maasstad Koemarktbrug kan over aantal maanden mechanisch open en dicht 14.95 door Nederlandse oge 1605-2005 maasstad Onbeperkt Steengrillen Een reis door de tijd met schrijverAbdelkader Benali Na-schoolse Noodbrug binnenkort klaar Open dag Wijkcentrum Zuid DEZE WEEK Vapijte^ Al 5 jaar mtaalbam. 8 Quattro maasstad maasstad weekbladen SCHIEDAM in Oost a westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam SCHIEDAM - Het is even af- zien, maar dan heb je ook wat. Over een paar maanden zal de geluidsoverlast voor onwonenden bij het open- en dichtgaan van de Koemarkt- brug ten einde zijn. De brug wordt de komende tijd flink onder handen genomen zodat het openen voortaan mecha nisch geregeld kan worden. Voorheen werd alles nog met de hand gedaan. Maandag zijn de eerste voorbereidin- gen getroffen voor de ver- vangingswerkzaamheden van de Koemarktbrug. Aan het echte werk zal in de nacht van zondag op maandag 14 februari worden begonnen. De werkzaamheden lopen ze ker tot vrijdagmiddag 17 ju- ni. SCHIEDAM - De organist Gertjan Schalkoord bespeelt zater dag 12 februari het koororgel en geeft daarbij ook uitleg over de te spelen orgelwerken. Aanvang van het inloopconcert is 15.00 uur en de toegang is vrij. Rommelmarkt Discotijd Experience-avond Bach-cantate Verhalen vertellen Graauwe Hengst extra voordelig! MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO SCHEBO TAPIJTEN AL 35 jaar! 20% GOEDKOPER dan onze collega's OP ALLE BEKENDE MERKTAPIJTEN Woensdag 9 februari 2005 Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 10.00 uur: Accent College, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur: dr. P. Buitelaar. Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 17.00 uur: csnd.mr. J. Kooij. (Gereformeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 9.30 uur. De Ark, Hargplein, zo 9.30 uur. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur. Nederlands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur en 16.30 uur. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 uur en 16.30 uur: ds. W. van Sor- ge- Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, tijdelijk dicht, dienst van 09.30 uur ver- plaatst naar Martinuskerk. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch. vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap JNPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur: ds. J.F. Klijnsma Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds N. van de Want, wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. L KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorgingmaasstad@rotterdamsdagblad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 0610920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 Email redactie: maaspostwaterweg@redactie.maasstad.nl K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 REDACTIEMANAGEMENT HUIS-AAN-HUIS-BLADEN AMG: P. E. van der Heide Telefoon 010-4004490 Email phe@redactie.maasstad.nl FOTOGRAFIE: Voor nabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., e.g. de betreffende auteur Schiedamse koopman was eerste gezant in Marokko door Frank Willemse SCHIEDAM - Vierhonderd jaar betrekking tussen Ma rokko en Nederland. Vele festiviteiten markeren dit feit zoals een expositie in Amsterdam en verschillende boeken en lezingen. 'Ma rokko door Nederlandse ogen' is een van die boeken over dit onderwerp. Het is een reis door de tijd, nog dit jaar uitgegeven en geschre- ven door Abdelkader Bena li. Deze schrijver is aan- staande zondag te gast op de Literaire Zondagmiddag in de bibliotheek aan het Bach- plein. Benali werd geboren in 1975 in Ighazzazen te Marokko. Sinds zijn vierde woont hij in Neder land. Zijn vader heeft een slagerij op de Kruiskade in Rotterdam. Hij studeerde in Leiden en zijn boeken zijn van meet af aan een regelrechte sensatie. Benali's de- buut in 1996 'Bruiloft aan Zee" werd een groot succes en is in ve le talen vertaald. Daarnaast schreef hij verhalen, columns, ge- dichten en reportages die gebun- deld zijn. Zijn grote roman 'De Langver- wachte' kreeg de Libris Litera- tuurprijs in 2003 en werd overla den met iofuitingen. Inmiddels woont en werkt hij in Italie met zijn Italiaanse vriendin. Januari dit jaar verscheen 'Ma rokko door Nederlandse ogen 1605 - 2005'. Dit verslag, of be- ter: een verhalend