maasstad Veel nieuwe Nederlandse films uitgebracht op dvd Natuur centraal tijdens de open dag van CNME m Europa Kinderhulp zoekt gastgezinnen uitgaans Schindlers List - Thomas Keneally Open Dag Top 10 MUZIEK THEATER ROTTERDAM - Hoewel Nederlandse films bij het pu bliek nog altijd niet zo popu- lair zijn als Amerikaanse te- genhangers, gaat het de laat- ste jaren redelijk met de ei gen filmproducties. Helaas helpt de Nederlandse filmwe- reld zichzelf niet echt door een groot aantal producties tegelijkertijd uit te brengen. In december en januari was het dringen in de bioscopen, waardoor een aantal films niet de aandacht kreeg die ze verdienden. Diezelfde drukte is er nu in de videotheken. ROTTERDAM - Meestal zijn de Rotterdamse Centra voor Natuur- en Milieu- edu- catie van Sport en Recreatie slechts open voor hun eigen publiek. Dat zijn schoolkin- deren, die er wekelijks lessen over milieu en natuur krijgen. Op woensdag 18 mei zal dat gedeeltelijk anders zijn. Dan zijn namelijk ook ouders en andere Rotterdammers wel- kom om een kijkje te nemen in de keuken van de zeven centra die de stad rijk is. Woensdag 11 mei 2005 Dizzy, 's-Gravendijkwal 129, ROT TERDAM Dizzy Sessie. Live Jazz o.l.v. Hugo Dirkson. t/m 20 jun (beh. zo di wo do vr za); 22.00 Agog plays Radiohead. 17 mei; 22.00 Marcella WickED. 13 mei; 20.00 Willem Kamerbeek Pat. 14 mei; 20.00 Hyper Love. 15 mei; 20.00 Land van Waas, van Vollenhoven- straat 15, ROTTERDAM Strange Fruits presents. DJ Benji en DJ Thelonious. 13 mei; 23.00-05.00 Club Waas: Connected. Met dj's Gerd en Pathless en een speciale live act. 14 mei; 23.00 Latin restaurant club Buleria, Cool- singel 18, ROTTERDAM Tango Salon. Georgansieerd door Tan go school Cuartito Azul. 14 mei; 17.30- 22.00 Stichting BEP, Soetendaalseweg 63a, Rotterdam Muziek op het terras: Indigo Star. 13 mei; 17.00 Stichting '55-'65 draait op de Rotte. 19 mei; 18.00 Concert- en congresgebouw de Doe- len, Schouwburgplein 50, ROTTER DAM, Grote Zaal Valery Gergiev dirigeert Requiem Ver di. 13 mei; 20.15 Wereldberoemde pianisten. 15 mei; 14.15 Grote klassieken bij het Amsterdam Symphony Orchestra. 17 mei; 20.15 Jurriaanse Zaal Folk. Uxia. 14 mei; 20.15 Willem Burger Zaal Latin Jazz. 14 mei; 20.15 Luxor Theater, Posthumalaan 1, ROTTERDAM BZN op weg naar veertig. 16 mei; 20.00 Rotterdamse Schouwburg, Schouw burgplein 25, ROTTERDAM, Grote Zaal The Rake's progress. 12 mei; 20.15 (I om 19.30) La Boheme.19 mei; 20.15 (I om 19.30) Theater Zuidplein, Zuidplein 60-64, ROTTERDAM, Grote Zaal Slagerij van Kampen - Blow (reprise). 12 mei; 20.00 Jedwane - Le Chaabi Chic. 13 mei; 20.00 Kleine Zaal An Jan - Grootste hits (deel 2). 18 mei; 20.15 Theater Lantaren/Venster, Gouver- nestraat 133, ROTTERDAM Don Byron Sextet. 12 mei; 20.30 Festival Cine y Musica Latino Ameri cano, openingsavond: Rumhata Big Band Goes Colombia. 13 mei; 21.00 Festival Cine y Musica Latino Ameri cano Double Bill. 14 mei Rotterdamse School, deel 5: Aarre En semble. Aarre ensemble meets Jazz! O.l.v. Jussi Jaatinen. Met nieuw werk van Bodurov, Demirel, Van Deurzen, De Graan en Havelaar. 17 mei; 20.30 Theater de Evenaar, Willemskade 25, ROTTERDAM Yuri Honing Orient Express. 