t Wie is toch de moordenaar in het landhuis? Van't Hek twee maanden lang op het podium van nieuwe Luxor Achtste editie van het Lezersfeest in de bieb m Z0NDAG 7 NOV. 12.00 UUR OPENING THEMA TENTOONSTELLING RADIO/TV RUILBEURS GRATIS ENTREE 7 CEINTUURBAAN 104 EN ROTTERDAM 'Design in Action' in het Boijmans Naast platen ook clips mixen in Nighttown LEZINGEN EN DEMONSTRATIES DAB: DIGITALE RADIO DIGITALE TOEKOMST Woensdag 3 november 2004 ROTTERDAM - De schrijf- ster Agatha Christie heeft in haar lange carriere veel goe- de thrillers geschreven. Een van de bekendste is wel 'Tien kleine negertjes'. Een titel die later werd gewijzigd in het politiek correcte 'En toen wa- ren er nog maar...'. Het ver- haal werd vier keer verfilmd en de toneelversie is binnen- kort te zien in verschillende theaters in de regio. De theaterthriller 'En toen waren er nog maar...is de komende tijd te zien in theaters in de regio. Youp van't Hek spreekt over zijn 'midlifecrisis' in de voorstelling 'Prachtige Paprika's'. ROTTERDAM - „Ik weet het niet meer", verzucht Youp van 't Hek aan het eind van zijn programma 'Prachtige Paprika's'. In de ze voorstelling doet de po pulate cabaretier op con fronterende en grappige wij ze verslag van dingen die Wj om zich heen ziet gebeuren in onze bizarre samenle- ving. De komende twee maanden staat Van 't Hek met 'Prachtige Paprika's' in het nieuwe Luxor Theater in Rotterdam. ROTTERDAM - Een biblio- theek is een plek waar je boe- ken kunt lenen. Dat was ten- minste vroeger zo. Tegen- woordig kun je voor allerlei soorten media in de biblio- theek terecht. Naast boeken vind je er kranten, tijdschrif- ten, DVD's, CD's en nieuwe media. De Centrale Biblio- theek aan de Hoogstraat ver- andert bovendien eens per jaar in een literair theater. Aanstaande zaterdag is het weer zover tijdens de achtste editie van het Lezersfeest. Het Lezersfeest laat een andere kant van de Centrale Bibliotheek zien. Bezoekers kunnen dan weer 'schrijvers in het wild' bewonderen. Zo zal Harry Mulisch op het feest aanwezig Zondag 7 november 12.00 uur opent het Rotterdams Radio Museum de nieuwe thema-tentoonstelling Design Lifestyle. Een verzameling van apparatuur die na de oorlog '40-'45 op de markt is gekomen, prachtige nostalgische producten van o.a. B&O - Braun - Wega - Waldorp - Fridor - Nordmende en vele andere merken. De tentoonstelling loopt tot april 2005. 12.00 uur Opening thema-tentoonstelling 'Design Lifestyle'. 13.00 uur Harm van Es, 27 jaar werkzaam bij B&O Nederland, vertelt over de ontwikkeling van oude en nieuwe modellen bij B&O Denemarken. 14.00 uur Hans Bakhuizen, Publieke Omroep - Nozema Nederland Radio wordt nu digitaal uitgezonden met CD kwaliteit via het DAB (Digital Audio Broadcasting Netwerk). DAB is een geheel nieuwe manier van uitzenden met als groot voordeel dat digitale signalen minder storingsgevoelig zijn en naast perfect geluid ook andere informatie meegestuurd kan worden. Naast de bestaande radiokanalen kan een groot deel van Nederland dit jaar nog genieten van digitale radio door de ether. DAB biedt de mogelijkheid voor nieuwe zenders met CD-kwaliteit muziek en zal na Engeland DAB doorbraak ook in Nederland een succes gaan worden. 15.00 uur Harry de Jong sr., voorzitter R.RM. 