metalen oppervlak dat met een lange meta len staaf aan de deksel vastzit. Het koffiemaalsel wordt op de bodem van de kan geschept. Daar wordt het met heet water (net van de kook) overgoten. Nadat de koffie twee minuten heeft getrokken, kan het filter voorzichtig naar beneden worden gedrukt. Het koffiedik blijft zo onderin gescheiden van de drank. De koffie kan dan meteen worden uitgeschonken. Deze me thode vergt een grove maling van de koffiebonen. Door de druk van de stoom wordt kokend water door een buis in het midden van de percolator geperst. Het water gaat ook over de gema len koffie. Aangezien koken niet echt bevorderlijk is voor de smaak van de koffie, wordt de percolator maar weinig meer gebruikt. Apparaten voor 1 a 2 kopjes kof fie In dit segment is Senseo een nieuw concept waarbij het zetsysteem is afgestemd op de relatief dunne koffiepad. Dankzij de boiler is het water perfect op temperatuur en wordt een vaste hoeveelheid water onder druk gelijkmatig door de koffie gespoten. Hierdoor bevat ie der kopje koffie een cremelaagje waardoor het aroma goed behou- den blijft. Met dit apparaat is het mogelijk om kopje voor kopje ver se koffie te zetten. Espresso en cappuccino Voor miljoenen Europeanen is es presso, met zijn rijke aroma en ro- mige cremelaag, geen gewone drank maar een ritueel waar nu ook thuis van genoten kan worden. Het is een publiek geheim dat voor het volmaakte drinkgenot alles moet kloppen: de bonen, het branden, het water en het kopje. En natuur- lijk ook het apparaat dat de ver schillende fabrikanten in grote di- versiteit op de markt hebben ge- bracht. Bij het zetten van espresso dient het hete water (70C) in zeer korte tijd onder hoge druk (ca. 15 bar) door de gemalen koffie te worden geperst. Het zetten van es presso vereist een speciaal appa raat dat stoom en kokend water on der hoge druk door de koffie voert zodat een sterke kop koffie met een dun laagje schuim ontstaat. Voor espressokoffie worden pitti- ge, donker gebrande koffiebonen van de fijnste maling gebruikt. Een cappuccino is espresso met schui- mige melk via stoom. Meer weten... Wie plannen heeft om binnenkort keukenapparatuur aan te schaffen en graag meer informatie wil, kan een briefkaartje sturen aan de Ver- eniging Comfortabel Wonen, Post- bus 710, 6710 BS in Ede. De ver- eniging zorgt er dan voor dat de le- den van Comfortabel Wonen gratis en vrijblijvend informatie sturen over wat er op dit moment in de handel is. Meer informatie is ook te vinden op internet: w w wwonencompleetnl - Koffie heeft haar stimule- rende werking te danken aan de stof cafeine. Cafeine bei'nvloedt het lichaam op verschillende manieren. In kleine doses heeft het vooral heilzame effecten zoals een verhoogde alertheid, con- centratie en coordinatie, sti- mulatie van spijsvertering en vermindering van spier- vermoeidheid. - Vroeger werd koffie ook als geneesmiddel be- schouwd. Koffie doet name- lijk de suikerspiegel dalen. En een wond geneest zonder infectie. Bij de Maya-india- nen in Mexico gebruikten de vrouwen de schilletjes van de koffiebonen zelfs als anti- conceptiemiddel. - Een goede cappuccino be- staat uit een derde espresso, een derde melk, en een der de schuim. Om een goede cappuccino te bereitlen ligt de uitdaging vooral in de be- reiding van de melk. De melk mag namelijk niet ko ken want dat tast de smaak aan. Strooi als garnering wat cacao op het melk- schuim. Dat is lekker en als de melk dan toch per onge- luk gekookt heeft. houdt de cacao de vorming van een velletje op de gekookte melk tegen. - Voor een ultieme koffie- smaak: bewaar uw koffiebo nen in de diepvries en maal steeds de benodigde portie in bevroren toestand. - Een cremelaagje op de kof fie zorgt ervoor dat het heerlijke aroma in uw kopje gevangen blijft. - Een kopje espresso heeft meer aroina maar bevat minder cafeine dan een even groot kopje gewone filter koffie. Dit komt omdat de koffie veel sneller doorloopt en een andere boonsoort, Arabica, wordt gebruikt die minder cafeine bevat. De legende gaat dat een hoe- der met zijn geiten door de bergen van Jemen liep en dat op een zeker moment de geiten enige tijd verdwenen achter de rotsen. Wanneer zij terugkwamen. huppel- den ze vrolijker dan voor- heen met de hoeder mee. Op een dag besloot de herder ze te volgen en zag dat de gei ten aten van een onbekende struik met rode besjes. De herder besloot zelf ook de besjes uit te proberen en de besjes hadden hetzelfde ef fect op hem als op de geiten. De herder vertelde zijn ver- haal aan een stel monniken. Nieuwsgierig naar het effect brouwden zij een drankje van de besjes. De drank had ook op hen een opwekkend effect. Ineens waren zij in staat uren achtereen te bid den zonder moe te worden! Zo ontstond de eerste vorm van koffie. T V| - V

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 15