t n Oorlog op school in komedie 'Mean Girls' Filmzomer Lantaren/Venster beter dan strand 6 UUR LANG 0PNEMEN 80 GB HARDESCHIJF 44,96 maasstad fMl T0PKLASSE DVD-RECORDER VOOR EEN "RUIMT" PRIJS SLIMLINE DVD-SPELER 33% 4 BERGWEG 110, ROTTERDAM Galerie dag en nacht open Reggae PHILIPS ROTTERDAM - Van alle oorlogsgebieden in de wereld gaat het er op de middelbare school misschien nog wel het grofstaan toe. Dieindrukkrijg je althins wanneer je 'Mean Girls' ziet, een zwart getinte komedie van regisseur Mark Waters ('Freaky Friday'). In plaats van een vriendelijke omge\ing, waar jonge men- sen tot ontplooiing komen, blijkt de school een broeinest van intriges en sluimerende conflicten. ROTTERDAM - Een collec- tie van 139 tekeningen en drie prenten. Dat is de aan- winst waarmee Museum Boijmans Van Beuningen sinds eind verleden week de tentoonstelling 'Holbein, Baldung en Beham, Duitse meestertekeningen uit de Koenigs Collectie - Terug- keer van een verloren schat' heeft geopend. Het is een flink deel van de na de Twee- de Wereldoorlog verdwenen werken uit de fameuze Koe- nigs-collectie. - - mri $.-Mi Correct op de Bergweg 110 in Rotterdam heeft alles op het gebied van beeld en geluid. Niet alleen vindt u bij Correct de grootste keuze in DVD-spelers, maar ook op het gebied van DVD-recorders en harddisk recorders heeft Correct een groot assortiment met altijd schitterende aanbiedingen. RUIMTPRIJS DONDERDAG EN VRIJDAG K00PAV0ND TOT 21.00 UUR Woensdag 27 oktober 1999 TX51 film preview door Vincent Wernke De conflicten die zich afspelen op North Store High School zijn in het klein te vergelijken met die op deze aardbol De verschillende groepen leven afzonderlijk van elkaar. Maar dat niet alleen, ze roddelen over el kaar, gunnen elkaar het licht niet in de ogenen strijden onderling om de machtHet klinkt allemaal zwaar op de hand maar dat is het niet. Inte- gendeel Regisseur Mark Waters heeftmet'Mean Girls' eenluchtige, ietwat zwarte komedie gemaakt. Op de school heerst een soort van wapenstilstand tussen de verschil lende subculturen. De sporters, wis- kundigen, barbies, babes en nerds leven er weliswaar naast elkaar, op elkaars territorium begeven zij zich niet. Aan de verkeerde tafel gaan zitten, is not done. Men tolereert el kaar, maar meer ook niet. Het spreekwoordelijke vlammetje in dit kruidvat is Cady Heron (Lindsay Lohan). Zij is zestienjaar, maar gaat voor het eerst naar school. In de ja- ren ervoor kreeg ze thuis les van haar ouders, met wie ze in Afrika woonde. Ze is heel wat gewend, maar zo gek en wild als het er op North Shore High School aan toe- gaat, heeft ze het in de Afrikaanse jungle nog niet meegemaakt. Ze wordt op de een of andere manier vriendinnen met Regina George (Rachel Mc Adams)Deze hippeba- be is de koningin van de 'barbies', een clubje meiden dat gemodel- leerd lijkt naar types als Paris Hil ton. Ze zijnrijk, verwend en houden zich enkel en alleen bezig met hun uiterlijk. De kortste rokjes, strakke topjes, hoog gehakte laarzen, de duurste make-up en hier en daar een beetje botox om het af te maken. Ondertussen kraken ze de rest van de wereld afRegina heeft zelfs een boek waarin foto's staan van alle meiden van de school, voorzien van beledigende teksten, veelal over hun uiterlijk. Regina is kortom een Lindsay Lohan komtin 'Mean Girls' vanuit Afrika terecht in de jungle van een Amerikaanse middelbare school. bitch, maar wel een populaire bitch. En dan wordt Cady ook nog verliefd op Regina's ex Aaron, probeert ze indruk op hem te maken door net te doen alsof ze niks snapt van wis- kunde en staat ondertussen de ver- kiezing van het populairste meisje van de school op de agenda. Het zijn typische tienerthema's die in 'Mean Girls' worden aangesne- den. Als regisseur Mark Waters en scenarioschrij ver Tina Fey een ding willen duidelijk maken met 'Mean Girls' is dat de middelbare school een jungle is. In gedachten ziet Ca dy de scholieren soms letterlijk als wilde dieren met elkaar vechten. En vanzelfsprekend verzuipt Cady, die in eerste instantie vriendinnen wordt met de barbies om ze bela- chelij k te kunnen maken, in haar rol Ze wordt zelf een onuitstaanbare barbie, die uiteindelijk meer vijan- den dan vriendinnen maakt. Geluk- kig is daar het happy end, waarin zij samen met heel veel andere brute tieners tot inkeer komt. Maar voor het zover is, escaleert de zaak be- hoorlijk. In recensies werd 'Mean Girls' vaakvergelekenmet 'Clueless'. De film heeft inderdaad wel iets weg van de komedie met Alicia Silvers- tone. Zo geslaagd als 'Clueless' is 'Mean Girls' echter niet. 