f E3 De opkomst en ondergang van De Dominee' Jan Jaap van der Wal vertelt zijn verhaal in het Theater Zuidplein Dag van tango moet cliches doen vergeten DVD VIDE0REC0RDER 299 DVD-R/ DVD-RAM RECORDER DVD-SPELER EN VIDEORECORDER IN EEN 169 SLIMLINE DVD-SPELER l! maasstad maasstad BERGWEG 110, ROTTERDAM P° De Kunsthal als 'foodhall PHILIPS r Woensdag 8 September 2004 tx51 istad ROTTERDAM - Hij is pas 24 jaar, maar wel al een ge- vestigde naam met uitver- kochte zalen en hij heeft een grote groep trouwe fans. Mede door zijn ad rem rea- geren in het televisiepro- gramma 'Dit was het nieuws', waar hij de tegen- pool vormt van Raoul Heer- tje en door zijn leerschool als stand up comedian is Jan Jaap van der Wal in een kort tijdbestek gegroeid tot een groot theatermaker. Hij staat 13 en 14 September in Thea ter Zuidplein met zijn voort- stelling 'Staat'. „Ik vertel mijn verhaal, dit is waarvoor ik sta." ROTTERDAM - „Veel men- sen denken aan een man die met een roos tussen zijn tan- den theatraal met zijn vrou- welijke partner danst, maar dat is een karikatuur van de echte tango", vindt dansdo- cente Marieke Timmer. Daarom organiseert de Rot terdamse tangoschool Cuarti- to Azul aanstaande zondag op het Westelijk Handelster- rein een 'Dag van de Argen- tijnse Tango'. „Tijdens deze dag willen we mensen laten kennismaken met de tango zoals die in werkelijkheid is." De 'Dag van de Argentijnse Tango'is een laagdrempelig festival, bedoeld voor zowel mensen die nog nooit kennis hebben gemaakt met de Argentijnse tango als voor gevorderden. westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam 0vD Recorders Correct op de Bergweg 110 in Rotterdam heeft alles op het gebied van beeld en geluid. Niet alleen vindt u bij Correct de grootste keuze in DVD-spelers, maar ook op het gebied van DVD-recorders en harddisk recorders heeft Correct een groot assortiment met altijd schitterende aanbiedingen. PHILIPS DVD-R 610 DVDVIDE0REC0RDER MET 8 UUR 0PNAMETIJD Voorzien van Dolby Digital 2.0 encoder voor opnamen in stereo en Dolby Pro Logic audio. Geschikt voor CD-R/-RW, DVD+R/+RW, audio CD en MP3 bestanden. Voorzien van 99 voorkeuze zenders en PDC programmeersysteem. In zilver kleur uitgevoerd. Afm. 43.5x6.5x28.5 cm. jmr- C0RRECTPRIJS JVC DR-M10 DVD-RECORDER Geschikt voor opnemen op DVD-R met als voordeel de uitwissel- baarheid tussen alle DVD-spelers en opbeperkt opnemen (tot 100.000 keer) op DVD-RAM. Maakgebruik van de hoge capaciteit (tot 9,4 GB) en de beschermingscartidge van de DVD-RAM disc. In zilver kleur uitgevoerd. Afm. 43.5x7x27 cm. K0M LANGS VOOR DE SPECIALE C0RRECTPRIJS HITACHI DVP-F3 DVD SPELER MET MP-3 EN VIDEORECORDER Een combinatie van een prima Hifi videorecorder en een DVD speler. De dvd speler speelt naast gewone cd en dvd plaatjes ook CDR en CDR-W en MP-3 bestanden at. Incl. afstandsbediening. In zilver kleur uitgevoerd, Afm. 43.5x9.9x26.6 cm. C0RRECTPRIJS V-56L5E DVD SPELER Slimline DVD speler geschikt voor het afspelen van DVD, DVD+/-R/RW, CD, CD-R/RW, VCD, SVCD, Kodak Picture CD en CD met JPEG enMP3 bestanden. Voorzien van Progressive Scan en een 5.1 Dolby Digital Surround uitgang. In zilver kleur uitgevoerd. Afm. 42x26x5.2 cm. (regiovrij voorbereid) C0RRECTPRIJS WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m woensdag 