maasstad Actie voor behoud Gorzenkerk 'We staan nu sterker in onze schoenen' www.audiocontrol.nl Politie geeft voorlichting over rechten en plichten van winkelier bij diefstal AANBI EDING i -m sttaat?Lek Laten we niet vergeten te ;aTcor bidden voor behoud' maasstad kerk maasstad m weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - De pastorie puilde uit. Ze stonden tot op de gang: gealarmeerde paro- chianen, ongelovige Gorze- naren ('het is ook onze kerk) en betrokken Schiedammers uit politiek en bedrijfsleven. Het nieuws van dreigende sluiting van de Gorzenkerk verspreidde zich als stro- vuur. Inzet de 77-jarige Hei- lig Hartkerk, eens 'baken bij thuiskomst voor zeelui'. Die mag niet sluiten, luidt de noodklokken. SCHIEDAM - Op initiatief van wijkpolitie Schiedam werden afgelopen weken twee bijeenkomsten gehouden voor de Schiedamse winkeliers. Tijdens de bijeenkomsten werden winkeliers voorgelicht over hun rechten en plichten in geval van winkelcriminaliteit. SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Postbus 1685, 3000 BR in Rotterdam. Faxen kan ook: het juiste nummer hiervoor is: (010) 4004 366. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn. 55-Plus De Wissel Graauwe Hengst Orgelconcert Rommelmarkt Ruilbeurs Kleuterdansen Expositie Schiespoor Vrijwilligers MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Woensdag 21 april 2004 gervormde Gemeente rote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 10.00 uur: W.M. v.d. Vegt. Accent College, Nieuwe Damlaan, 40.00 uur: dr. P. Buitelaar. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo £7.00 uur: Ds. J.C. Klein. (Gereformeerde Bond). Bethelkapei, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur, A.J. Lamping. Hervormde Gemeente bethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur: ds J.J.A. v.d. Peppel. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur: pastor J.A. v.d. Bos-Van Straalen. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, Zo 10.00 uur: ds. W.W. Verhoef. Vlietland Ziekenhuis Ral polikliniek, zo 10.30 uur: pas tor B. van Dam. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur, ds. F.H. Blokhuis en 16.30 uur, ds. P. Veld- fiiiizen. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 "uur en 16.30 uur: ds. W. van Sor- ge- Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur: Ds. E. Hoeksel. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, tijdelijk dicht, dienst van 09.30 uur ver- plaatst naar Martinuskerk. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, eucharistie- viering. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk fan het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. Viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, dsa. M. Roos. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds N. van de Want, wo 19.45 uur, ds. N. van de tyant. Pinkstergemeente Morgenstond Be Ark, Hargplein, zo 13.30 uur pi wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. £KIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk ®agnalia Dei Kerk, Alberdastraat, ©Ike tweede en vierde zondag van <Je maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 0104004434 Fax 0104128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 a(10euroct. p.min.) una. t/m vr. 08.30- 17.00 uur JDIRECTIE: R. M. de Koning JHOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: Wirtz .Telefoon 0104004276 VERTEGENWOORDIGERS: 5. Verzendaal Telefoon 0104004286 of 0610921026 J. van Merwijk Telefoon 0104004391 of 06 10920979 1NZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 ■3000 BR Rotterdam Fax 0104004366 K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 010 4004322 •E. Meijer Telefoon 010 4004401 CHEF-REDACTIE: H Mulder Telefoon 010 4004490 MANAGER HUIS-AAN-HUIS-BLADEN AMG D Captein Telefoon 0104004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen ITelefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. All© auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inboud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten blj Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur u door Frank Willemse Sluiten betekent leegstand en langzame verkommering met af- braak en brandjes. Tot het mo ment dat de grond wordt verkocht aan een projectontwikkelaar die er w6er zo'n saaie, dure woonflat neerzet. Dat is het doemscenario dat werd geschetst voor parochia- nen, wijkbewoners en andere Schiedammers. Maar het tij kan nog keren, zo hield het opvallen- de jonge kerkbestuur de protes- teerders voor. 