schiedam I Aankoop eigen grond moet stuk goedkoper 1 ZONDAG 10 APRIL GEOPEND SCHIEDAM Claudia zuigt blikopde fietsendief Prijs Marathon! Maffe Marathondagen! Standaartorgel in ere hersteld Doeleplein wordt Florynhaven Rotterdams Dagblad AledioQAIarkt Politie richt Zie onze advertenties elders in deze krant! Financiele tegenvallers voorgemeente 4 weken Nominatie voor kerk maassta GEMEENTEBERICHTEN WEKELIJKS IN DEZE KRANT Techniek op de basisschool Beroofd van mountainbike 5 Kids en Ik Meer geld voor huurders die gedwongen moeten verhuizen Uitwisseling Neath lak 180 postbus 1685 3000 br rotterdam Of be! gratis 0800 - 0842 De enlge echte krant van Rotterdam TRAIN£N Gratis afhalen Win een autoreis naar. Oplage 38.000 Totale oplage 625.898 6 april 2005 12e Jaargang nr 14 15 P£ MAPATH0N VAM R0TT£RPAM p£2£ ZON- 0A6 AL CMMA6 IK ZO LOiTJ£S AAN W£L ££NS 0>£61NN£nI M£T Westblaak 180 Rotterdam. Tel. 010 - 4004491 Bezorging 0900-2020299 (10 euro ct p. min.) weekbladen iidi weekblade Bij deze adressen: Woon+ Valeriusstraat 3 Tabakshon Boor Groenelaan 53 Gemeente Schiedam Stadserf 1 Van Loenen Decokay Dam 37-45 Plusmarkt Woudhoek Geuzenplein 7 Plusmarkt C. v.d. Meer Mgr. Nolenslaan460 Tabakshon Bas dc Haard Lange Kerkstraat 26 Tabakshop Maccie Mof van Spaland 6 Tabakshop Parkweq Parkweg 404 Bewonersvereniqinq Schiedam-Oost Boerhavelaan 79 Drop-it y Lange Kerkstraat 86 j VAN 12.00 UUR -TOT 17.00UUR Kijk snel op pagina 6 bij Maasstad Reizen! j KR AS g Ste-t&b door Frank Willemse SCHIEDAM - Wethouder De Swart heeft zijn hielen nog niet gelicht of de noodklok wordt geluid door het nieuwe college. Er staat de gemeente forse bezuinigingen te wachten en de koop van eigen grond moet over. Deze twee belangrijke poli- tieke zaken uit de portefeuille van de ex-wethouder werpen wellicht een ander licht op het plotselinge vertrek van de VVD-prominent. Duidelijk is dat de toch al niet rooskleurige financiele situatie van de gemeente Schiedam snel moet verbe- teren. Ingrijpende maatregelen zijn no- dig, aldus het voltallige college van B&W. Volgens de nieuwe wethouder Cor van Tilborg komt de bodem van de algemene reser- vepot anders snel in zicht. Zonder ingrijpen volgt onherroepelijk een onder curatele stelling door de Pro- vincie. Cor van Tilborg kan meteen vol aan de bak sinds zijn aantreden. Begroot was dat de spaarpot van de gemeente eind 2005 zou moe- ten uitkomen op zo'n acht miljoen euro plus de aangekondigde bezui nigingen van 4,5 miljoen. In plaats van dit bedrag van ruim twaalf miljoen aan reserve, zal er zonder iets te doen nog maar 2,5 miljoen euro overblijven. Kortom; de bo dem van de algemene reserve is in zicht. En dat betekent volgens bur- gemeester Scheeres dat de Provin- cie dan ingrijpt en Schiedam dreigt met een 'artikel 12-gemeente'. Tegenvallers die nu pas aan het licht komen zijn een openstaande rekening van acht miljoen aan de ONS en algemene kortingen die het rijk de gemeente heeft opge- legd. Tegenvallers van recentere datum zijn de ophoging van wijk De Velden in Schiedam-Noord voor zes ton en de ONS-begroting dit jaar waardoor een greep in de spaarpot van vier ton noodzakelijk is. Sombere wolken boven Schie dam en daarom moet hard worden ingegrepen, volgens Van Tilborg. SCHIEDAM - Vijf