Van Gogh maakte met 06/05 sterke laatste film Herman van Veen doet na veertig jaar nog steeds wat hij leuk vindt Lucinde Bongers wint recensiewedstrijd DE TELECOM EN PDA SPECIALIST KLEUREN- HANDHELD 139 BLUETOOTH HEADSET SIM-LOCK VRIJE GSM maasstad DRAADLOZE DECT TELEF00N Workshop deelnemers Europlus Songfestival AEG m CEINTUURBAAN 125, ROTTERDAM M J99:- ROTTERDAM - Door de moord op Theo van Gogh heeft zijn laatste film '06/05' een vreemde bijsmaak gekre- gen. Niet dat deze film iets met de moord op de filmma ker te maken heeft, maar het is behoorlijk cru dat iemand na het maken van een film over de moord op de meest omstreden politicus van de laatste jaren, een maand voor de premiere zelf wordt door- geschoten. Met '06/05' heeft Van Gogh overigens wel een sterke film nagelaten. Het zou wel eens zijn meest suc- cesvolle rolprent kunnen worden. ROTTERDAM - Het was mooi bedacht. Herman van Veen wordt zestig jaar en zit bovendien veertig jaar in het vak. Alle reden voor een heuse persconferentie. Zelf bleek Van Veen echter min der onder de indruk van de jubeigetallen. „Dat is iets waar ik geen belang aan hecht." De komende weken staat hij op het podium van het Nieuwe Luxor Theater in Rotterdam. REGIO - De winnaar van de recensiewedstrijd die is uit- geschreven door de Associa te Rijnmondtheaters is afge lopen dinsdag bekend ge- maakt. Lucinde Bongers van het Stedelijk Gymnasium uit Schiedam heeft het beste arti- kel geschreven over het to- neelstuk 'Catwalk', dat op 5 februari in de Meervaart in Amsterdam in premiere ging. De jury, bestaande uit Sabine Maertens, marketingcoordi- nator van de Rijnmondthea ters en Maasstad-hoofdredac- teur Peter van der Heide, kwam na ampel beraad tot deze uitslag. westblaak 1 SO postbus 1 685 3000 fc>r rotterdam Bij Correct Telecom aan de Ceintuurbaan 111 in Rotterdam vindt u alles op het gebied van telecommunicatie en handheld computers. Van GSM telefoons, draadloze digitale telefoons tot aan compacte PDA's voor uw afspraken onderweg. Alles staat overzichtelijk opgesteld en vakkundige verkopers staan u met raad en daad terzijde. PALM0NEZIRE31 Kleurenhandheld die klaar is voor uw persoonlijke touch. U kunt het scherm een persoonlijk tintje geven, foto's bekijken, games spelen en naar MP3's luisteren. Is het tijd voor meer serieuze zaken? Met het heldere kleurenscherm van de PalmOne Zire 31 handheld is het nu noggemakkelijkerom uw persoonlijke informatie zoals afspraken, adressen en verjaardagen te organiseren en te bekijken. Afm. 11x7.2x1.5 cm. pa M {jp £0 -J AEG D9 TWIN DRAADLOZE DECTTELEF00NMET EXTRA HANDSET Draadloze plug play DECT- telefoon plus een extra handset. Verder heeft het toestel nummer- herkenning, geheugen voor 10 nummers, ruggespraak functie, nummerherhaling van eerder gekozen nummer, page functie voor handset herkenning, 3 verschillende belsignalen, een spreektijd tot 16 uur en een standby tijd tot 250 uur. 0 Bluetooth" SKYPOWER BLUETOOTH HEADSET Bluetooth 1.1 draadloze technologie. Handig, licht en discreet ontwerp. Besturing met toets of met spraak. Gesprekstijd 3 uur. Standby 96 uur. Gewicht18gram. CORRECTPRIJS EXCL.BTW SONY ERICSSON T105 SIM-LOCK VRIJE GSM Klein en compact, heeft een strak ontwerp en is bijzonder gebruiksvriendelijk. Heeft alle basisfuncties die u van een mobiele telefoon verwacht, Standby-tijd tot 200 uur en een spreektijd tot 4 uur. Afm. 9.9x4.3x1.8 cm. SIM-LOCK vrij, dus met elk abonnement of pre-paid kaart te gebruiken. im INCLBTW 82.11 ALLE PRIJZEN ZIJN EXCL. BTWTENZIJ ANDERS VERMELD WINKELOPENINGSTIJDEN: maandag t/m woensdag 09.30-18.00 uur, donderdag