maasstad Individueel wonen, maar met een 24-uurs begeleiding is; ihmdKmwsM Beschermd Wonen in de Brandersbuurt Quattro van de vn Schiedamse lid van Derde Kamer D 66 Kamer- Biebquiz op internet maasstad aad het qeu/icht i/a DEZE WEEK I|s-natperecht 1 uur bowlen 95 YAPIJTENr ftl S JAAR BETAAIBAM, maasstad kerk maasstad weekbladen SCHIEDAM SCHIEDAM - Aan de buitenkant een gewoon appartementen- complex. Niets bijzonders aan te zien. Alleen vrijdag hing er ineens een spandoek buiten met Maaskring erop. Die dag was namelijk de officiele opening van BW Raam, ofwel: Be schermd Wonen Raam, met hapjes en toespraken. Sinds afge- lopen zomer wonen daar mensen die er volgens de folder 'in dividueel wonen met 24-uurs begeleiding in het centrum van Schiedam'. Gewone mensen, maar mensen met een vlekje; een psychiatrisch verleden. Vroeger werden die 'opgeborgen' in een groot gebouw, tegenwoordig wonen ze gewoon tussen andere bewoners in. In een eigen huisje in de Brandersbuurt. Kanjer- monumenten een dag open SCHIEDAM - Spirituele vereniging Harmonia organiseert donderdag 10 maart een verenigingsavond die gewijd is aan huisdieren. Diana Veer zal haar waarnemingen doen aan de hand van een foto of voorwerp van het huisdier. Aanvang is 19.45 uur in wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein. Toegang is vijf euro. Kindertuinen Concert Kinderdisco Naailes Rommelmarkt Ruilbeurs westblaak 180 postbus 1685 3000 br rotterdarn Kom langs extra voordelig! Grlllcafe Bar Bowling SCHEBO TAPIJTEN AL 35 jaar! 20% GOEDKOPER dan onze collega's MILIEUKLACHTEN UIT UW REGIO y Woensdag 9 maart 2005 Hervormde Gemeente Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 10.00 uur. Accent College, Nieuwe Damlaan, 10.00 uur: dr. P. Buitelaar. Grote Kerk, Lange Kerkstraat, zo 17.00 uur: dr. P. Buitelaar. (Gereformeerde Bond). Bethelkapel, Nieuwe Maasstraat, zo 10.00 uur. Hervormde Gemeente Kethel en Spaland Dorpskerk, Noordeinde, zo 10.00 uur: ds. J. van de Peppel. De Ark, Hargplein, zo 10.00 uur: ds. van de Meent. Gereformeerde Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, zo 10.00 uur. Vlietland Ziekenhuis Hal polikliniek, zo 10.30 uur. Neder lands Gereformeerde Kerk Westvest 30, zo 09.30 uur: ds. F.H. Blokhuis en 16.30 uur: ds. B.J. Ei- ikelboom. Christelijke Gereformeerde Kerk Hoek Warande/BK-laan, zo 09.30 en 16.30 uur. Evangelisch Lutherse Gemeente Lange Nieuwstraat 219, zo 10.00 uur. H.H. Jacobus en Martinus Jacobuskerk, Kerkweg, tijdelijk dicht, dienst van 09.30 uur ver- plaatst naar Martinuskerk. Martinuskerk, W. Andriessenlaan, zo 11.00 uur. euch. viering. Parochiekerk St. Jan de Doper/Visitatie Mgr. Nolenslaan 99, zo 10.30 uur. zondagsviering met koor- en sa- menzang en za 17.00 uur en wo 09.15 uur. Oud-Katholieke Kerk Dam 30, zo 10.30 uur, euch.vie ring. Basiliek van de H. Liduina en OLV Rozenkrans Singel 106, za 18.00 uur, euch.vie ring en zo 10.15 uur, Hoogmis m.m.v. herenkoor I.H.D. RK Parochiekerk van het Heilige Hart Lekstraat 55, zo 10.00 uur. euch. viering. V rijzinnige Geloofsgemeenschap NPB Schiedam Westvest 90-92, zo 10.30 uur, ds. E.L. van Dunne-de Bijll. Havenkerk Lange Haven 70, zo 10.00 uur ere- dienst, vr 20.00 uur bidstond en za 18.30 uur jeugddienst. Plantagekerk Lange