Wanneer de husky's witte stiltes aan flarden blaffen Practische informatie Husky's Sneeuwscooteren Ice-dipping IJsvissen •L door Irene Boonekamp Langzaam zet de piloot de lan ding in, de witte grond komt steeds dichterbij. „Sneeuw, overal sneeuw. De dikke sneeuwlaag reduceert het ge- ronk van de motoren tot fluiste- ren. Trap af en in een oorverdo- vende stilte zien we alleen maar sneeuwwitte verten. Op het la- vendelblauwe gebouwtje 'air port Kuusamo', na. Waar de stilte zich binnen voortzet Het enige vliegtuig voor vandaag. Langzaam sluiten de deuren van de luchthaven zich achter ons, het vliegtuig van Finnair blijft achter, in de witte stilte. Door afgelegen conglomeraten rijden we, medio februari, door grootse natuur naar Salla, een klein plaatsje in het noordoosten van Fins Lapland, 14 km van de Russische grens. De lucht is prachtig: roze-bruin gekleurd, en streperig. Hier en daar staan, weg- gedoken in de sneeuw, enkele ge- le, blauwe of groene houten huis- jes. Van de auto's is slechts de bo- venkant zichtbaar, de motoren van de auto's staan aan het infuus. De temperatuur is min 35 graden. Wintersport in Fins Lapland, wie eens op een heel andere manier wil wintersporten, moet naar Lap land. Wintersport tussen- en met de dieren, in een overweldigende witte natuur. Rustig liggen ze te wachten in de sneeuw. Wanneer ze ons echter horen aankomen, worden ze wild, kunnen niet wachten. Ze huilen. blaffen, bekvechten, snauwen naar elkaar en springen omhoog voorzover hun tuig dat toelaat. Aatu, Zorro, Sergei, Igor, Moona en Nelli willen zo verschrikkelijk graag door de sneeuw rennen. Hun tuig wordt aan het houten bakje vastgebonden, waar. mijn reisgenote in gaat zitten. Ze wordt heen en weer getrokken door de beesten die ik, staande achterop de slee, met moeite in bedwang kan houden. Op het moment dat ik mijn voet van de rem haal moet ik als een speer op de slee springen, we gaan er met een rotgang van- door. De husky's zijn meteen stil, slechts het glijden door de sneeuw en het tevreden gehijg van de hon- den is hoorbaar. De lucht is diep- blauw, witte steppen strekken zich voor ons uit. Wat een ervaring, ril- lingen De honden kennen hun plek, Droombestemming Lapland voordringen is er niet bij. In de volgorde waarin ze zijn opgesteld, zo staan ze ook bij hun hokken en in die volgorde slapen ze ook. Moona is de hoofdleider, die naast Igor loopt, de, zeg maar, hulplei- der. Samen the leading dogs, dag en nacht dus aan kop, gevolgd door de twee zogeheten speed- dogs en de achterste twee, the wheeldogs. Niet de sterkste, maar de intelligentste van de roedel is de leider. Ook is het belangrijk dat de zes dieren die met elkaar ren nen, goed met elkaar overweg kunnen. Vechten mag er niet bij zijn, dan komen de touwen hope- loos in de knoop. Terwiji ze 'vrolijk' doorrennen vliegen de hondendrollen in flar den door de lucht; denk maar niet dat de beesten zich de tijd gunnen voor een sanitaire stop. Ze willen helemaal niet stoppen, ze hebben het geweldig naar de zin. Heuvel- tjes op, heuveltjes af, scherp bochtenwerk en maar rennen. Na een haf uur stoppen we in de luw- te van wat bomen. Een paar bege- leiders zijn al vooruit gegaan en hebben een vuur gestookt. Terwiji de honden zich rollend door de sneeuw afkoelen, bakken we worstjes en zetten thee van bos- bessen, die we uit de kuksa, de houten nap, drin- ken. Weg valt giste- ren en een morgen is er al hele maal niet. Zelden zo'n mooi moment meege- maakt! Op de te- rugweg begint het langzaam te scheme- ren, rond 17.00 uur verschijnt in deze maanden dagelijks een blau we gloed over de sneeuw, de Lappen noemen dit Blue Hour. We