maasstad w Sloop- en bouwtrein dendert door Nieuwland en Groenoord Past de politiepet ons allemaal? Molenles op het web Succes voor twirlteams 'The Yellow Rainbows' £0? 11 Aanpakken woonomgeving van cruciaal belang Politie werft vrijwilligers in regio Rijnmond maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - De herstruc- turering van de wijken Groenoord en Nieuwland is in voile gang. In Nieuwland wordt tweevijfde deel van het totaal aantal woningen aangepakt, in Groenoord een vijfde deel. Schiedam, en met name deze wijken, trokken de afgelopen jaren veel te veel kansarmen aan. Om daar verandering in te brengen is flink het mes ge- zet in heel wat oude portiek- en galerijflats. Zij maken plaats voor gevarieerder bouw, waaronder koop- en huur-appartementen en een- gezinswoningen. m WATERWEG - De politie Rotterdam-Rijnmond werft vrijwilligers voor politieta- ken. De afgelopen week was er in het stadhuis van Vlaar- dingen een voorlichtings- avond. Maar waarom werft de politie vrijwilligers? Is de huidige omvang van het poli- tiekorps ontoereikend om al le taken uit te voeren? Had je vroeger ook al vrijwilligers bij de politie? En wat doen die vrijwilligers dan precies? SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote kerk wordt zaterdag 19 juni verzorgd door een vocaal dameskwar- tet onder leiding van Mieke van Laren. Op het programma staan werken van Verdi en Monteverdi. Aanvang is 15.00 uur en de toegang is vrij. Popworkshop Spreekuur CDA Expositie 55-plus Harmonia MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Woensdag 16juni2004 xq52 Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 10.00 uur: cand. W. van Laar. Accent College, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 17.00 uur. (Gereformeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur, ds. J. Visser. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur: ds J. van de Peppel. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur: ds. J. van de Meent. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur: ds. Ruff. Vlietland Ziekehuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur: ds L.G. Bos. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur en 16.30 uur. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur en 16.30 uur: ds. W. van Sor- ge- Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur: Ds. T. Zevenbergen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, tijdelijk dicht, dienst van 09.30 uur ver- plaatst naar Martinuskerk. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie- ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V r ijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds N. van de Want, wo 19.45 uur, ds. N. van de Want. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 0104128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 09002020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: H. Wirtz Telefoon 0104004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN A0VERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 0104004366 K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 0104004322 E. Meijer Telefoon 0104004401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 010 4004490 MANAGER HUIS-AAN-HUIS-BLADEN AMG D. Captein Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voornabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur door Karin Moerman Deze maand wordt in Groenoord- Zuid een mijlpaaltje gevierd. De start van het eerste rijtje rijtje pa- tiowoningen aan de Laan van Bo- l'Es gaat van start. Van het blokje van elf woningen zijn er pas vijf verkocht. De andere twee blok- ken van hetzelfde type en de woon-werkwoningen zijn nog niet in de verkoop gegaan, maar