m maasstad m w Strengere, objectieve eisen moeten Schiedam mooier maken Geuzenpenning voor ontvoerde presidentskandidate Colombia LI mill bouwenge~ Eenvoudige regels voor verbouwingen PvdA op bezoek in West Jacques Vriens in De Teerstoof Woensdag 17 maart 2004 maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - Je huis gron- dig verbouwen, een dakka- pel plaatsen of de keuken uitbouwen; daar heb je toe- stemming voor nodig van de gemeente. De welstands- commissie beoordeelt of het schuurtje, de nieuwe gevel of de gehele nieuwe villa wel passend is in de omge- ving. Vervelend die bemoei- zucht, maar noodzaak. Kunststofkozijnen passen niet in een grachtenpandje, een boerderij niet tussen flats net zo min als een flat vol schotelantennes in een wijk. Welstandseisen die per huis, straat, buurt of wijk kunnen verschillen. Schie dam krijgt nieuwe en duide- lijkere regels. r VLAARDINGEN - De Geu zenpenning is dit jaar toege- kend aan Ingrid Betancourt, de Colombiaanse voorvecht- ster van democratie en strijd- ster tegen corruptie. Ze wordt al meer dan twee jaar gevan- gen gehouden door de guer- rillabeweging Fare. Daarom kon ze zaterdag de penning niet zelf in ontvangst nemen, maar deed haar moeder dat. Prinses Maxima reikte de penning uit in de Grote Kerk. SCHIEDAM - In De Wissel, het inloophuis aan het Broers- veld, is iedereen welkom op de dinsdag-, donderdag- en vrij- dagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur voor een gesprek, informa- tie, bezinning of wat te lezen. In verband met de Vastenactie hangen de Hongerdoeken nog tot en met 9 april. Naar aanlei- ding van deze expositie wordt op 23 maart om 20.00 uur een meditatieve avond gehouden. Spreker is H. Raaymakers, die aan De Groene Luiken in Vlaardingen verbonden is. Dag van de Zorg Graauwe Hengst SMS-en in de Rank Zang in de bieb westblaak 1 5E30 postbus 1 685 C3000 fc>r rotterdam MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO L2 Uflu Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 10.00 uur: ds. G. de Lang. Accent College, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur: ds. J.C. den Toom. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 17.00 uur: cand. P.C. Zorge. (Gereformeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur: ds J. van de Peppel, 19.00 uur: ds. L.G. Bos pastor J.J. Bol. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur: ds. W.R. van Wieren pastor J. v.d. Bos. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur: ds. L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur: ds. C. Philipse. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur en 16.30 uur. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur en 16.30 uur. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur: eerwaarde heer J. de Waard. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, tijdelijk dicht, dienst van 09.30 uur ver- plaatst naar Martinuskerk. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, ds. L. van Asselt. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 09.00, ds. J. van Rossem en 17.00 uur, kand. A.C. Baan, wo 19.45 uur, onbekend. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 0104128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30- 17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HdOFD ADVERTENTIE VERKOOP: H. Wirtz Telefoon 010 4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 0104004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 0610920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 0104004366 K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 0104004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010 4004490 MANAGER HUIS-AAN-HUIS-BLADEN AMG D. Captein Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur door Frank Willemse Probleem is wat wel en wat niet door de beugel kan. Daarvoor is heel Schiedam bekeken en gewo- gen. En in de nota 'Architectuur en Welstand' vastgelegd die bin- nenkort door de gemeenteraad wordt vastgesteld. Met als doel dat er heldere en objectieve crite ria komen die moeten zorgen dat Schiedam mooi blijft en mooier moet worden. De oude regels wa- ren schimmig en onduidelijk, geeft wethouder Henk Jan Haber- mehl toe, „Teveel de sfeer van achterkamertjespolitiek