sla- lommen tussen bo men, over heuveltjes en over de vlakte, je zou willen dat er geen eind aan komt. Later bezoeken we de huskyfarm van Miia Pulkkinen, ver weg van de bewoonde wereld. Miia is een met haar 50 husky's. „Husky's willen werken, rennen. Zo tussen de min 25 en min 40 graden vin- den ze het lekkerst, dan rennen ze met een snelheid van 5 tot 8 kilo meter per uur, tussen de 50 en 150 kilometer per dag. Warmer moet het niet worden hoor." Maar hoe kan het dan dat er Husky's in Hol land kun nen le- ven? „Je kunt ze aan de warmte laten wennen en ook aan een werkeloos be- staan. Dan worden ze vanzelf wel lui, na twee jaar krijg je ze zelfs nooit meer voor de slee. Ik vind het heel erg dat mensen in Neder- land en zeker ook in Belgie alleen een husky met blauwe ogen wil len, voor de show. De husky's die in Belgie geboren worden en geen blauwe ogen hebben, worden doodgemaakt, dat is wel even tachtig procent. De rassen zijn in de lage landen ook nooit meer he lemaal zuiver, in Lapland wordt nog met zuivere rassen gefokt." Nog meer kennis: „Van alle hon den staat de Syberian husky uit Alaska het dichts bij de wolven en husky's beginnen met rennen vanaf 6 maanden en houden dat vol tot een jaar of 14." Voor mij hoefde een scootertocht eigenlijk niet zo in die mooie stille natuur met al die dieren. Zo'n ge- motoriseerd lawaaiding vond ik hier helemaal niet bij horen. En toch, en toch vond ik achteraf de tocht op de sneeuwscooter het meest intrigerend omdat ik toen de natuur op z'n mooist, op z'n bi- zarst heb gezien. Zwaar ingepakt en uiteraard met grote helm glijden we langzaam door de sneeuw, op sommige vlakten halen we 60 kilometer per uur. IJskristallen dansen door de lucht en beklijven mijn gezicht, pikkelen m'n huid. In de felle zon staan we even stilover de vlakte naderen huskysledes: betoverend plaatje! Het kan nog mooier: op het punt waar de meeste sneeuwscooters weer omdraaien gaan we nog een stukje verder, stijl omhoog laveren we tussen de magistrale witte bomen die zo dik onder de sneeuw zitten dat ze de- formeren tot grillige stalagmieten, tot grillige sculpturen. We zijn be- land op een onbekende planeet, zo lijkt het. Het laatste stukje lopen we en klimmen via een levensgevaarlijk besneeuwde trap naar een uitkijk- toren: het zonovergoten uitzicht overtreft alles wat ik ooit gezien heb. Feeeriek en bizar: een land- schap vol dikbesneeuwde stand- beelden en prehistorische, gieche- lende monsters. Eenmaal weer met beide benen op de grond genieten we op de terug- weg van een Lapse lunch: een bord vol gerookt rendiervlees gar ni. Rendiervlees is erg lekker, heeft iets van biefstuk, maar is pit- tiger van smaak en vetvrij. De werkloosheid in Lapland is Voigt Travel, info@voigt-travel.nl, vliegt als enige maatschappij rechtstreeks op Kuusamo, in 3 uur en 15 minuten. De organisatie biedt aantrekkelijke activiteitenreizen, waarbij deelname aan een of meerdere activiteiten al in Nederland (voordeligst) geboekt kunnen worden. Beste reistijd wintersport: februari maart april, ook de maanden waarin het noorderlicht frequent te zien is. (Reken op min 40 gra den, kan het alleen maar meevallen) In Salla en Ruka kunnen au- thentieke houten huisjes gehuurd worden, inclusief een sauna. Drankprijzen in de hotels en restaurants zijn normaal, in de win- kels erg hoog. In de winter is het niet de hele dag donker in Lap land, de sneeuw weerkaatst het daglicht. Overdag is het een flink aantal ureti licht en de zon schijnt frequent. Info: www.winterwonderland.nl. groot, veel jongeren vertrekken richting Helsinki. Maar er zijn er ook die blijven. Die, ondanks de schamele uitkering