Historisch Rotterdam door een raar brilletje Mannen van dichtdub Concordia op podium van Theater Zuidplein Knipoog naar superhelden in 'The Incredibles' 59? 269 maasstad m 128 MB MP3 SPELER Dansgroep Rogie Company stopt 'Ivanov' in Rotterdamse Schouwburg 500 MUZIEK NUMMERS MP3-SPELER WERELDS KLEINSTE MP3 SPELER MP3-SPELER MET 128 MB SD CARD OA 95 BERGWEG 110, ROTTERDAM ROTTERDAM - De Dijk is er een jaartje tussenuit. In ja nuari raaakt een van de po- pulairste popgroepen van ons land zijn rentree in Ahoy'. Komende vrijdag is zanger Huub van der Lubbe echter al te zien in Theater Zuidplein. Hij treedt daar op met zijn dichtclub Concor dia, waarvan ook Jan Ro- bijns en Bart de Ruiter deel uitmaken. Een avond Con cordia bestaat uit gedichten en muziek in de stijl van Franse chansons, Kurt Weill en Frank Sinatra. Bij Correct aan de Bergweg 110 in Rotterdam vindt u op de hobby en personal audio afdeling een grote collectie hobby elektronica zoals scanners, mengpanelen, disco lichtorgels, kabels, pluggen, e.d. Van MP3 spelers en wereldontvangers tot discmans, van CD radiocassetterecorders tot klokradio. Alles is direct uit voorraad leverbaar en kunt u rekenen op vakkennis en service. CORRECTPRIJS CORRECTPRIJS CORRECTPRIJS CORRECTPRIJS WOENSDAG 1, DONDERDAG 2 EN VRIJDAG 3 DECEMBER SINT-KOOPAVONDEN TOT 21.00 UUR Woensdag 1 december 2004 TX51 doorDik Vuik ROTTERDAM - Oude foto's van het Rotterdam van vroeger zijn er genoeg. Maar ze leveren wel altijd hetzelfde, platte beeld die stad van toen op. Wie iets anders wil, kan daarvoor nu terecht bij het Histo risch Museum Rotterdam. Daar vindt onder de titel 'Rotterdam in 3D, de wonder wereld van de ste- reofotografie' een tentoonstelling over stereofotografie plaats. Het levert unieke beelden op, die ech- ter alleen met een hulpmiddel goed zijn te zien. Oftewel: diepgang door een brilletje. Wie herinnert zich nog het rood- blauwe brilletje, waarmee in 1982 de eerste driedimensionale televi- sie-uitzending kon worden beke- ken? Het leek allemaal baaftbre- kend, maar dat was het in feite niet. Driedimensionale foto's bestonden al veel eerder. Vanaf 1838 werd namelijk al aan de ontwikkeling van driedimensionale afbeeldingen gewerkt. In 1851 presenteerde Da vid Brewster de stereofotografie Met een speciaal 3D brilletje komt Rotterdam uit vroeger tijden weer tot leven. foto: Dick Sluijter aan koningin Victoria, die heel en- thousiast raakte. De stereofotogra fie rukte op. Ook van Rotterdam werden in de periode tussen 1890 en 1930 regelmatig stereofoto's gemaakt. Een selectie daarvan is nu te zien in de tentoonstelling in het Historisch Museum Rotterdam. Een hoogtepunt in het museum vormen een tiental foto's van de bouw van het stadhuis aan de Coolsingel. Ze maken deel uit van een grotere serie, die eerder dit jaar werd 'herontdekt' in het depot. De foto's geven schitterende driedi mensionale beelden van werklui bij de bouwput, de eerste heipalen voor het stadhuis, en de gestage bouw ervan daarna. Een tijdsgat van ruim tachtig jaar lijkt te wor den overbrugd, want met de diep- tewerking is het net alsof je zelf als toeschouwer op straat staat te kij- ken. En die werking geldt ook voor de andere driedimensionale beel den van historisch Rotterdam. Maar stereofotografie is nooit op- gehouden te bestaan. Nog steeds is er een Nederlandse vereniging van stereofotografen, die