imULl maasstad ink en steilk Hasselt komt de kunst van het jeneverstoken afkijken in Schiedam Verhaaltjes van Briels te zien bij Artipico Drukke eerste werkdag voor nieuwe directeur Eerste schilderijen nu al in waarde verdubbeld Qigong maasstad Gemeentearchief stelt akten per e-mail gratis beschikbaar maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - „Ik word kun- stenaar", liet Clemens Briels begin jaren negentig op een feestje zijn familie weten. Nu 'hangt' de kunstenaar bij ga- lerie Artipico in Schiedam. Onlangs werd de expositie vol met 'kleine verhaaltjes' van Briels officieel geopend. e-Rotterdam in uitvoering SCHIEDAM - Spirituele Vereniging Harmonia ontvangt don- derdag 9 december mevrouw Dumee die belangstellenden kennis laat maken met de magie van klankschalen. De avond wordt gehouden in wijkcentrum De Blauwe Brug en begint om 19.45 uur. Toegang is vijf euro. Kerst westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam Kerstconcert MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO Informatie over parkeren in Rotterdam? Voortaan makkelijk te vinden op internet. Kijk op www.rotterdam.nl/parkeren Woensdag 8 december 2004 ifTLl Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 10.00 uur: ds. G. de Lang. Accent College, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur en Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 17.00 uur. (Gerefor- meerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur, ds. W. Verhoef. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur: ds. J J. van de Peppel. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur: ds. W.R. van Wieren. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur, ds. L.G. Bos. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur, pas tor G.J. Warmerdam. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur en 16.30 uur. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur en 16.30 uur: ds. W. van Sor- ge- Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur: ds. T. Zevenbergen. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, tijdelijk dicht, dienst van 09.30 uur ver- plaatst naar Martinuskerk. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, ds. K.J. Holtzapffel. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds. N. van de Want, wo 19.45 uur, ds. N. van de Want. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorgingmaasstad@rotterdamsdagblad.nl Telefoon 0900 2020299 (10euroct. p.min.) ma. tim vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 Email redactie: maaspostwaterweg@redactie.maasstad.nl K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 REDACTIEMANAGEMENT HUIS-AAN-HUIS-BLADEN AMG: P. E. van der Heide Telefoon 010-4004490 Email phe@redactie.maasstad.nl FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., e.g. de betreffende auteur XQ52 door Frank Willemse SCHIEDAM - Het gezel- schap loopt over de Lange Haven. „Zulke mooie grachten kennen we niet in Hasselt", zegt wethouder (schepen) Lieve Pollet be- wonderend tegen burge- meester Scheeres. De bui- tenlandse delegatie komt Langs om de expositie Inne- mende Schrijvers' in het Gedistilleerd Museum te be- kijken. Om hier de kunst af te kijken en om te zien of ze deze tijdelijke expositie niet kunnen overnemen, maar dan met Vlaamse schrijvers die van een borrel houden. Het is tevens de eerste werk- dag van de nieuwe directeur van het Gedistilleerd Muse um; Guido M. Beauchez. Tijd voor een eerste kennis- making. Guido Beauchez (50) kan goed met de Belgen opschieten. Hij heeft voor studie en werk twaalf jaar in Gent doorgebracht. Hij nam zijn Belgische vrouw mee naar zijn geboorteplaats Den Haag waar hij directeur werd van het Museum voor Communicatie. Naast museumervaring heeft hij aan fondsen- en sponsorwerving gedaan. Hij staat voor de taak het nog jonge jenevermuseum 1996) meer bezoekers te laten binnen- halen. Vorig jaar werden er 15.000 kaartjes verkocht. Te wei- nig, volgens het bestuur. Twee eerdere directeuren moesten het veld ruimen. „Ik heb vele hobbels te nemen", zegt hij voorzichtig. Voordat hij zijn plannen bekend maakt, wil hij eerst met iedereen rondom