maasstad wMk ©du 'Het gaat er om dat leden zelf activiteiten gaan ondernemen' Nieuw, tijdelijk dienstencentrum aan de Honnerlage Gretelaan Wijkvereniging Spaland weer springlevend Uitverkoop spullen in te slopen De 4 Molens van de lezer maasstad kerk maasstad i weekbladen SCHIEDAM door: Henk van Gameren SCHIEDAM - Het had maar een haartje gescheeld of wijk- en bewonersvereni- ging Spaland was ter ziele gegaan. Op 10 februari van dit jaar had het toenmalige bestuur een voorstel tot op- heffing in stemming ge- bracht, Maar dat voorstel haalde het niet. En toen trad er een nieuw bestuur aan, met een van de oprichters van de vereniging, Mathieu Levens, als voorzitter. Mathieu Levens en Jolanda Troost vormen de spil van het nieuwe bestuur als voorzitter en secretaris. 0 SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Postbus 1685, 3000 BR in Rotterdam. Faxen kan ook: het juiste nummer hiervoor is: (010) 4004 366. Berichten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn. Biljarten SMS-kerk 55-plus Dag van de geit Zomermarktmiddag MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Woensdag 14 juli 2004 Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 10.00 uur. Accent College, Nieuwe Damlaan. 10.00 uur. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 17.00 uur. (Gereformeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur: geen dienst. De Ark, Hargplein, zo 09.30 uur: ds. W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur en 16.30 uur. Chris telijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur en 16.30 uur. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur: mw.ds. E. Hoeksel. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, tijdelijk dicht, dienst van 09.30 uur ver- plaatst naar Martinuskerk. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 11.00 en 17.00 uur, ds N. van de Want. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GK1N, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 0104128449 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 •jlOeuroct. p.min.) ma. t/m vr. 09.00-17.00 uur DIRECTIE: "R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKCX)P: H.Wirtz Telefoon 010 4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 0104004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties totmaandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 0104004366 -K.Moerman - van der Knaap Telefoon 0104004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 CHEF-REDACTIE: H. Mulder Telefoon 0104004490 MANAGER HUIS-AAN-HUIS-BLADEN AMG D. Captein Telefoon 0104004485 FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhotid van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Dezerechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., c.q. de betreffende auteur XQ52 Zo'n vier jaar geleden was Le vens gestopt met het voorzitter- schap. Hij had er toen geen tijd meer voor. Druk als ie was met het familiebedrijf, drukkerij Mag- neet. Het was ook mooi geweest, vond ie toen. Vanaf de oprichting van Spaland, zo'n twaalf jaar ge leden, was hij immers al voorzit ter geweest. Maar het bloed kruipt waar het niet gaan kan en nu is ie dus weer terug van weg- geweest. „Eigenlijk heb ik er nog steeds geen tijd voor. Maar dat geldt voor de hele nieuwe club be- stuursleden. Daarom doen we het ook anders als eerdere besturen. Maar het gaat met alleen om het al of niet tijd hebben voor de ver eniging. In ons orgaan 'De Spa- lander', dat zo'n drie vier keer per jaar verschijnt, leggen we ook uit dat we minder actief zulien zijn dan de vorige besturen. Dat het er om gaat dat de leden zelf activiteiten organiseren. Verder vergaderen we ook zo min moge- lijk. We geven ons zelf een jaar de tijd om te