12 mei; 20.15 Suzanna Lubrano. Suzanna Lubrano treedt op met haar akoestische band met daarin Rotterdamse muzikanten als Car los Matos en Akos Laki. 14 mei; 20.15 Lunfardo. 15 mei; 20.15 Gabriele Mirabassi Guinga: Graf- fiando Vento. 17 mei; 20.15 Timucin Sahin Trio. 19 mei; 20.15 Grote- of St. Laurenskerk, Grote- kerkplein 27, ROTTERDAM 350e Cantatedienst: Johann Sebastian Bach. 15 mei; 19.00 Jan Vayne <6 Martin Mans in concert. 16 mei; 20.00 Baroeg, Spinozaweg 300, ROTTER DAM Rotterdam Deathfest 2005. t/m 14 mei; vr. 20.00; za. 15.30 Bluessocieteit L'Esprit, Wendeldjjk 25, ROTTERDAM The Moonstars. m.m.v. Marcel Scher- penzeel. Blues-rock. 14 mei; 20.30- 02.00 Nighttown, West-Kruiskade 26-28, ROTTERDAM, Basement Talent to Star. 15 mei; 19.00 Grote Zaal Arcade Fire support act. 12 mei; 21.00 I Am Kloot Indigo Jones. 15 mei; 20.00 Jarabe de Palo. Spaanse pop: warme mooie klanken. Bekend van de hit 'Bo- nito'. 17 mei; 20.00 M. Ward support act Norfolk Wes tern. 19 mei; 21.30 Now Wow, Maashaven ZZ 1, Rot terdam Superstarz. Met dj's Leroy Styles, Miss Monica 3hrs set, D-Rashid (NOW), Mr. Wix, Disco Ed en Jeremaine S (WOW). 14 mei; 23.00-06.00 Rotown, Nieuwe Binnenweg 17-19, ROTTERDAM Absynthe Minded. 19 mei2130 De Scheg, Amhachtsplein 141, ROT TERDAM Strijkkwintet RPh O met Licht Klassiek. Er wordt een muzikale reis gemaakt door de strijkersliteratuur. Wereldbe- roemde melodieen worden afgewisseld door minder bekende meesterwerken. Tijdens het concert zal elk muziekstuk kort worden toegelicht. www.rotterdamheeftkoorts.nl. 15 mei; 19.00 C5 Jazz, Schiehaven 11, ROTTER DAM Windy City Jazzband. 16 mei; 15.00 80 's Dance Night. Elke 2e zaterdag van de maand: Alle 80's hits komen voorbij met The Elwood twins en in de Lounge de alternatieve jaren '80 van Okkie! Het leukste 80's feest van de stad! In de Calypso Lounge: Alternatieve jaren 80's met Okkie. 14 mei; 23.00 OffCorso, Kruiskade 22, ROT TERDAM Wicked. Met dj's Orlando, Waxfien, Ir- wan, Fanatic, Rockid, MBA, qlick, Su preme Team en mc Rend Masta en mc Shockwave. Lie: Ziggy, Secure en Farah BTX. 13 mei; 23.00 Glamtech. Met dj's Josz le Bon, Terry Toner, Herr Arter en eva Maria. Visu als: Urbi et Orbi. En live: Elle Bandita! 14 mei; 23.00 Strawberry Shake. Met dj's Marc McRowland, Sir Edward. 15 mei; 23.00 Expo Heldenavond. Expo van Enith Stenhuys en Heldenavond met fotograaf Erwin Olaf en DJ Isis Valentine. Geor- ganiseerd door de Willem de Kooning academie. 19 mei; 20.00 SKVR Muziekschool Centrum-West, Willem Buytewechstraat 70, ROT TERDAM SKVR lOjaar Wereldmuziek. In het ka- der van het tienjarig bestaan van de af- deling Wereldmuziek wordt u getrak- teerd op een gevarieerd programma van Turkse rockgitaar tot Indiase dholak. 12 mei; 19.00 Waterfront, Boompjeskade 10, ROT TERDAM Further Seems Forever (USA) Skip the Rush. 12 mei; 21.00 FuckinChamps (USA) +The Feather. 13 mei; 21.00 Rok Under! Live: H.O.T.T. 14 mei; 23.00 Cantina Sidekick. Elke woensdag wordt het cafd omgedoopt tot Cantina! De ene week Cult classics, homegrown movies en celluloid Rock tijdens Canti- na!Cinema. De andere week de meest talentvolle (lokale) bands tijdens Canti na! Sidekick. Deze week Cynical Beha viour. 18 mei; 20.00 Nine Pound Hammer. 