het museum praten. Met de jeneverbranche en de andere toeristische attracties in Schie dam. En de Gemeente want sinds vorig jaar krijgt dit museum geen vaste subsidie meer. Ze moeten Guido Beauchez, de nieuwe directeur van het Gedistilleerd Museum, bracht twaalf jaar door in delegatie uit Hasselt, op zijn eerste werkdag, was dan ook goed aan hem besteed. en is daarom niet 'een op een' te per' ofwel meer actieve attracties vergelijken", zo vertelt de nieu- zijn nodig om bezoekers te trek- we directeur. Daarom is hij van ken. En dan niet alleen toeristen, plan om binnenkort een tegenbe- juist ook Schiedammers. Daarom zoek af te leggen. In 2002 conclu de 'eigen broek ophouden' en ei- gen inkomsten zoeken. Daar is hij voor aangetrokken. 'Terug naar de oorsprong toen het museum werd opgestart', is zijn eerste conclusie. Hasselt is de jenever- stad van Belgie met ook een je nevermuse um. Een museum dat wel 50.000 bezoekers trekt. „Hasselt is onge- veer even groot als Schiedam maar heeft wel een regiofunctie deerde onderzoeksbureau Be- rendschot dat het Schiedamse Museum te weinig aan de weg timmert. Meer 'stoom en geklep- is Beauchez blij met de pas opge- richte club 'Vrienden van het Jenever museum". Die kunnen ook ideeen leveren. Zijn taak om naast nieuwe sponsors de Schiedammers naar de exposities te krijgen. „Schie- dammers die trots zijn op hun stad en haar jeneververleden. Als Gent. Het bezoek van een Foto Roger van der Kraan dat lukt, dan heb ik al een wereld gewonnen." De Belgische delegatie neemt af- scheid na een stadswandeling en bezoek aan de museummolen. Guido Beauchez heeft zijn eerste werkdag veel indrukken opge- daan. Van de binnenstad, het mu seum, de molens en zijn gasten. Hij gaat al eerste plannen maken om de stookketels weer te laten werken. Die vuren zijn gedoofd sinds de meesterbrander is ontsla- gen. Een eerste stap naar leven- digheid of 'stoom en geklepper'. John Leddy opende de tentoonstelling van Clemens Briels bij Artipico. De mannen kennen elkaar uit Heusden, waar ze allebei wonen Foto R°9er van der Kraan M door Ted Konings John Leddy ('bekend van radio en tv'), de stadsgenoot die de tentoon stelling opende, noemde Briels een modern kunstenaar. Modern in de zin dat Briels niet vies is van com- mercie. Zo liet de inwoner van Heusden weten dat zijn eerste schilderijen, verkocht in Maleisie, zeker al in waarde verdubbeld zijn. „Waarom koop je ze niet terug?", zo opperde een aanwezige bij de vernissage. Briels werkte ruim tien jaar gele- den, na een loopbaan bij een bank, als reclametekenaar-met-commer- cieel-gevoel. „Daar werd het me duidelijk dat kunst die volgens een goed concept wordt gemaakt, te verkopen is." Vermits dat concept 'uit het hart' komt. Briels kwam vooral tot die conclusie na het zien van het werk van de Amerikaanse kunstenaar Keith Haring. Waar velen hun ambities tot mooie dromen maken, realiseerde Briels zijn voornemen ook daadwerke- lijk. In ruim tien jaar tijd ontwik- kelde hij een oeuvre waarvan nu een aanzienlijke portie te zien is in de galerie op de Markt in Schie dam: zeefdrukken, schilderijen, wandobjecten en beelden. Voor de leek is de inspiratie van Haring nog te herkennen. Een an- der zal Picasso er in zien, of Cor- neille. Briels ontkent die invloeden niet, maar het is niet waar het hem om te doen is. „Wat ik wil is kleine verhaaltjes vertellen." Dat is te zien op de schilderijen, en goed te begrijpen uit de titels van zijn wer ken. Wat te denken van: Antigua, a bay a day, after 360 days I'd settle down for 5 days? Of het schilderij dat handelt over de poezen met zes tenen die Hemingway fokte? Briels doet zijn verhaal op een spe- cifieke wijze, die hijzelf Antipo- disme heeft genoemd. Waar men- sen gewend zijn vanuit een be- paald en vaak zeer onveranderlijk standpunt naar iets te kijken, pro- beert Briels heel andere invalshoe- ken. Liefst wars van de stereoty- pen. „Je kan zeggen: een vaas met bloemen ziet er uit als een vaas met bloemen er in. Maar als ik die vaas kapot sla en de bloemen verknip en ze vervolgens neerleg, is het ook een vaas met bloemen. Het gaat er om dat je je gedachten terugdringt, tot