kijken of de nieuwe aanpak werkt. Als het niet succes- vol blijkt te zijn moeten we het er met elkaar over hebben hoe we dan verder kunnen gaan. We heb ben trouwens nog maar heel kort geleden een nieuwe penning- meester gevonden. Herman Bon nier gaat die taak op zich ne- men." Foto Roger van der Kraan Volgens Levens heeft een wijk- en bewonersvereniging twee functies. „Het gaat natuurlijk voor een belangrijk deel om de gezelligheid. Gewoon leuke din- gen doen voor de bewoners van de wijk. Dat hoeven echt niet al leen de leden van de vereniging te zijn. Neem nou het zomerfeest dat we in augustus organiseren. Dat begint 's middags om drie uur voor de kinderen. Er komen een straattheater, een cireustrein, een heuse clown en er is ook nog een surfplankwedstrijd waarmee de jeugd leuke prij- zen kan winnen. En 's avonds treedt er voor de vol- wassenen een groep op. Vroeger organi- seerden we hoofdzakelijk activi teiten voor de kleinere kinderen en de jeugd. We denken er serieus over na om de vuurwerkactie weer in ere te Kerstellen. We ruimden dan, na oud en nieuw, de troep op die achterbleef na het vuurwerk afsteken. Maar natuur lijk ook het vuurwerk dat niet was afgegaan. Het ging niet alleen om rommel opruimen maar ook om de veiligheid van de jeugd, maar zo'n actie heeft ook een sociale functie. Maar we doen als vereni ging ook veel aan belangenbehar- tiging. In de praktijk onderhandel je dan met de gemeente. Het gaat om allerlei praktische zaken, die te maken hebben met de directe woonomgeving. Maar dat blijft altijd lastig hoor, want wie verte- genwoordig je nu? Ik vind dat mensen met elkaar moeten kijken naar het belang van de wijk en wat minder naar alleen het belang van hun eigen straat. Het gaat ook in een wijk niet altijd alleen om jouw straat of jouw stukkie. Richt dan een straatvereniging op. Het zou een goede zaak zijn als de ge meente de wijk- en bewonersver- enigingen als gesprekspartner zou zien. Als een soort filter naar de bewoners toe. Nu moet de ge meente reageren op alle individu- ele meningen. Dat komt geloof ik door hoe de inspraakverordening in elkaar steekt." Volgens Mathieu Levens is de bereidheid van inwoners van de wijk om zelf actie te onder nemen de laat- ste jaren wel afgenomen. „Toen de wijk net gebouwd was, wilden veel meer mensen hun nek uitste- ken om dingen voor elkaar te krij- gen. Dat is nu een stuk minder. Maar we hebben misschien wel te weinig acquisitie gepleegd. Het is goed om nieuwe bewoners actief te benaderen. Om uit te gaan leg gen wat je als vereniging allemaal doet en om ze te vragen daaraan mee te doen en lid te worden. De hoogte van de contributie kan nooit een probleem vormen, want het gaat maar om een gering be- drag." Er staan tussen de veertienhon- derd en vijftienhonderd wonin- gen in onze wijk. Ik vind toch dat als je de wijk moet kunnen verte- genwoordigen minstens de helft van de huishoudens lid zou moe ten zijn van de vereniging. We hebben nu zeshonderd leden en we kunnen echt nog wel wat nieuwe leden gebruiken. Dit na- jaar gaan we ons actief richten op ledenwerving. Want met meer le den kun je ook gemakkelijker een vuist maken naar de gemeente, als dat nodig is. De laatste tijd zie je, nu het economisch allemaal wat slechter gaat, dat mensen wel weer wat meer naar elkaar toe trekken. Dat is dan een positieve bijkomstigheid van de economi- sche teruggang." door Frank Willemse SCHIEDAM - Het ziet er leeg en een beetje triest uit. Her en der staan spulletjes op de grond. Waar de biljarts stonden is de vloerbedekking kaal. Kaal van het lopen rond de tafels. Daar staan stoelen, boeken, lampen en kapstok- ken. Spullen, een soort win- keldochters, die niet meekun- nen naar het nieuwe adres. Met een trap