18 mei; 21.00 What's da Flavour!? Special: Raymz- ter Kubus. 19 mei; 20.00 Stichting BEP, Soetendaalseweg 63a, Rotterdam Warenar speelt Rolbrug. 14 mei; 20.30 Wibs (Women in Bathing Suit). 15 mei; 15.00 Theater Cafe Floor, Schouwburg plein 28, ROTTERDAM Floorshow. Literatuur, politiek, kunst en cultuur met een Rotterdams accent staaan centraal in de maandelijkse Floorshow in Caf£ Floor. De presentatie is in handen van Dieuwertje Blok, Sop hie van der Graaf en Francisco van Jole. 14 mei; 15.30 Wijkgebouw Odeon, Gouvernestraat 60, ROTTERDAM Mai mai Kroyo meneer de Wind, t/m 15 mei; 20.00; zo. 16.00 Rotterdamse Schouwburg, Schouw burgplein 25, ROTTERDAM, Grote Zaal Antonius en Cleopatra, t/m 14 mei; 20.15 Eiland. 17 mei; 20.15 Kleine Zaal Caligula. 18 mei; 20.30 Zeg het maar. 19 mei; 20.30 Theater Zuidplein, Zuidplein 60-64, ROTTERDAM, Grote Zaal Eric van Sauers liegt. 14 mei; 20.00 De ergste leuke 5+. Samba Salad brengt zijn kleurrijke wereldmuziek, vermengd met theater. De originele muziekcom- posities zorgen samen met teksten van kinderboekenschrijvers Sjoerd Kuyper 'Het Zakmes' en Theo Olthuis 'Sesam- straat' voor een eigentijds en uniek re pertoire. 16 mei; 14.00 Kleine Zaal Spelletjes Niets om over te zingen. Moderne sprookjes die de waarheid be- naderen. Met zijn programma Spelletjes won Kaldeway de publieksprijs op het Amsterdams Kleinkunst Festival (2003) Het cabaret van deze droogkloot is met weinig tot niets te vergelijken en is taal- gevoelig, absurd, zwart, droog, ironisch, muzikaal, ontspannen, vriendelijk, on- gevaarlijk, verrassend, origineel en an- ders dan gewoon. 12 mei; 20.15 Andre Manuel - Lazarus. Persoonlijk, compromisloos en uiterst geengageerd cabaret van de winnaar van de VSCD Signaleringsprijs 2003. De jury:"Niet nieuw in zijn vorm, maar het is wel ca baret dat schrijnt en steekt als zilverpa- pier tegen een oude vulling, cabaret dat bijt en dat bij toeschouwers ongemak en onbehagen veroorzaakt. Manuel is aan- vallend en ontwapend tegelijk, en hij toont ons de wereld van Jeroen Bosch.". 13 mei; 20.15 ro theater, William Boothlaan 8, ROTTERDAM Proust 4: De kant van Marcel. Met 'Proust 4: De kant van Marcel' voltooit Guy Cassiers zijn bejubelde theaterserie naar het meesterwerk Op zoek naar de verloren tijd van Marcel Proust. In Proust 4 heeft Proust zich teruggetrok- ken in zijn kamer om aan zijn boek te werken. Met huishoudster Cdleste voert hij gesprekken waarin diepzinnige be- spiegelingen en dagelijkse banaliteiten elkaar afwisselen. Door de ogen van Cd leste krijgt het publiek een verrassende kijk op de man achter het grote boek. t/ m 14 mei; 20.30 Theater't Kapelletje, v.d. Sluijsstraat 176, ROTTERDAM PLUK DE DAG. Wat heeft theater met sport te maken? Dat zult u zien bij Pluk de dag. In de vorm van een wedstrijd improviseren twee teams korte theater- stukken. Het publiek geeft suggesties en, samen met de jury, worden de teams beoordeeld. 