en vrijdag 09.30-21.00 uur, zaterdag 09.00-18.00 uur. ledere eerste zondag van de maand geopend van 12.00-17.00 uur DONDERDAG EN VRIJDAG K00PAV0ND TOT 21.00 UUR Woensdag 16 februari 2005 TX51 door Vincent Wernke '06/05' beleefde zijn bioscooppre- miere op het afgelopen filmfestival van Rotterdam, al was de film over de moord op Pirn Fortuyn in de- cember al te zien op internet. Dit had alles te maken met de moeiza- me financiering van '06/05'. Het bracht Van Gogh bij internetaan- bieder Tiscali die bereid was te in- vesteren in zijn film. In ruil daar- voor bood Tiscali '06/05' half de- cember al aan via internet. '06/05' kon worden gedownload en gedu- rende 48 uur lang bekeken wor den. Zo'n tienduizend mensen de- den dit, wat al meer toeschouwers Theo van Gogh staat op de set van 06/05 naast hoofdrolspeler Thijs Romer. De filmmaker zou de premiere van 06/05 niet meer meemaken. zijn dan menig Van Gogh film in de bioscopen wist te bereiken. Los van de moord op de filmmaker zelf is het onderwerp van zijn film op zich al spraakmakend. Pim For tuyn was immers de politicus waarop een groot deel van het volk de hoop gericht had. Zijn dood bracht een ware schok teweeg en duizenden mensen bewezen hem de laatste eer. Politiek Den Haag schudde even op zijn grondvesten, maar inmiddels lijkt alles weer bij het oude. En juist dat bracht filmmaker Theo van Gogh en schrijver Tomas Ross tot '06/05'. Zij zijn er namelijk van overtuigd dat achter de moord op Fortuyn een complot schuilt, waar- bij de A1VD betrokken is. Ross verwerkte hun theorie, waarbij de aankoop van de Joint Strike Figh ters als motief wordt gezien voor de doofpot waarin de moord op de politicus is verdwenen, eerder in zijn boek 'De Zesde Mei'. De film '06/05' is weer gebaseerd op dit boek. Ross schreef zelf het film- scenario met dialogen van Theo van Gogh. En dus krijgen onder meer Hilversum, politiek Den Haag en NRC Handelsblad, alien vijanden van de filmmaker/colum nist, de wind van voren. Centraal in '06/05' staat fotograaf Jim de Booy (Thijs Romer). Hij maakt foto's van soapsterretje Bir- git (Georgina Verbaan) bij het Me- diapark als plotseling schoten klin- ken. Hij wil vervolgens op het Me- diapark foto's gaan maken, maar wordt tegengehouden. Pas later hoort hij dat op dat moment Pim Fortuyn is neergeschoten. In de da- gen die volgen raakt De Booy ver- zeild in een web van intriges. Hij maakt kennis met een milieuacti- viste (Tara Elders), wordt op de huid gezeten door de ATVD en ont- dekt steeds meer details op de ogenschijnlijk onschuldige foto's van soapster Birgit. Het wordt hem duidelijk dat er meer achter de moord op Fortuyn schuilt dan hij ooit voor mogelijk hield. Los van de politieke lading heeft Theo van Gogh met '06/05' een sterke thriller afgeleverd. Vanaf het moment waarop de moord wordt gepleegd zit je als kijker op het puntje van je stoel. De archief- beelden, onder meer van Job Fries- zo die wappert met het partijpro- gramma van de Centrum Demo- craten en Marcel van Dam die For tuyn in 'Het Lagerhuis' een min- derwaardig mens noemt, laten aan duidelijk niets te wensen over. De Vara weigerde de band van 'Het Lagerhuis' beschikbaar te stellen, maar provocateur Van Gogh liet zich daardoor niet tegenhouden, waardoor deze beelden alsnog in de film zitten. Van Gogh wil maar zeggen: Fortuyn werd werkelijk gedemoniseerd door de gevestigde politiek. Zo zien we Thorn de Graaf die Anne Frank aanhaalt om aan te geven hoe gevaarlijk For tuyn is. De complottheorie van Van Gogh en Ross werkt in boekvorm en op film, maar daar blijft het bij. Wei- nig mensen