willen investe- ren in betere tijden voor hun land, hun streek. Zoals JannuAarne en Janni en nog negen vrienden: „Geen werk, wel een uitkering. se toeristen, rendiertochten te or- ganiseren. Met steun van de ge- meente, bliezen ze het, tot toen, onrendabele Rendierpark nieuw leven in. „De rendiertochten sloe- gen enorm aan, van de winst kochten we goede materialen als degelijke thermische overalls en Net voldoende om onze gezinnen te onderhouden." Van luttele spaarcenten kochten we een paar husky's en een rendier en richtten in 1996 de cooperatie JOTOS op." Ze tikten een paar oude hou ten sledes op de kop, begonnen voor, toen nog voornamelijk Fin- andere kleding om de toeristen te beschermen tegen de helse kou. Het kan hier makkelijk min 45 graden worden in de winter en dan moet je op je materiaal kun nen rekenen." Alle winst werd geinvesteerd in de onderneming, de vrienden bouwden in het rendierpark een 'Rendierhuis' waar gegeten, ge- dronken en souvenirs gekocht kunnen worden. Er kwam zelfs een bescheiden natuurmuseum. Het gaat goed met JOTOS die in- middels een rendierstapel van 32 en 72 husky's bezit. Het toerisme komt op, maar zal in deze uithoek altijd kleinschalig blijven, dat is ook de wens van de ondernemen- de vrienden. Die het 'm toch maar hebben gelapt: vorig jaar hebben 40.000 toeristen deelgenomen aan een programma van JOTOS. „We kunnen er nu van leven, maar ne- men met weinig genoegen. De meeste winst investeren we in kwaliteit voor onze gasten." En dat is goed te merken, al het mate riaal, alle zorg is perfect! De rendieren worden voor de houten sledes gespannen en onder een warme lappendeken glij ik, voortgetrokken door het mooie rendier Patte, door het grootse park. Joho, voel me de kerstman! Alweer die fascinerende gekleur- de lucht! Vanuit alle hoeken in het park komen rendieren aanhollen en blijven uitgelaten achter onze sleden meerennen. Tot aan de houten kota, het traditionele on- derkomen van weleer in Lapland, waar we om het grote vuur dam- pende zalmsoep eten. Om hier, zo midden in de natuur ook een keer te slapen, het lijkt me gewel dig. Aanvankelijk wil Jannu er niets van weten, veel te koud. Na enig aandringen stemt hij toch toe. Met nog twee reisgenoten zal ik die nacht in de kota doorbren- gen. Met dank aan de extra inzet van de allervriendelijkste Lappen en hun professionele materiaal. 's Avonds laat worden we met een slee naar de kota gebracht, af en toe duiken opeens een paar vragende rendierogen uit het donkere woud op. Over onze kle ding krijgen we thermische over alls aan, Jannu heeft voor tot min 50 graden bestendige slaapzakken en zelfs voor proviand gezorgd. We moeten buiten hout halen voor het vuur dat we de gehele nacht trachten aan te houden. Een heldere hemel, kans om de revon- tuli, het noorderlicht, waar te ne- men. Om het niet te missen gaan we iedere tien minuten om beur- ten naar buiten, koud, koud, koud. De moeite beloond: door de lucht schieten rond 1.00 uur felgroene en gelige kleuren, noem het lucht- kastelen, door de lucht! In de ijs- koude donkere stilte staren we naar de revontuli tot we nekkramp krijgen! Het vuur houden we niet aan, cog nac en moeheid zullen we maar zeggen! Op de rendierhuiden val- len we in slaap om tegen de och- tend gewekt te worden door het gestamp van rendieren in het bos. Neuzen bevroren en stijve lede- maten, het was een fantastische, on vergetelijke nacht Na een paar dagen beginnen we aan de kou te wennen. Wat heet! We wagen ons zelfs aan ice-dip ping: Aan de rand van een afgele gen en gedeeltelijk ijsvrij gemaakt meertje worden we in rubberen pakken gehesen om vervolgens het ijskoude water