maasstad Bromfietsers mogen niet meer brommen in Beneluxtunnel 'Beeldbepalende Hargmolen aan Poldervaart moet blijven' 1 Paella 495 Proefwerk www.audiocontrol.nl 'In de liftstaat het soms al blauw van de uitlaatgassen' Aanvraag sloop voor restant watermolen visgilde EK KNALLER! maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM Woensdag 23 juni 2004 Carla Peijs schrijft in haar brief aan de gemeenten: „Wegens vei- ligheidsoverwegingen wordt de Benelux-fietstunnel aangemerkt als een onverplicht fietspad." Ambtelijke jargon wat betekent dat bromfietsen en scooters niet met de motor aan door de tunnel mogen rijden. Wat nou precies die 'veiligheidsoverwegingen' zijn, wordt niet duidelijk. Dat is volgens de gemeente Schiedam dan ook de reden om bezwaar te maken tegen dit besluit. SCHIEDAM - Een klein be- richtje op de gemeentepagina van 28 april: 'aanvraag sloopvergunning voor de 'woning' Schiedamseweg 121. Woning? Een oplettend lid van de Historische Ver- eniging Schiedam fronste zijn wenkbrauwen. Is dat niet de oude Hargmolen? De stormvlag werd gehesen. SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Postbus 1685, 3000 BR in Rotterdam. Faxen kan ook: het juiste nummer hiervoor is: (010) 4004 366. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn. Graauwe Hengst Opvoeden Wijkfeest Bijen Expositie VisgildeVoordeel 500 gram NIEUW IN SCHIEDAM Schoolstraat 1 Schiedam 010-426 09 90 www.restaurantoroefwerk.nl lunch diner partijen Complete surroundset bestaande uit: DVD/reciever, 5.1 speakerset, LCD TV W - 1 Kom langs in onze showroom. I Kijk voor meer details op: MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO rfL*jy Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 10.00 uur: ds. H. Wevers. Accent College, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 17.00 uur. (Gereformeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur, pastor mevr. E. Roet- man. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur: ds A. Lamping. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur: pastor J.A. van de Bos. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur: ds. L. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur: pas tor B. van Dam. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur en 16.30 uur. Chris telijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur en 16.30 uur, ds. W. van Sor- ge- Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur: ds. C. Muller. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, tijdelijk dicht, dienst van 09.30 uur ver- plaatst naar Martinuskerk. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds N. van de Want, wo 19.45 uur, ds. N. van de Want. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 0104004434 Fax 0104128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: H. Wirtz Telefoon 010 4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 0104004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 0610920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 0104004366 K.Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 0104004401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 0104004490 MANAGER HUIS-AAN-HUIS-BLADEN AMG D. Captein Telefoon 010 4004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alte auleursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehiouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur XQ52 door Frank WiUemse SCHIEDAM - Wie uit Per ms of Schiedam met de bromfiets naar de overkant wil, zal voortaan moeten lo- pen of een uur om moeten rijden. Bromfietsers mogen namelijk niet (langer) door de Beneluxtunnel rijden. De Minister van Verkeer en Waterstaat, Carla Peijs, heeft dit per brief bekend gemaakt. Het gemeentebe- stuur van Schiedam maakt hevig bezwaar tegen deze beslissing. Sinds de tunnelo- pening, twee jaar geleden, is de fietspont Vlaardingen - Pernis uit de vaart genomen en hoe duw je een vijftig ki lo wegende scooter tegen een steile tunnelhelling op? Volgens een woordvoerder wordt er niets toegelicht en niet inge- gaan op de gevolgen van de