maassts P©CU§Elig)(l G3® f 3? door Ank Herstel Een bij Nederlanders relatief onbekend gebied in Duitsland is de Harz. Dit paradijselijk stukje natuurschoon ligt op ongeveer 500 kilometer rijden vanaf de Randstad, ten zuid- oosten van Hannover in het gebied van de voormalige grens van Oost- en West- Duitsland. De Harz heeft ruw- weg de vorm van een ellips van ongeveer honderd bij vijf- tig kilometer. Door de grote afwisseling in het relatief klei- ne gebied is het ideaal om een uitgebreide verkenningstocht te houden. We nemen onze intrek in het fa- miliehotel Thiele in Scharzfeld waar we gedurende een week de meest persoonlijke service krij- gen die men zich maar kan be- denken. Marita Thiele zwaait de scepter in de keuken en komt elke keer bezorgd kijken of we ons bordje wel leegeten en of er nog speciale wensen zijn. Jurgen Thiele weet als geen ander wat toeristen willen zien. „Denk er- aan dat jullie je warm aankle- den", is zijn vaderlijk advies als we zeggen een rit naar de Brac ken te willen maken. De Bracken is met 1142 meter de hoogste berg van de Harz. Mid den in het beschermde natuurge- bied Hochharz hult deze berg zich meestal in nevelen. Er zijn veel manieren om de top van de Bracken te bereiken. Wij kiezen voor de meest comfortabele ma- nier: met de Harzer smalspoor- baan. De HSB (Harzer Schmal- spur Bahn) rijdt onder meer met uit het midden van de vijftiger ja- ren daterende stoomlocs. Jaar- lijks maken meer dan 1,1 miljoen mensen gebruik van de rijdende museumtreinen van HSB. Er wordt alles op alles gezet om de oude machines zo lang mogelijk te laten rijden en onderdelen die slijten worden vervangen. De HSB bestrijkt verschillende trajecten waarvan de Brocken- bahn er een is. Voor het station van Nordhausen parkeren we de auto. Het is in deze plaats goed te zien dat dit gebied op de grens van 'Oost- en West' ligt. In veel straten staan vervallen huizen en gebouwen. Later zullen we zien dat in het voormalige 'Oosten' deze vervallen gebouwen eerder regel dan uitzondering zijn. Overal rijden en staan Trabant- j es. Op het perron wordt de komst van stoomloc al van verre aange- kondigd. Grote stoomwolken omringen de locomotief die hak kepuffend en fluitend het station binnenloopt. De treinstewardess krijgt van de machinist een ge- vulde mand uitgereikt. Dit ritueel zien we later steeds op de ver schillende stations waar treinen stoppen of van richting verande- ren. De mand blijkt gevuld te zijn met kleine flesjes Schmallspur- schnapps die onderweg aan de man worden gebracht. De rit van Nordhausen naar de Bracken duurt ruim drieenhalf uur met verschillende stops on derweg. Het prachtige landschap ontrolt zich van vlak naar gelei- delijk aan glooiend naar heuvel- achtig. De tocht gaat meer en meer door donkere naaldbossen en regelmatig zien we kabbelen- de beekjes en watervalletjes voorbij flitsen. Langs de weg en bij de overgangen staan hordes toeristen de voorbij puffende stroomtrein met grote telelenzen te filmen en te fotograferen. Eenmaal op de Bracken aange- komen is er slechts een half uur tijd voor de terugtocht weer wordt hervat. Dat blijkt lang ge- noeg om snel een hapje te eten. Wie zich buiten het res taurant waagt maakt meteen kennis met de ijzige, mistige en regenachti- ge omgeving. Het is begin oktober als we er zijn en er ligt al sneeuw. We lopen snel te- rug om een plekje in de comfortabele wagon te zoe- ken en tuffen terug naar Nordhausen. Op advies van Jurgen Thiele bezoeken we de volgende dag een voor malige koper- mijn. Zoals veelbergachti- ge gebieden. bevat ook hier de aarde veel bodemschat- ten. Momen- teel zijn bijna alle mijnen in dit gebied ge- sloten omdat de ertsen el ders vaak goedkoper uit de grand ge- haald kunnen worden en veelal van be- tere kwaliteit zijn. Het Berg- bau Museum metdeRohrig- Schacht in Wettelrode is tot museum benoemd. Voormalige medewerkers van de mijn geven er nu rondleidin- gen. We krij- gen een jas aan, een helm op en nood- verlichting mee. Met een kleine lift gaat het krakend en piepend omlaag. In karretjes wor den we diep onder de grand en in het binnenste van de berg