en teveel excessen." De rtieuwe woningwet is aanlei- ding alle regels te heroverwegen. Maar ook een zetje om in Schie dam meer 'onder architectuur' gebouwd te krijgen. En een po- ging om lelijke reclames en plas tic terrasstoeltjes weg te krijgen en oude winkelpuien te bewaren. Volgens Bram van Putten, be- leidsambtenaar BWT (Bouw en Woning Toezicht) heeft Schie dam zat mooie architectonische gebouwen. Oude monumenten als Stadhuis, Passage of Museum. OSSM1 Schiedam kent veel mooie architectuur zoais in Sveaparken, de HAV-bank in het centrum van de stad, de ingang van de Nieuwe Passage en hetZakkendragershuisje. FotoRogervan derKraan wezen waar (bijna) niks ver- bouwd mag worden en juist ande- re waar (bijna) alles mag. De hele binnenstad is 'Beschermd Stads- Maar ook moderne architectuur als Sveaparken (Erskine), nieuw- bouw bij het Windas (Theo Bos) of metrostation Parkweg. Maar naast deze beeldbepa- moeten ook de andere gebouwen, straten en wijken er goed uitzien. Met ge- voel voor historie, schoonheid en zonder wat hij noemt visuele ruis als schreeuwende reclames of le lijke verbouwingen. In de nota zijn gebieden aange- gezicht' net als de Plantage en de dorpskern Kethel met zijn polder- wegen. Strenge regels kent Sveaparken qua kleurgebruik en erfafschei- dingen. Gebieden als het Nassau- kwartier en de Sanders-wijk in de Gorzen hebben strenge eisen van kapconstructies tot aan dezelfde kleur van deuren en kozijnen. Of straten met al- lemaal dezelf de pui (sym metric), zoals vaak in Schie dam-West of - Oost. Daar mag niet een afwijkende bouw (goot of gevel) tussen komen. De meeste straten en gebouwen in Schiedam heb ben slechts een basiskwaliteit: daar mogen na beoordeling wel portieken worden samengevoegd of dakkapellen geplaatst. Aan de achterzijde worden aanbouwsels en schuurtjes getolereerd. Waar- bij in de toekomst via het loket van de Stadswinkel deze verbou wen snel afgehandeld kan wor den. Tot slot zijn er enkele zogenaam- de welstandsvrije gebieden aan- gewezen. In Oost, de Villa- en Oosterstraat waar veranderingen niets toe of af doen aan het straat- beeld. Of in Schiedam-Zuid waar de kleine straten oostelijk van de Groenelaan 'welstandsvrij' wor- denDaarisdoe-het-zelf-architec- tuur toegestaan mits ze in het be- stemmingsplan past. door Henk van Gameren Het uitreiken van de Geuzenpen ning is een initiatief van de Stich- ting Geuzenverzet 1940-1945. Sinds 1987 reikt deze stichting ie- der jaar een Geuzenpenning uit als eerbetoon aan personen of instel- lingen die zich op bijzondere wijze hebben ingezet voor de democratie of tegen dictatuur, discriminatie en racisme. Ingrid Betancourt is 29 jaar als ze met haar man en haar twee kinde- ren vanuit het veilige Parijs besluit terug te gaan naar Colombia. Ze wordt in 1994 in het Colombiaanse parlement gekozen en keert zich tegen de corruptie, de corrupte po- litici en tegen de leiders van de gerrillabeweging Fare, die nauwe banden onderhouden met de Co lombiaanse drugshandelaren. Het gevolg van haar optreden is dat ze op de lijst staat om vermoord of ontvoerd te worden. In 2002 stelt ze zich beschikbaar als presidents kandidate. Ze wordt permanent be- waakt door dertig bodyguards. Op 23 februari 2002 reist ze voor haar campagne naar de stad San Vin- cente, in een gebied dat gecontro- leerd wordt door de rebellen. Ze krijgt geen escorte mee en wordt door de rebellen gevangen geno- men. Begin dit jaar laat de Fare weten dat Ingrid Betancourt nog in leven is. Het Fanfarekorps van de Konink- lijke Landmacht begeleidt de bin- nenkomst van de genodigden. De moeder van Ingrid, Yolanda Pule- cio de Betancourt en haar klein- dochter Melanie worden door de voorzitter van de Stichting Geu zenverzet, H.C.J.L Borghouts, naar hun plaatsen op de voorste rij geleid. Naast hen Z.K.H. Willem- Alexander en H.K.H. Prinses Maximaen vice-minister-president Prinses Maxima en Yolanda Pulecio de Betancourt, samen in gedachten bij Ingrid Betancourt, bezorgen de aanwezigen in de Grote Kerk kippenvel. foto: Roger van der Kraan Zalm. Het Vlaardings Mannen- koor Orpheus opent de plechtig- heid met een uitvoering van 'Blijf met mij Heer' De voorzitter van de Stichting Geuzenverzet krijgt als eerste het woord en heet