09.30-18.00 uur, donderdag en vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Iedere eerste zondag v/d maand geopend van 12.00-17.00 uur DONDERDAG EN VRIJDAG K00PAV0ND TOT 21.00 UUR door Vincent Wernke ROTTERDAM - Het waren Amerikaanse toestanden aan het eind van de jaren tachtig. Nederland was nog onbekend met drugscriminelen en grote maffiasyndicaten. Klaas Bruinsma maakte daar dank- baar gebruik van en bouwde in de jaren tachtig het grootste en meest gewelddadige mis- daadsyndicaat op dat tot dan toe in Nederland actief was geweest. Op zijn opkomst en ondergang baseerde Gerrard Verhage de speelfdmDe Do minee'. Hoe Klaas Bruinsma in de drugscri- minaliteit belandde, lijkt moeilijk te verklaren. Zijn vader was de op- richter van de befaamde Raak-fris- drankfabrieken en zodoende kwam hij uit een welgesteld milieu. Toch belandde Bruinsma eind jaren ze- ventig in de hasjhandel, al was dat toen nog op zeer kleine schaal. Gaande weg de j aren tachtig groeide zijn handel en werd hij al snel de grootste maffiabaas die Nederland ooithadgekend. Hetmisdaadsyndi- caat zou zo'n tien gewelddadige af- rekeningen op zijn naam hebben staan. lets wat in het huidige Am sterdam gewoon lijkt, maar destijds nog zeer on-Nederlands was. Met de groei van zijn imperium, kwam echter ook de ellende en in juni 1991 werd Bruinsma voor het Hil ton Hotel in Amsterdam geliqui- deerd. Deze liquidatie is het beginpunt van 'De Dominee' van regisseur Ger rard Verhage. De film is gei'nspi- reerd op het gelijknamige boek van Parool-journalist Bart Middelburg. Na de moord voor het hotel, gaat de film vijftien jaar terug in de tijd. De nog jonge Klaas (Peter Paul Muller) die in de film Klaas Dookers heet, handelt samen met zijn beste maat, de kickboxer Adri (Frank Lam- mers), in hasj. De ambities van Donkers gaan echter veel verder dan het in bescheiden hoeveelheden verhandelen van soft drugs. Hij wil een groot bedrijf opzetten. „Als het legaal wordt, wil ik de grootste zijn"roept hij meerdere malen uit. Dit wil hij op een nette manier berei- ken. Geen gedonder en geen hard- drugs, zo luidt zijn motto. Terwijl hij inderdaad steeds succesvoller wordt en het geld binnenstroomt, leert hij ook de keerzijde van dit succes kennen. De eerste aanslag op zijn leven zou hem wakker moeten schudden, maar Klaas vergeldt deze met zijn eigen eerste liquidatie. Hij blijft er koel onder, terwijl Adri lijkt te be- seffen waterwerkelijkgebeurt. On- dertussen lijkt de vriendin van Klaas, Annet (eindelijk een goede filmrol van Chantal Janzen), slechts geinteresseerd in het geld. Als de bankbiljetten inmiddels in vuilnis- zakken liggen opgestapeld, oppert ze nog wel dat Klaas ermee moet stoppen. Later blijkt echter dat haar hebzucht niet ophield bij een kast van een huis en de snelste sportwa- gens. Als Klaas doorkrijgt dat ver- schillendemensen aan zijn 'bedrijf knabbelen, wordt hij steeds meer paranoide. Hij raakt zelf verslaafd aan de harddrugs, lijkt zijn eeuwige vriend Adri niet meer te vertrou wen en gaat onherroepelijk zijn onder gang tegemoet. Hoewel Verhage niet letterlijk het verhaal van Bruinsma volgt, mag 'De Dominee' (verwijzend naar de zwarte kleding van Klaas) zonder twijfel de verfilming van het levens- verhaal van 'de Lange' worden ge- noemd. Het verhaal van