n Familie ontploft in 'Meiskes en jongens' Nieuwe cd van Rotterdams Ocobar met de wereldkampioen fluiten Rockopera 'The Who's Tommy' in het Luxor W\ MP-3 SPELER MET FM- RADI0 69.95 PORTABLE DVD-SPELER 279 MEMO- RECORDER 19.95 199 t maasstad ©dDMm MP-3/WMA SPELER m.- Jeugdopera over Andersen Workshop choreografie PHILIPS DONDERDAG EN VRIJDAG K00PAV0ND BERGWEG 110, ROTTERDAM Woensdag 13 april 2005 TX51 ROTTERDAM - Een brute zwembadsoap, een sprookje dat schakelt tussen een sur- realistische keukenmeidenro- man en een uitgekleed Tsje- chov-drama. Dat zijn de ty- peringen die schrijver en the- atermaker Arne Sierens en regisseur Alize Zandwijk meegeven aan hun voorstel- ling 'Meiskes en jongens'. Deze co-productie van het Ro Theater en de Koninklijke Vlaamse Schouwburg is van 19 tot en met 29 april exclu- sief te zien in de Rotterdamse Schouwburg. 'Meiskes en jongens' is van dinsdag 19 tot en met vrijdag 29 april te zien in de Rotterdamse Schouwburg. fstad De broers Bart en Rob Wijtman vormen samen met Cok van Vuuren Ocobar. Onlangs verscheen hun tweede cd, waarop het trio wordt begeleid doorde wereldkampioen fluiten Geert Chatrou. ROTTERDAM - Binnenkort is Pete Townshends rock- opera 'The Who's Tommy' in Rotterdam te zien. Deze Engelse musicalproductie is gebaseerd op de succesvolle Broadway-voorstelling. Van 19 tot en met 24 april staat de originele Engelstalige pro ductie in het Nieuwe Luxor Theater. 'The Who's Tommy'is binnenkort te zien in het Nieuwe Luxor Theater. '-m lONDAG 17 APRIL GE0PEND VAN 12.00-17.00 UUR Correct viert feest, 65 jaar Correct, daarom speciale "alle 13 goed" aanbiedingen tijdens ons 13e lustrum. Kom gezellig winkelen en profiteer van onze schitterende aanbiedingen. Daarnaast organiseren wij komende week diverse produktshows in de spiegeltent aan de Ceintuurbaan tegenover ons pand van Correct Busines Electronics. Want als Correct't niet heeft, vergeet't dan maar! Packard Pell. PACKARD BELL AUDI0KEY 256MB MP3 SPELER METFM RADIO Trendy opslagmedium met MP3 functie voor muziek bestanden, 256 MB geheugen, gewicht sleohts 30 gram.Afm. 3.1x8.8x2.1 cm. -8939 C0RRECTPRIJS PHILIPS PET-700 PORTABLE DVD SPELER MET LCD KLEURENSCHERM Portable DVD speler met 17 cm breedbeeld LCD. Geschikt om bijna alle CD en DVD formaten, inclusief MP3 bestanden afte spelen. Stereo luidsprekers. Werkt zowel op lichtnet als op batterijen. Inclusief afstandsbediening, lader/netadapter, 12volt aansluiting en AV kabel. In zilver kleur uitgevoerd. Afm. 19x2.9x14.6 cm. -3997- C0RRECTPRIJS OLYMPUS S-701 MEM0REC0RDER Met deze memorecorder in de binnenzak of koffer spreekt u makkelijk en snel overal uw gedachten in. Voorzien versneld afspelen. Geschikt voor micro- cassettes. Afm. 12x6x2.5 cm. -397- C0RRECTPRIJS SUPER-UURTJE Het laatste uurtje van de week is bij Correct een super-uurtje, Op de Bergweg 110 kunt u van 17.00 tot 18.00 uurzaterdag profiteren van een superaanbieding. Voor deze aanbieding geldt: zolang de voorraad strekt en geen telefonische reserveringen of bestellingen mogelijk. PHILIPS HDD-120 MP3+WMA SPELER Voorzien van 20GB vaste schijf, gebruikers- interface met SuperScroll-toetsen, LCD-display, digitale en analoge ingangen, rechtstreeks opnemen in MP3-formaat. Afm. 10.6x5.4x1,9 cm. ALLEEN ZATERDAG16 APRIL VAN 17.00-18.00 UUR C0RRECTPRIJS PRIJZEN EN ZETFOUTEN VOORBEHOUDEN. OPENINGSTIJDEN: maandag t/m woensdag van 9.30-18.00 uur, donderdag en vrijdag van 9.30-21.00 uur, zaterdag van 9.00-18.00 uur. Zondag 17 april geopend van 12.00-17.00 uur Arne Sierens en Alize Zandwijk koesteren al jaren het plan om sa- men een productie te maken. Zij delen hun fascinatie