'Onze vuilnisbakken krijgen beter te eten dan de meeste Afrikaanse gezinnen' Overal in de wereld zetten or- ganisaties zich in voor een beter leven van de minder be- deelde medemens. Dat wordt voornamelijk gedaan met fi- nanciele hulp. Helaas lukt het veel stichtingen die geld bij- een sprokkelen niet om al dat geld, de voile honderd pro- cent, te doen toekomen aan de daadwerkelijke, directe hulp. Daarom pakte Stichting Onvoki het anders aan. Woensdag 16 februari 2005 Kinderen Rotterdamse Openluchtschool zetten zich in voor kinderen in Afrika toch, en toch vinden die kinderen zichzelf niet zielig. Ze redden het alleen niet. Ze hebben hulp nodig. En die hulp kwam. Van de Stich- ting Onvoki en van de kinderen van de Rotterdamse Open Lucht- school. Maar dat is een heel ver- haal: Marinus t' Hart is huisarts. Idealist ook. Voorheen voorzitter van een Internationale Stichting boven- dien. Een Stichting die zich inzette voor scholing voor kinderen van gemarginaliseerde bergstammen in Zuidoost Azie. 't Hart: „Een groots opgezette stichting, met lan- ge lijnen tussen donateurs en de doelgroep. En hoe langer de lijnen, hoe meer kans op ruis, hoe kleiner het percentage hulp dat daadwer- kelijk het doel bereikt. De malheur waar overigens veel instellingen mee te kampen hebben. Op grond van de persoonlijke voorkeur van enkele bestuursleden werden de gelden niet harmonisch onder de verschillende bergstammen ver- deeld, ik wilde me hieraan niet te leren, maar slechts 81 kinderen kondennaar school." TeruginNe- derland deed hij z'n verhaal, bij fa- milie, kennissen, collega's, en ie- dereen wilde wel een kindje finan- cieel onder z'n hoede nemen. „Het werden er zoveel, dat we besloten een stichting op te richten. Maar dan anders! Niet te groot en met hele korte lijnen. Een stichting die zich richt op basisonderwijs aan kinderen." Stichting Onvoki (ONderwijs VOor Kinderen) wordt in 2002 op- gericht en steunt op twee peilers: Donateurs kunnen geld geven of- wel aan het individuele kind dat hierdoor basisonderwijs kan vol- gen. Danwel aan de school voor verbeteringen, uitbreidingen en betere salarissen voor onderwijs- krachten. De Stichting is niet groot, maar wel daadkrachtig. Het bestuur onder aanvoering van Ma rinus 't Hart waakt erover dat al het geld, zonder afkalving, het doel werkelijk bereikt. De bestuursle den gaan geregeld, 't Hart zelfs dikwijls, op eigen kosten naar To- Kinderen in Ablogome hebben dankzij Onvoki een beter toekomstperspectief. Deden de kinderen voorheen hun behoefte buiten in hetzand, voortaan kunnen ze dat doen in het moderne toiletgebouw waarin 5 toiletten en een douche zitten. lijk. Maar dat het vaak misgaat en de honger naar macht en bezit de noodzakelijke democratisering en ontwikkeling torpedeert staat als een paal boven water. Het zijn de Afrikaanse vrouwen die een we- zenlijke rol kunnen gaan spelen. Die vrouwen zijn echte doorzet- ters: op straat gezet door hun over- spelige man, besmet met het HIV- virus, geen dak boven hun hoofd, geen inkomen, geen plek om heen te gaan en een sliert kinderen aan hun rokken. Toch zullen ze nooit opgeven en elkaar altijd blijven steunen. Hun sociale bewustzijn is groot. We moeten alles op alles zetten om de positie van de Afri kaanse vrouwen te verbeteren. Het is van groot belang dat ze een we- zenlijke rol gaan spelen in bestuur- lijk opzicht, zij zijn het die de neer- waartse spiraal waarin Afrika zich bevindt kunnen ombuigen. Dit is de reden waarom de leerlingen op de door Onvoki geexploiteerde scholen tenminste voor zestig pro- cent uit meisjes moeten bestaan." Maar voor de neerwaartse spiraal kan worden omgebogen, is er veel hulp en veel geld, heel veel geld nodig. De kinderen van de Rotterdamse Openluchtschool geven ftnapcieel een beetje lucht aan de kinderen in Togo. Maandenlang