12 mei; 20.30 Ik zie, ik zie, wat jij? Ik zie, ik zie, wat jij" is een montagevoorstelling over dingen waar je diep van binnen naar verlangt. De voorstelling is gebaseerd op improvisatie en eigen teksten. Regie: Shula Felomina. t/m 14 mei; 20.30 Theater Lantaren/Venster, Gouver nestraat 133, ROTTERDAM Aluin: ALL4LOVE (of de wereld schit- terend verloren). Mooie theatervoorstel- ling geinspireerd op de tragedie over Antoinius en Cleopatra van Shake speare en de spannende interpretatie hiervan die John Dryden later schreef. Een tragisch liefdesverhaal waarin plicht en liefde onverenigbaar lijken. 18 mei; 20.30 Wijkgebouw de Esch, Rijnwater- straat 7-23, ROTTERDAM Later! Tienermoeders. Vanavond speelt het Rotterdams Wijktheater voor u Tienermoeders. A1 lang leefde bij het RWT de wens om een productie te ma ken over tienermoeders. De voorstelling wordt gemaakt door jongeren en vol- wassenen en probeert een beeld te ge- ven van twee generaties moeders. On- danks teleurstellingen en verdriet is er ook veel begrip. Voorstelling vanaf 16 jaar. 12 mei; 20.00 Bibiiotheek Bloemhof, Lange Hille- weg 380, ROTTERDAM Vrede. V oor uitgebreide programma-in- formatie, surf naar www.bibliotheek.rotterdam.nl. 17 mei; 14.00 Cabaret Restaurant Schelling's, Voorhaven 51, ROTTERDAM Ongewild Muzikaal. 12 mei; 18.30 De Flamingo's goes Delfshaven. 13 mei; 18.30 Ongewild Muzikaal. 14 mei; 18.30 Dineren en genieten met 'Nou en...?'. 15 mei; 17.30 Dineren en genieten met 'Nou en...?'. 18 mei; 18.30 De Flamingo's goes Delf shaven. 19 mei; 18.30 Prinses Theater, Schiedamseweg 19, ROTTERDAM Dineren en genieten met 'Nou en..?'. Carina de Knegt en Marlies du Mosch staan garant voor een avond prettig ge- stoord zinvol muzikaal geweld. 12 mei; 18.30 Cornelli's: Terug naar Rotterdam. 14 mei; 18.30 Metz XXL on Sunday. 15 mei; 18.00 Ongewild Muzikaal. 19 mei; 18.30 CX64 door Vincent Wernke Eind 2004, begin 2005 was het voor de Nederlandse film druk in de bioscopen. Binnen korte tijd verschenen onder meer 'Amazo- nes', 'Erik of het klein insecten- boek', 'Floris', 'Gay',-'Pluk van de Petteflet', '06/05', 'Flirt', 'Le per, 'Off Screen' en 'Vet Hard'. Met zo'n overdaad aan vaderland- se filmproducties is het natuurlijk vragen om flops. Zeker omdat het publiek nog steeds veelal Ameri kaanse blockbusters verkiest bo- ven een Nederlandse film. Een be- tere spreiding had daarom wellicht beter geweest. De komende weken kunnen liefhebbers in de herkan- sing, want de meeste van de bo- venstaande films zijn nu of binnen- kort verkrijgbaar op dvd. Een van de films die niet het suc- ces werd waarop de makers had- den gehoopt, was '06/05'. De film was eerst te zien via internet en verscheen in januari alsnog in de bioscopen. De laatste rolprent van de in november 2004 doodgescho- ten filmer Theo van Gogh werd geen succes. Toch is '06/05' meer dan de moeite waard. De film, ge baseerd op het boek 'De Zesde Mei' van Tomas Ross, draait om de moord op politicus Pirn For- tuyn. Volgens Van Gogh en Ross was dit niet zomaar een moord, maar een complot waarbij ook de overheid betrokken was. In de film maakt fotograaf Jim de Booy (Thijs Romer) toevallig fo- to's rond het mediapark op het mo ment dat Fortuyn daar wordt dood- geschoten. In de dagen die volgen raakt hij verstrikt in een bizar com plot. Samen met milieuactiviste Ayse (Tara Elders) gaat hij op on- 'Pluk van de Petteflet'is de verfilming van het legendarische kinderboek van Annie