Schiedamse basisscholen gaan techniek een plaatsgeven in het lesrooster en ze- ven andere scholen willen zo snel mogelijk volgen. Het Schiedamse onderwijs reageert hiermee en- thousiast op de landelijke oproep aan scholen om het technisch on derwijs nieuwe impulsen te geven. Probleem is dat in ons land een groot tekort aan technisch ge- schoolden dreigt. Dit heeft te ma- ken met de steeds teruglopende in- stroom in technische opleidingen. Voor de economie kan dit verve- lende gevolgen hebben. Al enkele jaren wordt vanuit (technische) branche-organisaties en overheden de noodklok geluid en worden ac- ties ondemomen om 'technisch' onderwijs in de lift te krijgen. In dit kader is het Nationaal Actie- plan Verbreding Techniek Basis- onderwijs (VTB) opgezet. Doel- stelling is om techniek op een structurele manier in het lespro- gramma van de basisschool op te nemen. In 2010 moet bij tenminste 2500 basisscholen techniek duur- zaam verankerd zijn in het onder wijs, de organisatie en het beleid van de school. Schiedam y* h Hij eist een strenge begrotingsdis- cipline van alle wethouders, raad en ambtenaren. Een tweede tegenvaller is de om- zetting van erfpacht naar eigen grond die Schiedam geld zou moe- ten opleveren. Slechts twaalf pro- cent van de huiseigenaren is inge- gaan op het bod van de gemeente. De grond is te duur en de kopers moesten te snel beslissen is het voorlopige oordeel. Het college streeft ernaar om ten minste dertig procent grond te gaan verkopen. Maar wel tegen nieuwe voorwaar- den. Schiedam gaat de procedure vereenvoudigen en de grondprijs verlagen. Daarmee hoopt B&W geld in het laatje en de spaarpot te krijgen. En de Schiedamse potenti- ele grondkoper krijgt meer tijd om over het aanbod na te denken. SCHIEDAM - Bijna vijf jaar nadat de Galloway runderen naar Schiedam zijn gehaald voor de begrazing van het Primes Beatrixpark, is vrijdag 25 maart nabij de Volkstuinen eindelijk het eerste kalf g fgeboren. De medewerkers van Kinderboerderij't Hoefblad werden blij verrast toen ze op Goede Vrijdag de Galloways gingen voeren. Rond de klok van 09.00 uurzagen ze het kalfliggen; een vrouwtje. Wie een leuke, toepasselijke naam weet voor dit kalf, kan dat dc de kinderboerderij. Degene die de mooiste naam heeft verzonnen krijgt een leuke attentie. <en; een vrouwtje. Wie een leu toepasselijke naam weet voor dit kalf, kan dat doorgeven aan de medewerkers van Foto Roger van der Kraan SCHIEDAM - Toen het Schie damse Passage Theater in 1933 werd gebouwd, fungeerde het voornamelijk als bioscoop. Omdat films toen nog niet met geluid kon- den worden vertoond, zorgde een theaterorgel voor passende mu- ziek. Het Schiedamse theaterorgel werd gebouwd door de ftrma Stan- daart, een befaamde kerk- en con- certorgelfabrikant. In de jaren ze- ventig belandde het orgel bijna op de schroothoop, maar door inzet van de Nederlandse Orgel Federa- tie verkeert dit pronkjuweel in pri ma staat. Tegenwoordig wordt het orgel in het Fortis Theater a.d Schie regelmatig gebruikt voor concerten. Zondag 17 april om 12.00 uur wordt het orgel gebruikt waar het oorspronkelijk voor bedoeld is: de begeleiding van een stomme film. De zwijgende film die deze zondag zal worden vertoond met 'live' be geleiding, mag er zijn. 