'Hoe gaan we verder?" De nieuwste digitale apparatuur op radio en televisie gebied wordt getoond en gedemonstreerd. Een vooruitblik op de komende jaren in technische mogelijkheden verpakt in prachtige nieuwe design modellen van vele merken. Het Rotterdams Radio Museum organiseert op zondag 7 november 2004 van 11.00-16.00 uur in Rotterdam bij Correct op de Ceintuurbaan 111 t/o het museum een grote Ruil- en Verkoopbeurs van oude radio en TV apparatuur met honderden modellen. Op de beurs kunnen ook oude radio onderdelen gekocht worden. tt I ZONDAG t NOVEMBER it t door Jacques Nachtegaal Het eerste toneelstuk naar aanlei- ding van de thriller verscheen in 1940 in Londen. Hoe wel men in Nederland in vroeger tijden veel aan thrillertheater deed, is dit genre een tiental jaren uit de theaters ge- weerd. Dit kwam door de steeds verder ontwikkelde trucages en technieken in de tv- en filmindu- strie. Veel theaterthrillers bleken op het toneel een slap aftreksel van iets dat spannend had kunnen zijn. De enige theatertrillers die we in Nederland in die jaren nog konden bewonderen, werden vooral door Britse gezelschappen gespeeld. De liefhebbers van dit genre moesten dus uitwijken naar het Londense West End. Echter vanaf dit seizoen foto.Joris van Bennekom. is impresariaat Lex Passchier be- gonnen met 'Het Thriller Theater'. Voor de eerste productie werd ge- kozen voor een van de meest span- nende stukken die je in het theater kunt realiseren: 'En toen waren er nog maar...'. Het verhaal speelt zich af in een prachtig landhuis op een onbe- woond eiland voor de kust van En- geland. Tien gasten, die elkaar niet kennen, worden door een onbe- kende gastheer, Dhr. U. N. Known, uitgenodigd naar dit land huis te komen. Eenmaal aanwezig, klinkt een mysterieuze stem van de gastheer en beschuldigt hij hen al ien van moord. Na verloop van tijd blijkt dat ze alien wel iets op hun kerfstok hebben, ook de zo on- schuldig ogende secretaresse, de politierechercheur en de rechter. Dan sterven de gasten een voor een op lugubere wijze, geheel volgens het schema van het versje 'Tien kleine negertjes'. Hoewel het verhaal door komische invalshoeken en reacties van de ac- teurs soms hilarisch overkomt, is de suspense sterk aanwezig. Hier- door is het een succesvolle herstart van een geweldig theatergenre. De cast, vanzelfsprekend bestaande uit tien personen, herbergt een aan- tal kopstukken zoals Cas Enkelaar als rechter Sir Lawrence Wargra- ve, Hugo Haenen als officier Phi lip Lombard en het cabaretduo Tom de Ket en George van Houts respectievelijk als rechercheur William Blore en dokter Arm strong. „De spanning die je kent van film en televisie is op het toneel niet te bewerkstelligen", zegt acteur Hu go Haenen. „Zeker niet bij een stuk van Agatha Christie, omdat het wat gedateerd is qua taal en si- tuering." Daarom is er voor geko- zen om acteurs te selecteren met verschillende achtergronden. Dit heeft geleid tot veel spanning en humor in het theaterstuk. Het ver haal zelf is onveranderd gebleven. „Het zit ontzettend goed in elkaar en het leent zich niet echt om het te moderniseren." Er mag dus gelachen worden, het blijft echter wel een 'Whodunnit'. Het publiek zal zelf puzzelen wie de dader is. „Wij horen van de be- zoekers dat ze er echt heel de avond mee bezig zijn om erachter te komen wie de dader werkelijk is", zegt Haenen. „Je hoort het aan de reacties in de zaal en aan de ge- sprekken in de pauze. Eigenlijk best gek, want dit boek is een van de bekendste van Christie. Het zal door velen gelezen zijn, maar je merkt aan de reacties dat men de plot toch niet weet te herinneren. Het publiek kan zich daardoor op- nieuw laten verrassen." 