maasstad In Holland Casino Rotterdam komen gewone mensen Waag een gok In Holland Casino kom je elkaar tegen Holland Casino Rotterdam, daarom! Van gokhal tot uitgaansgelegenheid Copieus diner, zinderende (ont)spanning, uitdaging in samenspel 'Een student won in een keer 600.000 euro' Spelregels Restaurant Villa Fortuna Wat is er te vinden in dit uitgaansgebied? Holland Casino Rotterdam, Weena 624,010 - 206 82 06, www.hollan4casino.nl Podiumplein Snack Jack Cafe The Gambler Jackpotclub Casino Bank Triple Seven Bar Winkelstraat Blackjacktafels Wolkenhemel Speelautomaten Terras Podiumplein Big Wheel Amerikaans Roulette Frans Roulette Open haard High Limit Area Roulette Bar Speeltafels High Limit Area Bingotheater Restaurant Villa Fortuna Punto Banco Lounge Meer van Bellagio Nooit geweten dat Holland Casino Rotterdam zoveel te bieden heeft. Zo uitgebreid, zo divers! Dat je er echt helemaal uit bent. Dat er veel meer ontspanning is dan alleen een gokje wagen. Dat je er copieus kunt dineren. heerlijk winkelen en genieten van hoogstaand entertainment. In Holland Casino Rotterdam kun je een hele leuke avond hebben zonder een munt verspeeld te hebben. iedere dag geopend van 13.00 tot 03.00 uur. Niets duister. niets louche, niets directeuren met dikke auto's en vette winsten. Alles wat zich in Holland Casino Rotterdam afspeelt, kan het daglicht goed verdra- sen. Het staat beschreven in de wet op kansspelen. In Holland Casino kom je elkaar tegen want er komen hier gewone mensen! In gesprek met Rob Bosman, manager Marketing Com- municatie maken we een ron- de Holland Casino Rotter dam. Pas nu krijgen we pas echt een idee wat voor enor- me organisatie, wat een com- plexe logistiek achter de fraai aangeklede speelzalen, het sfeervolle restaurant, de win- kelstraten, pleinen en de bars schuilgaat. In het verre verleden, ten tij- de van Al Capone, richtte Bugsy Siegel in Las Vegas het eerste casino ter wereld op. Siegel was een crimineel pur sang, de grote jongen die van overmatig drankgebruik een sport maakte. Echter de drankdroogleggingsperiode in Amerika legde zijn hobby lam, hij zocht een andere tak van sport en richtte een casi no op. Een casino zoals die veel voorkwam in misdaad- films, die het daglicht niet kon verdragen. Wie dacht er dat je in Holland Casino Rotterdam alleen kunt gok- ken? Mis, helemaal mis. Holland Casino Rotterdam biedt de moge- lijkheid van Amerikaans Roulette, Franse Roulette, Punto Banco, Black Jack, Sic Bo, Caribbean Stud Poker, Big Wheel, Biljarten en een keur aan speelautomaten, Bingo, Moneymachine, Fungames, Klavetjassen, Mah Jong, etc. Verschil tussen Amerikaans- en Frans Roulette is dat Amerikaans Roulette een makkelijker spelsysteem is. Er komt geen rateau, harkje, aan te pas, de croupier haalt de 'buit' met z'n handen binnen. Iedere speler speelt met een eigen kleur, die je koopt. Naast het spel valt er van alles te doen en te bele- ven in een veilige omgeving, een goede ambiance met een gezellige sfeer. door Irene Boonekamp Een kijkje in de keuken van Holland Casino Rotterdam „Naast de openbaar toegankelijke ruimten hebben we verschillende afdelingen die altijd aan het oog onttrokken blijven. De kantooraf- deling bijvoorbeeld, vanwaar we wel zicht op de zalen hebben, 24 uur per dag zijn hier mensen aan- wezig. Ook de kleedkamer blijft uit het zicht: van onze 600 mede- werkers moet een groot deel zich hier dagelijks verkleden. Fiscaal is het namelijk verboden de kleding mee naar huis