4**L1 maasstad onk ©dd NOC voorziet al 25 jaar in behoefte Zalmforel- filet Schiedam Centrum; een poetisch decor Opvang voor mensen in crisissituatie visgilde Gedichten op banieren i J m m n maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - Bij borduren denk je aan oude dametjes die achter de geraniums zit- ten. Geborduurde kussens en tafelkleden. Moeders met kruissteek en repeterende patronen. Dat borduren niet ouderwets of voorspelbaar is bewijst de tegendraadse borduurkunst van Tilleke Schwartz. Haar graffitikunst op textiel is dit weekend te zien in Galerie Moesman op de Lange Haven. Een van de elf galeries random de Sehiedamse grachtengordel die dit jaar een speciaal Ga lerie Weekend houden. temgkeren GalerieWeekend in kieuren. g rachtengordel REGIO - Veel mensen den- ken dat noodopvang iets met asielzoekers te maken heeft, en dan denkt een aantal ook meteen aan overlast. Maar met asielzoekers heeft de noodopvang helemaal niks van doen en overlast geeft de voorziening evenmin, vol- gens Mariette Hoogendijk, bestuurslid en pionier van het eerste uur. V SCHIEDAM - Spirituele Vereniging Harmonia organiseert donderdag 13 mei een bloemenseance onder leiding van Mar tin Reul. Aanvang is 19.45 uur in wijkcentrum Wibautplein. Toegang is vijf euro. Casa Mundial Foto-tentoonstelling 55-Plus Choose Freedom Expositie Graauwe Hengst Bridge sM Visgilde Voordeel 500 gram 695 MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Woensdag 12 mei 2004 XQ52 Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 10.00 uur: ds. G. de Lang. Accent College, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 17.00 uur. (Gereformeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur, ds. W.M. van de Ve- gt- Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur: ds W. van Wieren. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur: ds. J. van de Peppel. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur: ds. L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur: ds. C. Melgers. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur, ds. F.H. Blokhuis en 16.30 uur, ds. F.H. Blokhuis. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur en 16.30 uur: ds. W. van Sor- ge- Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur: ds. M. de Klerk. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, tijdelijk dicht, dienst van 09.30 uur ver- plaatst naar Martinuskerk. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, Schrift en gebed. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds N. van de Want, do 19.45 uur, ds. N. van de Want. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 0104128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 {10euroct. p.min.) ma. tfm vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: H. Wirtz Telefoon 0104004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Tot dinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 K.Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010 4004490 MANAGER HUIS-AAN-HUIS-BLADEN AMG D. Captein Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur 'Borduren als kunst: niks ouderwets of voorspelbaar door Frank Willemse Borduren als kunstvorm? Hele- maal niet gedateerd maar juist *en vogue'", vertelt kunstenaar Mar tin Moesman in zijn naamdragen- de galerie aan de Lange Haven. Naast zijn eigen werk, zeven schilderijen met thema en vorm van de autoband, heeft hij als gast een borduurkunstenares uitgeno- digd. Tilleke Schwarz die speci aal voor het GalerieWeekend haar bijzondere en kunstig bor- duurwerk toont. De werken van de kunstenares