Twee miljoen nodig voor komst Proteomics naar Rotterdam ■Jfc 'Het Proteomics apparaat: menswaardig onderzoek, kwaliteit van leven' 100 procent betrouwbaar kankeronderzoek ErasmusMC Velen, velen gaven al reeds met guile hand. We laten enkelen aan het woord: 'De dood van Maarten had misschien voorkomen kunnen worden' Help allemaal mee! Daniel den Hoed kan ook uw steun hard gebruiken Dr. Theo Luider: apparaat ook belangrijk voor andere ziektes dan kanker Professor dr. Wolter Oosterhuis: Hged Zij gingen u voor: Aan het woord: Professor Dr. H. Galjaard J door: Irene Boonekamp Mensen, we hebben u nodig, we hebben een klus te klaren. Daar zijn we, Rotterdammers, goed in. Kanker! We krijgen in onze omgeving allemaal te maken met deze vreselijke ziekte en we zijn allemaal bang het zelf te krij gen. We zouden er veel voor over hebben wanneer deze ziekte ons voorbij gaat. Daarom willen we alle ontwikkelingen rich- ting kankergenezing steunen. V ifaj Daniel den Hoed Door te helpen bij de aanschaf van de nieuwste apparatuur voor het Erasmus MC wordt u deelnemer aan de spannende race die toch alleen winnaars kent. We houden u op de hoogte! Giro: 8353 t.n.v. Stichting Fondsen Rotterdam o.v.v. Proteomics Informatie: Prof. dr. Wolter Oosterhuis: 06-5183 19 46 of Sandra Wigmore: 06-53 41 36 49. Lee Towers: Nuuuuuu! Tom Westemeijer: Kom op Rotterdam Gino Keijzer: Neem geen risico! Sandra Wigmore: Kleine daad, groot resultaat 1 PjJlL S.4TAS Nog niet, maar ooit zal het zover komen, daar zijn de knappe kop- pen wereldwijd het over eens, dat ook voor kanker doeltreffende be- handelingen, met weinig bijwer- kingen, mogelijk zullen zijn. Wei is de medische wetenschap al zo ver dat vroegtijdige opsporing van de aanwezigheid van kanker, de le- venskansen voor de patient ver- groot, zelfs volledige genezing tot gevolg kan hebben. In Amerika is het Proteomics apparaat ontwik- keld voor eiwitanalyse dat in de toekomst aan de hand van een bloedprikje nog veel eerder dan nu het geval is kan vaststellen of en wat voor kanker iemand heeft. Omdat proteomics een ongekend hoog oplossend vermogen heeft kunnen alle eiwitten van het li- chaam nauwkeuriger dan tot nog toe het geval was, onderzocht wor- den. Ook de defecte eiwitten die kanker veroorzaken kunnen wor- den opgespoord en gebruikt voor diagnostiek en als aangrijpings- punt voor behandeling. Verwacht wordt ook dat allerlei heel zware, haast mensonterende onderzoeken niet meer nodig zullen zijn. Een geweldige vooruitgang in de medische wetenschap. De Daniel den Hoed, (onderdeel van het Erasmus MC) zal en moet dit appa raat hebben, in het belang van ons allemaal. Daar is geld voor nodig, twee miljoen euro! Alle reguliere kanalen zijn aangeboord, er is al veel geld binnen, iets meer dan de helft. Professor dr.Galjaard, Pro fessor dr.Wolter Oosterhuis, Prof, dr. Albert Osterhaus, Lee Towers, Sandra Wigmore, burgemeester Ivo Opstelten. Tom Westermeijer en nog veel meer Rotterdamse co- ryfeeen, zetten ze zich belangeloos in, met woorden maar vooral da- den. Scholen houden acties, parti- culieren storten naar draagkracht. Nu u nog! w,,..,. Biochemicus Dr. Theo Luider is hoofd van de afdeling Neuro- Oncologie en proteomics coor dinator van het centrum voor Biometics, de afdeling waar on derzoek wordt gedaan naar ei witten, RNA en DNA. Theo Luider hoopt straks met het Proteomics apparaat te gaan werken. Voordat het zover is moet wel eerst de vloer van de ze 6 etage versterkt worden. Het apparaat weegt