maasstad wojfe m 'Kijk eens wat vaker in de spiegel' SHOARMA HERZILYA OlO - 473 21 73 NOBODY ELSE!!! Schiedam krijgt Fokus- woningen Genealogie Foto's tonen doors nee gezin uit de jaren zestig Yvon Koopmanmaakt kunst bij de kapper Brandweer heeft nieuwe commandant Leeskring voor Vrouwen Country- middag maasstad weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - Een onver- wachts succes voor de Schiedamse overleden ama- teur-fotograaf LP Polhuis die jarenlang zijn gezin voor de lens bracht. Polhuis borg zijn foto's op in een archief dat lange tijd ongebruikt bleef. Tot Peter Hellemons, ontdekker van het archief, schoonzoon en conceptueel kunstenaar de foto's van zijn schoonvader gebruikte in een werkstuk genaamd Privaat Domein. Maar nu lijkt het fotoarchief zelf door het Nederlands fo- tomuseum tot kunst verhe- ven te worden. Het archief is heilig verklaard en de ord- enende kunstenaar Helle mons aan de kant gezet. H OPENINGSTUDEN Zondag t/m dondardag 14.00 t/m 02.00 uur Vrijdag t/m ntardag 14.00 tat 05.00 uur wil BEZORGEN VAN 16.00 UUR TOT SLUITINGSTIJD 1 if baaargaa laaal 7,51 Hoogstraat 146 Schiedam wwif. hayailya.nl SCHIEDAM - Het wekelijkse inloopconcert in de Grote Kerk wordt zaterdag 2 oktober verzorgd door Dick Troost vanaf 15.00 uur. Troost zal zowel het koororgel als het hoofdorgel bespelen met composities van Bruna, Bovet, Bach en een ei gen compositie. 55-Plus Concert Windmill Culinaire klassiekers Projectkoor Kledingbeurs DUURZAAM ONTHAREN SPECIALiSTEN IN FLITSLICHT-BEHANDELING Nu ook in Schiedam! 25% Korting! www.epilennium.nl MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Nu nog meer betaalmogelijkheden voor parkeergeld. Sinds deze zomer kunt u bij meer dan 160 parkeerautomaten betalen met creditcard Voor meer informatie, www rotterdam nl/parkeren SCHIEDAM - In het nieuwbouw- project Goeman Borgesius in de wijk Nieuwland komen vijftien zo- geheten Fokuswoningen. In een nieuw appartementengebouw aan de Burgemeester Van Haarenlaan worden 15 van de 75 woningen zo gebouwd dat ze geschikt zijn voor mensen met een ernstige lichame- lijke handicap die zelfstandig wil- len wonen. Bijzonder is dat de be- nodigde dienstverlening op afroep beschikbaar is. Alleen bij voldoen- de belangstelling kan het project slagen. Minimaal 30 kandidaten zijn hiervoor nodig. Om de belang stelling te peilen wordt een infor- matiebijeenkomst gehouden op maandag 11 oktober van 16.15 uur tot 18.00 uur in de Stadswinkel. Gemeente Schiedam, Woonplus en Fokus zetten zich gezamenlijk in voor de realisatie van de eerste Fokuswoningen in Schiedam. Fo kuswoningen onderscheiden zich van andere woningen doordat al bij de bouw rekening is gehouden met het gebruik van een rolstoel door mensen met een ernstige li- chamelijke handicap. De woning is voorzien van diverse standaard- voorzieningen die op maat van de bewoner worden ingesteld. Fokus woningen zijn geschikt voor een- enmeer-persoonshuishoudens. Het zijn drie- of vierkamer sociale huurwoningen, d.w.z. dat de huren binnen de huursubsidiegrenzen vallen (minder dan 597,50 per maand). De bewoner van een Fo- kuswoning heeft een huurovereen- komst met Woonplus en betrekt de ADL-dienstverleningvanFokus. Om in aanmerking te kunnen ko men voor een Fokuswoning dient men geregistreerd te zijn op de lan- delijke wachtlijst van het College voor Zorgverzekeringen te Die- men. Informatie hierover is bij Woonplus verkrijgbaar: Metha Bot, tel. 204 51 50. SCHIEDAM Ook zo meuwsgieng waar je voorou- ders vandaan gekomen zijn? Om dit uit te zoeken biedt de Stichting Huishoudelijke Voorlichting vijf weken lang de helpende hand. Wei of geen familiewapen, van heel ver gekomen of juist van dichtbij, al deze raadsels kun nen worden opgelost. De cur- sus bestaat uit vijf lessen; de zesde les wordt een bezoek gebracht aan het gemeentear- chief in Schiedam. De cursus vindt plaats op donderdag- middag van 13.30 tot 15.30 uur op het Broersveld 142. Kosten zijn 75 euro. Start is op 28 oktober. Opgeven kan bij 426 47 81. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorgingmaasstad@rotterdamsdagblad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 0610921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 Email redactie: maaspostwaterweg@redactie.maasstad.nl K.Moerman - van der Knaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 REDACTIEMANAGEMENT HUIS-AAN-HUIS-BLADEN AMG: P. E.van der Heide Telefoon 010-4004490 Email phe@redactie.maasstad.nl FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., ^^^^^j^tebetreffende^iuteur^^^^ Woensdag 29 September 2004 XQ52 Twist over kunstwaarde familiearchief Polhuis door Barry Kuijt Particulier domein, zo noemt Hellemons zijn kunst. Hij dringt binnen in het privedomein. Zijn persoonlijke leven komt terug in zijn kunst. Tegenwoordig ge- bruikt hij ook foto's die zijn dochter maakt met haar eigen ca mera. Het maakt niet uit wie de foto's maakt, zo zegt hij. „Ik maak er een bepaalde rangschik- king in, het is mijn idee. De foto's van Polhuis zijn, hoe goed ge- maakt ook, uiteindelijk maar een gewoon familiealbum. Dankzij mijn rangschikking is het nu ook kunst geworden." Het is een onverwacht succes voor het archief van amateur-fo- tograaf Polhuis. Al enkele jaren reist een gedeelte van de fotocol- lectie Europa af om tentoonge- steld te worden. Afgelopen zomer was het in Aries, Frankrijk tijdens een alom bejubelde expositie. De laatste jaren heeft amateur-foto- Peter Hellemons: „lk maak de rangschikking in de foto's, ik maak er kunst van. grafie zich mogen verheugen in een groeiende belangstelling van het publiek. Het archief van Polhuis is een enorme collectie van zo'n 2400 snapshots van een familie in de Hollandse pol ders, een waar tijdsdocument. De amateur-fo- tograaf koes- terde het mo ment, zo foto- grafeerde hij de sinterklaasavonden en veijaar- dagen van zijn familie. Maar het gezin poseerde ook op het strand van het Deense vakantie-eiland R0m0 en in het bos in Nederland. Hellemons selecteerde enkele van de vele foto's om een familiege- schiedenis te laten zien in al die speciale momenten. Het is de kunstenaar vooral om herinnerin- gen te doen. „Met het risico een oude lul gevonden te worden, vind ik dat alles tegenwoordig veel te snel gaat. Ik wil het mo ment terugbrengen. We kunnen niet meer genieten van het mo ment, omdat we alweer bezig zijn met het volgende. Misschien heb ik ook wel gewoon or dinaire heimwee, dat kan ook." Het archief van zijn schoonvader was bijzonder goed verzorgd. „Polhuis heeft veel ge- fotografeerd, maar zijn foto's wa- ren nooit voor iemand anders dan hemzelf bedoeld. Hij archiveerde de foto's zeer zorgvuldig in ijze- ren kisten. Hij maakte daar onder- schriften bij en noteerde de data. Alles is zo heel nauwkeurig terug te vinden. Nadat hij in 1992 over leden was, ben ik die archieven ingedoken en kwam ik op het idee om een soort familiegeschie- denis te maken. Met toestemming van zijn vrouw en zwager, de bei- de kinderen van Polhuis, maakte Hellemons een werkstuk van de foto's uit hun jeugd. Uit de 2400 verschillende foto's selecteerde hij er 120. Deze foto's in de volg- orde waarin Hellemons ze rang- schikte, vertelden