haalt een mevrouw de lamellen weg. Die kan ze nog wel gebruiken. Koopjesjagers romme- len wat. Vijf euro voor een oude koelkast en een vaste klant met rol- later neemt een stapeltje boeken mee voor een euro. Waar moeten nu de senioren uit Nieuwland heen? Stichting Ouderenwerk heeft een nieuwe plek gevonden. Een mooie plek waar alles spic and span eruit ziet. Wel een tijdelijke plek daar op de Burgemeester Honnerlage Gretelaan nummer 57. Ook in de wijk Nieuwland maar wel een kilometertje verderop, pal naast de Thuiszorg en autoshow- room De Klip. Op de laatste dag dat de oude loca- tie open was, zijn de vaste klanten, rijdend naar het nieuwe adres ge gaan. In optocht. In het oude pand werd symbolisch een muurtje ge- sloopt door supervrijwilliger Karel Langstraat. En bij dit afscheid hoorde ook gebak en soms werd er een traantje weggepinkt. Want op de oude plek is in die dertig jaar wel wat gebeurd. Dienstencentrum De 4 molens werd in 1974 geopend. Als tref- punt voor de zelfstandig wonende, oudere stadsgenoten. Elke dag open van 9 tot 5 voor een kopje koffie, een praatje of voor een spelletje. Er werden activiteiten georganiseerd als dammen, scha- ken, sjoelen en kaarten. Er kwa- men biljarts, mooie Wilhelmina's en er werden clubs opgericht voor bridge, film, welfare en volksdan- sen. Naast ontspanning ook prakti sche hulpverlening voor de senio ren die in 1974 nog 'oudjes' ge- noemd mochten worden. Tegen- woordig is dat leeftijdsdiscrimina- tie. Op de oude locatie waren er meer- dere zaaltjes of kamers. Zoals die voor de bibliotheek met grote let- In het pand waar ook de Thuiszorg gevestigd is, is ook het tijdelijke onderkomen van De 4 Molens te vinden. Foto Roger van der Kraan terboeken, een wasserette voor de ouden-van-dagenflats erachter, voor gymnastiek, pedicure, een ruilbeurs en natuurlijk 'tafeltje dekje'. Een keuken waar warme maaltijden werden gemaakt. In die dertig jaar is er eigenlijk niet veel veranderd. Nog steeds zijn er geza- menlijke maaltijden, is er een kap- ster en zijn er zaaltjes voor kaarten en bingo of de the-dansant op de zondagmiddag. Nieuw is koersbal; een soort kegelen of bowls waar voor 50 eurocent een half uur ge- speeld kan worden. Alles onder leiding van de vrijwilligers waar het dienstencentrum feitelijk op draait. Nieuw ook is de club voor Turkse ouderen, 'Mesken' genaamd die in het nieuwe gebouw een eigen zaal- tje hebben. Hard nodig want Nieuwland kent inmiddels vele ou dere allochtonen die graag bij el kaar komen. „Vooral vrouwen", vertelt Martin de Haan die als BG- S'er alweer twintig jaar bij De 4 Molens werkt, als beheerder, bege- leider,enmanusje-van-alles. De oude locatie was best groot met 1600 vierkante meter en de nieuwe heeft 600 vierkante meter. Dus moet er veel achterblijven op de oude locatie Nieuwe Damlaan. Ve le stoelen en tafels zijn opgekocht door een woongroep uit Vlaardin- gen. De overblijvende spullen gaan naar een opkoper. Plannen zijn er voor nieuwbouw op de ou de locatie. Daar pal tegenover zorgcentrum Thurlede zal een zelf- de grote flat verschijnen. Een ser- viceflat voor ouderen boven het dienstencentrum. De Vier Molens zal dus op het oude nest terugkeren maar wel met een nieuwe naam. Telde Schiedam dertig jaar gele den nog vier molens, nu hebben we er vijf. „En daarom zal de naam mee veranderen in 'De Vijf Mo lens'", vertelt sociaal werkster Maria Weerwag die de leiding sinds vier jaar heeft over het dien stencentrum. Alles draait om, de meer dan, vijftig vrijwilligers die de tent draaiende houden. Zij staan achter de bar waar voor iedereen boven de 55 jaar voor 40 eurocent een bakje koffie geschonken wordt. Of een frisdrankje voor 75 cent. Triest zo'n afscheid? „Ja, maar ook weer niet. Alles