voor een klein publiek aan nieuwe ontwik- kelingen werkt. Bekende camera- merken maken op kleine schaal stereocamera's, die in de vitrines van het museum samen met hun il- lustere voorgangers te zien zijn. Wie herinnert zich uit de jaren zes- tig nog de 'Viewmaster' en de 'Stereomatic', die wel een breder publiek bereikten? Om de huidige stand van zaken in de stereofoto grafie te laten zien, is een driedi mensionale film van het Rotterdam van nu gemaakt. Vanaf hoge ge- bouwen in de stad gaat de camera rond door het centrum. Het levert bizarre beelden op: zo heb je zelfs als rechtgeaard Rotterdammer de stad nog nooit gezien. Naast de tentoonstelling in het His torisch Museum Rotterdam zijn er ook een boek en een kalender met 3D foto's ontwikkeld. De kalender geeft een selectie van twaalf histo- rische 3D foto's te zien en is te koop in de boekhandel en de Ar- chiefwinkel aan de Coolsingel. Het boek 'Rotterdam in 3D' is uitgege- ven door Uitgeverij Voet en toont foto's van de stad uit de periode 1858-1930. Hierin staan de stereo foto's afgedrukt zoals ze werkelijk zijn: paarsgewijze foto's van het zelfde onderwerp, gemaakt met een onderlinge afstand van zeven centimeter. Deze keer volstaat een gewoon (en bijgeleverd) brilletje om de dieptewerking te zien, al moet je wel even ontdekken hoe dat werkt. Voor de liefhebbers staat achterin een bijlage met een overzicht van de fotografen, die in de bewuste periode hun camera's in Rotterdam lieten werken. 'Rotterdam in 3D, de wondere we reld van de stereofotografieis tot en met 3 april 2005 te zien in het Historisch Museum Rotterdam, Korte Hoogstraat 31. Open: dins- dag tot en met vrijdag van 10.00 tot 17.00 uur; in het weekend en tijdens feestdagen van 11.00 tot 17.00 uur. 'Rotterdam in 3D, ste reofoto's van Rotterdam 1858- 1930 kost 19,95 en is verkrijgbaar in de boekhandel. ROTTERDAM - Rogie Compa ny is niet meer. Het Rotterdamse dansgezelschap rond Piet Rogie heeftafgelopen week besloten zichzelf op te heffen. Dit gebeurde nadat duidelijk was geworden dat landelijke en lokale subsidie voor het gezelschap defmitief zou stop- pen. Zonder deze structurele subsi die kan het gezelschap geen kan- toor, oefenruimte en vast personeel meer houden en heeft verdergaan geen zin meer. Rogie Company speelt nog tot en met 24 januari de voorstelling 'Echo/Painthings' in de theaters. Hoewel er daarna nog een voor stelling gepland staat, zou 'Echo/ Painthings' wel eens het laatste wapenfeit kunnen zijn van het Rot terdamse dansgezelschap dat in 1989 werd opgericht. Artistiek lei- der Piet Rogie zegt nog niet te we- ten of hij onder de huidige omstan- digheden wel zin heeft om de laat ste dansvoorstelling 'Tragic Tor so' nog te maken. Het Rotterdamse gezelschap kwam in zwaar weer terecht nadat zowel het Rijk als de Gemeente Rotterdam besloten geen structure le subsidie meer toe te kennen. On- danks dat de voorstellingen van Rogie Company zeer worden gewaardeerd door recensenten en publiek houdt het dansgezelschap noodgedwongen op te bestaan. „Heel triest dat ons dit juist in ons jubileumjaar moet gebeuren", zei zakelijk leider Maurice Dujardin eerder dit jaar in deze krant over de subsidieperikelen. ROTTERDAM - Het Nationale Toneel speelt 'Ivanov' van Anton Tsjechov in de Grote Zaal van de Rotterdamse Schouwburg op zon- dag 12 en maandag 13 december, aanvang 20.15 uur. Mark Rietman speelt de titelrol, het is de eerste keer dat regisseur Johan Doesburg een stuk van Tsjechov regisseert. 