iedereen welkom. Hij gaat in op onze democratie en de daarbij behorende vrijheid van godsdienst, vrijheid van menings- uiting, vrijheid van onderwijs en de vrijheid te worden gekozen in een volksvertegenwoordiging. Hij waarschuwt voor onverschillig- heid ten opzichte van de democra tie, voor een houding van 'ze doen maar'. Ingrid Betancourt heeft in haar land getracht de democratie te herstellen, maar heeft het met ge- vangenschap moeten bekopen. „Voor haar moed en volharding in V de strijd voor een democratisch Colombia heeft het bestuur van de stichting haar de Geuzenpenning 2004 toegekend." Wanneer H.K.H. Prinses Maxima de Geuzenpenning bij de moeder van Ingrid Betancourt omhangt, kan deze haar emoties nauwelijks bedwingen. Maar niet alleen de moeder van Ingrid is aangedaan. Wanneer de penning is omgehan- gen, barst een langdurig klappen los, een eerbetoon aan de aanwezi- ge familieleden en de afwezige zelf. Na muziek van het Fanfare korps, draagt een leerling van de Vlaardingse Openbare Scholenge- meenschap het gedicht 'Vechten voor Vrijheid' voor. Zalm krijgt het woord en vertelt dat hij erg onder de indruk was toen hij een paar weken geleden de documentaire op de televisie zag over de ontvoering van Ingrid Be tancourt. „De uitreiking van de Geuzenpenning is een teken dat we democratische idealen met, haar delen en haar inzet voor democra- tieen rechtvaardigeheid in Colom bia steunen." Na een muzikale uit voering van het gedicht 'De Acht- tien Dooden' krijgt de moeder van Ingrid Betancourt het woord. Ze vertelt dat ze dankbaar en trots was toen ze hoorde dat haar dochter ge- nomineerd was. Ze haalt vervol- gens fel uit naar de situatie in Co lombia. „De corruptie, straffeloos- heid en nalatigheid waarmee de Colombiaanse staat al decennia lang een groot deel van de Colom biaanse bevolking onder de armoe- degrens houdt." Ze noemt het ach- terwege blijven van enige bescher- ming door de staat als oorzaak van de laffe ontvoering door de rebel len van de Fare. Ze vergelijkt de hoge prijs die Ingrid heeft moeten betalen om principes van vrijheid en solidariteit te verdedigen met de bijzonder hoge prijs die gesneuvel- de Nederlandse verzetsstrijders tij- dens de Tweede Wereldoorlog moesten betalen om dezelfde prin cipes te verdedigen. Ze spreekt nog de hoop uit dat haar dochter binnenkort in de gelegenheid zal zijn om op deze plaats zelf haar dank uit te spreken voor de onder- scheiding. Het massaal meegezon- gen: 'Wilhelmus', vormt het sluit- stuk van de bijzondere plechtig- heid. SCHIEDAM - De landelijke Open Dag van de zorgsector wordt ge houden op zaterdag 20 maart. Zorginstellingen in de buurt stellen een aantal van hun locaties open. Diverse locaties van Zorggroep Waterweg Noord en Zorgcombi- natie Nieuwe Maas zijn open van 11.00 tot 15.00 uur; het Vlietland Ziekenhuis en de Frankelandgroep zijn geopend van 10.00 tot 15.00 uur. In Schiedam kan men terecht in DrieMaasStede, Frankeland, het Sint Jacobs Gasthuis en in Zorg- centrum de Harg-Spaland. In Vlaardingen zijn geopend het Zon- nehuis, Drieen-Huysen, De Meer- paal, Service- en Zorgcentrum Vaaftland en het Vlietland Zieken huis en in Maassluis DrieMaasHa- ve en De Tweemaster. SCHIEDAM - In podiumcafe De Graauwe Hengst is donderdag 18 maart vanaf 22.00 uur Leidse blues te horen met Aad van Pijlen en Chris Koenen. Zaterdag 20 maart vanaf 22.00 uur treedt Rhtem Rock op, een nieuw project van Rob Boer, Richard Grootveld Fred van Unen en Arie Verhoef. SCHIEDAM - Jongeren tussen de 16 en 25 jaar kunnen zondag 21 maart weer naar de Rank in Schie dam om een Save My Soul-avond te beleven. Elke derde zondag van de maand wordt er gesproken over God's woord. Zondag staat het thema seksualiteit centraal. Aan- vang is 19.30 uur in de Rank aan de Schiedamseweg 122. SCHIEDAM - In het kader van het Boekenweekthema 'Gare du Nord' treden Delia Bosiers Ben van der Linden zaterdagavond 20 maart op in Bibliotheek Noord aan het Bachplein. Aanvang is 20.00 uur. Het programma vermeldt ver- der biidragen van schrijfster Rudi Wester over Frankrijk, historicus Rene van Royen en classica Sun ny va van der Vegt over Asterix en Obelisk plus een lezing over Bour- gogne-wijnen. Toegangskaarten zijn tien euro en te koop bij Post