'Mean Girls' is wel een heel aardige po- ging om de leef- en denkwereld van middelbare school tieners in beeld te brengen. Iedere scholier zal de hokjescultuurherkennen. Gelukkig valt er ook nog genoeg te lachen om 'Mean Girls', waarbij vooralhoofd- rolspeelster Lindsay Lohan een ver- dienstelijke comedienne blijkt te zijn. Het is jammer dat de persona ges behoorlijk karikaturaal en plat zijn, waardoor diepgang ontbreekt. Maar waarschijnlijk was diepgang niet de bedoeling van Waters, die eerder de eveneens geslaagde ko medie 'Freaky Friday' maakte (ook met Lindsay Lohan). Hij wilde vast vooral een lekker filmpje maken, en dat is hem gelukt. ROTTERDAM - Showroom MA MA opde Witte de Withstraat zal op donderdag 15 juli een opmerke- lijke piimeur beleven. Dan zullen de wiikelruiten worden verwij- derd ei zal de showroom dag en nacht e bezoeken zijn. Het zal echter liet voor altijd zijn. Op 25 juli gam de ruiten er weer in. Op 15 juli zullen tevens verschillende nieuwe projecten van start gaan. Zo heeft de curator van MAMA opdraclt gegeven om een open- baar st;dspodium te maken. Hier- op kan iedereen zich aanmelden om iet! te organiseren. Verder heeft he Cam Kong Collective een video-iistallatie gemaakt van be- veiligingscamera's. Uit het city- podium klinkt het vreemde hoor- spel var het kunstenaars-duo Hu- Mobisten. De vijftien deelnemen- de kunstenaars hebben in totaal vijf instillaties gebouwd, die volle- dig aansluiten bij het gedachtegoed van de Amerikaanse architect. De directe aanleiding voor dit tien- daagse fenomeen is de onthulling van de sculptuur 'The Hermitage' Dat beeldende kunst en architec- tuur naaw met elkaar verbonden zijn, bewijst 'The Hermitage', een zeven meter lange installatie uit staal en zink van de Amerikaanse visionaire architect Lebbeus Woods. Deze tot nu enige monu- mentale sculptuur van Woods schonk de TU Eindhoven onlangs aan het Nederlands Architectuur- instituut (NAi).'The Hermitage' wordt aan de Jongkindstraat zijde van het langgerekte depotgebouw bevestigd en zal op 15 juli onthuld worden. ROTTERDAM - De reggaeband Culture treedt 21 juli op in Night- town. Joseph Hill, Albert Walker en Telford Nelson doen in navol- ging van hun live-album een een- malig optreden in Rotterdam. Jo seph Hi 1 begon zijn muzikale car- riere in ie Linstead-streek van Ja maica. Als percussionist (en soms vocalist) maakte hij met zijn groep The Soul Defenders ritmische be- geleidirgstracks in de beroemde Studio One. Op vertoon van het concerttaartje kun je voor aanvang van de show eten in Nighttown Food. De bezoeker betaalt slechts 15 eurc voor een 2-gangendiner. Kaarten aan de deur kosten 22 eu ro, exclusief voorverkoopkosten. Deel Koenigs-collectieterug in Boijmans Van Beuningen door Dik Vuik De bijna spt;eekwoordelijk gewor- den Koenigs- collectie is goed voor een verhaal apart. Verzame- Iaar Franz Koenigs beschikte voor de oorlog over een collectie van niet minder dan 2671 tekeningen, voor een groot deel van Duitse meesters vanaf de late Middeleeu- wen tot in de achttiende eeuw. KortvoordeoorlogkochtD.Gvan Beuningen de collectie van de bank, waar Koenigs zijn eigendom om financiele redenen had ver- pand. Van Beuningen wilde de collectie als geheel in het museum onder te brengen. Tijdens de be- zetting werden echter528tekenin gen door Van Beuningen verkocht en door de Duitsers overgebracht naar Dresden, op bevel van Hit ler's kunstadviseur Hans Posse. Aan het eind van de oorlog ver- dween dat gedeelte van de Koe nigs Collectie grotendeels naar de Sovjet-Unie. De collectie werd daar als