Korte terugblik op sportjaar 2004 Rotterdamse uitvaartondernemening Goetzee bestaat 100jaar wreiisf u ©©DO sport flitsen Denise Jongekrijg judoka van het jaar Vierde dan voor Fred Ton Mannen Ventura blijven winnen Finale wintercross in Maassluis Berreboom langer bij ODO ROTTERDAM - Onver- wacht overlijden, het kan na- bestaanden danig in ontred- dering brengen. Zeker wan- neer de persoon thuis over- lijdt moet er in een keer van alles geregeld worden. Waar moet je beginnen, waar moet je allemaal aan denken en wat mag je beslist niet verge- ten. Bij wie kunnen we beter te rade gaan dan bij de hon- derdjarige Rotterdamse uit- vaartonderneming Goetzee. In gesprek met Bert Goetzee. door Norbert Veringmeier SCHIEDAM - Sport kan van alles in zich herbergen. Jeugd van de straat houden, ver- broedering, het beste uit je- zelf halen, gewoon voor de gezelligheid of voor het ge- zonde bewegen. Voor mij persoonlijk, als sportcorres- pondent, is sport op zijn best als het ergens omgaat. Als de spanning te snijden is bij een specifieke wedstrijd of sport- prestatie. Als hoogtepunt van het sportjaar staat voor mij daarom de kampioensstrijd van Ventura op het netvlies gebrand. De vrouwen van de ambitieuze Schiedamse handbalclub moesten na den sterk gespeeld seizoen alleen nog in een thuiswedstrijd af- rekenen met titelconcurrent Foreholte om het kampioen schap te kunnen vieren. In een meer dan voile Mar- griethal ontspon zich op deze zaterdagavond een handbal- wedstrijd die tot de laatste minuut meer dan boeide. Woemdag 29 deceo»|per 2004 Al voor de dood met je dood bezig zijn JUDO - Judoschool Mahorokan had een week geleden voor de Schiedam- se judoka Denise Jongekrijg een mooie verrassing in petto. Jaarlijks kiest de Maassluise club onder haar leden de 'Judoka van het jaar en ditmaal was deze eer weggelegd voor het Schiedamse talent. Met een klinkende erelijst van elf toernooizeges konden de keuzeheren van Mahorokan ei- genlijk moeilijk om Jongekrijg heen. Zeker omdat twee van deze over- winningen haar de Nederlandse en Europese titel bij de junioren oplever- de. Jongekrijg nam de uitverkiezing, toch zeer verrast, dankbaar in ontvangst en beschouwt de huldiging als een waardige afsluiting van een seizoen met veel succes maar ook veel blessureleed. TAEKWONDO - Taekwondoka-instructeur Fred Ton heeft afgelopen weekeinde een bijzondere promotie gemaakt. De leraar van Ped's Sports Centre kreeg van de internationale taekwondofederatie de '4e dan' uitge- reikt. Het speciale huldeblijk werd aan Ton uitgereikt vanwege zijn bij zondere verdiensten voor de taekwondosport in Nederland. Ped's Sports Centre kreeg van de taekwondobond nog een feestelijke me- dedeling. Drie van haar leerlingen blijken in de voorlopige EK-selectie opgenomen. HANDBAL - De handbalmannen van Ventura konden tijdens de laatste wedstrijd voor de kerst en nieuwjaarspauze in eigen huis de reserves van handbalgrootmacht Sittardia met een grote nederlaag terug naar Limburg sturen, 39-22. Op voorhand was Ventura gewaarschuwd voor Sittardia 2. De in de eredivisie uitkomende selectie was op dat moment vrij en dus kon Sittardia 2 in haar sterkste opstelling naar Schiedam afreizen. Dit gegeven mocht Ventura echter niet deren. De Schiedamse ploeg had haar speelplan exact op de Limburgers afgestemd. Trainer Rene Bos liet bijvoorbeeld Pirn Karsens de gehele wedstrijd de midopbouwer van Sittardia schadu- wen. De uitgedachte tactiek pakte prima uit. Een geconcentreerd spelend Ven tura kon aan een forse voorsprong bij rust bouwen, 21-8. Na de rust verlo- ren de Schiedammers wel iets van hun scherpte. Sittardia 2 kon daardoor wat dichterbij komen maar de overwinning bleef toch overduidelijk in