ruim 3.000 kilo. Luider: „Zo'n groot en zwaar apparaat dat de super- kleine moleculen gaat meten! Met de cyclotron, noem het deeltjesversneller. kunnen zeer complete eiwitmengsels geana- lyseerd worden uit de verschil- lende lichaamsvloeistoffen. ,.We kunnen daarmee patronen van de verschillende eiwitten heel nauwkeurig identificeren. Momenteel is al 97% van het humane genoom bekend. Dit is opgeslagen in databases die pu- bliek toegankelijk zijn. Aan de hand hiervan kunnen we vast stellen, welke eiwitten er alle maal zouden moeten zijn. In een serum kunnen wel 10.000 verschillende vormen van ei witten zitten. Om al die hele kleine deeltjes van elkaar te kunnen onderscheiden heb je een apparaat nodig dat een tot nog toe ongekend hoog oplos send vermogen heeft. Met pro teomics kunnen we vaststellen welke eiwitvormen aanwezig zijn en hun functie bepalen. Duidelijk dat dit enorme gevol- gen heeft voor kankeronder- zoek. Het Proteomics apparaat is een gereedschap waarmee je heel nauwkeurig en accuraat mas- sa's van moleculen kunt vast stellen, of het nu eiwit, DNA of RNA is. Daarom kunnen we het apparaat niet alleen voor kan- keronderzoek gebruiken, maar ook voor Sars, de ziekte van Altzheimer, Multiple Sclerose, eigenlijk alle ziekten en afwij- kingen die met eiwitten te ma ken hebben." Bedoeling is dat niet alleen me- dewerkers van Daniel den Hoed met het Proteomics apparaat aan de slag gaan. Het apparaat zal uiteraard ten dienste staan van alle onderzoekers en artsen van het Erasmus MC. Het appa raat komt in een universitaire omgeving te staan. waar we ons voorlopig zullen richten op on derzoek. Het zal nog even du- ren voordat we zover zijn, dat we aan de hand van de bloed- prik kanker kunnen vaststellen, maar hoe eerder het Proteomics apparaat er staat hoe sneller dit een feit is. Van harte ben ik het met Lee Towers eens: 'Never walk alo ne'. Laten we er samen iets goeds van maken en steun deze actie.' „Voor het eerst in mijn 40-jarige carriere sta ik voor u als bedelaar. De achtergrond hiervan is dat ik veel vertrouwen heb in mijn colle- ga's van het Erasmus Medisch Centrum en de kansen op een doorbraak in het medisch weten- schappelijk onderzoek met uw steun, hoog inschat. Eerst even klagen, ik ben tenslotte Nederlander: Op Europees niveau I A A ft is in Lissabon 2000 door rege- ringsleiders de verwachting uitge- sproken dat Europa in 2010 'de meest concurrerende en dynami- sche kenniseconomie van de we re Id zal zijnHebben deze politici enig idee van de investeringen in de Verenigde Staten en van de ont wikkelingen in Zuidoost Azie? In Nederland zegt de overheid dat 'innovatie de basis is voor toekom- stige economische groei en het in standhouden van onze verzor- gingstaat'. Tegelijkertijd wordt in Nederland al meer dan 20 jaar be- zuinigd op wetenschappelijk on- derzoek en zijn we met een beste- ding van krap 2 procent van het bruto nationaal product niet alleen ver achter bij de Verenigde Staten, Engeland en Japan, maar ook bij Zwitserland, Finland en Zweden dat ruim het dubbele aan weten schappelijk onderzoek besteedt. Onzekerheid is inherent aan we tenschappelijk onderzoek. Ontroe- rend vind ik in de brieven die Vin cent van Gogh aan zijn broer Theo schreefde onzekerheid die daaruit naar voren komt over de kwaliteit van zijn schilderij(en) van een zon- nebloem. Hoe enthousiast Theo ook was, Vincent vond het niet goed genoeg en wilde het beter doen. Nu vechten de miljonairs om elk van zijn zonnebloem