Personeel DrieMaasStede maakt kersttheater voor bewoners Moet ik mijn hele leven boeten? irado 010 wenstu weekbladen Hoe slechter de economie, des te meer kaarten er worden verkocht Inbraken met de kerst Oud en Nieuw /W v. 'Herinneringen in het atelier' Moeder Nienke Kleiss vertelt SWS in de vakantie Grootouder-kleinkind middag in de kerstvakantie Dienstverlening IRADO rondom de feestdagen in Schiedam. Woensdag 2 De economie ligt op zijn gat. Het prepensioen wankelt. Maar bij wenskaartfabrikant Koos Nielsen gaan de zaken beter dan ooit. Hoe groter de armoede, des te meer kaarten hij verkoopt. „Cadeaus zijn te duur geworden, maar de mens blijft een soci- aal dier. Een kaart van een paar centen zegt net zo goed: ik denk aan jou." SCHIEDAM - Verzorgings- tehuis DrieMaasStede is drie dagen lang het decor geweest voor de minimusical 'Herin neringen in het atelier'. De personeelsleden van het ver- zorgingshuis traden tijdens deze drie dagen op voor de bewoners en hun familiele- den. SCHIEDAM - Het zijn vreemde tijden voor Yolande Kleiss. Van het ene op het an dere moment komt er een nieuwe mogelijke dader in beeld die later ook als ver- dachte wordt opgepakt. Voor de moeder van de in 2000 vermoorde Nienke Kleiss gaat het leven desalniettemin verder. In onderstaand stuk geeft deze bijzonder krachti- ge vrouw haar mening over zaken die ons allemaal aan- gaan. Personeel van DrieMaasStede verzorgde drie avonden achter elkaar een mini-musical, die bij de bewoners geweldig aansloeg. Foto Roger van derKraan Dinsdag 4 januari Woensdag 5 januari Donderdag 6 januari Zaterdag 8 januari maaspostwaterweg@redactie.maasstad.nl Rond de feestdagen verandert de dienstverlening van IRADO. Op zaterdag 1 januari is IRADO gesloten. De dienstverlening is als volgt: Afvalbrengstation Op zaterdag 1 januari (Nieuwjaarsdag) is het afvalbrengstation gesloten. Afval Apart Punten (AAP-en) De Afval Apart Punten zijn op 31 december en 1 januari gesloten in verband met de jaarwisseling. U kunt op deze dagen geen oud papier, glas, textiel en kleine elektrische apparaten kwijt. Uw Kerstbomen na de feestdagen Tips om uw kerstboom kwijt te kunnen: Zelf verkleinen en in uw GFT-container doen; Meegegeven aan de vuilnisman; Naar Afvalbrengstation brengen. IRADO wenst u aangename feestdagen en een schoon 2005! 'Een kaart zegt net zo goed: ik denk aan jou door IIja Post SCHIEDAM - In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in twee huizen aan het Henriette Bosmans- plein. Via de achterzijde van de woning klom men op het balkon waarna een ruit werd vernieid en de gehele woning werd doorzocht. Uit de woningen werden onder andere een staafmixer, een beddensloop, een decoder, een tv, stereo-installatie en een laptop meegenomen. De Technische Recherche stelt een nader onderzoek in. Zondagavond werd rond 20.30 uur een onderzoek in- gesteld in Sporthal Margriet naar aanleiding van een in- braakmelding. Onbekenden hadden een ruit ingegooid, waarna een computer werd ontvreemd. Die nacht werd ook nog eens ingebroken in de kantine van een sportver- eniging op de Sehiedamse- weg. Met een straattegel was een ruit ingegooid en uit de kassa werd een klein geldbe- drag weggenomen. SCHIEDAM - De jaarwisse- ling is in de afgelopen jaren vaak 'gevierd' met vecht- partijen, brandstichtingen in containers, vernielingen aan telefooncellen en straat- meubilair en georganiseerde kerstboomverbrandingen. Soms zelfs al in de week voor oud en nieuw, tijdens het inzameien van kerstbo- men. De politie roept ieder- een op om elkaar te respec- teren, tolerant te zijn en zich aan de regels te houden. Voor het afsteken van vuur- werk rondom oud en nieuw geldt ook een aantal regels. Zo mag er alleen vuurwerk worden afgestoken van 31 december 10.00 uur tot 1 ja- nuari 02.00 uur. Het is ver- boden om binnen honderd meter van