Middel burg las al als een bizar maffiadra- ma en Verhage heeft dat op behoor- lijke wijze naar het witte doek ver- taald. Tochis 'De Dominee' nietdie film geworden, waar in elk geval ik op had gehoopt. De drijfveren van Donkers blijven vrij schimmig, waardoor je als kijker niet echt weet wat je met de persoon Klaas aan- moet. Adri is wat dat betreft een be- ter uitgewerkt en sterker personage, bovendien fantastisch neergezet door Frank Lammers. De moeizame relatie met zijn vader wordt vaak als achterliggende re- den voor de ambities van Bruinsma genoemd, wat ook wel uit de film blijkt. Ondertussen is ook diezelfde vader er verantwoordelijk voor dat Klaas zichzelf op een bepaald mo ment voorhoudt dat hij echt nie- mand moet vertrouwen. Hij graaft daarmee zijn eigen graf, want als je niemand meer wilt vertrouwen, sta je er alleen voor. Zeker in de wereld waarin de drugsbaas zich beweegt, kan dat dodelijk zijn. Met name de uiteindelijk aftakeling, in het boek van Middelburg uitgebreid be- schreven, komt in de film niet echt naar voren. En juist daarin schuilt waarschijnlijk het tragische van Klaas Bruinsma. Hij wilde het alle- maal op zo'n nette manier doen, maar eindigde als menselijk wrak die niets of niemand meer kon ver trouwen. 'De Dominee' is zonder twijfel een sterke misdaadfilm van eigen bo- dem. Het ziet er allemaal gelikt uit, de meeste rollen zijn goed ingevuld en de sfeer is lekker 'donker'Maar iets zegt mij dat er meer in had geze- ten, waardoor 'De Dominee' echt een topfilm had kunnen worden. Zoals het vergelijkbare 'Lek' en Van God LosEen status die bij de nog immer tot de verbeeldingen sprekende Klaas Bruinsma had ge- past. De Kunsthal Rotterdam is van donderdag 9 tot en met zondag 12 September ingericht als 'foodhall'. Vier dagen en vier avonden staat heerlijk, maar vooral eerlijk eten, centraal in de Rotterdamse kunst- instelling. Ambachtelijke produc- ten, regionale specialiteiten en kleinschalig werkende producen- ten bepalen het karakter van KunsthalKOOKT, Festival voor de Echte Smaak. Om te laten zien en proeven wat er (nog) voor moois te koop is in ons land. Om een zo breed mogelijk publiek be- wust te maken van het bestaan van kwaliteitseten. Maar ook om culi- naire tradities en ambachtelijke, kleinschalige bereidingswijzen voor de ondergang te behoeden. De rode draad van het festival is een markt waar meer dan vijftig producenten hun waren aanbieden. Om mee naar huis te nemen of om ter plekke te consumeren. Bijvoor- beeld in het 'marktrestaurant'. Om bezoekers inspiratie te geven zijn er workshops, worden er lezingen gehouden en is er het Kooktheater. De top van de Nederlandse gastro- nomie staat hier zij aan zij met koks die, zonder Michelinsterren, net zo veel bevlogenheid aan de dag leggen bij het werken met 'eerlijk eten'. Ook 'buiten' zijn er culinaire activiteiten. Koks koken met hun kwekers 'in' de kas, op het buitenterras worden producten verkocht en in het Kunsthalcafe is er De Stamtafel, een plek waar el- ke dag met elkaar wordt gedebat- teerd. Over groenten die op natuur- lijke wijze zijn geteeld. Over fruit dat de tijd heeft gekregen om te groeien. En over slagers en koks die zich bekommeren om het wel- zijn van dieren. KunsthalKOOKT, 9 tot en met 12 September in de Kunsthal. Ope- ningstijden: donderdag: van 12.00 tot 21.00 uur, vrijdag en zaterdag: van 10.00 tot 21.00 uur en tentslot- te zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De entree is 9,50 euro voor vol- wassenen en 5 euro voor kinderen- .Meer informatie via www.kunst- hal.nl door Jacques Nachtegaal Wie zijn huidige show 'Staat' be- zoekt, weet dat je kijkt naar een bijzonder talent. In de voorstel- ling, die hij dit seizoen in de re prise speelt, laat hij zien waar hij voor staat. Zonder zijn mening onder stoelen of banken te steken, vult hij ruim anderhalf uur met kwesties uit het dagelijks leven. Zoals de irritatie over al het ge- zeik over Nico de klusjesman met de losse handjes. Die wel zo in- drukwekkend moet zijn geweest datde troel in kwestie na tien jaar nog precies weet wat Nico zou hebben gedaan. Of is haar leven sindsdien als een saai stilleven voortgekabbeld waardoor Nico een opwindende herinnering is gebleven? Jan Jaap van der Wal legt de vin- ger op de zere plek. Zo ook bij de dames van 'De Modepolitie', een tv-programma bij de commercie- len waarin twee nitwits zonder presentatiekwaliteiten denken dat ze tegen iedereen kunnen zeggen dat ze te dik zijn voor wat ze dra- gen en dat zoiets 'echt niet kan.' Van der Wal kaatst de bal echter fantastisch terug. Je doet hem te- kort als je zegt hij cabaretier is. Jan Jaap van der Wal is meer dan dat. Hij is theatermaker. Toch is hij is geen moraalridder, maar zegt zonder omwegen waar het volgens hem op staat. Hoe hij er over denkt en waar hij zelf in dat circus van gekte staat. De voorstelling is niet alleen ander half uur lachen, gieren, brullen. Regelmatig wordt je met je neus boven op de feiten gedrukt wor den, waarna nagenoeg de hele zaal aanvoelt dat lachen nu even ongepast zou zijn. Het is ook een confrontatie met zijn eigen 'han dicap', als je het zo mag noemen. Op zo'n moment is een glimlach betergeschikt. Jan Jaap van der Wal pakt zijn publiek soms stevig bij de ballen en draait ze ook nog even om. *En nu jij weer', lijkt hij te willen zeg gen. Maar dan zwijgt hij en ge- bruikt op de juiste wijze stiltes. Meesterlijk zoals hij de lijn viert loslaat en weer vastgrijpt. „Ik stel me kwetsbaar op, maar ik zal al- tijd de leiding houden, anders krijg je een heel ongemakkelijke avond", zegt hij na afloop van een voorstelling in Naaldwijk. „Nu ik deze show voor het twee- de jaar speel, voel ik aan dat ik weet hoe ver ik kan gaan. Dat is lekker, dan weet ik waar de stiltes zullen gaan vallen, ik voel de mo- menten aankomen dat je de zaal hoort." „In mijn flyer valt te lezen dat de ze show is, waar ik voor sta. Dat is ook nu nog het hoofddoel", gaat hij verder. „Kijk, veel men- sen hebben mogelijk door mijn televisiewerk een ander beeld van mij, en dat is missehien wel een eenzijdig beeld. Ik vind het leuk om dat beeld onderuit te halen door zo'n show te maken. Het is ook helemaal mijn verhaal, dus ik kan het logisch spelen en dat is uiteindelijk dat wat ik wil vertel- len. Ik noem dit geen cabaret, dat vind ik trouwens een verschrik- kelijk woord, dit is mijn verhaal nu, in een theatrale vorm gegoten. lets wat de mensen missehien niet van mij gewend zijn, die kennen mij als stand upper, dat is vaak veel sneller, maar dit is nu een- maal mijn verhaal' Jan Jaap Van der Wal is te zien in