'We moeten alleen maar de bisschop van Rotterdam op andere gedachten brengen'. Met financiele plannen zoals op- richting van 'Vrienden van de Gorzenkerk' en goede ideeen om de kerk een wijkfunctie te geven. Eind maart kwam het onheilsbe- richt: het dekenaat Rijnmond ad- viseerde 'onttrekking aan de ere- dienst'. Nog een advies maar na de zomer valt de beslissing door de bisschop van Rotterdam. Slui ting zo redeneerde het dekenaat 'wegens onvoldoende financiele middelen om de kerk en een be- roepskracht (pastoor) te onder- houden'. De katholieken van Kethel (Jacobus en Marinus) moeten samengaan met Vlaardin- gen. Alleen basiliek Singelkerk blijft bestaan en zelfs de nieuw- bouw aan de Nolenslaan dreigt over vijf jaar te moeten sluiten. „Blijf niet steken in woede of schrik: Wij zijn de moeite waard", zo hield Jolanda Ko- nings de protesterende aanwezi- gen voor. „Wij hebben bestaans- recht. Wij zijn een levendige, ac- tieve parochie, waar hartelijkheid Het kerkbestuur van de Heilig Hartkerk gooit de handdoek niet in de ring, het mobiliseert krachten voor het behoud van de kerk. foto: Roger van der Kraan heerst. Een parochie ook met mooie vieringen. Met rond kerst 2000 mensen en een gebouw dat er best goed bij staat. maar die Singelkerk is voor mil- joenen opgeknapt en in Nieuw- land staat zo'n luxe flat met er- achter de 'vervangende' nieuw- bouw kapel. En sprak niet een enquete in 2003 van de grote betrokkenheid van heel de wijk bij de kerk zenkerk Morele steun -ik heb helaas geen sen uit de Gorzen. Het zou heel erg zijn als deze kerk uit het Schiedamse stadsbeeld zou ver- dwijnen" zo hield hij de aanwe- zigen voor met de voorbeelden van sloop en nieuwbouw van de Frankelandskerk en Julianakerk nog voor ogen. sluiten met het minst (-4 procent) dalende kerkbezoek tegenover de Singel kerk (-28 procent) en de Nolens- kerk -73 procent)?", zo vroeg pa- rochiaan J. Dries zich af. Tja, zak met centen- kreeg het bestuur van burgemeester Scheeres. Hij hield een warm pleidooi tegen sluiting. „Dit is een geweldig ini- tiatief van een grote groep men- Hiema werden werkgroepen geformeerd en een spervuur aan ideeen vloog over ta- fel. De reusachtige kelderverdie- ping verhuren als repetitieruimte, voor exposities of als bioscoop of kindercreche. De leegstaande pastorie verhuren als studenten- huisvesting. Kan de trombose- dienst, het Huiskamerproject of de wijkpolitie hier niet intrekken? Ook pastorale plannen voor Open Dagen en samenwerking met de Gorzenscholen. De werkgroep Fondsenwerving kwam met plannen voor bedel- brieven bij gemeente en bedrij- ven. En de oprichting van een 'club van 100' of stichting 'Vrienden van de Gorzenkerk'. Desnoods een loterij die de 150.000 euro voor de komende zes jaar kan ophoesten. „Laten we niet vergeten te bidden voor behoud van de kerk", zei een kerklid bijna timide tussen al die wereldse plannen. Zo'n 130 Schiedamse winkeliers bezochten de bijeenkomsten met de politie. Roger van der Kraan We biijken veel meer te kunnen doen tegen winkeldiefstal dan we voorafwisten. "foto. door Stella Schaper Er was veel belangstelling voor de bijeenkomsten op 31 maart en 14 april, wist Ingeborg Vermeer, communicatiemedewerker bij po litie Schiedam. In totaal hebben ongeveer 130 winkeliers de bijeen komsten bijgewoond. „Het was die dag mooi weer en er was een be- langrijke voetbalwedstrijd op tele- visie. Geen ideale dag voor een bij- eenkomst eigenlijk. Sommige win keliers waren van plan eerder naar huis te gaan, maar allemaal zijn ze tot laat gebleven. Dus er was echt behoefte aan zo'n voorlichtings- avond." Tijdens de avond kregen winke liers dingen te horen die ze nog niet wisten. Wat te doen bij win keldiefstal bijvoorbeeld of wat mo- gen en kunnen wij als winkelier doen als er klanten komen die al eens gestolen hebben in de winkel. Winkelier Wouter Kalkman: „Ik ben al 32 jaar winkelier en ik heb echt nieuwe dingen gehoord. Het blijkt dat wij als winkeliers meer kunnen en mogen doen "dan wij dachten. Een voorbeeld