'Ivanov' was het eerste grote to- neelstuk dat Tsjechov maakte. Het bevat echter alle elementen die ook terug te vinden zijn in later ge- schreven stukken als 'Oom Wanja' en Drie zusters'Het gaat over een grootgrondbezitter die ook de we reld wil verbeteren. Eens was hij dynamisch, maar er is iets in hem geknapt. Muzikant Harry de Wit werkt mee aan de voorstelling. Bel voor meer infor- matie en reserveringen het tele- foonnimmer411.811.0. 'Waar gaan die mannen heen? - Waar komen zij vandaan? - Al zijn ze nog zo hard op weg - De tijd lijkt stil te staan', zo begint de dvd 'Waar gaan die mannen heen?' van Concordia. Op deze onlangs verschenen dvd komt de ontstaansgeschiedenis aan bod van deze dichtclub rond zanger en tekstschrijver Huub van der Lubbe. Samen met zijn vrienden Jan Robijns en Bart de Ruiter komt hij elke dinsdagavond in de kroeg bijeen om de voorbije week doorte nemen. Sinds 1998 schrij- ven ze allemaal een gedicht. „Dinsdagavond Dichtersavond, dat allitereert mooi", aldus Van der Lubbe. „We nemen alledrie een gedicht mee naar de dichtersavond dat we thuis hebben gemaakt", legt Van der Lubbe op de website van het impresariaat van Concordia uit. „Over iets wat ons die week heeft beziggehouden of geroerd, is op- gevallen of overkomen. Het kan over van alles gaan. Dat lezen we aan elkaar voor. En dan leveren we commentaar op elkaars werk. Dat kunnen we van elkaar wel hebben. Het is juist goed om je werk aan het oordeel van een an- der bloot te stellen. Nou ja, een ander, aan goede vrienden. We behandelen elkaar met respect, maar wat gezegd moet, moet ge- zegd." Ontstaan voor de gezelligheid, belandde de dichtclub in 1999 per toeval voor het eerst op het podi um. Een theater in Enschede had ter gelegenheid van de boeken- week een dichtersavond georga- niseerd. Van der Lubbe: „Dichter Levi Weemoedt belde de dinsdag ervoor af omdat hij ziek was. De directeur van dat theater belde Huub van der Lubbe, zanger van de popgroep De Dijk, staat samen met zijn vrienden Jan Robijns en Bart de Ruiter in Theater Zuidplein. Ze zullen onder naam Concordia gedichten en muziek ten gehore brengen. mij vervolgens of wij konden ko men. Die avond hebben we lied- jes zitten turven en mapjes met gedichten zitten doorbladeren. Die zaterdag gaven we een optre- den van drie kwartier. Tot groot genoegen van het aanwezige pu bliek, maar vooral ook van ons- zelf." De naam van de dichtclub was ook geboren: Concordia, naar het theater waar dat eerste optreden van de drie vrienden plaatsvond. Vijf jaar na dit eerste optreden, toert Concordia dit theaterseizoen voor het eerst langs de theaters in Nederland. Onder de titel 'Ver- sterkte Gedichten* presenteren Huub van der Lubbe, Jan Robijns en Bart de Ruiter gedichten en liedjes. Geen liedjes die te verge- lijken zijn met die van De Dijk, maar muziek van poezie. Concor dia speelt allerlei muziekstijlen, varierend van Franse chansons, tot jazz-achtige nummers en lied jes in de stijl van Frank Sinatra. De stem van Huub van der Lubbe begeleid door piano, bas en gi- taar. Eerder dit jaar verscheen al een cd van Concordia, een dicht- bundel onder de titel 'Concordia Versterkte Gedichten' en onlangs dus de dvd 'Waar gaan die man nen heen?' Het dichtclubje van de drie heren