als de puinhopen die zijn achter- gebleven van de flat aan de Vale- riusstraat eind deze week zijn op- geruimd verwacht Hans Borsje, e6n van de directeuren van de Wijk Ontwikkelingsmaatschappij Groenoord dat de animo toe zal nemen. „Mensen kijken natuur- lijk naar de woonomgeving als ze iets kopen en die kale flat die hier zo lang heeft gestaan omdat we nog niet konden slopen, heeft na- tuurlijk geen goed gedaan. Nu is het openbaar gebied in de wijk behoorlijk aangepakt, we zijn be- zig de kopgevels te isoleren en te verfraaien en binnenkort zal de bewoners de mogelijkheid wor den geboden hun schotel in te rui- len voor een gezamenlijke satel- lietontvangst, dat zal de omge- ving zeker ten goede komen," Ook aan de overkant van de Laan van Bol'Es wordt volop ver- bouwd. Van oude flats aan het De Nieuwe Harg, het ouderencompiex, dat in de zomer van 2006 wordt opgeleverd aan het Hargplein. Foto Roger van der Kraan Albert van Raalteplein en het Bart Verhallenplein is alleen het casco bewaard gebleven en daar- van worden weer compleet nieu we appartementen en woon- werkwoningen gemaakt. Ook hier weer voor koop en huur. En diezelfde mix zal te vinden zijn in het 55-pluscomplex De Nieuwe Harg, dat in de zomer van 2006 zal worden opgeleverd, maar waarbij het casco van de oude Harg niet bewaard is. Dat is ge- sloopt en een geheel nieuw com plex zal na- bij het Hargplein uit de grond worden ge- stampt. corporatie meer, waar het geld als het ware weg ligt te roesten, maar een ijverige en moderne maat- schappelijke vastgoedonderne- ming die actief en betrokken is in de wijk en de inkomsten uit de huur investeert in onder meer koopprojecten. Nieuwe koop- en huurprojecten zijn er de komende jaren door de herstructurering genoeg. Het Schuttersveld in Nieuwland is al aangepakt. Gesloopt werd hier Tussen nu en 2009 wordt er in totaal voor 400 miljoen euro in vooral Nieuwland en Groenoord gei'n- vesteerd. Een flinke som geld, maar de inverstering past hele- maal in het nieuwe beeld dat Woonplus van zichzelf wil cree- ren. Geen ouderwetse woning- niet. Met redelijk eenvoudige middelen kon de buurt worden verfraaid. De losstaande flats hebben nu een gezamenlijke bin- nentuin en de honderd schotels die aan de balkonnetjes hingen, maakten plaats voor een geza menlijke satelliet. „Mensen zijn wel eens sceptisch over het aan- bieden van een gezamenlijke sat- tellietverbinding", bekent Bors je. „Die zeggen dan: waarom zou iemand zijn schotel wegdoen? Maar je ziet het in het Schutters veld. Er hangen nu nog twee of drie losse schotels en de rest is weg, want voor vijf euro vierhon- derd zenders ontvangen, dat wil iedereen. En bovendien willen veel allochtonen diep in hun hart ook wel van zo'n gigantische schotel af, het geeft toch een be- paald stigma." Een andere straat die met relatief simpe- le middelen een complete gedaantwisse- Iing heeft on- dergaan is de Van Heuven Goed- hartstraat, een zijstraat van de Mgr. Nolenslaan. Nieuw rnetsel- werk, een gezamenlijke satelliet en renovatie op hoog niveau maakten van oude flats ineens ge- wilde objecten. „Mensen gingen ineens bellen: dat ze ook wel in die nieuwe flats wilden wonen. Zo goed ziet dat er dus uit", glimt Borsje. Dat de readies ook heel wat lau- wer kunnen zijn, bewijst bijvoor- beeld Woonwereld Utopia aan de Burgemeester Honnelage Gre- telaan. Het project staat nutnmer 1 op de Funda-lijst, wordt dus het meest op de Funda-site aange- klikt, maar verkopen doet het niet. „Hier speelt de woonomge ving echt een rol", filosofeert men bij Woonplus. Wat dat be- treft staat de vastgoedonderne- ming annex corporatie nog wat te wachten wanneer de verkoop en verhuur van de nieuwe woningen in Parkrand, bij de entree van