is dat wij voor een winkeldief die regelmatig in de winkel terugkeert een win- kelverbod kunnen realiseren. Er kwamen veel praktijkvoorbeelden naar voren. We hebben ook nuttige preventietips meegekregen. Soms voel je je als winkelier machteloos. Nu blijkt dat we wel degelijk actie kunnen ondememen tegen winkel diefstal en winkelcriminaliteit, bin- nen de wet natuurlijk. Dat is voor ons erg belangrijk. We staan daar- door sterker in onze schoenen" Het tweede doel van de bijeen komsten was de verbetering van de communicatie tussen de buurt- agenten en de winkeliers. „Wij hebben nu beter contact met de agenten, waardoor er beter en snel- ler actie wordt ondernomen. Hier- door zijn zowel de winkeliers als de politie beter betrokken bij de problemen die er spelen." De aanleiding voor de bijeenkom sten was toen de buurtagenten Alex Glijn en Jan den Boer en win keliers eind 2003 het plan hadden om de samenwerking te verbete- ren. Dit was gericht op de overval- len en diefstallen rond de feestda- gen. In december werd de eerste bijeenkomst georganiseerd, ge- naamd 'wijk-winkel-tafel', be- doeld als een soort inloopspreek- uur. Winkeliers kregen voorlich ting over het invullen van een aan- gifteformulier, preventieve maat- regelen tegen diefstal en manier van handelen bij roofovervallen. „Er werd een handleiding voor het invullen van het aangifteformulier uitgedeeld, want het invullen van een aangifteformulier leverde soms wat onduidelijkheden op", bevestigt Vermeer. „Sommige din gen kunnen op twee manieren worden opgevat. Daarom hebben wij de door district Schiedam ont- wikkelde handleiding uitgedeeld en toegelicht. De winkeliers die niet bij de bijeenkomst aanwezig waren, hebben alsnog een handlei ding ontvangen." De winkeliers is gevraagd na te denken over het volgende onder- werp van het wijk-winkel-tafel overleg in het najaar van 2004. Het is de bedoeling dat deze bijeen komsten minimaal twee keer in het jaar worden georganiseerd. SCHIEDAM - De Stichting Oude- renwerk organiseert zondag 25 april een ruilbeurs in dienstencen- trum De Woudhoek. Aanvang 13.00 uur, de toegang is gratis. Dinsdag 27 april is er bingo in dienstencentrum Oost. begonnen wordt om 14.00 uur. Deelnemers betalen 3,20 voor zes ronden. Donderdag 29 april is er van 13.00 tot 16.00 uur bingo in wijkpost Zuid. Ook hier betalen de deelne mers 3,20 voor zes ronden. SCHIEDAM - De Wissel, het huis kamerproject van de negen kerken, die aangesloten zijn bij de Raad van Kerken in Schiedam organi seert diverse activiteiten zoals ex posities en bijeenkomsten rond een thema. Op dit moment exposeert Jenny Sanfors haar aquarellen in De Wissel aan het Broersveld 123. De werken geven een beeld hoe zij de wereld, met zijn vele tegenstel- lingen en miljoenen mensen ziet en beleeft. De Wissel is open op dins dag-, donderdag- en vrijdagmid- dag van 14.00 tot 16.00 uur. De toegang is vrij. SCHIEDAM - Leon Elias Friends spelen donderdag 22 April vanaf 22.00 uur in Podiumcafe de Graauwe Hengst. Een dag later is het, ook vanaf 22.00 uur tijd voor X-Change. Te zien en horen zijn het Ellen Jazz Trio en de Marcelo Godoy Band. Deze band speelt Braziliaanse muziek. Zaterdag 24 April vanaf 22.00 uur speelt Seis mic Groove, een swingende band uit Rotterdam en omstreken. SCHIEDAM - Het orgelconcert in de Grote kerk wordt zaterdag 24 april verzorgd door Arie J. keijzer. Hij speelt composities van Buxte- hude, J.S. Bach, Mendelssohn en eigen composities (bewerkingen van gezangen). Het concert begint om 15.00 uur, de toegang is vrij. SCHIEDAM - In wijkcentrum Oost is zondag 25 april een rom melmarkt met ruim zestig tafels. het aanbod is gevarieerd: kinder- kleding, lampenkappen, servies- goed, fietsbellen, speelgoed en ge- reedschap; om maar eens een greep uit het aanbod te doen. De markt begint om 11.00 uur. De toe gang is gratis. Er zijn nog enkele tafels te huur voor zes euro. Voor meer info, tel. 010 - 2451818. en daarop een trein te laten rijden. Er is ook een beurs met tweede- hands treinen en toebehoren. De Schiespoordag wordt gehouden in het clubhuis aan de Westerkade 21 van 10.00 tot 16.00 uur. De toe- gangsprijs bedraagt voor volwas- senen vijftig cent en voor kinderen 25 cent. SCHIEDAM - Zondag 25 april is in dienstencentrum Woudhoek aan het