uit Pijnacker zijn niet stoffig of poezelig. Ze zijn als schilderijen ingelijst en heb- ben titels als 'Beware of embroi dery' of 'Racing thoughts'. Erop een wirwar van teksten, beestjes, poppetjes en raadselachtige fi- guurtjes. „Het wordt vergeleken met graffiti. En de naam Basquiat - de gehypte New Yorkse kunste naar- wordt als referentie voor haar werk genoemd," zegt Moes man. Bovendien werken meerdere kunstenaars met naald en draad zoals Schiedammer Marcel War- merhoven of intemationaal Les ley Gabriels. Schilderen met de naald in een poging nieuwe me- - Martin Moesman laatzelf werken zien metals thema 'de autoband'. dia te vinden. Academie Arnhem. Een project van de afdeling modevorming van de Artez Hogeschool voor kunsten die komen met bijzonde re mode als kunstontwerpen. Dit jaar is het tweede jaar dat het GalerieWeekend wordt georgani- seerd. Vorig jaar werd het een Jacques Tange lijkt ook op zoek naar een nieuw medium. Hij heeft zich gestort op het ontwerpen van glaskunst. In zijn eigen galerie op de Grote Markt zijn naast de po pulate schilderijen nu ook glas te zien. Glazen potten en schalen in zijn herken- bare stijl en m de oude Glas door J hem ont- worpen en door een meesterglasblazer ge- maakt. Eveneens bijzonder zijn de modeontwerpen in galerie EM op de Lange Haven. Kledingont- werpen van studenten van de groot succes met opvallend veel 'mensen van buiten'. Schiedam als kunststad wordt ontdekt. Met bekende galerieen als Artipico waar een heelbekende fijnschil- der Joop Polder zal exposeren. De opening met de schilder is za- terdag en het publiek zal genieten van zijn dromerige schilderijen. Zonder levende wezens maar met verstilde gebouwen, trams, of een stoel. Rustgevend en een magisch realisme uitstralend. Een bekend kunstenaar waarvan Koningin Beatrix enkele werken in be- qHq zit heeft. In Pand Paulus juist weer ge- heel ander werk. Werk van Guido van der Werve; een jongeman die net is afgestudeerd aan de Rietveld Academie. Zijn medium zijn beelden op films, vi deo en foto's. Hij schept zijn ei- Foto Roger van der Kraan gen wereld die zowel schokkend als lieflijk is. Zoals de ballerina die in het Amsterdamse bos danst waarbij uit het niets. plots een boom neervalt achter de balleri na. Speciaal voor deze tentoon- stelling is een labyrint gemaakl van zwart doek waardoor je in het aardedonker van de ene film naar de andere schuifelt. 'Een hoogte- punt nietwaar?' meent Edwin Voute van galerie 300procent. GalerieWeekend 15 en 16 mei in de galeries What's up, 300pro- cent, Co-operatie, Van Loenen, Pand PaulusHofstee, Artoteek, ArtipicoJ. Tange, EM en Moes man. Van 12.00 tot 17.00 uur en elke dag wordt er een kunstwerk verloot. door Henk van Gameren Vrijdag 14 mei is het precies 25 jaar geleden dat de stichtingsakte passeerde bij de notaris. Ze kan het zich nog herinneren als de dag van gisteren. Als raadslid maakte ze destijds deel uit van de begelei- dingscommissie Burgerraadslie- den. Keer op keer bleek dat er in Vlaardingen en omstreken gebrek aan opvang was voor mensen in een crisissituatie en daar had ze wat aan gedaan. Zo was 't in 1979 begonnen. Van een crisissituatie kun je spre- ken als iemand thuis geestelijk of lichamelijk is mishandeld. Meestal overkomt dat vrouwen, maar het komt ook voor dat mannen door hun vrouw worden mishandeld. Maar ook zonder geweld, als er re- latieproblemen zijn, kun je soms niet meer thuisblijven. Ook een plotseling verlies van een baan of van een naaste kan er voor zorgen dat iemand in een crisis belandt. En in al die gevallen kun je dan tij delijk terecht bij het