Onderaardse mysteries op een steenworp van Nederland a s I Wegen van herinnering in Belgische Oostkantons Op pakweg 200 kilometer van de Randstad is een mysterieuze onderaardse wereld te bezoeken die zijn weerga niet kent. Het domein van de Grotten van Han is gelegen in een dorp, iets ten zui- den van Luik. Normaal telt het dorp Han-surs-Lesse iets meer dan 900 inwoners maar tijdens de openingstijden van de grotten (vanaf 3 april elke dag van 10.00 tot 12.00 en van 13.30 tot 16.00 uur), stroomt het kleine dorpje vol met belangstellenden die het hart van moeder aarde in willen duiken. ti v* r W Het oostelijk deel van Belgie, beter bekend als de Oostkan tons, is een vergaarbak van bezienswaardigheden, na- tuurschoon en historie. Voor de vroegste geschiedenis is het in Luik gevestigde Arche- oforum de aangewezen plaats om een beeld te geven van 9000 jaar voorbije geschiede nis. door Ank Herstel lometer naar de ingang van de grot brengt. Ook al is het buiten hartje zomer, in de grotten heerst het hele jaar een temperatuur van 13 gra- den, gepaard aan een zeer grote luchtvochtigheid. Warme kleding Om in de grotten te geraken ver- trekt er vanuit het dorpscentrum een klein, meer dan honderd jaar oud, pittoresk treintje, die de be- zoekers over een traject van vier ki- is dus aanbevolen. De oorsprong van de grotten is ge legen in de rivier de Lesse die door schuren en erosie van de kalksteen- rotsen het natuurwonder liet ont- staan. De grotten werden om- i "v^-^ A- Bezoekers gaan de grotten binnen door de Trou au Salpeter, een vroeger verdwijngat van de rivier. Het naast de grotten gelegen wildpark herbergt een groot aantal wilde dieren. foto's: Domaine de Han sur Lesse streeks 1771 voor het eerst verkend en in de negentiende eeuw was het er een komen en gaan van weten- schapsmensen, schrij vers, toeristen en avonturiers. Bij het licht van toortsen werden zij rondgeleid door gidsen die na hun werk door- gingen met zoeken en steeds nieu- we galerijen ontdekten. De grotten zijn sindsdien bijna doorlopend be- zocht en onderzocht door archeo- logen, speologen, duikers en ande- re wetenschapsmensen. Ruim twee eeuwen na de eerste ontdekking waren in 1991 circa vijftien kilometer! galerijen en za- len ontdekt die jaarlijks meer dan 300.000 bezoekers doen verbazen. Het traject voor bezoekers is onge- veer drie kilometer lang en hoewel er over het gehele parcours onge- veer 400 treden belopen dienen te worden is het traject makkelijk be- loopbaar. De kalksteen waarin de grotten van Han zijn uitgeschuurd dateert uit het primaire tijdperk, ongeveer 360 miljoenjaargeleden. In die periode was dit grondgebied overstroomd door de zee. Kalksteenrots ont- stond door opeenstapeling van zee- organismen zoals koralen, schelp- dieren enzovoorts. Deze hoopten zich langzaam op de zeebodem op in horizontale lagen die boven el- kaar kwamen te liggen. Iedere laag is van de andere gescheiden door een tussenruimte die bestaat uit zachter materiaal. Als gevolg van verticale opwaartse druk uit het binnenste der aarde kwamen de afzettingen aan de op- pervlakte. Er ontston- den bergen en de kalk- steenrotsen gingen scheuren. Deze natuur- lijke scheuring maakte de kalksteenmassieven erg doordringbaar en lag hiermee aan de oor sprong van de grotvor- ming. Er ontstonden holten. Het koolzuur- houdende water drong zich door in de kalk- steenwanden en loste de kalksteen op. Hier- door ontstonden grote holten. Naarmate de scheuren bre- der werden baanden zich steeds grotere hoeveelheden water een weg die samen met de aarde en steentjes als schuurmiddel inwerk- ten op de wanden. Door de bewe- gingen van het terrein en het water werd de structuur van de rotsen aangetast en deden zich instortin- gen voor. Hierdoor ontstonden de uitgestrekte zalen die geleidelijk droog kwamen te liggen en ver- steenden. Als de rivier uit een onderaardse galerij verdween dan begon zich daar decoratieve kalkafzetting te vormen. Regenwater met koolzuur kwam in aanraking met de boven- wand van een galerij en begon te verdampen. Tijdens die reactie ver- anderde de opgeloste kalk in kals- paat (calciet), dat zich afzette op het uiteinde van een druppel waar een minuscule kristallijne ring ont- stond. Druppel na druppel regen al die kleine schijfjes zich aan elkaar en langzaam werd het oorspronke- lijke, broze pijpje dikker en langer tot het een stalactiet werd. Tegelij- kertijd vielen er waterdruppels van de boven wand op de grond. Ook daar zette het kalkspaat zich af en vormde zo op de grond