slui- ting voor de bromfietsers. „Er wordt een mededeling gedaan, maar de motivatie blijlit een raad- sel." Schiedam neemt het op voor bromfietsers die voor hun werk de Maas over moeten ste- ken. Maar ook veel dagjesmensen of mensen die familie willen be- zoeken maken al dan niet per brommer gebruik van de tunnel. Sinds twee jaar vaart de veerpont vanuit Vlaardingen richting Shell Pernis niet meer. De veerpont, gesponsord door bedrijven en ge meenten, werd door fietsers en bromfietsers gebruikt om naar Hoogvliet en Spijkenisse te ko- men. Sinds twee jaar is er de ver- De tunnelbuis is net drie meter breed en uit veiligheidsoverwegingen dus te smal om er met de brommer doorheen te rijden. De kans op aanrijdingen en ongelukken is dan veel te groot. Foto Rogervan derKraan nieuwde, vergrote Beneluxtunnel waarin na veel 'zeuren' van Schiedam met moeite een tunnel buis voor langzaam verkeer werd gemaakt. Rijkswaterstaat zegt in een reactie dat deze tunnelbuis al- tijd alleen voor fietsers is be- doeld. De be- heerder legt uit dat een baan van maximaal drie meter nooit bedoeld kan zijn voor brommers. Al leen voor fietsers en wandelaars. Elkaar passeren is dan al moei- lijk; dus zeker voor brede scoo ters of brommers. De kans op on gelukken is behoorlijk groot. Daarnaast heeft de tunnelbuis van zo'n kilometer lang geen speciale ontluchting voor de uitlaatgassen. De tunnel kent een steile helling die lopend lang en zwaar is met een scooter aan de hand. Naar be- neden gaat nog wel met uitge- schakelde motor, maar zelfs jon- gelui zullen moeite hebben in de buis weer omhoog te klimmen. Rijkswaterstaat, de beheerder van de tunnel, voert aan dat in de (fiets-)Maastunnel hetzelfde geldt. Ook daar moet in de tunnel met uitgeschakelde motor naar de overkant worden gelopen. Klachten over rijdende bromfiet sers in de tunnel zijn er wel. Da- gelijks fietst Ton Snijder (47) van Schiedam naar Pernis waar hij bij Birkhoff staalbouw als construc- tie-bankwerker werkt. „Om ze- ven uur al", zegt hij „heeft hij last van bromfietsers. In de lift of op de roltrappen laten ze de mo tor gewoon aanstaan. Het staat soms gewoon blauw van de gas- sen." Ook scheuren ze flink in de tunnelbuis ondanks dat er borden hangen dat er niet har der dan dertig gereden mag wor den. De kans op ongelukken is groot in de nauwe tunnel waar ambulances of brandweer moei- lijk bij kunnen komen. Snijder vindt het verbod voor brommers dan ook terecht. „Ik kom er zeker een stuk of tien per dag tegen. En heus niet alleen jongelui, nee, het loopt van jong tot oud." Een bromfietser (die niet met zijn naam in de krant wil) vindt het 'waanzin' dat hij zou moeten lo- pen of omrijden. Ook zou hij via de pont bij Maassluis kunnen gaan of de Maasbruggen in Rot terdam. Zo'n ritje kost al gauw een uur en dat omdat ik even van Hoogvliet naar Vlaardingen wil? De Beneluxfietstunnel was eerder negatief in het nieuws toen Rijks waterstaat de tunnel's nachts wil- de afsluiten. Baldadige jongelui maakten de tunnel onveilig en sluiting leek de enige oplossing. Slechts door protesten, waaron- derdie van de Fietsersbond, werd de dreigende sluiting ongedaan gemaakt. Via veiligheidsdiensten met honden werd de tunnel in de gaten gehouden. Sindsdien zijn er een stuk minder klachten. door Frank Willemse Protestbrieven gingen uit naar de gemeente om de sloop te stoppen. De woning bestaat uit ontmantelde overblijfselen van de Hargmolen uit 1877. 'Een aanslag op het aan zien van de Poldervaart'De raads- commissie Wonen en Groen met wethouder Habermehl steunt de Historische Vereniging. Eigenaar Arno Schuurs zou liever op 'die onwijs mooie plek' een architecto- nisch hoogstandje bouwen. De Hargmolen staat al eeuwen 'mooi' te wezen op die idyllische plek in het Beatrixpark. Rustiek verscholen tussen bomen en riet van de Poldervaart. De Hargmolen staat aan de Kethelse kant en schuin tegenover de West-Abts- molen, wat een tweelingmolen zou kunnen zijn. Halverwege de Pol dervaart, een in de middeleeuwen met de hand gegraven water. Al in 1494 werd er op die plek melding gemaakt