maasstad Op bezoek in het oer-Hollandse Midden-Delfland Hoe te bereiken, hoe er door heen? Actief bezig V\ ililfll Kunstproject Vakantie! We kunnen geen tijdschrift of krant open- slaan of we worden voorgesteld aan de meest fantas- tische plekjes op aarde. Heel ver weg, ver weg of iets dichterbij. Wie heel dicht bij huis wil blijven, die boft wanneer hij in de omgeving van Rotterdam woont. Want in de regio Rotterdam liggen maar liefst 7 schitterende natuur- en recreatieparken. Waar midden in de natuur van alles te doen is, waar de toe- gang gratis is, waar je een of meerdere fantastische dagen kunt doorbrengen, er even helemaal uit bent. Maasstad Weekbladen nam een van de mooiste van deze gebieden voor u onder de loep: Natuur- en re- creatiegebied Midden-Delfland. Midden-Delfland Zuid T In Midden-Delfland kan je op vele manieren actief bezig zijn. Je kunt er heerlijk fietsen, wandelen, zeilen, surfen, zwemmen, skaten, kanoen, vissen, paardrijden, golfen, schaatsen, lang- laufen, vogels kijken, cultuur snuiven en kamperen. Hieronder lichten we het een en ander nader toe. Vissen Schaatsen en langlaufen Cultuur snuiven Kamperen Wielerparcours Informatie Centraal in het Abtswoud- se Bos ligt het land art ob ject 'Moeder Aarde*, een heuvelpartij in de vorm van een vrouwenlichaam. Op de 'ledematen' van Moeder Aarde zijn bijzon- dere gekleurde struiken geplant, waardoor er een contrast is ontstaan met het omliggende bos. Moe der Aarde is ongeveer 200 meter lang en 170 meter breed. Het hoofd is het hoogstgelegen punt en op een hoogte van bijna 5 meter heeft u een mooi uit zicht. Rond Moeder Aarde is een boomweide met essen ge plant, die in cirkelvormige rijen staan. De vijver in de buik van Moeder Aarde is het middelpunt van deze eirkels. De armen en be- nen zijn beplant met (bes- dragende) struiken terwijl de knieen, voeten en han- den juist open weiden blij ven. Over Moeder Aarde heen lopen verschillende wandelpaden, die haar aders verbeelden. Midden-Delfland Oost Midden-Delfland Noord Midden-Delfland West a door Irene Boonekamp In de luwte van Rotterdam, in een heel druk stukje Nederland en in- geklemd tussen Schiedam, Delft, Vlaardingen en de kassen van het Westland, ligt een van de oudste poldergebieden van Zuid-Holland: Midden-Delfland. Een nog oer- Hollands en authentiek landschap met weidse vergezichten, polder- weggetjes, sloten, knotwilgen, ou- de dorpjes en karakteristieke boer- derijen. Thuishaven van de weide- vogels en kieviten en bovendien een van de belangrijkste gruttoge- bieden van Nederland. Toen in de zeventiger jaren de ver- stedelijking in Midden-Delfland toesloeg, moest duurzame ontwik- keling van landbouw, natuur en re- creatie dit gebied behoeden voor verdere verstedelijking. Inmiddels is en wordt er nog steeds fors gei'n- vesteerd in recreatie en natuur, waardoor Midden-Delfland is ge- worden is tot een van de mooiste en oudste natuur- en recreatiege- bieden van Nederland, waar ook liefhebbers van cultuur en archeo- logie aan hun trekken komen.In- richter van het gebied is Recreatie- schap Midden-Delfland. Het Oeverbos langs de Nieuwe waterweg is bij uitstek geschikt voor fietsen en wandelen. In res taurant het Oeverbos kunnen we even uitrusten, vanwaar we een schitterend uitzicht hebben op de passerende schepen. De Krabbeplas is een eldorado voor zwemmers, zonaanbidders en surfers. De kwaliteit van het zwemwater wordt in het zwem/ hoogseizoen regelmatig gecontro- leerd, voor informatie: 070 - 4417550. Bij uitspanning Pavil- joen Krabbeplas kunt u de water- sporters gadeslaan. Langs de Zuid- buurt, een oud landweggetje, staan de karakteristieke Karnmolen en oude, monumentale, gerestaureer- de boerderijen. Sommigen nog in oude functie, anderen met herbe- stemming als broquanterie, wijn- boerderij en speelgoedverkoop. Ook bij de Foppenplas is veel wa- tersport mogelijk, via de Booner- vliet kun je naar Vlaardingen en Schipluiden varen. Fietsers en wandelaars kunnen de natuur van- af het water bekijken tijdens een oversteek op veerpont De Kwakel. Wie voor bos kiest gaat naar de Broekpolder om er te fietsen, wan delen of paard te rijden. Er zijn ge- markeerde wandelroutes uitgezet. De vogelobservatiehut biedt uit zicht op de Aalkeetbuitenpolder dat beheerd wordt door Vereniging Natuurmonumenten en waarin nog een oude eendenkooi ligt. Op veel plaatsen kan de natuur ongestoord