M.G. Schmidt. derzoek uit. Hoe dichter ze bij de waarheid komen, hoe meer tegen- werking ze krijgen. '06/05' is een vlotte actie/thriller. Van Gogh's laatste film is zijn beste 'toeganke- lijke' film, met sterk spel van on der meer Thijs Romer en Tara El ders. Minder sterk, maar wel vermake- lijk is de nieuwe versie van het al- oude 'Floris'. Jean van de Velde nam de regie op zijn schouders en maakte een film die vooral bedoeld is voor een zeer jong publiek. Een spannend ridderavontuur is 'Flo ris' niet, wel een vermakelijke film waarin vooral veel humor zit. De makers hebben zichtbaar plezier gehad bij het realiseren van deze film. Het scenario zit vol melige verwijzingen naar de moderne tijd. 'Floris', met onder meer Michiel Huisman en Birgit Schuurman, neemt je mee naar een vervlogen periode uit de vaderlandse geschie- denis, zonder overigens historisch verantwoord te zijn. Voor de jongste kijkers zijn twee Nederlandse films op dvd uit die zeer de moeite waard zijn. Zo is daar de verfilming van het legen darische kinderboek 'Pluk van de Petteflet' van Annie M.G. Schmidt. Regisseurs Ben Som- bogaart en Pieter van Rijn hebben het oorspronkelijke verhaal gro- tendeels intact gelaten. De achtjari- ge Pluk komt in zijn zoektocht naar een woning terecht in de Pet- teflat. Daar maakt hij kennis met een aantal bijzondere flatbewo- ners. Zoals mevrouw Helderder, haar dochter Aagje, de familie Stamper en meneer Pen, die een winkeltje onderaan de flat beheert. Ze beleven allerlei avonturen, maar echt serieus wordt het als de Torteltuin wordt bedreigd. Pluk en zijn vriendjes proberen te voorko- men dat de plannen worden door- gezet om deze groene oase te ver- anderen in een groot vogelmuse- um. De verfilming van 'Pluk van de Petteflat' is beter geslaagd dan de Annie M.G. Schmidt-verfilming Abeltje', maar komt niet half in de buurt van het meesterlijke 'Minoes'. Het is een sympathieke kinderfilm met leuke rollen van Jannieck van de Polder (Pluk), Ar- jan Aderveen (Meneer Pen en de Kluizelaar), Jack Wouterse (Vader Stamper) en Erik van Muiswinkel (de Majoor). Ook de moeite waard is 'Erik of het klein insectenboek', het speel- filmdebuut van reclamemaker Gidi van Liempd gebaseerd op het ge- lijknamige boek van Godfried Bo- mans. Deze film draait om de jon- ge Erik die in zijn slaap wordt meegenomen in een bij zonder schilderij. Hij belandt in de Wolle- wei en komt letterlijk middenin de wereld van de insecten terecht. Hij maakt kennis met alle kruipende en vliegende beestjes die hij zich maar kan voorstellen. Zo is daar een als taxi rond snorrende hom- mel (Jorgen Raymann), die Erik een lift geeft naar het slakkenhotel. Daar ontmoet hij onder meer mug Georgina Verbaan, de lieveheers- beestjes Plien en Bianca en mier Johnny de Mol. Ze nemen Erik mee door het landschap op zoek naar de wijze worm (Serge Henri Valcke), die overal raad op weet. Ondertussen leert Erik alles over de wondere insectenwereld. De vormgeving is het sterke punt van 'Erik of het klein insecten boek'. Vanaf het moment dat Erik in het schilderij verdwijnt gaan alle remmen los. Prachtige decors, waaronder het grootse slakkenho tel, levensgrote bladeren en water- druppels, en spectaculaire kos- tuums zorgen ervoor dat er voor het publiek veel moois te zien is. Regisseur Van Liempd heeft er voor gekozen de insecten niet door poppen of computer geanimeerde personages te laten vertolken, maar door acteurs van vlees en bloed. Het is jammer dat 'Erik of het klein insectenboek' inhoude- lijk niet zo veel te bieden heeft als visueel. 