ziekenhuizen, be- jaarden- en zorginstellin- gen, dierenpensions en kin- derboerderijen vuurwerk af te steken. Bij een overtra ding kunnen kinderen tot 12 jaar strafrechtelijk niet ver- volgd worden. Met toestem- ming van de ouders worden zij naar een traject STOP doorverwezen. Kinderen tussen 12 en 16 jaar worden doorverwezen naar bureau Halt. Jongeren tussen de 16 en 18 jaar kunnen zelf kie- zen tussen doorverwijzing naar Halt of verschijnen voor de rechter. Indien een jeugdige vorig jaar in ver- band met vuurwerk bij bu reau Halt is geweest, moet deze nu voor de rechter ver schijnen. Koos Nielsen zit tot aan zijn nek in de Valentijnskaartjes. Misschien wat gek met de kerst nog in het verschiet, maar de wenskaarten- handel loopt altijd een paar maan- den vooruit. Kerstmis 'vierde' Nielsen al in September. Voor de handel is de kop er nu af. Ruim 220 miljoen kerstkaarten zijn reeds verkocht. Hoeveel daarvan uit Nielsens bedrijf komen? Hij schat zo'n tien tot vijftien procent. „Elk gezin in Nederland heeft minimaal een kaart van mij liggen. Tsja, wat zal ik zeggen? De zaken gaan goed." Klagen doet de kaartenkoning niet. „De wenskaartensector is een vei- lige branche. Dit is namelijk een van de weinige sectoren die niet afhankelijk is van de economie. Sterker nog: hoe slechter de econo mie, des te meer kaarten er worden gekocht. De armoede stijgt, maar mensen blijven sociaal contact be- langrijk vinden. Gingen ze vroeger nog naar elke verjaardag, nu spa- ren ze drie, vier verjaardagen op om dan weer eens bij elkaar langs te gaan. Hoe dat komt? Cadeaus zijn duur geworden. Voor vijf eu ro, omgerekend nog altijd zo'n 12,5 oude guldens, koop je niet eens meer een aardigheidje. Een kaartje biedt dan uitkomst. Een verjaardagskaart van een paar cen ten zegt net zo goed: ik denk aan jou." Of het niet een beetje krenterig is om een kaart te sturen in plaats van op visite te gaan? Nielsen vindt van niet. „Een echte vrek vindt zelfs een wenskaart al te duur." Ook verklaringen als tijdgebrek of 'geen zin' wijst hij van de hand. „Nee, het is eerder schaamte dat de mensen van elkaar weghoudt. Ze willen elkaar dolgraag een mooi cadeau geven, maar vaak zijn de fi- nancien er gewoon niet naar. Lie- ver dan met lege handen bij de jari- ge verschijnen, komen ze dan maar niet. Maar als ze komen, gaat het dak er ook af. Dan zijn er bloemen, flessen drank en nog een presentje voor de kleine. Vaak sturen ze na afloop dan alsnog een kaartje: 'Be- dankt voor de gezellige avond'." Nielsen houdt van zijn beroep. En niet alleen omdat hij er goed mee boert. Geld is nooit zijn drijfveer geweest. Het gaat hem vooral om het sociale aspect. „Ik verkoop een stukje emotie. Ook al belandt het gros van mijn kaarten uiteindelijk in de vuilnisbak, het moment dat ze bij iemand op de mat vallen, brengen ze een lach op het gezicht. Neem die Valentijnskaartjes. Zelfs de grootste kniesoor smelt wan- neer hij leert dat iemand hem in stilte aanbidt. Met kerst hetzelfde verhaal. Gemiddeld koopt elk ge zin in december tussen de veertig en vijftig kerstkaarten. Is het niet uit liefde, dan wel uit beleefd- heid." „Wenskaarten waren nog nooit zo populair", wijst Nielsen naar zijn 2300 vierkante meter tellende op- slagruimte. „Nederlanders zijn echte kaartenkopers geworden. We kopen voor elke gelegenheid een kaartje, dat vinden we leuk. Vooral kaarten waarom gelachen kan worden. Tsja, en ik zorg er na- tuurlijk voor dat er voor elke gele genheid een passend kaartje in de winkel ligt. Naast klassiekers als felicitatiekaarten, verhuiskaarten, geboortekaarten en rouwkaarten hebben we nu bij voorbeeld ook - je Ellen de Bruin en Melanie Battels schreven samen het script voor de minimusical. Battels: „Dit jaar is de kerstshow voor de achtste keer georganiseerd. Het is echt een tra- ditie. Voor mij is het de vierde keer dat