voor rauw- realistisch theater en ontwrichte gezinnen. Ook in hun manier van werken vertonen ze grote overeen- komsten, de een als regisseur, de ander als schrijver en theaterma- ker. Uitgangspunt was 'Love La bour's Lost' van Shakespeare. Eenmaal door de molen van Sie rens, bekend van voorstellingen als 'Bernadetje', 'Allemaal Indiaan' en 'Niet alle Marokkanen zijn die- ven', bleven er vijf pagina's van dat stuk over. Hij schreef vervol- gens zelf een tweede plotlijn en op basis van een werktekst werd de voorstelling verder ontwikkeld met negen acteurs, vormgevers en technici. Het resultaat is 'Meiskes en jongens'. Zandwijk en Sierens vinden het al- lebei ideaal als een voorstelling pas op de vloer tot stand komt. „Zo- maar in een monoloog staan en tekst opzeggen, dat is onzin. Op de juiste manier, met het juiste ge- voel, in de juiste context, dat is waar we de hele tijd naar op zoek zijn", aldus Zandwijk. Sierens: „Een tekst of scene vind ik op zich niet interessant. Dat wordt het pas als een acteur op dat moment dat zegt en dat werkt. Werkt dat niet, dan gaat die tekst eruit. Eigenlijk is dat op het einde van het repetitie- proces een top 100 van momenten die het beste gewerkt hebben. Met Alize vond ik het een extra uitda- ging om het inderdaad breder open te zetten. Dat is geen regisseren wat Alize doet, dat is boetseren, collectieven boetseren' In deze voorstelling lijkt het luie leven op het afgelegen landgoed van de rijke kousenfabrikant Philip Declercq te bestaan uit zorgeloos barbecuen en rondhangen bij het zwembad. Maar niets is minder waar. De familie verkeert in staat van ontbinding: Philip zit in een midlifecrisis, zijn vrouw Tilly is volkomen gei'mplodeerd, zoon Gregory is drankzuchtig en broer Anthony, die twintig jaar oud is, plast nog steeds in bed. Als twee meisjes zichzelf uitnodigen voor een zwempartij, ontspoort het ge- zin volledig en komen alle sluime- rende familietrauma's tot ontplof- fing. De hoofdrollen worden ge- speeld door Jacqueline Blom, Ka- telijne Damen, Herman Gilis, Iris Van Cauwenbergh, Koen De Graeve, Gijs Naber, Rogier Philip- oom, Esther Scheldwacht en Wim Willaert. Volgens Alize Zandwijk, die eer- der voorstellingen maakte als 'Nachtasiel' en 'Bruiloft', is de malaise van de personages in 'Meiskes en jongens' het gevolg van hun rijkdom: „Zolang mensen niet hoeven te rebelleren, staat het stil. Als mensen alles hebben, ge- beurt er niets." Ook Arne Sierens ziet dit om zich heen gebeuren: „We leven in een van de rijkste ge- bieden van de wereld en toch stem- men hier in Vlaanderen een mil- joen mensen voor een zwarte par- tij. Ik begrijp dat niet. Ze zijn on- gelukkig, depressief. Waarom? We hebben alles, we hebben geen honger; Ik kan daar niet bij." In 'Meiskes en jongens' staat het gezin op springen. De komst van twee jonge meisjes is het bekende lont in het kruidvat. Zandwijk: „De grap is eigenlijk dat de moe- der echt opbloeit doordat er jong volk binnenkomt. De vader is overstuur omdat hij voor het eerst iets voelt. De jongens durven voor het eerst dingen te benoemen die fout zijn gegaan." Kortom, er ont- staat weer echte communicatie, eindelijk delen de personages weer iets met elkaar dat van belang is. En daardoor ontstaat een gevoel van verbondenheid dat de een- zaamheid overstijgt. 