een stalag- miet. De groeisnelheid van de sta- lactieten en stalagmieten loopt sterk uiteen. De gemiddelde groei is ongeveer 4 tot 5 centimeter per eeuw. Onderzoek heeft aange- toond dat de meeste kalkafzettin- gen in de laatste 10.000 jaar zijn ontstaan. De kalksteenformaties in de grot ten van Han hebben fabelachtige vormen aangenomen. Gordijnen, zuilen en stalagmietstromen, zijn zo maar enkele van de verscheide- ne vormen. Bezoekers gaan de grotten binnen door de Trou au Salpeter, een vroeger verdwijngat van de rivier. Overigens worden de grotten altijd onder leiding van deskundige gidsen bezocht. Bij de Belgisch-Romeinse galerij, links van de ingang zijn momenteel ar- cheologische opgravingen aan de gang. De onderaardse zalen deden in de prehistoric al dienst als schuilplaats voor mens en dier. Via diverse zalen en galerijen worden bezoekers naar de Zaal van de Mysteries geleid. De formaties zijn vaak genoemd naar hun ontdek- kers of datgene waar ze het meeste oplijken. Zo zijn er de Zuilen van Alhambra, in de vorm van een ti ara, de Galerie van de Avonturiers, naar de dorpelingen die deze zaal ontdekten. Steeds opnieuw worden bezoekers door deze wonderlijke onderaardse wereld geprikkeld met vormen, kleuren en oeroude resten van le- ven. Uiteindelijk komt het gezel- schap in een grote zaal waar de ri vier de Lesse doorheen stroomt. Met een bootje wordt het laatste traject afgelegd en na het enorme gegalm van het traditionele kanon- schot mag iedereen bij de aanleg- steiger uitstappen. Wie wil weten wat er in de afgelo- pen eeuwen allemaal gevonden is aan archeologisch materiaal kan de opgegraven vondsten bewonderen in het Museum van de Onderaardse Wereld in Han-sur-Lesse. Op de- zelfde plek vanwaar de trein ver- trekt naar de grotten, vertrekt een 'safari-car'. Met deze safariwagen is het mogelijk om het naast de grotten gelegen wildpark te bezoe ken. Dit park beslaat een opper- vlakte van 250 hectare en herbergt een groot aantal wilde dieren. Deze dieren hebben oorspronkelijk dit gebied bevolkt. Herten, reeen, everzwijnen, bruine beren, bizons, oerossen, wilde paarden en steen- bokken, ze zijn allemaal zonder enig gevaar, van dichtbij te obser- veren. Wie er niet genoeg kan krijgen om iets leerzaams op te steken, kan tenslotte nog een bezoek brengen aan Expothema. De tentoonstelling 'Klimaat van gisteren tot morgen- ...de grotten vertellen het verhaal', wordt wegens het grote succes met een jaar verlengd. In de tentoon- stellingsruimte wordt de bewogen geschiedenis van het klimaat uit de doeken gedaan. Hierna volgt een film over de invloed die de mens op het klimaat heeft gehad en nog steeds heeft. Tenslotte wordt het broeikaseffect belicht. Het is mo gelijk om voor alle vier attracties een combinatie-ticket te kopen Han-sur-Lesse is eenvoudig te be- reiken via de A1-E19, Antwerpen- Brussel-Namur of via Maastricht en Luik over de A3-E40. www- De groeisnelheid van de stalactieten en stalagmieten loopt sterk uiteen. De gemiddelde groei is ongeveer 4 tot 5 centimeter per eeuw. door Ank Herstel Liefhebbers van natuur en weten- schap zuilen zich beter thuisvoelen in het Aquariummuseum waar op een oppervlakte van 1000 vierkan- te meter 20.000 skeletten en opge- zette dieren te zien zijn varierend van het kleinste insect tot aan het negentien meter lange skelet van een walvis. In het aquarium zelf le- veren 46 aquaria een fascinerende ontdekkingstocht in de onderwa- terwereld. Aan de voet van natuurgebied De Hoge Venen, op een paar kilometer van Aken ligt het pottenbakkers- dorpje Raeren. De Raerense pot- tenbakkers oefenden hier vanaf de veertiende eeuw hun ambacht uit en werden in de zestiende en ze- ventiende eeuw wereldberoemd. In de burcht Raeren is een tentoon stelling ingericht van het werk dat zijn maakten. Het Topfereumuseum Raeren is uniek in zijn soort en geeft een compleet beeld van de ontwikke- ling van de Raerense pottenbak- kers en steenhouwers. Dat de om- geving een rijke blauwsteenvoor- raad bezat getuigen tal van blauw- steenhuizen, waterburchten en ka- pelletjes in en random het dorp. De dienst voor Toerisme voor de Oostkanton biedt in deze mooie streek een aantal kant en klare ar- rangementen waarin alle facetten van het gebied terug te vinden zijn. Voorwaarde is wel dat deelnemers van wandelen of fietsen houden! Wandelen in de Hoge Venen is in sommige gebieden zonder gids niet aan te bevelen. Het zal niet de eer- De Raerense pottenbakkers werden in de zestiende en zeventiende eeuw wereldberoemd. ste keer