maasstad Expositie plaatst verdwenen stad in het nu maasstad Ferdinand geeft alles in 'Wissewaswinkel' 59* yr' 139 159 379 GESCHIKT VOOR JPEG EN MP-3 DVD EN VIDEO IN EEN BERGWEG 110, ROTTERDAM DIGITALE VIDEOCAMERA Rotterdam in de jaren zestig f J PHILIPS ROTTERDAM - 'U bevindt zich hier!' Hoe vaak geeft die tekst niet op informatiepane- len aan waar de lezer zich er- gens in een stad bevindt. Het Historisch Museum Rotter dam gebruikt dezelfde uit- drukking als naam voor haar nieuwe expositie. Schilder- werken van historisch Rotter dam worden vergeleken met actuele foto's die vanaf het- zelfde plekje zijn gemaakt. In samenwerking met Rotter dam Marketing is ook een wandelgids samengesteld, langs de plekken die vroegere schilders vereeuwigd hebben. westbfaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam istad ROTTERDAM - De tijd dat jeugdtheater alleen voor de jeugd was, is al lang verleden tijd. Zo is de voorstelling 'De Wissewaswinkel' een prach- tig voorbeeld van een jeugd- voorstelling met een mooi, vette knipoog naar de vol- wassen bezoekers. De markt in consumenten elektronica staat flink onder druk. Correct weet daar al ruim 64 jaar mee om te gaan. Correct klanten weten dat maar al te goed en betalen nooit teveel, want onze inkopers volgen de markt op de voet om u iedere week de scherpste prijs te garanderen. Dat geldt natuurlijk voor alle Correct vestigingen. Bovendien biedt Correct u altijd: PRIJSGARANTIE, EEN PRIMA SERVICE EN GARANTIE, ALLES UIT VOORRAAD LEVERBAAR EN GRATIS PARKEREN C0RRECTPRIJS DONDERDAG EN VRIJDAG K00PAV0ND TOT 21.00 UUR CORRECTPRIJS SONY jJ29r-Art. CORRECTPRIJS CORRECTPRIJS Panasonic Woensdag 20 oktober 2004 TX51 door Dik Vuik Het Historisch Museum Rotterdam beleeft een drukke periode. On- langs startte de tentoonstelling 'Schoppen tegen het gezag' en na de opening van 'U bevindt zich hier!volgt binnen kort ook nog een expositie over driedimensionale fo- to's van historisch Rotterdam. Het is heel veel aandacht voor een ge- beid waarin feitelijk nog maar wei- nig historisch is terug te vinden, er- kent directeur Hans Walgenbach van het Historisch Museum. „Een wandeling door oud Rotterdam is alleen nog mogelijk aan de hand van Bezoekers zoeken de tien verschillen tussen de foto en het schilderij op de expositie 'U bevindt zich hier!'. foto; Rob Kaminga maquettes en plattegronden." En juist die plattegronden spelen een belangrijke rol in 'U bevindt zichhier!' Er zijn 35 schilderijen uit de collectie van het museum gese- lecteerd, allemaal met topografi- sche afbeeldingen. De Laurenskerk en het Witte Huis komen regelmatig in beeld, maar ook andere, minder bekende of zelfs verdwenen plek ken uit de vroegere stad. Die plek ken zijn alleen nog met de hulp van kaartmateriaal terug te vinden. Om het de bezoekers van het museum iets gemakkelijke te maken bij het identificeren van al die oude stads- beelden, heeft het gemeentearchief fotograaf Hajo Piebenga ingescha- keld. Met een medewerker van Ge- meentewerken werd minutieus ge- speurd naar de posities die de schil ders ooit moeten hebben ingeno- men om hun werk te maken. Het re- sultaat is een unieke opstelling in het museum. Bij elk schilderij hangt een foto, die een soms onthutsend beeld geeft van de veranderingen in het centrum van Rotterdam. Slechts een enkel bouwwerk uit de schilde rijen is nog herkenbaar, maar de po- sitie van de schilder vereist veel blikken op de stadsplattegrond om zelfs maar iets van het vroegere stra- tenpatroon te herkennen. De schil derijen zijn overigens een tentoon stelling op zich waard. Er zitten prachtige werken bij, zoals het in het afgelopen jaar verworven 'Ca nal a Rotterdam' van Jongkind en de Laurenskerk van Cornelis Sprin ger. De schilderijen beslaan een pe riode van de achttiende eeuw tot in de jaren dertig van de laatste eeuw. 