het verhaal van een jong gezin in het Nederland van de jaren zestig. De kunstenaar benadrukt dat hij geen ruzie heeft met het fotomu- seum, hooguit een meningsver- schil. „De discussie spitst zich toe op wanneer iets kunst is en wan- neer het gewoon mooie foto's zijn. Het fotomuseum zegt dat het archief kunst is. Ik vind het mooie foto's maar mijn werkstuk Pri vaat Domein, de ordening van al die 2400 foto's in een specifieke selectie van 120 snapshots, maakt het echt kunst." Hellemons: „Tijdens de grote fo- to-expositie in Aries zag ik pas echt goed dat niet alle amateur- fotografe ook per se kunst is. Ik wil er verder niet echt over jan- ken, maar in Aries werd mijn kunst niet gepresenteerd zoals ik het oorspronkelijk bedoeld heb. Het werkstuk ontglipt me nu een beetje. Het intellectuele eigen- dom ligt bij mij, ook al zijn het andermans foto's." Het Nederlands fotomuseum heeft naar aanleiding van de zeer succesvolle expositie van een deel van zijn foto's een over- zichtsboekje uitgegeven, ver krijgbaar bij het Nederlands fo tomuseum. W r\ AfOU VIJMtlnUA ilp j door Frank Willemse SCHIEDAM - De kapsalon zit vol met dames. Krulspel- den in, koffie of thee en lek- ker kletsen met een dames- blaadje erbij. Als elk haartje op zijn plaats zit, houdt kap- ster Ellen de spiegel omhoog. Zij kijkt goedkeurend naar het haar van achteren en ziet dan een gedicht in de spiegel. Kunst bij de kapper. Een idee van de inmiddels ex-Schie- damse kunstenares Yvon Koopman. Voor acht kapsa- lons maakte ze spiegels waar klanten de gedichten of be- spiegelingen voor maakten. Kijk wat vaker in de spiegel. Haar is belangrijk, het bepaalt je gezicht Kijk in de spiegel, die is op je ge- richt Het is de kunst van de kapper om er iets moois van te maken En precies te weten, dat dit kapsel bij je past en je zal raken. Vaste klant van kapsalon Pilarin, Marian Donker, heeft dit gedicht gemaakt. „Ik zat in een roddel- blaadje verdiept'vertelt ze, „Toen de eigenaresse vroeg of ik niet kon rijmen of dichten." De opdracht was je te laten verrassen door een mooie tekst. Terwijl het haar werd bijgekleurd, heb ik op een klad- blaadje het gedichtje gemaakt. Vrijdag waren de spiegels klaar en ging Yvon Koopman langs de kap- salons om de spiegels met literaire boodschap te brengen. Overal ver- Even kijken of het haar wel goed zit bij kapsalon Pilarin Dan zie je niet alleen haar, maar ook mooie woorden op dichterlijke manier verpakt. baasde gezichten. 'Wat enig' en 'Hoe kom je erop' over haar idee om eigen teksten in spiegelschrift op handspiegels te plakken. Toegepaste kunst. Daar staat Yvon Koopman om bekend. Geen ab- stracte kunst, maar praktische idee- en die het leven wat lichter maken. AI eerder vrolijkte de kunstenares Schiedam op met kunstwerken als een torenspits onderaan de Vlaar- dingerdijk, stoeppaaltjes als boom- stronken op het Dreesplein en fo to's in de entreehal van flats in Nieuwland. „Jaa, hij is leuk!", reageert Ester van kapsalon Haar& Huis. Haar klanten moeten allemaal even kij ken wat er op de spiegel staat. En meteen begint een gesprek over kunst en hoe de letters er in spie gelschrift zijn opgeplakt. Net zoals op het plaatje maar dan iets korter en met pony Kan dat? Een 'ready made' of letterlijke tekst van een klant. Die schoot Es ter te binnen. De spiegels zijn niet enkel voor dameskapsalons. Ook bij kapsalon Colle op de Grote Markt is er 'Kunst bij de Kapper'. Uw achterkant mag er ook best wezen. De serieuze meneer in de stoel Foto Roger van der Kraan leest de tekst langzaam voor. Hij ontdooit en moet er om lachen. Dit