zijn dat iemand spoorloos verdwijnt in dit nevelachtige moer- asgebied met zijn beroemde knup- pelpaden. Het is veiliger om een ar rangement te boeken waarbij men onder begeleiding van een ervaren gids dit mysterieuze Moorgebied met zijn ontelbare legenden kan verkennen. Na een presentatie in het Natuur- park in Botrange op de tweede dag van het arrangement worden deel nemers onthaald op een plaatselij- ke specialiteit: De Venenschotel. Hierna kan een pakket op maat worden samen gesteld, bestaande uit begeleide of individuele wande- lingen. Het programma van de vierdaagse Eifeltour is al iets stevi- ger. Vanuit Eupen dient de wande- laar via de Bayehon-vallei en burght Reinhardstein een afstand van 34 kilometer te overbruggen. De bagage wordt vervoerd en staat klaar in het hotel in Ovifat. De vol- gende dag is een makkie met slechts 18 kilometer door het na- tuurreservaat van de Warche. De laatste dag voert van Ligneuville naar St. Vith, een afstand van 20 kilometer. Hier wordt de wande- laar opgehaald en teruggebracht naar het vertrekpunt van de reis. Vanuit Robertville wordt eveneens een 'Fietstocht zonder bagage' aangeboden. Het concept is prak- tisch gelijk aan dat van de wandel- tocht in de Hoge Venen: Onder be geleiding van een gids fietsen langs moerassen, heidevlakten en door bossen, met na afloop de beloning van een heerlijke streekspecialiteit. Wie liever op de mountainbike rijdt is aangewezen op de speciale vierdaagse mountainbike-tour. Het complete programma bevat tien ar- rangementen, compleet met over- nachtingen, bagagetransport, kaar- ten en maaltijden. Inlichtingen en boekingen bij de Dienst voor Toe risme van de Oostkantons. In de Oostkantons hebben alle jaar- getijden hun eigen charme. Toch heeft de winter wel een heel bijzon- dere charme. Sinds de jaren '70 is langlaufen in deze streek enorm populair geworden. Geen wonder als je je bedenkt dat op korte af stand van de Randstad wintersport kan worden beoefend. Om te voor- komen dat in het natuurreservaat De Hoge Venen schade aan de na tuur wordt aangericht zijn hiervoor speciale regels ingesteld. Deze re- gels maken het mogelijk om zorge- loos te recreeren. Er is een informatiesysteem opge- richt dat inlichtingen verstrekt be- treffende sneeuwhoogten en ope ningstijden van de skipistes en der- gelijke. Dit systeem is bereikbaar via het internetadres van de de Dienst voor Toerisme in de Oost kantons. Om het mensen die niet met de eigen auto komen gemak- kelijk te maken, staan er ski-bussen klaar op de stations Verviers, Eu pen en Trois-Ponts. Het gebied heeft de wintersportliefhebber naast het langlaufen een keur aan winterse activiteiten te bieden: al- pineskieen, sleeen, schaatsen, sneeuwschoenwandelen en rijden met de sneeuwscooter. Ook in de winter zijn er mogelijk- heden tot wandelen, al dan niet on der begeleiding van een gids. Via het Belgisch Verkeersbureau in Haarlem en de dienst voor Toeris me Vlaanderen Brussel is een uitgebreide gids verkrijgbaar met honderden toeristische attracties en musea van Belgie, naar provincie gerangschikt. Hier is bovendien de brochure 'De Wegen van de herin nering' verkrijgbaar. Deze brochu re is gemaakt als 'herinnerings- plicht' aan De Slag om de Arden- nen. Dit allerlaatste gevecht van de Tweede Wereldoorlog op Belgisch grondgebied vond plaats van 16 december 1944 tot en met 28 janu- ari 1945. Dit jaar is het60jaargele- den dat deze laatste slag werd inge- zet. De brochure leidt de bezoeker langs steden en dorpjes, gedenkste- nen en monumenten, musea, mili- taire plaatsen en kerkhoven. Ze hebben allemaal een eigen verhaal. De brochure 'De Wegen van de herinnering' laat zich lezen als een geschiedenisboek. Bij elke plaats- naam die benoemd wordt in de bro chure wordt stilgestaan bij de ge schiedenis die zich ten tijde van de Slag om de Ardennen heeft afge- speeld. In het gebied waar de Slag om de Ardennen zich heeft afge- speeld zijn vijf autoroutes uitgezet die langs de diverse plaatsen voe- ren. Deze routes worden uitgebreid besproken in de brochure. Adressen: w w warcheoforumdeliege .be; www.ulg.ac.be.aquarium; www.toepfereimuseum.org; www.eastbelgium.com (Dienst voor Toerisme van Oost kantons); www.belgietoerisme.net, telefoon023-5344434; w w wtoerisme- vlaanderennl telefoon070-4168120. 1 1 - -• Dat de omgeving een rijke blauwsteenvoorraad bezat getuigen tal van blauwsteenhuizen, waterburchten en kapelletjes. Het Topfereumuseum Raeren is uniek in zijn soort.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 10