Theater Zuidplein op 13 en 14 September. In 1987 werd dansschool Cuartito Azul in het leven geroepen en sindsdien is zij uitgegroeid tot een van de grootste dansscholen in Ne derland waar je de Argentijnse Tango kunt leren. Iedere doorde- weekse avond wordt er door do- centen Marieke Timmer, Inge Braat, Peter van Enk en Hugo Bui ten lesgegeven. Daarnaast treden er regelmatig live bandjes op. Doordat de tangoschool intensief samenwerkt met het Rotterdams Conservatorium, verzorgen stu- denten van deze school regelmatig de muziek bij de dansavonden. Het is de eerste keer dat Cuartito Azul een 'Dag van de Argentijnse Tango' organiseert. Marieke: „We hebben het gevoel dat de school in al die jaren volwassen is geworden en nu rijp is voor het grote publiek. Het festival dient als een podium waar bezoekers contacten kunnen maken en waar ze kunnen zien wat de tango eigenlijk is." En dat kan tijdens het evenement op verschil- lende manieren. Zo kan het pu bliek gratis proeflessen volgen, van Argentijnse live muziek genie- ten, toneel- en dansvoorstellingen bekijken en de fijne kneepjes leren van het cocktail maken tijdens een cocktailworkshop. Decor voor het evenement is het naast de Erasmusbrug gelegen Westelijk Handelsterrein, een pak- huizencomplex waarin verschil- lende clubs, restaurants, galerieen en winkels gevestigd zijn. In sa- menwerking met restaurant Land van Waas heeft Cuartito Azul dit hele uitgaansgebied bereid gevon- den mee te werken aan het evene ment. Jong en oud, iedereen is welkom op het Westelijk Handelsterrein. „Het is een heel laagdrempelig fes tival, bedoeld voor zowel mensen die nog nooit kennis hebben ge- maakt met de Argentijnse tango als voor gevorderden", vertelt docen- te Marieke enthousiast. Aanleg om de dans te leren is volgens Inge niet nodig. „De tango is niet aan regeltjes gebonden, het is een hele vrije dans. Iedereen kan het leren, je moet alleen de wil hebben om er tijd in te investeren." Beide dansleraressen delen een grote passie voor de tango, sterker nog, Inge ziet deze Latijns-Ameri kaanse dans als een levenskunst. Maar zij wil de cliches wel graag uit de wereld helpen. „De tango is, in tegenstelling tot wat veel men- sen denken, een hele introverte dans. Het gevoel tijdens het dansen zit van binnen, je moet dicht bij je- zelf blijven." Mensen die een pas- sionele liefdesdans verwachten moeten dan ook worden teleurge- steld. Marieke: „De tango is geen show. Het is weliswaar een fysieke dans, je hebt veel lichamelijk con tact. Maar uiteindelijk doe je het voor jezelf en moet je gewoon dan- sen naar je eigen persoonlijkheid. De tangoschool hoopt dat het festi- val een opstapje vormt naar een groter evenement, maar voorlopig is het eerst afwachten of deze eer ste editie een succes wordt. Marie ke: „De tango is een mooie dans waar je veel plezier aan kunt bele- ven. We hopen dat bezoekers dit ook in gaan zien en dat zij de over- stap maken naar er daadwerkelijk iets mee doen.' Voor meer informatie over de 'Dag van de Argentijnse Tango' kunt u kijken op www.cuartitoazul- .nl/12september/index. html Telefonisch is Cuartito Azul te be- reiken op (010) 452 73 77 ITOiimiJF IP CT Arl.nr. 282314 Art.nr. 271023 2&JP Art.nr. 270554 Art.nr.280143

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 21