handen van Ventura. ATLETIEK - Atletiekvereniging Waterweg in Maassluis organiseert op zondag 2 januari de laatste van vier wintercrossen. Bij deze serie loop- wedstrijden is het parkoers uitgezet dwars door het onverharde deel van het groene gebied tussen de Hoekse spoorlijn en de Nieuwe Waterweg in Maassluis. Deelnemers kunnen kiezen uit de afstanden 3, 6 en 9 kilome ter. De start is om 11.00 uur. Inschrijven kan vanaf 09.30 uur in het club- gebouw van AVW aan de Albert Schweitzerdreef 471 in Maassluis. Het inschrijfgeld bedraagt 3,00 euro. Deze vierde wedstrijd is meteen de finale van het Wintercross-circuit. Bij de vrouwen geldt de 6 kilometer als wedstrijdafstand. De wedstrijdatleten bij de mannen en de mannenveteranen lopen 9 kilometer. KORFBAL - ODO en trainer/coach Rob Berreboom hebben besloten de succesvolle samenwerking te verlengen tot drie seizoenen. Club en trainer waren eensluidend in hun conclusie dat de goede resultaten, ODO promo- veerde vorig seizoen in de zaal en op het veld naar de eerste klasse, en de manier van onderling samenwerken een contractverlenging billijken. Hoofdtrainer Rob Berreboom tekende onlangs voor een jaar bij. „A1 voor je dood met je dood bezig zijn, je kunt er niet vroeg genoeg mee beginnen. Hoe meer iemand van tevoren regelt, des te minder de zorg en mogelijke verwarring voor de nabestaanden. Bovendien voorkomt het dat er straks over je lichaam heen beslissingen worden genomen hetgeen je liever anders had gezien. Wanneer er niets gere geld is en er meerdere directe na bestaanden zijn, komt nogal eens onenigheid voor. Over de vraag bijvoorbeeld: cremeren of begra- ven. 'Pa heeft altijd gezegd dat hij begraven wil worden.' Zegt een ander: 'Maar toen tante pas begra ven werd in de regen en kou zei hij: 'ik moet er niet aan denken'. Wanneer de relaties in een gezin goed liggen komen we er meestal wel uit, helaas is dat niet altijd het geval. Het beste is dus om van te voren bepaalde eisen en/of wensen vast te leggen. Wie dat wil kan bij ons kosteloos een zogeheten uit- vaartbeschrijving aanvragen die hij of zij zelf kan invullen. Het is belangrijk om een kopie ervan aan een vertrouwenspersoon te geven. Bedenk wel dat de uitvaartbe- schrij ving niet rechtmatig is. Wil je er zeker van zijn dat alles verloopt zoals jij dat wenst, dan moet je een acte bij de notaris laten opmaken en dit een vertrouwenspersoon meedelen. Om de paar jaar moet je het testament wel even nalezen en controleren of alles nog van toe- passing is, of er in je leven geen structurele veranderingen hebben plaatsgevonden waardoor het tes tament veranderd zou moeten wor den." Wat moet er eigenlijk allemaal ge- beuren na een overlijden thuis? „In volgorde van belangrijkheid: - Eerst de huisarts waarschuwen die het overlijden moet vaststellen. De huisarts geeft een zogenoemde 'verklaring van overlijden' af. De ze verklaring moet, via de uitvaart- onderneming, aan de burgerlijke stand overhandigd worden om ver- lof tot begraven of cremeren te verkrijgen. - Polissen nakijken in verband met onder meer uitvaartverzekering. - Is er een uitvaartverzekering dan de betreffende maatschappij waar schuwen die eventueel een uit- vaartonderneming inschakelt. Sommige verzekeringsmaatschap- pijen eisen dat het overlijden bin- nen een bepaalde tijd na overlijden wordt gemeld. Anders: Zelf een uitvaartonderneming in de hand nemen. Dat is niet verplicht, maar je kunt alles onmogelijk zelf rege- len. Bovendien denk ik dat geen leek de 'wet op de lijkbezorging' kent, volgens welke alles geregeld moet worden. - Met de ondernemer moet op de eerste plaats overlegd worden wanneer de uitvaart plaatsvindt: officieel niet eerder dan 36 uur na het moment van