gebracht, pre- ciesopdezelf- de wijze waarop de mijnwerkers dat deden. Op een diepte van 900 meter is een presen- tatie ingericht van het werk van mijnwer kers geduren de de afgelo- pen 800 jaar. Het is werke- lijk ongelofe- lijk om te zien onder wat voor erbar- melijke en zware om- standigheden deze mannen vroeger hun werk moesten doen. Werk, dat van vader op zoon over- ging en waar- bij de mensen vaak niet ouder werden dan 30- 32 jaar. Naarmate de ontwikke- ling verder ging, werd het wer- ken wel iets makkelijker maar het blijft een feit dat mijnwerker een van de zwaarste beroepen ter we- reld moet zijn. Om in Wettelrode te komen rij den we een stuk door de deelstaat Thuringen. In dit voormalige Oost-Duitse gebied is wederom het verval van grote gebouwen goed zichtbaar. Omdat de Harz een prachtig wandelgebied is met veel uitgezette routes kunnen we niet anders dan een paar keer de heerlijke bossen ingaan. De ver- gezichten belonen ruimschoots de moeite die het ons kost om in de bergachtige omgeving naar boven te klauteren. Deze bergen maken het bovendien de moeite waard om gewoon met de auto, desnoods zonder vooropgezet plan de omgeving te verkennen. Het wegennet is uitstekend en met een goede kaart (MarcoPolo Freizeitkarte Harz) lukt het pri ma om de mooiste plekjes aan te doen. Eenhoorn Het Bodetal, tussen Treseburg en Thale is een van de mooiste dalen van de Harz. Spectaculaire uit- zichtpunten als de Rosstrappe en Hexentanzplatz zijn met een ka- belbaantjebereikbaar. De namen van deze punten verwijzen naar een van de vele legendes die de streek rijk is. Dat de legendari- sche eenhoorn uit Scharzfeld af- komstig is, weet men al heel lang. Eeuwenlang werd door alle apo- theken uit Europa eenhoornpoe- der uit Scharzfeld betrokken. De tot poeder vermalen hoorn zou de gebruiker ervan mysterieuze krachten geven. De werkelijkheid ligt iets genu- anceerder. Op veel plaatsen in de Harz zijn spelonken en (druip- steen)grotten. Ruim 350 jaar ge- leden stuitten de toenmalige be- woners van Scharzfeld in een on- deraardse grot op botten van we- zens die zij niet kenden. Dat kon- den dus alleen maar de botten van de eenhoorn zijn, zo was de rede- natie. Honderden jaren werden uit de onuitputtelijke voorraad botten van, wat later bleek, be- ren, reuzenherten en andere (soms uitgestorven) dieren aan goedgelovigen eenhoornpoeder verkocht. Wie een bezoek brengt aan deze Einhornhohle zal met eigen ogen zien dat zelfs de aan het plafond hangende druipstenen door de toenmalige bevolking zijn afge- broken omdat dezen wel erg veel op een eenhoornhoorn leken. Een regenachtige dag is bij uit- stek geschikt om een bezoek te brengen aan een van de grootste modelspoorbanen van Europa. Treinliefhebbers van het Harzer Modellbahnzentrum in Lautent hal hebben op een oppervlak van 1000 vierkante meter een gigan- tische modelspoorbaan aange- legd. Onder het motto 'van de Noordzee tot aan de Alpen' kun nen in een aantal opstellingen di verse trein-tijdperken bewon- derd worden. De Harz is ontegenzeggelijk een gevarieerd gebied waar iedereen wel iets vindt. Behalve de onge- schonden natuur is er een scala aan schitterende steden te vin- den. De stad Quedlinburg in het oostelijk deel staat zelfs op de Unesco lijst van beschermde ste den. Beroemde namen als Luther en Goethe lieten hun sporen na. Goethe maakte veel wandelin- gen in de Harz en liet Faust zelfs op de Bracken spelen. Ook in de winter speelt de Harz mee, getui- ge de vele skifaciliteiten die er geboden worden. Voor meer informatie: www- .harz-info.de -ST t ILR In Lautenthal is een van de grootste modelspoorbanen van Europa te zien foto:Ank Herstel Puff end en fluitend komt de stoomtrein aan op het station. foto: Ank Herstel Hakkepuffend door de Harz *k De stoomtrein voert de passagiers langs kabbelende beekjes en kleine watervalletjes. foto: Ank Herstel De natuur is in de Harz oveweldigend; kabbelende beekjes en eindeloze naaldbossen zijn beeldbepalend. foto: Ank Herstel In het Bergbau Museum is te zien hoe zwaar het werk van de mijnwerkers was. foto: Ank Herstel

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 15