Ll maasstad m wonk ©dd stoidfe Theatergezelschap Els inc. na vier jaar weg uit Schiedam, of HO Ondernemend jeugdtheater kan zijn eigen broek ophouden Visbami 'Zonder subsidie moeten wij vertrekken' Begin nieuw seizoen De Teerstoof maasstad visgilde HuldigingplympiaS*18ers Rotterdarnenregi maasstad Woensdag 1 September 2004 kerk ISiBSSffiT Elsmc- kre9en °°k landelijk lovende recensies. 'Geen betere reclame voor de stad toch?', vindt het gezelschap. maasstad weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - Jeugdtheater- school De Teerstoof loopt als een trein. Net voor de entree van het derde seizoen kan de school een tweede jongeren- groep starten en wellicht worden dat er nog meer. Zon dag 5 September wordt er na- melijk een Open Les gegeven in het kleine theater aan de Nieuwstraat, waarvoor de animo ook weer zo groot bleek dat een derde lesuur al geprogrammeerd moest wor den. wmsm SCHIEDAM - Berichten voor de rubriek Kort Nieuws kunnen worden gestuurd aan de redactie van Maasstad, Postbus 1685, 3000 BR in Rotterdam. Faxen kan via nummer 4004 366 en e- mail naar: maaspostwaterweg@redactie.maasstad.nl. Berich ten voor de krant van woensdag moeten uiterlijk de maandag ervoor binnen zijn. Inloopconcert Zelf kleding maken Rommelmarkt Yoga Graauwe Hengst Karaoke Matinee westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam Visgilde Voordeel /9 5 500 gram "T MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO rijdag 3 September 18.00 uur M6S"^Van Moorsel. e de Bruijn Leorrt.e j ,xAia ^U mDeborah Gravenstijn, ,nge Dekk6I Fat^a Moreira de Melo XQ52 Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 10.00 uur: ds. G. de Lang Accent College, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur. (Gereformeerde Bond) Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 17.00 uur. (Gereformeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur, ds. A. van de Klaauw Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur: ds. J.J. van de Peppel. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur: ds. W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur, ds. L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur, ds. C.A. Philipse. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur en 16.30 uur. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur en 16.30 uur: ds. W. van Sor- ge- Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur: ds. T. Aris. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, tijdelijk dicht, dienst van 09.30 uur ver- plaatst naar Martinuskerk. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch. vie ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds. N. van de Want, wo 19.45 uur, ds. N. van de Want. Pinks tergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. door Frank Willemse SCHIEDAM - Dat Schie dam als middelgrote ge meente een eigen theaterge zelschap heeft maakt menig andere stad jaloers. 'Puhh' hoor je ze denken in Vlaar- dingen, Delft, Gouda of zelfs Haarlem. Binnenkort zou dat afgelopen kunnen zijn. De gemeente heeft in- formeel de jaarhjkse subsi- die voor komend seizoen opgezegd. Els Inc. zou dan na vier jaar de stad weer moeten verlaten. „En dat terwijl juist iedereen zo Io- vend over ons is", zeggen ze bij Els inc. met een dikke map vol lovende recensies voor zich op tafel. Els Incorporated werd drie jaar geleden door Schiedam uitgeno- digd om zich hier als lokaal stads- gezelschap te vestigen. Contrac- tueel werd vastgelegd dat zij elk jaar twee of meer voorstellingen brengen die in het Theater aan de Schie in premiere gaan. Midden deze zomer werd bekend dat de subsidie van 90.000 euro per jaar niet verlengd zou worden. Het gezelschap met een driekoppige leiding en acht acteurs, is onthutst over het bericht en vraagt de poli- tiek om opheldering. „Zeker na onze verhuizing uit Amsterdam zijn we 'met ons hele hebben en houden' naar Schiedam geko- men", zegt Arie de Mol. Met inmiddels een achttal sucees- volle smkken als Caravaggio, Ora et Labora en Morgen gaat het be- ter, werden lovende recensies be- haald. Ook in de