is dus aardig uit de hand gelopen. Op de dvd van Concordia dichten de heren: 'Je weet niet waar je moet beginnen - Wat je aan zo'n weekje hebt - Tot je met wat rake zinnen - Stilte in de herrie schept.' Het was in eerste instan- tie niet het doel van de heren om hun gedichten te publiceren: „We maakten van niets iets zonder be- sef daarvan te hebben. In feite was het maken van de gedichten slechts een afspraak waaraan we ons wilden houden. Daardoor hadden we op een gegeven mo ment genoeg gedichten voor een bundel." De reacties van het pu bliek stimuleerden Concordia ook. Deze zomer nog stonden ze voor uitpuilende tenten op het rei- zende theaterfestival De Parade. Komende vrijdag staat Concordia in Theater Zuidplein. Huub van der Lubbe vindt deze theatertour een zalige afwisseling naast zijn optredens met De Dijk: ,.Als ik dan tussen de nummers iets meer wil zeggen dan 'bedankt!' of 'het volgende nummer is' hoor je al gauw uit het publiek iemand brul- len: 'Muziek!' Met Concordia in de theaters is de ruimte er wel voor verhalen, om uit te wijden, te improviseren. Het publiek zit en houdt zijn mond." Maar in ja nuari 2005 gaat hij met evenveel plezier weer aan de slag met De Dijk. Op 23 januari staat de band in Ahoy' in Rotterdam. „Een jaar wat anders doen is heel goed voor je ontwikkeling. Met alles wat ik dit jaar geleerd heb, ga ik volgend jaar weer door bij De Dijk. Kan het nog mooier?" 'Versterkte Gedichten' van Con cordia is op vrijdag 3 december te zien in Theater Zuidplein. Re- serveren kan via 010-203.02.03 of www. theaterzuidplein. nl. door Vincent Wernke ROTTERDAM - Na het wereld- wijde succes van 'Toy Story', 'Monsters Inc' en 'Finding Ne mo' kwam de lat nog hoger te liggen bij de Pixar Animation Studios. Dat ze deze druk aan kunnen bewijst het nieuwe film- avontuur dat afkomstig is uit de ze avontuurlijke animatiestudio. 'The Incredibles' is weer een verbluffende met de computer gemaakte film, die deze keer be- doeld is voor een meer volwassen publiek. De tijd dat we echt opkeken van wat animatiefilmmakers uit de computer toveren is eigenlijk voor- bij. In de wereld van computer ani- matiefilms kan alles. Er zijn nog maar zelden dingen te zien die ons echt verbazen. Voor de makers levert dat een nieuw probleem op. Waar het pu bliek met name bij de eerste met de computer gemaakte films van elk beeldje onder de indruk was, wordt nu steeds meer gevraagd van deze rolprenten. Hoe meer van dit soort films in de bioscopen te zien is, hoe kritischer ze worden bekeken door pers en publiek. Voor de Pixar Animation Studios, die nog altijd opereren onder de vlag van Disney, lijkt dit eerder een uitdaging dan een last. Telkens weer komen ze met films die een welkome verrassing blijken in het immense aanbod van animatie- films. Vorig jaar nog raakte de hele we reld vertederd door clownsvisje Nemo met zijn lamme vinnetje. 