maasstad w Bewegingspatroon Vlaardingse en Schiedamse jeugd onder de loep Ziekenhuis Stroomopwaarts: een eeuw gezondheidszorg langs de Waterweg Kinderen groep 3 lopen rond met bewegingsmeter Designed Chrysler PT Cruiser nu vanaf 19.950,- te leasen voor 225,- p.m Oranje 'respect-bandje' in de Plus-supermarktverkrijgbaar De Wissel Avondmuziek Bingo g 010 -470 7214 g ...ira loyzl ^Chvidl^oyd. FOR CLEVER CRUISERS www.CountyCar.nl RISTORANTE - PIZZERIA MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO De Chrysler PT Cruiser is zowel fun als functioneel. Hij biedt zowel rijcomfort als een ongekend laadvermogen. En hij is al te verkrijgen vanaf 19.950,- of te leasen vanaf 225,- per maand.* Toepad 15, Rotterdam, 010-4529066 maasstad kerk maasstad /weekbladen SCHIEDAM Tete?3a09Mfo020299Sdagblad'nl INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: A A SCHTHDAM - Leerlingen van de basisscholen De Re- genboog en El Furkan in Schiedam-Groenoord en Open Vensters en 't Palet in Vlaardingen Holy-Zuid werken mee aan een onder zoek naar beweeggedrag dat uitgevoerd wordt door het TNO in Leiden. TNO on- derzoekt of het bewegings patroon van kinderen per wijk verschillend is. SCHIEDAM - De presentatie in het Vlaardingse Delta Ho tel van het boek 'Ziekenhuis Stroomopwaarts' was vrijdag een zaak van groot belang. Vele prominenten uit de re- gionale gezondheidszorg en bestuurlijk verantwoordelij- ken gaven dan ook acte de presence. If 2® kerstdag en 1 januari 2005 zijn w j geopend! Fjjne Schiedamseweg 41 D* Schiedam Geiukk/0 ,.„Jdaden fax: 010-449 04 60 n'*uwi^ T f Woensdag 15 decernber 2004 Kinderen uit groep 3 van basisschool Open Vensters kregen afgelopen dinsdag een bewegingsmeter om. Met dit vernuftige TNO-apparaatje werden alhun bewegingen vastgelegd. foto: Roger van der Kraan De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overiast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een deel van de klachten die in de week van 6 tot 13 decernber zijn binnengekomen. Stankcode 1 nog steeds van kracht Al vanaf woensdag 1 decernber is waarschuwingscode 1 van kracht in het Rijnmondgebied. Door het aanhoudende windstille en nevefige weer blijven rookgassen van auto's en industrie hangen, met smog als gevolg. Stankcode 1 is een waarschuwing voor de industrie. Fabrieken moeten activiteiten die stank veroorzaken goed in de gaten houden en het verwerken van sommige stinkende stoffen doorgeven aan de rneldkamer van de DCMR. Afgelopen week ontving de rneldkamer bijna veertig klachten over de smog. Stankgolf van zwavel- en rottingslucht Dinsdag 7 decernber waren er twee piaken in het klachtenpatroon van de rneldkamer. 's Morgens kwamen in een uur tijd vijftien klachten binnen over zwavelstank. 's Middags noteerde de rneldkamer vanaf vier uur tot half zeven's avonds zo'n dertig klachten over rottingslucht en stank van mercaptaan. Beide keren kwamen de klachten uit Vlaardingen en Schiedam. Ook een aantal bedrijven in het Botlekgebied belden over de rottingslucht. De uitrukdienst van de rneldkamer vermoedt dat de stank afkomstig was van landbouwactiviteiten, maar ondanks uitgebreid onderzoek werd geen veroorzaker gevonden. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via Internet: www.dcmr.nl. Op een ludieke manier werd het eerste exemplaar van 'Ziekenhuis Stroomopwaarts' OVerhandigd. foto: Roger van der Kraan Kinderen uit groep 3 van basisschool Open Vensters kregen a TNO-apparaatje werden alhun bewegingen vastgelegd. den gedurende een week een be- wegingsdagboekje bij. Zij heb- ben geen meter gekregen, omdat ze een beter besef van tijd hebben dan kinde ren uit groep 3. De oudste leer- lingen van de school doen niet mee aan het onderzoek, dit komt omdat ze buiten de leeftijdscategorie vallen die door TNO wordt onderzocht. Volgens TNO zijn kinderen in groep 8 mobieler dan jongere kin deren. Ook bewegen kinderen uit groep 8 zich vaker buiten de wijk, Openingstijden: maandag t/m vrijdag 9.00-18.00 uur. Zaterdag 10.00-17.00 uur. Vrijdag koopavond tot 21.00 uur. Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 10.00 uur: ds. H. Mast. Accent College, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur, Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 17.00 uur. (Gerefor- meerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur, ds. G. de Lang. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur: ds. J. van de Peppel. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur: pastor J. van den Bos-van Straalen. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur, dhr. R. van Schou- wen. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur, pas tor B. van Dam. Nederiands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur en 16.30 uur. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur en 18.45 uur. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur: ds. G. Nagel. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, tijdelijk dicht, dienst van 09.30 uur ver- plaatst naar Martinuskerk. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie- ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch. vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, ds. J.F. Klijnsma. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds. N. van de Want. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 urn- en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: (10 euro ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 0610920979 Tot dinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 Email redactie: maaspostwaterweg@redactie.maasstad.nl K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 REDACTIEMANAGEMENT HUIS-AAN-HUIS-BLADEN AMG: P. E. van derHeide Telefoon 010-4004490 Email phe@redactie.maasstad.nl FOTOGRAFIE: Voornabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., ^^^^^j^^e^etreffende^uteur^^^ Tessa Rondberg Niet alleen Vlaardingse en Schie damse leerlingen doen aan het onderzoek mee. Ook van kinde ren in Haarlem, Rotterdam, Hen- gelo en Amersfoort wordt het be wegingspatroon onder een ver- grootglas gelegd. Het landelijke onderzoek loopt tot januari. TNO verwacht de resultaten in mei 2005 te kunnen overhandigen aan de ministeries van VWS (Volks- gezondheid, Welzijn en Sport) en VROM (Volksgezondheid, Ruimtelijke Ordening en Milieu). De deelnemende wijken behoren tot de zogenaamde 50-wijkenaan- pak van het ministerie van VROM. Het gaat daarbij om wij ken die in de komende jaren 'ten prooi vallen' aan de stadsvernieu- wing. Tijdens het onderzoek vullen de kinderen een algemene vragen- lijst in en worden er kringge- sprekken gehouden waarin ze kunnen aangeven wat ze willen veranderen in de wijk. Ook krij- gen de kinderen een beweegme- ter om hun middel. Dit apparaat registreert alle bewegingen die de kinderen gedurende een week maken. Leerlingen uit groep 3 van de Vlaardingse basisschool Open Vensters hebben deze beweeg- meter afgelopen dinsdag om ge- had. De groepen 4, 5, 6 en 7 van deze christelijke basisschool hou- door Peter de Jong Geschiedschrijving over onder- werpen die zich nog moeten vol- trekken lijkt normaliter wel heel erg voorbarig. Toch zijn de samen- stellers onder de titel 'Ziekenhuis Stroomopwaarts' er niet alleen heel goed in geslaagd de lading on der de noemer te dekken, na vier jaar schrijven lukte het hen ook nog om hun werk eerder af te heb ben dan het nieuwe Vlietland zie kenhuis. Janneke van Vliet, lid van de Raad van Bestuur, schetste hoe het boek er alleen heeft kunnen komen door de gezamenlijke inspanning van alle betrokken partijen zoals de ge- meenten Maassluis, Vlaardingen en Schiedam en zeker ook zorg- verzekeraar DSW. Van Vliet