zullen de theorie wer kelijk geloven in relatie tot de moord. Voor de film '06/05' maakt dit niet uit. Van Gogh's laat ste film is zijn beste 'toegankelij- ke' film, waarmee hij zonder twij- fel een groot publiek zal trekken. Vanwege het onderwerp, de vorm en het sterke spel van onder meer Thijs Romer en Tara Elders. Maar natuurlijk is '06/05' onlosmakelijk verbonden met de moord op Van Gogh zelf. Wie '06/05' ziet kan in elk geval concluderen dat met Theo van Gogh een bijzondere filmmaker is gestorven. Een regis- seur die vast nog heel wat mooie films in zijn hoofd had zitten. ROTTERDAM - Het Europlus Songfestival is bij uitstek het podi um voor 50-plus zangtalent uit alle culturen en windrichtingen. Voor- afgaande aan de voorrondes in fe bruari, maart en april 2005 krijgen de deelnemers masterclasses aan- geboden in verschillende muziek- stijlen. Doel van de masterclasses is de kwaliteit van de amateurzan- gers een nieuwe impuls te geven. Op zondag 20 februari geeft Umit Jokcan, een in Turkije en Neder- land geliefde vertolker van authen- tieke Turkse muziek, een master class aan de deelnemers van het Euro+ Songfestival. De master class is gericht op liederen van de Zwarte Zee en ballades van Cen traal Anatolie. In samenwerking met de Turkse culturele organisatie KULSAN dat in februari op ver schillende podia in Nederland een Oosterse Salon programmeert kan het Euro+ Songfestival de deelne mers Umit Tokcan als master aan- bieden. Ze werken een aantal uren met hem, begeleid door de leerlin- gen van conservatoriumdocent Na- him Avci. Aan het eind van de middag - omstreeks 16.30 uur - ge ven deelnemers en master een pre- sentatie. Deze is gratis toeganke- lijk voorpubliek. Voor meer infor- matie: 010 - 4361366. Het Europ lus Songfestival werd eerder geor- ganiseerd in 2001, tijdens het Cul turele Hoofdstad jaar. De tweede editie is in samenwerking met de Rotterdamse kunst- en cultuurma- nifestatie KOORTS. www.rotter- damheeftkoortsnl In februari, maart en april 2005 vinden zes voorronden plaats in verschillende wijken. De Grande Finale is op 9 mei 2005 in de grote zaal van De Doelen. door Vincent Wernke „Ouderdom is een relatief be- grip", hield Herman van Veen de journalisten voor die enkele we ken geleden op de persconferen tie waren afgekomen. „Ik geloof niet in ouderdom, wel in slijtage. Ik voel me een jonge man met veel ervaring. Ik ben niet van plan om ooit te stoppen met optreden, al ben ik ook niet van plan om op het podium dood te gaan. Ik plan mijn dood over pakweg zestig jaar. Dat doe ik in een bed zonder dat er iemand bij is. Dat ze's och- tends ontdekken dat opa dood is." „Ik ben een gelukkig man, die in staat is te doen wat hij het liefste doet en dat is zingen. Ik zing en speel over wat mij aan het hart gaat. Ik wil alles eruit halen wat erin zit en dat doe ik onvermoei- baar." Toen hij een jaar of vier was mocht hij voor het eerst in het openbaar een liedje zingen, voor een vriendinnetje, staande Herman van Veen is tussen 22 februari en 12 maart te zien in het nieuwe Luxor Theater in Rotterdam. foto: Thomas Piek op het biljart. „Het geluksgevoel wat ik toen had, dat wil ik nog steeds behouden. Het verveelt mij ook nooit. Het gebeurt wel eens dat ik geen zin heb, maar als ik dan op het podium sta, vind ik het weer geweldig. Als het eens sleur zou worden, dan zou ik direct stoppen. Al is het midden in een voorstelling." Herman van Veen, die zijn zestig- ste verjaardag viert op 14 maart aanstaande, mag dan zelf geen waarde hechten aan deze mijlpaal en zijn veertigjarig jubileum in het vak, kijkend naar