geschiedenis- boek, schreef hij samen met Her man Obdeijn, hoofddocent en historicus aan de Universiteit Lei den. Het eerste hoofdstuk van dit boek heet 'Een waardevol bond- genootschap' dat grotendeels gaat over de eerste diplomatieke betrekkingen gelegd door een Schiedamse koopman. Deze stad- genoot, Pieter Maertensz Coy werd in 1605 door de Republiek der Zeven Provincien verzocht naar Marokko te gaan om een vriendschapsverdrag te sluiten. De missie vormde het begin van de betrekkingen tussen Marokko en Nederland. Reden voor de vredesmissie (en handelsmissie) was de 80-jarige vrijheidsoorlog waarin Holland onder het Spaanse juk probeerde uit te komen. Nederland zocht bondgenoten tegen de vijand Spanje. En Marokko zou dat best kunnen zijn. De aanleiding was een zeeslag te gen een Spaanse vloot voor Ant- werpen in de Zeeuwse wateren. Daar vielen een aantal Noord- Afrikaanse galeislaven in handen van de Hollanders. Deze konden handig teruggebracht worden en dit was een goede aanleiding om vriendschap te sluiten met Ma rokko. Zeker ook tegen de kapers vanuit Marokkaanse havens. Over de achtergrond van de Schiedamse koopman Pieter Maertensz Coy, die de leiding van de missie kreeg, is niet veel bekend. Alleen dat hij de broer is van Joris Maertensz Coy, toen burgemeester van Schiedam. Marokk Vierhonderd jaar betrekkingen tussen Marokko en Nederland staan centraal op de Literaire Zondagmiddag die in Bibliotheek Noord WOrdt georganiseerd. Foto Roger van der Kraan Pieter Coy ging in mei 1605 op weg naar Noord Afrika waar sul tans de macht hadden. Pieter Coy trof het niet; in Marokko zou de komende tijd een felle strijd om de macht worden gevoerd door concurrerende sultanfamilies. Pieter Coys verblijf in Marokko, waar vele brieven van bewaard zijn gebleven, duurde tot 1609 en was geen groot succes. Verarmd keerde hij terug naar Holland om hier hoge onkostenrekeningen te vragen. De Marokkaanse elite wantrouwde hem en zijn handel leverde hem slechts windeieren op. Toch had de Schiedammer nog niet zijn genoeg van Noord-Afri- ka want in 1626 keerde hij terug als consul in Algiers waama hij twee jaar later overleed. Uit een verslag van Pieter Coy, genoemd 'Coys mijmeringen': Marokko verandert van de ene dag op de andere van een mooie koperen pot in een heksenketel. Alles is onzeker. Alle zekerheden die we hebben vallen onder onze voeten weg. Met voortdurende af- wisseling van de macht, springen de prijzen omhoog. Met de prij- zen die stijgen blijft er minder geld over om alle monden te voe- den. En dat is het ergste nog niet, aan wie moet ik mijn geloofsbrie- ven geven? Zondag 13 februari om 14.00 uur lezing van Abdelkader Benali in de Bibliotheek aan het Bachplein. Entree: tien euro, inclusief mu- ziek door Marokkaanse muzikan- ten. Lezing in het kader van vier honderd jaar betrekkingen Ma rokko en Nederland. nen dinsdag-, woensdag- en donderdagmiddag terecht in Wijkcentrum Oost voor verschillende activiteiten. Zo wordt er een kookcursus georganiseerd op dinsdag- middag van 15.30 tot 17.00 uur voor kinderen uit de groepen 6,7 en 8. Het is een cursus van zes weken die 25 euro kost. Op woensdag- middag van 15.45 tot 17.00 uur is er een Jongensgroep 10+. Samen wordt er een pro- gramma gemaakt, kosten zijn 1,50 per keer. Elke don derdagmiddag zijn de mei- den van tien jaar en ouder aan de beurt van 15.30 tot 17.00 uur. Zelf je program- ma maken. Knutselen, ko- ken, sporten of wat dan ook. Aanvullende informatie is te krijgen via nummer 245 18 18. SCHIEDAM - In een brui- send wijkcentrum Zuid staan weer veel leuke en nieuwe activiteiten op sta- pel. Zondag 13 februari van 13.00 tot 16.00 wordt een Open Dag georganiseerd waarbij bij veel van deze ac tiviteiten een kijkje kan worden genomen. Voor alle leeftijden is het op deze dag gratis. Te verwachten is sport, spel, dans, schaken, knutselen, koken, computeren, teke- nen, eten en drinken en een braderie (voor een klein prijsje). Ook kan er deze dag worden ingeschreven voor de nieuwe activiteiten. Wykcentrum Zuid is te vin- den in de Dwarsstraat. Een zogenaamde Baileybrug zorgt ervoor dat voetgangers en fietsers gewoon de oversteek kunnen maken van Gerrit Verboonstraatnaar Hoogstraat, Broersvest en Rotterdamsedijk. Foto Roger van der Kraan door Tessa Rondberg Afgelopen maandag is de stoom Van de brug