'U bevindt zich hier!werd samen gesteld door Liesbeth van der Zeeuw en is eigenlijk de helft van een uniek dubbelproject, want het Historisch Museum Rotterdam pu- bliceert tegelijk ook deHistorische Atlas van Rotterdam', dat de histo rische groei van Rotterdam in beeld en in kaart brengt. Bovendien wordt 'U bevindt zich hier!' vergezeld door een gelijknamige wandelgids, een eerste product in de samenwer king tussen het museum en Rotter dam Marketing. Het gidsje geeft historische informatie over alle lo- caties die in de schilderijen zijn te zien en vertelt bovendien hoe de wandelaar er moet komen. En dat laatste is toch wel erg handig, want de Rotterdammer uit vroeger tijden zou omgekeerd in het Rotterdam van nu bitter weinig meer te zoeken hebben. Gelukkig is die uitgebreide collectie van het Historische Muse um Rotterdam er om af en toe met een tentoonstelling uitkomst te bie- den. De expositie 'U bevindt zich hier!' is tot 20 februari 2005 te zien in het Historisch Museum Rotterdam (Schielandhuis), Korte Hoogstraat 31. De wandelgids, waarin alle ge- bruikte schilderijen in kleur staan afgebeeld, is te koop voor 4 euro. Voor meer informatie: telefoon (010)2176767of www. hmr. rotter- dam. nl. Na een decennia Van Dik Hout nu een jaartje stil ROTTERDAM - De nieuwe ten- toonstellingszaal van Museum De Dubbele Palmboom aan de Voor- haven 12 wordt ingewijd met de foto-expositie 'Brandpunt Rotter dam, de jaren zestig gezien door Herbert Behrends'. Deze tentoon stelling duurt tot 14 november. Het is een selectie van foto's die Her bert Behrends als persfotograaf maakte in het Rotterdam van de ja ren zestig. Bij dit overzicht ver- schijnt de publicatie 'Brandpunt Rotterdam. De jaren zestig gezien door Herbert Behrends' Rotterdam was in de jaren zestig een middelpunt van activiteiten. De haven werd de grootste ter we- reld en de stad bruiste van nieuwe ontwikkelingen in de kunst, cul- tuur, sport en muziek. Behrends heeft dit dynamische decennium schitterend vastgelegd met zijn ca mera. Hij was een buitenbeentje onder de fotojournalisten; hij be- woog zich bij voorkeur in alterna- tieve circuits of in de marges van het dagelijks nieuws. Daar maakte hij foto's die hem het meest aan het hart lagen. Oorspronkelijk was Amsterdam de uitvalsbasis van Behrends. Hij werd er in 1931 geboren en kwam in contact met de fotografie toen hij op 20-jarige leeftijd begon als loopjongen bij het fotopersbureau Anefo. De fotografie trok hem aan en hij deed examen in een cursus fotojournalistiek aan de Fotovak- school in Den Haag. In 1957 ver- trok Behrends naar Rotterdam om voor Anefo een bijkantoor op te zetten. Na vier jaar stopte hij met dat werk en ging verder als free lance (pers)fotograaf. Begin jaren zeventig hing Behrends zijn came ra steeds vaker aan de wilgen en trok zich terug in een commune te Werkendam. Na een kort verblijf in Frankrijk keerde hij terug en ging werken als docent fotografie bij