landelijke pers waar telkens dit 'Schiedamse' ge zelschap genoemd en geroemd werd. „Geen betere reclame voor de stad toch?", vraagt de artistiek leider en regisseur zich af. De mededeling, 'einde subsidie', van kunstambtenaar Karel Wil- lems kwam als een donderslag bij heldere hemel aan. En dat nadat wij na een lang gevecht wel waar- dering en Rijkssubsidie kregen van de minister." Nog maar en- kele maanden geleden besloot de Raad van Cultuur om Els Inc. een structurele subsidie toe te kennen. Waardoor het gezelschap kan uit- breiden en meer .kan optreden. In het lovende advies wer den juist Els Inc. en Schiedam als voorbeeld gesteld voor andere lokale overheden. Ook actrice Reggie Vrijens van Els inc. dreigt een bekende Nederlander (BN'er) te worden. Zij treedt op in de populaire jeugdserie 'Costa' en in 'Rozengeur en Wodkalime'. In het nieuwe onderkomen in de oude electrisehe tramcentrale van het GEB aan de Singel, lijkt Els inc zich thuis te voelen in Schie dam. Daamaast is het Stadsgezel- schap actief met het amateurto- neel en regisseerde De Mol dit jaar de buitenluchtvoorstelling 'Woelgeest' van Schat. In de brief aan de gemeenteraad maakt Els inc. duidelijk dat zij zonder subsidie uit Schiedam moeten vertrekken. Volgens De Mol is dan 'alles wat we moeizaam heb ben opgebouwd in 66n klap weg'. 'Een schier onmogelijke onder- neming', staat er deftig. Maandagavond spraken leden van het bestuur van Els inc. voor de com- missie Bestuur en Cultuur hun zorgen uit. In antwoord hier- op meldde wethouder Hans Meijer van Cul tuur dat hij vandaag nog een ge- sprek met burgemeester Scheeres en de afdeling Cultuur over dit onderwerp zou hebben. Volgens hem vervalt het subsidiebedrag omdat de Rijksoverheid, via het GroteStedenBeleid, de geldkraan dicht heeft gedraaid. Toch lijkt het met deze toezegging tot intern overleg of het gezelschap toch nog een kans krijgt. De nieuwe cultuurwethouder Meijer sprak hoopgevend over 'succesvolle voorstellingen' en goede wijze van werken met de Schiedamse jeugd en het amateurtoneel. „Wij dragen Els inc. een warm hart toe", waren zijn letterlijke woor- den. Waarna het onvermijdelijke 'maar' kwam. Over geld gaat de wethouder niet en bovendien moeten voor 'nieuw' geld andere uitgaven wijken. Meijer sprak voorzichtig over 'mogelijk' en "zou kunnen'. door Kflrin IVfnprmsan KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004434 Fax 0104128449 Geopend ma. t/mvr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP- H. Wirtz Telefoon 010 4004276 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 0104004286 of 0610921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 0610920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IMA/P advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 0104004366 K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 010 4004322 Meijer Telefoon 010 4004401 REDACTIEMANAGEMENT HUIS-AAN-HUIS-BLADEN AMG: P. E. van der Heide Telefoon 010-4004490 Email phe@redactie.maasstad.nl FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrecbten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., e.g. de betreffende auteur door Karin Moerman De Jeugdtheaterschool bestaat in middels uit een bont gezelschap kinderen vanaf zeven jaar dat ple- zier in het spelen hoog in het vaan- del heeft staan. Vorig jaar lag de grens nog bij zes jaar, maar daar zijn Deborah Lens van De Teer stoof en docente Marielle van de Griendt na de eindvoorstellingen van dit jaar vanaf gestapt. „Dat bleek toch een beetje te hoog ge- grepen voor die leeftijd. De kinde ren moeten allerlei teksten lezen en leren en daar waren ze toch vaak nog te jong voor. Daarom hebben we nu besloten bij zeven jaar te be- ginnen, dat gaat goed." Niet ieder een die les volgt is een natuurta- lent. „Je ziet grote verschillen", geeft Lens aan. „Maar daar ligt ook juist onze kracht. Het sociale aspect blijft ons nauw aan het hart liggen. We hebben ook geen audi- tie, iedereen die wil mag meedoen. Na een paar weken gaan we dan al- tijd weer wel de groepen opnieuw indelen, daar ontkom je niet