Scriptum, tel. 471 23 13. SCHIEDAM - De fractie van de PvdA gaat zaterdag 20 maart onder leiding van Maarten Groene op wijkbezoek in West. Die dag wordt allereerst met het bestuur van de bewonersvereniging ge sproken over allerlei thema's die de wijk beroeren. Het gesprek be- gint om 10.00 uur in de Erker en eindigt rond de klok van 11.30 uur. Aan de orde komen onder andere de gang van zaken rond de particu- liere woningverbetering, het ver- groten van de betrokkenheid van bewoners en ondememers bij de wijkontwikkeling en het vermin- deren van de parkeerproblematiek (niet alleen van auto's maar ook van bussen en vrachtwagens). Na het gesprek leidt de bewonersver eniging de PvdA-delegatie door de wijk en speciaal langs markante punten die extra aandacht verdie- nen. Het bezoek wordt afgesloten bij het PvdA-ontmoetingspunt in de St. Liduinastraat, tegenover Frankenland, waar belangstellen- den van 12.00 tot 15.00 uur wel kom zijn. SCHIEDAM - Fan van de boeken van Jacques Vriens? Haast je dan op zondag 21 maart naar Jeugdthe- ater De Teerstoof om Jacques Vriens in levende lijve te ontmoe- ten. Met 'De kikkerkoning' en 'Twaalf broers' laat Jacques Vriens wederom zien hoe je met weinig middelen sprookjes kunt vertellen. Daarbij handhaaft hij al le klassieke elementen uit de sprookjes, maar zorgt ook voor een lichtvoetige eigentijdse ondertoon, zonder dat daarbij de echte sprook- jessfeer verloren gaat. Humor, spanning en ontroering gaan hand in hand in deze bewerkingen. Ernst Janz (bekend van onder andere Doe Maar) schreef speciaal voor deze voorstelling de muziek. De sprookjes zijn terug te vinden in het sprookjesboek 'O, mijn lieve Augustijn' geschreven door Jac ques Vriens. Zondag 25 maart, aanvang 14.30 uur, leeftijd: 4+. Entreeprijs: vier euro voor kinderen, volwassenen betalen vijf euro. Reserveren via de VW Schiedam, tel. 473 30 00 of een uur voor aanvang van de voorstelling telefonisch kaarten re serveren via nummer 449 03 44. Gereserveerde toegangskaartjes moeten minimaal een half uur voor aanvang van de voorstelling opge- haald worden en aan de kassa van De Teerstoof contant betaald wor den. Jeugdtheater De Teerstoof is te vinden aan de Nieuwstraat 12. De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten van de afgelopen week. Hele week stankoverlast van silobrand in Laurenshaven Tot en met zaterdag 13 maart hebben bewoners van Rozenburg, Hellevoetsluis, Abbenbroek, Heenvliet, Geervliet, Maassluis, Vlaar dingen en bedrijven in Rotterdam-Botlek stankoverlast gehad van de silobrand in de Laurenshaven. Op 9 maart kwamen er ook een paar klachten binnen uit Middelharnis, Melissant en Herkingen. In totaal heeft de meldkamer van de DCMR vorige week 193 klachten genoteerd over dit incident. Zondag 7 maart was er broei ontstaan In de Silo van het opsfagbedrijf European Bulk Services (EBS) aan de Laurenshaven, Rotterdam- Botlek. In de silo lag bijna 30.000 m geperste houtkorrefs opgeslagen. Nadat de broei was ontdekt, heeft de brandweer geprobeerd met de inzet van waterkanonnen de broei te bestrijden. Dat heeft de brand in de silo niet kunnen voorkomen. Dinsdagochtend stortte het dak van de silo in en ging de brand gepaard met zwarte rookwolken. De brand weer heeft de silo vervolgens gecontroleerd laten uitbranden. Ttjdens het incident werd voortdurend het gehalte koolmonoxide gemeten, zowel op de wal als op het water. Daarbij werden de geldende normen niet overschreden. Uitstoot chemische afvalstoffen veroorzaakt stankoverlast Zeven inwoners uit Vlaardingen en Schiedam belden de meldkamer zondagmiddag 14 maart vanaf vier uur over een smerige rotte eieren- en roetlucht. Na uitsluitingsonderzoek boven- en benedenwinds van het Shell-terrein in Pernis, stelde de uitrukdienst van de meldkamer vast dat Shell Raffinaderij Nederland de veroorzaker was. Op het moment van het onderzoek was geen duidelijke bron aan te wijzen. Mogelijk was het de uitstoot van een van de productiefornuizen of van de fakkel. De fakkel is het veiligheidsmechanisme dat begint te werken als gas op een veilige manier moet worden afgevoerd. Dit geeft welis- waar vlammen en roet, maar voorkomt een gevaarlijke situatie in de fabriek. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 3