gaat door", zegt Martin en de nieuwe ruimte is wel helemaal opgeknapt en ge- schilderd. „Klaar om iedereen uit de wijk Nieuwland te ontvangen. De twee beste biljarts zijn al over. Samen met de goed gevulde prij- zenkast van K.O.T." Wat betekent dat nou weer? „Krijt Op Tijd, voor het geval de biljarters dit verge- ten." SCHIEDAM - Dienstencentrum Oost beschikt zich sinds kort over een biljart. Ouderen die daar ge- bruik van willen maken, kunnen er terecht van maandag tot en met vrijdag van 13.30 tot 16.00 uur. De kosten zijn 0,20 per 20 minuten. Dienstencentrum Oost is te vinden aan de Marconiweg 2. WATER WEG - SMS, Save my Soul, gaat in de vakantie gewoon door. Wel wordt het een iets ande- re avond dan gewoonlijk want zo als het hoort in de vakantie wordt het zondag 18 juli lekker relaxen. In de Sokkel in Vlaardingen (Van Maerlandlaan 2) wordt het 18 juli vanaf 19.30 uur onder het genot van lekkere muziek gewoon niks doen. Stichting Save my Soul or- ganiseert al twee jaar lang, iedere derde zondag van de maand, avon- den voor jongeren en door jonge- ren. Doel is jongeren die geinteres- seerd zijn of meer willen weten over een leven samen met de God uit de bijbel in contact te brengen met elkaar. SCHIEDAM - In dienstencentrum Oost wordt vrijdag 16 juli een krea-ochtend georganiseerd vanaf 09.30 uur. Maandag 19 juli is het hier tijd voor een High Tea vanaf 14.00 uur voor maar vijf euro. In het zelfde dienstencentrum kunnen een dag later, dinsdag 20 juli, kaar ten worden gemaakt vanaf 14.00 uur. Dinsdag 27 juli is er een knut- selochtend in De Woudhoek. Deze duurt van 10.00 tot 11.30 uur. In- schrijven kan tot en met 20 juli. Woensdag 28 juli wordt op deze locatie een Sentimental Youmey Muziekmiddag georganiseerd van af 13.30 uur en voor drie euro. SCHIEDAM - Op de kinderboer- derij in het Beatrixpark staat van- daag de geit centraal. Tussen 13.00 en 15.30 uur kunnen ritjes worden gemaakt op de bokkenwagen, gei- tenkaas worden geproefd en gei- tenkennis worden getest. Alles is gratis. SCHIEDAM - In zorgcentrum De Harg/Spaland wordt zaterdag 24 juli een zomermarktmiddag geor ganiseerd. Er zijn deze middag verschillende cadeaukramen en een Rad van Avontuur met leuke prijzen. Bij mooi weer is de markt in de tuin, anders in de recreatie- zaal. Het is vakantietijd! „Fijn", dacht ik, „Dan neem ik een weekje vrij, als het mijn werkgever blieft! En ja hoor, die vond het o.k. maar wat moet je dan doen? Lekker het achterstallige schoonmaakwerk doen, dat was hard nodig. Na een aantal dagen en kilo's afval minder, had ik het wel gezien. Even pauze, mis, zoonlief heeft ook vrij en is niet voor een gat te vangen. Hij wilde nieuwe schoenen van dat bekende 'N' merk uit zo'n lagelonenland, wat onze regering hier ook wil creeren.Nou, die zijn we dus gaan halen, een reis rond Rotterdam gemaakt. Op naar het Zuid- plein en wat schetst mijn verbazing; ik word daar aangehouden „Hans, zou jij een stukje kunnen schrijven?" „Over wat?", is mijn vraag. '„Over onze brievenbus, aan het Parkwegpleintje naast de Chi nees. Toen viel er een kwartje, ook de inval-buurtagent had dat al aan mij gevraagd, of ik wist of er nog een brievenbus terugkwam en zo ja, wanneer. Daar al menig persoon met een poststuk daar voor niets kwam. Nu ik ben geen TGP Post, zelfs geen Pieter Post, wel kon ik ver- tellen dat de ouderen die hier in groten getale nog wonen een stukje moeten gaan trimmen, want aan de Nolenslaan of's Gravelandscheweg waren nieuwe geplaatst. Lopend over de Van Haarenlaan werd ik weer aangesproken om hier iets over te schrijven, weer waren er klachten dat het geen stijl is dat ou deren zover lopen moesten. Ook de hoogte van die nieuwe brievenbus- sen is voor mensen in een rolstoel