oorlogsbuit gezien, com- pensatie voor de vernielingen die de Duitsers op Russisch grondge- bied teweeg hadden gebracht. Eind jaren vijftig kreeg het muse um in Dresden een flink deel van haar bezittingen terug, maar niet de werken uit de Koenigs-collec- tie. De Nederlands regering heeft nooit haar claim op de verloren collectie opgegeven, met als voor- oft AtfjM Een tekening uit de Koenigs-collectie. naamste argument dat de over- dracht van de tekeningen aan de Duitsers onwettig was en er geen transacties met de bezetters moch- ten worden afgesloten. Onwettig of niet, gedurende tientallen jaren leverde de zoektocht naar de col lectie niets op. In 1987 bleken na de oorlog in Dresden toch nog 33 tekeningen achterte zijn gebleven, die door de DDR aan Nederland werden terug gegeven. Pas na het uitgeven van een catalogus van de nog verloren werken, bleek het Pushkin Museum in Moskou over 307 van de verdwenen tekeningen te beschikken. Sinds 1993 hebben onderhandelingen echter nog niet tot teruggave geleid. Beter nieuws kwam er verleden jaar uit de Oekraine, waar in het museum in Kyiv ook 139 tekenin gen bleken te zijn ondergebracht. Hier liepen de onderhandelingen over teruggave wel soepel, mede door de inzet van het Ministerie van Buitenlandse Zaken. Direc- teur Vera Vynogradova van het Bohdan en Varavara Khanenko Kunstmuseum werkte volledig mee aan het identificeren van de bewuste tekeningen. Een deel van de 139 tekeningen werd bij wijze van afscheid eind maart in Kyiv geexposeerd. Vervolgens kwam de collectie naar Rotterdam en nu is eindelijk Museum Boijmans Van Beuningen in staat om de zo lang verloren gewaande werken tentoon te stellen. Dat gebeurt in een volledige expo- sitie: 139 tekeningen en drie pren ten, allemaal nog in hun oorspron- kelijke passe-partout. 'Geen Ifan- je, maar zo origineel als de collec tie is', luidt het motto. En dat is wellicht ook de grootste kracht van 'Terugkeer van een verloren schat'Naast Bijbelse voorstellin- gen en landschappen hangen teke ningen van mensenkoppen, zo echt als ze maar kunnen zijn. Het is bijna ontroerend om te zien hoe de soms wel 500 jaar oude tekenin gen de tand des tijds en hun ont- voering hebben doorstaan. Sinds de aankomst in Nederland is een aantal anonieme tekeningen in- middels ook al toegewezen aan een maker, geholpen door de voortgeschreden kennis over som- mige oude meesters. Een extra bekroning voor de terug gekeerde kunstschat is het boek 'German Master Drawings from the Koenings Collection. Return of a Lost Treasure. Het boek is sa- mengesteld door conservator Al bert Elen en toont alle werken in kleur, complete met het achter- grond verhaal vande Koenigs-col lectie. Het enige dat nu nog rest, is de terugkeer van de laatste verlo ren werken: 309 tekeningen in Moskou en 44 tekeningen waar- van de verblijfplaats volkomen onbekend is. Als die ook nog eens terugkeren, zou het feest in Muse um Boijmans Van Beuningen compleet zijn. De tentoonstelling 'Holbein, Bal dung en Beham, Duitse meesterte keningen uitde Koenigs Collectie- Terugkeer van een verloren schat is tot en met 26 September te zien in Museum Boijmans Van Beunin gen, Museumpark 18-20.Hetboek German Master Drawings from the Koenigs Collection. Return of a Lost Treasurekost24,95en is te koop in de Museumwinkel. door Stefan Tieleman ROTTERDAM - Een bioscoopje pakken in de zomer ligt niet erg voor dehand. Lantaren/Venster trekt zich hier niets van aan. Het filmhuis organiseert al sinds de jaren tachtig een speciaai film- programma in de zomer, de zo- genaamde filmzomer. Dit jaar is de maand juli extra speciaai, want deze staat in het teken van de Nedcrlandse film. Het is de eerste keer dat een film zomer bij het Lantaren/Venster een maand van de Nederlandse film heeft. Peter Bosma, persvoorlich- ter van het filmhuis, vindt dat bio- scopen hun steentje bij moeten dragen ran de publiciteit van Ne derlandse film. „Als bioscoop heb je natuirlijk ook de taak om de film van eigen bodem te promoten. Dat wo-dt eigenlijk te weinig ge- daan." Het idee achter de maand van Ne derlandse