Nieuwstraat 61-63, zo 10.00 en 17.00 uur, ds. N. van de Want, wo 19.45 uur: ds. N. van de Want. Pinkstergemeente Morgenstond De Ark, Hargplein, zo 13.30 uur en wo 20.00 uur. Kerk der Zevendedags Adventisten Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, za. 10.00 uur. predikant Bert Nab. GKIN, Indonesisch-Nederlands Christelijke Kerk Magnalia Dei Kerk, Alberdastraat, elke tweede en vierde zondag van de maand. KANTOOR: Westblaak 180 Postbus 1162 3000BD Rotterdam Telefoon 010 4004491 Fax 010 4128449 Geopend ma. t/m vr. 8.30-17.00 uur. BEZORGING: Netwerk VSP email: bezorgingmaasstad@rotterdamsdagblad.nl Telefoon 0900 2020299 (10 euro ct. p.min.) ma. t/m vr. 08.30-17.00 uur DIRECTIE: R. M. de Koning HOOFD ADVERTENTIE VERKOOP: H. Wirtz Telefoon 010 4004290 VERTEGENWOORDIGERS: S. Verzendaal Telefoon 010 4004286 of 06 10921026 J. van Merwijk Telefoon 010 4004391 of 06 10920979 INZENDTERMIJN ADVERTENTIES: Totdinsdag 10.00 uur IM/VP advertenties tot maandag 16.00 uur REDACTIE: Westblaak 180 Postbus 1685 3000 BR Rotterdam Fax 010 4004366 Email redactie: maaspostwaterweg@redactie.maasstad.nl K.Moerman- vanderKnaap Telefoon 010 4004322 E. Meijer Telefoon 010 4004401 REDACTIEMANAGEMENT HUIS-AAN-HUIS-BLADEN AMG: P. E. van der Heide Telefoon 010-4004490 Email phe@redactie.maasstad.nl FOTOGRAFIE: Voornabestellingen Telefoon 06 51562210 INZENDTERMIJN REDACTIE-KOPIJ: Tot maandag 12.00 uur UITGEVER: Rotterdams Dagblad b.v. Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij Rotterdams Dagblad b.v., ^^^^£^J^etreffendeauteur^^^^^ Esther Kostwinder wil de mensen wakker schudden door Dennis Smits SCHIEDAM - 'Lid Derde Kamer', melden de gouden letters op de paarse sjerp. Slechts honderdtwintig Ne- derlanders en dertig inwo- ners van ontwikkelingslan- den hebben er een in hun be- zit. De Schiedamse Esther Kostwinder is een van de uitverkorenen die het ko- mende jaar deel uit maakt van het schaduwparlement over ontwikkelingssamen- werking en duurzame ont- wikkeling. De Derde Kamer is niet zomaar het zoveelste goedbedoelde Westerse fo rum om de derde wereld te helpen. De voorstellen die het doet, worden serieus ge- nomen door kabinet en Tweede Kamer. De honderdvijftig leden voor de Derde Kamer werden geselec- teerd uit vijfhonderd aanmeldin- gen. Het had niet veel gescheeld of Esther Kostwinder was op 24 februari jongstleden niet in Utrecht aanwezig geweest bij de installatie van de derde lichting Derde Kamerleden. „Je kon je van oktober tot december aan- melden op de website van de Der de Kamer," vertelt de 25-jarige studente Bestuurs- en Bedrijfs- kunde. „Ik heb lang getwijfeld of ik er wel tijd voor had naast mijn studie en mijn parttimebaan. Een collega heeft me op 31 december over de streep getrokken en na een gesprek kreeg ik eind januari al bericht dat ik was benoemd." De leden van de Derde Kamer, al- lemaal vrijwilligers en een afspie- geling van de Nederlandse bevol- king, gaan tot en met juni aan de slag om vernieuwende en uit- voerbare plannen te bedenken op het gebied van ontwikkelingssa- menwerking. Alle honderdvijftig leden kiezen drie thema's die ze Esther Kostwinder, Schiedams lid van de Derde Kamer: „lk kan zelf de put niet slaan, maar wij kunnen wel nieuwe dingen verzinnen en constant