sprak over de zeer positieve wijze waar- op Schiedammers en Vlaardingers elkaar ten slotte hebben kunnen vinden in het nieuwe Vlietland zie kenhuis. Toen zij in haar grenze- loze beeldspraak zover ging om te zeggen dat Schiedammers en Vlaardingers voortaan broederlijk gezamenlijk door alle deuren met elkaar zouden kunnen gaan, werd zij terstond teruggefloten door de stoomfluit van een schip op de Waterweg die met een korte stoot 'Ik wijk uit' aangaf. Een vrolijke noot die heel goed paste in de posi tieve bezwangering van het mo ment. In een bijzondere presentatie wer den de historische Zusters Gabriel- le, Alida van de Stadt en Gretha Hofstra door Yvonne Riedijk, Elly Fontijn en Elly Hoogendijk zeer geloofwaardig uitgebeeld als de historische moeders van de katho- lieke Nolet en gemeentelijke Holy en Schieland ziekenhuizen. Zij hielden met de presentatie van 'Ziekenhuis Stroomopwaarts' ei- genlijk ook het nieuw geborene Vlietland ziekenhuis ten doop. Zeer verassend was daarna ook het optreden van burgemeester Scheeres, oud wethouder Kees van der Windt en ziekenhuisbestuurder Toon Stegman die als ware vaders van de boreling een Sante op de toekomst uitbrachten. De presentatie werd ook door de verschillende sprekers gelardeerd met symboliek. Voorzitter van de raad van Bestuur, Lucas Elting, en dan zijn de onderzoekgege- vens niet meer zuiver. Behalve de kringgesprekken, de vragenlijsten en de beweegmeter of het bewegingsdagboek worden noemde de totstandkoming van het gemeenschappelijke ziekenhuis het langste scheppingsverhaal dat hij kende. Aan de hand van een ge- dicht van Wislawa Szymborska schetste hij het dilemma om een boek als dit aan zijn eigen materie te ontworstelen. Een eeuw gezond heidszorg aan de Waterweg, ont- wikkelingen in de geneeskunde, de lotgevallen van de dokters, ver- pleegkundigen en patienten in drie ziekenhuizen gedurende de afgelo pen honderd jaar en de fusies en SCHIEDAM - Inloophuis De Wis sel is een huiskamerproject, opge- zet door negen kerken ,die zijn aangesloten bij De Raad van Ker ken. Belangstellenden kunnen daar terecht voor een gesprek, informa- tie, lezen of gewoon een kopje kof- fie. De openingstijden zijn op dins dag-, donderdag- en vrijdagmid- dag van 14.00 tot 16.00 uur op het Broersveld 123. Nieuwe gastvrou- wen of -heren worden nu gezocht om de openingstijden uit te kunnen breiden. Die krijgen begeleiding en training. Inlichtingen bij G. Kaptein, tel. 426 34 21. de kinderen voor het onderzoek gemeten en gewogen. Kevin Mooij, directeur van basis- school Open Vensters, vindt het belangrijk om mee te doen: „We doen mee aan het onderzoek omdat we be wegen voor kinderen erg belang rijk vinden. Er is de laatste tijd veel te doen over gewichtstoena- me bij kinderen. Er zijn steeds meer kinderen die te zwaar zijn. perikelen die binnenkort zullen lei- den tot een Vlietland ziekenhuis in Schiedam. Met de laatste horde van de bouwperikelen als toefje op de kop. Dat de Schiedamse geschiedschrij- ver Han van der Horst hierna de man bij uitstek was om het boek op zijn historische context en heden- daagse waarde te beoordelen be- wees hij in een steekhoudende ver- bale recensie. Aan de hand van zijn eigen persoonlijke ervaringen met aardige geneesheren als dr. Schaars of minder aardige als dr. Klomp, kon hij haarfijn uitleggen waarom het boek niet alleen op het niveau van de gewone zieken uit SCHIEDAM - De Avondmuziek in de Dorpskerk wordt zondag 19 decernber traditiegetrouw ver- zorgd door het Haags Kleinkoor onder leiding van Hans Jansen. Het koor zal dan onder andere be- kende Christmas Carols ten gehore brengen. Het concert begint om 19.00 uur en wordt afgesloten met een kort avondgebed. De dienst duurt ongeveer een uur. Na afloop is er een glas gliihwein op het plein voor de kerk A Wij vinden het belangrijk om daar aandacht aan te besteden. We doen dan ook erg veel aan be wegen. Behalve gymnastiek en zwemles organiseren we ook an dere dingen. Zoals bij de Kinder- boekenweek. Toen zijn we met de leerlingen gaan streetdancen." Wat de resultaten van het onder zoek gaan worden weet Mooij nog niet. „Kinderen bewegen steeds minder. Dat is een landelij ke trend. Ik denk dan ook niet dat de uitslagen in onze wijk erg gaan verschillen van die in andere wij ken." Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis gelezen kan worden als herin- nering aan de zorgelijke dagen van toen, ook wist hij het hogere lande lijke niveau van de hedendaagse zakelijkheid in een 'Ziekenhuis Stroomopwaarts' te duiden als voorbeeld voor technocratische managers. Hij profeteerde dat het verlangen naar de goede dagen van weleer in de toekomst wellicht de kop op zou kunnen steken in reac- tie op een al te afstandelijke ratio- nele behandeling van de beroeps- bestuurder. „Er is absoluut sprake van vooruitgang, maar niet alleen dat. Misschien krijgen we op enig moment nog een sterke behoefte aan de gemoedelijke omgang van vroeger." Alhoewel er tot in de kleinste de tails is vastgelegd hoe het komt dat het Vlietland ziekenhuis er zal ko men, kon toch niet elke naam van elke activist in het boek genoemd worden. Dit mag een bewijs zijn hoe groot de weerstand was die er in Vlaardingen bestond tegen het verdwijnen van het 'eigen' Holy ziekenhuis en in Schiedam tegen het verlies van de Poldervaart als zijnde het laatste stukje groene na- tuurwaarde in de stad. 'Ziekenhuis Stroomopwaarts' kost 24,95 en is niet alleen absoluut lezenswaar- dig voor iedereen uit de regio die ooit in een van de drie ziekenhui zen ziek lag of werkzaam was, maar zeker ook voor iedereen die er in geinteresseerd is hoe een openbaar bestuurlijk proces achter de schermen verloopt. Tevens ge- schikt voor bedlegerigen. REGIO - Het beroemde oranje 'respect'-polsbandje, waarvan Jan Peter Balkenende onlangs het eer ste exemplaar om zijn arm deed, is vanaf vrijdag 17 decemberook ver- krijgbaar in de PLUS supermark- ten. De oranje polsbandjes waarin de tekst 'respect2all' is gegra- veerd, is inmiddels al bij van tal van prominenten om de arm gesig- naleerd. Ook kroonprins Willem- Alexander en prinses Maxima dra- gen het bandje van de stichting Respect2all, die zich volledig inzet om de tolerantie binnen de samen- leving tussen de verschillende be- volkingsgroepen te stimuleren. PLUS supermarkten staan in alle opzichten midden in de maat- schappij en zijn een ontmoetings- plaats voor consumenten en mede- werkers uit verschillende bevol- kingsgroepen. Het is voor PLUS daarom vanzelfsprekend om het initiatief van Respect2all te onder- steunen en de polsbandjes te ver- kopen. De polsbandjes kosten 1,00 en van elk verkocht polsband- je wordt 0,60 overgemaakt aan de stichting Respect2all. De stichting Respect2all is een ini tiatief van Oscar Sjoerds, Monica Vos, Mark Blaisse en Thorn Hoff man. De stichting zal worden on- dergebracht bij het Oranjefonds, waarvan prins Willem-Alexander en prinses Maxima beschermheer en -vrouw zijn. De aftrap van de actie, waarbij bekende Nederlan- ders een rol zullen spelen, vindt op 15 decernber plaats. SCHIEDAM - Elke tweede en vierde woensdag van de maand van 19.30-22.00 uur organiseert DeErker een gezellig avondje bin go. De entree is gratis. Voor zes euro hebje al een boekje. De vol- gende bingo-avond is 22 decem- -befc mmMK Aerobics Body Mind Cardio Fitness Spinning Zwemmen Zonnebanken Sauna Gezellige Clublounge Creche ^jr. Informeer naar de speciale decemberaanbieding David Lloyd Sports Health Clubs Rotterdam: Energieweg 9, Rotterdam Tel.: 010 245 16 70 Benthemstraat 10, Rotterdam Tel.: 010 243 47 00 www.davidlloud.nl Sports Health Clubs A

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 19