te nemen. Zo komt het dat we de duurste kleedkamer- ruimte van Nederland hebben, on- dergebracht in een kantoorvleugel aan het Weena." Via de zwarte kostuums en jurken die in indrukwekkend lange rijen hangen te wachten tot het spel weer kan beginnen komen we in het grote opleidingscentrum waar ondermeer rekenvaardigheid, gast- gerichtheid, het vak van croupier en van speelautomatenmedewer- ker worden aangeleerd. „Alles moet hier ter plekke aangeleerd worden, er is geen opleiding voor. Onze nieuwe medewerkers (die uit ten treuren zijn gescreend voordat ze in dienst komen) krijgen eerst een door ons betaalde algemene opleiding die wordt gevolgd door een speltechnische opleiding, bij voorbeeld van 8 weken voor aan- vankelijk twee spelsoorten Ameri- kaanse Roulette en Black Jack. Pas dan mogen ze de 'vloer' op, om er- varing op te doen. Ze blijven onder begeleiding en worden langzaam losgelaten. Sommigen mogen na verloop van tijd door voor de op leiding van andere spelsoorten als Frans Roulette, Poker, Punto ban co, Sicbo en Caribbean Stud Po ker." Wat een diversiteit, de meeste spellen kennen we niet! „Dat we- ten de meeste bezoekers niet. We blijven voortdurend op zoek naar nieuwe spelen, op de eerste plaats om een bezoek aan Holland Casino nog aantrekkelijker te maken. An- der aspect is dat we ook zoeken naar beheersing en terugdringen van de kosten. Je hebt er geen idee van hoe hoog onze vaste kosten liggen. We zoeken naar spelen die Gokken Nederlanders graag? „Ja, de speelhallen in Nederland ont- wikkelen zich in rap tempo en pro- fxleren zich steeds meer als een volwaardig casino. Holland Casino is nu eenmaal niet in iedere stad en provincie gevestigd terwijl er wel degelijk een behoefte blijkt te be- staan. Dus er is markt voor meer aanbod. Veel giganten willen een casino opzetten, maar de overheid legt het aantal sterk aan banden. Er lopen momenteel zelfs civiele pro cedures tegen de staat om toch een vestigingsvergunning te krijgen, ik geef ze geen kans. Ook vanuit het buitenland staan de concurrenten te dringen om zich in dit land te vestigen. Maar de overheid houdt het, in het kader van de volksge- zondheid, tegen en geeft geen ves tigingsvergunning af. Indien er meerdere verschillende aanbieders op de kansspelmarkt zouden wor den toegelaten, is de kans groot dat er een agressievere marktbewer- king zal ontstaan ten gevolge van de toenemende concurrentie onder elkaar. Nu is dat niet aan de orde, met slechts een legale aanbieder. Fun Play, Enjoy Play, Party Play, Diner Play Bedrijfsfeest, team-uitje, familiereiinie of vrijge- zellenavond. Holland Casino Rot terdam ontvangt u met egards en open armen. In overleg kunnen ar- rangementen op maat samenge- steld worden. Bosman: „We bieden leuke en aantrekkelijke programma's voor groepen vanaf 8 tot 60 personen en indien gewenst kan gebruik ge- maakt worden van de Serre, een min of meer afgescheiden deel in ons restaurant. We bieden ook vip arrangementen voor 2 of meer per sonen. Heel leuk om samen of met z'n vieren iets te vieren." Holland Casino wordt steeds vaker bezocht door groepen vanuit het bedrijfsleven. „De directeur of se- cretaresse kiezen voor Holland Ca sino omdat wij alles in de vorm van een echte beleving onder een dak aanbieden. Ook wordt een be zoek aan het casino steeds vaker gezien als een incentive instrument voor medewerkers maar ook voor relaties: de directeur of account- manager nodigt zijn of haar rela ties uit voor een heerlijk diner