in de glijden. Vreemde gewaarwording maar niet koud. Dat is het wel wanneer we, na de sauna in het nabijgele- gen houten huisje, bloot jazeker, het door kaarslicht omgeven wa ter inglij- den om af te koelen. Ik doe het nooit weer: de adem word je af- gesneden en alle spieren verslap- pen. Maak nooit de fout om eerst even aan de kant te gaan zit ten om te denken: doe-ik-het- wel-doe- ik-het-niet, binnen en kele secon- den vries je hele maal vast! En dat doe je wonder- wel niet als je op een ijsbed in het ijshotel ligt. Alles in de slaapkamer is van ijs, toch voelt het behaaglijk. Evenals in het aan- grenzende ijsrestaurant, waar ta- fels, stoelen, de bar, ja alles van ijs is. Ga zitten op een rendiervel en neem een drankje, ijsblokje erin? Op weg van Salla naar Ruka, onze tweede stop, passeren we de noordpoolcirkel waarde kerstman huist. Een bezoek aan Santa en met hem op de foto is leuk, maar toeristisch. Japanners zijn er dol op, evenals de Engelsen die in kersttijd een dagje overvlie- gen voor een be zoek aan Santa en in de vele winkeltjes kerstinko- pen doen. Het Santa dorp heeft een eigen postkan- toor waar je alvast kerstkaarten kunt posten voor het komende kerstfeest. Ruka ligt dicht bij Kuusamo en heeft meer wintersport allure dan Salla. In beide gebieden kan op de hoge heuvels, tunturi's, goed ge- skied, gesnowboard en gelang- lauft worden. Ruka heeft maar liefst 28 afdalingen, ruim 500 ki lometer loipen en voor de doorge- winterde snowboarder 2 halfpi- pes. Omdat de dagen kort zijn zijn de meeste pistes sfeervol verlicht. Skien is leuk, maar naar Lapland ga je op de eerste plaats voor juist die andere activiteiten 6a voor de dieren. We ontmoetten Franse ge zinnen die thuis in een wintersport gebied wonen, maar Lapland ver- kiezen vanwege de kleinschalig- heid, de voor alle Lappen kenmer- kende vriendelijkheid en de rust. Wachten bij een lift is er niet bij. Voor verstokte golfers een goed bericht: In Ruka is ook in de win ter golfen mogelijk, de baan telt 9 holes, een golfbewijs is niet nodig en voor 15 euro kun je hele dag golfen met gewone clubs en het rode balletje dat goed te zien is in de sneeuw. Enthousiaste ont- vangst. Met kruk, hengel en ijsboor lopen we naar het midden van het meer. Bij iedere stap zak ik zo'n 50 cen timeter weg in de sneeuw, ver schrikkelijk vermoeiend. Midden op het meer eerst met de boor een gat boren door 60 centimeter ijs en dan kan het ijsvissen beginnen. Leuk???? Mijn jegerkleurige handschoenen kleuren rood van het straaltje bloed wanneer ik een worrnpje aan het haakje probeer te bevestigen. Haakje aan hengel la- ten zakken en daar zit je dan op je kruk: te turen over het sneeuw- meer en maar wachten of de vis bijt. Ik hoop vurig van niet. He- laas, opeens voel ik kleine rukjes aan de hengel. God wat vreselijk, ik weet me geen raad. Wil voor geen prijs dat beestje van de haak halen, dat diertje bevriest toch ook I"' meteen!Misschien zwemt het vis- je nu nog steeds rond met een haakje in de bek! IJsvissen, je moet ervan houden maar voor mij is het niets! Leuker vind ik het sneeuwschoen- wandelen, op zeg maar tennisrac- kets lopen we een deel van de berenroute in het nationale park Oulanka. We stijgen, we dalen, we glijden en zien schitterendS meertjes tussen de besneeuwde bomen. Overal in het bos staan houtblokken opgestapeld, een zaag hangt ernaast. Her en der kom je dan ook mensen tegen die zich warmen rond een vuurtje, passanten zijn welkom: kom erbij en neem een kop bessendrank! Die Lapse gastvrijheid en vrien delijkheid, het gehele Lapland avontuur, onvergetelijk!

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 17