Nood Opvang Centrum (NOC). „Er was wel op vang door bijvoorbeeld het Jonge- ren Advies Centrum maar die op vang verliep niet altijd even goed. Natuurlijk waren er ook Blijf-van- mijn-lijf-huizen, maar die waren alleen voor vrouwen en we vonden dat er een wat algemenere opvang- mogelijkheid moest komen, waar ook mannen terecht konden. Ook kinderen moet je kunnen plaatsen. We zijn in 1978 primitief en voor- zichtig begonnen met tien opvang- plaatsen in twee naast elkaar gele- gen huizen in de Van Riebeeck- straat in Vlaardingen. We werkten toen hoofdzakelijk met vrijwilli- gers, alleen de directeur en een gastvrouw hadden betaald werk. Toch garandeerden we dat er dag en nacht iemand aanwezig was. Dat is niet niks voor vrijwilligers hoor. We hadden verder een af- spraak met de Sociale Dienst dat die de begeleiding voor haar reke- ning zou nemen. Maar ja, de maat- p" I I Van Links naarrechts bestuursleden Mariette Hoogendijk en Hein Staring en directeur John Pattipeilohy. foto: Roger van der Kraan schappelijk werkers van de Sociale Dienst moesten het er maar 'ge- woon' bijdoen. In de praktijk bleek toch dat de afstand te groot was. We hebben toen contact gezocht met het ministerie van WVC. Dat deed Trees Dijkstra, de toenmalige directeur. Die is naar Den Haag ge- gaan en heeft uitgelegd dat we structureel subsidie nodig hadden. Ze zijn toen van het ministerie bij ons langsgekomen in Vlaardingen. We hebben de ontvangst heel be- wust sober gehouden. Geen dure lunch, maar broodjes en een paar pakken melk. Gewoon bij ons op kantoor. Dat heeft een goede in- druk achtergelaten. Uiteindelijk hebben we na vijf jaar, structureel, subsidie gekregen. Niet alleen in financiele zin steunde het ministe rie ons, ook moreel: Jullie moeten een eigen pand hebben', zeiden ze ook steeds. Dat hebben we in 1985 gekregen. De nieuwe huisvesting had en capaciteit van vijftien op- vangplaatsen. In december 1997 kwamen er vijf plaatsen bij, door de uitbreiding met de Tussenstap voorziening. Het was de bedoeling om mensen binnen zes weken weer ergens anders onder te brengen, maar dat lukte meestal niet. Daar was de termijn van zes weken te kort voor. Daarom moesten we een vervolg hebben op onze opvang. We dachten aan een 'sociaal pen sion', dat is er in 1989 gekomen. Op achttien oktober openden we de eerste unit van 'Elkerlyc'. Alle bewoners hebben de beschikking over een eenvoudig gemeubileerde unit met kook- en wasgelegenheid. Ze hebben trouwens stuk voor stuk een traject dat ze moeten doorlo- pen en vaste afspraken waaraan ze zich moeten houden. Wanneer af spraken niet nagekomen worden, kan men niet in de opvang blijven. Elkerlyc heeft nu ook twintig op- vangplaatsen en bestaat al weer vijftien jaar en dat vieren we vrij dag ook." Hein Staring, in het 'gewone' le- ven huisarts in Vlaardingen, is sinds maart 2000 voorzitter van de Stichting. Hoe hij erbij gekomen is? Via Mariette. Ze kende hem van de Stichting Raad voor het Ou- deren Werk. Hein wilde ook wel weer wat 'bestuurlijks doen' in Vlaardingen, maar niet zomaar wat. „Je moet toch echt wat voelen voor die speciale groep. En daar moet je niet alleen zakelijk tegen- aan kunnen kijken. Ik wil iets we- zenlijks bereiken voor die groep mensen." En daar is de Vlaardingse huisarts volop mee bezig. Hij heeft het over de unieke opvang voor vrouwen, die een regionale functie heeft. Vrouwen kunnen er wel drie tot zes maanden verblijven. Het team van de vrouwenopvang bestaat nu nog alleen uit vrouwen. „Maar of dat wel zo'n goede zaak is; daar- over wordt verschillend gedacht." Als het aan John Pattipeilohy, de