schilderij- en. Het proces van wetenschappe lijk onderzoek is maar bij weinig buitenstaanders bekend. Naast on zekerheid over de keuze van een onderzoeksthema en de uitkomst van experimenten, grote interna- tionale competitie, gigantische hoeveelheden informatie, extra tijdsdruk door de snelle communi- catie.financiele en infrastructurele afhankelijkheid van anderen en een toenemende bureaucratie hou den onderzoekers steeds minder tijd en energie overhouden voor het essentiele. Ondanks de geuite zorgen over de financiering van wetenschappelijk onderzoek in Nederland en de on- zekerheden over toekomstige toe- passingen is er reden voor optimis- me over deze actie. We kiezen niet voor een onderzoeksthema of ziek- teproces dat we willen ophelderen, maar met de aanschaf van het Pro teomics apparaat kan heel ver- schillend onderzoek naar uiteenlo- pende normale biologische mecha- nismen en afwijkende ziektepro- cessen worden gedaan. Grote kan sen op een doorbraak, zekermet de medisch wetenschappelijke bezet- ting en ervaring in Rotterdam. Rotterdam heeft het grootste aca- demisch ziekenhuis van Nederland met veel uitstekende klinieken, waaronder de Daniel den Hoed Kliniek, het Sophia Kinderzieken- huis en het Thoraxcentrum. Vol- gens de KNAW in haar laatste in- ternationale analyse heeft Rotter dam de hoogste score in het me disch wetenschappelijk onderzoek. Voor ziekten als kanker, hart- en vaatziekten, suikerziekte, multiple sclerose en neurodegeneratieve aandoeningen zoals de ziekte van Parkinson en verschillende vor men van dementie geldt vermoede- lijk dat ze het gevolg zijn van een combinatie van erfelijke factoren en omgevingsinvloeden. Om dit in- gewikkelde samenspel te ontrafe- len is de kartering van genen niet voldoende maar moet inzicht wor den verkregen in de structuur en functie van de verschillende be- trokken eiwitten die vaak in com- plexen hun werk doen. Die functies bepalen weer hoe bepaalde cellen en weefsels zich gedragen. Het uit- eindelijke doel in een medische fa- culteit is dat duidelijk wordt welke functiestoornissen ten grondslag liggen aan de bovengenoemde ziekten. De laatste stap is op basis van dit inzicht werkzame vaccina- ties of geneesmiddelen te ontwik- kelen. Met het Proteomics appa raat dat we via deze actie hopen aan te schajfen kan het hierboven beschreven eiwitonderzoek beter en veel sneller kan worden uitge- voerd. En zal het onderzoek van verschillende groepen in het Eras mus MC een belangrijke push krij gen. Ik vraag u om vertrouwen in de artsen en onderzoekers van het Erasmus MC en uw financiele steun om het belangrijke Pro teomics apparaat voor hen te kun nen aanschajfen. Ik heb ik er alle vertrouwen in dat u de ernst van de problematiek on- derkent. Prof. Dr. H. Galjaard em. hoogleraar Humane Genetica Erasmus Medisch Centrum Rotter dam Universitair Medisch Centrum Rotterdam ..Rotterdam is de ideale plaats voor het Proteomics apparaat. We heb ben een goede faculteit en een goed onderzoekscentrum en veel ervaring met voorlopers van het apparaat. Bovendien heeft Rotter dam het grootste Academisch zie kenhuis van Nederland: Concen- tratie van veel expertise en veel pa- tienten." Dat zegt Professor dr. Wolter Oosterhuis, hoofd afdeling Pathologie van het Erasmus Me disch Centrum. De afdeling waar het weefsel van bijvoorbeeld borst- knobbeltjes wordt onderzocht op kanker. „Met het nieuwe apparaat kan dit straks aan de hand van slechts microscopische hoeveelhe den." Oosterhuis is wereldwijd