de aandacht vragen voor ontwikkelingssamenwerking.Foto Roger van der Kraan verder willen uitdiepen. Uit- gangspunt hierbij zijn de Millen- niumdoelen van de Verenigde Naties. Deze Millennium Deve lopment Goals stellen concrete, meetbare doelen op, op het ge bied van bijvoorbeeld onderwijs, gezondheidszorg en toegang tot scboon drinkwater. Esther Kostwinder gaat zich de komende vier maanden bezig- houden met de betrokkenheid van het bedrijfsleven (een onderwerp dat nauw verwant is met haar scriptie), microkredieten (klein- schalige leningen die mensen in ontwikkelingslanden kunnen krij- gen tegen een sociaal onderpand) en vooral onderwijs. Volgens de Millenni- umdoelen Zaken vroeg belangrijk." Tijdens de maanden van het veld- werk leggen de Kamerleden con- tacten met politici en deskundi- gen en nemen ze deel aan verdie- pingsbijeenkomsten over de door hen gekozen thema's. In juni worden de eerste concepten en plannen van de Nederlandse Der de kamerleden tijdens de zoge- naamde Noord-Zuid Dag voorge- legd aan de dertig leden uit ont wikkelingslanden. Esther Kost winder: „Het is niet zo dat wij zeggen: 'Hier is ons plan en doe maar wat wij willen. De zuidelij- ke leden hebben echt inspraak." Naast het bedenken van plannen is het een taak van de Derde Ka mer om de aandacht van het pu- de slechte economie en bezuini- gingen in eigen land. „Het gaat hier zo goed dat er mensen dood gaan aan dingen die helemaal niet nodig zijn, terwijl zes uur vliegen verderop mensen niet eens te eten hebben. Dat is zo onrechtvaardig. Het draagvlak voor ontwikke lingssamenwerking is er nog wel, er moet alleen aandacht voor ko- men. De mensen moeten worden wakker geschud." De Derde Kamer is niet zomaar een clubje van sociaal betrokken mensen. In de praktijk blijkt dat de leden van de Tweede Kamer het werk van de vrijwilligers met interesse volgen. Tijdens het de- bat in de Tweede Kamer over de begroting van het ministerie van Buitenlandse moeten in 2015 alle kinderen op de wereld basisonderwijs volgen. „Bij onderwijs begint ontwikke- ling. Het draagt bij aan de kennis van de mensen, daarom is het zo bliek en de media te vestigen op de ontwikkelingssamenwerking. Geen makkelijke taak, in eeq tijd waarin alle aandacht uitgaat naar lid Lousewies van der Laan minister Van Ardenne een reactie te geven op de moties van de toenmalige Der de Kamer. Van der Laan vertelde de Kamer 'de inzet van deze groep mensen zeer te waarderen". Ook vroeg ze aandacht voor twee moties die de vorige Derde Ka mer voo'rstelde, namelijk het in- vesteren in de allerarmste landen en het tegengaan van vrouwelijke genitale verminking. Het zittingsjaar van de huidige Derde Kamer wordt afgesloten met een plenaire zitting in no- vember. Tijdens deze zitting rea- geren politici, ambtenaren en het bedrijfsleven op de voorstellen van de Kamerleden. „Ik heb niet de intentie om de wereld te verbe- teren," zegt Esther Kostwinder over het einddoel van de Derde Kamer. „Ik kan zelf de put niet slaan, maar wij kunnen wel nieu we dingen verzinnen en constant de aandacht vragen voor ontwik kelingssamenwerking. Meer mensen moeten bekend raken met de Millenniurndoelen van de VN. Drie jaar geleden, toen de Derde Kamer begon wist nie- mand wat het was. Nu is