in het casino en besluit de ontmoeting met het verstrekken van een paar speelfiches in een zakje. Doet het altijd goed, je speelt nu eenmaal gemakkelijker met het geld van een ander. Kan de directeur tegen z'n verlies, houdt de jubilaris het hoofd koel, heeft de jarige gevoel voor het spel, kan de aanstaande bruidegom zich beheersen? Holland Casino Rotterdam, niet alleen en mooie gelegenheid om uit te gaan, maar ook om elkaar nog beter te leren kennen! minder medewerkers nodig heb ben, of die een hogere spelsnelheid hebben. Omdat in kansspelland maar weinig kansspelen een lang leven beschoren zijn, blijven we op zoek naar nieuwe mogelijkhe- den, nieuwe uitdagingen. We rei- zen veel spelbeurzen af, ook in Las Vegas waar de grootste beurs ge- houden wordt." En Monaco, is dat niet Europa's Las Vegas? „Oh nee, het beroem- de casino van deze stad tegenover het befaamde Hotel de Paris, is be- hoorlijk gedateerd en heeft alleen een toeristische functie. Het echte spel wordt gespeeld in de Sporting Club, even buiten Monaco, daar komen de jetsetters, daar ligt het grote geld. Maar nog even terug naar de nieuwe kansspelen. „In dit kader hebben we op een gegeven moment besloten ook een afdeling spelautomaten neer te zetten, een wereld apart waar veel nieuws vandaan komt." We lopen met Bosman over deze afdeling en ko men, alweer, onder de indruk: maar liefst 650 speelautomaten staat de goklustige bezoeker ter be- schikking. Tussen alle lichten, loeiers en sirenes rinkelt hier en daar geld. „Er staat hier echt voor ieder wat wils en het grote voor- deel van speelautomaten is dat ge- middeld 98 procent van elke euro teruggaat naar de speler." Hoe zit het eigenlijk met alle win sten die hier gemaakt worden, de pegels rollen zeker bij bakken bin nen? „Dat valt heel erg mee. De fi- nanciele resultaten zijn openbaar. De afdracht aan de Staat, winst dus, voor alleen onze vestiging is jaarlijks 30 miljoen euro plus nog eens ongeveer23 miljoen aan kans- spelbelasting en BTW. Wij krijgen een goed salaris, de arbeidsom- standigheden zijn prima en er wordt metstate of the art' -spelma- terialen gewerkt, ook in het belang van onze gasten uiteraard." Zijn kansspelverslaafden welkom bij jullie, die mogen waarschijnlijk onbeperkt binnen komen? „Zo gaat het niet. We hebben veel lie- ver dat iemand beheerst speelt, die blijft dan ook terugkomen. Verder doen we er veel aan om deze risi- cospelers te helpen. Onderdeel van de opleiding is dan ook het herken- nen en omgaan met risicospelers. Iedereen vanaf 18 jaar heeft het recht binnen te komen, mits hij of zij de entreeprijs betaalt en zich kan legitimeren. Alleen als we een juridische onderbouwing hebben kunnen we toegang weigeren. Op grand van ongewenst gedrag of kansspelverslaving. Iemand die 'last heeft vankansspelverslaving wordt door onze deskundigen voortdurend begeleid, een spiegel voorgehouden, desnoods een jaar lang gevolgd. Weigert die persoon mee te werken dan volgt weigering tot toegang, alleen om hem of haar te beschermen." Bestaan er ook valsspelers? „En of, er is een heel internationaal cir cuit van valsspelers. Er bestaan zelfs societeiten in het buitenland, vooral Zuid en Oost Europa, waar door lieden met snode plannen ge- traind wordt om vals te spelen in de casino's. Ze zijn heel behendig: de een haalt bijvoorbeeld de aan- dacht weg, terwijl de ander, nadat het balletje stilligt in een vakje, een inzet doet op het winnende num- mer. Zij zijn misschien behendig, wij