bekend en geroemd vanwege zijn inmiddels al 25 jarige onderzoek naar kiemceltumoren. „Dat doen we nu aan de hand van microsco- pisch onderzoek, straks kan het veel sneller en nog beter. Met het Proteomics apparaat. Er zijn honderden ziekten die kan ker heten, we weten inmiddels dat er bepaalde basispatronen zijn die voorkomen in al die soorten, zoals: kankercellen delen meer dan ge- wone cellen, kankercellen rijpen niet goed uit, kankercellen gaan niet snel dood. Een gewone eel sterft af, een kankercel heeft dat verleerd, waardoor je een teveel van deze cellen krijgt. De eigenschappen van goede cel len zijn constant. Neem een wrat, dat is een teveel aan huidcellen, maar ze blijven wel op hun plek zitten, niets aan de hand. Dit noe- men we een beheersbare groei. In tegenstelling tot kwaadaardige tu- morcellen die niet beheersbaar zijn waardoor er uiteindelijk uitzaaiing plaatsvindt. De resultaten van kankeronder zoek zijn al voor 95% betrouw baar, maar er blijft altijd een kleine groep van tumoren bestaan die we niet met zekerheid kunnen vast stellen, waarvan we het basispa- troon niet in kaart kunnen brengen. Met het Proteomics apparaat kun nen we dat wel, waardoor we aan een 100% zekerheid vaststelling komen en niemand meer tussen wal en schip hoeft te vallen, dat zou fantastisch zijn. Het Proteomics apparaat kan nog veel meer! Bijvoorbeeld onder scheiden welke kwaadaardige tu moren wel en welke niet gunstig reageren op chemotherapie, waar door we gerichter chemotherapie kunnen toepassen. Dat was tot op heden niet mogelijk, dankzij het Proteomics apparaat wel. Het proteomics apparaat is een be- legging, met hoog rendement. In- vesteer ook in uw toekomst." De eerste bekende Nederlander die zich in 1987 verbond aan een goed doel en al sinds 1989 Ambassadeur van het Sophia Kinderziekenhuis en de Daniel den Hoed. Zanger Lee Towers heeft veel bijgedragen aan extra aankomsten ten behoeve van deze kliniek. De zanger met groot gevoel voor zijn medemens meent: „De Willy Wortel, de spe cialist van kankeronderzoek Pro fessor dr. Wolter Oosterhuis, heeft het Proteomics apparaat nodig. En met hem veel andere professoren. Waaronder Professor dr. Albert Osterhaus, wereldberoemd vanwe ge ondermeer zijn Sarsonderzoe- ken. Allemaal in het belang van onze gezondheid. Dan gaan we er met heel Rotterdam toch tegen aan. Niemand mag zich hjeraan ont- trekken. Vroeg of laat kun je zelf met dergelijke ziekten geconfron- teerd worden en wat ben je dan blij dat dit apparaat er is. En die roton- derzoeken straks niet meer nodig zijn! Niet morgen mensen, maar Nu!" Ooit getroffen door een lezing in het AMC, vanaf dat moment zet Tom Westermeijer, bekend van ondermeer de naamsaanduiding op het markante Witte Huis in Rotter dam, zich belangeloos in voor de Daniel den Hoed. Als begaafd pia nist geeft hij dikwijls kamercon- certen waaronder bij Koningin Beatrix. „Veel van deze concerten heb ik gehoudfcn ten bate van het Proteomics apparaat." Binnenkort verschijnt zijn tweede 'Moppen- boek', ook de opbrengst hiervan komt in ten goede aan het Pro teomics apparaat. ,Als zakenman weet ik maar al te goed dat projec- ten alleen slagen wanneer de han- den gezamenlijk ineeri gestagen worden. Rotterdam, geef me de vijf!" Wereldwijd is MARSH de grootste verzekeringsmakelaar. Directeur Marketing Communications Gi no Keijzer: „We adviseren grotere bedrijven hoe om te gaan met risi co's. In het advies nemen we alle mogelijkheden van verzekeren meg; maar bedenken