het Beatrixpark, van start gaat. Wat omgeving betreft wordt hier al ja ren van het 'afvoerputje van Schiedam' gesproken. Toch ver wacht Woonplus veel van de op- knapbeurt. In plaats van de 771 woningen die er stonden komen er nu 500 te staan waaronder een zorgcomplex en het hoogste ge- bouw van Schiedam, 'De Sphinx'. door Henk van Gameren Op de voorlichtingsavond waren wel honderdvijftig belangstellen- den afgekomen, volgens Saskia Mes van het projectbureau vrijwil- lige politie. Na een inleiding door de burgemeester vertelden de aan- wezige wijkteamchefs over de praktijk van alle dag en wat er nu eigenlijk van vrijwilligers wordt verwacht. Aan het eind van de voorlichtingsavond lagen er solli- citatiepakketten klaar voor aanwe- zigen die na alles wat ze gehoord hadden echt vrijwilliger wilden worden. Vrijwilligerswerk bij de politie is geen nieuw fenomeen. Al sinds 1948 werft de politie burgers voor allerlei taken. Destijds noemde men ze geen vrijwilligers, maar re- servisten. Je maakte deel uit van het reservepolitiekorps. De burger op straat kon niet zien of hij al of niet met een reservist te maken had, want leden van de reservepo- litie droegen ook gewoon een uni form. Dat is ook het geval met de vrijwilligers die nu geworven wor den. Ze zien er uiterlijk hetzelfde uit als een 'echte' agent. Volgens Saskia Mes is er dus niks nieuws aan het werven van vrijwil ligers. Ze vertelt dat er een lande- lijke richtlijn is waarin staat dat po- litiekorpsen, en dus ook dat van Rotterdam Rijnmond, boven op hun korpssterkte tien procent vrij willigers mogen aantrekken. Voor Rotterdam-Rijnmond komt dat neer op ongeveer vierhonderd vrij willigers. Dat was vroeger al zo en dat is nu nog het geval. Dat heeft niets te maken met toegenomen agressie of bezuinigingen. Het is dus niet zo dat de reguliere politie tegenwoordig meer taken door vrijwilligers laat doen dan vroeger. Niet iedereen kan vrijwilliger bij de politie worden. Zo mag je na- tuurlijk geen strafblad hebben en je moet ook over een goede conditie beschikken. Als opleidingseis geldt dat je minimaal een diploma op VBO-B niveau moet hebben en ook moet je op zijn minst zestien en een half jaar oud zijn. Er geldt niet echt een maximumleeftijd. Je moet ook een rijbewijs B hebben of dat willen gaan halen. Je moet wel de Nederlandse nationaliteit hebben. Ook moet je voldoende vrije tijd beschikbaar hebben voor het politiewerk en daarnaast moet je ook in bereid zijn om in de avonduren te studeren en lessen te volgen. De vrijwilligers moeten al lemaal in de avonduren de politie- opleiding gaan volgen. Precies de- zelfde opleiding als de agenten die in dienst zijn bij de politie. Die op leiding wordt gegeven in Rotter dam en is kosteloos. Vrijwilligers krijgen ook gewoon een uniform. Na een paar maanden doen ze al in de praktijk ervaring op. Vrijwilligers worden meestal ingezet bij evenementen, zoals de marathon of de Dance Parade. Maar ook bij speciale acties, zoals verkeers- of alcoholcontroles. Maar ook bij het opsporen van mi- lieuovertredingen wordt een be- roep op de vrijwilligers gedaan. Maar omdat ze ook worden ingezet in de surveillance kan het zijn dat ze ook wel eens in risicovolle situ- aties terechtkomen. In de voorlich- tingsfolder beschrijft een vrijwilli ger zo'n situatie. 