zijn cv is er best reden voor een feestje. Sinds zijn eerste soloprogramma 'Har- lekijn' uit 1965 reist hij de wereld rond en speelt hij zijn succesvolle voorstellingen in vier talen. Van zijn hand verschenen 132 cd's, zes dvd's, zo'n zestig boeken en scenario's. Zijn meest bekende geesteskind, Alfred Jodocus Kwak, werd in 1979 voor het eerst uitgegeven en is inmiddels vertaald in twintig talen. Van Veen ontving diverse prestigieu- ze intemationale prijzen. Ter gelegenheid van zijn vetjaar- dag en jubileum vinden diverse activiteiten plaats en verschijnen er boeken, dvd's en cd's. Zo is er op 14 maart, zijn verjaardag, een eenmalige voorstelling in de Stadsschouwburg in Utrecht en vinden op 24 en 25 juni twee ver- jaardagconcerten plaats in Xan- ten Duitsland. Toch blijft hij vol- houden zelf geen waarde te hech ten aan cijfers. Waarom dan die persconferentie? „Dat ik hier speel leidt tot vragen en die be- antwoord ik. En die festiviteiten rond mijn verjaardag en jubileum zijn initiatieven van vrienden en collega's die er iets mee willen. En dat vind ik geweldig." Voor dit allemaal gaat plaatsvin- den staat hij tussen 22 februari en 12 maart met zijn voorstelling in het nieuwe Luxor Theater in Rot terdam. Dat wordt geen retro- spectief, benadrukt hij. „Daar voel ik niets voor." Wat kunnen mensen dan wel verwachten? „Dat laat ik van het moment af- hangen. Ik had hier vanmiddag een gesprek met iemand die een spierziekte heeft. Hij vertelde dat de voorzieningen voor mensen zoals hij steeds verder teruglo- pen. Dat zou een item zijn als ik vanavond zou spelen." Wie ze- ker een factor zal zijn in het pro- gramma is de in 2003 overleden Willem Wilmink. „Een van mijn allerbeste vrienden. Zijn dood heeft mij enorm aangegrepen." Herman van Veen heeft veel in Rotterdam gespeeld. In de Schouwburg, De Doelen en af en toe in het Oude Luxor Theater. Het is voor het eerst dat hij straks op het podium staat in het nieuwe Luxor Theater. „Ik heb de zaal net bekeken en het is een prachti- ge zaal, waar van alles gespeeld kan worden. Het is geen eenvou- dige zaal, maar met het licht uit durf ik het wel aan." En ondanks dat de inhoud van zijn voorstel ling vooralsnog vaag blijft, hoeft het publiek zich volgens hem geen zorgen te maken. „Er zit veertig jaar garantie op mij. Mijn geschiedenis zegt wat te ver wachten valt." Herman van Veen is tussen 22 fe bruari en 12 maart te zien in het nieuwe Luxor Theater in Rotter dam. Reser\'eren kan via 010- 484.33.33 of www.luxorthea- ter.nl. Voor meer informatie: ww- w. hermanvan veen. com. De regionale theaters van Vlaar- dingen, Schiedam, Spijkenisse, Barendrecht en Capelle organise- ren dit seizoen voor de eerste keer de 'Rijnmondtheaters premiere- bus'. Met dit initiatief willen de theaters ook de groep in de leeftijd van twaalf tot zestien interesseren voor serieus theater. In samenwer king met docenten Nederlands en Culturele Kunstzinnige Vorming en de redactie van Maasstad week- bladen is random het premierebe- zoek een recensiewedstrijd ont- Ze kan het nog niet echt geloven. Verbouwereerd neemt winnares Lucinde Bongers het jury rapport in ontvangst van Sabine Maertens en Peter van der Heide. Foto: Rob Kamminga wikkeld, met een leuke prijs voor het beste artikel. Afgelopen dins- dagochtend werd Lucinde verrast door de jury, die met de directie van het Stedelijk Gymnasium een kleine huldiging had georgani- seerd. In een bomvolle aula hoorde de volkomen overdonderde winna res de lovende woorden uit het ju ry rapport aan. Nog niet helemaal bijgekomen van de verrassing werd ze vervolgens naar de