'The Gene ral' van komiek Buster Keaton is een van de meest gewaardeerde slapsticks uit zijn tijd (1927). Na afloop van de film, is het publiek in de gelegenheid het oude Stan daartorgel en de orgelkamers in het theater van dichtbij te bekijken. Kaarten voor deze speciale middag zijn verkrijgbaar aan de kassa van het Fortis Theater a.d Schie en kos- ten 8,50, NOF-leden betalen 5,00. SCHIEDAM - Een 14-jarige jon- gen uit Schiedam is maandagmid- dag op de Johan de Wittsingel be roofd van zijn mountainbike. Het slachtoffertje werd benaderd door een man die vervolgens snel zijn fiets wegnam. Met de mountain- hike vluchtte de dader in onbeken- de richting weg. De jongen deed aangifte van straatroof. SCHIEDAM - Voor de jeugd draait zaterdag 9 en zondag 10 april 5 Kids en Ik in Het Filmhuis. Aanvang: 14.00 uur, toegang: 4,50 voor kinderen tot 12 jaar. Volwas- senen betalen 5,50 7,00. Het actu- ele ftlmprogramma is ook te vin- den op www.jeugdladder.nl. SCHIEDAM - De Gemeente Schiedam en Woonplus hebben de verhuiskostentegemoetko- ming voor huurders, die in 2005 gedwongen moeten verhuizen wegens sloop of ingrijpende re- novatie van hun woning, ver- hoogd van 3925 euro naar 5100 euro. Hiermee wordt vooruitge- lopen op de toekomstige ver- plichting van het ministerie van VROM om landelijk dit bedrag te gaan betalen. De verhoging geldt - met terugwerkende kracht - per I januari 2005. Onlangs hebben het Schiedams Overleg Bewonersorganisaties (SOBO), gemeente Schiedam en Woonplus een nieuw Stedelijk So- ciaal Plan gesloten waarin de ver- hoogde bedragen zijn opgenomen. John van Gestel, voorzitter van het SOBO, is blij dat de gemeente en Woonplus nu reeds hebben beslo- ten tot verhoging en niet wachten tot de aangepaste bedragen for med een feit zijn. 'Hiermee zijn vele huurders, die reeds dit jaar te maken hebben met gedwongen verhuizing geholpen.' In het sociaal plan zijn alle rechten en plichten vastgelegd van huur- ders die gedwongen hun woning moeten verlaten. Dit jaar is dit het geval voor ongeveer vijfhonderd huurders van Woonplus. Onder- werpen die in het sociaal plan aan de orde komen zijn naast de tege- moetkoming in de verhuiskosten onder meer het zoeken van vervan- gende woonruimte en urgentie. Om de individuele woonwensen van de huurders te inventariseren worden deze van tevoren bezocht door een medewerker van Woon plus, eventueel in combinatie met een ouderenadviseur van de Stich- ting Ouderenwerk. Een groot aantal van de in totaal drieduizend huurders die in Nieuwland en Groenoord door de verbeterplannen moeten verhui zen, heeft inmiddels een andere woning gevonden. In de praktijk blijkt het Stedelijk Sociaal Plan hierbij goed te werken. De readies zijn dan ook over het algemeen po- sitief. Ouderen maken veelvuldig gebruik van de mogelijkheid om via de Stichting Klussen en Dien- sten 35 uur hulp te krijgen bij bij- voorbeeld behangen en witten, in- pakwerkzaamheden, klein eenvou- dig elektriciteitswerk en het ver- sjouwen van zware meubelstuk- ken. In dat geval is de verhuiskos- tentegemoetkoming overigens wel lager dan wanneer men geen ge bruik maakt van deze dienstverle- ning (5000 in plaats van 5100). Een onderdeei van het sociaal plan is ook een aantrekkelijke korting wanneer men de verhuizing