ik de kerstshow organiseer en de derde keer dat ik hem schrijf. Voor Melanie is het de eerste keer dat ze mee doet. We hebben lange, maar gezellige avonden aan het stuk gewerkt. De eerste avond heb ben we bedacht waar het stuk over moest gaan, de andere twee avon den hebben we het script geschre- ven. Dit jaar wilden we iets met herinneringen gaan doen en iets met veel kostuums en elementen." Op 21, 22 en 23 december konden „Mijn dochter is ruim vier jaar ge- leden verkracht en vermoord. Zij is het slachtoffer geworden van een onmenselijke misdaad.Dood en begraven. En daarmee is het slachtoffer verdwenen. Want ik, haar moeder, ben geen slachtoffer. Tenminste niet volgens de letter van de wet. Mijn dochter zou, als ze het overleefd zou hebben, recht gehad hebben op steun, financieel en juridisch. Maar met haar dood zijn alle rechten op bijstand ver dwenen. De moordenaar wordt veroordeeld en heeft meer rechten dan ik. Ui- teraard, hij zit vast, ik heb de vrij- heid, maar welke vrijheid? Hij krijgt een advocaat. Ik moet het maar uitzoeken. Hij wordt naar de rechtszaal gereden. Ik moet er maar zien te komen. Wettelijk is er voor mij niets geregeld. En dan, na de onvoorstelbare ge- beurtenis in Eibergen. Een meisje misbruikt door een misdadiger op proefverlof. Hoe kan het gebeu- ren? En dan hoor ik op het journaal onze minister Donner zeggen 'Moeten deze mensen hun hele le ven boeten voor een misstap?' Ik kan mijn oren niet geloven. Moet ik niet mijn hele leven boeten? Het recht voor nabestaanden van slachtoffers is er niet. Toch heb ik het vertrouwen in de mensheid behouden. Ook al had den we het recht niet. Velen heb ben het ons wel gegeven. Politie, justitie, juristen. Met hun steun en voortdurende respect en belang- stelling heb ik het gevoel begrepen te worden. Dat geeft een handvat om met het leven verder te gaan. En het lukt Maar dan de moordenaar blijkt de moordenaar niet te zijn, een an dere dader biedt zich aan. Een vre- selijke onvoorstelbare, onbegrijpe- lijke nieuwe situatie. Waar moet ik nu met mijn vertrouwen heen? Ie- dereen misbruikt mijn dochter weer. Ter meerdere glorie van. Machteloos sta ik. Natuurlijk moet het recht zijn beloop hebben. Maar dan ook het enige, echte recht. En wie gaat mij dat garanderen? En weer moet er recht worden gedaan. Maar aan wie? Niet aan mijn doch ter, niet aan mijn gezin, niet aan mij. Ik zal weer moeten vechten om Nienke terug te krijgen. Terug bij waar ze hoort. Thuis. Meer dan ooit besef ik hoe belang- rijk het is om gehoord te worden. Om gerespecteerd te worden. Want alleen dan kunnen slachtof fers en nabestaanden van slachtof fers een kans krijgen om weer iets van hun leven te maken. Het recht moet recht zijn, maar wel voor iedereen. In de volste overtuiging dat in deze wereld het goed sterker is dan het kwaad ga ik het jaar 2005 vol goe- de moed tegemoet. Met elkaar, voor elkaar. Samen zijn we sterk en dat moeten we zo houden. Ik denk, ik voel, en dus heb ik het recht om te bestaan!" Yolande Kleiss de bewoners van DrieMaasStede en hun familie genieten van de kerstshow. De show ging over een kleermaker die op het laatste mo ment kostuums moet maken en uit zoeken voor de kerstshow in Drie MaasStede. Op een gegeven mo ment wil de kleermaker de kos tuums afstoffen, en gebeurt er iets magisch: de kostuums komen tot leven en gaan dansen. De kleerma ker denkt dat hij droomt en gaat met zijn plumeau over de kerst- boom. Die ook tot leven komt en gaat dansen en zingen met nog een paar andere kerstbomen. De man is zo blij met zijn plumeau dat hij een rollator niet ziet staan en daarover valt. De rollator blijkt van een van de Selvera's te zijn. De andere Sel- vera komt aan gestrompeld achter de rollator. Samen zingen ze het liedje. Hij vertelt dat dit liedje aan de kerst met zijn oma doet denken, die hij nooit leuk vond. Na