huidige directeur, ligt zouden er bij de vrouwenopvang best mannen mogen werken. „De wereld bestaat immers niet alleen uit onbetrouw bare mannen", stelt hij. Hein Staring durft de prognose aan dat de eerste paal voor de nieuw- bouw binnen een jaar de grond in gaat. De locatie voor de nieuw- bouw is achter de Bowlingbaan aan de Louise de Colignylaan in Holy. Iedereen mag trouwens we- ten waar de nieuwbouw komt „Het hoeft niet meer met een ge- heim adres, want we kunnen op de nieuwe locatie de veiligheid van bewoners garanderen en daar zijn we best trots op." SCHIEDAM - Het Rotterdams Wijktheater speelt vrijdag 14 mei 'Casa Mundial' in wijkcentrum De Erker. Deze voorstelling wordt ge- maakt in nauwe samenwerking met bewoners uit de wijk Feijen- oord. Casa Mundial is een warme en sprookjesachtige theatervoor- stelling over eenzaamheid, angst, heimwee vriendschap en vreugde. De voorstelling begint om 20.15 en kaarten kosten twee euro. Voor meer info: 426 77 67. SCHIEDAM - In aansluiting op het thema 'Werk' van het Gesprek aan de Schie is een tentoonstelling te zien in Bibliotheek Stadserf die is ingericht met foto's van werken- de Schiedammers in de vorige eeuw. Te zien zijn onder andere bouwvakkers bij de bouw van de Mauritsschool in 1906, een ver- koopster van knaapjes en lampe- kapjes uit 1910 en een vuilnisbak- kenschoonmaker uit 1950. De ten toonstelling is te bezoeken tijdens openingsuren. SCHIEDAM - In dienstencentrum Oost houdt de apotheek woensdag 19 mei een lezing over maag- en darmklachten. Aanvang is 10.00 uur en de toegang is gratis. Dins dag 25 mei is er een knutseloch- tend in dienstencentrum De Woud- hoek vanaf 10.00 uur. Inschrijven bij de receptie tot 18 mei. SCHIEDAM - Choose Freedom, dat is het thema van SMS, de jeugdkerk voor en door jongeren, van zondag 16 mei. SMS wil ieder een laten zien dat als je voor Jezus kiest, je kiest voor vrijheid. Er zal ook muziek worden gespeeld, worden gedanst en een kort ver- haal worden verteld. De dienst is in de Rank, Schiedamseweg 122. Aanvang 19.30 uur. In zorgcentrum Francois Haver- Schmidt exposeert Mieke Smits van 15 mei tot 4 juli haar werk. Zij volgde diverse opleidingen in de gezondheidszorg. Hierdoor kwam zij in aanraking met de afhankelij- ke mens, wiens gemoedsstemming vaak een wisselend patroon ver- toont. Juist om deze indrukken en gevoelens in kleur en/of figuratie- ve vorm weer te geven volgde zij aan de Vrije Academie van Nijme- gen haar opleidingen. SCHIEDAM - In podiumcafe De Graauwe Hengst treedt donderdag 13 mei vanaf 22.00 uur Jimp Right op, een Sehiedamse Roeka/BtJl> Band. Vrijdag 14 mei vanaf 2U&« dubbelop met twee bands: de Dtrif- se Psychobilly band Godzilla Flip J en Rockulla, eveneens uit Duits- land. De bands spelen Punk. Zater- dag 15 mei vanaf 22.00 uur alweer een dubbeloptreden met twee bands waarvan vele muzikanten uit Schiedam; de bands Clayborn n r en Solitude. SCHIEDAM - Stichting Ouderen-1 werk organiseert sinds kort ook een bridgeclub voor ouderen in dienstencentrum de Woudhoek i aan het Heijermansplein. Er is nog 1 plaats voor enkele nieuwe leden. Zij zijn welkom deel te nemen aan deze activiteit die een sterk beroep i doet op de grijze hersencellen. De bridgeclub komt elke dinsdag van 12.30 tot 16.30 uur bij elkaar en de i kosten zijn 2,70 per maand. Voor 1 info: 470 95 55. Visgilde Schiedam W.CSpaland, Hof van Spaland 65,3121CA SCHIEDAM-NOORD, telefoon 010 247 0190 fax 010 247 0191, www.visgilde.nl SCHIEDAM - Mei maand, Poezie- maand. Schiedam Centrum mani- festeert zich deze maand als een heuse poeziestad. Op initiatief