er veel meer over bekend. Het draagvlak voor ontwikkelingsamenwerking is erzeker." i v-r v 4tUt wii ir» win mm ww mm hi mm am car mm mm am ma am mm mtt Bij de opening van BW't Raam waren ook de Amazing Stroopwafeis aanwezig, die het complex uit voile borst toezongen. Foto Roger van der Kraan door Frank Willemse Rene is een Schiedammer van 47 jaar met een psychiatrisch verle den. Hij heeft een geestelijke ziek- te, hij is manisch depressief. Niet iedereen heeft elke dag hetzelfde humeur, legt hij uit. Maar hij heeft wel erg grote stemmingswisselin- gen. Met geneesmiddelen en bege leiding kan hij een rustig en geor- dend leven leiden. Hij wordt sa- men met vriendin Xandra gehol- pen met medicatie en administra- tie. Maar voor de rest leven ze zelf- standig. „Wij gaan de mensen niet verzor- gen'zegt teamleider Mees Weber van het project't Raam. „Onze cli- enten kunnen zelfstandig leven maar hebben wel hulp nodig. Maar alleen als zij dat vragen, wordt er ook hulp gegeven. Wij geven al leen support bij bijvoorbeeld het krijgen van werk of het zoeken van een hobby. Wij zijn er wel voor ze als ze ons nodig hebben." Woongroep 't Raam werkt met een groep van elf begeleiders. En er is altijd iemand aanwezig -dus 24 uur per dag- om de bewoners eventu- eel te helpen. „Maar alleen als zij dat willen en nodig hebben dus", zo benadrukt hij als teamleider. Als voorbeeld vertelt hij over een vrouwelijke cliente die kapstokha- ken nodig had voor in de hal van haar woning. Wij hebben de ijzer- winkel aangewezen en zelf kwam zij terug met de haken in haar hand. Met een grijns van oor tot oor" en wij hadden die ook als helpers. Er wonen 26 mensen in de HAT appartementen aan het Raam. Niet allemaal naast elkaar maar dwars tussen de andere bewoners van het complex in. Het complex is door Woonplus opgeknapt en wordt be- veiligd met druppelsleutels zodat alleen bewoners in de binnentuin kunnen komen. Alleen een een- voudig kantoortje en een gemeen- schappelijke woning waar de cli- enten gezamenlijk een praatje kun nen maken of koffie of thee kun nen drinken. Verder moet iedereen voor zichzelf zorgen. En dat gaat goed. Bij de opening is ook een ouder echtpaar aanwezig wiens zoon hier sinds kort woont. De ouders op leeftijd zijn erg bezorgd of hun zoon wel goed voor zichzelf zal zorgen. Hij hoort stemmen en is schizofreen maar met goede medi- cijnen blijft het daarbij en komen er geen excessen uit voort. Heel langzaam ontstaat bij de ouders het idee dat het goed gaat met hun 40- jarige zoon. Directeur Weber stelt dat zowel de mensen in de omgeving als de cli- enten moeten wennen aan de woongroep. Buren moeten niet denken dat het kinderlokkers of moordenaars zijn. „Nee gewoon mensen als jij en ik die alleen een tijdje in de war zijn geweest." BW Raam is bedoeld voor mensen van- af 18 jaar met de bedoeling ze als volwaardige burgers aan de sa- menleving te laten meedoen. Een met de omgeving te laten worden door ze op te nemen in de maat- schappij. SCHIEDAM - Tijdens de boeken- week van 9 tot en met 19 maart kan iedereen meedoen aan een inter- netquiz op www.biebquiz.nl Het thema van deze zeventigste boekenweek is 'Spiegel van de La- ge Landen. Boeken over onze ge- schiedenis'.De quiz bestaat uit een aantal