'En toen waren er nog maar...is te zien in het Oude Luxor theater van 5 tot 7 november, in het thea ter aan de Schie in Schiedam op 23 november, 10 december in het Theater van Vlaardingen, 22 de cember in Het Kruispunt in Baren- drecht, 14 januari in het Isala the ater in Capelle a.d. Ijssel en op 13 februari in Cultureel centrum De Stoep in Spijkenisse. foto: Bob Bronshoff ROTTERDAM - Museum Boij mans Van Beuningen opent op vrijdag 5 november de tentoonstel- ling 'Design in Action'. In deze tentoonstelling staat het werk van de Tsjechische avant-garde ont- werper Vladislav Sutnar 1897— 1976) centraal. Sutnar was in de ja ren dertig directeur van de Staats- opleiding voor Graftsche Kunsten in Praag en was een van de meest invloedrijke modernistische vorm- gevers in zijn land. Vanaf 1939 werkte hij verder in Amerika, waar hij bekend werd als graficus. Hij hield er contact met andere geemigreerde designers als Marcel Breuer en Walter Gropius (Bauhaus). Sutnar's werk is zeer omvangrijk, van speelgoed, servie- zen en glaswerk tot brochures en affiches. Een Engelstalige catalo- gus geeft een overzicht van het le- ven en werk van de Tsjech. 'De sign in Action' wordt vrijdag ge- opend door Ambassadeur Petr Ku- bernat en duurt tot 16 j anuari 2005 Voor meer informatie: www.sut- nar.com. ROTTERDAM - Nooit wat te zien bij dj's op het podium? Let dan op bij Eclectic Method. Hun mixes beperken zich niet alleen tot de oorschelpen, maar maken ook de ogen blij. Liedjes en hun clips gaan synchroon in de blender. Inder- daad, zoals bij MTV Mash, maar dan live gemixt. Britney met N.W.A, Missy Elliott met Blur en Deee-Lite, Nirvana met Eminem en The Wizard Of Oz. Je zou haast vergeten te dansen. Donderdag vier november laten Eclectic Method hun kunsten zien in Nighttown. De zaal gaat open 24.00 uur. De kosten zijn 7,50 eu ro. Voorverkoop bij HBO Cultuur- bureau, Restaurant LOS, Chill Out, Ticket Service. door Vincent Wernke Feitelijk herhaalt de chroniqueur van de Nederlandse samenleving al jarenlang hetzelfde kunstje. Hij observeert en doet op vlijmscher- pe en confronterende wijze ver slag van zijn bevindingen. Zijn publiek, dat elke keer weer in grote getale naar de theaters komt, lacht maar lijkt zich ook te beseffen dat het hier over hem of haarzelf gaat. Zij zijn het die op zaterdagavond gezellig met de buren naar 'Idols' kijken, uren in de rij staan voor een laatste groet aan Juliana of Andre Hazes, de tuin rond Kerst volhangen met sfeerverlichting en de zaterdag- ochtend gebruiken voor een kookclub of schildercursus. In 'Prachtige Paprika's' is Youp van't Hek op een keerpunt in zijn leven aanbelandt. Hij is net vijftig geworden, heeft succes en kan al- les kopen wat hij wil. Te gast in een televisiequiz krijgt hij dertig seconden de tijd om antwoord te geven op de vraag 'hoe het met hem gaat?' Een goed antwoord levert hem tien miljoen euro op („Daar moeten sommige mensen bij Ahold een heel jaar voor wer- ken."), maar hij weet het niet. Aan het kerstdiner bij de Van't Hekjes thuis zegt de cabaretier la ter: „Ik geloof nergens meer in". „Ook niet meer in ons?", vraagt zijn dochter. Dat brengt hem in verwarring. Wat is er gebeurd met de succes volle cabaretier? Vroeger stonden er honderden fietsen tegen de pui van het theater, en de zaal zat vol studenten. Na afloop stonden tientallen meisjes hem op te wachten om mee te gaan naar zijn hotel. En nu? „Ik liep daarnet van het restaurant naar dit theater. Er passeerde een mooi jong meisje. Hee, Youp van 't Hek... Die vin- den mijn ouders leuk..." De ca baretier verkeert duidelijk in een midlifecrisis („Mijn tweede pu- berteit"). Hij haalt een Ameri- kaanse schrijver aan die ooit zei: 'je hele leven verzamel je plan- ken om een brug naar de maan te bouwen, maar uiteindelijk ge- bruik je het hout na je vijftigste voor een schuurtje in de tuin,' Dat geld niet gelukkig maakt, be- wijzen ook zijn neven Sjef en Jan die centraal