'Erik of het klein insecten boek' is een mooie en prettige ver filming van het boek van Godfried Bomans geworden, maar niet een die lang blijft hangen. En dat is jammer voor zo'n mooie film, waarin duidelijk veel tijd en liefde zit. 'Gay' is inmiddels ook verkrijg baar op dvd. 'Amazones' en 'Ver- borgen Gebrekenverschijnen bei- den op 17 mei. 'Lepel', 'Flirt' en 'Vet Hard' verschijnen later dit jaar op dvd. door Dik Vuik De open dag vindt plaats op woensdag 18 mei en duurt van 13.00 tot 16.00 uur. Program ma; De Blijde Wei (Prins Alexander): les Amfibieen en reptielen; De Bokkesprong (Delfshaven): Monkie speur- tocht; De Kooi (IJsselmonde): les Leven van de natuur; Kra- lingen (Kralingse Bos):les In de sloot, uit de sloot; De Mo- lenwei (Charlois): les In de weer met wol; Wilgenhof (Hillegersberg-Schiebroek): les Microscopie; Les In de sloot, uit de sloot; Fotospeur- tocht; Rugzakroute; De Vuur- vlinder (Hoogvliet): ontdek- kingstocht door het Ruige- plaatbos (verzamelen om 14.00 uur bij Roteb-werf aan hetFlierefluiterpad. Veldwerk maximaal 40 deelnemers). Adressen en telefoonnum- mers van de CNME's zijn te vinden op www.senr.rotter- dam.nl of via het gemeentelij- ke informatienummer 0800- 1545 (gratis). Op woensdag 18 mei kunnen alle Rotterdammers terecht bij de Rotterdamse en Milieu- educatie. Normaalzijn de centra alleen open voorschoolkinderen. Centra voorNatuur- foto: Dick Sluijter „Het is de eerste keer dat alle CN ME's in Rotterdam een open dag hebben", vertelt Jeroen Onck van de dienst Sport en Recreatie (Se- nR). ,,Het is voor ons belangrijk om gezamenlijk naar buiten te ko men." De CNME's vormen een onderdeel van SenR, evenals de kinderboerderijen, Educatieve Tuinen, twee 'buitenhuizen' voor scholen en twee 'bijzondere tui nen". Ze liggen verspreid in heel Rotterdam en vormen bij elkaar 'een Rotterdams verhaal om trots op te zijn', zo meent Onck. „We hebben iets te bieden en dat willen we laten zien. Normaal komen we alleen in het nieuws als er een lam- metje geboren is of als er iets met bezuinigingen is. Maar we hebben meer te bieden dan alleen maar dat lammetje." Zoals gezegd bestaat het normale publiek van de CNME's uit schoolklassen. Er komen 70.000 leerlingen per jaar op bezoek. Kin- deren die gezien hun leeftijd voor al met spelcomputers en andere materiele zaken bezig zijn. Niks mis mee, vindt Onck, als ze ook maar oog krijgen voor de waarde van de natuur. De CNME's bieden daarbij de mogelijkheden waar- over scholen zelf niet beschikken. „Er is bijvoorbeeld een les 'Dieren van de zee'Dan wordt er een lo- kaal met dieren uit de Noordzee in- gericht. Dat is voor een school niet te doen." Ook de traditionele schooltuinen doen het volgens hem nog steeds goed. Er zijn er 6000 in heel Rotterdam. „Alle Rotterdamse schoolkinderen krij gen er een aangeboden en we heb ben een dekking