film is dat het publiek nog een kans krijgt om de film op het witte doek te zien. „Sommige films zijn gewoon bestemd voor de bioscoop. Die moet je niet thuis zien." De filmzomer van het Lantaren/ Venster kent verschillende onder- delen. Zo presenteert het filmhuis 'The Best of Woody Allen', een Audrey Hepburn selectie en the Gay Summer Tour. De laatstge- noemde is een selectie van 'gay movies'. Bosma vindt dat er te weinig aandacht wordt besteed aan dit genre. „Het gay segment heeft zoveel te bieden. Mensen denken vaak dat de films met seks te ma ken hebben. Dat is absoluut niet waar. De producties hebben een goede kwaliteit." De voorlichter denkt niet dat de films belemme- rend werken voor het grote pu bliek. „Voor veel mensen is het Een scene uit de film Intolerable Cruelty. De film vormt een onderdeel van de filmzomer in Lantaren/Venster. nog steeds een taboe. Dat is raar want de inhoud van de films zijn niet van een onsmakelijke aard." Opmerkelijk van de filmzomer is de vertoning van een aantal Holly wood producties. Films als Mystic River en Intolerable Cruelty zijn normaal gesproken in de Pathe bioscoop te zien. Bosma denkt niet dat dit soort producties het imago van het filmhuis zullen beschadi- gen. „Ook hier geldt weer het idee dat bezoekers nogmaals de kans hebben een film te bezoeken. Mys tic River is natuurlijk gewoon een hele goede film, waar Sean Penn een Oscar voor heeft gekregen." De voorlichter noemt de productie Intolerable Cruelty een vrolijke noot in het programma. „Ik geef toe dat de film niet heel erg goed is. Maar als je zo'n druk program ma hebt met allemaal zware kost, dan is het niet verkeerd om ook wat luchtigs te bieden." Eind juli zal in Lantaren/Venster de documentaire Fahrenheit 9/11 van start gaan. Bosma verwacht dat deze spraakmakende productie veel bezoekers naar het filmhuis zal trekken. „Zo ver ik weet zullen de grote bioscopen de documentai re niet gaan draaien. Dit betekent dat iedereen naar ons toe zal ko men." Fahrenheit 9/11, van regis seur Michael Moore, heeft de laat ste maanden veel stof doen op- waaien. Moore toont in deze documentaire aan hoe president Bush van de Verenigde Staten ernstig tekort schiet als leider van een super- macht. Ondanks de zomer trekt de filmzomer jaarlijks veel bezoekers. „Het zijn vaak de speciale voor- stellingen waar veel mensen op af komen. Het hangt natuurlijk ook een beetje van het weer af. Tot nu is het een goede filmzomer." Kijk voor meer informatie op ww- vv. lantaren-venster. nl DVD Records PHILIPS DVD-R 70 DVD RECORDER/6 UUR 0PNAMETIJD Digitale videorecorder op basis van DVD recording. De kwaliteit van zowel geluid als beeld is formidabel. De recorder kan natuurlijk ook als hart van uw home cinema systeem dienen en kan DVD-video disc's, audio CD,s en MP-3 bestanden atspelen. Afm. 43.5x7.6x33.5 cm. Art.nr.254899 Afm. 43x8.9x38.1 cm SONY RDR-GX3 DVDVIDE0 RECORDER Met deze DVD recorder metTV- tuner kunt u voortaan alles digitaal opnemen met een perfecte beeld- en geluidskwaliteit. Geschikt voor DVD- RW/+RW/-R. Voorzien van PDC/ ShowView opname programmering. In zwart of zilver kleur uitgevoerd. Art.nr. 262419 zilver Artnr. 262420 zwart korting PIONEER DVR-5100H-S DVD REC. MET 80 GB HARDDISK DVD recorder met 80 GB hardeschijf en opnemen tot 102 uur. Van de harde schijf kunt u een "High Speed" kopie maken naar DVD-R/-RW. Ook tegelijkertijd opnemen en afspelen behoort tot de mogelijkheden en neemt zowel NTSC als Pal op. Afm. 42x6.9x34.1 cm. Artnr. 263906 MUSTEK V-56L5E DVD SPELER Slimline DVD speler geschikt voor het afspelen van DVD, DVD+/-R/RW, CD, CD-R/RW, VCD, SVCD, Kodak Picture CD en CD met JPEG en MP3 bestanden. Voorzien van Progressive Scan en een 5.1 Dolby Digital Surround uitgang. In zilver kleur uitgevoerd. Afm. 42x26x5.2 cm. Art.nr. 280143 WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m woensdag 09.30-18.00 uur, donderdag en vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Iedere eerste zondag v/d maand geopend van 12.00-17.00 uur

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 15