'Finding Nemo' werd wereldwijd een enorm succes. Dat vinden ze bij Pixar natuurlijk maar wat leuk, maar het verandert helemaal niets aan hun strategie. De mensen ach- ter Pixar willen films maken die ze zelf leuk vinden. Dat de wereld mee geniet lijkt daarbij mooi mee- genomen. Ook regisseur Brad Bird verklaar- de in interviews dat 'The Incredi bles' voor hem een heel persoonlij- ke film is. Hij werkte een tijd op een saai kantoor en gebruikte zijn ervaringen in 'The Incredibles'. In dit geval is het Bob Parr die zit weg te kwijnen achter een bureau in een piepklein kantoortje van een enorm verzekeringsbedrijf. Het is vooral zijn taak om claims van cli- enten af te wijzen. Het gaat niet om het welzijn van de mensen, maar om dat van de aandeelhouders, zo bijt zijn nietsontziende baas hem toe. Parr is er doodongelukkig. Dit heeft ook alles te maken met het leven dat hij vroeger leidde. Hij was een superheld, die dagelijks levens redde en vocht tegen het kwaad. Bob Parr was Mr. Incredi ble en zijn vrouw Elastigirl was eveneens een held. Nadat steeds meer burgers gingen klagen over de gevolgen van hun acties, wer den zij en alle andere superhelden van deze wereld gedwongen om de identiteit aan te nemen van gewone De 'superfamilie' Parr. Elk lid van het gezin heeft weer eigen specifieke krachten. burgers. Ze moesten hun bijzonde- re gaven bedwingen en het leven leiden zoals iedereen. Ook de kin- deren van Parr zijn eigenlijk super helden, maar ook zij moeten zich gedragen als gewone scholieren. Groot is zijn opluchting als Pan- door een onbekende wordt ge vraagd voor een geheime op- dracht. Hij houdt zelfs voor zijn vrouw stil dat hij naar een afgele- gen eiland reist om het daar op te nemen tegen een op hoi geslagen supenobot. Hij is in zijn nopjes, zeker wanneer de onbekende weldoener hem meer opdrachten verstrekt. Pan is weer een superheld al moet hij dit voor iedereen, zelfs voor zijn eigen gezin, geheim houden. Hij gaat in training, raakt flink wat kilo's kwijt en geniet weer van het leven. Dan blijkt dat zijn geheimzinnige opdrachtgever een oude bekende te zijn en staat zijn leven en dat van zijn gezin op het spel. vO# Packard Bell. PACKARD BELL AUDI0BELL 128 MB MP-3 SPELER Dankzij de USB aansluiting kan je een groot aantal van je favoriete liedjes of foto's opslaan op de AudioBell. De Packard Bell AudioBell is een draagbare MP3 speler en een USB opslag. Uitermate geschikt voor het uitwisselen van bestanden tussen thuis en school. Incl. oortelefoon. Afm. 7x4x9.5 cm. Art.nr. 286049 'GRATIS RUGZAK UIT DE| USA SPORTS COLLECTION QWARE MP-006 BEATZKEY PRO FM 512MB MP3 SPELER VOICE RECORDER MET RADIO Handzame lichtgewicht MP3 speler met "voice recording" functie en FM radio. Naast het opslaan van MP3 muziekbestanden is het opslaan van ieder willekeurig ander computer- bestand ook mogelijk, tot een max. van 512MB.Gewicht30gram. Art.nr. 287349 APPLE IPOD MINI 4 GB MP3 SPELER Werelds kleinste draagbare muziek- speler met een capaciteit van 1000 nummers. Heeft een lichte behuizing van geanodiseerd aluminium. In goud, Artnr. blauw, rose of groen uitgevoerd. 2809-io SITECOMMP313MP3 SPELER MET 128 MB SD CARD Lichtgewicht speler die door overzichtelijke knoppen zeer eenvoudig te bedienen is. Ook kan de speler via de meegeleverde USB-2 kabel op een PC of Mac aangesloten worden. Geschikt voor losse SD en MMC geheugenkaarten. Incl. USB-2 kabel, hoofdtelefoon, 128 MB SD card, een Software CD-rom voor PC en Mac, batterij en nekkoord. In grijs of rood leverbaar. Afm. 6x6x1 cm. Art.nr. 287983 rood, Artnr. 287984 grijs 128MB ZONDAG 5 DECEMBER GEOPEND VAN 12.00-17.00 UUR WINKEL0PENINGST1JDEN: maandag t/m woensdag 09.30-18.00 uur, donderdag en vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. Zondag 5 december geopend van 12.00-17.00 uur 4

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 19