gehaald, waardoor de brug niet meer open kan. Ook wordt er asbest verwijderd. Het verkeer zal geen last hebben van de werkzaamheden, omdat dat werk onder de brug plaatsvindt. De scheepvaart zal echter wat meer problemen ondervinden, aange- zien er tijdens de werkzaamheden een doorvaarhoogte zal zijn van twee meter Vijfenzestig. Op deze zelfde dag wordt er een Baileybrug geplaatst, een tijdelijke noodbrug die bedoeld is voor voetgangers en langzaam verkeer zoals fietsers. Deze brug is ook geschikt voor rol- stoelers en kinderwagens. De Bai leybrug zal drie meter breed wor den en komen te liggen op dezelf- de plek als vijf jaar geleden; name- lijk op de Lange Haven naast de fietsenstallingen en uitkomend op het Unieplein. De echte vervangingswerkzaam- heden beginnen in de nacht van zondag op maandag 14 februari. Die nacht wordt de brug rond half een afgesloten voor al het verkeer. Vanaf maandag is de brug gesloten voor al het verkeer tot zaterdag 19 februari zes uur's ochtends. In de ze periode wordt de val van de hui- dige brug weggehaald. De val van de brug is het gedeelte waar het wegdek opligt en het gedeelte dat open en dicht kan. Ook wordt er tussen 14 en 19 februari een nood brug over de huidige brug ge plaatst waar al het gemotoriseerde •verkeer over kan. Omdat de toe- gangsweg moet worden aangepast voor de zes meter brede noodbrug, zal er in deze periode een omlei- ding gelden. Deze zal ter plekke worden aangegeven. Het langzame verkeer en voetgangers kunnen ge woon gebruik blijven maken van de Baileybrug. Tussen april en 17 juni zal de brug ongeveer twee en een halve week afgesloten zijn voor het verkeer. De voetgangers en fietsers kunnen dan ook nog gewoon gebruik ma ken van de Baileybrug. Begin april is de brug voor een dag afgesloten, omdat de tijdelijke noodbrug zal moeten worden omgelegd en om dat de toegangswegen weer moe ten worden aangepast. Vanaf 30 mei zal er ook weer een omleiding- route gelden, omdat de nieuwe en definitieve val zal worden ingeva- ren. Deze omleiding zal ongeveer twee en een halve week duren. Vrijdag 17 juni zal de brug om vijf uur 's middags klaar zijn. Vanaf dan zal de brug weer voor iedereen toegankelijk zijn. De nieuwe brug zal precies het- zelfde zijn als de oude brug. Het enige nieuwe aan de brug wordt het besturingssysteem. Nu moet al les nog handmatig worden gedaan. Bij de nieuwe brug zal alles me chanisch gaan. Hierdoor zullen de omwonenden straks geen last meer hebben van de brug als die open en dicht gaat. Alle werkzaamheden aan de brug zullen plaatsvinden tussen zeven uur's ochtends en half vijf's mid dags. Het kan voorkomen dat er langer gewerkt gaat worden. Di rect omwonenden worden dan op de hoogte gesteld. In de weeken- den zal er niet gewerkt worden aan de brug. Op 2 februari was er voor de om wonenden en winkeliers rond de Koemarktbrug een bijeenkomst. Hierbij werd het hoe, wat en waar- om verteld van de werkzaamhe den. Ook was er gelegenheid tot het stellen van vragen. Bij deze bij eenkomst is afgesproken dat als er vragen zijn de mensen elke vrijdag tussen negen en elf uur 's ochtends deze kunnen stellen. Ook zullen er, indien nodig, nog twee bijeenkom- sten komen om de voortgang te be- spreken. SCHIEDAM - In wijkcentrum Dreesplein vindt zondag 13 febru ari de maandelijkse rommelmarkt plaats van 10.00 tot 15.00 uur. Er zijn nog tafels beschikbaar. De en tree bedraagt 0,50. Kinderen tot 12 jaar en onder begeleiding hebben gratis toegang. Kinderwagens kun nen het wijkcentrum niet in in ver- band met brandveiligheidsvoor- schriften. Voor meer info: 473 86 71. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt zaterdag 12 februari weereen spetterende disco georga niseerd. Thema is carnaval en de entree is gratis. Voor de verklede kinderen is er eenpresentje en er zijn leuke prijzen te winnen voor de origineelst verklede. Het carna val begint om 18.30 en duurt tot 20.00 uur. Daarna is ereen tiener- disco met als thema valentijn. En tree hiervan is 1,50, aanvang 20.30 uur. Legitimatie verplicht. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker vindt woensdagavond 16 fe bruari van 20.00 - 22.30 uur een spirituele avond plaats vanExpe- rience. Anton Kop komt met was- tekeningen en aan de hand van een uitgezochte tekening krijgt hij een boodschap door. Toegang is vijf euro. SCHIEDAM - Voor het eerst in de geschiedenis van de Magnalia Dei- kerk aan deAlbardastraat zal daar zondag 13 februari een Bachcanta- tedienst worden gehouden. Op de ze eerste zondag van de zogenaam de 'veertigdagentijd' zal Bachcan- tate nummer 23 worden uitge- voerd, doorMagister Cantat, onder leiding van Arie Eikelboom en een klein symphonie orkest met solis- ten, eveneens onderdiens directie. De dienst begint om 10.30 uur en zal niet langer duren dan een nor- male kerkdienst. SCHIEDAM - Maria Smits, initia- tiefneemster van 'vertelatelier de Wensengel' zal belangstellenden dinsdag 15 februarieerst het luiste- ren laten beleven. De woorden worden omlijst door muziek. Aan vang is 20.15 uur in de NPB-kerk aan de Westvest 90. Toegang" Is vijf euro. Aansluitend zal zij een korte cursus van drie avonden ver- zorgen, waar de deelnemers zelf kunnen ontdekken hoe louterend het kan zijn om 'je verhaal kwijt te kunnen'. De cursus wordt gehou den op dinsdag 1, 8 en 15 maart vanaf 19.30 uur. De cursus kost vijftien euro. Aanmelden bij Maja Nieuwenhuis, tel. 426 07 56 (uiter- lijk 15 februari). SCHIEDAM - Naar de halve finale van de Popprijs Schiedam op 4 maart zijn de bands Curtains, Des perados of the Freakfire, Placemat en Jellybread gegaan. De halve fi nale van 5 maart laat Aces, Momo- kay, Cantrip en Sanne Ik horen. Donderdag 10 februari vanaf 22.00 uur treden de Groove Ka- bouter The Alcoholics op in po- diumcafe De Graauwe Hengst. Dit is geen band maar een aantal muzi- kanten die regelmatig op de sessie- avonden met elkaar muziek ma ken. Zaterdag 12 februari vanaf 22.00 uur treedt Polgate op. dinsdag t/m donderdag Nu voor slechts p-p- (Wel even reserveren) Grlllcafe I Anna van Saksenweg 1 Vlaardingen Telefoon 010 - 474 07 74 www.dok99.nl ^Weudienst Rijnm0r,d De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een deeI van de klachten die in de week van 31 januari tot 7 februari zijn binnengekomen. Scheepsgenerator oorzaak geluidsoverlast Schiedam en Pernis Vanaf 26 januari ontving de meldkamer van de DCMR klachten uit Schiedam en Pemis over een langdurige hoge toon en het aanhoudende gebrom van een pomp of motor uit de richting van de haven. Uit onder- zoek van de uitrukdienst van de meldkamer bleek dat bij Damen Shiprepair Rotterdam aan de Nieuwe Waterwegstraat het schip Grande Nigeria voor reparatie in dok lag. Voor de stroomvoorziening aan boord van het schip moeten de generatoren draaien. Het dekhuis, waarin de generatoren liggen, steekt ver boven de omgeving uit. Daarom zijn de generatoren goed te horen. Op maandag 7 februari is het vertrek van het schip gepland. In verband met de weersomstandigheden (onder andere veel wind) en andere stoorgeluiden uit het havengebied was het niet mogelijk geluids- metingen te doen. Binnenkort bespreekt de DCMR met het bedrijf de mogelijkheden om geluidsklachten te voorkomen. Geluidsoverlast in Oostvoorne van industrie Maasvlakte Verspreid over de afgelopen week kwamen 22 klachten uit Oostvoorne bij de meldkamer binnen over geluidsoverlast van de industrie op de Maasvlakte. Het licht vriezende weer zorgde ervoor dat het industriegeluid verder reikte dan anders. De DCMR onderzoekt in overleg met de gemeenten Westvoorne en Rotterdam de haalbaarheid van een perrna- nente geluidsmeetpost in Oostvoorne. Stankoverlast in het noordelijk Rijnmondgebied Bij het winterse weer bleven ook de rookgassen van verkeer en industrie langer hangen. Vrijdagmorgen 4 februari ontving de meldkamer 17 klach ten uit Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland en Delft. Bewoners omschreven de overlast als de stank van olie, zwavel en uitlaatgassen. 's Middags trok de mist snel op en kwamen geen klach ten meer binnen. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via Internet: www.dcmr.nl. Ook voor gordijnen, zonwering en laminaat Huisbezoek mogelijk STREKSINGEL 165 - 189 R'DAM-H'BERG Vrijdag tot 21.00 uur geopend - www.schcbo.nl Tel. 010-4229120/4224430-Fax 010-4227867 - s Maandags gesloten lonqs biiIII ^oonmdlAle^ndMU.nend Zondag 13 feb,r mo-22CM437_ Rotttf^anvAfecande^im Keukenboulevard Barendrecht, Pesetastraat 42-44, Barendrecht, 010-4971040 Zie www.quaflrokeukenenbad.nl voor openingstijden en meer informatie. tjl KEUKEN EN BAD I

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 15