overlijden en niet later dan vijf dagen na de dag van overlijden. Is iemand op donder- dag overleden dan moet de uitvaart dus uiterlijk dinsdag erna plaats- vinden. Met toestemming van de plaatselijke burgemeester, kan van de officiele termijnen worden af- geweken. - Vervolgens moet met de onder nemer besproken worden of de overledene wordt opgebaard. Zo ja, dan kan dit in een rouwcentrum of, en dat gebeurt steeds vaker, thuis. Thuis is wel duurder dan in een rouwcentrum. Er moet een koelinstallatie worden gebracht en er moet iedere dag iemand van de uitvaartonderneming aan huis ko men om indien noodzakelijk de overledene 'bij te werken'. Daarbij komt dat veel mensen het eng vin- den om de overledene thuis te be- zoeken, ze gaan liever naar een neutrale plek in een uitvaartcen- trum. - De uitvaartondernemer legt de overledene af: wassen, scheren, ogen sluiten, lichaamsopeningen opvullen en de overledene aankle- den. Eventueel wat make-up en het haar wassen en watergolven. Dat laatste kan ook door de eigen kap- per worden gedaan en tegenwoor- dig komt het ook veel voor dat de nabestaanden zelf de overledene afleggen, of in ieder geval, ons as- sisteren. - In overleg met de uitvaartonder nemer wordt de kist bepaald: het 1100 euro. De tekst wordt meestal samengesteld in overleg met de uitvaartonderneming die over veel verschillende voorbeelden be- schikt. - Tenslotte de rouwauto en eventu- ele volgauto's. Tegenwoordig komt het steeds meer voor dat er alleen een rouwauto gekozen wordt, het gevolg bestaat uit eigen auto's. Voor de rouwauto zijn di verse kleuren en modellen moge- lijk, waarbij vermeld moet worden dat alle extra opties geld kosten. Wat zijn precies de kosten, vanaf het moment van overlijden tot en met de uitvaart? „Globaal kun je stellen dat een standaard uitvaart, inclusief opba- ren, verzorging, rouwkaarten, rouw- en volgauto's, begraven of cremeren en koffie voor 75 man, in totaal tussen de 3.500 en 4.000 eu ro kost. Je kunt bij verschillende organisaties, zoals Dela met wie wij samenwerken, een overlijdens- verzekering afsluiten. De verzeke- ring dekt dan de gehele of in ieder geval het merendeel van de uit- vaartkosten en alles wat erbij komt kijken." En als er geen geld is? „Dan kan een beroep gedaan worden op de sociale dienst, echter alleen door de echtgenoot of de eigen kinde- ren. Voordat tot uitkering wordt overgegaan heeft een uitgebreid onderzoek plaats Is er een algemene huidige ten- dens op het gebied van uitvaar- ten? „Nabestaanden doen steeds meer zelf en willen ook steeds meer be- trokken worden bij de uitvaart, die daardoor persoonlijker wordt. Je merkt ook heel duidelijk dat over lijden en de uitvaart uit de taboe- sfeer is gehaald. Mensen praten er makkelijker over, er wordt van te voren veel meer over nagedacht en geregeld. Verder is het zo dat men- sen elkaar nadoen, men wil liever niet van het algemeen gangbare af- wijken en vooral niet opvallen. Nabestaanden willen dat alles goed geregeld en goed uitgevoerd wordt. Voor hen is het heel belang rijk dat ze met een goed gevoel kunnen terugkijken op de uitvaart. Dat zijn we ons bewust en daar zullen we alles aan doen. Waarbij niets ons vreemd is." Goetzee Uitvaartverzorging BV, Boezemsingel 35, 3034 EC Rot terdam, 010 - 433 34 33. Bert Goetzee voor het pand van de honderdjarige Rotterdamse uitvaartonderneming Goetzee aan de Boezemsingel: „Hoe meer iemand van tevoren regelt, des te minder de zorg en mogelijke verwarring voor de nabestaanden.foto: Dickstuijter soort hout en de kleur. Witte, zwarte, KLM-blauwe en kanarie- gele kisten zijn actueel. Sinds kort is er ook een milieukist van onge- schaafd vurenhout met een bekle- ding van ongebleekt