'Meiskes en jongens' was eerder te zien in Vlaanderen, waar de voor stelling positief werd ontvangen. Zo schreef De Standaard: „Het is bijzonder theater. Door de schoon- heid van de voorstelling, Zand- wijks gewoonte om meerdere sce nes tegelijk te laten plaatsvinden, en het tegelijk beweeglijke en stati- sche verhaal, heb je soms de in- druk naar een installatie in een mu seum van modeme kunst te kijken in plaats van naar een stuk." De Morgen voegde hieraan toe: Sie rens en Zandwijk vinden elkaar in de mix van hyperrealisme en de hang naar het absurde. Met water- pistool en pijl en boog jagen het Meiske en de jongen elkaar op." Meiskes en jongens' is van dins dag 19 tot en met vrijdag 29 april te zien in de Rotterdamse Schouw burg. Reserveren kan via 010- 411.81.10 of www.schouwburg. rotterdam.nl. Voormeer informatie: www.rothe- ater.nl. ROTTERDAM - De Deense sprookjesschrijver Hans Christian Andersen is 200 jaargeleden gebo- ren. Om dat feit te veren heeft de Rotterdamse componist Marco Kalkman een jeugdopera geschre- ven waarin hij twee sprookjes van Andersen op muziek heeft gezet. De jeugdopera heet Andersens Hus, naar het huisje in Odense waar Andersen op 2 april 1805 ter wereld kwam. De jeugdopera be- vat twee sprookjes van H.C. An dersen, namelijk 'De gelukkige fa milie' en 'In de kinderkamer'. Omdat beide verhalen tot de klas- siekers behoren maar toch minder bekend zijn, is het een uitdaging om juist deze sprookjes ten tonele te brengen. Andersens Hus is een jeugdopera voor kinderen vanaf 4 jaar. 'De gelukkige familie' is een spannend verhaal over twee slak- ken die heel graag opgegeten wil- len worden, omdat dit toch het al- lerbeste lijkt wat er met een slak van hun ldasse kan gebeuren. Het verhaal krijgt echter een gelukkig eind. In 'In de kinderkamer' ko men een vest, een kwast, een laars en een handschoen tot leven en be- leven ze een echte komedie. Andersens Hus zal het hele jaar in Rotterdam en omgeving spelen, te beginnen met de eerste try-out op woensdag 13 april, om 15.00uurin het Bibliotheektheater te Rotter dam. Voor meer informatie of re serveren voor komende voorstel lingen: telefoon (010) 426 60 16. ROTTERDAM - De SKVR orga- niseert op 17 april haar tweede workshop 'Dance=Language'. In ternationale studenten uit een twaalftal landen geven les in cho reografie en dans en sluiten af met een show. Dansliefhebbers die aan de work shop willen meedoen moeten mini- maal zestien jaar oud zijn en een jaar danservaring achter de rug hebben. Opgeven is mogelijk via de SKVR, telefoon (010) 436 13 66 of via de website www.skvr.nl. De kosten bedragen 10 euro. Voor meer informatie: Elly Kruisbeek, e-mailekruisbeek skvr.nl door Vincent Wernke ROTTERDAM - Kort nadat met Geert Chatrou was af- gesproken dat ze samen twee nummers zouden op- nemen, hoorden de mannen van Ocobar dat hij in Ame- rika wereldkampioen fluiten was geworden. Rob Wijt- man heeft Chatrou daarna voor de zekerheid nog even gebeld. Of het nog door- ging? De nummers werden inderdaad opgenomen en het werd Zelfs een hele cd. Vorige week verscheen 'Chatroubadour' van Oco bar en Geert Chatrou. Echt voor de hand ligt het niet om een cd op te nemen met iemand die het fluiten tot kunst heeft ver- heven, geven Bart en Rob Wijt- man toe. Beide broers vormen sa men met Cok van Vuuren Ocobar dat sinds 2002 bestaat. Onlangs verscheen hun tweede cd, waarop het trio wordt begeleid door de wereldkampioen fluiten Geert Chatrou. Elf nummers lang. „Toch is het geen cd die je na drie nummers gehoord hebt", zegt Rob Wijtman. Lachend: „Wij denken dat je hem uit wilt luiste- ren." Apart is het wel om zo'n cd op te nemen, maar dit past helemaal bij de visie van Ocobar dat bijzonde- re muziek maakt. Rare muziekjes, die vooral bij film- en televisie- makers in de smaak moeten val- len. Ocobar ontstond toen Cok van Vuuren in opdracht van de NCRV muziek moest schrijven. Hij vroeg de broers Bart en Rob Wijtman hem te helpen. Deze sa- menwerking