'Je weet nooit wat er gaat gebeuren. Zo word je met een vechtpartij geconfron- teerd, hou je een preventiegesprek met het winkelend publiek en zelfs waren we tijdens een surveillance een keer als eerste bij een overval. Je weet precies wat je wel en niet moet doen om de agenten te onder- steunen, het werkte perfect.' De politie vindt het belangrijk dat er vrijwilligers binnen het korps ta ken uitvoeren, zegt Saskia Mes. „Ze vormen de extra ogen en oren van de politie in de wijk en dat vin den we erg belangrijk. Vrijwilli gers zijn meestal ook iets ouder dan de beroeps die net van de poli- tieschool afkomen, dan kan ook een voordeel zijn." Burgers die niet in de gelegenheid waren om de voorlichtingsavond te bezoeken en meer willen weten over het werk van vrijwilligers bij de politie kunnen contact opnemen met de Banenwinkel van politie Rotterdam-Rijnmond. Witte de Withstraat 25, 3012 BL in Rotter dam. Bellen kan natuurlijk ook. Telefoon: 010 - 2745050. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker vindt vrij dag 18 en zaterdag 19 juni een spetterende popoptre- den plaats. De verschillende bands, die gedurende het hele jaar les krij gen in De Erker, gaan dan optre- den voor publiek. De voorstelling is gratis, de zaal is om 19.30 uur open en het eerste optreden is al om 20.00 uur. Voor meer informa- tie: 426 77 67. SCHIEDAM - CDA-raadsleden Ada Valk en Martijn Vroom hou- den vanaf vrijdag 2 juli wekelijks spreekuur bij Vroom thuis. Iedere vrijdag kan men hier terecht tussen 13.00 en 14.00 uur. Voor een af- spraak: 06 - 448 48 108. SCHIEDAM - Vanwege de vele positieve reacties heeft Galerie Hofstee besloten de voorjaarsex- positie met schilderijen van onder andere Nico Vrielink, Anita Duijf en Jacques Tange, met twee weken te verlengen. Bezoekers kunnen nog tot en met zondag 11 juli de expositie bezoeken. Galerie Hof stee is gevestigd aan de Noordvest- singel 77 (tegenover de Noordmo- len) en op donderdag en vrijdag geopend van 12.00 tot 17.00 uur, op zaterdag en zondag van 13.00 tot 17.00 uur. SCHIEDAM - In dienstencentrum De Woudhoek wordt zaterdag 19 juni een zomerdansavond georga- niseerd van 20.00 tot 23.00 uur. Kosten zijn 1,85 per keer. Zondag 20 juni is er een Country dansmid- dag in De 4 Molens van 14.00 tot 16.00 uur, kosten 3,50 per per- soon. Dinsdag 22 juni wordt er bingo gedraaid in dienstencentrum Oost van 14.00 tot 16.00 uur, kos ten 3,20 (6 ronden) en donderdag 24 juni in Wijkpost Zuid van 13.30 tot 16.00 uur. Ook dat kost 3,20 euro. Wie wil knutselen kan hier-'" voor dinsdag 29 juni terecht in De Woudhoek vanaf 10.00 uur. SCHIEDAM - Spirituele vereni- ging Harmonia houdt donderdag 17 juni een meditatie-avond onder leiding van Gerrit van Oorschot. Aanvang 19.45 uur in het wijkcen trum aan het Dr. Wibautplein 165, toegang is vijf euro. SCHIEDAM - Stichting De Schie- damse Molens heeft een webles ontwikkeld over de werking van molens. Deze speciaal voor basis- scholen ontwikkelde molenles maakt deel uit van de site van de Samenwerkende Erfgoedkoepels Nederland. De site, die tot stand is gekomen om belangstellenden sneller en di- recter in contact te brengen met in- formatie op het gebied van ons cul- tureel erfgoed, biedt musea en an dere instellingen de gelegenheid hierop in te haken met hun verhaal in lesvorm. Op www.DatBewarenWe.nl ont- dekken leerlingen van de boven- bouw de wondere wereld van cul tured erfgoed. Door middel van onder andere interactieve spelletjes wordt informatie verstrekt over musea, archieven, opgravingen en monumenten. Op de verschillende lessen kan klasgewijs worden deel- genomen ter voorbereiding op een bezoek of als aansluiting op be- paalde lesstof, maar uiteraard kan ook individueel worden ingelogd. Bij de molenles (les 12) 'Wie maalt er om?' maken kinderen kennis met graan en meel, de tech- niek en de historie van molens. Laurence, de lui-jongen speelt hierin een belangrijke rol.De raad- sels en molenspelletjes van Het Grote Molenspel, die tot begin 2005 te vinden zijn op de derde zolder van Museummolen De Nieuwe Palmboom, vormden het uitgangspunt voor de molenles. Dankzij de leuke reacties op dit