Heijermansplein 35 de laatste ruilbeurs van dit seizoen. Daar kunnen postzegels, munten, tele- foonkaarten, ansicht- en prent- briefkaarten worden geruild. Toe gang en taxatie zijn gratis. De aan vang is om 13.00 uur. SCHIEDAM - Er zijn nog enkele plaatsen vrij bij het Kleuterdansen in wijkcentrum De Blauwe Brug. Deze activiteit is bestemd voor kinderen van vier tot en met zes jaar en vindt plaats op maandag van 16.00 tot 17.00 uur. De kosten bedragen acht euro per maand. be gonnen wordt op 10 mei. Inschrij- ven kan bij de balie van de Blauwe Brug, tel. 010 - 2470464. SCHIEDAM - Modelspoorvereni- ging Schiespoor organiseert zater dag 24 april een open dag. deze dag staat in het teken van het stoomtijdperk. Het is de bedoeling dat op alle banen uitsluitend met stoomlocomotieven wordt gere- den. Een antal locomotieven zal ook echt roken tijdens het rijden. Voor de kinderen is er de moge- lijkheid zelf een baantje te leggen SCHIEDAM - In de Harg- Spa- land aan de Willem Andriessen laan 2 is weer een expositie te be- wonderen. Beeldend kunstenaar John lathouwers exposeert er teke- ningen en schilderijen. De kunst- werken zijn niet alleen te bezichti- gen, ze zijn ook te koop. Lathou wers specialisme ligt met name in figuratieve pasteltekeningen maar meer nog in nai'eve acrylschilderij- en op doek. Zijn pasteltekeningen kenmerken zich door een enigszins nostalgische sfeer en de natuurge- trouwheid van getekende objecten. Zijn nai'eve werken zijn vaak een bonte mengeling van kleuren met een sprookjesachtige werkelijk- heid. De expositie is te zien tot 24 mei. SCHIEDAM - De oproepcentrale is op zoek naar nieuwe vrijwilli gers. Mensen die de mantelzorger van een dementerende partner/fa- milielid eens een ontspannen mid- dagje voor zichzelf gunnen dooe de dementerende oudere een apar uurtjes gezelschap te houden. Vrij willigers die mensen in een rolstoel wat meer buitenlucht willen geven, zodat zij ook kunnen genieten van het mooie lenteweer. Vrijwilligers die een gezellig contact willen op- bouwen met mensen die door hun handicap of chronische ziekte wei- nig contacten meer hebben in hun directe omgeving. Vrijwilligers kunnen zelf kiezen voor welke doelgroep zij zich willen inzetten. De oproepcentrale zorgt voor des- kundige persoonlijke begeleiding en de mogelijkheid om themabij- eenkomste bij te wonen en cursus-, sen te volgen. Belangstellenden kunnen contact opnemen met Ka ren van Zeijl, tel. 010 - 4278177 van 9.00 tot 14.00 uur. televisie.Voor 989,- I -1 Kijk voor meer details op: Jan van Galenstraat 28 - Schiedam - Tel. 010-2 460 460 K,V,eud.en«t R/;n,»0/><y De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overiast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten over de periode van 9 tot 19 april. Illegale afvalstook veroorzaakt stankoverlast Paasmaandag 12 april ontving de meldkamer van de DCMR tussen kwart over negen en half elf elf klachten over brandlucht. De meeste klachten kwamen uit Schiedam, twee uit Rhoon en een kfacht uit Spijkenisse. Naar aanleiding van de klachten ging de uitrukdienst van de meldkamer op onderzoek uit. Het bleek dat bij toonwerkersbedrijf Foot aan de Groeneweg in Schiedam een berg snoeiafval en boomstammen werden verbrand. Op verzoek van de DCMR werd het vuur geblust. Hierna kwamen geen klachten meer binnen bij de meldkamer. Geluidsoverlast van vliegverkeer Vrijdag 9 en vrijdag 16 april kwamen verspreid over de dag respectievelijk 27 en 34 klachten binnen over geluidsoverlast van vlieg verkeer. Met name inwoners van Rotterdam belden - en dan vooral in de avonduren - de meldkamer over geluidsoverlast. Ook bewoners van Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Viaardingen meldden geluids- hinder van verkeersvliegtuigen. Een deel van de klachten werd veroor zaakt door vakantievluchten van en naar Antalya. Deze vluchten worden met relatief grote vliegtuigen uitgevoerd (Airbus en Boeing). De DCMR noteert klachten over vliegverkeer en geeft deze door aan de Commissie Milieuhygiene Luchtvaartterrein Rotterdam. Deze commissie is adviseur van de minister van Verkeer en Waterstaat. Mede aan de hand van de rapportages van de commissie wordt beleid gemaakt voor de bestrijding van geluidshinder. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 3