van een molen, Harck Mole, om de achterliggende Hargpolder droog te malen. De eerste Hargmolens branden af en op de restanten werd in 1877 een nieuwe, grotere watermolen ge- bouwd. De poldermolen met riet- gedekte romp ging in 1925 met pensioen; een dieselmotor nam het werk over. Ontdaan van wieken en kap bleef een achtkantige stomp over. Rien van der Loo van werk- groep Kethel is een nazaat van be- roemde molenbouwers van der Loo uit Kethel. Zijn grootouders moeten ook aan deze Hargmolen hebben gewerkt. Hij heeft de ge- schiedenis van de molen opgediept De gemeente doet haar best van de Hargmolen een Gemeenteiijk Monument te maken. Maar of dat gaat lukken? Foto Roger van der Kraan uit de archieven. „Een schande is het dat zo'n beeldbepalende molen gesloopt zou kunnen worden". Hij als lid van historische Vereniging moet er niet aan denken. Hij vindt de aanvraag misleidend omdat de eigenaar de molen een woning noemt. Maar ook omdat deze pas na de sloop met zijn nieuwbouw- plannen wil komen. Overblijfselen van oude molens, zoals aan de Poldervaart, hebben (nog) geen beschermde status. Voor een Rijksmonument moet aan strenge eisen worden voldaan. 'Molenstompen krijgen niet snel bescherming'. Onterecht volgens de Historische Vereniging. Ze heb ben de kwestie aangekaart bij de commissie Wonen en Groen. De raadscommissie was unaniem te gen sloop en drong aan op de titel van Gemeenteiijk monument. Wethouder Habermehl laat dit 'met spoed' onderzoeken door zijn ambtenaren. De Historische Vereniging is bang dat bij sloop er alleen maar verlie- zers zijn. Immers bij sloop is de molen voorgoed weg. En voor nieuwbouw op die plek zal niet snel een vergunning worden gege- ven. Gevolg: niemand schiet er iets mee op. Eigenaar Arno Schuurs ziet dat anders. Hij heeft de oude stomp zo'n twee jaar geleden ge- kocht met het doel er een nieuwe woning te bouwen. Het is een 'onwijs' mooie plek aan het water en een mooie, architectonische woning zou er niet misstaan." Ar no en zijn vrouw verwachten in de zomer hun eerste kind. „De molen is simpelweg te klein met twee ka- mers." De schuur heeft hij al ver- bouwd tot gastenverblijf en kan- toor. Arno Schuurs zegt gei'rriteerd te zijn over het getreuzel van de ambtenaren van het stadskantoor. Ik word al twee jaar van het kast- je naar de muur gestuurd." Hij voelt zich niet serieus genomen door Bouw en Woning Toezicht. Hij vindt het 'op zich' ook zonde zijn oude molenstomp te slopen maar het blijft te klein en verbou- wen is ook geen optie. Hij wil met zijn actie vooral duidelijk krijgen dat de molen geen monument is dus kan de sloopvergunning niet worden geweigerd, volgens hem. En hij verzekert nogmaals dat er mooie herbouw voor in de plaats komt. Eens stonden aan de Poldervaart zeven, trotse windmolens, die de polders tussen Schiedam en Kethel droog hielden", zegt Rien van der Loo gedreven. „Honderden jaren malen in weer en wind en tussen het oud-Hollanse landschap. Moe ten de laatste restanten, deze mooie oude stompen, dan zomaar weg? SCHIEDAM - In podiumcafe De Graauwe Hengst aan de Lange Ha ven vinden woensdag 23 en don- derdag 24 juni slotoptredens plaats van Muziekschool Opmaat vanf 21.00 uur. Vrijdag 25 juni vanaf 21.00 uur treedt Monsieur DoDo op, in samenwerking met X-Chan- ge en de gemeente Schiedam. SCHIEDAM - Stichting Welzijn Schiedam organiseert op 23 juni van 12.30-16.30 uur een spette- rend wijkfeest op het Bachplein in Schiedam-Noord. Er zijn activitei- ten voor kinderen zoals een spel- en doecircuit, een ballonnenshow, een luchtkussen en clown Ricky. Voor jongeren is er een voetbal- wedschrijd en een Breakdance voorstelling door Crazy Life Style. Ook voor volwassen is er van alles te doen. SCHIEDAM - De Gezondheids- wijzer van de GGD besteedt deze maand aandacht aan Opvoedings- problemen. Dat opvoeden niet al- tijd makkelijk is weer iedereen die kinderen heeft. Ook is er geen 'beste manier' om een kind groot te brengen. Dat verschilt per ouder, per kind en situatie. Maar iedere ouder heeft wel eens behoefte aan wat extra advies. Er zijn algemene