klikte zo goed, dat ze besloten om daarmee verder te gaan. Van Vuuren had van pla- tenlabel Basta al een aanbod op zak om een cd te maken en dat besloot hij te doen met Ocobar. In 2004 verscheen hun eerste cd 'The Carousel'. Hun cd's worden niet uitgebracht om een hit te worden, zo vertellen de broers. „Cd's verkopen doe je nauwelijks, daar valt geen geld aan te verdienen. Maar met een muziekbibliotheek, waaruit men- sen muziek, kunnen gebruiken, kun je jaren vooruit. Een cd is vooral bedoeld om jezelf in de kijker te spelen." Sinds de op- richting in 2002 heeft Ocobar zich beziggehouden met het aan- leggen van een bibliotheek van rare muziekjes. „Fragmenten die niet af zijn, maar waar we ooit iets mee zouden kunnen doen. Daaruit zijn inmiddels twee cd's ontstaan, maar de bibliotheek be- vat nog heel veel meer." Het is de bedoeling dat de muziek terechtkomt bij film- en televisie- makers die ze gebruiken in hun films. Als de muziek wordt ge- bruikt, moet daar vanzelfspre- kend voor betaald worden en Ocobar werkt ook in opdracht. Muziek van het trio is te horen in verschillende filmproducties, zo- als de Telefilm 'Staatsgevaarlijk' van Marcel Visbeen en het sport- programma 'Holland Sport'. Mo- menteel werken de drie aan mu ziek voor het theaterstuk 'Aap' van de Jeugdtheaterschool Zuid- Holland en gaan ze begin 2006 op toumee met theatergroep Sonne- vanck en hun productie 'Oroek'. En nu is er dus de cd 'Chatrouba dour' met Geert Chatrou. „Ik zag hem bij Vara Laat", vertelt Rob Wijtman over deze 'kunstfluiter'. „Ik heb hem opgebeld en ge- vraagd of hij twee nummers met ons wilde opnemen. Niet lang daarna hoorde ik Jan Mulder bij Barend en Van Dorp zeggen dat Nederland een wereldkampioen fluiten had. Gelukkig wilde hij nog steeds met ons samenwerken, haha. Geert is ook een gewone, gezellige en nuchtere Braban- der." Bart: „We hebben die twee nummers opgenomen en dat be- viel ons allemaal zo goed, dat we dachten: waarom maken we niet een hele cd?" Net als altijd maakten de mannen van Ocobar de muziek met z'n drieen, waarna Geert Chatrou zijn partijen 'infloot'. Cok van Vuur en is hierbij de man van de melo- dieen, Rob is van de muziekfrag- menten van vinyl en Bart de de- gene die het overzicht bewaart. Volgens de broers is dit een unie- ke cd. „Soortgelijke projecten zijn op een hand te tellen", weet Bart. Volgens Rob bevat de cd een vergaarbak aan stijlen. Dat is volgens hem ook wat Ocobar is. Het soms ouderwetse muziek, maar altijd met een knipoog naar de modeme tijd. Cok van Vuuren noemt het 'tegentijdse muziek' Zij erkennen dat het niet meevalt om cd's zoals 'Chatroubadour' te verkopen. Toch vinden de cd's van Ocobar grif aftrek, met name via internet. Een New Yorkse DJ is groot fan van het trio en draait hun cd's regelmatig. De schijfjes zijn via veel Amerikaanse inter- netsites te koop. „Dat komt ook door het enorme netwerk van ons platenlabel Basta", vertelt Bart. „Zij waren zo enthousiast over onze eerste cd dat ze ons een con tract voor nog vier cd's aanbo- den.. En helemaal naar ons eigen inzicht. Dat is toch uniek in deze tijd?" Rob: „We maken muziek die we leuk vinden, en dat is echt zo."En het balletje kan raar rol- len. Zo zit er muziek van Ocobar en Geert Chatrou in een Ameri kaanse documentaire over kunst- fluiten. „Dat bleken later heel be kende filmmakers te zijn", weten de broers. „De NPS gaat die film, waarin Geert centraal staat, uit- zenden en wie weet waar hij ver der nog te zien zal zijn. En Geert zei onlangs opeens: 'Die filmers zijn kennissen van Quentin Ta- rantino'. Moet je voorstellen dat onze cd bij zo iemand op zijn bu reau