staan in 'Prachtige Paprika's'. Zij hebben de papri- kakwekerij overgenomen van hun streng gereformeerde ouders. Oom Bas is inmiddels overleden en tante Vera zit dement en ver geten in een tehuis. Ondertussen floreert de kwekerij, mede door- dat de nieuwe eigenaren experi- menteren met kunstmatig ge- kweekte paprika's. Sjef en Jan sterven van het geld, maar geluk kig? Dat zijn ze niet. De een heeft de duurste Landrover met allerlei snufjes die hij in het Westland ne- vernooit zal gebruiken, terwijl de ander ontevreden is over zijn pe- perdure Porsche. Hij is zo snel, niemand ziet wie erin zit als hij voorbij scheurt. Het ontbreken van en de zoek- tocht naar geluk is een terugke- rend thema bij Van 't Hek. In 'Prachtige Paprika's' zet hij zijn rijkdom opzij (Iedereen die op zijn verjaardag komt mag iets uit zijn huis meenemen) om te plei- ten voor de fantasie. Elkaar prachtige verhalen vertellen, lan ge liefdesbrieven schrijven, dat maakt het leven mooi. En niet de werkelijkheid, die door de caba retier niet meer begrepen wordt. Daar komt ook meteen de kracht van Youp van 't Hek om de hoek kijken. Hij geeft zijn publiek niet alleen een duidelijke boodschap mee, hij verpakt deze in een stort- vloed aan confronterende, soms grove vertellingen en grappen. Over de spreekkoren van de ADO-fans richting Sylvie Meis zegt hij: „Nu is het oorlog in de grachtengordel, waar Patty Brard zeker weet: ik ben de hoer van Amsterdam!" Over de pier- cingrage: „Als ik's zomers op het strand al die meisjes zie, denk ik: die Jezus is nog niet zo slecht weggekomen. Over een paar jaar hebben we heel nieuwe generatie oudjes: de roestige oma's." De Paus noemt hij 'die aidsversprei- der uit Rome'. „Kan dit grapje niet? Laat me toch, zolang kan dit grapje niet meer mee." Van "t Hek krijgt weleens de kri- tiek dat hij zichzelf herhaalt. Dat hij altijd over uitgebluste huwelij- ken grapt en opgeeft over 'het echte leven', dat niet saai is en geen sleur kent. Feit is dat hij zijn publiek een razendsnelle show van dik twee uur voorschotelt, waarin je van de ene lach naar de andere wordt meegenomen en ondertussen een spiegel wordt voorgehouden. Verslappen kan niet, als toeschouwer moet je bij de les blijven om niets te missen. Als chroniqueur van onze samen leving met al die curieuze dingen, gewoonten en massahysteries blijft hij zichzelf overtreffen. 'Prachtige Paprika's' is dan mis- schien meer van hetzelfde, maar wel op zo'n manier dat je er geen genoeg van krijgt. Youp van't Hek is van dinsdag 9 november tot en met donderdag 23 december te zien in het nieuwe Luxor Theater in Rotterdam. Re serve ren:01 0-484.33.33. door Vincent Wernke Voor de achtste achtereenvolgende keer zet de Centrale Bibliotheek aan de Hoogstraat in Rotterdam komende zaterdag de deuren wa- genwijd open voor liefhebbers van boeken en literatuur. Wie gei'nte- resseerd is in de mensen die al die boeken hebben geschreven of ge- woon eens een echte, beroemde schrijver in het wild wil zien, mag het Lezersfeest zeker niet missen. Net als bij de eerdere zeven edities heeft de organisatie ook nu weer het neusje van de zalm op schrij- versgebied voor dit leesfestijn uit genodigd. En schrijvers maken het Lezers feest, zoveel werd duidelijk tijdens de eerdere edities. Vorig jaar nog was er een bijzondere ontmoeting tussen schrijver Marten Toonder en presentator Frits Spits. Toonder vertelde dat Nederland een ander, vreemd land was geworden in al die jaren dat hij in Ierland had ge- woond. „En nu bent u voortdurend bezig om niet verdrietig te zijn?" wilde Spits weten. „Precies", was het gevatte antwoord van de oude