katoen. Ont- werpers en fabrikanten hebben zich de laatste jaren op deze markt gestort en ontwerpen de meest bij zondere kisten. In de praktijk komt het er op neer dat de nuchtere Hol lander gewoon voor de houten kist kiest. Een heel enkele keer kiest men niet voor een kist maar voor een lijkwade, een kleed waarin het lichaam wordt gewikkeld. - Met de uitvaartondernemer kan ook worden besproken of, in geval de overledene wordt begraven, de ze in een algemeen- of in een fami- liegraf wordt begraven. Een alge meen graf huur je voor een bepaal de periode, wettelijk minimaal 10 jaar maar in Rotterdam is dat op de meeste begraafplaatsen 15 jaar. Daarna is geen verlenging meer mogelijk. In een dergelijk graf worden meerdere overledenen be graven, drie boven elkaar, je be- taalt alleen de grafrechten, 668 eu ro. (voor openen en sluiten van het graf en het gebruik voor de facili- teiten als kapelruimte). Een eigen graf(plaats) kost, behalve de 668 euro, nog eens 1987 euro extra voor een 2 persoonsgraf voor de duur van 30 jaar. In een eigen graf wordt niemand zomaar 'bijge- legd.' Degene op wiens naam het graf staat, zeg maar de eigenaar, bepaalt wie er bijbegraven wordt. Omdat sommige mensen het een naar idee vinden om 'onder de grond' gestopt te worden, kun je in een eigen graf een kelder laten bouwen. Maar: waar je ook gaat liggen, je verteert overal, de bacte- rien komen immers van binnenuit. Bovendien eisen de wet lijkbezor ging en de huidige milieu-eisen dat een lichaam zo snel mogelijk moet ontbinden, daarom wordt tegen woordig bij het kledingadvies zelfs verzocht zo min mogelijk syntheti- sche kleding te kiezen, moet de kist van een snel vergankelijk ma- teriaal zijn gemaakt en dat geldt ook voor de attributen die meegaan in de kist. Pa hield zo van vissen, we zullen hem in een vispak begra ven, dat is er niet meer bij - Met de uitvaartondernemer wor den ook eventuele speeches en mu- ziek doorgenomen. De verschil lende uitvaartlocaties hebben meestal wel de standaard en meest gevraagde muziek voorhanden. Frans Bauer en Marco Borsato scoren nog steeds hoog, evenals licht klassieke muziek. Wat de speeches betreft: desgewenst kun nen deze door een professionele persoon of organisatie gemaakt en/ of voorgelezen worden. - Dan de overlijdensaankondiging. Op een kaart eft/of in de krant, maar dit laatste kost erg veel. Voor een klein formaat in een regionale krant betaal je ongeveer 475 euro, in een landelijke krant rond de In de cricket-hoofdklasse maakten gedurende de zomer van 2004 tweede Schiedamse teams de dienst uit. De eerste derby tussen Excelsior'20 en Hermes DVS bracht met winst voor Excelsior'20 een voorbeslissing. Hermes DVS bleef echter in het spoor van de Schiedamse kemphanen en op de laatste competitiedag moest de tweede Schiedamse derby de definitieve beslissing brengen. Excelsior'20 dat kon terugvallen op een Luuk van Troost in vorm, won overtuigend en mocht de champagne ontkurken. Archieffoto Roger van der Kraan rij. In Athene stelde hij zichzelf wel enigszins teleur met 'slechts' een bronzen plak. De prestaties van Huizinga hebben echter alleen een formeel Schiedams tintje. Hui zinga woont sinds enige tijd in Schiedam maar de ex-Vlaardinger is nog nauwelijks verweven met het Schiedamse sportleven. Zijn vizier is nog slechts (inter)natio- naal gericht. De topjudoka maakt weinig tijd vrij voor lokale sport- aangelegenheden en wimpelde na zijn prestatie in Athene ook een door de gemeente Schiedam ge- plande huldiging af. De prestaties van atleet met een be- perking, Willem Noorduin, even- eens in Athene, straalden daarom mogelijk meer op Schiedam af. Noorduin die voor de vijfde maal op een Paralympics actief was, voegde ditmaal