verschillende creativiteitscen- tra, onder andere in Groningen waar hij nog steeds woont. Openingstijden Museum De Dub bele Palmboom: dinsdag tot en met vrijdag van 10.00-17.00 uur, zater- dag en zondag van 11.00-17.00 uur. Toegang gratis. Telefoon: 010-476.15.33. door Vincent Wernke ROTTERDAM - Van Dik Hout is overal. In de cd-win- kel met de nieuwe live-cd/ dvd 'Een handvol zonlicht', in de boekwinkel met het boek 'Stil in mij' en op de grote poppodia zoals Night- town in Rotterdam met hun huidige live-tour. Deze voi le agenda heeft alles te ma ken met het tienjarig jubile- um van de band. Als de drukte in november achter de rug is, gaat Van Dik Hout er een jaartje tussenuit. „Even helemaal bijkomen, vooral muzikaal." Van Dik Hout bestaat tien jaar. ,J5en mijlpaal voor ons", vindt zanger Martin Buitenhuis. Vooral omdat we tien jaar op onze manier bezig zijn. Daarmee bedoel ik dat het de afgelopen tien jaar gegaan is en gaat zoals wij het destijds bedacht hebben. Daar zijn we best trots op. Er is in tien jaar zo veel gebeurd en nor- maal sta je daar niet echt bij stil. Naar aanleiding van ons jubileum hebben we een boek uitgebracht over tien jaar Van Dik Hout. Daarin staan al onze nummers met tekst en muziek, een zeer uit gebreide biografie, geschreven door Ton Engelshoven van mu- ziekblad Oor en heel veel exclu- sieve foto's." Van Dik Hout is begonnen als Engelstalige coverband, die num mers speelde van onder meer The Rolling Stones en The Doors. Toen de band besloot eigen num mers te gaan schrijven, werd al snel de overstap naar Nederiands- talig gemaakt. Na de eerste hit 'Stil in mij* ging het hard met Van Dik Hout, dat sindsdien ze- ven cd's uitbracht, op alle grote Van Dik Houtspeelt op vrijdag 22 oktober in Nighttown Rotterdam en van 17 tot en met 30 november in Ahoy'tijdens 'Night of the Proms'. festivals in Nederland stond en jaarlijks toert langs de grote pop podia van ons land. „Eigenlijk zijn de afgelopen tien jaar een aaneenschakeling geweest van hoogtepunten. Voor mezelf vind ik de release van onze eerste cd nog steeds een hoogtepunt, omdat het daarmee allemaal is begon nen. Maar er zijn daarna nog zo- veel andere hoogtepunten ge weest." Er is veel gebeurd in tien jaar, be- seft de zanger. „Ik heb daar ei genlijk nooit zo bij stiigestaan. Het voelt aan alsof we drie, vier jaar bezig zijn. Maar ik ben in- middels toch 35. Toen we het boek over tien jaar Van Dik Hout aan het maken waren, ging ik er steeds meer bij stilstaan. Datzelf- de had ik in de studio, toen we de live-cd aan het aftnixen waren. Dan hoor je al die nummers voor- bij komen, dat is echt te gek. In het boek staan de teksten en mu ziek van 77 nummers, dus we hebben in die tien jaar echt wat gedaan ook..." De grootste hit van de band is zonder twijfel 'Stil in mijLezers van muziekblad Oor en de Tele- graaf, en luisteraars van Radio 3 en Sky Radio, allemaal kozen ze dit jaar 'Stil in mij' als favoriete Nederlandstalige hit. „Het is een soort sneeuwbal die elk jaar gro- ter lijkt worden", probeert Bui tenhuis dit succes te verklaren. „Elke band heeft zo'n nummer, zoals Golden Earring met 'Radar Love' en 'Satisfaction' van The Rolling Stones. 