dit deel van het verhaal was het even tijd voor wat muzikale ont- spanning. Een groep verplegenden kwam het podium op om tussen- door een paar kerstliedjes te zin gen. Een van de nummers die ze zingen is er is een kindeke geboren op aard, maar dan in een bijzonde- re rap-versie. Dan gaat het verhaal verder. De kleermaker vertelt dat bij hem thuis kerst niet altijd even leuk was: zijn vader werd ontslagen rond kerst en ging cadeautjes ste- len voor zijn gezin. Vader werd opgepakt en in de gevangenis ge- zet. Dan wordt de toeschouwer meegenomen naar die herinnering. We zien de vader in gevangenis- kleding 'ik zit hier heel alleen kerstfeest te vierente zingen. Ook gaan we terug naar herinneringen uit de jaren zeventig. Ondertussen heeft de kleermaker een kist ge- vonden vol met spullen: van een konijntje dat Flappie heet tot ren- dieroren. Natuurlijk hebben al de ze spullen een muzikale herinne ring. De twee uur durende minimusical eindigt met twee muzikale rendie- ren die een liedje zingen op de me- lodie van 'run to meNa het liedje komt de hele cast de zaal in om dennenappels uit te delen. De rol van de kleermaker werd vertolkt door Aschwin Kolman. „Ik doe dit jaar voor de tweede keer mee aan de kerstshow. Ik ben geen goede zanger, dus ik wilde een verhaal vertellen. Maar van verhalen worden de bewoners on- rustig, dus dat ging niet. Toen kwamen we op het idee van de kleermaker die allerlei herinnerin gen ophaalt in het atelier. De dag na de voorstelling krijg je vaak leuke readies van de bewoners." SCHIEDAM - Lekker knut- selen, een avondje swingen of onderuit zakken voor een filmpje. Ook in de kerstva- kantie is er in de wijkcentra van Stichting Welzijn Schie dam een heleboel te doen. In verband met schoonmaak, verlof en verbouwing is be- sloten om de wijkcentra om de beurt enkele dagen te sluiten. Wijkcentrum Zuid is echter twee weken dicht in verband met een grotere verbouwing. Zuid is dicht van 24 decem ber tot en met 9 januari, Dreesplein op 24 en 31 de cember, Oost van 24 decem ber tot en met 2 januari, de Blauwe Brug is van 24 de cember tot en met 7 januari overdag open van 9.00 - 16.00 uur en de Erker is dicht van 27 december tot en met 2 januari. In Oost kunnen kinderen van 4-12 jaar gezellig. knutselen en/of sport en spel doen van 13.30-15.00 uur voor 0,50 per middag. In De Blauwe Brug wordt een super knutselmiddag georga niseerd van 14.00-16.00 uur (een euro) en in Dreesplein kunnen kinderen een vuur- werksehilderij maken en een nieuwjaarsrace doen tussen 13.00-14.30 uur (0,50 per keer) Voor kinderen van 4-12 jaar opent De Erker het nieuwe jaar met een Nieuwjaarsin- stuif van 13.30-15.00 uur. De kosten zijn: 0,50 in wijkcen trum de Erker, tel. 426 77 67. In wijkcentrum Dreesplein is er een spelletjesmiddag voor kinderen van 4-12 jaar tussen 13.00-14.30 uur. In de Blauwe Brug draait het tussen 14.00 en 16.00 uur om sport en spel. De kosten zijn een euro (inclu- sief limonade en snoep). In Oost is er een inloop van 13.30-15.00 uur (0,50 per mid dag) In de Blauwe Brug is er een filmmiddag voor kinderen van 4-12 jaar tussen 14.00- 16.00 uur. De kosten zijn een euro (inclusief limonade en snoep), in Oost wordt er een inloop gehouden van 13.30- 15.00 uur voor 0,50 en in wijk centrum Dreesplein een sport- en computermiddag van 13:00-14:30 uur voor 0,50. Voor kinderen van 4-12 jaar is er een nieuwjaarsdisco van 18.30-20.00 uur in De Erker. (een euro). gelooft het of niet - echtschei- dingskaarten. Zie je een mannetje en een vrouwtje met de rug tegen elkaar staan, met koffers in hun hand. De tekst er boven zegt ge- noeg: 'Wij gaan het weer alleen proberen' Dit soort kaarten waren tot een paar jaar geleden ondenk- baar" Ook de wenskaartenhandel gaat met de tijd mee, weet Nielsen. Wandelend langs de meterslange schappen houdt hij de ene na de andere