haar gang gaan die hier ruig en Natuur- en recreatiegebied Midden-Delfland is een van de mooiste natuurgebieden in de Rotterdamse regio. weelderig is en waar talloze plan- ten en dieren wortelen en nestelen. In de BoonerLucht is volop water- sport mogelijk, er zijn wandelpa- den uitgezet en er is een manege gevestigd. De Vlietlanden, een moerassig ge bied met riet- en hooilanden en open water, is nog een van de wei- nige oorspronkelijke veengebie- den in Zuid-Holland die nooit zijn ingepolderd. Prachtig om langs te fietsen, te wandelen of te kanoen. ■vi t ■V '1 De kwaliteit van de viswaters is goed, u heeft een geldige sportvis- akte (verkrijgbaar op het postkan- toor) en een vergunning van een hengelsportvereniging nodig (info: 010 - 470 47 26). Midden-Delfland leent zich bij strenge vorst uitstekend voor schaatsen op natuurijs. Een lange schaatstocht kan het beste starten bij de Maassluisse Trekvaart. Ligt er voldoende sneeuw dan worden langs de Nieuwe waterweg, door het Oeverbos, langlaufroutes uit gezet. 't Woudt, Maasland en Schiplui den zijn oer-hollandse en schilder- achtige dorpjes., waar u volop van cultuur kunt genieten door onder- meer een bezoek aan een van de plaatselijke musea. In Midden- Delfland zijn nog veel sporen te vinden van onze voorouders. De Midden-Delfland Vereniging kan u alles vertellen over cultuurhisto- rie. wwW. iniddendelfland vereni ging.nl Een paar dagen blijven in Midden- Delfland, ook dat is mogelijk. Er zijn verschillende campings waar- onder boerderijcampings. Aan de Krabbeplas, de Foppenplas en aan de oevers van de Nieuwe water weg in 't Oeverbos staan dagcam- pings. Verspreid over het gehele gebied zijn veel horecagelegenhe- den gesitueerd. Teveel aan energie? Ga fietsen op het wielerparcours van 2 km lang in het Oeverbos. Ook skaters en rolskiers kunnen het parcours ge- bruiken, behalve wanneer er wed- strijden zijn. De Stichting Sportac- tiviteiten Lickebaert (010 - 592 46 31) organiseert diverse activiteiten op het parcours, onder andere in samenwerking met wielervereni- ging de Coureur. Voor het aanmelden van evene- menten of het aanvragen van een vergunning of uitgebreide recrea- tiefolder met handige plattegrond van het gehele gebied: Recreatie- schap Midden-Delfland, Over- schieseweg 204, 3112 NB Schie dam, 010 - 298 1010 www.recrea- tiegebied-midden-delfland.nl. De Vlietlanden zijn aangekocht door natuurmonumenten om te zorgen dat de natuur ongerept blijft. Geregeld worden (vaar)ex- cursies georganiseerd, informatie: 010-434 66 66. De Holierhoek, ten noorden van Vlaardingen-Holy, is nog in aan- leg. Tussen Vlaardingen en Schip luiden loopt nu al een wandel-en fietspad langs de Vlaardingervaart, een schitterend stukje natuur. In de Woudhoek wordt momenteel een moeras aangelegd, dat als hel- opfytenfilter dient voor het ernaast gelegen reservaat van de Vereni ging Natuurmonumenten. Fietsend over de oude landbouwweggetjes Woudweg of Oostveenseweg treft u vele knotwilgen en aan de sloot- kant bloeit uitbundig fluitenkruid. De Poldervaart is in 2003 ingericht en bestaat uit een waterplas, strand, speel- en ligweiden en bos. Veel landschapselementen uit het verleden zijn gespaard en nog goed herkenbaar. Het meest in het oog springend is de hoger gelegen kreekiug die parallel aan Kande- laarweg loopt. Ver yoor het begin van onze jaartelling was dit een waterloop, toen Midden-Delfland nog een natte en onherbergzame wildernis was. De waterloop vulde zich langzamerhand met zandig en kleiig materiaal. Toen begonnen werd met ontginnen en ontwateren begon de slappe veengrond in te klinken. De stevige grond langs en in de kreken zakte niet waardoor een omgekeerd landschap is ont staan. De kreek ligt nu als een ver- hoging in het landschap. Archeologen hebben in de kreek- rug restanten gevonden van een boerderij en crematieplaatsen uit de Romeinse tijd (tweede eeuw) In het recreatiegebied stond de Zuid- molen, waarvan het restant bijna onherkenbaar omgebouwd is tot een woning. De maalgang van de Zuidmolen naar de Poldervaart is bewaard gebleven. Waar de Pol dervaart uitmondt in de Delftsche Schie liggen de restanten van een keersluis uit 1928. In de toekomst wordt de nu nog opslagplaats Oost-Abtspolder eveneens ingericht voor recreatie. Langs de Kandelaarweg en de Schieweg (pas op voor het ver- keer) kunt u via de fietsbrug over de Schie en de Rotterdamseweg