kunstproject is onderdeel van de tentoonstelling 'Kijk Haar!' ge- organiseerd door de Artoteek Schiedam en kunstgalerie 300pro- cent. Daar zijn exposities te zien waar kunstenaars in hun werk 'iets met haar' doen. Een veelzijdig project waar ook buiten galeries werk van te zien is. Zoals de fel ge- kleurde kapspiegels van Frans Smeets in de etalages van De Nieu- we passage en een 'haarboot' die meevoer in de Gondelvaart. Voor kinderen is de tentoonstelling 'Ramses had rood haar' met de ge- schiedenis van hoofdhaar door de eeuwen heen. En in de kleurrijke wijken zijn er 'Haardagen' zoals die in wijkcentra Oost, de Blauwe Brug en De Erker. Kapsalons met kunstspiegels: Fox (Passage), Schretzmeyer Van Avennestraat), Florin (Liduina- straat), Haar en Huis (Dam), Mar's (Gerrit Verboonstraat), Colle (Grote Markt), Schilperoord (Groenelaan) en Pilarin (Broers veld). SCHIEDAM - Gerrit Spruit is be- noemd tot commandant van de Brandweer Waterweg. Hij volgt de heer Van Leeuwen op die 1 mei met functioned leeftijdsontslag (FLO) mocht, maar door het be- stuur was gevraagd tot 1 oktober te blijven. In 1997 is Spruit in de regio gestart bij de Brandweer Rotterdam als districtscommandant Oost en be- oogd commandant samenwer- kingsgebied Oost, nadat hij daar- voor commandant was van de ge- meentelijke brandweer Wassenaar en brandweerofficier in Amers- foort. Hij heeft de afgelopen jaren leiding gegeven aan de vorming van de brandweersamenwerking tussen Capelle aan den IJssel, Krimpen aan den Ussel en de ka- zernes Bosland en Prins Alexander van Rotterdam. Gerrit Spruit start op 1 oktober in zijn nieuwe functie met een rond- gang langs de kazernes van brand weer Waterweg. De eerste periode van zijn aanstelling zal hij opbou- wen in Waterweg en afbouwen bij de IBO. De eerste maanden zullen in het teken staan van kennis ma ken en het uitwerken van ideeen voor de verdere ontwikkeling van brandweer Waterweg. SCHIEDAM - Houd je van lezen en vind je het leuk om dat te be- spreken? Woensdag 13oktober start in Wijkcentrum de Erker een Leeskring voor Vrouwen. Met el- kaar wordt een boek gekozen dat na vier weken wordt besproken. De begeleidster zorgt voor achter- grondinformatie over de schrij(v) (f)(st)er en de inhoud van het boek. Als vrouwen uit andere culturen mee willen doen worden ook boe- ken uit die culturen gelezen. Aan- vang: 20.00 uur. Voor aanmelden of informatie: Cock Wijnhorst- Vrijland, tel. 474 09 82. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt zondag 17 oktober van 13.00 tot 16.00 uur een coun- trymiddag georganiseerd met line- dancing voor jong en oud. Deze gezellige middag voor en door country liefhebbers wordt muzi- kaal ondersteund door dj Goos. SCHIEDAM - Senioren kunnen maandag 4 oktober in dienstencen- trum Oost een partijtje koersbal doen. Dat begint om 13.30 uur en kost 2,70 per maand. Dinsdag 5 oktober kunnen hier kaarten wor den gemaakt vanaf 14.00 uur. Bin go wordt in dienstencentrum De Woudhoek gedraaid op donderdag 14 oktober vanaf 13.30 uur. Kos ten zijn 3,20 voor zes ronden. Kaarten afhalen op woensdag 6 oktober bij de receptie van het dienstencentrum. SCHIEDAM - Oratoriumkoor Halleluja viert zaterdag 31 oktober het 120-jarig bestaan met een con cert in de Grote Kerk van Schie dam. Het oratorium Paulus wordt opgevoerd, gecomponeerd door Mendelssohn Bartholdy. Aanvang is 20.00 uur en kaarten kosten vijf tien euro. Kaarten telefonisch be- stellen via nummer 466 85 69 of voor aanvang in de kerk. SCHIEDAM - Een team van inter national geluids- en videokunste- naars uit Keulen heeft een speciale technologie