vragen die op te zoeken zijn op intemetsites, die iets met de Ne derlandse geschiedenis te maken hebben. Zo zijn er vragen over het koningshuis, de gouden eeuw, his- torische romans en architectuur. De hoofdprijs bestaat uit een diner- bon van 150 euro, de tweede prijs is twee keer een theater- con- certbon van 50 euro, de derde prijs is drie keer een boekenbon of na- tionale platen- CD-bon van 25 euro. Een folder over de internet- quiz is verkrijgbaar in Bibliotheek Noord en Bibliotheek Stadserf. Op www.biebquiz.nl worden na af- loop de prijswinnaars bekendge- maakt. SCHIEDAM - In het kader van de Boekenweek zullen minister van Financien Gerrit Zalm en staatsse- cretaris voor Cultuur Medy van der Laan zaterdag 12 maart in de ka- thedrale basiliek St. Jan in Den Bosch, de eerste exemplaren van het boek 66 Kanjermonumenten in ontvangst nemen. Speciaal zijn op die dag in het hele land kanjermo numenten opengesteld voor het publiek. Ook in Schiedam kunnen kanjermonumenten worden be- zocht. Het Stadhuis aan de Grote Markt en de Grote Kerk aan de Lange Kerkstraat zijn geopend van 13.00 tot 16.00 uur en de St. Jaco buskerk aan de Kerkweg in Kethel is geopend van 12.00 tot 14.00 uur. Het vierde Schiedamse kanjermo- nument, het St. Jacobsgasthuis (Stedelijk Museum), wordt mo- menteel gerestaureerd en kan nog niet worden bezocht. Nederland kent een keur aan bij- zondere rijksmonumenten. Het zijn beeldbepalende gebouwen en complexen met een indrukwek- kende staat van dienst. Zij vertel- len een uniek verhaal over onze cultuurgeschiedenis. Tot deze kan jermonumenten behoren zowel kerken, kastelen en landhuizen, als verdedigingswerken, bruggen en sluizen, en industriele complexen. De 66 kanjers zijn de afgelopen ja- ren verrijkt met extra rijkssubsi- dies om hun grote restauratieach- terstand in te lopen. Zo werden bonte knaagkevers verjaagd, he- melwaterafvoeren hersteld, cas- co's en kapconstructies vemieuwd, leien daken gedekt, gewelfschilde- ringen gerestaureerd en blindan- kers ontroest. SCHIEDAM - Voor het project Kindertuinen in Schiedam worden nog een paar enthousiaste vrijwilli gers gezocht. Mensen die het leuk vinden om kinderen (tussen de 8 en 10 jaar) te begeleiden bij het tui- nieren. De kindertuincomplexen Vijfsluizen (Vlaardingerdijk) en Park Kethel (Harreweg) zijn van begin april tot oktober open. De vrijwilliger helpt een groepje kin deren (maximaal veertien kinde ren) een keer per week van 15.30 - 17.30 uur bij het bijhouden van hun tuintje. De vrijwilligers krij gen een onkostenvergoeding. Ge- interesseerden kunnen contact op- nemen met Dick van Leeuwen, tel. 631 52 90. SCHIEDAM - Muziekvereniging Harpe Davids geeft zaterdag 19 maart haar jaarlijkse concert voor donateurs enbelangstellenden in het Fortis Theater a/d Schie. Het thema is 'Disney'. De toegang be- draagt 7,50 euro en kaarten zijn onder andere verkrijgbaar bij het secretariaat van de vereniging: se- cretariaat@harpedavids.nl en aan de kassa van het theater 246 74 67. Het jaarconcert begint om 19.30 uur. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Erker wordt zaterdag 12 maart weer een spetterende kinderdisco georganiseerd van 18.30 tot 20.00uur. DE toegang bedraagt een euro. Van 20.30 tot 23.00 uur is er disco voor jongeren, de toe gang hiervan is 1,50. Legitimatie verplicht. Pasjes kunnen bij de mensen dietoezicht hebben wor den aangevraagd. SCHIEDAM - In wijkcentrum De Blauwe Brug aan het Bachplein wordt elke dinsdagochtend naailes gegeven van 09.30 tot 11.30 uur. De kosten zijn twaalf euro per maand. Er kan ingeschreven wor den bij de balie van het wijkcen trum. SCHIEDAM - In wijkcentrum Dreesplein wordt zondag 13 maart de maandelijkse rommelmarkt ge organiseerd. De verkoop is van 10.00 tot 15.00 uur. Er zijn nog en- kele tafels beschikbaar en de en tree bedraagt slechts vijftig cent. Kinderwagens mogen het wijkcen trum helaas niet in. SCHIEDAM - In dienstencentrum De Woudhoek wordt zondag 13 maart een ruilbeurs gehouden van- af 13.00 uur. Er kunnen onder an dere postzegels, munten, telefoon- kaarten, ansicht- en prentbriefkaar- ten worden geruild. Toegang en taxatie gratis. Broersveld 10 - Schiedam dinsdag t/m donderdag Nu samen voor slechts p.p. (Wel even reserveren) Anna van Saksenweg 1 Vlaardingen Telefoon 010 - 474 07 74 www.dok99.nl OP ALLE BEKENDE MERKTAPIJTEN Ook voor gordijnen, zonwering en laminaat Huisbezoek mogelijk STREKSINGEL 165 - 189 R'DAM-H"BERG Vrijdag lot 21 .OO uur goopond - www.schcbo.nl Tel. 010-4229120/4224430-Fax 010-4227867 - s Mnandags gcsloten Zie www.quattrokeukenenbad.nl voor openingstijden en meer informatie. KEUKEN EN BAD De DCMR Milieudienst Rijnmond behandelt klachten over stank, stof, lawaai en andere overlast van bedrijven in het Rijnmondgebied. Hieronder leest u een toelichting op een deel van de klachten die in de week van 28 februari tot 7 maart zijn binnengekomen. Ultgeweken vllegverkeer oorzaak geluidsoverlast Donderdag 3 maart landden en vertrokken er meer grote vllegtuigen van Rotterdam Airport dan normaal. Door het slechte weer was op Schlphol een aantal landingsbanen gesloten, waardoor vllegtuigen uitweken naar Rotterdam. In het bijzonder zes vluchten met een Boeing 747-400 veroorzaakten geluidsoverlast. Verspreid over de dag kwamen er in totaal 139 klachten van 71 bewoners, voornamelijk uit Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen. De DCMR geeft klachten over geluidshinder van vliegtuigen door aan de Commissie Milieuhygiene Luchtvaartterrein Rotterdam. Deze commissie bespreekt alle milieuaspecten van Rotterdam Airport en geeft de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd en ongevraagd advies. De commis sie, waarvan onder andere de provincie Zuid-Holland en Rotterdam Airport lid zijn, vergadert elk kwartaal. De DCMR Is advlseur van de commissie. Stankoverlast van varend schip In twee uur tijd kwamen vrijdagmorgen 4 maart tien klachten uit Rozen- burg, Maassluis, Naaldwijk en Monster bij de meidkamer binnen over een benauwde lucht van verbrand plastic. De uitrukdienst heeft geen oorzaak kunnen vinden in het aangegeven gebied. Ook navraag bij de Havendienst gaf geen oplossing. Gezien de korte tijd en de herkomst van de klachten is het waarschijnlijk dat een passerend schip uit de Brtttani&haven, dat via het Calandkanaal richting zee voer, de klachten veroorzaakte. De milieuklachtentelefoon: (010) 47 33 333 (24 uur per dag). Of uw klacht via Internet: www.dcmr.nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 15