je mening van iets af is. Dat je wat je geleerd hebt los kan laten. Noem het wat mij betreft naiief." Een rondgang door de galerie maakt tevens duidelijk hoe interna- tionaal georienteerd Briels is. Veel Spaanse titels ('Spaans is de eerste taal in de Verenigde Staten'), ook Engels, Frans en Portugees. Niet verwonderlijk, want Briels is ty- pisch zo'n Nederlander die, terwijl maar weinig landgenoten hem kennen, wereldwijd een naam heeft opgebouwd. Hij maakte een beeld dat gebruikt is ter verbeel- ding van de Olympische Spelen in Salt Lake City. Briels werd daar benoemd tot Official Artist of the Olympic Winter Games. John Led dy stelde voor de kunstenaar nog een andere titel te verlenen: Offi cial Open Door Artist of the City of Heusden. De deur in het atelier van Briels. in Heusden staat altijd open, vandaar. Leddy onthulde in Artipico een kunstwerk van Briels dat bij opbod wordt verkocht en waarvan de op- brengst bestemd is voor het werk van de stichting Kika, dat onder- zoek stimuleert en financiert naar kanker bij kinderen. Het werk van Briels is bij Artipico te zien tot en met 30 januari 2005. Rotterdam investeert in wonen, werken en welzijn met informatie- en communicatietechnologie (ICT) als hulpmiddel. Deze e-ladder houdt u op de hoogte van actuele gebeurtenissen op dit gebied. 01.12.2004 Goed bekend in Rotterdam? Of toch op zoek naar een school, politiebureau of parkeergarage in een bepaalde buurt? Deze en andere voorzieningen vindt u voortaan via Rotterdam in kaart op www.rotterdam.nl 13.12.2004, 14.00 - 17.00 u Besparen met Open Source Software U heeft wel eens gehoord over Open Source Software, maar er nog nooit echt mee gewerkt 7 Dan is nu uw kans dit uit te proberen. Deze software kan kosteloos door uw bedrijf worden gebruikt en levert een forse besparing op uw ICT-uitgaven. Kosten: 95, i.s.m. Open your source. Inschrijven via www.digitalport.nl 15.12.2004, 14.00 - 17.00 u De winnende website In deze workshop wordt ingegaan op doel. inhoud en structuur van een goede website. U krijgt voorbeelden te zien en diverse vormen van interactie met klanten via de website. Kosten: gratis, i.s.m. Syntens. Inschrijven via www.digitalport.nl Mser informatie over bovenstaande onderwerpen vindt u via: www.rnttnrrinm.nl Gemeente Rotterdam SCHIEDAM - De Christelijk- maatschappelijke vrouwenbewe- ging Passage organised! donder- dag 16 december een thema-avond rond kerst. Antonia van der Wijk zal met zang en verhalen een sfeer- volle avond verzorgen in De Stuurhut aan het Nijhoffplein. Aanvang is 19.45 uur. SCHIEDAM - Bij Qigong leer je op een actieve en dynamische ma- nier te bewegen. Goed ademhalen. een goede lichaamshouding en zelfvertrouvven krijgen aandacht op maandag van 13.30 tot 14.30 uur. Kosten zijn zes euro per maandag en de lessen worden ge geven in wijkcentrum Oost aan de Boerhaavelaan. Voor meer infor matie kan er gebeld worden met nummer 245 18 18. SCHIEDAM - Het traditionele jaarlijkse kerstconcert in de Sint Liduinabasiliek vindt dit jaar plaats op zondag 12 december om 15.00 uur. Mannenkoor In Hono- rem Dei en dameskoor Jubilatio verlenen hun medewerking. De toegang is gratis. SCHIEDAM - De wethouder van Cultuur, Hans Meijer, neemt maandag 20 december om 16.30 uur in het Gemeentearchief offici eel SchiedamGen in gebruik, de database met genealogische infor matie over Schiedam. Het is onder- deel van de vernieuwde website van het Gemeentearchief In de database is het mogelijk, vanuit de hele wereld, akten uit de Burgerlij- ke Stand van Schiedam te raadple- gen en per e-mail te ontvangen. Als eerste archief in Nederland stelt het Gemeentearchief Schie dam zijn gescande akten gratis per e-mail beschikbaar. Nu zijn de huwelijken van 1811 tot en met 1877, 6.828 akten en 40.725 personen, in de database te raadplegen. Eind januari 2005 ko- men de huwelijken van 1878 tot en met 1921 beschikbaar. Dan stijgt het totaal aantal akten tot ruim 21.000 en het aantal personen tot meer dan 127.000. De database be- schikt over geavanceerde zoekmo- gelijkheden die in de toekomst nog worden uitgebreid, net zoals het aantal op te vragen akten. Uitein- delijk zullen