Delft bereiken. Dat kan ook door de Schieweg te volgen. Een gedeelte van het in 2000 aan- gelegde Abswoudse Bos is be- stemd voor natuurbos. De natuur gaat hier haar gang en dat levert nu al veel verschillende bloemen en planten op en trekt veel roofvogels en vlinders aan. In het bos ligt het land art object 'Moeder Aarde', een heuvelpartij in de vorm van een vrouwenlichaam. Het Ackerdijkse Bos is nog jong maar erg aantrekkelijk door onder meer het Art Centre dat tentoon- stellingen en cursussen organi seert. Centraal in het bos ligt een voormalige kreekrug die niet be plant is vanwege de vondst van een aantal archeologische objecten uit de Romeinse tijd. In het gebied is een naturistenkampeer- en dagre- creatieterrein gesitueerd. De toren van het kerkje (1277) van het dorpje't Woudt, vermoedelijk het oudste dorpje van Holland, is al eeuwenlang een herkenningspunt. In het 60 inwoners tellende dorpje met z'n vele knotwilgen lijkt de tijd te hebben stilgestaan, maar de koffie in uitspanning de Hooiberg is vers! In het nabij gelegen Woud- se Bos zijn archeologische vond- sten gedaan uit de twaalfde eeuw, er zijn een terp, kruiken en een complete set maalstenen aange- troffen. In de Kerkpolder, dicht tegen Delft aan, is een overdekt zwembad, er zijn voetbal-, handbal- en tennis- velden en een golfbaan 'Delfland' voor beginners en gevorderden- .Vanuit Kerkpolder lopen wandel en fietspaden naar het Abtwoudse Bos en Schipluiden. Het dorpje Schipluiden, lange tijd een schippersdorpje, geeft met de Gaag en veel historische pandjes de dorpskern een schilderachtige maar ook levendige aanblik. Tussen de kassen van de Lier zorgt de plas Het Kraaiennest voor op- vang van overtollig water tijdens natte perioden. Daarnaast beidt de plas ook veel recreatiemogelijkhe- den: een surfstrand en mogelijk- heid voor sportvissen. Het Kraai ennest ligt op een kruispunt van fietspaden, van waaruit u kunt fiet sen naar Schipluiden, 't Woudt, Maasland en Maassluis. In de oude kern van het dorpje Maasland, een beschermd dorps- gezicht, zult u in veel panden nog de voormalige boerderij of winkel herkennen. Zoals museum de Schilpen, in vroeger tijden een boerderij in de dorpskern en later een winkelnering. De winkel is er nog steeds erachter zijn stijlkamers te bewonderen. Het Maaslandse Bos, aan de rand van Maasland, is nog jong maar op weg naar voile wasdom. Fietsend of wandelend langs de Maassluisse Trekvaart komt u weer uit bij de Kwakelweg, waar u met de pont kunt overvaren naar de Foppenplas en de Broekpolder. Met dank aan recreatieschap Midden-Delfland Fietsers en wandelaars kunnen de natuur vanafhet water bekijken tijdens een oversteek met de veerpont. I WOUDT D»ltt-Zuid DE UEh Pljiucktr'BaiL as Hodenrijs traei u\ MAASLAN r atalaaB Ytaji'l.ngiMi ll ill Overzichtsplattegrond van Midden-Delfland Recreatiegebied Midden-Delfland is op vele manieren bereikbaar. De grote blauwe brug over de Schie is de verbinding vanuit Rotterdam Overschie, er zijn veel parkeerter- reinen in het gebied. Bij de NS sta tions Schiedam centrum, Vlaardin gen Oost, Delft en Maassluis zijn fietsen te huur. Aan de Foppen plas, in de broekpolder en bij Schipluiden zijn jachthavens en kano's zijn te huur in het gehucht Zweth, aan de Delftse Schie tussen de NS stations Delft-zuid en Delft en aan de Tramkade in Den Hoorn. Watersport is mogelijk op de BoonerLucht ten oosten van Maas sluis, op de Krabbeplas, De Fop penplas, het Kraaiennest en langs de Poldervaart. Ruiterpaden lopen voornamelijk door het Oeverbos, de Broekpolder en langs de Krab beplas. In het gebied zijn veel informatie- borden geplaatst en wandel- en fietspaden uitgezet waaronder de twee bewegwijzerde ANWB fiets- routes: Westland- en Delflandrou- te. Vorig jaar zijn er 2 fietstunnels onder het spoor door gerealiseerd waardoor fietsers een stuk langer en ononderbroken door het gebied kunnen fietsen. De fiets- en voetgangersveerpont De Kwakel vaart van april tot en met oktober heen en weer tussen het Ommeer en de Kwakelweg en legt ook aan bij cafe-restaurant het Jachthuis. Vanaf de pont heb je een schitterend uitzicht over het vogel- en stilte natuurgebied de Vlietlan den. Wandelaars betalen 30 en fietsers 40 eurocent.Over de Vlaar dingervaart gaat de zelfbediening- spont, waarbij je jezelf gratis naar de overkant kunt lieren.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 4