lera- renkamer gedirigeerd, waar ze even op adem kon komen. „Ik vind het zo gaafaldus Lucinde. „Ik wist wel dat er iets te gebeuren stond, maar dit had ik niet ver- wacht." Met deze prestatie wint Lucinde een exclusief design T-shirt met de handtekeningen van de spelers uit Catwalk. Tevens mocht Peter van der Heide haar namens Maasstad weekbladen een helikoptervlucht boven Rotterdam aanbieden. Sabi ne Maertens van de Rijnmondthea ters is erg tevreden over de eerste rit van de 'Rijnmondtheaters Pre- mierebus'. „Ik noem het een groot succes. De leerlingen zijn superen- thousiast, op een na heeft iedereen een recensie ingestuurd. Bijna alle artikelen waren ook nog eens voor de deadline binnen, slechts twee kwamen meer dan een dag te laat. Afgelopen maandagochtend ont- vingen we de laatste, bijna drie da- gen na de deadline. Tja, dan is de krant natuurlijk al gedrukt' Ook Van der Heide is optimistisch: „De kwaliteit van de recensies is boven verwachting. Er zijn zelfs enkele zeer goede artikelen bij, die na wat eindredactie- geen gek fi- guur zouden slaan in Maasstad weekbladen. Dan is het geen een- voudige klus om te bepalen wie nu echt het beste stuk heeft geschre ven". Maar na een weekeinde lezen en een intensieve eindvergadering is de jury afgelopen maandag tot de uiteindelijke uitslag gekomen; De beste recensie is geschreven door Lucinde Bongers. 'Haar recensie voldoet aan alle journalistieke ei- sen, heeft een goede opbouw en is actief en creatief geschreven. Daarnaast steekt Lucinde haar me- ning niet onder stoelen of banken, een mening die ze goed weet te on- derbouwen', aldus het juryrapport. Het zijn precies die aspecten die de leerlingen vorige week in de work shop hadden kunnen leren. Van der Heide: „Natuurlijk moet het ar tikel prettig leesbaar zijn, ook dat hebben wij zwaar laten meewegen. Maar juist het toepassen van de be- langrijkste regels van het journalis tieke schrijven maakt een tekst tot een artikel. Daarnaast was het vor- men en onderbouwen van een ei- gen mening een belangrijk onder- deel, omdat de leerlingen in dit ge val een recensie moesten schrij ven." „In haar artikel is Lucinde niet on- verdeeld positief over de voorstel ling. Maar het is een recensie en dan gaat het om de eigen mening en de onderbouwing daarvan", al dus Sabine Maertens. Van der Hei de tot slot: „Lucinde heeft de op- dracht goed gemaakt en kan echt schrijven. Neem nu deze alinea uit haar recensie, die staat toch als een huis? '...De veelheid aan verhaallijnen maakt echter dat de voorstelling als geheel niet goed overkomt en de spanningsboog verloren gaat. Nausica en Ares zijn de hoofdper- sonen, maar in feite zijn de perso nages Peggy en Zaviera, de laatste heerlijk krachtig en krengerig ge speeld door Bo Bojoh, veel belang- rijker. Door hen word je meege- sleurd, veel meer dan door het ver- haal van Nausica en Ares. Die vor- men slechts de achtergrond voor een aantal verhaallijnen, waarvan het overlappende thema lijkt te zijn, dat alle mensen zichzelf on- vermijdelijk ten gronde richten. Dit thema verwijst, samen met de namen van de hoofdpersonages, de oorlogsgod Ares en hetprinses- je Nausica uit de Odyssee, naar de klassieke Griekse tragedie... (uit: 'Catwalk niet op voetstuk' door Lucinde Bongers. Wie de ge- hele recensie wil lezen, gaat naar www.rijnmondtheaters.nl. Hier vindt u tevens de speeliijst van Ca twalk) CORRECT Mamos CORRECTPRIJS EXCL.BTW Art.nr.277180 INCLBTW 165.41 Art.nr.257568 INCLBTW 59.44 SKYPOWER Artnr. 276697 INCLBTW 58.31 Sony Ericsson Art.nr. 275555

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 17