van 95 procent. Kinderen zijn vaak trots om pa en moe hun tuintje te laten zien." Alle zeven CNME-centra organi- seren dan een eigen themales of activiteit. Zo wordt in het Kraling se Bos les gegeven over het leven in de sloot, kunnen bezoekers in Charlois in de weer met wol en vindt er in Hoogvliet een wande- ling door het Ruigeplaatbos plaats. „Dat is een heel bijzonder gebied, met eb en vloed en toch dichtbij al die bedrijven die er zijn", vertelt Onck over dat laatste voorbeeld. „Het is maar een paar honderd me ter, maar je kunt je er toch heel moeilijk orienteren." De wande ring door het Ruigeplaatbos begint aan het Flierefluiterpad in Hoog vliet. Maar de meeste activiteiten op de open dag vinden binnen plaats, in de leslokalen waarover elk CNME beschikt. Bezoekers kunnen op 18 mei actief meedoen met bijvoorbeeld het kijken door een microscoop of leren wat je met wol kunt doen. Onck denkt dat een dergelijke open dag wel vaker zal gaan plaatsvinden. „Dit was een onderdeel van een groter plan met dingen die we willen gaan doen. Als het bevalt, wordt het wel eens per jaar. Dat denk ik wel." Bij de naam Schindlers List denken de meeste mensen aan de drie uur du- rende zwart-wit film uit 1993. Deze film van Steven Spielberg is destijds terecht genomineerd met 12 oscarnominaties. Mensen die de film gezien hebben, zullen niet gauw de indringende beelden vergeten. Voordat echter de film uitkwam, lag het boek geschreven door Thomas Keneally al een jaar of tien in de winkels. Het boek geeft de naakte waarheid van de holocaust weer en vertelt het verhaal van de raadselachtige zakenman Oskar Schindler die begin jaren '40 een fabriek opent in Polen. Hij neemt daarvoor joden in dienst en voorkomt daarmee dat ze weggevoerd worden. Met zijn charme, list en bedrog weet hij ongeveer 1.100 joden uit de handen vande Nazi's tehou- den. Vermelding op zijn lijst betekende het verschil tussen leven en dood. In het begin van het boek volgen we de jonge Oskar als hij opgroeit in het voormalige Tsjecho-Slowakije. Hij heeft al snel door dat hij door slim te handelen veel geld kan verdienen in Nazi Duitsland. Als Duitsland in 1939 Polen bezet, gaat hij dan ook achter het Duitse leger aan naar Krakau in Polen, om daar een fabriek van potten en pannen te beginnen. De eerste tijd is hij voornamelijk bezig met geld verdienen, vrouwen versieren (on- danks dat hij getrouwd is) en vriendjes te worden met de belangrijke men- sen in Krakau (Duitse SS-ers en dergelijke verwerpelijke individuen). Dit alle smet het oogmerk zichzelf nog verder te verrijken. Als hij echter op een dag geconfronteerd wordt met Duitse militairen die voor de ogen van een klein meisje, in het rood gekleed, bruut een aantal joden vermoorden veranderen zijn doelstellingen totaal. Vanaf dat mo ment gaat hij proberen om zoveel mogelijk joden te redden van de onder- gang, onder het motto van een joodse spreuk die zegt dat: 'Wie een leven redt, redt de mensheid'In de rest van het boek volgen we Schindler als hij talrijke pogingen doet om zoveel mogelijk joden in zijn fabriek te laten werken. Door het betalen van smeergeld aan de juiste Duitse personen, kreeg hij het voor elkaar dat deze mensen zogenaamd