binnen enkele jaren alle openbare geboorte-, huwe- lijks- en overlijdensakten van Schiedam via Internet beschikbaar zijn. Pieter Jacob van Dijk (van Mate- nesse) is door zijn autoritaire en tactloze optreden misschien wel de meest omstreden burgemeester (1866-1894) die Schiedam heeft gehad. Wie in SchiedamGen zoekt op zijn naam komt er razendsnel achter dat op 6 november 1850 de in Schiedam geboren vijfentwin- tigjarige 'boek en courantdrukker' Pieter Jacob van Dijk trouwt met de eveneens in Schiedam geboren eenentwintigjarige Elisabeth Knappert. In de akte die de gebrui- ker goed leesbaar op zijn beeld- scherm kan inzien, staan de namen van de ouders van bruid en bruide- gom en die van de getuigen. Zo zijn in een mum van tijd betrouw- bare genealogische gegevens te achterhalen zonder een stap buiten de deur te hoeven doen. Enkele muisklikken volstaan om deze akte kosteloos via e-mail toegestuurd te krijgen. Met SchiedamGen is het mogelijk genealogisch onderzoek te verrichten 24 uur per dag, zeven dagen per week. "'Inn,0„rf De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, iawaai en andere overtast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een deel van de klachten die in de week van 29 november tot 6 december zijn binnengekomen. Veel stankoverlast in het Rijnmondgebied: vier klachtengoiven Testen ventilatiepijpen veroorzaakt eerste stankgolf Maandagmiddag 29 november ontving de meldkamer van de DCMR Milieudienst Rijnmond tussen half vier en vijf uur 44 stankklachten van inwoners van Brielle en Hellevoetsluis en enkele van bedrijven in het Europoortgebied. Mensen omschreven de stank als chemisch, olie en zwavel. Uit onderzoek van de uitrukdienst van de DCMR bleek dat de stankoverlast werd veroorzaakt door de supertanker Iran Hormoz. Het schip was met aardolie geladen en had al varend zijn fntluchtingsventielen getest. Dit is verboden in de haven. De Havendienst Rotterdam heeft proces verbaal opgemaakt aan boord van het schip. Stankgolf als gevolg van smogvorming Woensdag 1 december ontstond smog boven het Flijnmondgebied door windstil en nevelig weer. Dit weertype is voor het milieu ongunstig en zorgt ervoor dat rookgassen van auto's en industrie blijven hangen, De meldkamer ontving meer dan vijftig klachten van inwoners van Hoek van Holland tot aan Lekkerkerk over chemische stank. Omdat de vooruit- zichten hetzelfde weertype voorspelden, werd stankcode 1 voor het hele Rijnmondgebied van kracht. Stankcode 1 is een waarschuwing voor de industrie. Fabrieken moeten hun stankverwekkende werkzaamheden goed in de gaten houden en het verwerken van sommige chemische stoffen doorgeven aan de meldkamer. Maandag 6 december was de stankcode nog steeds van kracht. Klachtengolf uit Barendrecht, Rhoon en Rotterdam-Zuid Woensdagavond was er tussen half zes en elf uur een stankgolf in Barendrecht, Rhoon-Poortland en Rotterdam-Zuid, De meldkamer ontving 175 klachten over de stank als gaslucht, olie- of raffinaderijlucht. De hele avond zijn medewerkers van de meldkamer op zoek geweest naar de oorzaak. Daarbij werden zij geassisteerd door de Rivierpolitie, Brandweer, NAM en Gasunie. Veel bronnen werden door onderzoek uitgesloten, zoals scheepvaart, gasleidingen, industriegebied Moerdijk, station van de NAM en boerenbedrijven. De bron werd op dat moment echter niet vastgesteld. Nader onderzoek wijst in de richting van een lozing van een schip op de Oude Maas. Omzetten tuinafval oorzaak klachtengolf Vrijdagmorgen 3 december belden tussen negen en twaalf uur 23 inwoners van Hoek van Holland, 's-Gravezande, Maassluis en een enkele uit Monster, Naaldwijk, De Lier en Maasdijk de meldkamer over rottingslucht. Het omzetten van voorgecomposteerd tuindersafval op het bedrijfsterrein van Van Vliet Recycling in Hoek van Holland veroorzaakte in combinatie met de ongunstige weersomstandigheden de stankoverlast. Na twaalven draaide de wind naar noordelijke richting, waarna geen klachten meer bij de meldkamer binnenkwamen. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via Internet: www.dcmr.nl. Gemeente Rotterdam

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 3