zijn ze aan het werk geweest, onder aanvoering van lerares Viola Kellenbach, eveneens bestuurslid van Onvoki. Tijdens het knutselen ontsproot het ene na het andere kunstwerkje uit de kinderhanden. Die kunstwerk- jes gingen gretig van de hand tij dens een door de school gehouden markt. De kinderen hebben maar liefst 630 euro binnen gahaald en met trots overhandigd aan het be stuur van Onvoki. „Voor de kinde ren daar..." De school blijft zich inzetten voor goede doelen. De kinderen van Ablogome, ver weg maar onder dezelfde zon, krijgen hierbij een ereplaats. Voor informatie: www.onvoki.nl door Irene Boonekamp maar gewoon in een slaapzaaltje. Je zou kunnen zeggen dat deze kinderen zielig zijn: Zo ver van huis op school en daardoor thuis minder vriendjes. Altijd maar weer dat medicijn gebruik en altijd weer die confrontatie dat ze sommige dingen niet kunnen wat gezonde kinderen wel kunnen. Sommigen ziektes gaan gepaard met pijn, veel pijn. Je zou kunnen zeggen dat ze zielig zijn, maar zelf vinden ze zichzelf helemaal niet zielig. „Zij, wennen. Het zijn gewone, gezonde kinderen, dat wel. Maar met heel weinig toekomstperspectief. Ooit, heel lang geleden, was het le ven in hun dorp nog een stuk beter. Toen het binnenhalen van de vis- vangst nog het ritme van de dag bepaalde. De mannen konden met de visvangst de gezinnen onder- houden, in hun primitieve bootjes en met primitieve methoden. Maar toen kwam de grote boze wolf, toen kwamen de Europeanen. Met basisonderwijs kunnen volgen. Basisonderwijs is van fundamen- teel belang in dit land. Het is de hoogste tijd dat het intellectuele kader opgebouwd wordt en daar- voor moet je aan de basis begin- nen. Alle kinderen moeten kunnen lezen, rekenen, schrijven enzo- voort. Onvoki zorgt voor de kweekbak, het basisonderwijs. Voor de verticale ontwikkeling, het vervolgonderwijs, zijn we in overleg met andere Nederlandse Stichtingen die deze kar gaan trek- den over moord en doodslag, el- lendige ziektes en honger op de voorgrond. Hierdoor wordt het an dere Afrika, het Afrika van vrien- delijkheid, vrolijkheid, gastvrij- heid, muziek, cultuur en reservoir van talent en intellect over het hoofd gezien. Wanneer elke och- tend als je opstaat de dag een nieuw vraagteken is, raken begrip- pen als liefde, medeleven en dank- baarheid toch op de achtergrond en liggen conflicten en etnische ex- cessen voortdurend op de loer: zo- De Rotterdamse Openluchtschool. In Rotterdam is de Openlucht school gevestigd, al 75 jaar. In 1929 opgericht ten behoeve van de vele TBC patientjes, die veel bui- tenlucht nodig hadden. Tegen- woordig wordt de school bezocht door kinderen die, vanwege hun chronische ziekte, niet in staat zijn regulier onderwijs te volgen. Ze hebben astma, suikerziekte, cara, epilepsie, suikerziekte of iets an ders. De nadruk bij het onderwijs ligt op het verbeteren van de licha- melijke conditie van de leerlingen en het zoveel mogelijk beperken van ziekzijn. De school bekleedt een regiofunc- tie, in alle vroegte worden kinde ren met de taxi naar school ge- bracht. Kinderen die dikwijls een leerachterstand hebben door hun ziekte of medicijngebruik. Ze wor den naar school gebracht, sommi gen inclusief rolstoel en zuurstof- fles. Ze volgen aangepast onder wijs, ontbijten op school, gebrui- ken er de warme maaltijd en pas om 15.30 uur gaan ze weer met de taxi naar huis. Tussen aankomst en vertrek hebben ze zeven maal een kwartier buiten gespeeld; om ener- gie op te doen, om sterker te wor den en omdat de meesten de con- centratie niet langer dan een uur kunnen vasthouden. Voor sommi ge kinderen wordt in het program- ma een rust- of slaapuur ingelast. Niet meer in de buitenlucht, zoals de naam doet vermoeden en zoals in vroeger jaren gebruikelijk was, Buiten het weggappen van de vis spelen spelen ook andere