spelend leren kon samenstelster Elke Scheffers van PS:Projectburo Scheffers, precies peilen welke spelletjes voor de les geschikt zou- den zijn. De molen-webles staat vanaf begin mei op het net en de verwachting is dat de eerste reacties de komende tijd binnendruppelen. SCHIEDAM - De drie twirlgroe- pen van The Yellow Rainbows, onderdeel van muziekvereniging 'Harpe Davids' hebben afgelopen zaterdag meegedaan aan een groot concours voor majoretten/twirl- teams in Katwijk. Dit concours werd georganiseerd door Majoret- tenvereniging Desiree uit Katwijk en stond onder auspicien van de NFCM. In totaal deden veertig groepen mee. Het C-team van The Yellow Rain bows deed voor de eerste maal aan een wedstrijd mee. Onder leiding van miss Sharon Hartendorp be- haalde het team 78,25 punten, goed voor een tweede prijs in de jeugddivisie beginners. Het B- team met als miss Margot den Boer behaalde in de jeugddivisie gevor- derden een verdiende eerste prijs met 82,03 punten. Het team A met miss Sylvia de Jong wist in de der de divisie 81,83 punten te verga- ren. De deelnemende leden van de ver- eniging, het instructieteam en mee- gereisde supporters kunnen terug- kijken op een zeer geslaagde wed- strijddag. Onder leiding van Sylvia de Jong en de nieuwe instructrice Carla Trapman trainen de teams voor de komende wedstrijden (on der andere voor hetconcours in Schiedam in november) op iedere woensdagavond van 18.00 tot 21.00 uur in de gymzaal van basis- school Kethel aan de Vlaardinger- straat. De DCMR Milieudienst Rijnmond behandeit klachten over stank, stof, lawaai en andere overiast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten dat in de week van 7 tot 14 juni is binnengekomen. Biofilter composteringsbedrijf oorzaak klachtengolf Vanaf de vroege ochtend van dinsdag 8 juni ontving de meldkamer van de DCMR stankklachten uit Maassluis, Maasland en Rozenburg. Uitein- delijk belden die dag dertig bewoners over de stank, die Ztj omschreven als vies en zuur. De uitrukdienst van de rnelc&amer stelde na onderzoek vast dat het biofilter van composteringsbedri^ Avram in de Botlek de oorzaak van de stank was. Het biofilter wordt gebruikt om de afgezogen lucht uit de composteringshal te reinigeh. Naar aanleiding van de klachten heeft Avram maatregelen genomen. Het incident wordt meegenomen in een al lopende bestuursrechtelijke procedure. Het resultaat van deze procedure kan zijn dat het bedrijf een boete moet betaten. Fakkelen mogelijk oorzaak stankoverlast Woensdagavond 9 juni kwamen tussen acht en elf uur uit Maassiuis acht klachten binnen over chemische stank, zwavei- en brandlucht. Op basis van de waarnemingen van de uitrukdienst zoals windrichting, een flikkerende fakkel en uitsluitingsonderzoek bij omliggende bedrijven, con- cludeerde de uitrukdienst van de meldkamer dat de klachten veroorzaakt werden door de raffinaderij van Kuwait Petroleum Europoort. Het bedrijf was het daarmee oneens omdat er op het moment van de stankoverlast gewerkt werd met grondstof die voor tachtig procent uit laagzwavelige aardolie bestond en daarom volgens Kuwait nauwelijks stank kon veroorzaken. Donderdag 10 juni rond het middaguur ontving de meldkamer weer vier stankklachten uit Maassluis, waarvan de oorzaak, na onderzoek, opnieuw in de richting van Kuwait Petroleum wees. Om er zeker van te zijn dat de stankoverlast niet afkomstig was van overslagwerkzaamheden in de haven, heeft de uitrukdienst daarover informatie ingewonnen bij het Havenbedrijf Rotterdam. In samenwerking met Kuwait onderzoekt de DCMR de voorvallen om indien mogelijk de oorzaak van de stankoverlast te achterhalen en verdere stankoverlast te voorkomen. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 3