ook een ttp het bedrijf toegespitste verzeke- ringsoplossing waarmee we naar de verzekeraar gaan." Waar mo gelijk sponsort MARSH instanties en organisaties, in het bijzonder de Daniel den Hoed. „We zijn een maatschappelijk verantwoorde on- derneming., doen in risicomanage- ment,. We zijn zelf risicoadviseurs, wat het Proteomics apparaat is voor de mens pretenderen wij voor bedrijven te zijn. Risico's uitslui- ten. het Proteomics apparaat moet er snel komen. iedere dag later be- tekent risico's voor ons leven!" Motor achter deze actie, met nim- mer aflatend enthousiasme en een entente drive! Samen met Lee To wers en professor Wolter Ooster huis vormt Sandra Wigmore de werkgroep van de sponsoractie. Geen brug te ver om gelden te vin- den, om te bedelen, om te organi- seren. „Het Proteomics apparaat kost 2.000.000 euro, dat is veel geld. We zijn net over de helft, maar streven er toch naar dat we 1 januari het volledige bedrag bijeen hebben, zodat het apparaat aange- schaft kan worden. De gelden druppelen, stromen zelfs af en toe binnen. We hebben een geweldig succesvolle veiling gehouden in de St Laurenskerk, waarbij burge meester Ivo Opstelten optrad als veilingmeester. Overal zijn men- sen voor ons bezig. Zoveel mensen die zich inzetten, het ontroert! Maar het moet een actie van ieder- een voor iedereen worden, een eu ro helpt ook! Mensenalsjeblieft: kleine daad, griot resultaat." v Maarten Van Sten is 26 jaar. Gek van de Engelse sportauto Lotus, heeft hij enkele jaren geleden een eigen onderhouds- bedrijfje opgericht voor deze bijzondere auto's. Anibitieus maar op een eigen manier. Wars van winstbejag, hecht hij aan kennis en vriendschappen. Vanuit heel Europa komen 'Lotusgekken' naar zijn be drijf, dat in enkele jaren is ge- worden tot een Lotussoeieteit. Maarten van Sten wordt een autoriteit in de Lotuswereld. Een wereld van vrienden, veel vrienden, echte vrienden. Vorig jaar werd Maarten erg ziek. Uitgezaaide kanker! Tij- dens zijn ziekte blijven zijn vrienden hem trouw. rijdt hij zo- lang het nog gaat in een aange- A* r >^5- paste Lotus en kopen vrienden voor hem een heel bijzondere Lotus, waarmee hij met vrienden en moeder naar Engeland rijdt ..Met een vaart van 200 kilome ter per uur vloog hij over de snelweg. in Engeland is hi j com- pleet ingestort. helemaal op." Maarten wordt opgenomen in de Daniel den Hoed, na tien dagen gaat hij naar huis om te sterven. Door 100 Lotusauto's en 500 Lotusvrienden uit alle delen van de wereld wordt Maarten bege- leid naar z"n laatste rustplaats. De auto's staan tussen de gra ven. zo dicht mogelijk bij Maar ten. aan wie op indrukwekkende wijze een laatste groet wordt ge- geven. Augustus 2004: precies een jaar na zijn overlijden rijden er 100 Lotussen tot aan de ingang van de Daniel den Hoed: patienten en artsen stappen in. op weg naar de racebaan van Zandvoort. waar 'gescheurd' wordt dat het een lieve lust is. Voor iedereen een topdag. Alle auto's zijn ge- sponsord. de opbrengst is voor het Proteomics apparaat. zo was besloten in overleg met de ou- ders van Maarten. met wie de Lotus'vriendschappen worden voortgezet. ..Onze Maarten heeft veel gele den. Toen de eerste symptomen zich kenbaar maakten, was het melanoom (huidkanker) al uitge- zaaid. Zou er een mogelijkheid geweest zijn. dit melanoom vroegtijdiger op te sporen. dan zou Maarten nog leven. En waren hem bovendien veel nare onderzoeken bespaard ge- bleven!"

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 15