regelt via het Schiedamse verhuisbedrijf H. van Dijke Verhuizingen. Daar- naast krijgt iedere huurder van Woonplus tijdelijk 75 verhuisdo- zen tot zijn beschikking die gratis gebruikt mogen worden bij de ver huizing. SCHIEDAM - De Opstan- dingskerk aan de Honnerla- ge Gretelaan in Schiedam is genomineerd voor de Natio nal Renovatieprijs. Dat is bekendgemaakt op de bouwbeurs in Utrecht. De nominatie valt in de catego- rie woningbouw herbestem- ming. De nationale renovatieprijs is een landelijke prijs voor de meest succesvolle en spraak- makende renovatieprojecten van de afgelopen twee jaar. De prijs wordt dit jaar voor de tiende maal uitgereikt. De prijs is een projectprijs, dat wil zeggen dat hij wordt ver- leend aan de diverse mede- werkende partijen tezamen. De opdrachtgever was De Ver- nieuwde Stad Schiedam, de architect GelukTreurniet Ar- chitecten uit Vlaardingen en de aannemer Bouwbedrijf Bakker uitArkel. Wie van de genomineerden de prijs krijgt wordt eind mei be- kend gemaakt tijdens de vak- beurs Renovatie en Onder- houd in Den Bosch. In de kerk, die oorspronkelijk van 1957 is, zijn zes eengezinswo- ningen gerealiseerd. Het ui- terlyk van de kerk is helemaal gelijk gebleven. Met het ge- lijktijdig gereedkomen van het metrostation begin 2003, is ook de woonomgeving op- geknapt. Ook de vijver aan de voorzijde is weer in ere her steld. SCHIEDAM - Zo'n 65 leer- lingen, Ieerkrachten en be- geleiders uit Neath in Wales brengen vanaf 7 april een bezoek aan de openbare Daltonbasisschooi De Klin- ker. Ze blijven een lang weekend in Schiedam in het kader van de jaarlijkse uit wisseling. De Klinker organiseert al bijna tien jaar deze uitwisse ling. Een tegenbezoek vindt plaats van donderdag 26 mei tot en met maandag 30 mei. SmartengeM vow vulte lucht' - C Ik wil een proefabonnement op Rotterdams Dagblad van 4 weken en betaal slechts 9,95! Naam: MA Adres: Huisnr.: Postcode: E-mail: Woonplaats: Geboortedatum: Telefoon: (i.v.m. controle bezorging) SCHIEDAM - Burgemeester Scheeres en de Havenvrouw 2004 hebben afgelopen zaterdag de pas- santenhaven aan het Doeleplein officieel geopend. De haven kreeg bij deze gelegenheid meteen een nieuwe naam: Florynhaven. De Florynhaven bestaat uit een steiger voor pleziervaartuigen met stroom- en watertappunten en een waterpaviljoen met sanitaire voor- zieningen en een kantoortje. Het unieke aan dit kantoor is dat het het eerste drijvende havenkantoor van Nederland is. In totaal zullen zo'n tien boten per nacht kunnen afme- ren in de Florynhaven, die met na me bedoeld is voor pleziervaarders die enkele nachten in Schiedam willen blijven. Schiedam is opge nomen in de vaarroute Varen door het Holland van Toen', waarmee de pleziervaarder langs allerlei his- torische stadjes wordt geleid, waar hij eventueel even aan wal kan gaan. Ook de rondvaarten met de fluis- terboten zullen voortaan vertrek- ken vanaf de Florynhaven. Tot 1 november vinden drie afvaarten per dag plaats, met uitzondering van maandag. Foto Roger van der Kraan Stuur deze bon in een envelop zonder poslzegel naar: Rotterdams t.a.v. LezersService, Antwoordnummer 92100, 3009 XB Rotterdam LCD PLASMA TV DVD HIFI WITGOED COMPUTER FOTO CD TELECOM

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 1