een zilveren en een bronzen medaille toe aan zijn toch al bijzonder Paralympische oeu- vre. Voor Denise Jongekrijg betekende het jaar 2004 eind goed, al goed. Een blessure leek aanvankelijk roet in het eten te gooien voor haar plannen te excelleren op het EK en WK voor junioren. Een intensieve revalidatie na een meniscusopera- tie zorgde ervoor dat de jonge ju doka toch op tijd fit was. En alle inspanningen bleken niet voor niets geweest. Tijdens het EK in Sofia behaalde Denise Jongekrijg de gouden plak. Enkele weken la ter tijdens het WK trof de Schie damse het niet met de loting en bleef zij na een pechvol toemooi zonder eremetaal. Eind november revancheerde Jongekrijg (met een lichte blessure) zich weer met een bronzen medaille op het NK voor senioren. Brandersstad tekende in 2004 voor succes op het hoogste Nederlandse tafeltennisniveau. De mannen wis- ten zich knap te handhaven in de eredivisie en de vrouwen bleken onklopbaar in de eerste divisie zo- dat zij in 2005 mogen terugkeren in de eredivisie. Volop Schiedamse glorie was er ook in de cricketcompetitie. Excel sior'20 en Hermes DVS domineer- den de landelijke hoofdklasse. Een onderling duel op de laatste com petitiedag moest uiteindelijk de be slissing brengen. Excelsior'20 be- vestigde haar klassering als koplo- per en wist ten koste van Hermes DVS definitief het kampioenschap op te eisen: voor de zevende keer in veertien seizoenen hoofdklasse! Het najaar van 2004 verliep bijzonder succesvol voor de tafeltennissers van Brandersstad. Het eerste vrouwenteam werd met overmacht kampioen in de eerste divisie en wist reeds na een seizoen terug te keren in de eredivisie. De mannen kregen in de najaarscompetitie, wegens het terugtrekken van een ander team, onverwacht toch toegang tot dit hoogste landelijke niveau. Nermin Smajic, Arjan Karbaaten Rene Waterreus slaagden erin zich te handhaven en mochten zonder beslissingswedstrijden te spelen ook in 200S in de eredivisie blijven uitkomen. Archieffoto Roger van der Kraan Ventura was door de enorme pres- tatiedruk niet instaat om haar beste spel te spelen en kon daardoor geen alstand nemen van haar ge- vaarlijke opponent. Uiteindelijk nam Foreholte het initiatief zelfs over. Ventura bleef het vervolgens wel tot de laatste seconde proberen maar het lukte de Schiedamsen niet meer het tij te keren. De wed strijd waar zoveel van verwacht was, ging daardoor met een doel- punt verschil verloren. Voor eigen publiek lukte het Ven tura dus in eerste instantie niet om het kampioenschap binnen te ha len. De teleurstelling in het Schie damse kamp was dan ook enorm. Het massaal op de wedstrijd afge- komen publiek had echter tot het allerlaatst op het puntje van de stoel gezeten en voluit met hun sporthelden meegeleefd. Ondanks deze attractieve domper kon het kampioensfeest van Ven tura twee weken later alsnog ge- vierd worden. Na een gelijkspel uit tegen Wings werd in eigen huis VHC verslagen en kon de vlag voor het behalen van de titel in de hoofdklasse B alsnog breeduit. Natuurlijk telde het sportjaar voor Schiedamse teams en sporters meer prestatieve hoogtepunten. Op het allerhoogste internationale ni veau tekende Mark Huizinga voor zijn derde Olympische medaille op De handbalvrouwen van Ventura vochten afgelopen seizoen een titanenstrijd uit met Foreholte om het kampioenschap in de hoofdklasse. Na een zenuwslopend onderling duel bleef dit gevecht om de titel nog onbeslist maar uiteindelijk trok het Schiedamse collectief van trainer Wil Plugge toch aan het langste eind en kon de gewenste promotie naar de eerste divisie worden gevierd. Archieffoto Roger van der Kraan

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2004 | | pagina 7