economisch onmis- baar werden en niet werden afgevoerd naar vernietigingskampen. Keneally heeft het boek gebaseerd op gesprekken met ongeveer vijftig jo den die de oorlog overleefd hebben dankzij Schindler. Hij kwam in aanra- king met deze mensen door hulp van een van hen; Leopold Pfeffenberg, die hij bij toeval tegen kwam in de Verenigde Staten waar Pfeffenberg le- deren aktetassen verkocht. Keneally is er zonder meer in geslaagd om een beklemmend en indrukwekkend boek te schrijven over dit boeiende ver haal. Het boek leverde Keneally in 1982 de prestigieuze Engelse Booker Prize op. Steven Spielberg heeft dit boek later magnifiek verfilmd. Beide heren doen met hun boek en film alle recht aan het verhaal van Oskar Sc hindler. Zowel het boek als de film zijn te leen/huur bij de centrale Bibiio theek in Rotterdam. Maasstad publiceert op deze plaats tweewekelijks de populaire top-10 collectie van Bibiiotheek Rotterdam. Daarnaast geeft de bibiiotheek in deze rubriek extra aandacht aan een opvallend boek uit de eigen collectie: de leestip. Bibiiotheek Rotterdam ook op Internet: www.bibliotheek.rotter- dam.nl 1.Doris G. - Monddood 2.Carla van Raay - Gods callgirl 3.Marian Keyes - Onder mijn dekbed 4.Philip Freriks - Jantje S.Katie Fforde - Stoute schoenen 6.Abdelkader Benali en H. Obdeijn - Marokko door Ne derlandse ogen 7.Sandra Elisabeth Roelofs - De first lady van Georgie 8.Kavita Daswani - Een vrouw hoort niet te werken 9.Geert Mak - Gedoemd tot kwetsbaarheid lO.Sophie Kinsella - Shopalicious! REGIO - Europa Kinderhulp is dringend op zoek naar gastgezinnen om kinderen tijdens de zomermaanden een vakantie te kunnen bieden. On- danks de tientallen aanmeldingen van nieuwe gastouders na eerdere op- roepen, zoekt Europa Kinderhulp nog voor 28 kinderen dringend een va- kantieadres in Zuid Holland. De gezinssamenstelling is niet belangrijk. Europa Kinderhulp zoekt mensen die liefde en geduld op kunnen brengen om een kind op te vangen. „De vakantie staat al bijna voor de deur, als we deze adressen niet op korte termijn vinden, heeft dit tot gevolg dat reeds geselecteerde kinderen in de leeftijd van 6 tot en met 12 jaar zich mis- schien voor niets hebben blij gemaakt", stelt Ans Dekker van Europa Kinderhulp. „Kinderen uit probleemsituaties, die geselecteerd zijn door sociale diensten, RLAGG, Leger des Heils en soortgelijke organisaties. En voor Roemeense kinderen geldt zelfs: komen we niet aan het geplande aantal van 150 kinderen (landelijk), dan annuleert de luchtmacht het aan geboden vliegtuig en gaat de hele Roemenie-reis niet door.'Wie tijdens de zomermaanden kinderen wil opvangen om ze een onvergetelijke va kantie te bieden, wordt verzocht zo spoedig mogelijk te reageren: „Heeft u gedurende een kleine drie weken een liefdevol plekje over in uw huis? Kunt u een kind laten ervaren dat er lieve volwassenen bestaan die wat voor een ander over hebben? Neem dan onmiddellijk contact op met de stichting Europa Kinderhulp." Dit kan via Ed Ringelberg 078-614.95.22 of Ans Dekker 010-450.08.93. Mailen kan via info@j- ringelberg.speedlinq.nl. Voor meer informatie: www.europakinderhulp- .nl.

Maaspost / Maasstad / Maasstad Pers | 2005 | | pagina 18