'Stil in mij' is ook een van mijn favorieten, zeker li ve. Het verveelt nooit en dat is niet zomaar. Elke keer als we het spelen gebeurt er iets. Heel bij- zonder." Het is overigens geen toeval dat Van Dik Hout ter gelegenheid van het jubileum een live-cd heeft uitgebracht. De band heeft name- lijk vooral een goede live-reputa- tie. „Dat is eigenlijk altijd al zo geweest, zelfs toen de eerste cd nog niet uit was. Live spelen is de basis. We hechten ook veel waar- de aan live-optredens. We geven altijd alles om er samen met het publiek een te gekke avond van te maken. In de studio werken is ook leuk, maar toch kijk ik dan altijd weer uit naar de optredens. Daar heb ik nog steeds geen ge- noeg van. Daarom paste een live- cd zo mooi in het verhaal van tien jaar Van Dik Hout." Naast de cd/dvd, het boek en de toer staat Van Dik Hout in no vember ook in Ahoy' tijdens 'Night of the proms'. „We wer- den daar eigenlijk op het laatste moment voor gevraagd. We staan straks in Ahoy" met een symfo- nieorkest en mensen als Shaggy en Joe Cocker. Wij vinden het na- tuurlijk een enorme uitdaging om onze nummers te spelen met een groot orkest erbij. Dat is zo an- ders dan normaal. En spelen in een vol Ahoy* is natuurlijk altijd leuk, die kans konden we niet la- ten gaan. Of we 'Stil in mij* daar spelen? We moeten nog gaan re- peteren en dan bekijken we pas welke nummers geschikt zijn." Na 'Night of the Proms' is Van Dik Hout een tijdje niet meer op de podia te zien. De band gaat er een jaartje tussenuit. Volgens Martin Buitenhuis is dit 'sabbati cal year' nodig: „Die tien jaar wa ren geweldig, maar het is ook een zwaar leven. Voor je concentra- tie, je oren en je stem is het goed om af en toe even helemaal tot rust te komen, vooral muzikaal. Dan kunnen we straks ffis aan de volgende tien jaar beginnen. Ik kijk er echt naar uit om in alle rust aan een nieuw album te werken. Normaal doe ik dat tussen de op tredens, opnamen, promotie en interviews door. Of ik het optre- den niet ga missen? De eerste maanden schijn je echt te moeten afkicken, maar daarna heb je rust injelijf..." door Jacques Nachtegaal Ferdinand is de eigenaar van een winkel in brie en brae. Hij is ver- liefd op Alice, de eigenares van de Wissewaswinkel, een winkel in curiosa en andere bijzondere snuis- terijen. Een winkel net als die van Ferdinand. Tussen al de bijzondere zaken die Ferdinand zoal verza- meld heeft, zoals een kistje met daarin de schaduw van een ver dwenen kind, twee snorharen van de gelaarsde kat of zes kauwgom- ballen mooi van kleur en heerlijk van geur, schrijf Ferdinand een liefdesbrief aan Alice. In die brief „lk vind vooral de taal en het verlangen in deze voorstelling heel mooi", zegt hoofdrolspeler Herman van Baar. Hij speeltde rol van Ferdinand in het theaterstuk 'Wissewaswinkel'. foto: Het CollectiefN&P schrijft hij wat hij haar allemaal zou willen schenken. Maar deze voorstelling is meer dan een opsomming van bijzondere za ken die Ferdinand allemaal in zijn winkeltje heeft. In de eerste plaats is de tekst prachtig en ook nog eens op rijm. Daardoor wordt het een feest van mooie woorden en heer lijk verrassende volzinnen. Daar- naast wordt de voorstelling voor- zien van de geweldige muziek van Fay Lovksy, die vanwege ziekte deze toumee zelf niet mee kan spe len. Maar ze heeft in de Rotter- damse Nikki Romijn goede ver- vangster. Romijn speelt niet alleen, net zoals Lovsky, veel instrumen- ten, ze is ook nog eens knap thea- traal in haar muzikale presentatie en daarbovenop een geweldige zangeres. Dat maakt deze voorstel ling tot een waar luisterfeest. Voor