zijn nog sneller: valsspelers krijgen hier geen kans, er zijn hier altijd recherchemensen aanwezig die gekleed als burger precies we- ten wie ze in de gaten moeten hou- den, aan iedere tafel hebben we een toezichthouder, via spelcame- ra's houden spelobservanten alle tafels in de gaten en alles wordt di- gitaal opgenomen." Wordt er wel eens echt flink ge- wonnen? „Gemiddeld genomen word je van een avond spelen niet rijk, maar je kunt natuurlijk wel eens je slag slaan. We hebben hier en keer een student binnengehad die hier voor het eerst kwam. Juist op het moment dat de jackpot - er zat een megabedrag in - ieder mo ment kon vallen. Hij gooide er ach- teloos 2 euro in en ja hoor: hij won 600.000 euro! Wanneer iemand een hoog bedrag wint, krijgt die persoon onmiddellijk begeleiding en waarschuwen we ervoor dat zo- iets echt maar eens in je leven ge- beurt. Vergeet niet: we verrichten hier onze taken voor de overheid, dat moet je integer doen, in een juiste balans en zonder winstbejag. We vinden het allemaal heel erg leuk wanneer iemand een grote prijs wint, het gaat niet van ons sa laris af hoor. De hoogste prijs hier ooit gevallen? 750.000 euro!" Op de eerste verdieping linksbo- ven aan de trap van Holland Casi no Rotterdam bevindt zich de let's Play!ruimte, waar een gastvrouw op woensdag-, vrijdag- en zater- dagavond speluitleg geeft van Amerikaans Roulette en Black Jack. Maar ook van de speelauto maten, die veel geavanceerder, leuker en dynamischer zijn om op te spelen dan de automaten die we kennen van het vroeger cafetaria. In deze Let's Play! Ruimte worden ook bruikbare tips gegeven, bij voorbeeld hoe je het slimst speelt. In korte tijd klaargestoomd voor het 'echte werk' in de speelzaal, kost niets! Holland Casino Rotterdam wordt jaarlijks 870.000 maal bezocht, door 165.000 personen, varie- rend in alle leeftijden. Door oud en jong en opvallend vaak door vrijgezellen die "hier makkelijk over de drempels stappen. Je hebt er, makkelijker dan elders, snel contact. Aan de speeltafels schaar je je met elkaar tegen het casino, dat geeft een band. En aan de bars of speelautomaten ontstaan gemakkelijk gesprek- ken. Verdeeld over verschillende verdiepingen kunnen de bezoe kers dwalen door de immense speelzalen, met elkaar verbonden door straatjes en pleinen. De win- kels in de winkelstraat zijn altijd open tijdens thema avonden en de zaterdag. Vanaf 20.00 uur kan dagelijks in de speciale speelzaal High Limit Area gespeeld wor den met grote inleg van 50 euro. Maar je kunt al roulette spelen voor 2 euro per inzet en op de speelautomaten kun je terecht vanaf 1 eurocent per spelletje. Compleet met open haard, luxe fauteuils, een eigen bar en wissel- kassa waan je je in de High Limit Area in typisch Engelse sfeer. U merkt het niet, maar overal is volop controle en lopen beveili-J gingsmedewerkers. Ook in de bi stro, het bruine cafe, de biblio- theek, het Sparta voetbalstadion, het alom bekende Kasteel van Spangen en de Kloosterkerk waar spelinstructies worden ge geven. In cafe the Gambler kan gebiljart worden. Op woensdag- en de weekenddagen/avonden is er volop entertainment, iedere derde donderdag van de maand treedt een artiest van naam op en wie vanaf het Podiumplein om- hoog kijkt ziet in 11 minuten een spectaculaire verandering van dag- en nacht in de schitterende wolkenhemel. Op woensdag is het vrij entree voor iedereen, an dere avonden 3,50 euro. Geregeld worden er thema-avon- den gehouden, worden er diverse