van Stichting Centrummanagement Schiedam worden in bijna 150 eta- lages, banieren met daarop gedich ten opgehangen. In meer dan de helft van de winkels in de histori- sche binnenstad zullen de gedich ten, met als thema Schiedam, prij- ken. Tot het einde van de maand zullen deze deel uit maken van de sfeervol ingerichte etalages. In achttien etalages, verspreid in het Centrum, zullen de banieren met gedichten in combinatie met kunstwerken van hoofdzakelijk Sehiedamse kunstenaars worden gepresenteerd. Ook het onderwijs haakt in op deze festiviteit. Kinderen uit de groepen 5 en 6 van het basisonderwijs pre- senteren hun eigen gemaakte ge dichten in de bibliotheek aan het Stadserf. De gedichten zijn onder andere te vinden in de etalages van Hoflagd aan het Broersveld 159, de Arto teek en Modehuis Slot aan 'de Broersvest, Dernier Cri Lingerie op de Broersvest 6d, Alja Damgs- mode op de Broersvest 111, Dyk- stal Schoenen op de Broersvest 135, Hunkemoller lingerie op de Hoogstraat 21, Bon Bon Fleur aan de Lange Kerkstraat 5, Chris Cop- pens in de Oranjestraat 64, de wiri- kel van Jacques Tange op de Grote Markt en Post Scriptum boeken in het Hof van Spaland. De DCMR Miiieudienst Rijnmond behandelt ktachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten die in de week van 3 tot 10 mei zijn binnengekomen. to Radio 538 Hollywood Music Hall Outdoor 2004 event oorzaak geluidsoverlast Zaterdagavond 8 mei ontving de meldkamer van de DCMR tussen kwart over tien en een uur's nacht negen klachten over geluidsover last in Krimpen aan den IJssel, Krimpen aan den Lek en Ridderkerk. De bewoners hadden vooral last van de dreunende bas van de pop- muziek van het Radio 538 Outdoor-event, Dit evenement werd gehouden op het buitenterrein van jongerencentrum Big Bear aan de Krimpernerbosweg in Krimpen aan den IJssel. Bij de politiemeldkamer kwamen circa vijftien klachten binnen over de geluidsoverlast. De gemeente Krimpen aan den IJssel had vergunning verleend voor het evenement. In opdracht van de gemeente heeft de DCMR geluids- metingen uitgevoerd. Hoewel de gemeten decibellen binnen de gestel- de normen van de vergunning bleven, was er duidelijk sprake van geluidsoverlast in de omgeving. Op basis van een 'kapstok-artikel' (geen overlast) zijn op last van de politie en de DCMR de door dreunende bastonen verminderd. Stankoverlast met onbekende oorzaak Zondagmorgen tussen kwart over vijf en kwart voor negen belden vijf inwoners van Spijkenisse, Maasland, Vlaardingen en Rotterdam de meldkamer over een zurige en chloorachtige lucht. De uitrukdienstvatkv de meldkamer heeft de klachten onderzocht, maar kon de veroorzaker van de overlast niet achterhalen. Stankklachten worden bij de meldkamer op een kaart van het Rijnmondgebied aangegeven. Aan de hand van windrichting en wind- snelheid wordt bepaald door welke bronnen de klachten mogelijk ver- i oorzaakt zijn. Met deze informatie gaat de uitrukdienst op onderzoek uit. Als de oorzaak van de klachten is gevonden, worden samen met betrokken bedrijven maatregelen getroffen om meer klachten te voor- komen. Als de oorzaak niet gevonden is, krijgen de bedrijven in het gebied waar de bron van overlast ligt, een fax met het verzoek een nader onderzoek op hun bedrijfsterreinen in te stellen en de resultaten van dit onderzoek naar de meldkamer terug te koppelen. Als u gei'nformeerd wilt worden over de uitkomsten van het klachten- onderzoek, kunt u altijd contact opnemen met de meldkamer. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl. inrvu.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 3