ontwikkeld die de his- torische, Schiedamse molens om- zet in muzikale en beeldende in- strumenten. Het project vindt plaats in Pand Paulus aan de Korte Haven en is tot en met 24 oktober te zien. SCHIEDAM - Bijna ieder land heeft wel een gerecht dat interna- tionale bekendheid geniet, zoals Boeuf Stroganoff uit Rusland, Paella uit Spanje en de Franse Coq au Vin. Op deze workshop worden achttien beroemde gerechten klaargemaakt uit de wereldkeuken op een avond, woensdag 27 okto ber of woensdag 3 november van 19.00 - 22.00 uur. Kosten 35 euro, inclusief ingredientengeld. Opge ven via nummer 426 47 81 SCHIEDAM - Het projectkoor dat elk jaar meewerkt aan de uitvoe- ring van Bachs meesterwerk De Mattheus Passion heeft voor de uitvoering van woensdag 16 maart nog plaats voor enkele nieuwe le- den. De repetities zijn op zaterdag- morgen (vanaf half januari). Wie mee wil doen moet wel een gede- gen kennis van het uit te voeren werk hebben. Voor meer info: 426 39 88 (Machteld) en 426 11 77 (Cees). SCHIEDAM - In Wijkcentrum De Erker wordt zaterdag 2 oktober een kledingbeurs gehouden van 10.00 tot 15.00 uur. Tafelhuur is 1,50. Entree is gratis. Er mogen geen kledingrekken worden uitge- stald. n V.inwege onze opening, krijgt I op uw 1° behandeling Bij behandeling vanaf 100,- geldig t/m december 2004 GROENELAAN 109 - TEL010-246 "0 60 De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overiast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een deel van de klachten die in de week van 20 tot 27 September zijn binnengekomen. Nog steeds geluidsoverlast van kantorencomplex Admiratiteit Afgelopen week ontving de meldkamer van de DCMR acht klachten uit Rotterdam-Kralingen over een hoge fluittoon random het kantoren complex De Admiraliteit. De fluittoon ontstaat bij het hekwerk op de dakopbouw van het complex als het hard waait De klachten zijn bekend bij de DCMR en bij HD Projectontwikkeling, deeigenaar van het kantoren complex. Er zijn het afgelopen jaar actios ondemomer om een eind te maken aan de geluidsoverlast, maar het dichten van de gaton in het hekwerk op het gebouw hebben niet het gewenste resultaat gehad. HD. Projectontwikkeling heeft een adviesbureau ingelmrd om de situatie verder te onderzoeken en oplossingen te vinden. Het probfeem blijkt ingewikkelder dan gedacht, maar er wordt hard gewerkt om de geluids overlast voor de omwonenden zo snel mogelijk te stopped. Blazend geluid na storing in i Donderdag 23 September kwamen rond het middaguur negen klachten over een blazend geluid van bewoners van Perrtis en Hoogvliet. Uit navraag bleek dat bij de warmtekrachtcentrate Rjnmond Energie in Pernis een storing was geweest waardoor de instaffatfe was Stil komen te liggen. Omdat in de ketels van de centrale de druk te hoog opliep, trad een veiligheidsmechanisme in werking, waarbij stoom onder hoge druk naar buiten werd geblazen. Stankklachten als gevolg van onderhoudsstop Zondagavond 26 September ontving de meldkamer tussen negen en half tien klachten over de stank van mercaptaan en aardolie. Negen inwoners van Pernis belden de meldkamer daarover. Na onderzoek van de uitruk- dienst bleek dat de klachten werden veroorzaakt door de rubberfabriek van Shell Nederland Chemie op de Vondelingenplaat-Rotterdam. Het bedrijf was bezig met een onderhoudsstop van een van de productie- fornuizen. De daarvoor gebruikte stikstof werd via de fakkel afgevoerd, met stank als gevolg. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via Internet: www.dcmr.nl. Gemeente Rotterdam

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 14