acties georganiseerd, etnofeesten voor specifieke doelgroepen ge geven, vinden er vele productde- monstraties plaats en kan men deelnemen aan allerlei gratis spelletjes waar leuke prijzen mee te winnen, zijn zoals; bingo, kla- vetjas, speelautomaten toemooi- en. Verder staat er een moneymachi ne waarin liefhebbers een minuut lang mogen staan om zodoende bankbiljetten te vangen. De hype waaide over naar Europa, naar Nederland, naar Rotterdam. Waar tweede helft vorige eeuw, als paddestoelen uit de grand, kleine, duistere casino's opdoken met de- zelfde identiteit als die in Amerika. Geen wetten, geen controles, cri- minaliteit had er 'vrij spel'. De overheid greep in, nam de touwtjes in handen. Om de crimi- naliteit terug te dringen en om spelbehoefte te kanaliseren en te beheersen werden strenge maatre- gelen genomen: alle casino's dicht, slechts een paar groten werden ge- doogd en die moesten in normale, overzichtelijke ruimten gevestigd zijn. Zo werd in 1985, onder auspicien van het Ministerie van Justitie, Holland Casino Rotterdam ge opend in het Hilton Hotel. Holland Casino Rotterdam is eigendom van een particuliere stichting maar staat onder bewindvoering van het Ministerie van Justitie en is daar- mee het enige, officieel gelegali- seerde Casino in Rotterdam. Waar directie, medewerkers en bezoe kers gehouden zijn aan de wet op kansspelen. De vestiging Rotter dam behoort tot de landelijke keten van de Stichting Holland Casino met thans 11 vestigingen. Van lieverlede wist Holland Casi no het negatieve imago dat aan 'Casino' kleefde, uit te wissen. Om gedeeltelijk plaats te maken voor het imago dat hier alleen jetset ty pes komen. Ook die fabel is de we reld inmiddels alweer uit. Holland Casino Rotterdam is een gelegali- seerde iptgaansplek, een gelegen heid om uit te gaan, in alle toonaar- den en voor iedereen. In 1992, het Hilton werd te klein, is Holland Casino Rotterdam ver- huisd naar het Weena, waar, door verdere uitbreidingen in spel- en uitgaansfaciliteiten. ook al snel ruimtegebrek ontstond. Nieuwe uitbreiding vindt plaats in de hoog- te van de Weenatoren, waar maar liefst 4000 vierkante meter aan de ruimte wordt toegevoegd. Het ge- hele complex, inclusief kantoren, kleedkamers, opleidingscentrum en kantoren, neemt nu 10.000 vier kante meter in beslag, welhaast een imperium! Niet langer alleen een gelegenheid om een gokje te wagen, te kansspe len. Holland Casino Rotterdam is geworden tot de grootste en meest diverse, meest geliefde uitgaansge legenheid van Rotterdam. Waar gewone mensen werken in dienst van de overheid en waar gewone mensen komen. Jan en Alleman, van alle lagen van de bevolking, ontmoeten elkaar in ongedwongen sfeer. De avond kan niet lang genoeg du- ren: Zittend aan een van de gedek- te tafels en genietend van de vele culinaire hoogstandjes, hebben we vanuit restaurant Villa Fortuna zicht op de speeltafels, een extra dimensie. Ook in Villa Fortuna vinden we de spanning veelvuldig terug. De gasten maken kans op leuke prijzen door middel van tom- bola-acties. Het restaurant is geen bijzaak, wel een klassenrestaurant met topkoks. Alle gerechten worden bereid met dagverse producten en vanaf de menukaart kunnen we een royale keus maken: zowel menu's als a la carte. Er is plaats voor 160 cou- verts. Villa Fortuna is dagelijks ge opend van 17.00 tot 02.00 uur, ook voor gasten van buitenaf. Voor ie dereen geldt: reserveren gewenst.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 35