een probleem, werd er nog even snel aanvullend bij verteld. Ik bellen met TGP, ja, je kan niet uitgaan van natte vingerwerk.Het komt er voorlopig op neer dat de TGP aan het herindelen is en dat die bussen rond de vijfhonderd meter uit elkaar staan, dan wel moeten staanIs dat zo aan die van Haarenlaan Of is TGP gewoon bang voor de buurt waarin zo'n brievenbus staat, niet dat ik het hen kwalijk kan nemen, maar zeg dat dan gewoon. Ik moest vrijdag nog even terugbel- len. Zo, vrijdag even contact gehad met TGP. „Mijnheer Henrichs bedankt voor het wachten, de brievenbus is uit voorzorg weggehaald in verband met het geregeld in brand steken van deze brievenbus, die toch een waarde van enkele duizenden euro's heeft. Er zijn daar ook veel 'hang- jongerenmaar wij hebben een bus geplaatst aan de Jan van Zutphen- straat, wat wel binnen een straal is van die 500 meter. "„Goed mevrouw, mag ik u bedanken!" Oh en voorde invalide mensen;die bussen worden ook voor jullie aangepast! Tuut tuut tuut, verbinding verbroken. Alstublieft Schiedammers Hans Henrichs De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedhjven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een aantal klachten dat in de week van 5 tot 12 juli is binnengekomen. Evenementen op strand aan de Maas oorzaak geluidsovertast De meldkamer van de DCMR ontving vrijdag 9 juli tussen half vijf 's middags en half elf's avonds zestien klachten over geluidsoverlast van muziek afkomstig van Strand aan de Maas. Deze zomeraftractie ligt op het Leuvenhoofd bij de Erasmusbrug in Rotterdam. Op het 'strand' werd tot elf uur een dansfeest gehouden met versterkte muziek. Orrwonenden hadden last van de muziek en dreunende bastonen. Bij de politic kwamen tien geluidsklachten binnen. De DCMR heeft geluidsmetingen verricht op het strand en bij de woning van een klager. Op aanwijzing van de DCMR zijn de bastonen verminderd. De gemeente Rotterdam heeft voor het evenement een vergunning afge- geven. Het strand met paviljoen is een tijdelijke horeca-innchting en heeft daarom volgens de algemene paatselijke verortiening (APV) Hen maal per jaar vrijstelling van de normale geluidsnormen voor horeoa-inrichtingen. In de evenementenvergunningen worden aanvuilende geluidsnormen gesteld om overlast zoveel mogelijk te beperken. Tot de einddatum van het strand (5 September) zijn nog vijf evenementen met versterkte muziek in de buitenlucht gepland. Milieu in de regio Rijnmond niet verder verbeterd Sinds 1995 brengt het samenwerkingsverband Milieumonitoring Stadsregio Rotterdam (MSR) elk jaar in juni het rapport Het milieu in de regio Rotterdam uit. Dit jaar is het rapport dus voor de tiende keer verschenen. Ter gelegenheid van dit jubileum is het boekje Ons Milieu in Metingen en Meningen uitgebracht. Hierin staan de 'highlights' van de afgelopen jaren over de milieukwaliteit in Rijnmond met commentaren en toekomstvisies van milieudeskundigen en bestuurders. Het is een vlot geschreven boek met veel toepasselijke foto's. Het rapport gaat gedetail- leerd in op de milieukwaliteit in de regio en is vooral bestemd voor men- sen die beroepshalve met het milieu te maken hebben. MSR concludeert dat de milieukwaliteit in Rijnmond de afgelopen drie jaar niet is verbeterd, maar stabiel is gebleven. Terugkijkend op de afgelopen tien jaar is het milieu in Rijnmond wel verbeterd. Rapport, jubileumboek en achtergrondinformatie over MSR zijn te lezen op de website www.hetmilieuinderegiorotterdam.nl. De papieren versie van beide uitgaven kunt u per e-mail aanvragen (bibliotheek@dcmr.nl) of telefonisch (010-2468415). De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via internet: www.dcmr.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 8