factoren een rol bij de heersende armoede: De achteruitgang van werkgele- genheid in de haven en de econo- mische teloorgang door de op Westers belangen gerichte eenzij- dige vorm van economische globa- lisering. Ondanks de ellendige si- tuatie waarin ze verkeren, werd 't Hart geraakt door het enthousias- me en de vitaliteit van de kinderen. „Ze hebben een enorme drive om lang onze vuilnisbakken beter te eten krijgen dan de meeste Afri kaanse gezinnen, zullen we toch voorzichtig moeten zijn met ons oordeel daarover. Om te kunnen voldoen aan de normen en waar- den die ten grondslag liggen aan onze Westerse samenleving is een zekere levensstandaard noodzake- De eerste school draait, de kinde ren hebben vrijwel allemaal een adopteur en volgen onderwijs, hoe nu verder? 't Hart: „Je kunt ervoor kiezen horizontaal dan wel verti- kaal verder te gaan. We hebben ge- kozen voor een horizontaal ver- volg: we stromen door naar een an dere basisschool, waardoor nog meer kinderen, elders in dit gebied, Er kan weergelachen worden. De schoolbanken zitten propvol. daar ver weg, die zijn zielig": Ver weg in het West-Afrikaanse land Togo, in het 'bijna' vergeten dorp- je Ablogome aan zee, lopen kinde ren de school uit, op zoek naar een plekje om in het zand te plassen. Hoewel er onlangs echte toiletten in hun school zijn geplaatst, kun nen ze er nog niet zo goed aan grotere en betere boten, met betere apparatuur en zonder opgelegd visquotum. De mannen van Ablo gome werden van hun zee wegge- vaagd, werkeloos. Weg visvangst, weg inkomen, weg middel van be staan, weg toekomst voor de kin deren. Geen geld meer voor school, ga maar de straat op! En confirmeren omdat ik dat niet te- genover de donateurs kon verant- woorden." Hij zegde de medewerking op maar bleef wel financieel injecte- ren: „Ik reisde in die tijd veel op Afrika, kwam veel in contact met scholen en had inmiddels zelf al een aantal kindertjes onder m'n hoede genomen, die woonden in de havenwijk Ablogome dichtbij de hoofdstad Lom6 van het West- Afrikaanse land Togo. Er heerst enorme armoede door de tanende visvangst vanwege de overheer- sing van Europese vissersboten die de buit binnenhalen. Nog steeds brengen de lokale vissers hun bootjes met een verbluffende tech- niek door de branding de zee op, maar hun voornaamste buit bestaat slechts uit 'Jama Jama', uit restjes. Door grote boten 's avonds na te- rugkomst in hun bootjes gekiep- erd. In het dorp zitten 206 kinderen op school. Kinderen voor de ingang van de school. go om polshoogte te nemen en een en ander te regelen, op te zetten, of uit te breiden. Penningmeester Frans Gips van Onvoki: „Honderd procent van de giften komt terecht bij de kinderen en de school. Waarmee we inmid dels hebben bereikt dat 206 kinde ren onderwijs volgen aan de sterk verbeterde en met vijf extra loka- len uitgebreide school. Binnenkort zijn er nog 3 lokalen gereed. Ook het salaris van de leerkrachten is opgevijzeld waardoor er meer, be tere en goed gemotiveerde leer krachten zijn. We hebben verder nieuwe schoolboeken kunnen aan- schaffen en zijn momenteel bezig met de inrichting van een biblio- theek. Dankzij medewerking van de stichtingen Biblionef en Terre des Hommes en veel scholen in Nederland hebben we onlangs 400 kilo boeken naar de school verzon- den. Deden de kinderen voorheen hun behoefte buiten in het zand, voortaan kunnen ze dat doen in het moderne toiletgebouw waarin 5 toiletten en een douche zitten." ken. Zo krijg je een win-win situa- tie en zorgen we met elkaar voor totaal onderwijs tot aan uitoefe- ning van de professie." De bevolking van Afrika ligt On voki na aan het hart. Dokter't Hart heeft zo zijn eigen visie op de situ- atie in het land: „Wanneer we aan Afrika denken dringen snel beel-

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 11