folders en artikelen beschikbaar, maar ook folders die een bepaald probleem belichten. De gezond- heidswijzer is te vinden op de Van Hogendorplaan 501 in Vlaardin gen, in het gebouw van de GGD. SCHIEDAM - Kinderboerderij 't Hoefblad staat zondag 27 juni van 11.00 tot 16.00 uur in het teken van bijen. Imker Ruud van den Heuvel vertelt alles over bijen; hoe bijen leven en werken. In de bijen- stal staan voorwerpen die een im ker zoal nodig heeft, zoals een rookpot, handschoenen en een hoofdkap. Verder staat er een kast met raten, waardoor de opbouw van een korf duidelijk wordt en is er een kast waarin werkende bijen geobserveerd kunnen worden. Daarnaast kunnen bezoekers ook kaarsen maken en honing proeven. SCHIEDAM - In de Harg-Spaland is weer een nieuwe expositie te be- wonderen. Teken- en schilder- groep Voeks exposeert aan de Wil- lem Andriessenlaan 2. De werken zijn nog tot en met 26 juli te be- zichtigen en zijn gemaakt met pot- lood, pen, pastel, aquarel en olie- verf. Voeks is een vereniging van oud-employees van de Koninklijke Shell en komt elke dinsdag bijeen op sportpark De Vijfsluizen om verschillende activiteiten te onder- nemen, waaronder tekenen en schilderen. Visgilde Schiedam W.C. Spaland, Hof van Spaland 65,3121CA SCHIEDAM-NOORD, telefoon 010 247 0190 fax 010 247 0191, www.visgilde.nl Van 3.898,- voor 2.995,- I 'Hi Jan van Galenstraat 28 - Schiedam - Tel. 010-2 460 460 De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten dat in de week van 14 tot 21 juni is binnengekomen. Biologische waterzuivering oorzaak stankoverlast De meldkamer van de DCMR ontving maandagavond 25 stankklachten uit Maassluis, Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam. Bewoners omschreven de overlast als de stank van olie, mercaptaan, chemisch en rottingslucht. Onderzoek door de uitrukdienst van de meldkamer wees uit dat Kuwait Petroleum Raffinaderij Europoort de vefoorzaker van de overlast was. Volgens Kuwait Petroleum draaide de raffinaderij welisvyaar op voile productiecapaciteit, maar waren er geen onregelmatigheden in het productieproces die stankoverlast konden veroorzaken. Het valt volgens het bedrijf echter niet helemaal uit te sluiten dat de biologische waterzuivering kort stankoverlast heeft veroorzaakt. In verband met de stabiele weersomstandigheden (relatief hoge luchtvochtigheid en een lage windsnelheid) was de stank goed te ruiken. Rondcirkelende helikopter veroorzaakt geluidsoverlast Rotterdam had maandagavond ook last van Sen laag rondcirkelende helikopter. Twintig inwoners belden de DCMR daarover op. Uit navraag door de meldkamer bleek dat de helikopter was ingehuurd in verband met DVD-opnames van het optreden van Marco Borsafo in De Kuip. Enorme lawaaioverlast van aanbrengen damwanden Dinsdagl 5 juni kwamen 29 klachten binnen uit Maassluis over het lawaai van heiwerkzaamheden. Bij navraag bleek dat het lawaai werd veroor zaakt door het aanbrengen van damwanden in verband met bodem- sanering voor het bouwplan Havenhof in Maassluis. Het ingenieursbureau dat de werkzaamheden begeleidt, heeft een onderzoek ingesteld. De heiwerkzaamheden worden hydraulisch uitgevoerd en er worden trillingsmetingen verricht. Per dag worden vijf tot tien planken verwerkt. De oorzaak van de overlast is met name de weerstand van de nog aanwezige funderingsresten en oude palen. De heiwerkzaamheden zullen ongeveer drie weken duren. Donderdag 17 juni ontving de meldkamer opnieuw lawaaiklachten uit Maassluis over dezelfde bouwactiviteiten. De DCMR heeft over de geluidsoverlast contact gehad met de GGD. De GGD is van mening dat de aannemer de werkzaamheden geluidsarmer moet uitvoeren of voorzieningen voor de omwonenden moet treffen. Juridisch gezien kan de DCMR geen geluidsnormen in de beschikking voor de bodemsanering opnemen. De bevoegde handhavende instantie bij deze geluidsoverlast is de gemeente of de politie, mede op grand van de Algemene plaatselijke verordening. De gemeente stuurt omwonenden een informatiebrief over de bouwwerkzaamheden. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 3