schrijver. Het zijn dit soort ont- moetingen die het Lezersfeest zo bijzonder maken. Ook het gesprek vorig jaar met Kees van Kooten was zeer de moeite waard. De schrijver van onder meer 'Mo- dermismen' is ook komende zater dag weer te gast in de Centrale Bi bliotheek, waar hij te zien zal zijn op het 'Tijd voor lezen' podium. Op dit podium staat uitgeverij De Bezige Bij centraal, die dit jaar zestig jaar bestaat. Naast Van Kooten zijn verder on der meer Jules Deelder, Jessica Durlacher en Kees van Beijnum te zien. De meest bijzondere gast van zijn. presentatoren Maria Heiden en Fred van der Hilst is echter Harry Mulisch. De schrijver van boeken als 'De Aanslag' en 'De Ontdek- king van de hemel' wordt tussen 20.40 en 21.10 uur geinterviewd op het 'Tijd voor lezen' podium. Het Lezersfeest is inmiddels uitge- groeid tot een van de grootste lite- raire evenementen van ons land. Voorgaande edities waren vrijwel helemaal uitverkocht en ook ko- foto; Rob Kamminga mende zaterdag zullen weer zo'n drieduizend liefhebbers van het geschreven, gesproken en gezon- gen woord de weg naar de Centrale Bibliotheek weten te vinden. „Mensen vinden het leuk om schrijvers te zien", weet Comelis Krul van de Centrale Bibliotheek. „Dat is een van de redenen waar- om het Lezersfeest zo succesvol is. Daarnaast vinden mensen het leuk dat dit plaatsvindt in de biblio theek. De gemoedelijke en prettige sfeer trekt mensen aan." Het Lezersfeest wordt zaterdag om 20.30 uur geopend door staatsse- cretaris Medy van der Laan, die het eerste exemplaar krijgt uitgereikt van het Rotterdamse Leescadeau. Dit geschenkboek is deze keer ge schreven door Nelleke Noorder- vliet. Deze schrijfster wordt vanaf 20.50 uur geinterviewd door Frank van Dijl. Hij ontvangt op het Lees- lustpodium op de begane grond verder onder meer The Lau, Arthur Japin en Rotterdammer Elvin Post, die eerder dit jaar de Gouden Strop won voor zijn debuutthriller 'Groene Vrijdag'. Kristien Hemmerechts, vorig jaar presentator tijdens het Lezersfeest, is nu een van de gasten van Jan Leyers, die op het Vlaamse podi um verder Monika van Paemel, Annelies Verbeke en Tom Lanoye ontvangt. Presentatrice Carrie ver- welkomt op haar beurt onder meer Eli Asser en Robert Anker op het Rotterdams Dagblad Leesclubpo- dium. En tenslotte is er ook een Geschie- denispodium waar Edith Zuiderent en Koos Postema onder meer Peter Klein, Maarten van Rossem en Frank Westerman interviewen. „Het programma op dat podium vormt tevens de afsluiting van de Week van de geschiedenis", licht Cornelis Krul toe. „Dit podium is een van de bijzondere onderdelen van dit Lezersfeest. Ook nieuw is de samenwerking met Passionate. Zij organiseren een internationale Poetry Slam, waarbij dichters uit Nederland, Duitsland, Belgie en Nederland elkaar verbaal bevech- ten op het podium. Het publiek fungeert hierbij als jury." Het Lezersfeest wordt afgesloten met een feest in de foyer van de bi bliotheek, dat duurt van midder- nacht tot 3.00 uur. Tevens is er een speciale afterparty van Passionate in de foyer van het Bibliotheekthe- ater. Volgens Krul trekt het Le zersfeest een zeer gevarieerd pu bliek aan. „Naast de traditionele presentatie van literatuur, dus schrijvers die geinterviewd wor den en voordragen, hopen we mensen via de samenwerking met Passionate ook in contact te bren- gen met nieuwe ontwikkelingen. Kaartjes voor het Lezersfeest zijn verkrijgbaar via alle vestigingen van de bibliotheek Rotterdam, de boekhandels Donner en Van Gen- nep. Voor informatie: www.lezers- feest.nl. DESIGN LIFESTYLE Noord

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 21