aan want zoals in het leven heb je ook hier verschillende mensen met ver- schillende talenten. De een kan zo naar de vooropleiding van de dans- academie, de ander vindt het ge- woon onwijs gaaf iets op een podi- umpje te kunnen doen." Elk jaar geeft de Jeugdtheater school ter afsluiting van het sei zoen een aantal voorstellingen in het theater. Wie hieraan mee mag doen moet minimaal een jaar les hebben gehad. „Dat is ook om de kinderen te leren door te zetten. Het kweken van doorzettingsver- mogen is erg belangrijk. Want het is niet zomaar iets wat je dan doet, vor zo'n voorstelling moeten ze ook dispensantie van school vra- Theater Klatergoud komt dit seizoen langs met een voorstelling over Woestijnrozen. gen want het is dan woensdag gen- rale, donderdagvond extra repeti- tie, voorstelling op zondag en dat allemaal naast school en andere dingen. Als je zes jaar bent trek je dat ook niet. Ook daarom is die leeftijd nu opgetrokken. Lens vindt dat ze het afgelopen jaar met de voorstellingen een me- gaprestatie hebben neergezet. Vijf- tig kinderen stonden avond aan avond op de planken en dat bete- kende ook het nodige rumoer ach- ter de schermen. „Er liepen wel vijf schminksters, vijf kleedsters, mensen van de zang, de regie, de techniek en dan liep ik daar nog als regelneef tussendoor", lacht Lens. „Hier allemaal achter dat kleine podium. Bizar, als je het achteraf beziet." Maar Lens wil nog een podium (pje) in het theater neer laten zet ten. In het hoge gedeelte van de foyer wil ze een Open Podium ma- ken voor de kinderen die op zon- dagmiddag voorstellingen komen bezoeken in het Jeugdtheater. Want daar start het seizoen ook weer binnenkort, om precies te zijn op 19 September. „We hadden na- tuurlijk al de activiteiten na de voostellingen zoals verven en knutselen en die zijn enorm aange- slagen. Nu willen we door het Open Podium nog meer kinderen de kans geven om er na afloop van de voorstelling nog iets gezelligs van te maken. Voorde voorstelling kunnen ze zich inschrijven om iets van maximaal een minuut of twee te doen. Leuk lichtje erop, gordijn- tje ervoor...lijkt me wel wat." Met de verkoop van voorstellingen gaat het goed, onverwacht goed zelfs. Lens had door de huidige re- cessie gerekend op heel wat min der verkoop van abonnementen (lidmaatschappen op de Jeugdthe- aterclub), maar dat valt tot nu toe reuze mee. „Waarschijnlijk heb ben we geluk dat mensen hier nog een betaalbaar kaartje kunnen ko- pen." Hoewel het theater en de school bijzonder goed lopen blijft de toe- komst onzeker. Deborah Lens weet dat de gemeente het oude pand aan de Nieuwstraat heeft aan- gekocht en dat ze kunnen blijven zitten tot 31 december 2006. Wat er daarna gebeurt is nog volkomen onzeker. „Ik hoop echt dat de poli- tiek het besef heeft en houdt dat het onhandig is om iets dat zo goed loopt en dat we in zoveel jaar heb ben opgebouwd te stoppen. Aan de andere kant zijn bezuinigingen realiteit. Bovendien zijn wij het enige theater in Nederland dat zelf zijn eigen broek op kan houden, dus ik hoop dat we ook straks nog doorkunnen, maar eerlijk is eerlijk: ik word er wel zenuwehtig van." „Ach hou op", roept ze dan: „La- ten we gewoon uitgaan van het ge- zonde verstand." Zondag 5 September is er een Open Les in de Jeuhgdtheater- school aan de Nieuwstraatr 12, tel. 2465932. Er zijn gratis lessen in dans en toneel voor iedereen vanaf 7jaar van 13.00 tot 14.00 uur, van 14.15 tot 15.15 uur en van 15.30 tot 16.30 uur. SCHIEDAM - Het inloopconcert in de Grote Kerk wordt zaterdag 4 September verzorgd door Jeanette den Hoedt op fluit en Johan den Hoedt op koororgel. Er worden klassieke werken gespeeld vanaf 15.00 uur. Toegang gratis. SCHIEDAM - Modieus, trendy en voordelig kleding maken? De SHV geeft vanaf 6 September weer naailessen op het Broersveld (maandagavond, dinsdagmorgen en -avond) en in De Stuurhut, Nij- hoffplein 21 (dinsdagavond, woensdagmorgen en donderdag- avond). 's Morgens van 9.30 - 12.00 uur en's avonds van 19.30 tot 22.00 uur. Een proefles kan al- tijd. Inlichtingen bij het SHV Cur- susbureau, tel. 426 47 81. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt zaterdag 4 September een rommelmarkt gehouden van 10.00 tot 15 00 uur. Een tafel hu- ren kost vijf euro. Toegang is 0,50. De toegang voor kinderen is alleen onder begeleidinggratis. Voor in lichtingen en inschrijvingen: 426 77 67. SCHIEDAM - Yoga biedt optima- le ontspanning aan lichaam en geest. De SHV biedt op diverse plaatsen en tijdstippen yoga aan- .Op 6 September wordt gestart in het Ooievaarsnest aan de Westmo- lenstraat 26 op maandagmiddag van 12.45 tot 13.45 uur en van 14.00 tot 15.00 uur, aan de Burg- .Honnerlage Gretelaan 57 op dins dagavond van 19.30 tot 20.30 uur, in Het Windas aan de Nachtegaal- laan 2op woensdagavond van 19.30 tot 20.30 uur en van 20.45 tot 21.45 uur en in de Martinus kerk aan de Jan Damenstraat 1 op dinsdagavond van 19.30 tot 20.30 uur en van 20.45 tot 21.45 uur. In lichtingen bij het SHV Cursusbu- reau tel. 426 47 81. SCHIEDAM - In podiumcafe De Graauwe Hengst aan de Lange Ha ven treedt donderdag 2 September vanaf 22.00 uurLeon Elias en Friends op. Vrijdag 3 September staan vanaf 22.00 uur The Maho- nes geboekt. Dat draait om Cana- dese Celtic Folk (met een snuifje punk). Zondag 5 September is er vanaf 16.00 uur een Supersessie met diverse verrassende optredens (gaat door tot 0.30 uur). SCHIEDAM - In De Erker wordt zondag 5 September een Karaoke georganiseerd voor jong en oud. Het begint om 13.00 en duurt tot ongeveer 17.00 uur. De entree is gratis. SCHIEDAM - Het Nederlands Concert Mannenkoor treedt zater dag 11 September op in kergebouw De Ark aan het Hargplein. Vanaf 14.00 uur is publiek welkom. Aan- vang matinee: 14.30 uur, toegang 12 euro. Visgilde Schiedam j W.C. Spaland, Hof van Spaland 65, 3121 CA I SCHIEDAM-N00RD, Telefoon 010 247 01 90, fax 010 247 01 91, www.visgilde.nl K»«®udien»t RijnntQ De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toeiichting op een deel van de klachten die in de week van 23 tot 30 augustus zijn binnengekomen. Gemiddeld aantal klachten zonder opvallende incidenten Afgelopen week kwamen 410 klachten binnen bij de meldkamer van de DCMR. Dit is boven het gemiddelde aantal klachten van de afgelopen periode, maar toch waren er geen opvallende incidenten. tot en met augustus 2004 was het gemiddelde aantal klachten 340 per week. Geluidsoverlast van vliegverkeer veroorzaakte de tneeste klachten: rnirn twintig per dag. De meldkamer noteert klachten over vliegverkeer en geeft deze door aan de Commissie Milieuhygiene Luchtvaartterrein Rotterdam. Deze commissie is adviseur van de minister van Verkeer en (j Waterstaat. Mede aan de hand van de rapportages van de commissie wordt beleid gemaakt voor de bestrijding van geluidshinder. Privacy Wanneer u een klacht bij de meldkamer van de DCMR indlent, worden de door u verstrekte persoonlijke gegevens vertrouwelijk behandeld en dus niet doorgegeven aan de bedrijven waarover u kiaagt. De gegevens wor den opgeslagen in een databestand, het MIRR (Milieu Informatiesysteem Regio Rijnmond) en gebruikt voor het onderzoek van de klacht en voor het leggen van contacten tussen u en de DCMR naar aanletding van uw klacht. Bijvoorbeeld om u te informeren over de afhandellng van uw klacht. Hierbij worden de bepalingen van de Wet bescherming persoons- gegevens in acht genomen. Het verwerken van gegevens met behulp van het MIRR is aangemeld bij het College bescherming persoonsgegevens te Den Haag. Voor het juist invoeren van de gegevens in MIRR worden de telefoongesprekken opgenomen en na drie maanden gewist. Alleen in het geval dat uw klacht leidt tot een strafrechtelijk onderzoek kunnen het openbaar ministerie en de rechtbank uw gegevens bij ons opvragen en moeten wij die verstrekken. Klachten die de DCMR niet zelf kan afhandelen, worden wanneer moge lijk doorgegeven aan andere behandelende overheidsinstanties. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via Internet: www.dcmr.nl. www.rotterdamtopsport.nl OLYMPISCH STEUNPUNT ROTTERDAM Rottc*i/wtr. ClXy Gemeente Rotterdam ROTTmOAM

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 11