belandt. Mensen als hij hou- den van aparte muziek. Mis- schien vindt hij het wel wat en wie weet wat er dan nog kan ge beuren" De cd's van Ocobar zijn te bestel len via www.ocobar.com. Op het moment dat de Nederlandse toumee van start gaat, is het pre- cies 35 jaar geleden dat de Engelse popgroep The Who het album Tommy' uitbracht. Het verhaal gaat over Tommy, ge- boren in Londen tijdens de Twee de Wereldoorlog, die op jonge leeftijd getuige is van een moord. Een ervaring waardoor hij zich te- rugtrekt in zijn eigen wereld. Tom my heeft edn groot talent en dat is flipperen. Als zijn moeder de Spie gel kapot slaat waarin Tommy de moord heeft gezien, keert hij terug naar de werkelijkheid. Tommy is een ster en iedereen kijkt naar hem op. Deze grootschalige Engelstali ge musical is gebaseerd op de suc cesvolle Broadway productie die daar vijf Tony Awards en zes Dra ma Desk Awards in de wacht wist te slepen. In de show wordt ge- bruik gemaakt van een multimedia decor met 25 projectoren, surround sound, 80 medewerkers, een live band en 145 kostuums. The Who's Tommy heeft zes vrachtwagens nodig om de productie te verplaat- sen. De bezetting is volledig Ame- rikaans en de Europese producen- ten zijn er trots op dat deze produc tie na een drie jaar lange succes- tour door Amerika nu ook in Ne derland te zien zal zijn alvorens te starten met een uitgebreide Euro pese toumee. De musical 'Tommy' is geschre- ven door Pete Townshend, voor- man van The Who en heeft veel nummer een hits voortgebracht waaronder 'See me, Feel me', 'Acid Queen' en 'Pinball Wizard'. Towshend werd aan het eind van de Tweede Wereldoorlog in Lon den geboren in een muzikale fami lie. Hij stond in de jaren zestig vooraan bij de opkomst van de Britse popmuziek. Dit deed hij als onderdeel van een van de meest uitgesproken en rebellerende bands uit de geschiedenis; The Who. Het voortbestaan van de groep werd verzekerd door de gave van Towshend door briljante nummers van drie minuten te maken die het gevoel en de sfeer van zijn publiek volledig raakte. Geen onderwerp werd geschuwd door de literair be- gaafde Townshend, alhoewel hij de teksten vaak moest aanpassen om zo onder de strenge radiocen- suur uit te komen. Scheiding, tra- vestie en masturbatie waren enkele van de vele onderwerpen die hij wist toe te passen in nummers die stuk voor stuk top dertig hits wer den, en dit alles voor zijn 22e ver- jaardag. Tijdens hun eerste grote tour door de Verenigde Staten in 1967 begon Townshend met het schrijven van nummers die de basis legden voor zijn volgende grote project. Het muzikale project met de conceptti- tel 'Deaf, Dumb and Blind Boy', ging over de spirituele openbaring van een jongeman die verschillen de traumatische ervaringen opdoet in zijn jeugd. Toen 'Tommy', de huidige naam van het project, werd uitgebracht, was het meteen een wereldwijde hit. Het concept al bum was geboren en Tommy's verhaal werd verteld door 24 aan- eengeschakelde nummers. Het succes van Tommy, en het item in de Woodstock film, maakte supersterren van The Who, in het bijzonder in de Verenigde Staten waar ze voor steeds grotere men- senmassa's gingen spelen. The Who werd de eerste band die re gelmatig in grote stadions speelde waarbij de kaarten binnen no-time uitverkocht raakten, waardoor een groot aantal mensen de show niet kon zien. 'The Who's Tommy' is van 19 tot en met 24 april te zien in het Nieu we Luxor Theater. Kijk voor meer informatie op www.luxorthea- ter.nl. \n jrfl FTj f a Art.nr. 292376 Art.nr. 282903 OLVMPUS f?*fc«ctef5701 Art.nr. 187429 Art.nr. 274601 I

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 17