hilarische kaart omhoog. Kaarten voor ouders van een adop- tiekind, kersverse opa's en oma's of zojuist verhuisde studenten. Je kunt het zo gek niet bedenken of het is er. En dat terwijl in deze bu siness eigenlijk de ongeschreven regel geldt dat kaarten voor een zo breed mogelijk publiek interessant moeten zijn. Nielsen: Weet je wat het verschil is tussen 'gefeliciteerd met je eigen woning' of 'gefelici teerd met de eigen woning'? Een omzet van duizenden euro's. De laatste variant is veel algemener en wordt dus meer verkocht." Een nog altijd voortdurende rage in wenskaartenland is het 'doe-het- zelven'. Het maken van eigen kaarten is vooral onder ouderen ra- zend populair. Bezigheidstherapie noemen sommigen het, maar Niel sen niet. „Hoe persoonlijker de kaart, hoe groter het effect. Som migen zijn uren aan het knutselen om voor hun kinderen en kleinkin- deren de ultieme kerstwens in el kaar te flansen. Daarom verkoop ik, naast duizenden reguliere wenskaarten, ook knutselbeno- digdheden als poezieplaatjes, me- chaniekjes voor geluidskaarten en opvouwbare kerstklokken." Op de vraag wat het best verkoopt, is Nielsen duidelijk: 'klassiek blijft altijd goed'. „Vooral wat de kerst kaarten betreft, blijft het adagium: doe maar gewoon, dan doe je al gek genoeg. Een boeket bloemen of besneeuwd winterlandschap scoort het best. 'Zachte' dingen doen het ook erg goed. Met een beertje of een olifantje op de kaart kan je haast niet nat gaan. Logisch toch ook wie wordt er nu niet vro- lijk van zo'n guitig dier? Geheid dat de ontvanger direct wordt over- spoeld door warme gedachten." Nielsen mag dan profiteren van de armoede, hij slaat er geen slaatje uit. Het merendeel van zijn wens kaarten zit in het goedkope seg ment. Voor onder de euro kan een kaart, met postzegel en al, in de brievenbus worden geworpen. Toch verkoopt de kaartenkoning ook duurdere kaarten. Sommigen doen in de winkel al gauw zo'n acht euro. Maar dan heb je ook wat. Licht, geluid en bij sommige dwarrelen er 'sneeuwvlokjes' van wit poeder naar beneden als je ze opent. Nielsen: „Er zijn mensen die wenskaarten zien als hun visite- kaartje. Voor hun kan het niet gek genoeg zijn. Het is een manier om de ontvanger te laten zien: kijk, zo slecht gaat het mij nog niet. Of het is een manier om die ene speciale iemand zich extra speciaal te laten voelen. Moeders en bazen krijgen vaak de mooiste kaarten thuisge- stuurd. Maar ook schoonmoeders komen er allerminst bekaaid vanaf. Ook zij ontvangen vaak een kaart voorzien van alle toeters en bellen, afkomstig van hun aangetrouwde zoon of dochter. Slim bekeken na tuurlijk; want je kostje is dan ge kocht. Daarna kan je bij schoon- mamma wel een potje breken." SCHIEDAM - In de kerstvakantie, op woensdag 5 januari, is er een speciale Grootouder-Kleinkind- middag gepland in dienstencen- trum de 4 Molens. Van 9.30 uur tot 11.30 uur kunnen grootouders met hun kleinkinderen hun creatieve aspiraties gezamenlijk komen uit- oefenen. Er zijn kleine doekjes, kwasten en verf voorradig om te samen iets te creeren. Die creaties worden aan het eind van de och- tend in het centrum opgehangen, maar voordat dit gebeurt wordt er een foto gemaakt. Grootouder en kleinkind krijgen beiden een foto na het ontwikkelen. Is er op die ochtend nog tijd over? Geen nood, er is genoeg papier om daar mee aan de gang te gaan. De kosten van zo'n ochtend zijn vijf euro per koppel (1 oudere,l kind). Er is koffie, koek, een snoepje en een flesje drinken bij dit bedrag inbegrepen. Inschrijven kan tot en met 3 januari bij de re- ceptie van dienstencentrum de 4 Molens, Burg. Honnerlage Gre- telaan 57, tel. 470 55 00. maassta j 11 1 6 I N G 'U"STV NV IRADO Van Heekstraat 15, 3125 BN Schiedam. Telefoon (010) 262 1000 E-mail: info@irado.nl Onderdeel van de ONS Gmep

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 5