de jeugdige toeschouwer is het een grote ontdekking van bij- zonderheden aan leuke muziekjes. Melodietjes gespeeld op de vreemdste instrumenten, zoals ta- felpoot, steelpan en zingende zaag. Voor de volwassen toeschouwer is het vooral genieten van de muziek. Hoofdrolspeler Herman van Baar en muzikant Nikki Romijn vertel- len over rol in de voorstelling. Nik ki Romijn: „Deze voorstelling was heel moeilijk voor mij, vooral in het begin had ik enorme faalangst. Ik heb voor deze voorstelling ook nog een aantal instrumenten moe ten leren bespelen zoals de zingen de zaag en de Teremin." Het laat ste instrument is een elektronisch apparaat wat bijzondere klanken kan voortbrengen door het bewe- gen van de handen in een elek- trisch geladen spanningsveld. „Ik heb dat in heel korte tijd moeten le ren. Op een goed moment ben ik het op mijn eigen manier gaan doen en is het me gelukt." Door haar achtergrond (naast muziek ook veel theater) kan Romijn in 'De Wissewaswinkel' ook haar theatrale kant benutten. „Ik moet in voorstelling zelfs jodelen en opera zingen, dat is echt heel erg leuk" Hoofdrolspeler Herman van Baar vindt zijn rol een heel bijzondere. „Ik heb de rol overgenomen van acteur Peter Dorst en in het begin heb ik hem gekopieerd. Maar na verloop van tijd werd de rol mij steeds eigen. Ik speel het nu toch heel anders dan Dorst. Ik vind vooral de taal en het verlangen in deze voorstelling heel mooi. Het gaat over eenzaamheid en het enorme verlangen naar iemand an ders. Ferdinand wil de vrouw waar hij zo verliefd op is, alles geven wat hij in huis heeft. Hij wil alles met haar delen, haar alles schenken als ze zijn liefde maar wil beant- woorden. Dat is een mooi gegeven om te spelen." De 'Wissewaswinkel' is te zien in Theater aan de Schie op 20 okto ber, op 21 en 22 oktober in de Rot- terdamse Schouwburg, zondag 7 november in Het Kruispunt in Ba- rendrecht en in het Theater van Vlaardingen op woensdag 17 no vember. PHILIPS DVP 520 DVD SPELER Buitengewoon fraaie en funtionele DVD-speler die tevens geschikt is als CD-speler in uw huidige audio installatie en ook CD-RW, CDR, Video CD, JPEG en MP-3 muziek bestanden kan afspelen. Digitale uitgang voor Dolby Digital, AC-3, MPEG-2 en DTS. In zilver kleur uitgevoerd. Afm. 36x4.3x28.5 cm. m.- Art.nr. 274599 WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m woensdag 09.30-18.00 uur, donderdag en vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Iedere eerste zondag van de maand geopend van 12.00-17.00 uur SONY DSC-P41 DIGITALE FOTOCAMERA Voorzien van 3.2 megapixels, 3.6 maal optische zoom en USB aansluiting voor zowel Mac als PC. Inclusief 16 MB Memorystick, AC adapter, accu, kabels, software en USB kabel. Afm. 12.5x5.8x4.4 cm. J2&&T Art, :.nr. 278406 JVC HR-XV 3 DVD SPELER EN VIDEORECORDER DVD-speler geschikt voor DVD- video, CD, VCD, CD-R/RW, JPEG en MP3. Dolby Digital/DTS Digital uitgang. Het videogedeelte heeft ShowView en PDC. In zilver kleur uitgevoerd. Afm. 43x9.3x27.2 cm. i.nr, 268337 Art.nr. 274337 PANASONIC NV-GS11 MET 24X OPTISCHE ZOOM Compacte digitale videocamera met energie zuinige videolamp. Voorzien van 6.5 cm LCD-scherm, diverse digitale effecten, 24x optische zoom, DV-uit en USB 2.0-aansluiting, Incl. afstandsbediening, Lithium-Ion accu, lader/netvoeding, AV en USB kabels. Afm. 6.3x7.8x9.9 cm.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 27